Announcement

Collapse
No announcement yet.

Τα άσχημα της Αυστραλίας και επί παντός επιστητού

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    50 ωρες την εβδομαδα εργασια???
    δηλαδη 10 ωρες ημερησιως
    και αλλη μια ωρα τουλαχιστον μετακινησεις συνολο 11 ωρες..

    και μετα απο 11-12 ωρες σκληρης δουλειας πας σπιτι να καθησεις στον καναπε να σε παρει ο υπνος και την αλλη μερα παλλι τα ιδια..

    μαλιστα..

    προσωπικα οσα λεφτα και να βγαζω εαν ειναι να περιμενω μια κυριακη για να ζησω και καθημερινες να πηγαινω σπιτι μονο για υπνο δεν μου λεει τιποτα αυτο..

    ποσο μαλλον και στην αλλη ακρη του πλανητη

    Comment


      @Αnais & vpappas = Θα σας παρακαλουσα προτου επικρινετε μια δημοσιευση, ΝΑ ΤΗΝ ΔΙΑΒΑΖΕΤΕ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΟΛΟΚΛΗΡΗ!!!!
      "Δεν το θεωρω απαραιτητα "κακο" μιας και η κατασταση στην ελλαδα ειναι στα ιδια χαλια και χειροτερα εδω και πολλα χρονια"....
      "Eξαιρετικο ενδιαφερον εχουν τα σχολια των αναγνωστων του αρθρου,που θα τα βρειτε στο κατω μερος τησ σελιδας. Ισως περισσοτερο ενδιαφερον και απο το ιδιο το αρθρο."
      Αν παλι νομιζετε οτι η κατασταση εχει αλλαξει μεσα σε δυο χρονια προς το καλυτερο, μπορειτε να το δηλωσετε με καλυτερο τροπο.
      ΘΑ ΗΜΟΥΝ ΑΝΟΗΤΟΣ ΝΑ ΚΑΤΑΚΡΙΝΩ ΜΙΑ ΧΩΡΑ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΩ ΕΚΕΙ!!!! ΝΑ ΑΝΟΙΞΩ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΓΙΑ ΕΝΑ ΦΑΙΝΟΜΕΝΟ ΠΟΥ ΜΑΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΟΛΟΥΣ ΠΡΟΣΠΑΘΩ!!!!
      Το μονο σημειο του forum που θα μπορουσε να δεχθει μια τετεια δημοσιευση ομως χωρις να ειναι ΑΚΥΡΟ και χωρις να ενοχλει την αναζητηση των υπολοιπων ειναι εδω!!!
      Προτου λοιπον αρχισετε να κρεματε "ταμπελες" στους υπολοιπους, προσπαθειστε να τους καταλαβετε.

      Comment


        Originally posted by mikael View Post
        50 ωρες την εβδομαδα εργασια???
        δηλαδη 10 ωρες ημερησιως
        και αλλη μια ωρα τουλαχιστον μετακινησεις συνολο 11 ωρες.............η
        στην Ελλάδα δεν προλαβαίνουμε ούτε να κοιμηθούμε κάποιες μέρες! Μην τα ισοπεδώνουμε όλα!

        Comment


          Originally posted by Olga Bbl View Post
          στην Ελλάδα δεν προλαβαίνουμε ούτε να κοιμηθούμε κάποιες μέρες! Μην τα ισοπεδώνουμε όλα!
          συφωνό απόλυτα Όλγα μ , και οχι μόνο αυτό, προσθέτο οτι μας απολύον φεσωνοντάς μας ή δουλέουμε μήνες ολόκληρους χωρίς να μας πληρώνουν.Τουλάχιστον στην Άυστρλια δεν το κάνουν αυτο και βρίσκεις Part-time όσες δουλείες θέλεις αν δεν θέλεις να δουλέψεις 50ωρα. Υπάρχει επιλογή.

