Announcement

Collapse
No announcement yet.

Για όσους είναι πάνω απο 45.

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #31
    Originally posted by sotiris th View Post
    agoriani οντως το ειδα στις βιζες αυτο τον περιορισμο. Υπαρχει καταλογος εταιριων που χρειαζονται την ειδικοτητα μου και που μπορω να το βρω? Ευχαριστω και παλι

    Sotiris th δεν υπάρχει κάποιος τέτοιος κατάλογος, θα πρέπει να χρησιμοποιείσεις τα site που υπάρχουν για τέτοια δουλειά.
    Μια συλλογή απο τέτοια site θα βρείς στο post αυτό.
    Υπομονή και επιμονή patriotes.

    Comment


      #32
      Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

      Comment


        #33
        Παιδιά, πριν δω αυτό το θέμα, έκανα σχετικό σχολιασμό στον Vasilis2002, ο οποίος μάλιστα δείχνει από την επέκταση στο mail του να είναι κυβερνητικός (δημόσιος) υπάλληλος στην Αδελαϊδα και κάνει αυτό που ζητάτε από τον Agoriani. Προσφέρεται μάλιστα να βοηθήσει όποιον το χρειάζεται.

        Στο βαθμό που το έχω ψάξει μέχρι τώρα οι >44 δεν μπορούν να κάνουν χρήση των skilled independent 175, Skilled Sponsored 176 και Skilled - Regional Sponsored 475, που προϋποθέτουν το points test γιατί δεν πριμοδοτούνται λόγω ηλικίας και τα υπόλοιπα points δεν καλύπτουν τη διαφορά ως τα 65. Η Skilled - Regional Sponsored 487 δεν αφορά όσους δεν έχουν πάει ξανά Αυστραλία, το ίδιο και οι skilled-independent residence Subclass 885 και Subclass 886 Skilled Sponsored. Βρήκα την Occupational Trainee subclass 442 που αφορά επιδότηση νεοεισερχομένων μέσω συνεχιζόμενης εκπαίδευσης, αλλά δεν ξέρω ακόμη λεπτομέρειες.

        Comment


          #34
          Ναμαστε πάλι εδώ παρέα.
          Στις 2και 59 ώρα Ελλάδας πήρα την αρνητική απάντηση για το forum της Αθήνας.
          Αλλά δεν είναι εδώ το θέμα στις 8/9 πήρα το εξής μήνυμα

          Dear Sotiri

          Thank you for contacting Hellas Australia Visa Services.

          As an architect, your skills are currently in demand in Australia and may qualify you for skilled migration or a work visa. Alternatively, as a business owner, you may also be eligible for a business visa.

          Our lawyer, ************************* is currently on leave and unable to provide you with immediate migration advice.

          Please advise if you would like a Skype interview.



          HELLAS AUSTRALIA VISA SERVICES

          Και αργότερα στις 23/9 το εξής:
          Hello Sotiris,

          Your CV ( Create your CV link here. ) is 33% complete.

          Having a complete CV is good for many reasons: your skills are shown to prospective employers in more detail and they will be able to find you easier. Are you too busy to fill out your online CV? It does take a bit of time to fill out your CV, so we're excited to offer you our new CV completion service. Let us take the work off your hands!

          For a limited time we are offering a special introductory welcome offer: Let us complete your CV for you for $5 (normal price: $20)

          Our expert resume-writers will take your CV in current Word/Pdf/Other format and fill in your online CV content for you (they will be issued a temporary password only valid for 3 days). Where possible they will improve the wording to enhance your chances of getting the attention of prospective employers.

          To take advantage of this introductory offer, follow these simple steps:
          1) Send $5 to ..........
          2) Reply to this email, attaching your current CV to it.
          3) Sit back and relax. We will email you when your CV is complete!

          Yours for outstanding resumes,

          Gert


          Στο τελευταίο ανακάλυψα αυτό που πολύ καιρό έψαχνα να βρω :
          Θέσεις εργασίας για αρχιτέκτονες στην Αυστραλία στο :
          Find the best jobs now!

