Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σχετικά με μεταφορά χρημάτων απο και προς την Αυστραλία

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Καλημέρα!!! Να ρωτήσω & εγώ παιδιά αν ξέρετε, εκτός από Citibank, γινεται (το άνοιγμα λογ/σμου) & με άλλες τράπεζες;;;; (π.χ. HSBC)
    Don't ever mistake someone's silence for ignorance, calmness for acceptance and kindness for weakness!

    Comment


      Originally posted by egigo View Post
      Λοιπον δεν παμε ποτε Αυστραλια με ευρω ειτε στο χερι ειτε να τραβαμε με καρτες απο ελλαδα απο λογαριασμους ευρω!!!!
      Μπορει η προμηθεια να ειναι μικρη αλλα χανεις παρα πολυ στην αλλαγη του νομισματος δεστε τι ισοτιμια δινουν οι αυστραλιανες τραπεζες commenwealth, ANZ, Westpac κλπ. και τι οι ελληνικες απο εδω
      Συνάλλαγμα
      Τι κανουμε λοιπον?
      Ειτε μετατρεπουμε τα ευρω σε ΑUD στην ελλαδα και τα εχουμε μαζι μας cash η για μεγαλα ποσα ανοιγουμε ενα λογαριασμο σε AUD στην citibank καταθετουμε τα AUD που εχουμε και με την καρτα που μας δινουν κανουμε αναληψη στη Αυστραλια με μηδενικο κοστος!!!!!!!!
      Πολύ σωστή η διατύπωσή σου.. Μήπως γνωρίζεις που αλάζει κανείς τα χρήματα του στην Αθήνα? Πρέπει να ανοιχτεί μόνο σε AUD?

      Comment


        Μετά από μια έρευνα αγοράς όσον αφορά την μεταφορά χρημάτων από Ελλάδα στην Αυστραλία διαπιστώσαμε αυτό που έχει αναφερθεί και σε παλαιότερα post, η πιο συμφέρουσα λύση από θέμα κρατήσεων ειναι η citibank από ΄κεί και πέρα ότι βολέυει τον καθένα..
        Εμάς αυτή θα είναι η επιλογή μας και ο θεός βοηθός.

        Comment


          Για να γράψω και γω σ'αυτό το θέμα
          Πήγα σε Citibank, Εθνική και τηλεφωνικώς από Millenium και όλες είχαν σχεδόν την ίδια απάντηση '' Δεν έχω πάει Αυστραλία, που θες να ξέρω?! '' - '' Δεν γνωρίζω αν υπάρχει κάτω κάποιο κατάστημά μας''... :(
          Και επειδή δεν θέλω να καταλήξω να τρελαθώ (σαν Agoriani) που με όλα αυτά που άκουσε και άλλα πόσα παιδιά από τις πεπειραμένες τράπεζες μας, θα ήθελα πολύ να μάθω τα εξής:
          1) Να ανοίξω λογαριασμό από εδώ σε Αυστραλιανή τράπεζα π.χ. Commonwealth ?
          2) Να καταθέσω πρώτα το ποσό που θα μεταφέρω στην Αυστραλία και μετά ενεργοποίηση από κατάστημα εκεί ?
          3) Συμφέρει να κάνω μετατροπή νομίσματος εδώ ή κάτω ?
          4) Και μια τελευταία (αλλά μάλλον χαζή ερώτηση), μπορώ να έχω 2 τράπεζες αλλά στο Centrelink να δηλώσω την μία? Εννοώ είναι νομικά εφικτό ή ''παράνομο'' ?
          Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικώς για όσους κάτσουν απλώς να με ακούσουν και να πουν τις γνώμες τους!!

