Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σχετικά με μεταφορά χρημάτων απο και προς την Αυστραλία

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #91
    Originally posted by Δημητρακοπουλος Γιωρ View Post
    με παρεξηγησατε αλλα δεν πειραζει. τα χρηματα αυτα θα τα χρησιμοποιησω για εγγραφη του γιου μου στο melbourne uni, για την εγγραφη της κορης μου στο oakleigh grammar. στο bond για το σπιτι, για αγορα ενος φτηνου αυτοκινητου, για επιπλωση του σπιτιου για εκτελωνισμο των υπολοιπων πραγματων μου απο ελλαδα και ταυτοχρονα να υποστηριξω.......................
    ΠΑΡΕΞΗΓΗΣΗ?????τι πινεις και δεν μας δινεις?????

    Comment


      #92
      Panultimate συμφωνώ απόλυτα

      Comment


        #93
        Χωρις παρεξηγηση παντως συμφορμιτες,βγαζουμε και ακομα ενα χαρακτηριστικο του εθνους μας.Το κραξιμο...
        Μια ολοκληρη σελιδα αφιερωμενη σε αυτο....

        Απο την αλλη εγω προσωπικα δεν αγχωνομαι διοτι ειτε με,μηδενικο,ειτε χωρις το κρατος της Αυστραλιας εχει ελεγκτικους μηχανισμους.

        Ενας απο τους λογους που θελουμε να παμε.

        Παντα χωρις παρεξηγηση.

        Comment


          #94
          Επίσης μη τρελαίνεστε γενικά και μη προσπαθείτε να παρουσιάσετε τα πράγματα αγγελικά πλασμένα.

          Και εδώ έχει φοροδιαφυγή και μάλιστα σημαντική.
          Και εδώ έχει μαύρη εργασία.
          Και εδώ έχει κόσμο που εκμεταλεύεται το σύστημα και ζει από τα επιδόματα γιατί προτιμάει να πίνει μπύρες από το να δουλέψει.

          Η διαφορά είναι ότι δεν υπάρχει διαφθορά στο δημόσιο και ότι υπάρχει πάντα ο ουσιαστικός κινδυνος σοβαρότατων κυρώσεων σε όποιον παρανομεί.

          Επίσης όσον αφορά το φίλο που πέσατε να τον φάτε, πολύ καλά θα κάνει και 16.000 και 160.000 και 1.600.000 να είναι τα χρήματα του να εκμεταλευτεί με νόμιμο τρόπο ότι του παρέχει το σύστημα. Σε καμία περίπτωση δεν υποστηρίζω την παρανομία και τη λαμογία (αυτές φέρανε την Ελλάδα σε αυτό το χάλι εξάλλου) αλλά δε βρίσκω τίποτε κακό ή ανήθικο στο να εκμεταλευόμαστε νόμιμα τις ευκαιρίες.

          Και επί της ουσίας μάλιστα, αυτό που έχω διαπιστώσει εδώ είναι ότι ο όποιος σεβασμός υπάρχει στους νόμους και τους κανόνες υφίσταται λόγω του φόβου κυρώσεων και όχι λόγω συνείδησης (προτεσταντικό μοντέλο επιβολής εξουσίας και κανόνων) σε αντίθεση π.χ. με πολλές ευρωπαικες χώρες όπου πλέον έχει περάσει στο dna του λαού ο σεβασμός στους κανόνες). Αυτή η νοοτροπία έχει και συνεπακόλουθο ο μέσος Αυστραλός να απαιτεί τις χωρίς παρεκλίσεις τήρηση των κανόνων χωρίς να λαμβάνει υπόψιν ειδικές συνθήκες.

          Θα σας δώσω ένα παράδειγμα: τα αυτοκίνητα στο δρόμο δε θα δώσουν καμία απολύτως προτεραιότητα σε πεζό αν δεν πρόκειται για καθορισμένη διάβαση σε αντίθεση με όλες τις δυτικοευρωπαϊκες χώρες. Φυσικά διαβάσεις δεν υπάρχουν παντού ή σε προσιτή απόσταση. Μου έχει τύχει λοιπόν προσωπικά να είμαι με το καρότσι με τη μικρή, να θέλω να περάσω απέναντι στο δρόμο όπου η διάβαση ήταν ούτως ή αλλως αποκλεισμένη λόγω έργων και να μη βρεθεί ΟΥΤΕ ΕΝΑΣ να σταματήσει για να περάσω. Αντίστοιχα βλέπω συχνά πυκνά ηλικιωμένους, εγκύους, γυναίκες με καρότσια να περιμένουν στην άκρη του δρόμου για το πότε θα περάσουν τα αυτοκίνητα.