          φυσικά από τότε άρχισα το ψάξιμο
          Δυστυχώς απ’ ότι πρόλαβα να δω όλοι σαν προϋπόθεση θέτουν να υπάρχει η αντίστοιχη VISA . Όπως έχω δηλώσει και πριν είμαι 52
          Θα ήθελα την γνώμη σας παιδιά και ειδικά από εσένα Agoriani σαν ο ποιο ενημερωμένος και καταρτισμένος τι να κάνω
          α) όσον αφορά τα δυο email
          β) τις κινήσεις μου σχετικά με τις Θέσεις εργασίας.
          θέλει αρετή και τόλμη η ελευθερία

          Comment


            #35
            ξεχασα πριν να ζητησω συγνωμη για την απουσια μου (την γραπτη) απο το patriotaki
            Αλλα οπως ισως να μπορει να ελεγχθει παρακολουθω τα περισοτερα απο το patriotaki
            σε καθημερινη βαση και για πολες ωρες
            θέλει αρετή και τόλμη η ελευθερία

            Comment


              #36
              Originally posted by sotiris th View Post
              Ναμαστε πάλι εδώ παρέα.
              Στις 2και 59 ώρα Ελλάδας πήρα την αρνητική απάντηση για το forum της Αθήνας.
              Αλλά δεν είναι εδώ το θέμα στις 8/9 πήρα το εξής μήνυμα

              Dear Sotiri

              Thank you for contacting Hellas Australia Visa Services.

              As an architect, your skills are currently in demand in Australia and may qualify you for skilled migration or a work visa. Alternatively, as a business owner, you may also be eligible for a business visa.

              Our lawyer, ******************* is currently on leave and unable to provide you with immediate migration advice.
              Please advise if you would like a Skype interview.



              Και αργότερα στις 23/9 το εξής:
              Hello Sotiris,

              Your CV ( Create your CV link here. ) is 33% complete.

              Having a complete CV is good for many reasons: your skills are shown to prospective employers in more detail and they will be able to find you easier. Are you too busy to fill out your online CV? It does take a bit of time to fill out your CV, so we're excited to offer you our new CV completion service. Let us take the work off your hands!

              For a limited time we are offering a special introductory welcome offer: Let us complete your CV for you for $5 (normal price: $20)

              Our expert resume-writers will take your CV in current Word/Pdf/Other format and fill in your online CV content for you (they will be issued a temporary password only valid for 3 days). Where possible they will improve the wording to enhance your chances of getting the attention of prospective employers.

              To take advantage of this introductory offer, follow these simple steps:
              1) Send $5 to .............
              2) Reply to this email, attaching your current CV to it.
              3) Sit back and relax. We will email you when your CV is complete!

              Yours for outstanding resumes,

              Gert


              Στο τελευταίο ανακάλυψα αυτό που πολύ καιρό έψαχνα να βρω :
              Θέσεις εργασίας για αρχιτέκτονες στην Αυστραλία στο :
              Find the best jobs now!

              φυσικά από τότε άρχισα το ψάξιμο
              Δυστυχώς απ’ ότι πρόλαβα να δω όλοι σαν προϋπόθεση θέτουν να υπάρχει η αντίστοιχη VISA . Όπως έχω δηλώσει και πριν είμαι 52
              Θα ήθελα την γνώμη σας παιδιά και ειδικά από εσένα Agoriani σαν ο ποιο ενημερωμένος και καταρτισμένος τι να κάνω
              α) όσον αφορά τα δυο email
              β) τις κινήσεις μου σχετικά με τις Θέσεις εργασίας.
              sotiris συγνώμη που άργησα να σου απαντήσω και ευτυχώς που μου το επισήμανες με προσωπικό μήνυμα γιατι μέσα στον κατεγησμό μηνυμάτων είχα παραβλέψει το δικό σου.

              Πρώτα απο όλα να διαχωρίσουμε σε 3 τμήματα το παραπάνω post σου.
              Στην αρχή λες για την απάντηση που πήρες απο το υπουργείο μετανάστευσης σχετικά με το event που θα γίνει το σαββατοκύριακο που μας έρχετε στην Αθήνα, στο Hilton απο οτι είπανε κάποιοι εδώ μέσα.