          Comment


            Originally posted by antonis_rethimno View Post
            Για να γράψω και γω σ'αυτό το θέμα
            Πήγα σε Citibank, Εθνική και τηλεφωνικώς από Millenium και όλες είχαν σχεδόν την ίδια απάντηση '' Δεν έχω πάει Αυστραλία, που θες να ξέρω?! '' - '' Δεν γνωρίζω αν υπάρχει κάτω κάποιο κατάστημά μας''... :(
            Και επειδή δεν θέλω να καταλήξω να τρελαθώ (σαν Agoriani) που με όλα αυτά που άκουσε και άλλα πόσα παιδιά από τις πεπειραμένες τράπεζες μας, θα ήθελα πολύ να μάθω τα εξής:
            1) Να ανοίξω λογαριασμό από εδώ σε Αυστραλιανή τράπεζα π.χ. Commonwealth ?
            2) Να καταθέσω πρώτα το ποσό που θα μεταφέρω στην Αυστραλία και μετά ενεργοποίηση από κατάστημα εκεί ?
            3) Συμφέρει να κάνω μετατροπή νομίσματος εδώ ή κάτω ?
            4) Και μια τελευταία (αλλά μάλλον χαζή ερώτηση), μπορώ να έχω 2 τράπεζες αλλά στο Centrelink να δηλώσω την μία? Εννοώ είναι νομικά εφικτό ή ''παράνομο'' ?
            Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικώς για όσους κάτσουν απλώς να με ακούσουν και να πουν τις γνώμες τους!!
            εμείς ανοίξαμε λογαριασμό απο εδω ήδη
            θα τον ενεργοποιήσουμε κάτω λεφτά οχι δεν θα βάλουμε απο δω
            και για το συνάλαγμα δες εδω ποιά τράπεζα σε συμφέρει

            Συνάλλαγμα
            εμείς θα κάνουμε εδω συνάλαγμα αλλάόποια τράπεζα επιλέξεις πάρε πρώτα τηλ να έχουν το ανάλογο
            ποσό που θα αλλάξεις μην πας ετσι


            Με κόπο αποκτά κανείς τις γνώσεις !!!

            Comment


              Originally posted by Aussie View Post
              εμείς ανοίξαμε λογαριασμό απο εδω ήδη
              θα τον ενεργοποιήσουμε κάτω λεφτά οχι δεν θα βάλουμε απο δω
              και για το συνάλαγμα δες εδω ποιά τράπεζα σε συμφέρει

              Συνάλλαγμα
              εμείς θα κάνουμε εδω συνάλαγμα αλλάόποια τράπεζα επιλέξεις πάρε πρώτα τηλ να έχουν το ανάλογο
              ποσό που θα αλλάξεις μην πας ετσι


              THANK U !! THANK U!! THANK U!!
              Θα το τρέξω από αύριο έτσι γιατί περνάνε και οι μέρες!! Ευχαριστώ και για το λίνκ!!

              Comment


                1. ανοιξε ενα λογαριασμο στη Citibank στην ελλαδα και βαλε τα χρηματα εκει.
                2. μολις ερθεις εδω ανοιξε επισης ενα λογαριασμο citibank για να μεταφερεις δωρεαν χρηματα απο-προ ελλαδα. Με την ελληνικη καρτα citibank μπορεις να βγαζεις λεφτα εδω απο τα ATM μεχρι να ενεργοποιηθει ο λογαριασμος σου
                3. Οταν εισαι με το καλο εδω, δες με την ησυχια σου αν καποια αλλη τοπικη τραπεζα σε εξυπηρετει καλυτερα για τα καθημερινα σου

                Comment


                  Originally posted by loucas View Post
                  1. ανοιξε ενα λογαριασμο στη Citibank στην ελλαδα και βαλε τα χρηματα εκει.
                  2. μολις ερθεις εδω ανοιξε επισης ενα λογαριασμο citibank για να μεταφερεις δωρεαν χρηματα απο-προ ελλαδα. Με την ελληνικη καρτα citibank μπορεις να βγαζεις λεφτα εδω απο τα ATM μεχρι να ενεργοποιηθει ο λογαριασμος σου
                  3. Οταν εισαι με το καλο εδω, δες με την ησυχια σου αν καποια αλλη τοπικη τραπεζα σε εξυπηρετει καλυτερα για τα καθημερινα σου
                  Thanks loucas!! να δω τι θα κάνω στο τέλος τελικά (από τις πολλές απόψεις)

                  Comment


                    Originally posted by Aussie View Post
                    ......εμείς θα κάνουμε εδω συνάλαγμα αλλά όποια τράπεζα επιλέξεις πάρε πρώτα τηλ να έχουν το ανάλογο
                    ποσό που θα αλλάξεις μην πας ετσι
                    Όχι στις τράπεζες για συνάλλαγμα,γδέρνουν όπως πάντα.
                    Προτιμήστε τα ανταλλακτήρια,κάποια δε χρεώνουν καθόλου προμήθειες κ.λ.π.

