Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σχετικά με μεταφορά χρημάτων απο και προς την Αυστραλία

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Καλημέρα πατριώτες.Μήπως ξέρει κάποιος αν υπάρχει κατάστημα της Εθνικής τράπεζας της Ελλάδος στην Μελβούρνη και αν έχει και atm?Θα ήθελα διεύθυνση αν είναι εύκολο γιατί πήγα στην 99 Queen Street που μου βγάζει το google map και δεν υπάρχει εκεί.

    Comment


      Originally posted by kostas.v View Post
      Καλημέρα πατριώτες.Μήπως ξέρει κάποιος αν υπάρχει κατάστημα της Εθνικής τράπεζας της Ελλάδος στην Μελβούρνη και αν έχει και atm?Θα ήθελα διεύθυνση αν είναι εύκολο γιατί πήγα στην 99 Queen Street που μου βγάζει το google map και δεν υπάρχει εκεί.

      Δεν υπάρχει κατάστημα της Εθνικής στην Αυστραλία γενικότερα.Μία πληροφορία που μου έχουν δώσει όμως από κατάστημα της Εθνικής τράπεζας αναφέρει ότι εφόσον η κάρτα για το ATM έχει το σήμα maestro κάτω δεξιά, μπορείς να κάνεις ανάληψη από οποιοδήποτε ATM της Αυστραλίας φέρει το σήμα maestro.Δεν την έχω διασταυρώσει όμως αυτή την πληροφορία.
      Του φευγάτου η μάνα δεν έκλαψε ποτέ

      Comment


        Δεν υπάρχει κατάστημα της Εθνικής στην Αυστραλία γενικότερα.Μία πληροφορία που μου έχουν δώσει όμως από κατάστημα της Εθνικής τράπεζας αναφέρει ότι εφόσον η κάρτα για το ATM έχει το σήμα maestro κάτω δεξιά, μπορείς να κάνεις ανάληψη από οποιοδήποτε ATM της Αυστραλίας φέρει το σήμα maestro.Δεν την έχω διασταυρώσει όμως αυτή την πληροφορία.
        Να συμπληρώσω .... από οποιαδήποτε μέρος του
        κόσμου το ΑΤΜ έχει το σήμα Maestro.
        Φίλος μου που ζει στο Σύδνευ από το Ιανουάριο του 2008 με αυτή την κάρτα της Εθνικής με το σήμα Maestro κάνει τη δουλειά του.
        Και μου το έχουν πει και από την τράπεζα.

        Comment


          Originally posted by nickV View Post
          Δεν υπάρχει κατάστημα της Εθνικής στην Αυστραλία γενικότερα.Μία πληροφορία που μου έχουν δώσει όμως από κατάστημα της Εθνικής τράπεζας αναφέρει ότι εφόσον η κάρτα για το ATM έχει το σήμα maestro κάτω δεξιά, μπορείς να κάνεις ανάληψη από οποιοδήποτε ATM της Αυστραλίας φέρει το σήμα maestro.Δεν την έχω διασταυρώσει όμως αυτή την πληροφορία.
          Ειναί σωστό αυτο που σου είπαν, θα χρεωθείς όμως έξοδα και προμήθειες.

          Comment


            Originally posted by kostas.v View Post
            Καλημέρα ...................................... κατάστημα της Εθνικής τράπεζας της Ελλάδος στην Μελβούρνη και αν έχει και atm?.............................................. .......... στην 99 Queen Street που μου βγάζει το google map και δεν υπάρχει εκεί.
            Το μόνο που υπάρχει είναι γραφεία στον 5ο όροφο για την Εθνική τράπεζας της Ελλάδος και ΑΤΜ στο ισογειο από την ΑΝΖ.
            Think before you driving@world.......

            Comment


              Originally posted by kostas.v View Post
              Καλημέρα πατριώτες.Μήπως ξέρει κάποιος αν υπάρχει κατάστημα της Εθνικής τράπεζας της Ελλάδος στην Μελβούρνη και αν έχει και atm?Θα ήθελα διεύθυνση αν είναι εύκολο γιατί πήγα στην 99 Queen Street που μου βγάζει το google map και δεν υπάρχει εκεί.
              Οπως ειπαν και οι προηγουμενοι με καρτα maestro μπορεις να κανεις αναληψεις. Εγω εκανα αναληψεις απο ΑΤΜ της Commonwealth με κοστος, αν θυμαμαι καλα, γυρω στα 4 δολλαρια ανεξαρτητου ποσου που κανεις αναληψη.

              Comment


                Originally posted by nunki View Post
                Οπως ειπαν και οι προηγουμενοι με καρτα maestro μπορεις να κανεις αναληψεις. Εγω εκανα αναληψεις απο ΑΤΜ της Commonwealth με κοστος, αν θυμαμαι καλα, γυρω στα 4 δολλαρια ανεξαρτητου ποσου που κανεις αναληψη.
                λογικα λετε για αναληψη απο ελληνικη τραπεζα?η απο αυστραλεζικη?αξιζει καποιος να ανοιξει λογαριασμο εκει?και να αποταμιευει?

                βασικα ειμαι εναντιον στις τραπεζες...δεν τις πολυσυμπαθω κι ας μην μου εχουν κανει κατι προσωπικά.

                εδω οι τραπεζες γιατη ζητανε τα αντερα τους προμηθεια?

                σημερα πηγα να κανω συναλαγμα και η τραπεζα της ελλαδισταν σταματησε τις συναλαγες με ιδιωτες

                Comment


                  Originally posted by ilias81 View Post
                  λογικα λετε για αναληψη απο ελληνικη τραπεζα?η απο αυστραλεζικη?αξιζει καποιος να ανοιξει λογαριασμο εκει?και να αποταμιευει?

