Announcement

Collapse
No announcement yet.

Για όσους είναι Μηχανικοί απο ΤΕΙ ή ΑΕΙ (Νο1)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #61
    Originally posted by lift View Post
    Γεια σου Agoriani

    Είμαι ηλεκτρολόγος τεχνολόγος μηχανικός από ΤΕΙ ή αλλιώς ηλεκτρολόγος μηχανικός ΤΕ(τεχνολογικής εκπαίδευσης )

    Από ότι κατάλαβα από το φόρουμ εδώ, αρχή αναγνώρισης είναι η Engineers Australia και συγκεκριμένα είμαι ακριβός στην ιδία ειδικότητα που είναι ο leyteris77 δηλαδή:
    233914 Engineering technologist (2128-11 Civil Engineering Technologist---2128-13 Mechanical Engineering Technologist---2128-15 Electrical or Electronics Engineering Technologist---2128-79 Engineering Technologist nec )

    Τώρα γιατί με μπερδεύεις με τους VETASSESS ή τους TRA;

    Εκτός εάν υπάρχει κανένα παράθυρο για την δικιά μου περίπτωση δηλαδή δηλώσω:
    341111 Electrician (General), 341112 Electrician (Special class),341113 Lift Mechanic,μιας που έχω τα προσόντα δηλαδή να κάνω υποβάθμιση του πτυχίου μου και μετά όταν θα πάω στην Αυστραλία να το αναβαθμίσω στους Engineers Australia,

    Είναι μια λύση και αυτή εάν δεν χρειάζεται IELTS
    Lift, εσυ μπορεις και να δηλώσεις το electrical engineer μιας και ειναι ακριβως ο τιτλος σπουδων σου στην ελλαδα. Εγώ ειμαι αυτοματιστης ΤΕΙ και εβαλα electronics αλλα με γυρισαν στο engineering technologist (233914). Για τη μεταναστευση αυτο δεν έχει καμια σημασία ομως. Τώρα ανεξάρτητα με το επαγγελμα που δηλώνεις, στους Engineers of Australia δηλώνεις και την κατηγορία στην οποία ανηκεις. Δες το booklet σελ 4. Αυτό έχει να κάνει κυρίως με το πτυχίο αλλα και την εμπειρία. Για μας που ειμαστε από σχολές 4ετους φοιτησης ειμαστε τουλαχιστον eng. technologist, εως και professional engineers. Αυτο εξαρταται από πιο πανεπiστήμιο αποφοιτησες, την εμπειρια κλπ. Εσυ μιας και εχεις πολυ μεγαλη εμπειρια και ακομη περισσοτερο αν εισαι ελευθερος επαγγελματιας σιγουρα εισαι professional engineer. Αυτο όπως θα δεις και στο booklet λεγεται occupational category (επαγγελματικη κατηγορια) και αν δεν κανω λαθος αφορά μονο τους engineers of Australia και δεν επηρεαζει τη βιζα. Τους ειχα ρωτησει σχετικα με το ποια κατηγορία ανηκω και μου ειχαν απαντησει οτι μπορλω να βαλω professional αν εχω αποφοιτησει απο καποιο "διασημο" πανεπιστημιο ή αν έχω καλο βαθμο πτυχιου. ΠΡΟΣΟΧΗ μην μπερδευεις το engineering technologist που λεει στο booklet με το engineering technologist (233914) που αφορα τη βίζα. Το ενα ειναι κατηγορια και το άλλο επαγγελμα.
    Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

    Comment


      #62
      Originally posted by leyteris77 View Post
      Αυτο όπως θα δεις και στο booklet λεγεται occupational category (επαγγελματικη κατηγορια) και αν δεν κανω λαθος αφορά μονο τους engineers of Australia και δεν επηρεαζει τη βιζα. Τους ειχα ρωτησει σχετικα με το ποια κατηγορία ανηκω και μου ειχαν απαντησει οτι μπορλω να βαλω professional αν εχω αποφοιτησει απο καποιο "διασημο" πανεπιστημιο ή αν έχω καλο βαθμο πτυχιου. ΠΡΟΣΟΧΗ μην μπερδευεις το engineering technologist που λεει στο booklet με το engineering technologist (233914) που αφορα τη βίζα. Το ενα ειναι κατηγορια και το άλλο επαγγελμα.
      με μπέρδεψες