                    Comment


                      Καλησπερα φιλοι μου θα πω την δικη μου εμπειρια με μεταφορα χρηματων......το ποσο διαφορα εχει με μεταφορα σε αυστραλια δεν το γνωριζω.........η ποιο οικονομικη λυση σε μεταφορα χρηματων εως και 50.000ε με μολις 0,30 λεπτα για ευρωπη ειναι η πειραιως με μεταφορα μεσω του ιντερνετ.Χωρις να θελω να παρω καποιον στο λαιμο μου αυτο το γραφω με σιγουρια γιατι το κανω στην δουλεια μου επανω......δηλαδη κανω την καταθεση σε καποιο καταστημα Πειραιως και μετα μεσω ιντερνετ το εμβασμα στο εξωτερικο.Αυτα για το ευρω με μολις 0.30!!!!!!!!! Πρεπει να κανουμε καταθεση η μεταφορα χρηματων με το που παμε αυστραλια?

                      Comment


                        Λοιπον πηγα CITIBANK (Θεσ/νικη) τους ειπα θελω να ανοιξω λογαριασμο σε AUD να κανω καταθεση σε ΑUD και να βγαλω καρτα ωστε να κανω αναληψη στα ΑΤΜ CITIBANK Αυστραλιας με κοιτουσαν σαν χαζοι. Tελικα ηρθε η διευθυντρια μου ειπε δεν γινεται αρχισε να με ρωταει ποσα χρηματα θα καταθεσω 4-5 χιλιαδες της λεω αρχισε να με ρωταει που τα βρηκα αρχισε να με ρωταει που δουλευω τελικα μου λεει εμεις ειμαστε αμερικανικη τραπεζα και ελεγχουμε τα παντα μαυρο χρημα κ.λ.π. και τελικα δεν ειμαστε ONLINE με τα ΑΤΜ της CITIBANK Αυστραλιας οποτε αχρηστο θα ειναι.
                        Τελικα βρηκα μονος μου λυση απο το WEB BANKING της ΠΕΙΡΑΙΩΣ (το θεωρω το καλυτερο αν εχει κανεις αλλη γνωμη μας λεει)) ανοιξα λογαριασμο σε AUD χωρις να χρειαστει να παω καν στην Τραπεζα!!!!
                        Αφου ανοιξα το λογαριασμο σε δευτερολεπτα λεω να δοκιμασω αν δουλευει παω αγοραζω 100 AUD απο ενα ανταλακτηριο και παω σε ενα καταστημα της ΠΕΙΡΑΙΩΣ να τα καταθεσω δινω στο ταμειο το νουμερο του λογαριασμου που πηρα απο το WEB BANKING ουτε ταυτοτητα μου ζητησε ουτε τιποτα απλως μου ειπε οτι αντι 100 θα μπουν στο λογαριασμο 93 γιατι σε καθε τετοια συναλλαγη χρεωνουν παγια 7Ε δηλαδη και 3000 να εβαζα παλι 7Ε θα χρεωναν. Επισης ρωτησα αν μπορει να καταθεσει σε αυτο τον λογαριασμο καποιος τριτος, φυσικα μου ειπε αρκει να εχει το νουμερο του λογαριασμου και τα λεφτα φυσικα...και τα λεφτα θα ειναι διαθεσιμα για μεταφορα οπουδηποτε στον κοσμο μετα απο 2-3 εργασιμες νομιζω, παντως εγω τα λεφτα στο web banking τα ειδα αμεσα απλως ισως να μην μπορουσα να τα μεταφερω.
                        Οποτε τελικα ανοιγουμε και Αυστραλια ενα λογαριασμο και τα μεταφερουμε εκει λιγο που το εψαξα COMMONWEALTH πρεπει να εχει το καλυτερο WEB BANKING (αν ξερει κανεις μας λεει) τωρα τα εξοδα μεταφορας απο λογαριασμο σε λογαριασμο AUD δεν ξερω ποσα ειναι παντως δεν πρεπει να ειναι πολλα γιατι δεν εχεις μετατροπη νομισματος.(αν ξερει κανεις μας λεει)...

