Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σχετικά με μεταφορά χρημάτων απο και προς την Αυστραλία

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by george lucas View Post
    την καλημερα μου στην παρεα!! στο παρελθον μετα απο ερευνα αγορας που ειχαμε κανει για την μεταφορα χρηματων στην Αυστραλια καταληξαμε,με την συζυγο, οτι η ποιο συμφερουσα λυση εινα η citibank. όντως ειναι η ποιο συμφερουσα αλλα η διαπιστωση μας μολις ξεκινησαμε την διαδικασια ηταν η εξης¨οι τυποι ειναι ασχετοι,αγενης και καραγκιοζηδες.. Αφου μας ρωτήσανε μεχρι και τι χρωμα εσώρουχο φοραμε ( που λεει ο λογος) μας ειπανε οτι δεν μπορουμε να ανοιξουμε λογαριασμο διοτι εγω ειμαι ανεργος...H E L L O OOOOOOO αν δεν ημουν ανεργος δεν θα εφευγα Αυστραλια.. προφανως αυτο τους φανηκε υποπτο ,οτι ειχα μαυρο χρήμα να μεταφερω,εγω ο άνεργος H E L L O OOOOOOOOO. Καταλαβαμε οτι και στα 2 υποκαταστηματα του Πειραια ειναι παντελως ασχετοι τους λεγαμε τι θελουμε να κανουμε και μας κοιταγαν σαν χαζοι,ζηταγαν απο την γυναικα μου ταυτοτητα ενω δεν εχει ελληνικη υπηκοοτητα και επεμεναν ασχετοι τελειως ουτε Αγγλικα δεν ηξεραν να μιλανε καλα καλα ,Ασχετοι.
    Στην Οθωνος καπως καλυτερα ειναι τα πραγματα αλλα οπως και να εχει η τραπεζα ειναι ΧΑΛΙΑ ..μας αντιμετωπισαν λες και ειμαστε τιποτα εγκληματιες η τιποτα βαρωνοι κοκαινης ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ.
    δεν πειραζει ομως αυτοι μολις εχασαν 2 πελατες
    Τα εχω πει φιλε παραπανω Θεσ/νικη πηγα τελικα σε αλλο καταστημα και εκανα απλο λογαριασμο σε euro δεν ανεφερα τιποτα αυτη την φορα ουτε αυστραλια ουτε AUD ανεργος δηλωσα εδωσα εκαθαριστικο και μια βεβαιωση απο cosmote οτι το ταδε νουμερο 69###### ειναι δικο μου (χρειαζεται) κατεθεσα και 200 ευρω και σε μια βδομαδα ειχα card και κωδικους web bank και λοιπα. Παιρνεις την καρτα μαζι σου και εισαι ΟΚ και καταθεση μπορει να κανει καποιος σε ATM εδω ελλαδα χωρις την καρτα αρκει να του δωσεις το νουμερο του λογαριασμου!!!πανε σε ενα μηχανημα της citi και θα δεις!! Βεβαια το μονο κακο ειναι οτι οταν τραβας λεφτα απο αυστραλια απο μηχανημα της citi δεν εχει προμηθεια μεν αλλα τρως την μετατροπη των νομισματων απο ευρω σε AUD παντως απο οτι ειδα η citi πρεπει να δεινει καλη ισοτιμια θα το ψαξω καλυτερα και θα σου πω. Και θα προσπαθησω να ανοιξω τωρα αφου εχω αυτον το λογαριασμο σε ΕΥΡΩ και εναν σε AUD που να συνδεεται στο web banking του υπαρχοντος οποτε ανοιγεις και ενα λογαριασμο citi στην αυστραλια σε AUD και κανεις μετφορες μεταξυ των λογαριασμων δωρεαν!!!
    Αρα φιλε πανε σε ενα αλλο καταστημα της citi αθηνα εχει πολλα και ανοιξε ενα απλο λογαριασμο σε ευρω και βλεπουμε..

