Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σχετικά με μεταφορά χρημάτων απο και προς την Αυστραλία

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    @ loucas:

    OK ρε φίλε μη βαράς... εκτίμηση έκανα γι αυτό και χρησιμοποίησα τη λέξη "νομίζω".
    Δεν έχω web banking της citi και δεν θέλω κιόλας γιατί μου είναι αντιπαθής σαν τράπεζα. Όταν έγραφα το σχόλιο μου δεν υπήρχε το δικό σου και δεν έχω λόγο να αμφισβητήσω τα λεγόμενα σου...

    Comment


      Originally posted by pan_k7 View Post
      @ loucas:
      Όταν έγραφα το σχόλιο μου δεν υπήρχε το δικό σου και δεν έχω λόγο να αμφισβητήσω τα λεγόμενα σου...
      ΟΚ, δεκτόν τότε...

      Δεν έχω web banking της citi και δεν θέλω κιόλας γιατί μου είναι αντιπαθής σαν τράπεζα.
      γιατί υπάρχει τράπεζα που είναι συμπαθής;

      η citibank μου έγινε πάντως ιδιαίτερα "συμπαθής" από τη μέρα που ήρθα στο sydney και μπορώ να έχω free transfers από εδώ στην ελλάδα (και το ανάποδο)

      Comment


        @ loucas:

        Η citi μου είναι ιδιαίτερα αντιπαθής γιατί είναι αλαζόνες και επίσης μου σπάνε τα π@π@ρια κάθε τρεις και λίγο για να βγάλω πιστωτική κάρτα... Καμία τράπεζα στην Ελλάδα δεν πούλησε προϊόντα της Lehman χωρίς τη συγκατάθεση των πελατών της, λέγοντας ότι είναι εγγυημένα, γι αυτό και αναγκάστηκε να τους αποζημιώσει κατά το ήμισυ ύστερα από δικαστικό αγώνα...

        Comment


          Loucas και pan_k7 σας ευχαριστω και τους δυο για τις απαντήσεις σας. Θα κάνω και γω τις επαφές μου και αν προκύψει κάτι διαφορετικό θα γράψω κι εγω με την σειρά μου .
          Καλή συνέχεια σε ότι κι αν κάνετε..

          Comment


            Παιδια γεια σας! Μενω στην Ελλαδα (να δουμε για ποσο ακομα!!!) και ειμαι Αυστραλος υπηκοος και με ολα αυτα που ακουω περι δραχμης και λοιπα σκεφτηκα να βρω εναν τροπο να προστατεύσω οσο μπορω καποια χρηματα εμενα και των δικων μου. Γι΄αυτο ανοιξα εναν λογαριασμο μεσω internet στην Commonwealth και εκανα open και ebanking μεσω του netbank που εχουν. Μπορει καποιος αν γνωριζει να μου πει εαν εχω θεμα με την Τραπεζα εκει για το πως να δικαιολογησω τα λεφτα που σκεφτομαι να στειλω? Υπαρχει εκει αντιστοιχο ποθεν εσχες????Απο φορολογηση τι γινεται???Ρωτω γιατι οπως καταλαβαινετε εαν και οποτε ηρεμησει εδω η κατασταση σκεφτομαι παλι μεσω ιντερνετ να τα ξαναφερω στην Ελλαδα. βεβαια υπαρχει και το διολου ευκαταφρονητο κοστος με προμηθειες αλλα δε βλεπω αλλη λυση. Φανταζομαι πως μπορω να δωσω καποια χρηματα (10.000) σε θειο μου να τα φερει μαζι του εκει και να μου τα καταθεσει στον λογαριασμο νου. Υπαρχει προβλημα σε αυτο???
            Ευχαριστω εκ των προτερων

            Comment


              Originally posted by Spiros32 View Post
              ...Μπορει καποιος αν γνωριζει να μου πει εαν εχω θεμα με την Τραπεζα εκει για το πως να δικαιολογησω τα λεφτα που σκεφτομαι να στειλω? Υπαρχει εκει αντιστοιχο ποθεν εσχες????Απο φορολογηση τι γινεται???...
              εδώ έχει ένα άρθρο της Ρίκας Βαγιάννη σχετικά με μεταφορά χρημάτων στην Αυστραλία, ίσως σου δώσει μια ιδέα.
              3w.protagon.gr/?i=protagon.el.article&id=12966