                  βασικα ειμαι εναντιον στις τραπεζες...δεν τις πολυσυμπαθω κι ας μην μου εχουν κανει κατι προσωπικά.

                  εδω οι τραπεζες γιατη ζητανε τα αντερα τους προμηθεια?

                  σημερα πηγα να κανω συναλαγμα και η τραπεζα της ελλαδισταν σταματησε τις συναλαγες με ιδιωτες
                  Εαν κάποιος εργαζεται εκεί που θα του πιστώνουν τη μισθοδοσία ή τα social benefits; Το ίδιο ισχύει και στην Ελλάδα. Εκτός και αν εσύ τις αποταμιεύσεις σου τις βάζεις κάτω από το στρώμα

                  Παντού στον κόσμο οι τράπεζες ζητούν προμήθεια για κάτι που θα ζητήσεις. Όλες ίδιες είναι.

                  Comment


                    Συνάλλαγμα

                    Comment


                      Ποσα λεφτα επιτρεπεται να κουβαλας πανω σου μετρητα?
                      “Nothing is forever”

                      Comment


                        Originally posted by Greece4ever View Post
                        Ποσα λεφτα επιτρεπεται να κουβαλας πανω σου μετρητα?
                        10,000 AUD. Υπάρχει όμως πιο εύκολος τρόπος με το άνοιγμα λογαρισμού από την Ελλάδα και μεταφορά του ποσού με swift. Ο λογαριασμός ενεργοποιείται όταν πας σε κατάστημα της τράπεζας στην Αυστραλία.

                        Comment


                          εγώ έχω USD, και ήθελα να ρωτήσω κάποιον που είναι ήδη Αυστραλία, αν συμφέρει να τα κάνω AU$ όσο ακόμα είμαι στην Ελλάδα ή όταν πάω Αυστραλία;
                          Επίσης, όταν πάω στην Αυστραλία, και θέλω να ανοίξω τραπεζικό λογαριασμό, θα μου ζητήσουν TFN πρώτα; Απ' ότι είδα, για να βγάλεις ΤFN, πρέπει να δηλώσεις μία διεύθυνσή σου, την οποία ακόμα δεν έχω, καθώς έχω κλείσει μόνο για προσωρινή διαμονή για τις πρώτες μέρες.
                          Μήπως είναι καλύτερα να ανοίξω λογ/μό σε USD ή AU$ στην Ελλάδα και να τα μεταφέρω μετά σε αυστραλέζικη τράπεζα; Το κόστος της μεταφοράς θα είναι μεγάλο; Ή καλύτερα cash πάνω μου για να μη μου τα φάνε οι τράπεζες σε προμήθειες;

                          Comment


                            Και εμενα με ενδιαφερει γιατι απο το να εχω στα χερια μου καποια χιλιαρικα προτιμο να ανοιξω απο εδω ενα λογαριασμο κ να τον ενεργοποιησω οταν παω Αυστραλια εστω κ με μια μικρη επιβαρυνση!
                            Αλλα δεν γνωριζω ουτε σε ποια τραπεζα απο εδω αλλα ουτε για εκει αχχαχαχα
                            το μονο που διαβασα κ ξερω ειναι οτι ειναι προτιμιτεο να γινει η μετατροπη των ευρω σε δολλαριο Αυστραλιας εδω επειδη εχουμε οφελος κατα τη μετατροπη
                            Σιγουρα καπου θα εχουν ξαναναφερθει στο θεμα αυτο ....αλλα που!? Θελει σκαλισμα η υποθεση...
                            “Nothing is forever”

                            Comment


                              Originally posted by Greece4ever View Post
                              Και εμενα με ενδιαφερει γιατι απο το να εχω στα χερια μου καποια χιλιαρικα προτιμο να ανοιξω απο εδω ενα λογαριασμο κ να τον ενεργοποιησω οταν παω Αυστραλια εστω κ με μια μικρη επιβαρυνση!
                              Αλλα δεν γνωριζω ουτε σε ποια τραπεζα απο εδω αλλα ουτε για εκει αχχαχαχα
                              το μονο που διαβασα κ ξερω ειναι οτι ειναι προτιμιτεο να γινει η μετατροπη των ευρω σε δολλαριο Αυστραλιας εδω επειδη εχουμε οφελος κατα τη μετατροπη
                              Σιγουρα καπου θα εχουν ξαναναφερθει στο θεμα αυτο ....αλλα που!? Θελει σκαλισμα η υποθεση...
                              Λοιπον δεν παμε ποτε Αυστραλια με ευρω ειτε στο χερι ειτε να τραβαμε με καρτες απο ελλαδα απο λογαριασμους ευρω!!!!
                              Μπορει η προμηθεια να ειναι μικρη αλλα χανεις παρα πολυ στην αλλαγη του νομισματος δεστε τι ισοτιμια δινουν οι αυστραλιανες τραπεζες commenwealth, ANZ, Westpac κλπ. και τι οι ελληνικες απο εδω
                              Συνάλλαγμα
                              Τι κανουμε λοιπον?
                              Ειτε μετατρεπουμε τα ευρω σε ΑUD στην ελλαδα και τα εχουμε μαζι μας cash η για μεγαλα ποσα ανοιγουμε ενα λογαριασμο σε AUD στην citibank καταθετουμε τα AUD που εχουμε και με την καρτα που μας δινουν κανουμε αναληψη στη Αυστραλια με μηδενικο κοστος!!!!!!!!

                              Comment


                                αααααα η citibank!!!

                                egigo...thanx man!!
                                “Nothing is forever”

                                Comment

                                Working...
                                X