Announcement

Collapse
No announcement yet.

Τα άσχημα της Αυστραλίας και επί παντός επιστητού

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by sotiris th View Post
    θα ηθελα και εγω να συνφωνησω με την Aussie !!!
    Καλο θα ειναι εαν φυσικα γινεται, χωρις να δημιουργειται προβλημα σε κανενα, να γραφονται απο τους πατριωτες που ειναι εκει περισσοτερες δυνατον πληροφοριες , για την κατασταση που επικρατει ειδικα στον εργασιακο τομεα ανα επαγγελμα !!!
    Για μας που ετοιμαζομαστε για το μεγαλο βημα θα ειναι πολυ χρησιμο αν οχι απαραιτητο.Γνωριζεται πολυ καλα πως ειναι να παρεις μια τετοια αποφαση!!
    Και η Αυστραλια δεν ειναι Ευρωπη για να πεις οτι θα παω μια βολτα και οτι γινει!!!!
    Εναι αρκετα μακρυα εχει αλλες προυποθεσεις και θελει μεγαλη προσοχη για το καθε βημα !!!!
    [COLOR="Red"]Προσοχη αυτα πρεπει να γινονται απο τα ξενητεμενα πατριωτακια
    - ΕΑΝ ΘΕΛΟΥΝ ΚΑΙ ΚΡΙΝΟΥΝ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ-
    χωρις να θιγονται προσωπικα δεδομενα και γενικα αλλες καταστασεις και πραγματα
    δουλειες ΥΠΑΡΧΟΥΝ αλλα θελει καποιος να σε σπρωξει ακομα και καθαριστις να πας θελει σπροξιμο!!!το ξερω απο φιλους που δουλευουν.Εγω και ενας φιλος 4 μηνες εχουμε στειλη *ρεζουμε*να δουνε τα ματια σου αλλα :cryτζιφος!!αλλα που θα παει θα κατσει και αμα μου κατσει.......:

    Comment


      Ευχαριστω για το κουραγιο που μας δινεις Κωστα.
      Απο την πλευρα μου σου ευχομαι καλη Επιτυχια και συντομα να βρεις την καλλιτερη δουλεια που θελεις !!!!!!
      και παντα να εισαι καλα και να γραφεις τις εμπειριες σου στο forum!!!!!
      θέλει αρετή και τόλμη η ελευθερία

