Announcement

Collapse
No announcement yet.

Τα άσχημα της Αυστραλίας και επί παντός επιστητού

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Επιτελους... μετα απο δυο μηνες και πεντε ημερες εγκριθηκε. Παμε για αλλα τωρα!!

    Comment


      Μαπα το καρπουζι παιδια..Για να βρεις καποιον sponsor πρεπει να εχεις 6-7 χρονια εμπειρια στον τομεα σου..Αφηστε που ακομα και ο Τουρκος μπορει να παρει την working holiday visa ενω εμεις οχι..Αγγλια τελειωσα με 2 μεταπτυχιακα, πηγα κατω και απογοητευτηκα αφου καμια εταιρια δεν δεχτηκε να γινει χορηγος..Λες και οι Αυστραλοι εχουν διδακτορικα απο το MIT με απιστευτες γνωσεις στην κατασκευη διαστημοπλοιων και stargates.

      Απλα το κρατος τους εχει κανει πολλες εμπορικες συμφωνιες με την Κινα και φερνουν απο εκει ατομα. Θελει ας πουμε εναν προγραμματιστη η Siemens Αυστραλιας..Επικοινωνει με ατζεντηδες στην Κινα .Η Ευρωπη τους ενδιαφερει ελαχιστα..

      Τελος παντων. Εγω γυρισα εκανα την αιτηση στο DIAC αλλα για 70 credits που δικαιουμαι(+10 απο την αναγνωριση του Αustralia engineers) μου εβγαλε 60..Με αναγκασαν να δωσω και το IELTS και ας ειχα το Advanced!!!..8 reading,8 listening,7 speaking,7,5 writing ..Δηλαδη για να παρω 70 credits πρεπει να πιασω 8 σε ολα!!!! Ε δεν ξερω κανεναν που να πηρε τετοιες βαθμολογιες.Και αγγλοφωνος να το δωσει χλωμο να παρει τοσο..Πηγε ο αλλος και με ρωτησε στο speaking γιατι το παρτυ που εκανε ο φιλος μου ηταν σημαντικο για εμενα και τι κερδισα απο αυτο!!!!!..Ρε τι παπαριες ειναι αυτες??χαχα...Ενταξει θα αναρωτιεστε αφου σπουδασα Αγγλια θα επρεπε να παρω 8,αλλα καπου θα κολλησεις ρε γαμωτο στο speaking και θα αγχωθεις με αποτελεσμα να κανεις καποιο συντακτικο λαθος!!!..Δεν υπαρχει περιπτωση. Στο writing οκ..Ξερω γιατι πηρα 7,5..πανω στην βιασυνη μου δεν ανελυσα λεπτομερως ενα απο 2 ερωτηματα στο section 2. Παντως δεν ξαναδινω το IELTS..190 ευρω στα σκουπιδια..Απλα το θεωρω ψευτια και απατεωνια να αναφερει στο skill select οτι παιρνεις 10 credits απο την αναγνωριση των πτυχιων σου και στο τελος να παρνεις 0!! Επισης δεν παιρνεις κανενα credit απο το μεταπτυχιακο.. Και μετα κατηγορουμε την Ελλαδα..

      Comment


        φίλε μου είναι δύσκολοι καιροί για σπονσοράρισμα young graduates. ;Όχι μόνο στην Αυστραλία, αλλά και στις ΗΠΑ και στον Καναδά. To sponsoring έχει νόημα για experienced professionals όχι για κάποιον που μόλις τελείωσε τις σπουδές του. Τέτοιους έχουν και εκεί, δεν είναι ανάγκη να "εισάγουν" και μάλιστα με κόστος (που συνοδεύει το sponsoring).
        Με πόσες εταιρίες μίλησες?
        Ήρθες σε επαφή με recruiting agents?
        Είπαμε..δεν είναι για όλους η Αυστραλία!