          Comment


            Originally posted by mikael View Post
            50 ωρες την εβδομαδα εργασια???
            δηλαδη 10 ωρες ημερησιως
            και αλλη μια ωρα τουλαχιστον μετακινησεις συνολο 11 ωρες..
            και μετα απο 11-12 ωρες σκληρης δουλειας πας σπιτι να καθησεις στον καναπε να σε παρει ο υπνος και την αλλη μερα παλλι τα ιδια..
            μαλιστα..
            προσωπικα οσα λεφτα και να βγαζω εαν ειναι να περιμενω μια κυριακη για να ζησω και καθημερινες να πηγαινω σπιτι μονο για υπνο δεν μου λεει τιποτα αυτο..
            ποσο μαλλον και στην αλλη ακρη του πλανητη
            Mείνε ΕΔΩ να ζεσταίνεις τον καναπέ ολημερίς....!!!!!!

            Comment


              Originally posted by fondas View Post
              @Αnais & vpappas = Θα σας παρακαλουσα προτου επικρινετε μια δημοσιευση, ΝΑ ΤΗΝ ΔΙΑΒΑΖΕΤΕ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΟΛΟΚΛΗΡΗ!!!!
              "Δεν το θεωρω απαραιτητα "κακο" μιας και η κατασταση στην ελλαδα ειναι στα ιδια χαλια και χειροτερα εδω και πολλα χρονια"....
              "Eξαιρετικο ενδιαφερον εχουν τα σχολια των αναγνωστων του αρθρου,που θα τα βρειτε στο κατω μερος τησ σελιδας. Ισως περισσοτερο ενδιαφερον και απο το ιδιο το αρθρο."
              Αν παλι νομιζετε οτι η κατασταση εχει αλλαξει μεσα σε δυο χρονια προς το καλυτερο, μπορειτε να το δηλωσετε με καλυτερο τροπο.
              ΘΑ ΗΜΟΥΝ ΑΝΟΗΤΟΣ ΝΑ ΚΑΤΑΚΡΙΝΩ ΜΙΑ ΧΩΡΑ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΩ ΕΚΕΙ!!!! ΝΑ ΑΝΟΙΞΩ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΓΙΑ ΕΝΑ ΦΑΙΝΟΜΕΝΟ ΠΟΥ ΜΑΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΟΛΟΥΣ ΠΡΟΣΠΑΘΩ!!!!
              Το μονο σημειο του forum που θα μπορουσε να δεχθει μια τετεια δημοσιευση ομως χωρις να ειναι ΑΚΥΡΟ και χωρις να ενοχλει την αναζητηση των υπολοιπων ειναι εδω!!!
              Προτου λοιπον αρχισετε να κρεματε "ταμπελες" στους υπολοιπους, προσπαθειστε να τους καταλαβετε.
              fondas..... εκανες πολύ καλά που άνοιξες τη συζήτηση! Μην σε πτοούν διάφορα σχόλια. Σε ότι αφορά το ολόκληρο διάβασμα.... αυτό προϋποθέτει πρώτα το διάβασμα. Μη ζητάς πολλά ... Τελευταία παρατηρείται το φαινόμενο των υπερασπιστών μιας άλλης ζωής, που ενώ έχουν κάθε λόγο να το κάνουν, δεν καταλαβαίνω ούτε εγώ το ιδεαλιστικό μονοπώλιο!!! Επειδή εγώ λοιπόν είμαι σε θέση και θέλω να καταλάβω τις προθέσεις σου συμφωνώ απόλυτα με αυτές. Μην ψαρώνεις.

              Υ.Γ. Αν θές να βάλεις κάποιον στη θέση του μην του φωνάζεις (ΚΕΦΑΛΑΙΑ). Με τις φωνές το μόνο που θα καταφέρεις είναι να βάλεις τον πήχη πιο ψηλά στην αντιπαράθεση.

              Comment


                Originally posted by australian View Post
                Mείνε ΕΔΩ να ζεσταίνεις τον καναπέ ολημερίς....!!!!!!
                Australian, γιατί ζορίζεις τόσο το κόσμο? Δεν καταλαβαίνεις ότι έτσι χάνεις το λογικό της επιλογής σου? Ο καθένας κάνει τις επιλογές του και έχει τις απόψεις του. Και επίσης..... κρίνεται για αυτές.

