Announcement

Collapse
No announcement yet.

Τα άσχημα της Αυστραλίας και επί παντός επιστητού

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #16
    Originally posted by australian View Post
    Όσο πιο μακρυά απο Ελλάδα τόσο το καλύτερο....και πίστεψε με δε φεύγω για να ξανάρθω..
    τώρα όσο για τους ελέγχους σύντομα το ίδιο θα συμβαίνει κι εδώ,όσο για τις ελευθερίες...ποιές ελευθερίες έχουμε στην Ελλάδα?
    η χώρα του φραπέ έχει πεθάνει.
    φιλη australian μεγαλη μπουκια φαε μεγάλη κουβέντα μη λες! χαχαχα , εννοω δεν μπορουμε να αποκλεισουμε τιποτα γιατι δεν ξερουμε πως θα εξελιχθουν τα πραγματα...
    και αλλωστε προσωπικα εκτός του οτι ειμαι ελληνας και εχω μεγαλωσει στην ελλάδα, εχω και γονεις εδω οπως οι περισσότεροι οποτε παντα θα θελω να ερχομαι ταξιδια να τους βλέπω...

    στη ελλαδα οχι απλα εχουμε αλλα παραεχουμε ελευθεριες, γινεται καταχρηση και ο καθενας κανει οτι θελει γιαυτο φτασαμε εδω που φτασαμε...
    αυτο που εννοω για τους ελεγχους και τις ελευθεριες στην αυστραλιαι ειναι αν γινονται υπερβολικοι ελεγχοι στους πολιτες, επιθετικοι αστυνομικοι και γενικα κλιμα αστυνομοκρατιας τυπου αμερικης... δεν το ισχυριζομαι, απλα το θετω προς συζητηση ως κατι που εχω ακουσει...
    Diversification, innovation and adaptability are always the Keys to success...

    Comment


      #17
      Originally posted by konstantinos1 View Post
      ωραια, αφου κανείς δεν αναφέρει τίποτα αρνητικο που ουσιαστικα ειναι τι θεμα αυτου του thread, τοτε θα πω εγώ 1-2 πράγματα που εχω ακουστα, παροτι δεν εχω ζησει εκει ουσιαστικα...

      πρωτο θα αναφερω το προφανές, οτι ειναι πολύ απομακρυσμένη γενικα απο τον υπολοιπο κοσμο και ειδικα απο την ελλαδα...θα μου πεις παιρνεις το αεροπλανο και ερχεσαι αλλα...θελεις 1000 ευρώ εαν και εφοσον κλεισεις εγκαιρως εισητηριο

      κατι αλλο, σε οτι αφορα ελεγχους και ελευθεριες, ειναι λιγο αμερικανακια???? πχ. ολλανδος φοιτητης μου ελεγε προχθες οτι σε ταξιδι που ειχε κανει στον ελεγχο του αεροδρομιου τον ειχαν ξεβρακωσει.... επι πολυ ωρα....εψαξαν μεχρι και το λαπτοπ του αν εχει τσόντες μου ειπε!!!!!!
      Επι τη ευκαιρία των απο πάνω θυμήθηκα κάτι:

      Με το που θα αρχίσετε να πηγαίνετε super market εδώ, βγάλτε και μια κάρτα να περνάτε τους πόντους και την έκπτωση για την βενζίνα. Οι πόντοι μετά σε συνδιασμό με μια πιστωτική, νομίζω οτι θέλει πιστωτική μόνο, μεταφράζονται σε τσάμπα εισιτήρια π.χ. για Ελλάδα τουλάχιστον μια φορά το χρόνο μόνο με τα οικιακά ψώνια. Αν τώρα είστε επαγγελματίας και αγοράζεται συχνά επαγγελματικό υλικό, π.χ. μπογιές αν είστε ελαιοχρωματιστής, τότε θα έχετε περισσότερα απο 1 τσάμπα εισιτήρια το χρόνο.

      Το άλλο, και πέρσι και φέτος πέρασα στο αεροδρόμιο με 2 λάπτοπ και 1 εξωτερικό σκληρό. Δεν είχα κανένα έλεγχο εκτός απο τα τυπικά με την πύλη και το μηχάνημα με τις ακτίνες που περνάς τα πράγματα.
      Υπομονή και επιμονή patriotes.

      Comment


        #18
        [QUOTE=Agoriani;25946]Επι τη ευκαιρία των απο πάνω θυμήθηκα κάτι:

        Με το που θα αρχίσετε να πηγαίνετε super market εδώ, βγάλτε και μια κάρτα να περνάτε τους πόντους και την έκπτωση για την βενζίνα. Οι πόντοι μετά σε συνδιασμό με μια πιστωτική, νομίζω οτι θέλει πιστωτική μόνο, μεταφράζονται σε τσάμπα εισιτήρια π.χ. για Ελλάδα τουλάχιστον μια φορά το χρόνο μόνο με τα οικιακά ψώνια. Αν τώρα είστε επαγγελματίας και αγοράζεται συχνά επαγγελματικό υλικό, π.χ. μπογιές αν είστε ελαιοχρωματιστής, τότε θα έχετε περισσότερα απο 1 τσάμπα εισιτήρια το χρόνο.

