Announcement

Collapse
No announcement yet.

Για όσους είναι πάνω απο 45.

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #16
    [QUOTE=KIVA;25767]
    Originally posted by Agoriani View Post

    Ναι φίλε μου , δεν βρήκα κάτι για συνταξιούχους (είναι αλήθεια ότι δεν είμαι και μετρ στα αγγλικά ) .
    Φαίνεται ότι πουθενά και κανένας δεν ενδιαφέρεται για πάνω από 45+ φίλε μουκαι θα περιμένεις μαζί με μένα πολύ έστω για μιά απάντηση !!!

    Comment


      #17
      Originally posted by lift View Post
      Γεια σου Agoriani

      Μέσα από τον χαμό που γίνεται στο υπομνημα"Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση για Αυστραλία 1" (καλό είναι κάποια στιγμή να χωριστεί και σε ,1α, 1β, 1γ, για να μην χρειάζεται να ξαναδιαβάζεις από την αρχή 40 σελίδες για να βρεις κάτι εκεί, είναι κουραστικό, εάν γίνεται φυσικά) ξεχώρισα αυτό:

      Δηλαδη εγω που ειμαι 45+ μπορω να αιτηθω την βίζα:
      Employer Sponsored Workers ή
      την Skilled – Independent (Migrant) Visa (Subclass 175) απο έξω απο την Αυστραλία ή
      απο μέσα την Skilled – Independent (Residence) Visa (Subclass 885);;;

      Ισχύει;
      Όταν είμαστε μέσα σε ενα θέμα-post και θέλουμε να δούμε το θέμα αυτό και τις απαντήσεις του σε δενδροειδή διάταξη που είναι πολύ εύκολο να παρακολουθήσουμε ποιά θέματα έχουν απαντηθεί και πόσες απαντήσεις έχουν, πάνω δεξιά έχει επιλογή που αλλάζουμε την εμφάνιση του forum.

      Είναι εκεί που λέει Τρόποι εμφάνισης και αλλάζουμε σε νηματικό τρόπο. Η προεπιλογή είναι γραμμικός τρόπος.
      Πράγματι με τον γραμμικό πρέπει να φυλομετρήσουμε τις σελίδες για να δούμε ενα θέμα αλλά αλλάζοντας σε νηματικό έχουμε την δυνατότητα να γλυτώσουμε την φυλλομέτρηση.

      Να σπάσει σε σαρανταδυο κομμάτια δεν έχει νόημα. Πάλι θα γίνεται φυλομέτρηση σε μικρότερα post για να διαβαστεί κάτι που πιθανός να ενδιαφέρει. Μόνο με την αλλαγή του τρόπου εμφάνισης ή με την αναζήτηση μπορεί να γλυτώσουμε χρόνο διαβάσματος χωρίς να μας ξεφύγει και κανένα ενδιαφέρον θέμα.

      Τώρα για τις ερωτήσεις σου.
      Στην αρχή απο αυτό το post έκανα μια μάζωξη των απαιτήσεων σε ηλικία των visas που δίνει πληροφορίες μέσα απο το site της το υπουργείο μετανάστευσης.
      Εκεί περιλαμβάνονται και αυτές που αναφέρεις. Χοντρικά επαναλαμβάνω οτι οι βίζες απο εργοδότη δεν έχουν αναφορά στην ηλικία με όριο τα 45 ενώ οι βίζες ανεξάρτητου εργαζόμενου με προσώντα έχουν.

      Στο σημείο αυτό να επαναλάβω επίσης οτι εφόσον μιλάμε για περίπτωση με ιδιαιτερότητες και οχι κάτι συνηθισμένο καλο είναι να πάρεις την γνώμη ενός ειδικού πάνω στο θέμα δηλαδή ενός immigrant agent εγγεγραμμένου στην ένωσή τους MARA.
      Εγω όσο και να έψαξα δεν βρίσκω κάτι για κάποιον που είναι πάνω απο 45, εκτός απο τις βίζες απο εργοδότη και τις βίζες για επιχείριση ή ταλέντου ή ακαδημαϊκού. Δεν παραιτούμε κοιτάω και θα σου γράψω οτι νεότερο βρώ αλλά αν βιάζεσε καλύτερα εναν ειδικό στο θέμα.
      Αν τώρα απευθυνθείς σε ειδικό και μάθεις πες μας και εδώ στο patriotaki τι γίνετε τελικά με την περίπτωσή σου.
      Υπομονή και επιμονή patriotes.

