Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σχετικά με μεταφορά χρημάτων απο και προς την Αυστραλία

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #46
    Originally posted by kikirikoy View Post
    http://www.centrelink.gov.au/internet/internet.nsf/vLanguageFilestoreByCodes/mcco261_0910_el/$File/mcco261_0910el.pdf


    το βρήκα χρήσιμο
    σωστος ο παιχτης χρονια πολλα

    Comment


      #47
      Originally posted by κωστας γαργαλιανοι View Post
      σωστος ο παιχτης χρονια πολλα
      χρόνια πολλά και σε εσένα κωστα ,να'σαι πάντα καλά ,και να σου πηγαίνουν όλα δεξιά
      ΤΗΙΝΚ....It's not illegal ....YET!!!

      Comment


        #48
        @ Spiros 32:

        Φίλε Σπύρο δεν θεωρώ ότι υπάρχει θέμα πόθεν έσχες στην Αυστραλία, εκτός και αν πρόκειται για χρήματα που προέρχονται από ξέπλυμα μαύρου χρήματος και εγκληματικής δραστησιότητας...
        Μπορεί να είσαι Αυστραλός υπήκοος, αλλά δεν είσαι μόνιμος κάτοικος. Το καλύτερο που έχεις να κάνεις βέβαια είναι να στείλεις σε ενδιαφερόμενη τράπεζα email message και να τους ρωτήσεις σχετικά. Να ξέρεις επίσης ότι αν τα διατηρήσεις σε ευρώ δεν έχει καλό επιτόκιο, ενώ αν τα μετατρέψεις σε AUD παίρνεις καλύτερο επιτόκιο.

        Comment


          #49
          ευχαριστω φιλε μου.αποταμιευσεις του πατερα μου και της μανας μου ειναι και κοιταζω να βρω τροπο να τις προστατευσω οσο μπορω.

          Comment


            #50
            Καλησπερα σας απο Μελβουρνη

            Η ερωτηση μου ειναι απλη και οποιος μπορει να βοηθησει θα το εκτιμουσα.

            Εχω ενα ποσο 13000 ευρω στην ελλαδα και θελω να το μεταφερω εδω. Ανοιξα λογαριασμο στην Κυπρου στη Μελβουρνη αλλα οταν η κοπελα μου πηγε να τα καταθεσει της εκαναν ολοκληρο σκηνικο για το που τα βρηκε, γιατι θελει να τα στειλει και οτι πρεπει να βρει δικαιολογητικα!

            Ειναι λογικο αυτο? Ανοιξε και η ιδια λογαριασμο εκει και σκεφτηκα οτι αν τα κατεθετε στο δικο της θα ηταν πιο ευκολο να τα μεταφερει στον δικο μου εδω. Κι ομως οχι!

            Εχω εναν λογαριασμο στην Πειραιως ανοιχτο στην Ελλαδα επισης οποτε πιστευετε θα ηταν πιο ευκολο να τα καταθεσει εκει και μετα να τα τραβηξω εγω απο εδω με το συστημα maestro το οποιο χρησιμοποιει η Commonwealth?

            Comment


              #51
              Originally posted by DimitrisT View Post
              Καλησπερα σας απο Μελβουρνη

              Η ερωτηση μου ειναι απλη και οποιος μπορει να βοηθησει θα το εκτιμουσα.

              Εχω ενα ποσο 13000 ευρω στην ελλαδα και θελω να το μεταφερω εδω. Ανοιξα λογαριασμο στην Κυπρου στη Μελβουρνη αλλα οταν η κοπελα μου πηγε να τα καταθεσει της εκαναν ολοκληρο σκηνικο για το που τα βρηκε, γιατι θελει να τα στειλει και οτι πρεπει να βρει δικαιολογητικα!................................... ..................
              Αν έχεις e-banking στην Πειραιώς κατέθεσέ τα εκεί, καλύτερα σε 2-3 δόσεις και όχι όλα μαζί, γιατί από κάποιο ποσό και πάνω γίνεται αναφορά στην τράπεζα της ελλάδος, απαιτείται αποδεικτικό ΑΦΜ κτλ, και μετά κάνε 1 ή 2 εμβάσματα στο λογαριασμό σου. Θα χρεωθείς υπολογίζω καμιά 25-50 ευρώ συνολικά σε προμηθειες.