        εξαιρετικη πληροφορια, ευχαριστούμε agoriani...
        δηλαδη ταυτοχρονα δινουν πόντους και για τα δυο? και για βενζίνη και για εισητηρια? οταν λες εισητηρια εννοείς για ολη την οικογενεια? εξαρταται απο το υψος του ποσου που εχεις ψωνισει? πχ για ενα εισητηριο ποσα ψωνια πρεπει να εχεις κανει?
        Diversification, innovation and adaptability are always the Keys to success...

        Comment


          #19
          [QUOTE=konstantinos1;25947]
          Originally posted by Agoriani View Post
          Επι τη ευκαιρία των απο πάνω θυμήθηκα κάτι:

          Με το που θα αρχίσετε να πηγαίνετε super market εδώ, βγάλτε και μια κάρτα να περνάτε τους πόντους και την έκπτωση για την βενζίνα. Οι πόντοι μετά σε συνδιασμό με μια πιστωτική, νομίζω οτι θέλει πιστωτική μόνο, μεταφράζονται σε τσάμπα εισιτήρια π.χ. για Ελλάδα τουλάχιστον μια φορά το χρόνο μόνο με τα οικιακά ψώνια. Αν τώρα είστε επαγγελματίας και αγοράζεται συχνά επαγγελματικό υλικό, π.χ. μπογιές αν είστε ελαιοχρωματιστής, τότε θα έχετε περισσότερα απο 1 τσάμπα εισιτήρια το χρόνο.

          εξαιρετικη πληροφορια, ευχαριστούμε agoriani...
          δηλαδη ταυτοχρονα δινουν πόντους και για τα δυο? και για βενζίνη και για εισητηρια? οταν λες εισητηρια εννοείς για ολη την οικογενεια? εξαρταται απο το υψος του ποσου που εχεις ψωνισει? πχ για ενα εισητηριο ποσα ψωνια πρεπει να εχεις κανει?
          Τα ψωνια δίνουν πόντους. Τους πόντους του περνας στην κάρτα που περνάει και η έκπτωση της βενζίνης. Αν έχεις πιστωτική συνδέεις την πιστωτική με την κάρτα και αυτομάτος περνάνε και οι πόντοι στην πιστωτική. Αν η πιστωτική είναι της Quantas, σου δίνει κάθε τόσους πόντους ενα εισητήριο αντίστοιχης αξίας.

          Η έκπτωση για την βενζίνα λειτουργεί ως εξής. Για αγορές πάνω απο 30$ σου δίνουν 4cent το λίτρο έκπτωση.
          Στην απόδειξη που σου δίνει η ταμίας έχει κάτω κάτω την έκπτωση. Για να μην κουβαλάς ολη την ώρα αποδείξεις βγάζεις μια κάρτα και δίνεις την κάρτα στο ταμείο και σου βάζει την έκπτωση μέσα. Μετά στο βενζινάδικο δίνεις την κάρτα και τραβάει την έκπτωση.
          Με ενα site στο internet διαχειρίζεσε την κάρτα, τους πόντους, τα υπόλοιπα των εκπτώσεων, την μεταφορά σε πιστωτική των πόντων κ.τ.λ.
          Επίσης η κάρτα σου δίνει αυτό το σύστημα της έκπτωσης της βανζίνας εκτός απο το super market και σε καμια 10αριά ακόμα μαγαζιά όπως Dick smith κ.α.
          Υπομονή και επιμονή patriotes.

          Comment


            #20
            Originally posted by australian View Post
            Ας εντοπίσουμε πρώτα τα καλά της Ελλάδος....(υπάρχουν άραγε?) και μετά βρίσκουμε και τα άσχημα της Αυστραλίας.
            Πολύ σωστά το είπατε. Και πολύ σωστά το είπε και ο k.Agoriani, στο ποστ που έκανε με το πολύ εύστοχο παράδειγμα με τους 2 φαντάρους. Όλα είναι σχετικά, είτε αναφερόμαστε μεταξί Ελλάδας - Αυστραλίας, είτε μεταξί των διαφόρων καταστάσεων στις οποίες μπορέι να βρε8εί κάποιος εκέι. Μια μεγάλη χώρα όπως είναι η Αυστραλία, δεν μπορεί να περιμένει κανείς οτι είναι παντού και σε κάθε γειτονιά το ίδιο!

            Και 8α ξαναπώ αυτό που είπε η australian: Ας βρούμε πρώτα κάτι άξιο λόγου στην κατακρεουργημένη Ελλαδίτσα μας, και μετά ας μιλήσουμε για τα κακά εξω.....

            Comment


              #21
              οχι αγαπητε μου, εκτος απο τα καλα και κακα της ελλαδας θελουμε να μιλαμε και για τα κακα της αυστραλιας. οχι για να κανουμε κουτσομπολιο και να κατηγορησουμε αλλα γιατι πρεπει να ξερουμε και τα κακα μιας χωρας που ενδιαφερομαστε να μεταναστευσουμε , οσο ειναι δυνατον βεβαια. δηλαδη επειδη η ελλαδα ειναι χαλια θα παμε σε οποια χωρα βρεθει μπροστα μας χωρις να το ψαξουμε, εστω οσο μπορουμε???