              Μετά παραθέτεις την απάντηση που σου έστειλαν απο το γραφείο της μεταναστευτικής πράκτορα
              Στο τέλος παραθέτεις ενα email που σου έστειλαν απο το careerone.com.au ενα απο τα γνωστότερα site εύρεσης εργασίας εδώ στην Αυστραλία.

              Για το πρώτο δεν εχω τίποτα άλλο να προσθέσω παρά όπως μπορείς να δείς και στο σχετικό θέμα εδω στο patriotaki, η επιλογή έγινε σχεδόν τυχαία αν οχι καθαρά τυχαία. Όπως και να έχει η μη επιλογή για το event δεν αποτελεί και λόγω εγκατάλειψης της προσπάθειας για μετανάστευση στην Αυστραλία, όπως δεν αποτελεί λόγω μετανάστευσης και η συμμετοχή στο event.

              Για το δεύτερο, επικροτώ και ενθαρρύνω την χρήση μεταναστευτικού πράκτορα για θέματα που δεν είναι μια απλή φοιτητική βίζα ή μια τουριστική. Η δίκή σου περίπτωση μιας και είσαι πάνω απο 50 χρονών που αποτελεί και το όριο ηλικίας που ισχύει απο τον Ιούλιο που μας πέρασε που είναι και το νεο οικονομικό έτος εδώ, είναι ενα δύσκολο εμπόδιο που μόνο με την εμπειρία του και αν μπορεί να το ξεπεράσει ενας μεταναστευτικός πράκτορας. Μπορεί και να μην γίνεται. Σημασία έχει να προσπαθήσεις όμως.

              Για το τρίτο, μην στήλεις τίποτα λεφτά στο careerone. Μόνος σου αν κάνεις λογαριασμό όπως λέμε, δηλαδή γίνεις register μέλος στο site careerone θα μπορέσεις να φτιάξεις ή ανεβάσεις ενα βιογραφικό και παράλληλα πολλά ακόμα στοιχεία και με αυτό τον τρόπο κάνεις ενα profile στο site αυτό το οποίο υποτίθεται κατα τους εμπνευστές του θα μπαίνουν οι εργοδότες και θα το δούνε.
              Καλύτερα αποτελέσματα θα έχεις όμως μέσω ενός γραφείου recruit. Επίσης το άλλο γνωστό site εδώ είναι το Seek. Αλλά αντί να μπαίνεις εσύ και να κάνεις βιογραφικά σε site και να περιμένεις να μπεί ο εργοδότης να τα δει, καλύτερα είναι να κάνεις επικοινωνία με γραφεία recruite και εκείνοι να προωθούν εσένα στους εργοδότες.

              Ελπίζω να έριξα λίγο φώς στις προσπάθειές σου. Καλή επιτυχία σου εύχομαι και περιμένουμε νέα σου.
              Υπομονή και επιμονή patriotes.

              Comment


                #37
                Agoriani για αλλη μια φορα ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ και οπως παντα οι πληροφοριες σου ειναι ΠΟΛΥΤΙΜΕΣ
                θέλει αρετή και τόλμη η ελευθερία

                Comment


                  #38
                  Μετα απο τοσο καιρο να'μαι και παλι.Παρακαλουθω καθημερινα το forum αλλα εχω καιρο να "ποσταρω".Λοιπον θελω να κανω μια προσπαθεια για να ενεργοποιησω οσους ειναι πανω απο 50 σαν και εμενα.Ολοι γνωριζουν οτι ο μονος τροπος να παει καποιος σαν και εμενα εκει ειναι να βρει σπονσορα για να τον προσλαβει, πραγμα εξαιρετικα δυσκολο να γινει αυτο απο Ελλαδα.Αλλα επειδη και 50αρηδες εχουν Ψυχη ισως πρεπει να συντονιστουμε να ανταλαξουμε αποψεις και εμπειριες και γιατι οχι καποια πραγματα να τα αντιμετωπισουμε μαζι.Ελπιζω η ιδεα μου να βρει ανταποκριση.
                  Αρχιζω λοιπον απεθυνομενος για μια αλλη φορα στον Agoriani εδικα αλλα και σε ολους τους εμπειρους του forum με δυο ερωτησεις
                  α)κατι πηρε το ματι μου στο face book για ενα νομο που βγηκε τον 11ο σχετικα για εμας
                  β) τι τρεχει με το regional sponsorship και σε ποιες περιφεριες της Αυστραλιας γινεται αυτο, σε τι ειδικοτητες και απο ποιους ????
                  Ευχαριστω παιδια εκ των προτερων
                  θέλει αρετή και τόλμη η ελευθερία