    Comment


      Originally posted by egigo View Post
      Τα εχω πει φιλε παραπανω Θεσ/νικη πηγα τελικα σε αλλο καταστημα και εκανα απλο λογαριασμο σε euro δεν ανεφερα τιποτα αυτη την φορα ουτε αυστραλια ουτε AUD ανεργος δηλωσα εδωσα εκαθαριστικο και μια βεβαιωση απο cosmote οτι το ταδε νουμερο 69###### ειναι δικο μου (χρειαζεται) κατεθεσα και 200 ευρω και σε μια βδομαδα ειχα card και κωδικους web bank και λοιπα. Παιρνεις την καρτα μαζι σου και εισαι ΟΚ και καταθεση μπορει να κανει καποιος σε ATM εδω ελλαδα χωρις την καρτα αρκει να του δωσεις το νουμερο του λογαριασμου!!!πανε σε ενα μηχανημα της citi και θα δεις!! Βεβαια το μονο κακο ειναι οτι οταν τραβας λεφτα απο αυστραλια απο μηχανημα της citi δεν εχει προμηθεια μεν αλλα τρως την μετατροπη των νομισματων απο ευρω σε AUD παντως απο οτι ειδα η citi πρεπει να δεινει καλη ισοτιμια θα το ψαξω καλυτερα και θα σου πω. Και θα προσπαθησω να ανοιξω τωρα αφου εχω αυτον το λογαριασμο σε ΕΥΡΩ και εναν σε AUD που να συνδεεται στο web banking του υπαρχοντος οποτε ανοιγεις και ενα λογαριασμο citi στην αυστραλια σε AUD και κανεις μετφορες μεταξυ των λογαριασμων δωρεαν!!!
      Αρα φιλε πανε σε ενα αλλο καταστημα της citi αθηνα εχει πολλα και ανοιξε ενα απλο λογαριασμο σε ευρω και βλεπουμε..
      Καλησπερα ! Πιστεψε με τα εκανα ολα και ειχα ολα τα χαρτια και με το παραπανω, μαλλον τους εφερα σε δυσκολη θεση γιατι τους ρωταγα πραγματα ,τα οποια ξερω οτι γινονται,και δεν ειχαν απαντηση να μου δωσουν. Ηταν σιγουρα θεμα υπαλληλου. Ασχετοσυνης . Το ψαρι βρωμαει απο το κεφαλι ομως ,καποιος τον εβαλε αυτον εκει ...τελοςπαντων οπως και να εχει ειναι οντως η ποιο συμφερουσα και η ποιο βολικη επιλογη και ειδικα για εμας που κατεβαινουμε Συδνει.. θα ξανακανω αποπειρα εκει και ο θεος βοηθος.. οσον αφορα Την τιμη που σου πουλανε τα AUD τραπεζες στην Ελλαδα καλυτερη τιμη βρηκαμε Εθνικη και εντυπωσιαστηκαμε γιατι ειχε πολυ μεγαλη διαφορα απο την citi που ειχαμε ρωτησει ποιο πριν

      Comment


        Εμενα φιλε george αυτες οι ισοτιμιες Citibank Australia μου φανηκαν καλες για ψαξτω λιγο τις συγκρινω με αυτο http://www.tsig.gr/banks/synallagma?...y&amount=10000 και βλεπω οτι η citi αυστραλιας δινει καλες τιμες εκτος αν κανω κατι λαθος.....πραγματι η εθνικη δινει καλη ισοτιμια την καλυτερη για σημερα....