        Comment


          Originally posted by panultimate View Post
          φίλε μου είναι δύσκολοι καιροί για σπονσοράρισμα young graduates. ;Όχι μόνο στην Αυστραλία, αλλά και στις ΗΠΑ και στον Καναδά. To sponsoring έχει νόημα για experienced professionals όχι για κάποιον που μόλις τελείωσε τις σπουδές του. Τέτοιους έχουν και εκεί, δεν είναι ανάγκη να "εισάγουν" και μάλιστα με κόστος (που συνοδεύει το sponsoring).
          Με πόσες εταιρίες μίλησες?
          Ήρθες σε επαφή με recruiting agents?
          Είπαμε..δεν είναι για όλους η Αυστραλία!
          Μιλησα με 3(Balfour Beatty,John Holland και Ausgrid)..Ο θειος μενει στο Sydney και με φιλοξενησε στο σπιτι του για 1 μηνα περιπου..Ηθελε να κατσω και αλλο αλλα τα πηρα αγρια. Μιλησα και με μερικους ατζεντηδες αλλα δεν μου τα λεγανε καλα..Ενας μου ζητησε 3000 δολλαρια για να αποδειξει λεει στους εργοδοτες οτι τα πτυχια μου ειναι αληθινα!!!!!!Τωρα παρακολουθω ενα οnline course στο web development και απο το καλοκαιρι που τελειωνω λεω να ξαναγυρισω για Αγγλια. Το web developing δεν το επηρεασε η κριση οσο το engineering. Εχω και πιστοποιηση ως Java proffesional programmer απο την Οracle οποτε εχω καποιες ελπιδες..Ετσι θελω να πιστευω τουλαχιστον..

          Το εψαξα λιγο και για Σιγκαπουρη αλλα και εκει ειναι δυσκολα..Πρεπει να τους αποδειξεις οτι ο προηγουμενος μισθος στην δουλεια σου ηταν περιπου 4000 χιλιαδες ευρω μηνιαιως..χαχαχαχα...

          Comment


            Να σε προσλάβουν θέλεις ή να σου δώσουν υπεύθυνες θέσεις έχοντας ελάχιστη εμπειρία;

            Comment


              Originally posted by random View Post
              Να σε προσλάβουν θέλεις ή να σου δώσουν υπεύθυνες θέσεις έχοντας ελάχιστη εμπειρία;
              Δεν καταλαβαινω την ερωτηση σου σου,αλλα οι Αυστραλοι εχουν θεσεις για τελειοφοιτους(graduate schemes)..To ιδιο ισχυει και στην Αγγλια μονο που εκει εχει μηδενικη αναπτυξη και πολυ λιγοτερες θεσεις..Σαν και εμας δεν ειναι παντως..

              Comment


                Originally posted by theoboom View Post
                Μαπα το καρπουζι παιδια..Για να βρεις καποιον sponsor πρεπει να εχεις 6-7 χρονια εμπειρια στον τομεα σου..Αφηστε που ακομα και ο Τουρκος μπορει να παρει την working holiday visa ενω εμεις οχι..Αγγλια τελειωσα με 2 μεταπτυχιακα, πηγα κατω και απογοητευτηκα αφου καμια εταιρια δεν δεχτηκε να γινει χορηγος..Λες και οι Αυστραλοι εχουν διδακτορικα απο το MIT με απιστευτες γνωσεις στην κατασκευη διαστημοπλοιων και stargates.

                ...................................

                Στο writing οκ..Ξερω γιατι πηρα 7,5..πανω στην βιασυνη μου δεν ανελυσα λεπτομερως ενα απο 2 ερωτηματα στο section 2. Παντως δεν ξαναδινω το IELTS..190 ευρω στα σκουπιδια..Απλα το θεωρω ψευτια και απατεωνια να αναφερει στο skill select οτι παιρνεις 10 credits απο την αναγνωριση των πτυχιων σου και στο τελος να παρνεις 0!! Επισης δεν παιρνεις κανενα credit απο το μεταπτυχιακο.. Και μετα κατηγορουμε την Ελλαδα..
                Φίλε δεν τους νοιάζουν τα πτυχία που έχεις... δεν πα να ναι και από τον Άρη... Η Ευρώπη και οι ΗΠΑ θέλουν αντιθέτως πολλά πτυχία από καλά πανεπιστήμια, τίτλους τύπου CFA, CIMA κ.λπ. Οι Αυστραλοί θέλουν experience και ιδιαίτερα local experience. Σαν και εσένα έχουν και βρίσκουν πολλούς εκτός και αν έχεις κάποια ιδιαίτερη ειδικότητα.. Αυτό που αναφέρει ο panultimate είναι πολύ σωστό. Η Αυστραλία δεν είναι για όλους. Οπότε ή κάνεις όλη τη διαδικασία για μόνιμη visa με κόστος σε χρήμα και χρόνο ή κατά κάποιο τρόπο αποκτάς partner visa ή citizenship! Για να σου δώσω να καταλάβεις με παράδειγμα εμένα που έχω υπηκοότητα, αυστραλέζικο πτυχίο στα οικονομικά και εμπειρία σε τραπεζικά/χρηματοοικονομικά στην Ελλάδα, όταν τους στέλνω cv με γειώνουν κανονικά! Μου απαντούν δεν έχεις local experience, όταν επιστρέψεις ειδοποίησε μας κ.λπ. παπαριές.. Σαν και εμένα υπάρχουν δεκάδες εκεί και πολύ ανταγωνισμός στις μέρες μας! Κοίτα Αγγλία καλύτερα... Good luck!