                        Comment


                          Originally posted by egigo View Post
                          Λοιπον πηγα CITIBANK (Θεσ/νικη) τους ειπα θελω να ανοιξω λογαριασμο σε AUD να κανω καταθεση σε ΑUD και να βγαλω καρτα ωστε να κανω αναληψη στα ΑΤΜ CITIBANK Αυστραλιας με κοιτουσαν σαν χαζοι. Tελικα ηρθε η διευθυντρια μου ειπε δεν γινεται αρχισε να με ρωταει ποσα χρηματα θα καταθεσω 4-5 χιλιαδες της λεω αρχισε να με ρωταει που τα βρηκα αρχισε να με ρωταει που δουλευω τελικα μου λεει εμεις ειμαστε αμερικανικη τραπεζα και ελεγχουμε τα παντα μαυρο χρημα κ.λ.π. και τελικα δεν ειμαστε ONLINE με τα ΑΤΜ της CITIBANK Αυστραλιας οποτε αχρηστο θα ειναι.
                          Τελικα βρηκα μονος μου λυση απο το WEB BANKING της ΠΕΙΡΑΙΩΣ (το θεωρω το καλυτερο αν εχει κανεις αλλη γνωμη μας λεει)) ανοιξα λογαριασμο σε AUD χωρις να χρειαστει να παω καν στην Τραπεζα!!!!
                          Αφου ανοιξα το λογαριασμο σε δευτερολεπτα λεω να δοκιμασω αν δουλευει παω αγοραζω 100 AUD απο ενα ανταλακτηριο και παω σε ενα καταστημα της ΠΕΙΡΑΙΩΣ να τα καταθεσω δινω στο ταμειο το νουμερο του λογαριασμου που πηρα απο το WEB BANKING ουτε ταυτοτητα μου ζητησε ουτε τιποτα απλως μου ειπε οτι αντι 100 θα μπουν στο λογαριασμο 93 γιατι σε καθε τετοια συναλλαγη χρεωνουν παγια 7Ε δηλαδη και 3000 να εβαζα παλι 7Ε θα χρεωναν. Επισης ρωτησα αν μπορει να καταθεσει σε αυτο τον λογαριασμο καποιος τριτος, φυσικα μου ειπε αρκει να εχει το νουμερο του λογαριασμου και τα λεφτα φυσικα...και τα λεφτα θα ειναι διαθεσιμα για μεταφορα οπουδηποτε στον κοσμο μετα απο 2-3 εργασιμες νομιζω, παντως εγω τα λεφτα στο web banking τα ειδα αμεσα απλως ισως να μην μπορουσα να τα μεταφερω.
                          Οποτε τελικα ανοιγουμε και Αυστραλια ενα λογαριασμο και τα μεταφερουμε εκει λιγο που το εψαξα COMMONWEALTH πρεπει να εχει το καλυτερο WEB BANKING (αν ξερει κανεις μας λεει) τωρα τα εξοδα μεταφορας απο λογαριασμο σε λογαριασμο AUD δεν ξερω ποσα ειναι παντως δεν πρεπει να ειναι πολλα γιατι δεν εχεις μετατροπη νομισματος.(αν ξερει κανεις μας λεει)...
                          Φυσικά σε κοιτούσαν σαν χαζοί επειδή δεν το γνωρίζουν! Μπορούσες να ανοίξεις έναν καταθετικό λογαρισμό με ebanking και χρεωστική κάρτα χωρίς να τους αναφέρεις το παραμικρό για την Αυστραλία. Μετά όταν πας στην Αυστραλία ανοίγεις έναν καινούργιο καταθετικό λογαριασμό στην Citibank Australia και μέσω του ebanking κάνεις τις μεταφορές χρημάτων δωρεάν.