              Comment


                Originally posted by Spiros32 View Post
                Παιδια γεια σας! Μενω στην Ελλαδα (να δουμε για ποσο ακομα!!!) και ειμαι Αυστραλος υπηκοος και με ολα αυτα που ακουω περι δραχμης και λοιπα σκεφτηκα να βρω εναν τροπο να προστατεύσω οσο μπορω καποια χρηματα εμενα και των δικων μου. Γι΄αυτο ανοιξα εναν λογαριασμο μεσω internet στην Commonwealth και εκανα open και ebanking μεσω του netbank που εχουν. Μπορει καποιος αν γνωριζει να μου πει εαν εχω θεμα με την Τραπεζα εκει για το πως να δικαιολογησω τα λεφτα που σκεφτομαι να στειλω? Υπαρχει εκει αντιστοιχο ποθεν εσχες????Απο φορολογηση τι γινεται???Ρωτω γιατι οπως καταλαβαινετε εαν και οποτε ηρεμησει εδω η κατασταση σκεφτομαι παλι μεσω ιντερνετ να τα ξαναφερω στην Ελλαδα. βεβαια υπαρχει και το διολου ευκαταφρονητο κοστος με προμηθειες αλλα δε βλεπω αλλη λυση. Φανταζομαι πως μπορω να δωσω καποια χρηματα (10.000) σε θειο μου να τα φερει μαζι του εκει και να μου τα καταθεσει στον λογαριασμο νου. Υπαρχει προβλημα σε αυτο???
                Ευχαριστω εκ των προτερων
                Στην NAB (National Australia Bank), αμα ανοίξεις λογαριασμό απο το εξωτερικό δεν ενεργοποιείτε αν δεν έρθεις μέσα στην Αυστραλία και κλείσεις κάποιο ραντεβού με την τράπεζα και τους αποδείξεις με τους 100 βαθμούς ταυτοποίησης οτι είσαι εσυ.
                Πως ορίζουν αυτοί, η NAB την ενεργοποίηση? Μπορείς να βάλεις χρήματα αλλά δεν μπορείς να βγάλεις.
                Κοίταξες λοιπόν τι όρους θέτει η Commonwealth?

                Απο την άλλη όταν έρχεσαι εδω υπογράφεις χαρτί απο το τελωνείο οτι δεν φέρεις μαζί σου ποσό πάνω απο 10.000 δολάρια Αυστραλίας. Πάνω σου οχι στην τράπεζα. Δεν εχω δεί έλεγχο απο πουθενά πόσα έχεις στην τράπεζα εκτός και έχεις να πάρεις επιδόματα οπότε σου ζητάνε bank statement να δούνε οτι δεν έχεις τα εκατομύρια στην τράπεζα και θέλεις και τα επιδόματα.

                Μια απορία όμως είναι η εξής, αν μπορούσε ο οποιοσδήποτε να μεταφέρει κεφάλαια απο το εξωτερικό σε λογαριασμό που άνοιξε μέσω internet banking και μετά απο εκεί θα μπορούσε να τα στείλει αλλού και αλλού κ.τ.λ. κάνοντας και τις ανάλογες μετατροπές σε διαφορετικού τύπου συνάλλαγμα, τότε οι τράπεζες δεν θα ήταν τίποτα άλλο παρά ενα πλυντήριο χρήματος? Γιατι ετσι θα μπορούσε η μαφία και οι έμποροι ναρκωτικών να ξεπλύνουν τα χρήματα εύκολα, μη ανιχνέυσιμα και γρήγορα.
                Αρα μάλον κάποιος τρόπος ελέγχου θα υπάρχει, όπως ίσως οτι δεν είναι ενεργοποιημένος ο λογαριασμός.

                Τέλος ενα συμαντικό θέμα. Σε αυτό το θέμα εδω στο forum, συζητάμε πως θα μεταφέρουμε κάνα ψιλό απο την πατρίδα εδω γιατι εδώ ζούμε και το χρειαζόμαστε. Δεν έχει πει κανείς τι γίνεται στην περίπτωση που θέλει να μεταφέρει απο εδω πίσω. Αυτό ίσως και να μην είναι τόσο εύκολο. Αλλά πάλι, το δηλώνω, είμαι άσχετος με το θέμα και σκέψεις εκφράζω.
                Υπομονή και επιμονή patriotes.

                Comment


                  Originally posted by geo.hatzel View Post
                  εδώ έχει ένα άρθρο της Ρίκας Βαγιάννη σχετικά με μεταφορά χρημάτων στην Αυστραλία, ίσως σου δώσει μια ιδέα.
                  3w.protagon.gr/?i=protagon.el.article&id=12966
                  Το link το δοκίμασα αλλά τουλάχιστον σε εμένα ζητάει κωδικό εισόδου και ονομα χρήστη απο τον server.
                  Για κοίτα το ξανα.