              δεν καταλαβαινω αυτη τη λογικη...
              Diversification, innovation and adaptability are always the Keys to success...

              Comment


                #22
                Θα ελεγα πωσ τα κακα τησ Αυστραλιας ειναι ο ασταθης καιρος της... οι αμμοθυελες..- αερασ με αμμο, οι σκορπιοι, οι δηλητιριωδεις αραχνες... το γεγονος πωσ καθε χρονο εχει λιγοτερες βροχωπτωσεις και μεγαλητερη ξυρασια, το οτι προφητευουν πωσ μεσα στα επομενα 50 χρονια η γη και η οικονομια θα επιρεαστει εντονα απο τια αποψιλωσεις των δασων... και θα ερθουν περισσοτερες πλυμμηρες...

                η αληθεια μου ειναι πως ενω ημουν πολυ πολυ ενθουσιασμενη.. ολα τα παραπανω με βαζουν σοβαρα σε σκεψεις... θα μου πεις..μια ζωη την εχουμε... σε 50 χρονια.. δεν θα εινια δικο σου προβλημα αλλα των παιδιων σου.. .. ναι αλλα.. με ανυσυχει πολυ...

                εδω στην Ελλαδα εχουμε πααααααααααααρα πολλα κακα.. το συστημα.. η λαμογια.. το υπερβολικο χαλαρο..τη γραφειοκρατεια.. τον ρατσισμο..τουσ υπερβολικουσ μεταναστεσ που δεν σεβονται την χωρα, το παιδαγωγικο συστημα.. και τοοοοοοοοοοοοοοοοσα αλλα..

                ομωσ εχουμε ασ πουμε σταθερο καιρο.. δεν εχουμε αμμοθυελες.. αραχνες.. και πλυμμηρες..εχουμε βεβαια σεισμουσ..

                αχχ.... ανυσυχω μηπωσ αντι για 50 χρονια ολες οι αλλαγεσ συμβουν μεσα σε 10-15-20 χρονια..χτυπα ξυλο βεβαια..

                Αγοριανη και Demi.. mporeite να μου πειτε πωσ ειναι η ατμοσφαιρα εκει?...εννοω ο αερασ..ξερετε.. τι εννοω.. ειναι ελαφρυσ οπωσ εδω.. μεσογειακος..ασ τον πουμε..η πιο βαρυσ λογο της αμμου?....του αερα... μπορει να λεω βλακειες.. αλλα .. το να πσιρνω μια ανασα και να την ευχαριστιεμαι (βεβαια εδω εχουμε καυσαεριο)αλλα λεω για τισ παραλιακεσ περιοχες εστω...

                ειναι πολυ σημαντικο για εμενα... οσο χαζο κι αν ακουγεται..

                Comment


                  #23
                  εγω παλι αναρωτιεμαι αν ορισμενοι ολα αυτα τα τοσο μα τοσο εξυπνα και χαριτωμενα τα σκεφτονται μονοι τους ή αν χρειαζονται και βοηθεια...

                  τη λογικη του γιουργια που εχουν και την ελλειψη οργανωμενου και μελετημενου προσανατολισμου που ειναι και πολυ σοβαρη δε θα τη σχολιασω, γιαυτο φευγω απο ελλαδα αλλωστε για να γλιτωσω απο αυτους και την νοοτροπια τους...
                  Diversification, innovation and adaptability are always the Keys to success...

                  Comment


                    #24
                    Originally posted by Dudu View Post
                    Αγοριανη και Demi.. mporeite να μου πειτε πωσ ειναι η ατμοσφαιρα εκει?...εννοω ο αερασ..ξερετε.. τι εννοω.. ειναι ελαφρυσ οπωσ εδω.. μεσογειακος..ασ τον πουμε..η πιο βαρυσ λογο της αμμου?....του αερα... μπορει να λεω βλακειες.. αλλα .. το να πσιρνω μια ανασα και να την ευχαριστιεμαι (βεβαια εδω εχουμε καυσαεριο)αλλα λεω για τισ παραλιακεσ περιοχες εστω...

