Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σχετικά με μεταφορά χρημάτων απο και προς την Αυστραλία

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #76
    ευχαριστώ θερμά για τη βοήεια, ήμουν έτοιμη τη Δευτέρα να τους στείλω τα χρήματα που ζητάνε....
    μιλάμε για χρέη ληξιπρόθεσμα....

    Comment


      #77
      Originally posted by mkalliarou View Post
      ευχαριστώ θερμά για τη βοήεια, ήμουν έτοιμη τη Δευτέρα να τους στείλω τα χρήματα που ζητάνε....
      μιλάμε για χρέη ληξιπρόθεσμα....
      δεν υπαρχει κανενα προβλημα για χρεη ,μονο αν εχεις δικαστει και σου εχει απαγορευτει η εξοδος απο την χωρα και τα ληξιπροθεσμα ΔΕΝ υπαρχει προβλημα και ας μην εχεις κανει διακανονισμο μιλαω εκ προσωπικου !!!ξερω τι σου λεω!!!

      Comment


        #78
        Κώστα σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου. Εσύ είσαι ήδη στην Αυστραλία ή ετοιμάζεσαι και αν ναι σε ποιο στάδιο βρίσκεσαι;
        Εγώ είμαι δασκάλα και το επάγγελμά μου δεν βρίσκεται στη λίστα, είμαι όμως και νοσηλεύτρια, αλλά επειδή δεν έχω εξασκήσει το επάγγελμα τα τελευταία 2 χρόνια, δεν μπορώ να ενταχθώ στην κατηγορία αυτή. το ψάχνω όμως, και ετοιμάζομαι για το IELTS τον Ιούνη.

        Comment


          #79
          Originally posted by mkalliarou View Post
          Κώστα σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου. Εσύ είσαι ήδη στην Αυστραλία ή ετοιμάζεσαι και αν ναι σε ποιο στάδιο βρίσκεσαι;
          Εγώ είμαι δασκάλα και το επάγγελμά μου δεν βρίσκεται στη λίστα, είμαι όμως και νοσηλεύτρια, αλλά επειδή δεν έχω εξασκήσει το επάγγελμα τα τελευταία 2 χρόνια, δεν μπορώ να ενταχθώ στην κατηγορία αυτή. το ψάχνω όμως, και ετοιμάζομαι για το IELTS τον Ιούνη.
          εγω ειμαι κατω!!εδω και 4 μηνες.ολα οκ !!

          Comment


            #80
            Αλλη μια ερωτηση εχω ρε φιλαρακια. Σκοπευω να φυγω για μελβουρνη οικογενειακος το σεπτεμβρη και αν εχω πουλησει το σπιτι μου θα εχω ενα ποσο γυρο στις 160000 $.Θελω τη βοηθεια σας για το πως θα τα μεταφερω εκει και αν αυτο θα μου απαγορευσει να παρω τα επιδοματα που δικαιουμαι.
            Περιμενω με αγωνια τις απαντησεις σας απο αναλογες εμπειριες.
            Ευχαριστω
            GDSOUL

            Comment


              #81
              Τώρα συγγνώμη φίλοι του φόρουμ αλλά εγώ θα γίνω κακός.
              Φίλε μου από την Καλαμάτα, μεταναστεύεις στην Αυστραλία με ένα κεφάλαιο 160,000 δολλαρίων και κοιτάς πώς να τα αποκρύψεις / καλύψεις / μανατζάρεις ώστε να πάρεις ΚΑΙ επιδόματα από το Αυστραλιανό κράτος??
              Δεν νομίζεις ότι αυτό συνιστά αντικοινωνική συμπεριφορά?
              Δεν νομίζεις ότι με αυτόν τον τρόπο κουβαλάς μια από τις χειρότερες ποιότητες της φυλής μας 10,000 μίλια μακριά?