      Comment


        #18
        [QUOTE=KIVA;25837]
        Originally posted by KIVA View Post

        Φαίνεται ότι πουθενά και κανένας δεν ενδιαφέρεται για πάνω από 45+ φίλε μουκαι θα περιμένεις μαζί με μένα πολύ έστω για μιά απάντηση !!!

        Κοίταξε KIVA ,το όλο θέμα θέλει υπομονή, και εμείς σαν μεγαλύτεροι, πρέπει να δώσουμε το παράδειγμα, ένας λόγος ακόμα που δεν ξέρουμε καλά αγγλικά.

        Και που γράφουμε εδώ και μας απαντούν, πάλι να λέμε ευχαριστώ

        Οι περισσότεροι από εμάς, θέλουμε μόνο να πάρουμε από εδώ μέσα, χωρίς να δώσουμε τίποτα, και βάζω και τον εαυτό μου μέσα

        Υπομονή, υπομονή, υπομονή , και μετά ευχαριστώ, ευχαριστώ, ευχαριστώ, γιατί, ο άλλος που απαντάει στην ερώτησή σου ,δεν ξέρεις τι ζόρια τραβάει εκείνη την στιγμή, και στο κάτω κάτω, δεν είναι και υποχρεωμένος να σε απαντήσει

        Αυτό που κάνουν εδώ τα παιδιά το κάνουν γιατί το αγαπάνε

        Χωρίς παρεξήγηση
        Ευχαριστώ

        Comment


          #19
          Originally posted by Agoriani View Post
          Όταν είμαστε μέσα σε ενα θέμα-post και θέλουμε να δούμε το θέμα αυτό και τις απαντήσεις του σε δενδροειδή διάταξη που είναι πολύ εύκολο να παρακολουθήσουμε ποιά θέματα έχουν απαντηθεί και πόσες απαντήσεις έχουν, πάνω δεξιά έχει επιλογή που αλλάζουμε την εμφάνιση του forum.

          Είναι εκεί που λέει Τρόποι εμφάνισης και αλλάζουμε σε νηματικό τρόπο. Η προεπιλογή είναι γραμμικός τρόπος.
          Πράγματι με τον γραμμικό πρέπει να φυλομετρήσουμε τις σελίδες για να δούμε ενα θέμα αλλά αλλάζοντας σε νηματικό έχουμε την δυνατότητα να γλυτώσουμε την φυλλομέτρηση.

          Να σπάσει σε σαρανταδυο κομμάτια δεν έχει νόημα. Πάλι θα γίνεται φυλομέτρηση σε μικρότερα post για να διαβαστεί κάτι που πιθανός να ενδιαφέρει. Μόνο με την αλλαγή του τρόπου εμφάνισης ή με την αναζήτηση μπορεί να γλυτώσουμε χρόνο διαβάσματος χωρίς να μας ξεφύγει και κανένα ενδιαφέρον θέμα.

          Τώρα για τις ερωτήσεις σου.
          Στην αρχή απο αυτό το post έκανα μια μάζωξη των απαιτήσεων σε ηλικία των visas που δίνει πληροφορίες μέσα απο το site της το υπουργείο μετανάστευσης.
          Εκεί περιλαμβάνονται και αυτές που αναφέρεις. Χοντρικά επαναλαμβάνω οτι οι βίζες απο εργοδότη δεν έχουν αναφορά στην ηλικία με όριο τα 45 ενώ οι βίζες ανεξάρτητου εργαζόμενου με προσώντα έχουν.