                    ειναι πολυ σημαντικο για εμενα... οσο χαζο κι αν ακουγεται..
                    Κοίτα στην στατιστική τους υπηρεσία πόσοι πέθαναν απο δηλητηριώδη τσιμπίματα και τίνος. Περισσότερα έχουμε στην Ελλάδα όσο και να σου φαίνεται περίεργο. Σκορπιούς δεν φημίζεται για δάυτους. Η ινδονησία παραπάνω και μερικά συμπλέγματα νησιών έχουν κάτι τέρατα τέτοια. Και στο μουσείο του Auckland που έχει μια πολύ καλή συλλογή απο έντομα απο την ευρύτερη περιοχή του Ειρηνικού είδα οτι κανένα είδος σκορπιού δεν ήταν απο την Αυστραλία. Σημ. αυτό δεν σημαίνει οτι δεν εχει. Απλά εκείνο που έχει και φημίζεται είναι κάτι τεράστιες αράχνες. Ακόμα και εδώ στην Βικτώρια. Μέχρι τώρα, 2 μήνες, εχω σκοτώσει μερικά τέτοια τέρατα μέσα και έξω απο το σπίτι. Μιλάμε για τεράστιες αράχνες που προσωπικά τις συχαίνομαι και με αηδιάζουν αλλά απο οτι εχω συζητήσει με ντόπιους 2 είδη να φοβάμαι. Την μικρή με την κόκινη ράχη και μια μεγαλούτσικη με συνήθως 3 άσπρες ρίγες στην ράχη. Η μεγαλούτσικη εκεί που δαγκώνει καταστρέφει τον ιστό εντελώς. Η κόκκινη είναι τοξική μεταξύ άλλων. Παρόλλα αυτά ο κυριώτερος λόγος θανάτου παραμένει το τροχαίο.
                    Και φύδια έχει πολλά και δηλητηριώδη η Αυστραλία και η περιοχή που ζω ειδικά. Εχω ψεξάσει το σπίτι γύρω γύρω με ενα δηλητήριο για τέτοιες δουλειές και ψάχνω να βρώ και θειάφι να ρίξω.
                    Νομίζω οτι μαθαίνεις να ζείς με αυτά αυτόματα ερχόμενος εδώ και ειδικά αν ζείς στην εξοχή. π.χ. τα παπούτσια δεν τα αφήνουμε ποτέ όπου νάναι αλλά τα βάζουμε στο δωμάτιο που έιναι και το πλυντήριο σε ντουλάπι μέσα. Γιατι μερικές μικρές και η κόκκινη μεταξύ τους γουστάρουν την υγρασία και μπαίνουν μέσα στα παπούτσια και μετά τα φοράς και ααααααχ! Σε τσιμπάνε.
                    Σήμερα έριξα σε ενα μικρό υπόστεγο που έχω στην πίσω αυλή δηλητήριο και πετάχτηκε ενα θηρίο κατάμαυρο και άρχισε να τρέχει να σωθεί. Το πάτησα και έκανε σκρααααααάτς και μου σηκώθηκε η τρίχα στο σβέρκο. Το σκέφτομαι και ακόμα ανατριχιάζω. Φαντάζομαι οτι μέσα στην Μεγαλούπολη δεν έχει τέτοια αλλά δεν ήμουν ποτέ city sleeker και ούτε πρόκεται να γίνω.
                    Κατα τα άλλα έχει κάτι κελαιδίσματα που δεν τα είχα ξανακούσει και ακόμα κάθε φορά τα ακούο σαν να είναι η πρώτη. Περίεργα παπαγαλάκια και κοράκια. Εχω πετύχει και μερικά μικρά είδη πανέμορφα που δεν εχω ιδέα ακόμα τι είναι. Ακόμα διαβάζω για τα έντομα ενα βιβλίο που δανείστηκα απο την βιβλιοθήκη.

                    Για το κλίμα κοίτα και εδώ και εδώ και όσο και να σου φαίνεται παράξενο υπάρχουν πολλές περιοχές στον πλανήτη που έχουν μεσογειακό κλίμα και υπάρχουν και εδώ στην Αυστραλία περιοχές με αυτό το κλίμα. Οχι εδώ που είμαι, εκεί που έχει πάει ο panos1966 και δες στον χάρτη που αλλού.
                    Εδώ που είμαι σε μια μέρα που ο καιρός είναι άιθριος το πρωί έχει κρύο, πάχνη, και μπορεί και ομίχλη. Μέχρι το μεσημέρι έχει ζέστα που ιδρώνεις με κλειστά παράθυρα στο αυτοκίνητο. Το απόγευμα μέχρι να πέσει ο ήλιος έχει ζέστα αλλά οταν αρχίσει να πέφτει στον ορίζοντα ο ήλιος αρχίζει δροσούλα και το βράδυ θέλεις να ανάψεις κάτι γιατι κρυώνεις. Εχει και λίγη υγρασία. Είναι εκείνο το είδος κρύου που το καταλαβαίνεις μέχρι το κόκαλο έστω και λίγο να είναι. Αν πιάσει δε ο Βοριάς φέρνει ζέστα απο την ενδοχώρα που είναι έρημος και κάψα και βράζει ο τόπος. Ο νοτιάς είναι δροσερός μέχρι ψυχρός. Στην άκρη στον Ωκαιανό μέχρι τώρα πάντα καλύτερα μου φαίνεται όποτε πάω. Πιο ήπια ολα. Αλλα το καλοκαίρι γενικά ο Ηλιος καίει. Οχι απλά ζεσταίνει, καίει και πονάει αμέσως. Φαίνεται οτι είμαστε κοντά στην τρύπα του όζοντος ή ακριβώς απο κάτω και οι UV κατακαίνε. Μέχρι και δελτίο UV λένε μαζί με τον καιρό.
                    Υπομονή και επιμονή patriotes.