      Comment


        #63
        Originally posted by lift View Post
        Γεια σου Agoriani

        Είμαι ηλεκτρολόγος τεχνολόγος μηχανικός από ΤΕΙ ή αλλιώς ηλεκτρολόγος μηχανικός ΤΕ(τεχνολογικής εκπαίδευσης )

        Από ότι κατάλαβα από το φόρουμ εδώ, αρχή αναγνώρισης είναι η Engineers Australia και συγκεκριμένα είμαι ακριβός στην ιδία ειδικότητα που είναι ο leyteris77 δηλαδή:
        233914 Engineering technologist (2128-11 Civil Engineering Technologist---2128-13 Mechanical Engineering Technologist---2128-15 Electrical or Electronics Engineering Technologist---2128-79 Engineering Technologist nec )

        Τώρα γιατί με μπερδεύεις με τους VETASSESS ή τους TRA;

        Εκτός εάν υπάρχει κανένα παράθυρο για την δικιά μου περίπτωση δηλαδή δηλώσω:
        341111 Electrician (General), 341112 Electrician (Special class),341113 Lift Mechanic,μιας που έχω τα προσόντα δηλαδή να κάνω υποβάθμιση του πτυχίου μου και μετά όταν θα πάω στην Αυστραλία να το αναβαθμίσω στους Engineers Australia,

        Είναι μια λύση και αυτή εάν δεν χρειάζεται IELTS
        lift κάτι τέτοιο είναι κατά την γνώμη μου ένας αρκετά έξυπνος τρόπος προκειμένου να μπορέσεις να κάνεις την αρχή. Στη συνέχεια, η άμεση επαφή με την γλώσσα θα σου δώσει την δυνατότητα να δώσεις IELTS πετυχαίνοντας το 6/9 που ζητάνε οι Engineers Australia. Άλλωστε η διαδικασία της αναγνώρισης του πτυχίου κρατάει ως και 16 εβδομάδες ενώ η ειδικότητα του Electrician (General) σίγουρα έχει λιγότερες διαδικασίες για να την αποκτήσεις.
        Άσε που ξεκινάς από ηλεκτροτεχνίτης-αφού όπως είπες ξερεις την δουλειά-βλέπεις πως δουλέυει το πράγμα εκεί, κανονισμοι ΕΗΕ κλπ, και στην συνέχεις έχοντας αποκτήσει "ηλεκτρολογικό αέρα" πάς να αναγνωριστείς και σαν μηχανικός.
        Το θέμα είναι εάν κάποιος ξέρει να μας πει κατά πόσο είναι εφικτή η εγγραφή ενός μηχανικού ΤΕΙ στην κατηγορία Electrician και ποιό χαρτί χρειάζεται κάποιος για να αναγνωριστεί ως Electrician. Από την εμπειρία μου (συνάδερφος Ηλ.Μηχ ΠΕ είμαι) χρειάζεται απολυτήριο τεχνικού λυκείου, ιεκ, τεε, οαεδ κλπ.

        Comment


          #64
          Originally posted by maria12 View Post
          lift κάτι τέτοιο είναι κατά την γνώμη μου ένας αρκετά έξυπνος τρόπος προκειμένου να μπορέσεις να κάνεις την αρχή. Στη συνέχεια, η άμεση επαφή με την γλώσσα θα σου δώσει την δυνατότητα να δώσεις IELTS πετυχαίνοντας το 6/9 που ζητάνε οι Engineers Australia. Άλλωστε η διαδικασία της αναγνώρισης του πτυχίου κρατάει ως και 16 εβδομάδες ενώ η ειδικότητα του Electrician (General) σίγουρα έχει λιγότερες διαδικασίες για να την αποκτήσεις.
          Άσε που ξεκινάς από ηλεκτροτεχνίτης-αφού όπως είπες ξερεις την δουλειά-βλέπεις πως δουλέυει το πράγμα εκεί, κανονισμοι ΕΗΕ κλπ, και στην συνέχεις έχοντας αποκτήσει "ηλεκτρολογικό αέρα" πάς να αναγνωριστείς και σαν μηχανικός.
          Το θέμα είναι εάν κάποιος ξέρει να μας πει κατά πόσο είναι εφικτή η εγγραφή ενός μηχανικού ΤΕΙ στην κατηγορία Electrician και ποιό χαρτί χρειάζεται κάποιος για να αναγνωριστεί ως Electrician. Από την εμπειρία μου (συνάδερφος Ηλ.Μηχ ΠΕ είμαι) χρειάζεται απολυτήριο τεχνικού λυκείου, ιεκ, τεε, οαεδ κλπ.
          Μαρια12 κάποια στιγμη εψαξα τη διαδικασί για απόκτηση αδειας electrician και δεν μου φανηκε και τοσο απλή. Άλλωστε με 20+ χρόνια εμπειρία ο άνθρωπος γιατί να πάει να συνδέει καλώδια. (χωρις να υποτιμώ αυτην την δουλεια-την έκανα αρκετά χρονια και ενιοτε την κανω ακομα)
          Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