                Comment


                  Originally posted by pan_k7 View Post
                  Φίλε δεν τους νοιάζουν τα πτυχία που έχεις... δεν πα να ναι και από τον Άρη... Η Ευρώπη και οι ΗΠΑ θέλουν αντιθέτως πολλά πτυχία από καλά πανεπιστήμια, τίτλους τύπου CFA, CIMA κ.λπ. Οι Αυστραλοί θέλουν experience και ιδιαίτερα local experience. Σαν και εσένα έχουν και βρίσκουν πολλούς εκτός και αν έχεις κάποια ιδιαίτερη ειδικότητα.. Αυτό που αναφέρει ο panultimate είναι πολύ σωστό. Η Αυστραλία δεν είναι για όλους. Οπότε ή κάνεις όλη τη διαδικασία για μόνιμη visa με κόστος σε χρήμα και χρόνο ή κατά κάποιο τρόπο αποκτάς partner visa ή citizenship! Για να σου δώσω να καταλάβεις με παράδειγμα εμένα που έχω υπηκοότητα, αυστραλέζικο πτυχίο στα οικονομικά και εμπειρία σε τραπεζικά/χρηματοοικονομικά στην Ελλάδα, όταν τους στέλνω cv με γειώνουν κανονικά! Μου απαντούν δεν έχεις local experience, όταν επιστρέψεις ειδοποίησε μας κ.λπ. παπαριές.. Σαν και εμένα υπάρχουν δεκάδες εκεί και πολύ ανταγωνισμός στις μέρες μας! Κοίτα Αγγλία καλύτερα... Good luck!
                  Να σαι καλε φιλε μου..Αυτο θα κανω οπως ανεφερα και πιο πανω..Αγγλια η ισως Ιρλανδια..Η δευτερη εχει 0% σε θεματα πληροφορικης και web design/development!!!!!!!!!Και να φανταστεις εχουν το ΔΝΤ πανω απο το κεφαλι τους!!!!