                    Comment


                      #25
                      Originally posted by Agoriani View Post
                      Κοίτα στην στατιστική τους υπηρεσία πόσοι πέθαναν απο δηλητηριώδη τσιμπίματα και τίνος. Περισσότερα έχουμε στην Ελλάδα όσο και να σου φαίνεται περίεργο. Σκορπιούς δεν φημίζεται για δάυτους. Η ινδονησία παραπάνω και μερικά συμπλέγματα νησιών έχουν κάτι τέρατα τέτοια. Και στο μουσείο του Auckland που έχει μια πολύ καλή συλλογή απο έντομα απο την ευρύτερη περιοχή του Ειρηνικού είδα οτι κανένα είδος σκορπιού δεν ήταν απο την Αυστραλία. Σημ. αυτό δεν σημαίνει οτι δεν εχει. Απλά εκείνο που έχει και φημίζεται είναι κάτι τεράστιες αράχνες. Ακόμα και εδώ στην Βικτώρια. Μέχρι τώρα, 2 μήνες, εχω σκοτώσει μερικά τέτοια τέρατα μέσα και έξω απο το σπίτι. Μιλάμε για τεράστιες αράχνες που προσωπικά τις συχαίνομαι και με αηδιάζουν αλλά απο οτι εχω συζητήσει με ντόπιους 2 είδη να φοβάμαι. Την μικρή με την κόκινη ράχη και μια μεγαλούτσικη με συνήθως 3 άσπρες ρίγες στην ράχη. Η μεγαλούτσικη εκεί που δαγκώνει καταστρέφει τον ιστό εντελώς. Η κόκκινη είναι τοξική μεταξύ άλλων. Παρόλλα αυτά ο κυριώτερος λόγος θανάτου παραμένει το τροχαίο.
                      Και φύδια έχει πολλά και δηλητηριώδη η Αυστραλία και η περιοχή που ζω ειδικά. Εχω ψεξάσει το σπίτι γύρω γύρω με ενα δηλητήριο για τέτοιες δουλειές και ψάχνω να βρώ και θειάφι να ρίξω.
                      Νομίζω οτι μαθαίνεις να ζείς με αυτά αυτόματα ερχόμενος εδώ και ειδικά αν ζείς στην εξοχή. π.χ. τα παπούτσια δεν τα αφήνουμε ποτέ όπου νάναι αλλά τα βάζουμε στο δωμάτιο που έιναι και το πλυντήριο σε ντουλάπι μέσα. Γιατι μερικές μικρές και η κόκκινη μεταξύ τους γουστάρουν την υγρασία και μπαίνουν μέσα στα παπούτσια και μετά τα φοράς και ααααααχ! Σε τσιμπάνε.
                      Σήμερα έριξα σε ενα μικρό υπόστεγο που έχω στην πίσω αυλή δηλητήριο και πετάχτηκε ενα θηρίο κατάμαυρο και άρχισε να τρέχει να σωθεί. Το πάτησα και έκανε σκρααααααάτς και μου σηκώθηκε η τρίχα στο σβέρκο. Το σκέφτομαι και ακόμα ανατριχιάζω. Φαντάζομαι οτι μέσα στην Μεγαλούπολη δεν έχει τέτοια αλλά δεν ήμουν ποτέ city sleeker και ούτε πρόκεται να γίνω.
                      Κατα τα άλλα έχει κάτι κελαιδίσματα που δεν τα είχα ξανακούσει και ακόμα κάθε φορά τα ακούο σαν να είναι η πρώτη. Περίεργα παπαγαλάκια και κοράκια. Εχω πετύχει και μερικά μικρά είδη πανέμορφα που δεν εχω ιδέα ακόμα τι είναι. Ακόμα διαβάζω για τα έντομα ενα βιβλίο που δανείστηκα απο την βιβλιοθήκη.

                      Για το κλίμα κοίτα και εδώ και εδώ και όσο και να σου φαίνεται παράξενο υπάρχουν πολλές περιοχές στον πλανήτη που έχουν μεσογειακό κλίμα και υπάρχουν και εδώ στην Αυστραλία περιοχές με αυτό το κλίμα. Οχι εδώ που είμαι, εκεί που έχει πάει ο panos1966 και δες στον χάρτη που αλλού.
                      Εδώ που είμαι σε μια μέρα που ο καιρός είναι άιθριος το πρωί έχει κρύο, πάχνη, και μπορεί και ομίχλη. Μέχρι το μεσημέρι έχει ζέστα που ιδρώνεις με κλειστά παράθυρα στο αυτοκίνητο. Το απόγευμα μέχρι να πέσει ο ήλιος έχει ζέστα αλλά οταν αρχίσει να πέφτει στον ορίζοντα ο ήλιος αρχίζει δροσούλα και το βράδυ θέλεις να ανάψεις κάτι γιατι κρυώνεις. Εχει και λίγη υγρασία. Είναι εκείνο το είδος κρύου που το καταλαβαίνεις μέχρι το κόκαλο έστω και λίγο να είναι. Αν πιάσει δε ο Βοριάς φέρνει ζέστα απο την ενδοχώρα που είναι έρημος και κάψα και βράζει ο τόπος. Ο νοτιάς είναι δροσερός μέχρι ψυχρός. Στην άκρη στον Ωκαιανό μέχρι τώρα πάντα καλύτερα μου φαίνεται όποτε πάω. Πιο ήπια ολα. Αλλα το καλοκαίρι γενικά ο Ηλιος καίει. Οχι απλά ζεσταίνει, καίει και πονάει αμέσως. Φαίνεται οτι είμαστε κοντά στην τρύπα του όζοντος ή ακριβώς απο κάτω και οι UV κατακαίνε. Μέχρι και δελτίο UV λένε μαζί με τον καιρό.
                      Πω πω...Αγοριανη....αυτα με τισ αραχνες....με τρελανανε..βρε συ...πωπω... εννοειτε πωσ μαθαινει κανεις αυτοματα να ζει ετσι..αλλα... οπωσ και να εχει.. ειναι καπωσ...χεχεχεχε... εδω θα μου πεις εχει οχιες...ε ναι.. χεχεχχε ..