        Comment


          Originally posted by egigo View Post
          Εμενα φιλε george αυτες οι ισοτιμιες Citibank Australia μου φανηκαν καλες για ψαξτω λιγο τις συγκρινω με αυτο Συνάλλαγμα και βλεπω οτι η citi αυστραλιας δινει καλες τιμες εκτος αν κανω κατι λαθος.....πραγματι η εθνικη δινει καλη ισοτιμια την καλυτερη για σημερα....
          Επισκεπτομουν και γω το tsig για αρκετο διαστημα και διαπιστωσα οτι καποιες φορες οι τιμες που εδινε για καποιες τραπεζες ηταν διαφορετικες απο αυτες που ηταν στην πραγματικοτητα,εγω επερνα δειγμα απο τον tsg και διασταυρωνα τιμες με τα official site των τραπεζων και εβρισκα διαφορες. Καλη τιμη ισως να βρηκες διοτι κοιταγες citi aus και συγκρινες με τις τραπεζες του tsig που ειναι Ελληνικες, αν συγκρινεις citi gr με της Εθνικης για παραδειγμα θα δεις μεγαλη διαφορα, διορθωστε με αν κανω λαθος αλλα απο οσο γνωριζω οι τιμες συναλλαγματος δεν ειναι global σε καθε κρατος και τραπεζα ειναι διαφοροποιημενες και ποιο συμφερων ειναι να αλαξει κανεις τα χρηματα του απο την χωρα την οποια βρισκετε γιατι ετσι πετυχαινει καλυτερη τιμη πωλησης στο αντιστοιχο νομισμα μετατροπης

          Comment


            Καλα τα λες φιλε george το θεμα ειναι οτι αμα τραβας απο αυστραλια απο λογαριασμο Ελλαδος σε ευρω ποιες ισοτιμιες ισχυουν citibank.gr η citibank.com.au αυτο μονο επι τοπου θα το δουμε!!!. Αν ειναι κανεις downunder ας μας πει τι ισχυει ετσι κι ετσι δεν εχει προμηθεια μεταξυ ATM της citi worldwide!!
            Και ενα καλο για μας εδω ειναι οτι το AUD πεφτει να παρουμε κανα δολλαριο παραπανω

            Comment


              Originally posted by egigo View Post
              Καλα τα λες φιλε george το θεμα ειναι οτι αμα τραβας απο αυστραλια απο λογαριασμο Ελλαδος σε ευρω ποιες ισοτιμιες ισχυουν citibank.gr η citibank.com.au αυτο μονο επι τοπου θα το δουμε!!!. Αν ειναι κανεις downunder ας μας πει τι ισχυει ετσι κι ετσι δεν εχει προμηθεια μεταξυ ATM της citi worldwide!!
              Και ενα καλο για μας εδω ειναι οτι το AUD πεφτει να παρουμε κανα δολλαριο παραπανω
              ΕΛΑ ΝΤΕ ΤΡΕΛΗ ΠΤΩΣΗ ΤΟ ΔΟΛΑΡΙΟ ΑΣ ΒΓΑΛΟΥΜΕ ΚΑΙ ΑΠO ΚΑΠΟΥ ΟΛΟ ΔΙΝΟΥΜΕ... ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ.

              Comment


                γεια σας κ χρονια πολλα !εχει κανεις υποψιν για να προτεινει μεταφορικες απο ελλαδα για να στειλουμε στην Μελβουρνη 4-5 κιβωτια πραγματα με το καλυτερο δυνατο κοστος .
                Ευχαριστω εκ των προτερων.

                Comment


                  Originally posted by nick18 View Post
                  γεια σας κ χρονια πολλα !εχει κανεις υποψιν για να προτεινει μεταφορικες απο ελλαδα για να στειλουμε στην Μελβουρνη 4-5 κιβωτια πραγματα με το καλυτερο δυνατο κοστος .
                  Ευχαριστω εκ των προτερων.


                  Comment


                    λίγο αργά το είδα το thread του egigo, αλλά θα απαντήσω, ίσως να είναι χρήσιμο σε κάποιους.