          Στο σημείο αυτό να επαναλάβω επίσης οτι εφόσον μιλάμε για περίπτωση με ιδιαιτερότητες και οχι κάτι συνηθισμένο καλο είναι να πάρεις την γνώμη ενός ειδικού πάνω στο θέμα δηλαδή ενός immigrant agent εγγεγραμμένου στην ένωσή τους MARA.
          Εγω όσο και να έψαξα δεν βρίσκω κάτι για κάποιον που είναι πάνω απο 45, εκτός απο τις βίζες απο εργοδότη και τις βίζες για επιχείριση ή ταλέντου ή ακαδημαϊκού. Δεν παραιτούμε κοιτάω και θα σου γράψω οτι νεότερο βρώ αλλά αν βιάζεσε καλύτερα εναν ειδικό στο θέμα.
          Αν τώρα απευθυνθείς σε ειδικό και μάθεις πες μας και εδώ στο patriotaki τι γίνετε τελικά με την περίπτωσή σου.

          Γεια σου Agoriani


          Δεν ξέρω πάντως, εγώ διαβάζω-ψάχνω-θυμάμαι καλυτέρα το "Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση για Αυστραλία 2-3" για τον λόγω ότι έχουν 13-14 σελίδες το κάθε θέμα, επίσης κανένας δεν ζήτησε να το χωρίσεις σε 42 τμήματα, άλλωστε και εσύ το "Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση για Αυστραλία 2" δεν το αφίσες να γίνει 40 σελίδες για αυτό τον λόγω .

          Τέλος πάντων μια πρόταση έκανα και το σταματώ εδώ το θέμα

          Τώρα για τις απαντήσεις,
          εγώ όπως σου είπα, δεν βιάζομαι, γιατί, έτσι και αλλιώς, πρέπει να μάθω καλά αγγλικά, και να κάνω την αναγνώριση του πτυχίου μου πρώτα, πληροφορίες τραβώ, έτσι ώστε να γνωρίζω το θέμα καλύτερα όταν πάρω την απόφαση να βγάλω κάποια βίζα

          ευχαριστώ

          Comment


            #20
            mods delete

            Comment


              #21
              Γεια σου Agoriani τα θερμά και ειλικρινή μου συγχαρητήρια για την μεγάλη και σπουδαία δουλεία που κανείς .Είμαι νέο μέλος στο patriotaki και είναι αλήθεια αρκετά μπερδεμένος Θα ήθελα εάν μπορείς να με βοηθήσεις να κάνω την αρχη. λοιπόν:
              Γεννήθηκα το 1959 δηλαδή είμαι 52 χρονών ,είμαι αρχιτέκτων μηχανικός και πηρά πτυχίο με άριστα από το Πολυτεχνείο του Μιλάνου στην Ιταλία. Εργάζομαι εδώ και είκοσι χρόνια στην Ελλάδα έχοντας δικό μου γραφείο και κάνοντας πολλές ειδικές μελέτες για ιδιώτες και το Δημόσιο. Δεν υπήρξα ποτέ Αυστραλός πολίτης ούτε η γυναίκα μου. Εχω δυο παιδιά 16 και17 χρονών και θα ήθελα:
              Να μεταναστεύσω στην Αυστραλία πρώτα εγώ μονός μου και μετά η οικογένεια μου. Να εργαστώ σαν Αρχιτέκτων οπουδήποτε στην Αυστραλία.
              Πες σε παρακαλώ πως αρχίζω και τι βήματα πρέπει να κάνω??????
              θέλει αρετή και τόλμη η ελευθερία

              Comment


                #22
                Originally posted by sotiris th View Post
                Γεια σου Agoriani τα θερμά και ειλικρινή μου συγχαρητήρια για την μεγάλη και σπουδαία δουλεία που κανείς .Είμαι νέο μέλος στο patriotaki και είναι αλήθεια αρκετά μπερδεμένος Θα ήθελα εάν μπορείς να με βοηθήσεις να κάνω την αρχη. λοιπόν:
                Γεννήθηκα το 1959 δηλαδή είμαι 52 χρονών ,είμαι αρχιτέκτων μηχανικός και πηρά πτυχίο με άριστα από το Πολυτεχνείο του Μιλάνου στην Ιταλία. Εργάζομαι εδώ και είκοσι χρόνια στην Ελλάδα έχοντας δικό μου γραφείο και κάνοντας πολλές ειδικές μελέτες για ιδιώτες και το Δημόσιο. Δεν υπήρξα ποτέ Αυστραλός πολίτης ούτε η γυναίκα μου. Εχω δυο παιδιά 16 και17 χρονών και θα ήθελα:
                Να μεταναστεύσω στην Αυστραλία πρώτα εγώ μονός μου και μετά η οικογένεια μου. Να εργαστώ σαν Αρχιτέκτων οπουδήποτε στην Αυστραλία.
                Πες σε παρακαλώ πως αρχίζω και τι βήματα πρέπει να κάνω??????
                Sotiri ξεκίνα απο εδώ
                Home Affairs brings together Australia's federal law enforcement, national and transport security, criminal justice, emergency management, multicultural affairs, settlement services and immigration and border-related functions, working together to keep Australia safe.