          Comment


            #65
            Originally posted by leyteris77 View Post
            Μαρια12 κάποια στιγμη εψαξα τη διαδικασί για απόκτηση αδειας electrician και δεν μου φανηκε και τοσο απλή. Άλλωστε με 20+ χρόνια εμπειρία ο άνθρωπος γιατί να πάει να συνδέει καλώδια. (χωρις να υποτιμώ αυτην την δουλεια-την έκανα αρκετά χρονια και ενιοτε την κανω ακομα)
            lefteris77 ο απλός λόγος για τον οποίο πρότεινα στον Lift την παραπάνω ιδέα είναι διότι το επίπεδο των αγγλικών του είναι χαμηλο... τουλάχιστον αυτή τη στιγμή που ομιλούμε. Του εύχομαι να καταφέρει με τα μαθήματα αγγλικών να ξεπεράσει όσο το δυνατόν πιο γρήγορα τον περιορισμό της γλώσσας
            Το να γράψεις 3 narratives με αυτά που ζητούν οι Engineers Australia είναι ένα αρκετά "μπελαλίδικο" κομμάτι.

            σημείωση: Έχω proficiency και χρησιμοποιούσα και στην δουλειά μου αγγλικά αλλά πίστεψέ με, νιώθω ότι πρέπει να βελτιωθούν ακόμη πιο πολύ για να μπορώ να νιώθω δυνατή να εργαστώ σαν Ηλεκτρολόγος Μηχανικός. Σκέφτομαι να εργαζόμουν σαν ανειδίκευτη (εάν αυτό είναι εφικτό) να λυθεί η γλώσσα μου και στην συνέχεια να προβώ στην αναγνώριση του πτυχίου μου απο τους Engineers Australia.

            Comment


              #66
              Χωρις να έχω και την τρομερή αυτοπεποιθηση με τα αγγλικα (αν και έχω μεσο όρο στο IELTS 7.5) πιστέυω πως πηγαίνωντας εκει και χρησιμοποιώντας τα αγγλικά σε καθημερινή βάση, θα "λυθει" η γλώσσα πολύ γρήγορα. Δεν πρεπει να μας φοβίζουν τα αγγλικά. Και υστερα αν δεν αναγνωρισεις το επαγγελμα πως θα αιτηθεις βιζα? Εκτος αν μιλας για employer sponsonred.
              Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

              Comment


                #67
                Originally posted by leyteris77 View Post
                Χωρις να έχω και την τρομερή αυτοπεποιθηση με τα αγγλικα (αν και έχω μεσο όρο στο IELTS 7.5) πιστέυω πως πηγαίνωντας εκει και χρησιμοποιώντας τα αγγλικά σε καθημερινή βάση, θα "λυθει" η γλώσσα πολύ γρήγορα. Δεν πρεπει να μας φοβίζουν τα αγγλικά. Και υστερα αν δεν αναγνωρισεις το επαγγελμα πως θα αιτηθεις βιζα? Εκτος αν μιλας για employer sponsonred.
                leyteris77

                τι να την κάνεις την visa όταν δεν έχεις εργασία, ούτε πρόσβαση στα επιδόματα ανεργιας, ενοικίου κτλ... Το θέμα είναι η visa να συνοδέυεται από εργασία και γι'αυτό τον λόγο έχω δώσει το βάρος στην employer spomsored visa.