          Comment


            #95
            @ loucas:

            Η προσέγγιση σου Λουκά είναι ότι το νόμιμο είναι και ηθικό. Να έχεις 160k's ή και 50k's και να πας να ζητήσεις και ταμείο ανεργίας είναι λίγο ξεφτίλα ρε φίλε! Προσωπικά δεν θα το έκανα...

            Comment


              #96
              Originally posted by pan_k7 View Post
              @ loucas:

              Η προσέγγιση σου Λουκά είναι ότι το νόμιμο είναι και ηθικό. Να έχεις 160k's ή και 50k's και να πας να ζητήσεις και ταμείο ανεργίας είναι λίγο ξεφτίλα ρε φίλε! Προσωπικά δεν θα το έκανα...
              ναι φιλε μου συμφωνώ, δεν έχεις άδικο, ούτε και εγώ θα το έκανα, αλλά δεν μπορώ να αρνηθώ και το δικαιωμα του οποιουδήποτε να το κάνει.

              Comment


                #97
                Originally posted by pan_k7 View Post
                @ loucas:

                Η προσέγγιση σου Λουκά είναι ότι το νόμιμο είναι και ηθικό. Να έχεις 160k's ή και 50k's και να πας να ζητήσεις και ταμείο ανεργίας είναι λίγο ξεφτίλα ρε φίλε! Προσωπικά δεν θα το έκανα...
                Επίσης φίλε μου πρέπει να βλέπουμε τα πράγματα και στη σωστή τους διάσταση.

                Δηλαδή άλλο πράγμα είναι έχω XXX χρήματα γιατί είχα μια καλή δουλειά και τα μάζεψα και άλλο πράγμα τα έχω γιατί πούλησα όλα τα περιουσιακά μου στοιχεία στην Ελλάδα (που μάζεψα με κόπο και χρόνο) και θέλω με αυτά να κάνω μια νέα αρχή.

                Στη δεύτερη περίπτωση, η οποία ειναι και ακριβώς αυτό που συμβαίνει με το φίλο μας, δε βρίσκω απολύτως τίποτε μεμπτό ή ανήθικο.

                Comment


                  #98
                  @ loucas:

                  Money is money φίλε μου, είτε αποκτήθηκαν με πώληση περιουσιακών στοιχείων είτε με αποταμίευση είτε με κληρονομιά ή με οποιονδήποτε άλλο νόμιμο τρόπο. Επαναλαμβάνω ότι το νόμιμο δεν είναι και ηθικό και ότι προσωπικά αν είχα ένα τόσο μεγάλο ποσό δεν θα ξόδευα το χρόνο μου με το ταμείο ανεργίας αλλά με την εύρεση καλοπληρωμένης θέσης εργασίας ούτως ώστε να μπορέσω να διατηρήσω το lump sum. Στην Αυστραλία όπως εσύ γνωρίζεις καλύτερα από εμένα, επειδή είσαι ήδη στο Sydney, υπάρχουν αρκετές θέσεις εργασίας για όποιον θέλει να εργαστεί σκληρά για να προκόψει..

                  Comment


                    #99
                    καλημέρα,
                    έκανα μεταφορά 3.000 ευρώ από Alpha σε Westpac μέσω web banking στις 20 Μαίου 2012.
                    η Alpha μου χρέωσε 10 ευρώ για την μεταφορά, η Wespac 12 δολλάρια και η ισοτιμία ήταν 0,8.

                    Comment


                      Originally posted by loucas View Post
                      sorry ρε παιδιά τώρα, αλλά τόσο περίσσια τα έχετε και βρίσκετε φυσιολογικό να πετάτε 20-25 ευρώ ή δολλάρια σε κάθε transfer μεταξύ ελλάδας-αυστραλίας;

                      γιατί τόση εμμονή και κόλλημα με τις ντόπιες (ελληνικές ή αυστραλέζικες) τράπεζες; δεν το καταλαβαίνω...

                      Citibank ΜΗΔΕΝ προμήθεια και instant transfer από λογαριασμό σε λογαριασμό 24/7...

                      Ανοιγεις ένα λογαριασμό στην Ελλάδα, ενεργοποιείς και το embanking

                      Έρχεσαι εδώ, χρησιμοποιείς τη debit visa (cash card) στα ATM χωρίς προμήθεια, μέχρι να ανοίξεις και εδώ το λογαριασμό και να μπορείς να μεταφέρεις χρήματα ένθεν και ένθεν...

                      Loukas καλησπέρα απο ελλάδα.
                      Θα ήθελα κι εγω να σε ρωτήσω κάτι. Μέσω του λογ/σμου στη Citibank μπορει κανείς να πληρώσει λογ/σμους πιστωτικών καρτών άλλων τραπεζών? κι αν ναι ποια είναι η διαδικασία? έχει χρεώσεις? κατεβαίνω κι εγω Sydney σε δυο μήνες και προσπαθώ να οργανωσω τις μηνιαιες οικονομικές μου υποχρεώσεις πριν φύγω. Θα το εκτιμούσα αν μπορούσες να μου δώσεις κάποιες πληροφορίες σχετικά...

