Announcement

Collapse
No announcement yet.

Εργαζόμενοι απο Ελλάδα για αναδοχή απο εργοδότες στην Αυστραλία.

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #91
    Originally posted by zaxaroplastis View Post
    Δεν κατάφερες να μιλήσεις ακόμα με την κοινότητα?

    Το συγκεκριμένο γραφείο δεν το έχει ξανα αναφέρει κανείς και ίσως είναι καινούργιο. Σίγουρα είναι καινούργιο για το patriotaki. Τώρα που φουντώνει το ενδιαφέρον απο την πατρίδα ξεφυτρώνουν τέτοια γραφεία. Δεν είναι απαραίτητα κακό αυτό βέβαια. Οι ανάγκες των ανθρώπων δημιουργούν και τις ανάλογες υπηρεσίες.
    Επίσημοι πράκτορες λένε οτι είναι, με εμπειρία σε ανάλογες θέσεις.
    Δεν χάνεις τίποτα να πάρεις ενα τηλέφωνο. Ζήτα και τον αριθμό μητρώου του μεταναστευτικού πράκτορα ώστε μετά στο www.mara.gov.au να τον επιβεβαιώσεις.
    Ελληνικά μιλάνε, για δες τι θα σου πούνε....

    Και εγω δεν εχω μιλήσει ακόμα με τον γραμματέα της κοινότητας. Εχω πέσει στις εξετάσεις και γίνεται χαμός.
    Υπομονή και επιμονή patriotes.

    Comment


      #92
      Mara number δεν έχουν στο site τους και τα δύο ονόματα που δίνουν δεν τα βρήκα πουθενά.
      Τώρα βέβαια δεν έχω και διδακτορικό σ' αυτά αλλά έψαξα αρκετά.
      Το ανέβασα και σε ένα group στο fb να προσέχουν και αν κάποιος ξέρει κάτι να μου πει αλλά δεν έχει απαντήσει κανείς.
      Εμένα, που έχω και μεγάλη μύτη, κάτι μου βρωμάει....

      Comment


        #93
        Αναζητηση εργασιας στην Αυστραλια

        Καλησπερα , σκεφτομαι να παω Αυστραλια για αναζητηση εργασιας και θα ηθελα να με κατατοπισετε οσο ειναι δυνατον αυτο.Να αναφερω πως ειμαι 22 χρονων , φοιτητης , διχως να εχω καποια ειδικευση.Αυτο που θελω να μαθω ειναι αν ειναι ευκολο να βρεις δουλεια που να εχει ενα εξιολογο μισθο καθως ο λογος που θελω να φυγω ειναι to make money.Ευχαριστω εκ των προτερων.

        Comment


          #94
          Originally posted by hypermikis View Post
          Καλησπερα , σκεφτομαι να παω Αυστραλια για αναζητηση εργασιας και θα ηθελα να με κατατοπισετε οσο ειναι δυνατον αυτο.Να αναφερω πως ειμαι 22 χρονων , φοιτητης , διχως να εχω καποια ειδικευση...
          Καλά..τί φοιτητής είσαι χωρίς ειδίκευση? Γενική Φοιτητική σπουδάζεις?
          Φίλε μου κάνε έναν κόπο να διαβάσεις το φόρουμ και τις επιμέρους κατηγορίες του. Εδώ μέσα υπάρχει τόση έτοιμη τροφή, χάρη στην προσπάθεια άοκνων ανθρώπων που μοιράστηκαν εμπειρίες, απορίες, απαντήσεις κλπ.

          To make money in life, ξεκίνα από καλή μελέτη. Τα λεφτά δεν πέφτουν από τον ουρανό.
          Φιλικά.