                          Δες και το παρακάτω link:

                          Transferring Money - Citibank Australia

                          Comment


                            Originally posted by egigo View Post
                            Λοιπον πηγα CITIBANK (Θεσ/νικη) τους ειπα θελω να ανοιξω λογαριασμο σε AUD να κανω καταθεση σε ΑUD και να βγαλω καρτα ωστε να κανω αναληψη στα ΑΤΜ CITIBANK Αυστραλιας με κοιτουσαν σαν χαζοι. Tελικα ηρθε η διευθυντρια μου ειπε δεν γινεται αρχισε να με ρωταει ποσα χρηματα θα καταθεσω 4-5 χιλιαδες της λεω αρχισε να με ρωταει που τα βρηκα αρχισε να με ρωταει που δουλευω τελικα μου λεει εμεις ειμαστε αμερικανικη τραπεζα και ελεγχουμε τα παντα μαυρο χρημα κ.λ.π. και τελικα δεν ειμαστε ONLINE με τα ΑΤΜ της CITIBANK Αυστραλιας οποτε αχρηστο θα ειναι.
                            Τελικα βρηκα μονος μου λυση απο το WEB BANKING της ΠΕΙΡΑΙΩΣ (το θεωρω το καλυτερο αν εχει κανεις αλλη γνωμη μας λεει)) ανοιξα λογαριασμο σε AUD χωρις να χρειαστει να παω καν στην Τραπεζα!!!!
                            Αφου ανοιξα το λογαριασμο σε δευτερολεπτα λεω να δοκιμασω αν δουλευει παω αγοραζω 100 AUD απο ενα ανταλακτηριο και παω σε ενα καταστημα της ΠΕΙΡΑΙΩΣ να τα καταθεσω δινω στο ταμειο το νουμερο του λογαριασμου που πηρα απο το WEB BANKING ουτε ταυτοτητα μου ζητησε ουτε τιποτα απλως μου ειπε οτι αντι 100 θα μπουν στο λογαριασμο 93 γιατι σε καθε τετοια συναλλαγη χρεωνουν παγια 7Ε δηλαδη και 3000 να εβαζα παλι 7Ε θα χρεωναν. Επισης ρωτησα αν μπορει να καταθεσει σε αυτο τον λογαριασμο καποιος τριτος, φυσικα μου ειπε αρκει να εχει το νουμερο του λογαριασμου και τα λεφτα φυσικα...και τα λεφτα θα ειναι διαθεσιμα για μεταφορα οπουδηποτε στον κοσμο μετα απο 2-3 εργασιμες νομιζω, παντως εγω τα λεφτα στο web banking τα ειδα αμεσα απλως ισως να μην μπορουσα να τα μεταφερω.
                            Οποτε τελικα ανοιγουμε και Αυστραλια ενα λογαριασμο και τα μεταφερουμε εκει λιγο που το εψαξα COMMONWEALTH πρεπει να εχει το καλυτερο WEB BANKING (αν ξερει κανεις μας λεει) τωρα τα εξοδα μεταφορας απο λογαριασμο σε λογαριασμο AUD δεν ξερω ποσα ειναι παντως δεν πρεπει να ειναι πολλα γιατι δεν εχεις μετατροπη νομισματος.(αν ξερει κανεις μας λεει)...
                            Δεν λες ότι ανοίγεις λογαριασμό για να σηκώνεις χρήματα από Αυστραλία που πας για μόνιμη εγκατάσταση! Γιατί γι αυτό υπάρχουν τα εμβάσματα (να βγάλουν και οι τράπεζες)!
                            Εμείς ανοίξαμε έναν λογαριασμό σε Ευρώ και έναν σε Αυστραλέζικα δολάρια στην Ελλάδα. Μεταφέρουμε από το λογαριασμό Ευρώ στον δολαριακό και από αυτά κάνουμε ανάλυψη στην Αυστραλία. Μέχρι στιγμής από όποιο ΑΤΜ έχω κάνει ανάληψη στην Μελβούρνη δεν μου έχουν κρατήσει ούτε μισό δολάριο για τη συναλλαγή. Η citibank είναι διαμάντι, αλλά μέχρι πότε δεν ξέρω...
                            Ο τελευταίος να κλείσει την πόρτα.

                            Comment


                              Originally posted by pan_k7 View Post
                              Φυσικά σε κοιτούσαν σαν χαζοί επειδή δεν το γνωρίζουν! Μπορούσες να ανοίξεις έναν καταθετικό λογαρισμό με ebanking και χρεωστική κάρτα χωρίς να τους αναφέρεις το παραμικρό για την Αυστραλία. Μετά όταν πας στην Αυστραλία ανοίγεις έναν καινούργιο καταθετικό λογαριασμό στην Citibank Australia και μέσω του ebanking κάνεις τις μεταφορές χρημάτων δωρεάν.