      Comment


        ΔΟΥΛΕΙΕΣ

        Originally posted by sotiris th View Post
        θα ηθελα και εγω να συνφωνησω με την Aussie !!!
        Καλο θα ειναι εαν φυσικα γινεται, χωρις να δημιουργειται προβλημα σε κανενα, να γραφονται απο τους πατριωτες που ειναι εκει περισσοτερες δυνατον πληροφοριες , για την κατασταση που επικρατει ειδικα στον εργασιακο τομεα ανα επαγγελμα !!!
        Για μας που ετοιμαζομαστε για το μεγαλο βημα θα ειναι πολυ χρησιμο αν οχι απαραιτητο.Γνωριζεται πολυ καλα πως ειναι να παρεις μια τετοια αποφαση!!
        Και η Αυστραλια δεν ειναι Ευρωπη για να πεις οτι θα παω μια βολτα και οτι γινει!!!!
        Εναι αρκετα μακρυα εχει αλλες προυποθεσεις και θελει μεγαλη προσοχη για το καθε βημα !!!!
        Προσοχη αυτα πρεπει να γινονται απο τα ξενητεμενα πατριωτακια
        - ΕΑΝ ΘΕΛΟΥΝ ΚΑΙ ΚΡΙΝΟΥΝ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ-
        χωρις να θιγονται προσωπικα δεδομενα και γενικα αλλες καταστασεις και πραγματα !!!!!!
        Περιμενα από καποιους πιο παλιούς να απαντησουν σε αυτο το ερωτημα τις τελευταιες μέρες αλλα έπεσε 'μουγκα'....(εκτος απο τον Κωστα)
        Γιατί άραγε? Ίσως επειδή τελικά ειναι λίγο δύσκολα τα πραγματα στο θέμα τις δουλειάς?
        Προσωπικά φοβήθηκα να απαντησω ίσως γιατί έχω εδώ μονο δύο μηνες και δεν θα ήθελα να απογοητευσω κανέναν...
        Απο τους παλιους Αυστραλούς εδω και θειους μου αυτο που έμαθα ειναι ότι έχουν δυσκολέψει όντως τα πραγματα σε σχέση με 10 - 20 χρονια πριν που υπήρχαν ένα σωρο εργοστασια εδω και παρακαλουσαν για προσωπικο...
        Η οικονομική κριση ειναι παγκοσμιο φαινόμενο και τα εργοστασια εφυγαν για χωρες με χαμηλούς μισθους. Επισης έχουν γινει κατά καιρους και περικοπες προσωπικου και εδω!
        Το καλό ειναι σε περιπτωσεις όπως η δική μου που ειμαι υπήκοος, ότι με τα επιδόματα 1520 σε σύνολο το 15πενθήμερο (επιδομα ανεργιας και για τους δύο + επιδόματα παιδιών) έχεις το χρονικό περιθώριο να ψάξεις για δουλεια για όσο καιρο χρειαστεις και να μπορεις να πληρωσεις το ενοίκιό σου και το φαί σου πραγμα που στην ελλάδα ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑΜΕ. ή να κάνεις ένα σεμινάριο (course) που θα σου δώσει και καποιο εφόδιο να βρεις κάτι... Αυτο βέβαια σε συνδιασμό με το ότι φέραμε μαζί μας κάποιο ποσό για το deposit του ενοικίου, αγορά αυτοκινήτου, εγγραφή παιδιών σχολειο και αγορα κρεβατιών και ηλεκτρικών ειδών...
        Σημαντικότατο επισης για να βρεις δουλεια: να ξέρεις την γλωσσα! όσο περισσότερο τοσο το καλύτερο!
        ακόμα: όπως ειπε και ο κώστας, να έχεις γνωστο εκει που χρειάζεται, παιζει ρόλο να σε συστήσει κάποιος έστω και στις ποιο απλες δουλειες...
        Επίσης: με τα βιογραφικά στο ιντερνετ δεν βλεπω προκοπή (εκτος αν έχεις ιδιαιτερα προσόντα και πτυχια τυπου μηχανικος, μηχανολόγος, ηλεκτρολόγος κλπ), καλυτερα στο δρομο μπες στα μαγαζια με θαρρος, με κότσια όλο και καποιος μπορει να χρειαζεται προσωπικό και ειναι αλλιως όταν θα σε δει από κοντα και θα μιλήσετε, θα σε 'ζυγισει' πιο πολλες πιθανότητες να βρεις κάτι, στο ιντερνετ πολλοι μου ειπανε ότι τα πετάνε τα βιογραφικά..δεν ξέρω αν ειναι αληθεια...
        Πιστεύω ότι με υπομονή και επιμονή σε συνδιασμό με το να εισαι διατεθειμένος να ξεκινήσεις και από τα 'χαμήλα' όλα γίνονται με τον καιρό γιατι ειναι μια χωρα που ακόμα αναπτύσσεται, υπάρχουν ευκαιρίες αρκει να έχεις όρεξη για δουλεια! Σίγουρα πεφτει και καμια φορά εκμετάλλευση τυπου 10δολλαρια την ώρα αλλα κάτι ειναι και αυτο αν σκεφτεις ότι η προυπηρεσία εδω παιζει ρολο σε οποιαδήποτε δουλεια...αρκει να φανει ότι έχεις εργαστει καπου στην αυστραλία σε βλεπουν με άλλο ματι..
        Και το πιο σημαντικό δυστυχώς η πατριδα μας παει από το κακό στο χειροτερο και τελειωμό δεν έχει...και όπως μου ειπανε και οι ντοπιοι εδώ, μπορει οι δουλειες να μην βρισκονται όσο εύκολα ήταν παλια αλλα δεν παύει να ειναι με μέλλον και προοπτικές!
        Και αν μπορέσεις να ανοιξεις και ένα δικό σου μαγαζί με τον καιρό ακόμα καλυτερα...μπορεις να κανεις καλά λεφτα...όρεξη για δουλεια μόνο να έχεις γιατι ειναι πολλες οι ώρες!
        ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΉ ΜΟΥ ΑΠΟΨΗ αν θέλουν και τα πιο παλια πατριωτάκια ας με διορθωσουν σε καποιο λαθος γιατι ειμαι και φρεσκαδουρα ακόμα