                      η γυναικα σου τι λεει για τισ αραχνεσ και αυτα?...


                      σε ευχαριστω παρα πολυ για τισ λεπτομεριακες περιγραφες..του κλιματος...να σαι καλα!!!!

                      Comment


                        #26
                        Originally posted by Agoriani View Post
                        Κοίτα στην στατιστική τους υπηρεσία πόσοι πέθαναν απο δηλητηριώδη τσιμπίματα και τίνος. Περισσότερα έχουμε στην Ελλάδα όσο και να σου φαίνεται περίεργο. Σκορπιούς δεν φημίζεται για δάυτους. Η ινδονησία παραπάνω και μερικά συμπλέγματα νησιών έχουν κάτι τέρατα τέτοια. Και στο μουσείο του Auckland που έχει μια πολύ καλή συλλογή απο έντομα απο την ευρύτερη περιοχή του Ειρηνικού είδα οτι κανένα είδος σκορπιού δεν ήταν απο την Αυστραλία. Σημ. αυτό δεν σημαίνει οτι δεν εχει. Απλά εκείνο που έχει και φημίζεται είναι κάτι τεράστιες αράχνες. Ακόμα και εδώ στην Βικτώρια. Μέχρι τώρα, 2 μήνες, εχω σκοτώσει μερικά τέτοια τέρατα μέσα και έξω απο το σπίτι. Μιλάμε για τεράστιες αράχνες που προσωπικά τις συχαίνομαι και με αηδιάζουν αλλά απο οτι εχω συζητήσει με ντόπιους 2 είδη να φοβάμαι. Την μικρή με την κόκινη ράχη και μια μεγαλούτσικη με συνήθως 3 άσπρες ρίγες στην ράχη. Η μεγαλούτσικη εκεί που δαγκώνει καταστρέφει τον ιστό εντελώς. Η κόκκινη είναι τοξική μεταξύ άλλων. Παρόλλα αυτά ο κυριώτερος λόγος θανάτου παραμένει το τροχαίο.
                        Και φύδια έχει πολλά και δηλητηριώδη η Αυστραλία και η περιοχή που ζω ειδικά. Εχω ψεξάσει το σπίτι γύρω γύρω με ενα δηλητήριο για τέτοιες δουλειές και ψάχνω να βρώ και θειάφι να ρίξω.
                        Νομίζω οτι μαθαίνεις να ζείς με αυτά αυτόματα ερχόμενος εδώ και ειδικά αν ζείς στην εξοχή. π.χ. τα παπούτσια δεν τα αφήνουμε ποτέ όπου νάναι αλλά τα βάζουμε στο δωμάτιο που έιναι και το πλυντήριο σε ντουλάπι μέσα. Γιατι μερικές μικρές και η κόκκινη μεταξύ τους γουστάρουν την υγρασία και μπαίνουν μέσα στα παπούτσια και μετά τα φοράς και ααααααχ! Σε τσιμπάνε.
                        Σήμερα έριξα σε ενα μικρό υπόστεγο που έχω στην πίσω αυλή δηλητήριο και πετάχτηκε ενα θηρίο κατάμαυρο και άρχισε να τρέχει να σωθεί. Το πάτησα και έκανε σκρααααααάτς και μου σηκώθηκε η τρίχα στο σβέρκο. Το σκέφτομαι και ακόμα ανατριχιάζω. Φαντάζομαι οτι μέσα στην Μεγαλούπολη δεν έχει τέτοια αλλά δεν ήμουν ποτέ city sleeker και ούτε πρόκεται να γίνω.
                        Κατα τα άλλα έχει κάτι κελαιδίσματα που δεν τα είχα ξανακούσει και ακόμα κάθε φορά τα ακούο σαν να είναι η πρώτη. Περίεργα παπαγαλάκια και κοράκια. Εχω πετύχει και μερικά μικρά είδη πανέμορφα που δεν εχω ιδέα ακόμα τι είναι. Ακόμα διαβάζω για τα έντομα ενα βιβλίο που δανείστηκα απο την βιβλιοθήκη.