                    Έχω κάνει τη διαδικασία με τη citibank και όλα λειτούργησαν ρολόι.
                    Στο κατάστημα της Γλυφάδας, άνοιξα την ίδια ημέρα λογαριασμό σε EUR/AUD/USD, χωρίς κανένα πρόβλημα.
                    Ναι ζητάνε εκκαθαριστικό και πληροφορίες, αλλά όπως και σε κάθε συνέντευξη για δουλειά, προσέχουμε τι λέμε.
                    Ίσως το καλύτερο είναι να πεις ότι πας για σπουδές/αναψυχή ή επίσκεψη σε συγγενείς και ότι θα κάτσεις για μερικούς μήνες.
                    Η ισοτιμία στο ΑΤΜ είναι σχεδόν ίδια για όλες τις τραπεζες, και πάντα είναι καλύτερη από το γκισέ.
                    Αν σκοπεύεις να μεταφέρεις πολλά χρήματα, υπάρχει τρόπος να το κάνεις με καταπληκτική ισοτιμία, μέσω του XE - The World's Favorite Currency and Foreign Exchange Site.
                    Αν φοβάσαι το online, υπάρχει ανταλλακτήριο στην Ομόνοια με ισοτιμίες καλύτερες από κάθε τράπεζα. Τους παίρνεις τηλ. λες θέλω τόσα αυστραλέζικα δολάρια και μέσα σε δύο ώρες το πολύ μπορείς να τα έχεις.
                    Στην Αυστραλία η citi είναι από τις λίγες τράπεζες που δεν έχουν μηνιαίο πάγιο στους καταθετικούς λογαριασμούς, και είναι συμβεβλημένη με τα άφθονα atm της westpac έτσι ώστε να κάνεις αναλήψεις χωρίς προμήθεια.
                    Επίσης οπουδήποτε στον κόσμο και να πας, δεν χρεώνεσαι προμήθεια σε atms της citi. Μεγάλη υπόθεση αυτό.
                    Ακόμη, στην τηλεφωνική εξυπηρέτηση είναι ευγενέστατοι και όταν θέλησα να στείλω έμβασμα μεγάλου ποσού από Ελλάδα σε Αμερική, δεν μου δημιούργησαν κανένα πρόβλημα.

                    Comment


                      Nai Constantin symfono mazi sou 100% prota Citibank kai meta HSBC oi alles trapezes enai oloi kleftes exoun mhniaia fees etc.
                      Originally posted by Constantin View Post
                      λίγο αργά το είδα το thread του egigo, αλλά θα απαντήσω, ίσως να είναι χρήσιμο σε κάποιους.

                      Έχω κάνει τη διαδικασία με τη citibank και όλα λειτούργησαν ρολόι.
                      Στο κατάστημα της Γλυφάδας, άνοιξα την ίδια ημέρα λογαριασμό σε EUR/AUD/USD, χωρίς κανένα πρόβλημα.
                      Ναι ζητάνε εκκαθαριστικό και πληροφορίες, αλλά όπως και σε κάθε συνέντευξη για δουλειά, προσέχουμε τι λέμε.
                      Ίσως το καλύτερο είναι να πεις ότι πας για σπουδές/αναψυχή ή επίσκεψη σε συγγενείς και ότι θα κάτσεις για μερικούς μήνες.
                      Η ισοτιμία στο ΑΤΜ είναι σχεδόν ίδια για όλες τις τραπεζες, και πάντα είναι καλύτερη από το γκισέ.
                      Αν σκοπεύεις να μεταφέρεις πολλά χρήματα, υπάρχει τρόπος να το κάνεις με καταπληκτική ισοτιμία, μέσω του XE - The World's Favorite Currency and Foreign Exchange Site.
                      Αν φοβάσαι το online, υπάρχει ανταλλακτήριο στην Ομόνοια με ισοτιμίες καλύτερες από κάθε τράπεζα. Τους παίρνεις τηλ. λες θέλω τόσα αυστραλέζικα δολάρια και μέσα σε δύο ώρες το πολύ μπορείς να τα έχεις.
                      Στην Αυστραλία η citi είναι από τις λίγες τράπεζες που δεν έχουν μηνιαίο πάγιο στους καταθετικούς λογαριασμούς, και είναι συμβεβλημένη με τα άφθονα atm της westpac έτσι ώστε να κάνεις αναλήψεις χωρίς προμήθεια.
                      Επίσης οπουδήποτε στον κόσμο και να πας, δεν χρεώνεσαι προμήθεια σε atms της citi. Μεγάλη υπόθεση αυτό.
                      Ακόμη, στην τηλεφωνική εξυπηρέτηση είναι ευγενέστατοι και όταν θέλησα να στείλω έμβασμα μεγάλου ποσού από Ελλάδα σε Αμερική, δεν μου δημιούργησαν κανένα πρόβλημα.