        Comment


          Originally posted by jini View Post
          Περιμενα από καποιους πιο παλιούς να απαντησουν σε αυτο το ερωτημα τις τελευταιες μέρες αλλα έπεσε 'μουγκα'....(εκτος απο τον Κωστα)............................................
          Ευχαριστουμε jini για τις πληροφοριες σου, πολυ κατατοπιστικες.
          Απ' οτι καταλαβα τα πραγματα και 'κει δεν ειναι πολυ ευκολα.
          Οπως λες οι εποχες που οι γονεις μας ηταν εκει και δουλευαν σε
          εργοστασια και ειχαν μια καθημερινη δουλεια εχουν τελιωσει.
          Τωρα για να βρεις μια δουλεια εκει πρεπει να εχεις καποια προ-
          σοντα οπως γλωσα,πτυχεια κτλ. Για εμας τους υπηκοους καλα τα επι-
          δοματα αλλα και παλι νομιζω δεν μπορεις να βασιστεις σε αυτα.
          Πιστευω οτι οι αντρες μας θα βρουν καποια δουλεια αλλα για εμας
          τις γυναικες σκουρα τα πραγματα.
          Το κοστος της μεταναστευσης ειναι μεγαλο και χρειζεσαι ενα καλο ποσο
          για να ξεκινησεις μια καινουργια ζωη.
          Στην πατριδα μας τα πραγματα ειναι χαλια, στην Αυστραλια δυσκολα. Ειμαστε σε αδιεξοδο. Μας εχουν φερει οι πολιτικοι μας σε μια κατασταση να ζουμε εναν εφιαλτη. Τα καλυτερα χρονια της ζωης μας τα περναμε μεσα στο αγχος.

          Comment


            θελω να σε ευχαριστησω πολυ jini για την ανταποκριση σου.Ολα τα νεα κακα η καλα μας βοηθουν παρα πολυ .Μεγαλη παρακληση απο πολλους εμας ειναι να συνεχισεις την ανταποκριση και την μεταφορα των εμπειριων σου.Πιστευω και ευχομαι οτι τα καινουργια νεα που θα μας μεταφερεις θα ειναι διαφορετικα και προς το καλλιτερο.
            Εγω δυστυχως δεν ειμαι υπηκοος ουτε εχω συγγενεις εκει το μονο που εχω ενα πτυχιο πολυ καλο (αριστα με επαινο)και ενα εξισου καλο βιογραφικο. Ειμαι Αρχιτεκτονας Μηχανικος.και τελειωσα στην Ιταλια.Επισης εχω και ενα κακο ειμαι 52.
            Πιστεψε με τα λογια σου μου δινουν κουραγιο Πιστευω σ'αυτη την χωρα!!!!!!!
            Ναι θα προσπαθησω οσο μπορω!!!!
            Και εσυ kathy μην απογοητευεσαι στο κατω κατω εισαι υπηκοος και μην επηρεαζεσαι απο την εδω κατασταση.Η Αυστραλια εχει αλλες προοπτικες ,εχει σταθεροτητα εργασιακη και αυτο ελαχιστα θα αλλαξει στα επομενα 20 χρονια!!!
            καλη επιτυχια σε ολους και περιμενουμε παντα με πολυ ενδιαφερον τα νεα σας!!!!
            θέλει αρετή και τόλμη η ελευθερία

            Comment


              Έχεις τις προϋποθέσεις να πας...???