                Comment


                  οι στατιστικες λενε οτι οι αυστραλοι ειναι πρωτοι και δουλευουν περισσοτερες ωρες και απο τους ελληνες που ειναι δευτεροι και γνωστοι χαμαληδες. (μιλαμε για τον ανεπτυγμενο κοσμο παντα).
                  πρακτικα τωρα και στην καθημερινοτητα, ναι δουλευουν ολη μερα ακομα και σαββατοκυριακα πολλοι αλλα να σημειωσουμε πως οσοι εχουν μια καλη δουλεια πληρωνονται καλα.
                  Diversification, innovation and adaptability are always the Keys to success...

                  Comment


                    Την εβδομάδα από 28/10/11 έως 04/11/11, την ίδια εβδομάδα που ήρθαν τα πάνω κάτω στην χώρα μας, το patriotaki άλλαξε σελίδα. Οι άρχοντές μας πότε θα αλλάξουν "σελίδα"? Αχχχ Ελλάδα μου....

                    Comment


                      Originally posted by Nikos Mech Eng View Post
                      Την εβδομάδα από 28/10/11 έως 04/11/11, την ίδια εβδομάδα που ήρθαν τα πάνω κάτω στην χώρα μας, το patriotaki άλλαξε σελίδα. Οι άρχοντές μας πότε θα αλλάξουν "σελίδα"? Αχχχ Ελλάδα μου....
                      Και μόνο που αναρωτιέσαι "πότε" και όχι "αν" σε βρίσκω εξαιρετικά αισιόδοξο...

                      Comment


                        Σε κάθε χώρα υπάρχουν καλά και άσχημα. Για κάποιον που δεν έχει ποτέ επισκεφτεί την Αυστραλία όπως εγώ είναι λίγο τρομακτικά όσα ακούω. Έχω διαβάσει και άλλα ξένα φόρουμς για την Αυστραλία και αυτό που μου έμεινε είναι δουλειά, ακρίβεια, φορολογία υψηλή όσο για την υγεία και την παιδεία αν δεν πληρώσεις αδρά δεν απολαμβάνεις ποιοτικές υπηρεσίες. Άνθρωπο που ζουν στην Αυστραλία έχουν γράψει πως για να ζήσεις άνετα πρέπει να βγάζεις πάνω από 100.000 δολάρια να σου παίρνει τα 35.000 το κράτος και να δίνεις πάνω από 500.000 για ένα αξιοπρεπές σπίτι σε μια ασφαλή γειτονιά. Είναι έτσι; Εσείς που ζείτε εκεί τι λέτε;
                        Βέβαια αν το συνκρίνεις αυτό με το Τίποτα, την ανεργία, την εξαθλίωση και την κοροιδία φαντάζει ευκαιρία. Σημασία έχει τι αφήνει πίσω του κανείς. Πρέπει όμως να έχουν την πλήρη εικόνα αυτοί που θέλουν να μεταναστεύσουν. Να μην νομίσουν ότι θα πάνε στον παράδεισο. Γιατί παράδεισος δεν υπάρχει πουθενά κατά τη γνώμη μου. Ούτε τίμιοι πολιτικοί ούτε γαλαντόμοι εργοδότες.

                        Comment


                          Originally posted by Stella Mario View Post
                          Σε κάθε χώρα υπάρχουν καλά και άσχημα. Για κάποιον που δεν έχει ποτέ επισκεφτεί την Αυστραλία όπως εγώ είναι λίγο τρομακτικά όσα ακούω. Έχω διαβάσει και άλλα ξένα φόρουμς για την Αυστραλία και αυτό που μου έμεινε είναι δουλειά, ακρίβεια, φορολογία υψηλή όσο για την υγεία και την παιδεία αν δεν πληρώσεις αδρά δεν απολαμβάνεις ποιοτικές υπηρεσίες. Άνθρωπο που ζουν στην Αυστραλία έχουν γράψει πως για να ζήσεις άνετα πρέπει να βγάζεις πάνω από 100.000 δολάρια να σου παίρνει τα 35.000 το κράτος και να δίνεις πάνω από 500.000 για ένα αξιοπρεπές σπίτι σε μια ασφαλή γειτονιά. Είναι έτσι; Εσείς που ζείτε εκεί τι λέτε;
                          Βέβαια αν το συνκρίνεις αυτό με το Τίποτα, την ανεργία, την εξαθλίωση και την κοροιδία φαντάζει ευκαιρία. Σημασία έχει τι αφήνει πίσω του κανείς. Πρέπει όμως να έχουν την πλήρη εικόνα αυτοί που θέλουν να μεταναστεύσουν. Να μην νομίσουν ότι θα πάνε στον παράδεισο. Γιατί παράδεισος δεν υπάρχει πουθενά κατά τη γνώμη μου. Ούτε τίμιοι πολιτικοί ούτε γαλαντόμοι εργοδότες.
                          Ερωτησεις που μας καινε ολους οσους ετοιμαζομαστε για down under...Παραδεισος δεν υπαρχει πουθενα το μονο σιγουρο...