              Ξεκινάς μια καινούρια ζωή κοροιδεύοντας και εκμεταλλέυοντας ένα κράτος που σε υποδέχεται και έχει την πρόνοια να βοηθά ανθρώπους που χρειάζονται βοήθεια?
              Βοήθεια την οποία κάποιοι εκεί πληρώνουν με τους φόρους τους?

              Είναι τουλάχιστον πρόκληση να πας εκεί παντελονάτος, με 160κ στην τσέπη και μετά να στέκεσαι στην ουρά του centrelink να παίρνεις και επιδόματα που πληρώνει ο Αυστραλός φορολογούμενος. Μετά μην παραπονιομαστε όταν μας βρίζει όλη η υφήλιος.

              p.s Δεν σε γνωρίζω προσωπικά, αλλά κατάφερες και με έκανες έξαλλο βραδιάτικα. Άκου εκεί "να πάρω τα επιδόματα που δικαιούμαι". Από πού τα δικαιούσαι φίλε? Έχεις πληρώσει φόρους? ΟΧΙ. Είσαι σε οικονομική δυσπραγία? ΟΧΙ, πας εκεί με 160κ. ΕΛΕΟΣ

              Comment


                #82
                Originally posted by panultimate View Post
                .................................................. ..............p.s Δεν σε γνωρίζω προσωπικά, αλλά κατάφερες και με έκανες έξαλλο βραδιάτικα. Άκου εκεί "να πάρω τα επιδόματα που δικαιούμαι". Από πού τα δικαιούσαι φίλε? Έχεις πληρώσει φόρους? ΟΧΙ. Είσαι σε οικονομική δυσπραγία? ΟΧΙ, πας εκεί με 160κ. ΕΛΕΟΣ
                Δεν θα διαφωνήσω φίλε panultimate

                Comment


                  #83
                  Συμφωνώ απολύτως με τον panultimate! Αυτό λέγεται απληστία και εκμετάλλευση του συστήματος...

                  Comment


                    #84
                    christine

                    Panultimate συμφωνώ απόλυτα! Είπαμε.....η νοοτροπία ειναι η ρίζα του όλου προβλήματος....και βέβαια αυτό από οτι βλέπεις ΔΕΝ αλλάζει.....

                    Comment


                      #85
                      με παρεξηγησατε αλλα δεν πειραζει. τα χρηματα αυτα θα τα χρησιμοποιησω για εγγραφη του γιου μου στο melbourne uni, για την εγγραφη της κορης μου στο oakleigh grammar. στο bond για το σπιτι, για αγορα ενος φτηνου αυτοκινητου, για επιπλωση του σπιτιου για εκτελωνισμο των υπολοιπων πραγματων μου απο ελλαδα και ταυτοχρονα να υποστηριξω και τον αδερφο μου που ερχετε και αυτος αφραγκος με γυναικα και νεογεννητο παιδι. ολοι ανεργοι και χωρις τη βοηθεια κανενος!

                      πρεπιτοντος σωστα με παρεξηγησατε γιατι αντι να γραψω 16000 εγραψα 160000 sorry!
                      GDSOUL

                      Comment


                        #86
                        Originally posted by Δημητρακοπουλος Γιωρ View Post
                        με παρεξηγησατε αλλα δεν πειραζει. τα χρηματα αυτα θα τα χρησιμοποιησω για εγγραφη του γιου μου στο melbourne uni, για την εγγραφη της κορης μου στο oakleigh grammar. στο bond για το σπιτι, για αγορα ενος φτηνου αυτοκινητου, για επιπλωση του σπιτιου για εκτελωνισμο των υπολοιπων πραγματων μου απο ελλαδα και ταυτοχρονα να υποστηριξω και τον αδερφο μου που ερχετε και αυτος αφραγκος με γυναικα και νεογεννητο παιδι. ολοι ανεργοι και χωρις τη βοηθεια κανενος!

                        πρεπιτοντος σωστα με παρεξηγησατε γιατι αντι να γραψω 16000 εγραψα 160000 sorry!
                        τι παρεξηγήσεις γίνονται για ένα μηδενικόκαλή τύχη Γιωργο και καλή αντάμωση όταν έρθεις, διπλα στο oakleigh ήρθαμε κι εμείς στο clayton...άντε και σε κάθε συνάντηση να πολλαπλασιαζόμαστε!