              Originally posted by jini View Post
              Το καλό ειναι σε περιπτωσεις όπως η δική μου που ειμαι υπήκοος, ότι με τα επιδόματα 1520 σε σύνολο το 15πενθήμερο (επιδομα ανεργιας και για τους δύο + επιδόματα παιδιών) έχεις το χρονικό περιθώριο να ψάξεις για δουλεια για όσο καιρο χρειαστεις και να μπορεις να πληρωσεις το ενοίκιό σου και το φαί σου πραγμα που στην ελλάδα ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑΜΕ.

              Αυτο βέβαια σε συνδιασμό με το ότι φέραμε μαζί μας κάποιο ποσό για το deposit του ενοικίου, αγορά αυτοκινήτου, εγγραφή παιδιών σχολειο και αγορα κρεβατιών και ηλεκτρικών ειδών............................................. ...............................

              Συμφωνώ απόλυτα... κ γουρούνι στο σακί κανείς δεν αγοράζει...!!!
              Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

              Comment


                H χώρα έχει 5% ανεργία, δηλαδή βασικά τίποτα. Από εκεί και πέρα έχει επαγγέλματα με ζήτηση (που τα βρίσκεις στο site του immi.gov.au) και επαγγέλματα χωρίς ζήτηση. Αν είσαι στα επαγγέλματα με ζήτηση και ξέρεις αγγλικά δεν έχεις κανένα πρόβλημα. Αν δεν είσαι ή δεν ξέρεις αγγλικά, έχεις πρόβλημα.

                Αυτή είναι η κατάσταση.

                Comment


                  Ας μην απογοητευόμαστε. Στην Ελλάδα δεν υπάρχει ζήτηση σε κανένα επάγγελμα. Πόσο χειρότερα να είναι τα πράγματα εκεί?
                  Ο τελευταίος να κλείσει την πόρτα.

                  Comment


                    Originally posted by kathy View Post
                    Απ' οτι καταλαβα τα πραγματα και 'κει δεν ειναι πολυ ευκολα.

                    Στην πατριδα μας τα πραγματα ειναι χαλια, στην Αυστραλια δυσκολα. Ειμαστε σε αδιεξοδο. Μας εχουν φερει οι πολιτικοι μας σε μια κατασταση να ζουμε εναν εφιαλτη. Τα καλυτερα χρονια της ζωης μας τα περναμε μεσα στο αγχος.
                    Εύκολα κι εδω δεν ειναι kathy αλλά πίστεψέ με δεν το έχουμε μετανιωσει ούτε για μια στιγμή...σαφώς καλύτερα εδω που έχεις ακομα το περιθώριο να ονειρευτεις ένα καλύτερο μελλον

                    Comment


                      Originally posted by Aussie View Post
                      Αν μπορουν τα ατομα που ειναι ηδη εκει ας καλυψουν το θεμα εργασιας.
                      Τι δουλεια βρηκαν,τι μοισθο να μαθουμε περισσοτερα.
                      Ο άντρας μου ειναι 25 χρόνια τζαμάς. Μέσα σε ένα μηνα μέσω γνωστού βρήκε δουλεια σαν ανειδικευτος μπογιατζής με μισθό 800 δολλάρια το πενθήμερο-οχτάωρο. Γενικά οι τέχνες στον κατασκευαστικό τομέα έχουν ζήτηση ακόμα...
                      Όποιος ετοιμάζεται να έρθει συμβουλή : καλό ξεσκόνισμα στα Αγγλικά! Θα το βρει μπροστά του! Κάντε εντατικά, διαβάστε τα παλιά βιβλια γραμματικής από το φροντιστηριο αγγλικών κλπ