                        Για το κλίμα κοίτα και εδώ και εδώ και όσο και να σου φαίνεται παράξενο υπάρχουν πολλές περιοχές στον πλανήτη που έχουν μεσογειακό κλίμα και υπάρχουν και εδώ στην Αυστραλία περιοχές με αυτό το κλίμα. Οχι εδώ που είμαι, εκεί που έχει πάει ο panos1966 και δες στον χάρτη που αλλού.
                        Εδώ που είμαι σε μια μέρα που ο καιρός είναι άιθριος το πρωί έχει κρύο, πάχνη, και μπορεί και ομίχλη. Μέχρι το μεσημέρι έχει ζέστα που ιδρώνεις με κλειστά παράθυρα στο αυτοκίνητο. Το απόγευμα μέχρι να πέσει ο ήλιος έχει ζέστα αλλά οταν αρχίσει να πέφτει στον ορίζοντα ο ήλιος αρχίζει δροσούλα και το βράδυ θέλεις να ανάψεις κάτι γιατι κρυώνεις. Εχει και λίγη υγρασία. Είναι εκείνο το είδος κρύου που το καταλαβαίνεις μέχρι το κόκαλο έστω και λίγο να είναι. Αν πιάσει δε ο Βοριάς φέρνει ζέστα απο την ενδοχώρα που είναι έρημος και κάψα και βράζει ο τόπος. Ο νοτιάς είναι δροσερός μέχρι ψυχρός. Στην άκρη στον Ωκαιανό μέχρι τώρα πάντα καλύτερα μου φαίνεται όποτε πάω. Πιο ήπια ολα. Αλλα το καλοκαίρι γενικά ο Ηλιος καίει. Οχι απλά ζεσταίνει, καίει και πονάει αμέσως. Φαίνεται οτι είμαστε κοντά στην τρύπα του όζοντος ή ακριβώς απο κάτω και οι UV κατακαίνε. Μέχρι και δελτίο UV λένε μαζί με τον καιρό.
                        καταρχας Αγοριαννη συγχαρητηρια για την γλαφυροτατη περιγραφη που κάνεις, κατα την γνωμη μου δεν ξερω αν ασχολεισαι βέβαια αλλά θα μπορουσες ανετα να ασχοληθεις με την συγγραφη βιβλίου. όπως και η περιγραφη σου με εκεινο το κομμάτι με το τοπίο στην Αυστραλία ετσι και εδω αισθάνθηκα σαν να είμαι εκεί και το αισθάνομαι. Λοιπόν όσον αφορά τώρα τα επικινδυνα ζωύφια της Αυστραλίας, νομίζω πως η Dudu υπερβάλει και δεν θεωρω πως αυτός ειναι σοβαρος ανατρεπτικος λόγος για την αποφαση μεταναστευσης. δηλαδη όλοι αυτοί που κατοικουνε εκει τι κάνουνε? άλλωστε και εμεις εδω δεν εχουμε οχιες? εγω που δουλευω σε νοσοκομειο σας ενημερωνω πως κατα τους καλοκαιρινους μήνες έχουμε τουλάχιστον δύο περιστατικά την ημέρα ημερησίως απο δήγματα φιδιών. για να μην αναφερω τις σαρανταποδαρουσες και τους σκορπιούς.
                        κατα την γνωμη μου πάντα και χωρις να θελω να προσβάλω κάποιον νομίζω πως θα πρέπει να εξετάσουμε πιο βαθιά και σοβαρά τα μειονεκτήματα και πλεονεκτηματα της μετοικησης μας σε άλλον τόπο.
                        i don't do drugs, i am drugs!

                        Comment


                          #27
                          Originally posted by alkioni View Post
                          καταρχας Αγοριαννη συγχαρητηρια για την γλαφυροτατη περιγραφη που κάνεις, κατα την γνωμη μου δεν ξερω αν ασχολεισαι βέβαια αλλά θα μπορουσες ανετα να ασχοληθεις με την συγγραφη βιβλίου. όπως και η περιγραφη σου με εκεινο το κομμάτι με το τοπίο στην Αυστραλία ετσι και εδω αισθάνθηκα σαν να είμαι εκεί και το αισθάνομαι. Λοιπόν όσον αφορά τώρα τα επικινδυνα ζωύφια της Αυστραλίας, νομίζω πως η Dudu υπερβάλει και δεν θεωρω πως αυτός ειναι σοβαρος ανατρεπτικος λόγος για την αποφαση μεταναστευσης. δηλαδη όλοι αυτοί που κατοικουνε εκει τι κάνουνε? άλλωστε και εμεις εδω δεν εχουμε οχιες? εγω που δουλευω σε νοσοκομειο σας ενημερωνω πως κατα τους καλοκαιρινους μήνες έχουμε τουλάχιστον δύο περιστατικά την ημέρα ημερησίως απο δήγματα φιδιών. για να μην αναφερω τις σαρανταποδαρουσες και τους σκορπιούς.
                          κατα την γνωμη μου πάντα και χωρις να θελω να προσβάλω κάποιον νομίζω πως θα πρέπει να εξετάσουμε πιο βαθιά και σοβαρά τα μειονεκτήματα και πλεονεκτηματα της μετοικησης μας σε άλλον τόπο.
                          Ναι βρε παιδι μου..εννοειτε.. αφου το λεω και πιο πανω πως αν χασει και ο συζηγος μου την δουλεια το .. εθα το σκευτουμε παρα πολυ σοβαρα ... να κανουμε ουσιαστικεσ κινησεις.. και εμποδια οπωσ ζωηφια δεν θα ειναι αρκετα για να μασ αποτρεψουν.. απλωσ οπωσ να εχει.. δεν ειναι και οτι πιο ευχαριστο να πρεπει παντα να καλυπτεις τα νοτα σου.. μπασ και σε τσιμπησει αραχνη... εδω κατσαριδες βλεπουμε καποιοι και δεν μπαινουμε στο σπιτι ''λεμε τωρα''....χεχεχε