                        Comment


                          #87
                          Σ'ευχαριστω jini, καπου εκει κοντα θα εγκατασταθω κι εγω! Ευχαριστω επισης και ολα τα παιδια στο forum για τις πολυτιμες πληροφοριες τους..
                          GDSOUL

                          Comment


                            #88
                            Originally posted by Δημητρακοπουλος Γιωρ View Post
                            Αλλη μια ερωτηση εχω ρε φιλαρακια. Σκοπευω να φυγω για μελβουρνη οικογενειακος το σεπτεμβρη και αν εχω πουλησει το σπιτι μου θα εχω ενα ποσο γυρο στις 160000 $.
                            Ευχαριστω
                            Έκανες τυπογραφικό λάθος λοιπόν. Αντί για 160,000$ εννοούσες 16,000$
                            Εντάξει, φίλε, αν πουλάς σπίτι 16,000$ και δεν βρίσκεις αγοραστή, πες μου να έρθω να το αγοράσω εγώ..
                            Μάλλον το ομαδικό κράξιμο σε έκανε να χάσεις τα μηδενικά λέω εγώ..

                            Ανεξάρτητα πάντως, σου εύχομαι καλή τύχη στην καινούρια ζωή σε εσένα και τους δικούς σου.

                            Comment


                              #89
                              Αυτα θα μου μεινουν φιλε μου! τα υπολοιπα θα πανε στην τραπεζα για το δανειο. Δεν ηταν προικα το διαμερισμα...
                              GDSOUL

                              Comment


                                #90
                                christine

                                Originally posted by Δημητρακοπουλος Γιωρ View Post
                                με παρεξηγησατε αλλα δεν πειραζει. τα χρηματα αυτα θα τα χρησιμοποιησω για εγγραφη του γιου μου στο melbourne uni, για την εγγραφη της κορης μου στο oakleigh grammar. στο bond για το σπιτι, για αγορα ενος φτηνου αυτοκινητου, για επιπλωση του σπιτιου για εκτελωνισμο των υπολοιπων πραγματων μου απο ελλαδα και ταυτοχρονα να υποστηριξω και τον αδερφο μου που ερχετε και αυτος αφραγκος με γυναικα και νεογεννητο παιδι. ολοι ανεργοι και χωρις τη βοηθεια κανενος!

                                πρεπιτοντος σωστα με παρεξηγησατε γιατι αντι να γραψω 16000 εγραψα 160000 sorry!
                                'Εγινε τυπογραφικό λάθος!....Ανεξάρτητα από τα μηδενικά που έβαλες ή έβγαλες,εύχομαι καλή τύχη σε σένα και την οικογένειά σου, γιατί αν όντως θέλεις να κάνεις όλα αυτά με το δεύτερο ποσό που αναφέρεις..θα την χρειαστείτε! Προφανώς για να ρωτάς μόνο για τα επιδόματα έχετε υπηκοότητα και είσαι γνώστης όλης της υπόλοιπης διαδικασίας.Αρα θα ξέρεις ότι αυτό το ποσό δεν θα σου δημιουργήσει "Θέμα" και επίσης θα σου υπενθυμίσω ότι δηλώνουμε ποσά πάνω από 10.000AUD...το άτομο!
                                Οπότε ούτε στην μεταφορά του ποσού υπάρχει θέμα....
                                Με συγχωρείς γι αυτό που θα πω αλλά ή δεν έχεις διαβάσει και πληροφορηθεί σωστά πολύ βασικά πράγματα περί μετανάστευσης....ή θα συμφωνήσω με τον Panultimate.....γιατί μετά την αφαίρεση του μηδενικού....δεν καταλαβαίνω ποιά είναι η ερώτησή σου...
                                Καλή τύχη και πάλι!

                                Comment

                                Working...
                                X