                              Δες και το παρακάτω link:

                              Transferring Money - Citibank Australia

                              Originally posted by efrosini View Post
                              Δεν λες ότι ανοίγεις λογαριασμό για να σηκώνεις χρήματα από Αυστραλία που πας για μόνιμη εγκατάσταση! Γιατί γι αυτό υπάρχουν τα εμβάσματα (να βγάλουν και οι τράπεζες)!
                              Εμείς ανοίξαμε έναν λογαριασμό σε Ευρώ και έναν σε Αυστραλέζικα δολάρια στην Ελλάδα. Μεταφέρουμε από το λογαριασμό Ευρώ στον δολαριακό και από αυτά κάνουμε ανάλυψη στην Αυστραλία. Μέχρι στιγμής από όποιο ΑΤΜ έχω κάνει ανάληψη στην Μελβούρνη δεν μου έχουν κρατήσει ούτε μισό δολάριο για τη συναλλαγή. Η citibank είναι διαμάντι, αλλά μέχρι πότε δεν ξέρω...
                              Pan_k7>>>> οταν λες ανοιγεις λογαριασμο εννοεις σε ΕΥΡΩ? γιατι οπως σου ειπα σε AUD δεν μου ανοιγουν να καταθετω ΑUD εδω Ελλαδα. Αν ειναι σε ΕΥΡΩ τοτε ναι μεν δεν εχεις εξοδα αναληψης απο τα ATM της citibank Aυστραλιας αλλα σε ξεσκιζουν στην αλλαγη απο ΕΥΡΩ σε AUD.

                              efrosini>>>>ανοιξες λογαριασμο στην citibank σε AUD που ειναι συνδεμενος με την καρτα που πηρες? ωστε να κανεις αναληψη στην αυστραλια στα ΑΤΜ της citibank? αν ναι σε ποια citibank αν επιτρεπεται? και μπορεις να καταθετεις AUD cash εδω στην ελλαδα?

                              ευχαριστω ολους για την ενημερωση

                              Comment


                                την καλημερα μου στην παρεα!! στο παρελθον μετα απο ερευνα αγορας που ειχαμε κανει για την μεταφορα χρηματων στην Αυστραλια καταληξαμε,με την συζυγο, οτι η ποιο συμφερουσα λυση εινα η citibank. όντως ειναι η ποιο συμφερουσα αλλα η διαπιστωση μας μολις ξεκινησαμε την διαδικασια ηταν η εξης¨οι τυποι ειναι ασχετοι,αγενης και καραγκιοζηδες.. Αφου μας ρωτήσανε μεχρι και τι χρωμα εσώρουχο φοραμε ( που λεει ο λογος) μας ειπανε οτι δεν μπορουμε να ανοιξουμε λογαριασμο διοτι εγω ειμαι ανεργος...H E L L O OOOOOOO αν δεν ημουν ανεργος δεν θα εφευγα Αυστραλια.. προφανως αυτο τους φανηκε υποπτο ,οτι ειχα μαυρο χρήμα να μεταφερω,εγω ο άνεργος H E L L O OOOOOOOOO. Καταλαβαμε οτι και στα 2 υποκαταστηματα του Πειραια ειναι παντελως ασχετοι τους λεγαμε τι θελουμε να κανουμε και μας κοιταγαν σαν χαζοι,ζηταγαν απο την γυναικα μου ταυτοτητα ενω δεν εχει ελληνικη υπηκοοτητα και επεμεναν ασχετοι τελειως ουτε Αγγλικα δεν ηξεραν να μιλανε καλα καλα ,Ασχετοι.
                                Στην Οθωνος καπως καλυτερα ειναι τα πραγματα αλλα οπως και να εχει η τραπεζα ειναι ΧΑΛΙΑ ..μας αντιμετωπισαν λες και ειμαστε τιποτα εγκληματιες η τιποτα βαρωνοι κοκαινης ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ.
                                δεν πειραζει ομως αυτοι μολις εχασαν 2 πελατες

                                Comment

                                Working...
                                X