                          Comment


                            #28
                            απαντηση για τον lift σ αρεσει α βρεισκεισ τα σκουπιδια πρωστα στην πορτα τησ πολυκατοικιασ σου?
                            σ αρεσει να εισαι εμποροσ και να προσπαθεισ να μην σου φανε τα λεφτα αφου ολοι εχουν μαθει
                            να μην πληρωνουν
                            σ αρεσει να περιμενεισ στην ουρα για να πληρωσεισ στηντραπεζα και να ερχεται ξαφνικα ο αλλοσ και να μπαινει σφηνα και να πρεπει να διαπληκτιζεσαι συνεχεια?
                            σ αρεσει να πηγαινεισ στισ υπηρεσιες και να περιμενεισ τον υπαλληλο να πιει τον καφε του και να τελειωσει την κουβεντουλα με τον διπλανο του για να σε εξυπηρετηση?
                            σ αρεσει να μην σταματαει κανενασ για να περασει ο πεζοσ
                            σ αρεσει να οδηγεισ ποδηλατο και να κυνδινευεισ να σε παρασυρει ο τζιπατος?
                            ποσα ακομα να σου γραψω για να δεισ τι περναει καποιοσ στην ελλαδα που ερχεται καθημερινασε επαφη με τισ υπηρεσιεσ ?
                            σ αρεσει να πηγαινεισ στο δρομο και να πετανε τα σκουπιδια τουσ απο τ αυτοκινητο? ι

                            Comment


                              #29
                              Originally posted by ΘΕΜΕΛΗ ΜΑΡΙΑ View Post
                              απαντηση για τον lift σ αρεσει α βρεισκεισ τα σκουπιδια πρωστα στην πορτα τησ πολυκατοικιασ σου?
                              σ αρεσει να εισαι εμποροσ και να προσπαθεισ να μην σου φανε τα λεφτα αφου ολοι εχουν μαθει
                              να μην πληρωνουν
                              σ αρεσει να περιμενεισ στην ουρα για να πληρωσεισ στηντραπεζα και να ερχεται ξαφνικα ο αλλοσ και να μπαινει σφηνα και να πρεπει να διαπληκτιζεσαι συνεχεια?
                              σ αρεσει να πηγαινεισ στισ υπηρεσιες και να περιμενεισ τον υπαλληλο να πιει τον καφε του και να τελειωσει την κουβεντουλα με τον διπλανο του για να σε εξυπηρετηση?
                              σ αρεσει να μην σταματαει κανενασ για να περασει ο πεζοσ
                              σ αρεσει να οδηγεισ ποδηλατο και να κυνδινευεισ να σε παρασυρει ο τζιπατος?
                              ποσα ακομα να σου γραψω για να δεισ τι περναει καποιοσ στην ελλαδα που ερχεται καθημερινασε επαφη με τισ υπηρεσιεσ ?
                              σ αρεσει να πηγαινεισ στο δρομο και να πετανε τα σκουπιδια τουσ απο τ αυτοκινητο? ι

                              δεν καταλαβα... γιατι απευθηνεσε σε εμενα?????????

                              καταρχην το θεμα αυτο ανοιχτηκε για τα ασχημα τησ αυστραλιασ και οχι για τα ασχημα τησ ελλαδασ

                              εαν δεν καταλαβεσ καλα ειμαι και εγω ενασ απο αφτουσ που θελω να παω στην αυστραλια

                              διαβασε καλα ολα τα θεματα μεσα στο φορουμ για να καταλαβεισ τι γινεται

                              και μην βγαζεισ ευκολα συμπερασματα

                              Comment


                                #30
                                Originally posted by lift View Post
                                δεν καταλαβα... γιατι απευθηνεσε σε εμενα?????????

                                καταρχην το θεμα αυτο ανοιχτηκε για τα ασχημα τησ αυστραλιασ και οχι για τα ασχημα τησ ελλαδασ

                                εαν δεν καταλαβεσ καλα ειμαι και εγω ενασ απο αφτουσ που θελω να παω στην αυστραλια

                                διαβασε καλα ολα τα θεματα μεσα στο φορουμ για να καταλαβεισ τι γινεται

                                και μην βγαζεισ ευκολα συμπερασματα
                                lift νομίζω ότι έγινε παρεξήγηση. Η Μαρία ήθελε να απαντήσει στον "bigbiggerbiggest" ο οποίος κι έγραψε το συγκεκριμένο μήνυμα http://patriotaki.com/showthread.php?p=22473#post22473 τον Σεπτέμβρη το 2009.
                                Sorry που παρεμβαίνω

                                Comment

                                Working...
                                X