                Comment


                  #23
                  Γεια σου Agoriani τα θερμά και ειλικρινή μου συγχαρητήρια για την μεγάλη και σπουδαία δουλεία που κανείς .Είμαι νέο μέλος στο patriotaki και είναι αλήθεια αρκετά μπερδεμένος Θα ήθελα εάν μπορείς να με βοηθήσεις να κάνω την αρχη. λοιπόν:
                  Γεννήθηκα το 1959 δηλαδή είμαι 52 χρονών ,είμαι αρχιτέκτων μηχανικός και πηρά πτυχίο με άριστα από το Πολυτεχνείο του Μιλάνου στην Ιταλία. Εργάζομαι εδώ και είκοσι χρόνια στην Ελλάδα έχοντας δικό μου γραφείο και κάνοντας πολλές ειδικές μελέτες για ιδιώτες και το Δημόσιο. Δεν υπήρξα ποτέ Αυστραλός πολίτης ούτε η γυναίκα μου. Εχω δυο παιδιά 16 και17 χρονών και θα ήθελα:
                  Να μεταναστεύσω στην Αυστραλία πρώτα εγώ μονός μου και μετά η οικογένεια μου. Να εργαστώ σαν Αρχιτέκτων οπουδήποτε στην Αυστραλία.
                  Πες σε παρακαλώ πως αρχίζω και τι βήματα πρέπει να κάνω??????
                  θέλει αρετή και τόλμη η ελευθερία

                  Comment


                    #24
                    Originally posted by sotiris th View Post
                    Γεια σου Agoriani τα θερμά και ειλικρινή μου συγχαρητήρια για την μεγάλη και σπουδαία δουλεία που κανείς .Είμαι νέο μέλος στο patriotaki και είναι αλήθεια αρκετά μπερδεμένος Θα ήθελα εάν μπορείς να με βοηθήσεις να κάνω την αρχη. λοιπόν:
                    Γεννήθηκα το 1959 δηλαδή είμαι 52 χρονών ,είμαι αρχιτέκτων μηχανικός και πηρά πτυχίο με άριστα από το Πολυτεχνείο του Μιλάνου στην Ιταλία. Εργάζομαι εδώ και είκοσι χρόνια στην Ελλάδα έχοντας δικό μου γραφείο και κάνοντας πολλές ειδικές μελέτες για ιδιώτες και το Δημόσιο. Δεν υπήρξα ποτέ Αυστραλός πολίτης ούτε η γυναίκα μου. Εχω δυο παιδιά 16 και17 χρονών και θα ήθελα:
                    Να μεταναστεύσω στην Αυστραλία πρώτα εγώ μονός μου και μετά η οικογένεια μου. Να εργαστώ σαν Αρχιτέκτων οπουδήποτε στην Αυστραλία.
                    Πες σε παρακαλώ πως αρχίζω και τι βήματα πρέπει να κάνω??????
                    Θα σου δώσω ενα γενικό πλάνο να έχεις στο μυαλό σου.

                    Την οικογένεια την φέρνεις αφού πάρεις εσύ πρώτα βίζα και την βάζεις μέσα στην δική σου αίτηση και βίζα, οπότε μας απασχολείς μόνο εσύ.
                    Εσύ για να μπορείς να έρθεις και να έχεις δικαίωμα εργασίας πρέπει να βγάλεις μια αντίστοιχη τέτοια βίζα.
                    Τέτοιες είναι:
                    Οι βίζες απο εργοδότη, εφόσον όμως βρείς τον εργοδότη και αναλάβει να ξεκινήσει αυτός την διαδικασία όπως χρειάζεται. ---ΔΕΝ έχει όριο ηλικίας.
                    Η βίζα με σπόνσορα, περιοχή - πολιτεία της Αυστραλίας ---- Άκυρο γιατι έχει όριο τα 50 έτη.
                    Η βίζα σαν ανεξάρτητος ειδικευόμενος εργαζόμενος. ---- Άκυρο γιατι έχει όριο τα 50 έτη.