                  Comment


                    #39
                    παιδια φαινεται οτι ειμαι μονος μου.
                    Agoriani και Australian ειδατε κατι σχετικο με αυτο που αναφερα σε προηγουμενο post????
                    HELP!!!!!!!!
                    θέλει αρετή και τόλμη η ελευθερία

                    Comment


                      #40

                      Το κεφάλι ψιλά μην απελπίζεσε .
                      φίλε Σωτήρη, κάτι θα βρεθεί και είμαι σίγουρη,
                      ο,τι θα τα καταφέρεις.
                      και οι πενηντάρηδες έχουν ψυχή,
                      αυτό είναι αλήθεια.
                      Με κόπο αποκτά κανείς τις γνώσεις !!!

                      Comment


                        #41
                        Ευχαριστω πολυ για το κουραγιο που μου δινεις Aussie
                        οχι δεν θα το βαλω κατω θα το παλεψω οσο μπορω .
                        Παιδια εαν γνωριζεται κατι σχετικο ποσταρετε σας παρακαλω
                        ειδικα εσεις οι παλοι!!!!!!!!
                        θέλει αρετή και τόλμη η ελευθερία

                        Comment


                          #42
                          Originally posted by sotiris th View Post
                          Ευχαριστω πολυ για το κουραγιο που μου δινεις Aussie
                          οχι δεν θα το βαλω κατω θα το παλεψω οσο μπορω .
                          Παιδια εαν γνωριζεται κατι σχετικο ποσταρετε σας παρακαλω
                          ειδικα εσεις οι παλοι!!!!!!!!
                          Sotiri απο μια ματιά που έριξα δεν είδα να έχει αλλάξει τίποτα.
                          Οι περιοχές που λές είναι εδώ.
                          Ο νόμος που άλλαξε τον 11ο εννοείς τον Νοέμβριο που μας πέρασε?
                          Δεν βρήκα κάτι να άλλαξε τον Νοέμβριο. Μόνο τον Ιούλιο απο 45 πήγε 50 το όριο ηλικίας.
                          Υπομονή και επιμονή patriotes.

                          Comment


                            #43
                            Agoriani συγνωμη που αργησα να σε ευχαριστισω, ειναι γιατι σημερα ολη την ημερα ταξιδι .ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ και παλι λοιπον και θα επανελθω συντομα με οτι πληδοφοριες συμπληρωσω ειδικα για το regional sponsor .
                            θέλει αρετή και τόλμη η ελευθερία

                            Comment


                              #44
                              Γεια και παλι Agoriani μπηκα στα site σχετικα με το Regional Australia/low population growth metropolitan areas και εκεινο που ειδα ειναι οτι και εκει Θετουν οριο ηλικιας .
                              Τελικα τι γινεται μ' αυτες τις περιοχες.Εγω προσωπικα δεν εγω προβλημα να δουλεψω σε οπιαδηποτε απο αυτες. Υπαρχει ομως λυση για τους ανω πενηντα?
                              Περιμενω με αγωνια καποια απαντηση.
                              Ευχαριστω εκ των προτερων
                              θέλει αρετή και τόλμη η ελευθερία