                  Όμως όπως και να έχει να πούμε με κάθε σεβασμό στο πρόσωπο της κα. Βαγιάννη οτι δεν είναι απαραίτητα σωστό οτι λέει κάποιο πρόσωπο επειδή είναι απο τα γνωστά. Έλεγχος και πάλι έλεγχος.
                  Υπομονή και επιμονή patriotes.

                  Comment


                    Originally posted by Agoriani View Post
                    Το link το δοκίμασα αλλά τουλάχιστον σε εμένα ζητάει κωδικό εισόδου και ονομα χρήστη απο τον server.
                    Για κοίτα το ξανα.

                    Όμως όπως και να έχει να πούμε με κάθε σεβασμό στο πρόσωπο της κα. Βαγιάννη οτι δεν είναι απαραίτητα σωστό οτι λέει κάποιο πρόσωπο επειδή είναι απο τα γνωστά. Έλεγχος και πάλι έλεγχος.
                    με το "3w" εννοούσα "www" καθώς δεν έχω δικαίωμα να βάζω λινκ.
                    εντελώς τυχαία υπάρχει σεταρισμένος server στο 3w.protagon.gr!

                    το άρθρο της Βαγιάννη περιέχει την προσωπική της εμπειρία όταν πήγε να καταθέσει χρήματα σε τράπεζα της Αυστραλίας, μπορούμε να αγνοήσουμε τις προσωπικές της απόψεις που πιθανόν να εκφράζονται μέσα στο άρθρο.

                    Comment


                      Καλημέρα-καλησπέρα σε όλους! Μέχρι ποιό ποσό μπορούμε να έχουμε μαζί μας όταν έρθουμε Αυστραλία και να μην φορολογηθεί; Θέλω να πω........κάποιος μου είπε ότι μπορεί να έχει μέχρι 10.000 δολάρια το άτομο, ισχύει αυτό;

                      Comment


                        @ stella82:

                        Γιατί να κουβαλάς τόσα χρήματα πάνω σου; κάνε μεταφορές μέσω internet banking.

                        Comment


                          Originally posted by stella82 View Post
                          Καλημέρα-καλησπέρα σε όλους! Μέχρι ποιό ποσό μπορούμε να έχουμε μαζί μας όταν έρθουμε Αυστραλία και να μην φορολογηθεί; Θέλω να πω........κάποιος μου είπε ότι μπορεί να έχει μέχρι 10.000 δολάρια το άτομο, ισχύει αυτό;
                          Ναι stella82, μέχρι 10.000 το άτομο. Τώρα μια συνηθισμένη ερώτηση είναι μετράνε και τα παιδιά? Ναι είναι η απάντηση που έχει δώσει κάποιος ήδη.
                          Όμως δεν υπάρχει λόγος να έχεις και να μεταφέρεις πάνω σου αυτά τα ποσά. Λίγα και απαραίτητα μαζί σου και τα υπόλοιπα μέσω τραπεζικού εμβάσματος απο δικό σου λογαριασμό του εξωτερικού σε δικό σου λογαριασμό του εσωτερικού της Αυστραλίας.
                          Υπομονή και επιμονή patriotes.

                          Comment


                            Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!

                            Comment


                              αλλαγη συναλλαγματος

                              πατριωτάκια να ρωτήσω κι εγώ κάτι... εγώ δεν θα κουβαλήσω πολλα χρήματα αλλα περίπου 2.000ευρω. Που με συμφέρει να αλλάξω σε δολλάρια στο αεροδρόμιο όπως είπαν κάποιοι ή σε ανταλλακτήριο ,τράπεζα κλπ; ευχαριστώ

                              90 μέρες για το μεγάλο ταξίδι....

                              Comment


                                Originally posted by billchris View Post
                                πατριωτάκια να ρωτήσω κι εγώ κάτι... εγώ δεν θα κουβαλήσω πολλα χρήματα αλλα περίπου 2.000ευρω. Που με συμφέρει να αλλάξω σε δολλάρια στο αεροδρόμιο όπως είπαν κάποιοι ή σε ανταλλακτήριο ,τράπεζα κλπ; ευχαριστώ

                                90 μέρες για το μεγάλο ταξίδι....
                                Την ίδια απορία έχω και γω βρε παιδια.
                                Επίσης τι γίνεται με την μεταφορα κοσμημάτων, ξέρει κανείς? έχω τρέλα με τα ρολόγια κι έχω αρκετά. Πρέπει να τα δηλώσω στο αεροδρόμιο?
                                Θα έχω και κάποια δώρα για φίλους και συγγενείς και όλα αυτα μαζι σίγουρα υπερβαίνουν τα 900 δολ. Λέτε να μου ζητήσουν να πληρώσω φόρο?

                                Comment

                                Working...
                                X