                    Όπως καταλαβαίνεις και θα δείς μόλις διαβάσεις τα σχετικά, η κάθε μία έχει προτερήματα και μειονεκτήματα έναντι των υπολοίπων.
                    Ελπίζω να βρείς κάτι μέσα σε αυτές και να έχουμε νέα σου.
                    Επίσης μπορεί να σε βοηθήσει αν διαβάσεις την σειρά απο τα Post που είναι για τους μηχανικούς. π.χ. 4
                    Να σου υπενθυμίσω οτι δεν είναι υποχρεωτικό αλλά μπορείς αν θες να διαλέξεις εναν πράκτορα μετανάστευσης απο τους εγγεγραμμένους στην ένωση MARA και να τρέξει αυτός τις διαδικασίες για εσένα, απο το εσωτερικό, με τα ανάλογα προτερήματα.
                    Ελπίζω να έχουμε νέα σου σύντομα.
                    Υπομονή και επιμονή patriotes.

                    Comment


                      #25
                      agoriani εισαι θησαυρος.Σ'ευαριστω παρα πολυ για την αμεσοτητα, προς το παρον ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ και παλι. Αρχιζω το ψαξιμο και θα τα πουμε ξανα
                      θέλει αρετή και τόλμη η ελευθερία

                      Comment


                        #26
                        ευχαριστω και σε σενα australian, συγνωμη για την απειρια μου στο site, τωρα προσεξα την δικη σου απαντηση, θα τα ξαναπουμε
                        θέλει αρετή και τόλμη η ελευθερία

                        Comment


                          #27
                          Originally posted by sotiris th View Post
                          agoriani εισαι θησαυρος.Σ'ευαριστω παρα πολυ για την αμεσοτητα, προς το παρον ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ και παλι. Αρχιζω το ψαξιμο και θα τα πουμε ξανα
                          Sotiris th υπάρχει ενα τεχνικό πρόβλημα όμως. Το ξέχασα τελείως όταν σου έγραφα αργά τα μεσάνυχτα εδώ την προηγούμενη απάντηση.
                          Εφόσον είσαι 52 ετών, είσαι πάνω απο το όριο ηλικίας για κάποιες βίζες, όπως θα είδες αν τις διάβασες.
                          Το αύξησαν απο 45 στα 50 μεν αλλά είσαι άτυχος σε αυτό.
                          Τι σου μένει να κάνεις? Να δείς τις βίζες απο εργοδότη που δεν έχουν όριο ηλικίας ή να σκεφτείς το ενδεχόμενο να κάνει την αίτηση το έτερον ήμιση και να μπείς εσύ και τα παιδιά μέσα στην στην ίδια αίτηση σαν οικογένεια.
                          Θα ξανακοιτάξω λεπτομερώς το θέμα και θα σου απαντήσω με νεότερα αν υπάρχουν.
                          Υπομονή και επιμονή patriotes.

                          Comment


                            #28
                            για ολλεσ τισ βιζεσ εγινε το οριο 50;
                            απο ποτε εγινε αυτο;

                            Comment


                              #29
                              Originally posted by lift View Post
                              για ολλεσ τισ βιζεσ εγινε το οριο 50;
                              απο ποτε εγινε αυτο;
                              από 1η Ιουλίου http://www.greekcommunity.com.au/goc...on-legislation

                              Comment


                                #30
                                agoriani οντως το ειδα στις βιζες αυτο τον περιορισμο. Υπαρχει καταλογος εταιριων που χρειαζονται την ειδικοτητα μου και που μπορω να το βρω? Ευχαριστω και παλι
                                θέλει αρετή και τόλμη η ελευθερία

                                Comment

                                Working...
                                X