              Με τη maestro μπορείς να τραβάς μόνο με την κάρτα της πειραιώς από τα ΑΤΜ της Commonwealth (αλλά θα έχει σίγουρα πολλές προμήθειες $2-$3 τη φορά.

              Τέλος ας δοκιμάσει σε άλλο κατάστημα της Κύπρου, αλλά μην πει για 13.000. Ας δοκιμάσει με π.χ. 4.000 να το κάνει σε 2-3 δόσεις

              Comment


                #52
                Kalispera. Mia erwtisoula! Epeidi tha taksidepsw se 20 meres gia Australia gia kati aksetaseis (TRO) kai elega anti na xrisimopio tin karta tis peiraiws (VISA DEBIT) pou exw an mporw na anoiksw logariasmo sthn NAB kai na exw Australian VISA DEBIT!! Ginetai?

                Comment


                  #53
                  Originally posted by NIKOLAoS View Post
                  Kalispera. Mia erwtisoula! Epeidi tha taksidepsw se 20 meres gia Australia gia kati aksetaseis (TRO) kai elega anti na xrisimopio tin karta tis peiraiws (VISA DEBIT) pou exw an mporw na anoiksw logariasmo sthn NAB kai na exw Australian VISA DEBIT!! Ginetai?

                  Μπορείς να ανοίξεις από εδώ λογαριασμό στην NAB online, και να τον ενεργοποιήσεις όταν φτάσεις στον προορισμό σου, εχοντας μαζί τα ανάλογα δικαιολογητικά για να αποδείξεις την ταυτότητά σου.
                  National Australia Bank - NAB

                  Comment


                    #54
                    Originally posted by NIKOLAoS View Post
                    Kalispera. Mia erwtisoula! Epeidi tha taksidepsw se 20 meres gia Australia gia kati aksetaseis (TRO) kai elega anti na xrisimopio tin karta tis peiraiws (VISA DEBIT) pou exw an mporw na anoiksw logariasmo sthn NAB kai na exw Australian VISA DEBIT!! Ginetai?
                    Με προλαβε η christine sll

                    Comment


                      #55
                      O.k to vrika efxaristw. Einai krima na xreonomai tis sinalages me tin karta tis Peiraiws. Se 22 meres tin kanw!

                      Comment


                        #56
                        Telika me emvasma mesw Peiraiws (apo logariasmo mou) tha xrewthw gia 2000 eyrw metafora se logariasmo tis NAB peripou 6 euro! Mia xara , anoigw kai an thelw to logariasmo apo edw kai ton energopio se katastima tis NAB otan ftasw.
                        Episis mou eipan apo tin Periraiws oti i xrewsi einai to 0,3 tis metaforas xwris na ksepernaei ta 300 euro (oxi to poso tis metaforas alla i promithia, diladi 100.000 euro).

                        Comment


                          #57
                          Originally posted by NIKOLAoS View Post
                          Telika me emvasma mesw Peiraiws (apo logariasmo mou) tha xrewthw gia 2000 eyrw metafora se logariasmo tis NAB peripou 6 euro! Mia xara
                          Μη ξεχνάς και τα $10-$20 που θα χρεώσει η NAB για inward transfer...

                          Originally posted by NIKOLAoS View Post
                          anoigw kai an thelw to logariasmo apo edw kai ton energopio se katastima tis NAB otan ftasw.
                          για να κάνεις το transfer, θα πρέπει ο λογαριασμός της NAB να είναι ενεργός, το οποίο σημαίνει ότι θα πρέπει να έρθεις πρώτα εδώ και μετά να κάνεις το έμβασμα. Σε αντίθετη περίπτωση απλά θα γυρίσει πίσω (και θα χρεωθείς και τις προμήθειες)

                          Originally posted by NIKOLAoS View Post
                          Episis mou eipan apo tin Periraiws oti i xrewsi einai to 0,3 tis metaforas xwris na ksepernaei ta 300 euro (oxi to poso tis metaforas alla i promithia, diladi 100.000 euro).