          Comment


            #95
            Να διευκρηνησω , σπουδαζω στο τμημα φυσικης απλα σκεφτομαι να παω εξω για μερικα χρονια για δουλεια και προφανως τα λεφτα δε πεφτουν απο μονα τους αλλα με πολλη δουλεια και αυτο εχω σκοπο να κανω.Δεν εχω ειδηκευση που να μου επιτρεπει να ασκησω επαγγελμα αυτο ενοοω επιεδη ειμαι φοιτητης.Και εδω εχω κοιταξει το φορουμ αλλα και αλλα με αγγελιες για δουλεια μονο που ολα ειναι με συγκεκριμενη ειδικευση , πχ θα μπορουσα να δουλεψω σε ξενοδοχειο σε ρεσεψιων χωρις ειδικευση?

            Comment


              #96
              δεν ξερω τι εννοείς^ ακριβώς. Αυστράλια όταν είσαι φοιτητής μπορείς να δουλέψεις party-time σε ότι τύπο δουλειάς θέλεις.

              more at :
              Code:
              http://pipiscrew.com/escape.htm
              to FAQ3

              Comment


                #97
                Φίλε μου σε πολύ γενικές γραμμές το θέμα Αυστραλία έχει ως εξής:

                α) Έχεις υπηκοότητα - Δουλεύεις χωρίς προβλήματα απολαμβάνεις μιας σειράς επιδομάτων, βοηθημάτων, φορολογικών ελαφρύνσεων κλπ

                β)Είσαι παντρεμένος ή αρραβωνιασμένος με κάποιον που έχει υπηκοότητα. Δουλεύεις πάλι κανονικά, χωρίς περιορισμούς και έχεις λίγο πολύ τα ίδια δικαιώματα με έναν υπήκοο

                γ) Έχεις κάποια εξειδίκευση που αναφέρεται στην περίφημη λίστα SOL, και έτσι κάνεις αίτηση σε αυτήν την βάση. Θα χρειαστεί να εξεταστείς στην αγγλική γλώσσα, θα χρειαστείς έναν αριθμό πιστοποιητικών, αναγνώριση προσόντων, εμπειρίας, πτυχίων κλπ. Δουλευεις με ή χωρίς περιορισμούς γεωγραφικούς ή άλλους (αναλόγως τον τύπο της βίζας)

                δ) Είσαι φοιτητής σε κάποιο ίδρυμα της Αυστραλίας. Σου δίνεται το δικαίωμα να εργαστείς part time, μέχρι κάποιες ώρες την εβδομάδα. Στην ουσία για να ξεπληρώνεις τις σπουδές σου και να καλύπτεις μέρος των living expenses, σίγουρα όχι για να make money.

                Η πέμπτη επιλογή που θα ήταν η working holiday visa (δηλαδή να πάς εκεί για 3 μήνες ως τουρίστας με δικαίωμα εργασίας για μόνο ένα τρίμηνο) δυστυχώς δεν ισχύει για τους Έλληνες.

                Άρα τα πράγματα είναι πολύ συγκεκριμένα. π.χ για την ερώτηση σου σχετικά με receptionist, αν δεν έχεις τις περιπτώσεις α), β), δ) τότε μάλλον δεν μπορείς, γιατί δεν θα καταφέρεις να πάρεις βίζα, διότι το επάγγελμα του receptionist δεν είναι SOL

                Comment


                  #98
                  ZAKARI , ενδιαφερον το λινκ ευχαριστω , απ οτι διαβασα με τη φοιτητικη βιζα μπορεις να δουλεψεις 20 ωρες μονο τη βδομαδα , απλα εγω ενδιαφερομαι για δουλεια περισσοτερο και οχι σπουδες , αν δηλαδη ειναι δθνατο να βρεις δουλεια με καλο μισθο χωρις να σου ζητανε και πολλα απο πλευρας πτυχιων

                  Comment


                    #99
                    panultimate , αν δεν εχω υπηκοοτητα και δε σπουδαζω εκει και δεν εχω ειδικευση και πτυχιο δε μπορω να εργαστω? Ουτε σε ρεστοραν , καφε? τιποτα???