                          Comment


                            Παιδιά δεν είναι έτσι τα πράγματα. Δεν χρειάζεσαι 500.000$ για ένα αξιοπρεπές σπίτι εκτός και αν αυτό είναι στο Sydney στις posh περιοχές. Αξιοπρεπέστατα σπίτια βρίσκεις με 250.000-300.000$. Ψάξτε μόνοι σας σε online real estate sites και θα το δείτε.

                            Σκεφτείτε ότι τα χρήματα αυτά αντιστοιχούν σε 200.000-250.000 ευρώ που με αυτά στην Αθήνα αγοράζεις διαμέρισμα στου Ζωγράφου 100 τεραγωνικά μέσα στην κλεισούρα. Ενώ στην Αυστραλία αγοράζεις μονοκατοικία με κήπο μπρός πίσω.

                            Επίσης σκεφτείτε το γενικότερο περιβάλλον. Για να ζεις στην Ελλάδα σε γειτονιά αντίστοιχη με την τυπική των Αυστραλέζικων προαστίων (καθαρά πεζοδρόμια, δέντρα, όχι σκουπίδια, γκαζόν στα παρτέρια, μονοκατοικίες με κήπους, πολιτισμός) πρέπει να ζείς στην Φιλοθέη ή στο Παλαιό Ψυχικό - δηλαδή να είσαι multimillionaire..

                            Επίσης στην Ελλάδα πλέον το όνειρο της απόκτησης στέγης έχει μετατραπεί σε έναν εφιάλτη ή το λιγότερο σε ένα κακόγουστο αστείο. Με την ανεργία, τους κακούς μισθούς, τους φόρους, την ανυπαρξία δανεισμού, κανείς μας δεν θα μπορεί να αγοράσει σπίτι..

                            Επίσης αυτό που λέει ο φίλος για τα 100,000 δολλάρια δεν είναι ακριβές. Η γυναίκα μου όταν δούλευε στην Αυστραλία έπαιρνε 60κ και ζούσε άνετα. Για ένα ζευγάρι που θα βγάζει 2 τέτοιους μισθούς, η ποιότητα ζωής είναι ασύγκιτα καλύτερη από της Ελλάδος.

                            Τέλος, αυτό που λές ότι η Αυστραλία είναι work work work είναι εν μέρη αληθές, αλλά και οι εποχές της Ελληνικής ανεμελιάς, του ούζου στις ψαροταβέρνες, του καφέ στην καφετέρια με τις ώρες, έχουν τελειώσει, έχουν παρέλθει ανεπιστρεπτί. Το μόνο που βλέπω γύρω μου είναι κατσούφηδες άνθρωποι στα πρόθυρα της κλινικής κατάθλιψης..

                            Comment


                              Originally posted by panultimate View Post
                              Παιδιά δεν είναι έτσι τα πράγματα. Δεν χρειάζεσαι 500.000$ για ένα αξιοπρεπές σπίτι εκτός και αν αυτό είναι στο Sydney στις posh περιοχές. Αξιοπρεπέστατα σπίτια βρίσκεις με 250.000-300.000$. Ψάξτε μόνοι σας σε online real estate sites και θα το δείτε.

                              Σκεφτείτε ότι τα χρήματα αυτά αντιστοιχούν σε 200.000-250.000 ευρώ που με αυτά στην Αθήνα αγοράζεις διαμέρισμα στου Ζωγράφου 100 τεραγωνικά μέσα στην κλεισούρα. Ενώ στην Αυστραλία αγοράζεις μονοκατοικία με κήπο μπρός πίσω.