                Ύστερα από αρκετούς μήνες ψάξιμο στο site του immi, έχω καταλήξει ότι αν θέλω να εργαστώ ως Ηλεκτρολόγος Μηχανικός, ο πιο γρήγορος τρόπος, είναι να αιτηθώ την visa 457 (employer sponsored). Δεδομένου ότι η αναγνώριση του πτυχίου μου θα πάρει 16 εβδομάδες=ήτοι 4 μήνες, ενώ αν καταφέρω (ξεπερνώντας τους πολλούς περιορισμούς στην ανέυρεση εργασίας που έχει περιγράψει και η demi σε προηγούμενα posts) και βρω εργοδότη ο οποίος θα θελήσει να με σπονσοράρει για να δουλέψω ως μηχανικός, η 457 visa θέλει 6 έως 12 εβδομάδες=ήτοι 3 μήνες. Σύνολο 7 μήνες το λιγότερο μέχρι να μπορέσω να εργαστώ σαν μηχανικός.

                (Στο μεταξύ θα βρίσκομαι στην Ελλάδα και θα παραμένω άνεργη ως έχω. Ξέρετε άλλωστε την κατάσταση που επικρατεί και οι αγγελίες ζητάνε μόνο senior managers ταδε..., πωλητή φωτοβολταϊκών με 200 χρόνια προϋπηρεσία, διευθυντή με πτυχίο μηχανικου και 30 χρόνια προϋπηρεσία κτλ. γενικώς πουθενά χώρο για νέους μηχανικούς, με όρεξη, προσόντα, όνειρα...)

                Επειδη η ανεύρεση εργασίας πρέπει να γίνει όσο το δυνατόν γρηγορότερα (τρέχει και το ΤΣΜΕΔΕ...) ίσως λοιπόν να συμφέρει να μεταβώ στην Αυστραλία ως ανιδείκευτη εργάτρια με καλά αγγλικά, και εφόσον με σπονσοράρει κάποιος εργοδότης, να εργαστώ ως ανειδίκευτη σε ο,τιδήποτε μπορεί να κάνει ένας ανειδίκευτος, για να αρχίζω να στρώνω τη ζωή μου εκέι - σπίτι, εισόδημα, προσαρμογη και μετά ξεκινάω τις χρονοβόρες διαδικασίες για να αναγνωριστώ ως Engineer Professional.

                Ρωτώντας την Αυστραλέζικη πρεσβεία εδώ στην Αθήνα σχετικά με το αν μπορεί κάποιος να εργαστει σαν unskilled worker, μου ειπαν πως φυσικά και γίνεται κάτι τέτοιο, απλά ο εργοδότης σπόνσορας θα πρέπει στην αίτησή του να αιτιολογήσει για ποιό λόγο διαλέγει εμένα και όχι κάποιον Αυστραλό. Από εκέι και πέρα επαφυόμεθα όλοι στην καλή καρδιά των ομογενών και στην ισχυρή ομογενειακή κοινότητα, προκειμένου να μπορέσουμε να βρούμε κάποια εργασία ως ανιδείκευτοι.

                Το συμπέρασμα στο οποίο έχω καταλήξει είναι ότι για να μπορέσει κάποιος Έλληνας Μηχανικός να μπεί στο Job Market της Αυστραλίας θέλει αρκετό κόπο και χρόνο (ξαναθυμίζω αυτά που κατά καιρούς έχει γράψει η demi στο forum). Προς θεού δεν θέλω να αποθαρρύνω κανέναν, απλά γράφω μία αλήθεια που ισχύει.
                (να και ένα απόσπασμα ομογειακής εφημερίδας που αναφέρει το πρόβλημα αυτό: http://neoskosmos.com/news/el/node/11914)

                Επίσης ίσως θα ανρωτηθεί κανείς για ποιόν λόγο έχω αποκλείσει την General Skilled Migration Visa, τουλάχιστον για τώρα. Η θεία μου στην Μελβούρνη έχει έναν φίλο ο οποίος εργάζεται στο immigration Department και ύστερα από ηλεκτρονική επικοινωνία που είχα μαζί του με πληροφόρησε ότι η GSM visa χρειάζεται 2 περίπου χρόνια για να διεκπαιρεωθεί! καλό ε?