                      Comment


                        Καλημέρα σε όλους!!!!!Αυτές τις μέρες σκεφτόμουν το πατριοτάκι για τους συγγενείς κ τους γνωστούς στην Αυστραλία ......Εμείς πρωτού εγκριθεί η βίζα είχε κανονίσει η πεθερά μου να μας φυλοξενήσουν αρχικά οι κουμπάροι της.Το τροπάριο είχε ξεκινήσει απο τότε .."Πες τα παιδια να μην πουλήσουν τίποτα δεν είναι εύκολα τα πράγματα, δεν θα βρουν δουλειά κ με λίγα λόγια να κάτσουμε εδώ".Τελικά η βίζα εγκρίθηκε εποικοινωνήσαμε μαζί τους για να τους ενημερώσουμε κ να μας πουν ένα δικό τους λογαριασμό για να βάλουμε τα χρήματα.αν καταφέρουμε τελικά να πουλησουμε κάποια πράγματα , περίπου 20.000 ευρώ.Μας είπε ότι έχει έναν φίλο οικονομολόγο κ ότι του είπε να ανοίξουμε απο εδώ για εκεί έναν λογαριασμό κ ότι έτσι κ αλλιώς το επίδομα το παίρνεις μετα απο 3 μήνες!!!!!!!!.Το θέμα είναι οτι εγώ απο εδώ απο εσάς ήξερα ότι αν δουν ότι έχεις τόσα χρήματα δεν παίρνεις το επίδομα.Ξέρει κανένας τι μπορώ να κάνω?

                        Comment


                          Originally posted by Αγγελική# View Post
                          κ ότι έτσι κ αλλιώς το επίδομα το παίρνεις μετα απο 3 μήνες!!!!!!!!.
                          είναι ανάλογα με τον φόρτο εργασίας μπορεί να κάνει και ένα μήνα
                          όσο για τα λεφτά ,εγώ θα τα έπαιρνα μαζί μου 10,000$ ο καθένας μπορεί να να εχει μαζι του
                          ΤΗΙΝΚ....It's not illegal ....YET!!!

                          Comment


                            Μαλλον έτσι θα το κάνουμε τελικά ,δε βλέπω άλλη λύση....Σε ευχαριστώ για την απάντηση....

                            Comment


                              Originally posted by Αγγελική# View Post
                              έτσι κ αλλιώς το επίδομα το παίρνεις μετα απο 3 μήνες!!!!!!!!.Το θέμα είναι οτι εγώ απο εδώ απο εσάς ήξερα ότι αν δουν ότι έχεις τόσα χρήματα δεν παίρνεις το επίδομα.Ξέρει κανένας τι μπορώ να κάνω?
                              Originally posted by kikirikoy View Post
                              είναι ανάλογα με τον φόρτο εργασίας μπορεί να κάνει και ένα μήνα
                              όσο για τα λεφτά ,εγώ θα τα έπαιρνα μαζί μου 10,000$ ο καθένας μπορεί να να εχει μαζι του

                              και οι δυο απόψεις είναι σωστές, αλλά από τη μέρα που θα κάνετε αίτηση θα πληρωθείτε τα επιδόματα. Άσχετα αν περάσουν 3 μήνες για την πρώτη πληρωμή. ( εχει γραφτεί ). Όσο για το λογαριασμό της τράπεζας άνοιξε έναν και βάλε 400-500 $. και αυτόν να δείξεις στο centerlink. Για τα υπόλοιπα χρήματα , αν θες άνοιξε έναν άλλο λογαριασμό σε άλλο ονομα. Προσοχή στο ποσό της αρχικής κατάθεσης. (max 10.000$ Από όσο έχω διαβάσει) ή κράτα τα στο σπίτι.
                              Think before you driving@world.......

                              Comment


                                Σε ευχαριστώ πολύ !!!!!!!!

                                Comment

                                Working...
                                X