                      Comment


                        _1:
                        Originally posted by jini View Post
                        Ο άντρας μου ειναι 25 χρόνια τζαμάς. Μέσα σε ένα μηνα μέσω γνωστού βρήκε δουλεια σαν ανειδικευτος μπογιατζής με μισθό 800 δολλάρια το πενθήμερο-οχτάωρο. Γενικά οι τέχνες στον κατασκευαστικό τομέα έχουν ζήτηση ακόμα...
                        Όποιος ετοιμάζεται να έρθει συμβουλή : καλό ξεσκόνισμα στα Αγγλικά! Θα το βρει μπροστά του! Κάντε εντατικά, διαβάστε τα παλιά βιβλια γραμματικής από το φροντιστηριο αγγλικών κλπ

                        Comment


                          Originally posted by jini View Post
                          Περιμενα από καποιους πιο παλιούς να απαντησουν σε αυτο το ερωτημα τις τελευταιες μέρες αλλα έπεσε 'μουγκα'....(εκτος απο τον Κωστα)
                          Γιατί άραγε? Ίσως επειδή τελικά ειναι λίγο δύσκολα τα πραγματα στο θέμα τις δουλειάς?
                          Προσωπικά φοβήθηκα να απαντησω ίσως γιατί έχω εδώ μονο δύο μηνες και δεν θα ήθελα να απογοητευσω κανέναν...
                          Απο τους παλιους Αυστραλούς εδω και θειους μου αυτο που έμαθα ειναι ότι έχουν δυσκολέψει όντως τα πραγματα σε σχέση με 10 - 20 χρονια πριν που υπήρχαν ένα σωρο εργοστασια εδω και παρακαλουσαν για προσωπικο...........................

                          Comment


                            Δυστηχώς και εδώ είναι άτυχοι οι Έλληνες....

                            Όπως γράφει παραπάνω το member jini :

                            1) Σημαντικότατο επισης για να βρεις δουλεια: να ξέρεις την γλωσσα! όσο περισσότερο τοσο το καλύτερο!
                            2) Όποιος ετοιμάζεται να έρθει συμβουλή : καλό ξεσκόνισμα στα Αγγλικά! Θα το βρει μπροστά του!
                            Κάντε εντατικά, διαβάστε τα παλιά βιβλια γραμματικής από το φροντιστηριο αγγλικών κλπ


                            Η καλή γνώση της Αγγλικής Γλώσσας είναι το Α και το Ω, για να μεταναστέυση κάποιος στην Αυστραλία.
                            Δυστυχώς τα Ελληνικά δεν μιλιούνται πουθενά αλλού στον πλανήτη, ως επίσημη γλώσσα κράτους, εκτός από την Ελλάδα και τη μισή Κύπρο.
                            Οι κάτοικοι άλλων χωρών της Ευρώπης, των οποίων οι χώρες αντιμετωπίζουν και αυτές αυτή την στιγμή την οικονομική κρίση,
                            ( δεν έχουν χρεωκοπήσει ελεγχόμενα βέβαια όπως η έλλαδα ) είναι πιό τυχεροί.

                            π.χ
                            οι Πορτογάλοι μεταναστέυουν στις πρώιν αποικίες τους :
                            στον οικονομικό γίγαντα τη Βραζιλία και στην Αγκόλα και τη Μοζαμβίκη ,
                            όπου μιλάνε την ίδια γλώσσα ( Πορτογαλικά ) και έχουν πολλές ομοιότητες στην κουλτούρα και τον πολιτισμό.

                            Site :
                            (Reuters) - Graduates scouring newspapers' recruitment pages amid Portugal's worst recession in memory are increasingly opting for the c...




                            Οι Ισπανοί κάνουν το ίδιο και κατευθύνονται και αυτοί στις πρώιν αποικίες τους στην Λατινική Αμερική :
                            κύριως σε Αργεντινή, Χιλή, και Ουρουγουάη. ( όλες Ισπανόφωνες χώρες ).