                      Comment


                        Originally posted by Eonas View Post
                        Loukas καλησπέρα απο ελλάδα.
                        Θα ήθελα κι εγω να σε ρωτήσω κάτι. Μέσω του λογ/σμου στη Citibank μπορει κανείς να πληρώσει λογ/σμους πιστωτικών καρτών άλλων τραπεζών? κι αν ναι ποια είναι η διαδικασία? έχει χρεώσεις? κατεβαίνω κι εγω Sydney σε δυο μήνες και προσπαθώ να οργανωσω τις μηνιαιες οικονομικές μου υποχρεώσεις πριν φύγω. Θα το εκτιμούσα αν μπορούσες να μου δώσεις κάποιες πληροφορίες σχετικά...
                        ναι φυσικά μπορείς. Θα ορίσεις μέσα στο web banking της Citibank (Ελλάδας) τις πιστωτικές που θέλεις και μπορείς μετά να κάνεις πληρωμές προς αυτές. Αυτό ισχύει σε κάθε τράπεζα, όχι μόνο στη Citi, και από όσο θυμάμαι δεν έχει προμήθειες.

                        Comment


                          σ' ευχαριστω για την αμεση απαντηση. θα πρεπει να ξαναπαω στην τραπεζα γιατι στην πρωτη μου επισκεψη εκει μου το απεκλεισαν σαν δυνατοτητα. λες να επεσα σε ασχετο υπαλληλο?

                          Comment


                            Originally posted by Eonas View Post
                            σ' ευχαριστω για την αμεση απαντηση. θα πρεπει να ξαναπαω στην τραπεζα γιατι στην πρωτη μου επισκεψη εκει μου το απεκλεισαν σαν δυνατοτητα. λες να επεσα σε ασχετο υπαλληλο?
                            μάλλον έπεσες σε άσχετο...

                            Από το μενού του web banking πηγαίνεις Μεταφορές και Πληρωμές -> Προσθήκη Δικαιούχου -> Λογαριασμός/Κάρτα σε άλλη τράπεζα -> ...


                            μια συμβουλη: μη τους πεις για αυστραλίες κτλ και οτι θελεις το λογαριασμο για να μεταφερεις λεφτα μεταξύ των δύο χωρών γιατί για κάποιο λόγο γίνονται κατευθείαν καχύποπτοι...

                            Comment


                              @ eonas:

                              Δε νομίζω να έχεις τη δυνατότητα να πληρώνεις λογαριασμούς πιστωτικών καρτών άλλης τράπεζας μέσω του web banking της citibank. Ακόμα και αν γινόταν αυτό θα σε χρέωνε προμήθεια. Μπορείς να ανοίξεις λογαριασμό internet banking στην τράπεζα στην οποία έχεις τις πιστωτικές. Επίσης από εκεί μπορείς να μεταφέρεις τα χρήματα σου στη citi ή και το ανάποδο. Η μεταφορά όμως από τη μια τράπεζα σε άλλην ενδέχεται να βαρύνεται με έξοδα.

                              Comment


                                Originally posted by pan_k7 View Post
                                @ eonas:

                                Δε νομίζω να έχεις τη δυνατότητα να πληρώνεις λογαριασμούς πιστωτικών καρτών άλλης τράπεζας μέσω του web banking της citibank. Ακόμα και αν γινόταν αυτό θα σε χρέωνε προμήθεια. Μπορείς να ανοίξεις λογαριασμό internet banking στην τράπεζα στην οποία έχεις τις πιστωτικές. Επίσης από εκεί μπορείς να μεταφέρεις τα χρήματα σου στη citi ή και το ανάποδο. Η μεταφορά όμως από τη μια τράπεζα σε άλλην ενδέχεται να βαρύνεται με έξοδα.
                                @pan_k7, όταν δε γνωρίζεις κάτι είναι προτιμότερο να αποφεύγεις να δίνεις συμβουλές πάνω σε προσωπικές εκτιμήσεις. Σχεδόν όλες οι τράπεζες δίνουν τη δυνατότητα εξόφλησης πιστωτικών καρτών τρίτων τραπεζών. Η Citibank είναι σίγουρα μια από αυτές. Μόλις εξάλλου έγραψα τη διαδικασία, όποτε δεν αντιλαμβάνομαι γιατί αυτό αμφισβητείται... Αν τώρα υπάρχει προμήθεια ή όχι εξαρτάται από την τράπεζα στην οποία ανήκει η κάρτα και όχι από τη citibank

                                Comment

                                Working...
                                X