                Comment


                  #68
                  Πολύ λογικά σκέφτεσαι αλλά εγώ ειμαι σε εντελώς διαφορετική κατάσταση. Ο καθένας το βλέπει αναλογα μετα δικά του δεδομένα - πολυ λογικό. Εγώ με τη γυναικα μου ζουμε στην επαρχία έχουμε και οι δύο πολύ καλες δουλειες αλλά ειναι οι γενικότερη κατάσταση και το χάλι της ελλάδας που μας έκανε να πάρουμε την απόφαση. Εγώ δεν μπορώ να το ρισκάρω με γυναικα και μικρό παιδι να αφήσω τη δουλεια μου (ή τις δουλειες μας) και να πάω για να ειμαι άνεργος εκει. Ελπίζω οτι εαν δεν βρεθει κατι απο τη skill matching database στο μεσοδιάστημα,έχοντας πάρει τη βίζα θα μπορώ να κανω applications για πολλες δουλειες (από Ελλάδα αρχικά) και ύστερα βλέποντας και κάνοντας.

                  Καλό θα ήταν να ανοίξουμε ένα καινούργιο θέμα σχετικά με εργασία στην αυστραλία, στο οποίο θα μπορεί ο καθένας να γράφει τις εμπειρίες του σχετικά με το θεμα ευρεσης εργασιας για διάφορες ειδικότητες. Νομίζω πως αυτό μας απασχολέι όλους περισσότερο από οτιδήποτε άλλο αφορά την αυστραλία.
                  Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

                  Comment


                    #69
                    Γεια σας παιδιά

                    Ο καθένας το βλέπει με τα δικά του δεδομένα και όταν ξεκινάς κάτι καινούργιο 45+ με 3 παιδιά πρέπει να σιγουρέψεις όσο το δυνατών περσότερα μπορείς

                    Εγώ δεν έχω πρόβλημα να υποβαθμίσω το πτυχίο του ΤΕΙ εάν πρόκειται να βρω κατευθείαν δουλειά με το που πατώ το πόδι μου στην Αυστραλία

                    (23 χρόνια ελεύθερος επαγγελματίας την δουλειά δεν την φοβήθηκα και ούτε την φοβάμαι ,βαραίναμε μόνο λιγάκι λόγω ηλικίας , αλλά δεν πειράζει )

                    έτσι και αλλιώς και τεχνικό λύκειο έχω τελειώσει και άδειες εξασκήσεως επαγγέλματος ηλεκτροτεχνίτη έχω, αρκεί να ξεπεράσω το πρόβλημα των IELTS και να φύγω πιο γρήγορα

                    Έχει κάνει κανένας τις διαδικασίες αναγνώρισης για απλός ηλεκτρολόγος για να δούμε τι χρειάζεται

                    Αλλά το πρόβλημα παραμένει , δηλαδή είτε εδώ είτε εκεί θα πρέπει να έχω έτοιμα όλα τα χαρτιά απο εδώ για αναγνώριση του πτυχίου των ΤΕΙ

                    leyteris77 είσαι σίγουρος ότι μπορώ να αιτηθώ για professional engineers, γιατί κάπου είδα ότι πρέπει να έχεις φοιτήσει 4 χρόνια,

                    τα ΤΕΙ είναι 3 χρόνια +1 εξάμηνο η πρακτική εργασία + 1 εξάμηνο η πτυχιακή εργασία, δεν ξέρω εάν μπορούμε να τα βάλουμε και αυτά μέσα και να πάμε στα 4 χρόνια

                    γιατί εάν είναι έτσι, τότε ξανά θα πρέπει να κάνω την ψιλομετάφραση για σχετικά elements των professional engineers

                    μάλλον θα πρέπει να μας πει κάποιος πια η διαφορά στην πράξη των professional engineers με τους engineering technologist


                    leyteris77 ευχαριστω για τα cv





                    ΥΓ σήμερα έκανα και το πρώτο ιδιαίτερο στα αγγλικά!!!

                    Comment

                    Working...
                    X