                              Επίσης στην Ελλάδα πλέον το όνειρο της απόκτησης στέγης έχει μετατραπεί σε έναν εφιάλτη ή το λιγότερο σε ένα κακόγουστο αστείο. Με την ανεργία, τους κακούς μισθούς, τους φόρους, την ανυπαρξία δανεισμού, κανείς μας δεν θα μπορεί να αγοράσει σπίτι..

                              Επίσης αυτό που λέει ο φίλος για τα 100,000 δολλάρια δεν είναι ακριβές. Η γυναίκα μου όταν δούλευε στην Αυστραλία έπαιρνε 60κ και ζούσε άνετα. Για ένα ζευγάρι που θα βγάζει 2 τέτοιους μισθούς, η ποιότητα ζωής είναι ασύγκιτα καλύτερη από της Ελλάδος.

                              Τέλος, αυτό που λές ότι η Αυστραλία είναι work work work είναι εν μέρη αληθές, αλλά και οι εποχές της Ελληνικής ανεμελιάς, του ούζου στις ψαροταβέρνες, του καφέ στην καφετέρια με τις ώρες, έχουν τελειώσει, έχουν παρέλθει ανεπιστρεπτί. Το μόνο που βλέπω γύρω μου είναι κατσούφηδες άνθρωποι στα πρόθυρα της κλινικής κατάθλιψης..
                              Φιλε panultimate, ο προλαλήσαντας που μίλησε για 100.000$ αναφερόταν σε gross αποδοχές που αν βγάλεις ένα 35% (περίπου) σε φόρους και κρατήσεις φτάνεις στα 65.000$ (περίπου τα 60.000$ που έπαιρνε η γυναίκα σου). Άρα καλά τα είπε.

                              Σε ότι αφορά τα σπίτια που ανέφερες ... αν βρεις σπίτι με 250.000$ είναι καμιά 60ρια ετών και θες αλλη μια 150.000$για να το φέρεις στα "ίσια" τουκαι να το εκμοντερνίσεις. Συνεπώς μια λυση του κόστους που ανέφερες δεν είναι αξιοπρεπέστατη. Επίσης κάνεις το λάθος να παίρνεις σαν παράδειγμα μια μονοκατοικία των βορείων προαστείων και να την συγκρίνεις κοστολογικά με μια "μέση" μονοκατοικία της Αυστραλίας. Γιατί δεν συνέκρινες μια μέση μονοκατοικία στο Μαρκόπουλο ή Κάντζα? Και τέλος πάντων, το θέμα με τις μονοκατοικίες στην Αυστραλία έχει υπερεκτιμηθεί. Δεν ξέρω τι ποσοστό των κατοίκων μένει σε μονοκατοικίες. Εξ' άλλου, όσο περισσότερο μεγαλώνει μια πόλη, τόση περισσότερη ώρα μένεις μέσα σε ένα αυτοκίνητο.

                              Τέλος, σχετικά με τους workaholic Αυστραλούς και τις γεμάτες καφετέριες της Ελλάδας έχεις δίκιο. Η απλώς είχαμε συνηθίσει να πιστεύουμε ότι η ζωή είναι δεδομένη εδώ στο Ελλαδιστάν. Τώρα όλα θα αλλάξουν. Και όσοι πιστεύουν σε 40ωρο την εβδομάδα είναι παιδιά του περασμένου αιώνα. Πουθενά στο κόσμο δεν δουλεύουν μόνο 40ώρες τη βδομάδα. Σε όλο τον "ανεπτυγμένο" κόσμο η δουλειά αρχίζει το πρωί και τελειώνει αργά το απόγευμα. Και για να λέμε και τα σύκα σύκα, αν κάποιοι έχουν προκόψει στην Ελλάδα είναι αυτοί που ακολουθούν τέτοια δύσκολα ωράρια (χωρίς να εννοώ ότι τα έχουν καταφέρει όλοι).