                              Comment


                                #45
                                Χαιρετω ολους και ολες
                                Σημερα ειναι τελευταια φορα που ποσταρω σε αυτο το θεμα!!
                                Μετα απο ενα περιπου χρονο επίμονης αναζητησης και προσπαθειων διαπιστωνω οτι το ΟΝΕΙΡΟ δεν μπορει να γινει πραγματικοτητα!!!
                                Η αιτια ειναι τα 53 χρονια μου!!!!
                                53 χρονια που εκτος απο βαρος στη πλατη μου,μου εδωσαν και ενα Πτυχιο Πολυτεχνειου με Αριστα και Επαινο(100/100 Cum Laude κατα την Αγγλικη) απο το Μιλανο της Ιταλιας,και μια επιπονη και αρκετα σημαντικη εμπειρια πλεον των 20 χρονων.
                                Εμπειρια που αποκτηθηκε με πολυ κοπο και πολυ προσπαθεια και οχι μονο "βγαζοντας" οκοδομικες Αδειες (σαν "αδειατζης" οπως ειπωθηκε στο Φορουμ),αλλα και με αξιολογες Πολεοδομικες και Ειδικες Αρχιτεκτονικες Μελετες, ιδιωτικες αλλα και για το Δημοσιο, μονος (αυτοαπασχολουμενος και εργοδοτης στο δικο μου γραφειο) η σε συνεργασια με αλλους συναδελφους η αλλα γραφεια!!!!
                                53 επισης χρονια που καποια απο αυτα πλεον των 30 τα αφιερωσα στα Κοινα: συλογους ,Κοινοτητα του χωριου μου και κατοπιν Δημο του Νησιου μου! Επισης εκανα οικογενεια και δυο παιδια.
                                Η αποφαση για την Αυστραλια ηρθε μετα την καταρευση της Δουλειας μου, που ακολουθησε, την γενικη οικονομικη καταρευση της Πατριδας.
                                Ηρθε επισης και σαν μια αναγκη για κατι το Νεο, το ποιο Ποιοτικο, ποιο Ουσιαστικο:
                                !!!!ΜΙΑ ΝΕΑ ΑΡΧΗ!!!!
                                Σε μια Μεγαλη Χωρα οπως η Αυστραλια!!
                                Δυστυχως για μενα, γεννηθηκα λιγο Νωριτερα και δεν μπορω να γινω κοινωνος αυτης της Εμπειριας.
                                Συμφωνα με τους Νομους αυτης της Χωρας ,ακομα και αν εβρισκα Σπονσορα, δεν θα μπορουσα να παρω Μονιμη Βιζα !!!
                                Θα ειχα παντα προσωρινη Βιζα και για οσο με κρατουσε ο Σπονσορας, δηλ 2 το λιγοτερο και 4 το περισσοτερο, Χρονια,και φυσικα ουτε λογος για Υπηκοοτητα.
                                Οπως καταλαβαινετε,δεν ηταν δυνατον να επιλεξω μια τετοια λυση γιατι απλα ειναι περα απο τις επιδιωξεις μου αλλα και περα απο τις αντοχες μου.
                                Υποκλινομενος λοιπον σ'αυτη την Μεγαλη Χωρα την Αυστραλια,
                                Σηκωνω συγχρονως το κεφαλι ψηλα και επιλεγω μια αλλη Μεγαλη Χωρα τον Καναδα!!!
                                Εκει δεν υπαρχουν ορια ηλικιας !!
                                Κατα καποιο τροπο ξεπερνιουνται με το Πτυχιο και την Εμπειρια.
                                Θελω να ευχαριστησω ΟΛΟΥΣ ΣΑΣ απο Καρδιας, και ειδικα εσας που ασχοληθηκατε μαζι μου και μου δωσατε Συμβουλες και Κουραγιο!!
                                Σας ευχαριστω για αλλη μια φορα.
                                !!!!ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΣΑΣ ΕΥΧΟΜΑΙ ΤΑ ΚΑΛΛΙΤΕΡΑ!!!!
                                Εγω με την σειρα μου θα σας παρακολουθω και θα συνεχισω να γραφω ,ειδικα στα Θεματα του Καναδα, οπου υποσχομαι πληρη ανταποκριση οταν με το καλο βρεθω εκει .
                                θέλει αρετή και τόλμη η ελευθερία

                                Comment

                                Working...
                                X