                          Πάντως αν όλη η ιστορία γίνεται για 2-3 χιλιάδες ευρώ, καλύτερα κάντα συνάλλαγμα, πάρτα μαζι σου σα μετρητά και κατέθεσε τα εδώ στην τράπεζα όταν ανοιξει ο λογαριασμός...

                          Comment


                            #58
                            Καλησπέρα κι από μένα. Προχθές γύρισε ο σύζυγός μου από Μελβούρνη όπου είχε πάει για το γνωστό λόγο... να βολιδοσκοπήσει την κατάσταση για ενδεχόμενη μετανάστευσή μας.
                            Όσο ήταν εκεί άνοιξε λογαριασμό στην Τράπεζα Κύπρου στην Μελβούρνη.
                            Τα δικαιολογητικά ήταν: η ταυτότητά του, ένας λογαριασμός από Ελλάδα στο όνομά του (πχ ΔΕΗ-ΟΤΕ κλπ) και έδωσε και τη Δ/νση που έμενε στη Μελβούρνη.
                            Αφού άνοιξε λογαριασμό, μου έστειλαν τα στοιχεία του λογαριασμού από την Τράπεζα με Fax και του έστειλα έμβασμα από την Εμπορική Τράπεζα. Για την μεταφορά των χρημάτων μου κράτησαν 25 euro.
                            Αν τώρα κάποιος θέλει να ανοίξει λογαριασμό χωρίς να βρίσκεται εκεί... πιστεύω πως θα μπορούσε μέσω κάποιου συγγενή να κάνει αυτή τη διαδικασία... αν βέβαια του έχει εμπιστοσύνη!!
                            Σε αυτή την περίπτωση, πρέπει να στείλει με Φαξ από την Τράπεζα Κύπρου της Ελλαδα στην Τράπεζα Κύπρου της Μελβούρνης τα δικαιολογητικά.. για να είναι έγκυρα.

                            Comment


                              #59
                              Originally posted by -eflak- View Post
                              Καλησπέρα κι από μένα. Προχθές γύρισε ο σύζυγός μου από Μελβούρνη όπου είχε πάει για το γνωστό λόγο... να βολιδοσκοπήσει την κατάσταση για ενδεχόμενη μετανάστευσή μας.
                              Όσο ήταν εκεί άνοιξε λογαριασμό στην Τράπεζα Κύπρου στην Μελβούρνη. ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;
                              Ti poso esteiles kai sou kratisane 25 eyrw?

                              Genika, pws upologizontai ta eksoda embasmatow an ksereis gia tin Emporiki?

                              Comment


                                #60
                                Originally posted by christine View Post
                                Μπορείς να ανοίξεις από εδώ λογαριασμό στην NAB online, και να τον ενεργοποιήσεις όταν φτάσεις στον προορισμό σου, εχοντας μαζί τα ανάλογα δικαιολογητικά για να αποδείξεις την ταυτότητά σου.
                                National Australia Bank - NAB

                                Πιστεύω ότι μπορεί να στείλεις χρήματα σε λογ/μο που θα έχεις ανοίξει από Ελλάδα στην NAB Αυστραλίας παραθέτω και απόσπασμα επιστολής τους


                                Welcome to National Australia Bank (NAB)
                                We would like to thank you for opening your NAB Classic Banking account in Australia.
                                You will be pleased to know that you are now able to send funds from Greece into your new
                                accounts (credit transactions). Once you have arrived in Australia, it is a requirement of the
                                Australian Government that you provide us with proof of your identity. Once this has been
                                completed you can carry out withdrawals (debit transactions) on the account.

                                Comment

                                Working...
                                X