                    Comment


                      Originally posted by hypermikis View Post
                      panultimate , αν δεν εχω υπηκοοτητα και δε σπουδαζω εκει και δεν εχω ειδικευση και πτυχιο δε μπορω να εργαστω? Ουτε σε ρεστοραν , καφε? τιποτα???
                      Just forget it!
                      Iσχυει ότι σου έγραψε ο panultimate

                      Comment


                        διάβασε όλο το escape link που σου έστειλα, δεν είναι Ευρώπη, πρέπει να βρείς κάποιον να σου κάνει την visa

                        Comment


                          Originally posted by pagonelos View Post
                          Mara number δεν έχουν στο site τους και τα δύο ονόματα που δίνουν δεν τα βρήκα πουθενά.
                          Τώρα βέβαια δεν έχω και διδακτορικό σ' αυτά αλλά έψαξα αρκετά.
                          Το ανέβασα και σε ένα group στο fb να προσέχουν και αν κάποιος ξέρει κάτι να μου πει αλλά δεν έχει απαντήσει κανείς.
                          Εμένα, που έχω και μεγάλη μύτη, κάτι μου βρωμάει....
                          Κανένα νέο από το εν λόγω γραφείο;
                          Τον Τσαχουρίδη τον βρήκα στο google, εδώ:
                          content19
                          κατά τ' άλλα, τίποτα... και μένα ύποπτο μου φαίνεται, και το e-mail τους δεν τελειώνει σε .au

                          Comment


                            ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΣΤΗΝ ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ

                            ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!!ΕΜΑΘΑ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΣΕΛΙΔΑ ΑΠΟ ΕΝΑΝ ΦΙΛΟ!!ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΔΟΥΛΕΥΩ ΩΣ ΝΟΣΗΛΕΥΤΗΣ ΣΕ ΜΙΑ ΚΛΙΝΙΚΗ!!!ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΑΙ ΝΑ ΒΡΩ ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΤΗΝ ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΜΟΥ!!!ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΔΩΣΕΤΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΣΧΕΤΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΣΤΗΝ ΕΥΡΕΣΗ ΚΑΠΟΙΟΥ ΓΡΑΦΕΙΟΥ Η ΚΑΠΟΙΟΥ ΕΡΓΟΔΟΤΗ ΠΟΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΤΑΙ ΘΑ ΗΜΟΥΝ ΕΥΓΝΟΜΩΝ!!!ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΙΚΑ!!!ΕΧΩ ΜΕΙΝΕΙ ΑΝΕΡΓΟΣ ΤΟΥΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΥΣ 2 ΜΗΝΕΣ!!!ΕΙΜΑΙ ΚΑΤΟΧΟΣ ΔΕ!!!!

                            Comment


                              αν και δ ειμαι η καταλληλη σακη γιαν σ απαντησω...νομιζω λιγο π το εψαξα μιας και εχω κ εγω πτυχιο απο δε δεν αναγνωρθζεται τοσο ευκολα στην αυστραλια.απο τει και πανω κατι γινεται....διαβασε οσο μπορεις εδω το πατριωτακι κ θα βρεις απαντησεις στο θεμα σου...

                              Comment


                                ΕΡΓΑΣΙΑ ΣΤΗΝ ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ

                                ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΠΑΙΔΙΑ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΑΙ ΓΙΑ ΕΡΓΑΣΙΑ ΣΤΗΝ ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ ΠΩΣ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΒΡΩ ΕΡΓΑΣΙΑ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΜΕ ΠΟΙΟΝ ΤΡΟΠΟ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ ΠΡΟΣΛΗΣΗ ΔΕΝ ΕΧΩ ΣΥΓΓΕΝΕΙΣ ΟΘΤΕ ΓΝΩΣΤΟΥΣ ΕΚΕΙ

                                Comment

                                Working...
                                X