                            Site :





                            Οι Ιρλανδοί κατευθύνονται πρός Η.Π.Α , Βρετανία, Καναδά, Αυστραλία, Νέα Ζηλανδία ( όλες Αγγλόφονες Χώρες ).

                            Site :




                            Οι Έλληνες όπου και να πάνε (έκτος από την μισή Κύπρο ) θά πρέπει να μάθουν μια άλλη γλώσσα, και να εξοικειωθούν με μια άλλη κουλτούρα
                            και έναν άλλο πολιτισμό. Γιαυτό συνήθως πάνε σε μέρη όπου είναι συγκεντρωμένοι πολλοί Έλληνες (βλέπε Μελβούρνη,
                            και άλλες πόλεις άνα την υφήλιο ) όπου είναι οργανωμένοι με σχολεία, πολιτιστικά κέντρα, κ.τ.λ .
                            Ώστε να κρατάνε όσο είναι δυνατόν περισσότερο τα στοιχεία της Ελληνικής γλώσσας και του πολιτισμού.
                            Δυστυχώς όταν άλλα κράτη, ( Αγγλία, Γαλλία, Ισπανία, Πορτογαλία ) είχαν τις αποικίες τους και επέβαλαν - μετέδιδαν την γλώσσα τους,
                            τον πολιτισμό, και την κουλτούρα τους τους άνα την υφήλιο, η έλλαδα βρισκότανε τέσσερις αίωνες κάτω από την Οθωμανική Αυτοκρατορία.
                            Μάλλον στην δική μας περίπτωση ισχύει το : πάλι καλά που μιλάμε τα Ελληνικά και όχι κάποια άλλη γλώσσα.....

                            Comment


                              Originally posted by jini View Post
                              Ο άντρας μου ειναι 25 χρόνια τζαμάς. Μέσα σε ένα μηνα μέσω γνωστού βρήκε δουλεια σαν ανειδικευτος μπογιατζής με μισθό 800 δολλάρια το πενθήμερο-οχτάωρο. Γενικά οι τέχνες στον κατασκευαστικό τομέα έχουν ζήτηση ακόμα...
                              Όποιος ετοιμάζεται να έρθει συμβουλή : καλό ξεσκόνισμα στα Αγγλικά! Θα το βρει μπροστά του! Κάντε εντατικά, διαβάστε τα παλιά βιβλια γραμματικής από το φροντιστηριο αγγλικών κλπ
                              Να σαι καλά jini ευχαριστούμε
                              για τις λεπτομερείς πληροφορίες


                              Με κόπο αποκτά κανείς τις γνώσεις !!!

                              Comment


                                Συμφωνω μαζι σου jini. Μπορει στην αρχη να ειναι δυσκολα εκει αλλα στο
                                μελλον θα ειστε καλυτερα απο οτι θα εισασταν εδω.Ας μην το βαζουμε
                                κατω.Τα παιδια θα εχουν εκει μια καλη ζωη. Σχετικα με αυτο για πες μας
                                εχουν συνηθισει εκει; τους αρεσει; εμενα η μεγαλη ειναι 16 παει πρωτη
                                λυκειου και φοβαται λιγο την αλλαγη. Ειναι μαθητρια του 19 λες να επηρεαστουν οι βαθμοι της απο αυτη την αλλαγη;
                                Σ'ευχαριστουμε για τις πληροφοριες,κρατα μας οσο μπορεις ενημερους. Γιατι μονο απο εσας μπορουμε να μαθαινουμε.

                                Sotiris th ευχαριστω για το κουραγιο.Μεγαλη υποθεση να σου δινει θαρρος
                                ενας μεγαλυτερος ανθρωπος μπραβο συνεχισε ετσι και σου ευχομαι ολα τα
                                ονειρα σου να πραγματοποιηθουν !!!

                                Comment

                                Working...
                                X