                              Μπορούμε με τις ώρες να κάνουμε συγκρίσεις αλλά στο τέλος καταλήγουμε σε ένα συμπέρασμα. Κάθε χώρα έχει τα καλά της και τα κακά της. Το ζητούμενο είναι ο καθένας μόνος του να συνατήσει την ευτυχία του. Να εγκλιματιστεί, να αγαπήσει ένα τόπο και τους ανθρώπους, και να αγαπάει τον εαυτό του σε όλο αυτό το περιβάλλον. Το κακό στην Ελλάδα είναι ότι χάθηκαν οι ισορροπίες και θα αργήσουμε να τις ξαναβρούμε.

                              Comment


                                Φίλε Νίκο,
                                η γυναίκα μου έπαιρνε 60κ gross. Σε αυτή την κλίμακα εισοδήματος ο φόρος δεν είναι 35%, είναι λιγότερος. Ο φόρος ανεβαίνει εκθετικά (χαριτολογώ) σε εισοδήματα +100.000. Εκεί πληρώνεις φόρο 35cents for the dollar. Τέλος πάντων όμως.

                                Για τα σπίτια να σου εξηγήσω το σκεπτικό μου. Συγκρίνω την Φιλοθέη και το Παλαιο Ψυχικό διότι έχουν
                                1) Αποχέτευση
                                2) Μεγάλα πεζοδρόμια, σε καλή κατάσταση, καθαρά και παρτέρια με βλάστηση καλοσυντηρημένα.
                                3) Πολλούς ανοικτούς χώρους.
                                4) Είναι περιοχές αμιγούς κατοικίας.

                                Πάρε τώρα το Μαρκόπουλο, την Κάντζα, το Κορωπί, τα Σπάτα (όλα τα προσφάτως δημιουργηθέντα προάστια). Ο κόσμος ζεί με βόθρους (!), είναι μικτής χρήσης (δίπλα από σπίτια υπάρχουν μαρμαράδικα, εμπορικές χρήσεις, μπάχαλο), οι δρόμοι είναι σε κακά χάλια, οι δημοτικές υποδομές είναι ανύπαρκτες (κολυμβητήρια, πάρκα). Πεζοδρόμια δεν υπάρχουν πουθενά και αν υπάρχουν είναι κατεστραμμένα, και για τα σκουπίδια ας μην σχολιάσω..

                                Βλέπεις λοιπόν ότι αν συγκρίνω μια μονοκατοικία στο Μαρκόπουλο και στο Κορωπί που έχει π.χ 250.000 ευρώ ($350,000) προφανώς αδικώ το αντίστοιχο προάστιο στο Perth και στο Brisbane.
                                Αλλά επειδή είμαστε και οι δύο μηχανικοί δες το simplified παράδειγμα.
                                --Ελληνική οικογένεια 2 άτομα με κοινό εισόδημα (λέμε τώρα..) 30.000 ευρώ.
                                --Θέλει να αγοράασει σπίτι 250.000 ευρώ στο Μαρκόπουλο (ρεαλιστική τιμή μονοκατοικίας).
                                --Πρέπει λοιπόν να δαπανήσει 8,5 ετήσια εισοδήματα (8.5 χ €30,000 = €250.000) για να το αποκτήσει.
                                --Πάμε στην ίδια ελληνική οικογένεια που πρόσφατα μετακόμισε π.χ στο Perth και έχουν κοινό εισόδημα $120.000 gross ($78,000 net) (μάλλον μέτριο εισόδημα)
                                --Θέλουν να αγοράσουν μονοκατοικία στο Perth για $450.000 (ρεαλιστική τιμή για καλή μονοκατοικία)
                                --Πρέπει να δαπανήσουν 5,76 ετήσια εισοδήματα για να το αποκτήσουν (5,76 χ 78,000 = $450.000)

                                Το παράδειγμα είναι simplified προφανώς. Θεωρώ μόνο ετήσια εισοδήματα και τίποτα άλλο, γιατί τα έξοδα είναι θέμα του καθενός. Μιλώ μόνο για στεγνό εισόδημα. Αλλά βλέπεις ότι ΠΟΛΥ πιο έυκολα θα αγοράσει μια οικογένεια καλό σπίτι στην Αυστραλία παρά στην Ελλάδα.

                                Comment

                                Working...
                                X