                  Comment


                    Οι κακές συνήθειες των Ελλήνων στην Αυστραλία

                    Ε, λοιπόν δεν έχω λόγια. Είμαι εδώ στην Αυστραλία λίγους μήνες ψάχνοντας για εργασία εγώ και η γυναίκα μου. Έχουμε πάρει αρκετά τηλέφωνα, έχουμε στείλει πολλά emails, έχουμε μοιράσει πολλά βιογραφικά αλλά δυστυχώς ακόμα τίποτα.
                    Δεν έχω πτοηθεί βέβαια! Είμαι αισιόδοξος και σίγουρος ότι θα βρεθεί δουλειά. Το θέμα είναι ότι με τους περισσότερους Έλληνες εργοδότες που έχω μιλήσει σχεδόν όλοι μου έχουν μιλήσει για "μαύρα"! ΕΛΕΟΣ ΕΛΛΗΝΕΣ! Θέλετε να καταστρέψετε και άλλη χώρα; Γίνετε νόμιμοι για μια φορά στη ζωή σας και ξεχάστε τα κακά της Ελλάδας. Κατακρίνουμε τους ξένους ότι καταστρέψανε την χώρα μας, αλλά ΠΟΙΟΣ τους έδωσε ("μαύρη") δουλειά; ΠΟΙΟΣ τους έδωσε σπίτι να μείνουνε (χωρίς συμβόλαιο εννοείτε); ΕΣΥ που και στην Αυστραλία κάνεις το ίδιο!
                    Πρόσφατα επίσης έμαθα το εξής για προβλήματα που έχουνε δημιουργήσει Έλληνες στο Centrelink. Αυτήν τη φορά Έλληνες με Αυστραλέζικη υπηκοότητα που έρχονται από Ελλάδα μόνο και μόνο για να πάρουνε μερικών μηνών επιδόματα και μετά φεύγουνε πίσω στην Ελλάδα. Το πρόβλημα που έχει δημιουργηθεί λοιπόν από αυτήν τη συμπεριφορά είναι ότι πλέον το Centrelink δεν εμπιστεύεται Έλληνες που πραγματικά έχουνε έρθει για να μείνουνε και πραγματικά χρειάζονται το επίδομα για να ξεκινήσουνε τη ζωή τους στην Αυστραλία.
                    Κάτι τελευταίο που πιο πολύ έχει να κάνει με τη γενική συμπεριφορά των Ελλήνων στην Αυστραλία. Οι Έλληνες έχουνε κρατήσει την κακή συνήθεια να είναι επιδειξίες. Παραδείγματα που μου έχουν συμβεί είναι να μιλάνε με τις ώρες άτομα που μόλις γνώρισα για τις επιχειρήσεις τους, τα αμάξια τους και για το πόσα λεφτά βγάζουνε το χρόνο.
                    Δεν είναι όλοι οι Έλληνες ίδιοι! Πολλοί Έλληνες και κυρίως Έλληνες γεννημένοι στην Αυστραλία θέλουνε να βοηθήσουν. Ίσως γιατί γνωρίζουν τι τραβήξανε οι γονείς τους όταν ήρθανε στην Αυστραλία για πρώτη φορά.
                    Τέλος πάντων, αυτά ήθελα να πω. Σέβομαι την Ελλάδα. Είμαι περήφανος για την ιστορία της χώρας μου. Ντρέπομαι για τους νέο-Έλληνες που πιαστήκανε κορόιδα και «δουλεύανε» στο δημόσιο για τα εύκολα λεφτά, που παίζανε χρηματιστήριο για τα εύκολα λεφτά, που παίρνανε δάνεια για να καλύψουνε τις υλιστικές τους ανάγκες. Ας μη μεταφέρουμε τις άσχημες συνήθειες μαζί μας. Η Αυστραλία είναι μια χώρα που προσφέρει. Ας της προσφέρουμε και εμείς. Και ποιος ξέρει ίσως κάποιος από εμάς, ίσως τα παιδία μας με τα εφόδια που θα πάρουνε στην ξενιτιά, ίσως κάποια μέρα γυρίσουνε στην Ελλάδα και την βοηθήσουνε.

                    Comment


                      savchris τα λες πολυ καλα!!

                      Ελπιζω να βρεις κ τους αξιους Ελληνες εκει κατω ...γιατι υπαρχουν εστω κ λιγοι!!
                      “Nothing is forever”

                      Comment


                        Όλα τα πράγματα είναι δύσκολα, προτού γίνουν εύκολα.

                        Thomas Fuller,1608-1661, Άγγλος στοχαστής

                        keep going
                        Μπορεί να απογοητευτείς αν αποτύχεις, αλλά είσαι χαμένος αν δεν προσπαθήσεις.
                        ~Beverly Sills~ | (Αμερικανίδα υψίφωνος) | γ. 1929

                        Comment


                          Originally posted by savchris View Post
                          Ε, λοιπόν δεν έχω λόγια. Είμαι εδώ στην Αυστραλία λίγους μήνες................................Και ποιος ξέρει ίσως κάποιος από εμάς, ίσως τα παιδία μας με τα εφόδια που θα πάρουνε στην ξενιτιά, ίσως κάποια μέρα γυρίσουνε στην Ελλάδα και την βοηθήσουνε.
                          Φίλε & πατριωτάκι savchris ακριβώς αυτές οι καταστάσεις που περιγράφεις είναι που έκαναν & εμένα να σιχαθώ τη χώρα που αγάπησα & μεγάλωσα. Απλά έχω την ελπίδα(ίσως ψεύτικη) ότι οι Έλληνες που "κατεβαίνουν" τώρα κάτω, δεν ανήκουν στη συμπαθή "φάρα" των νεόπλουτων - νεοελλήνων και φεύγουν και αυτοί για παρόμοιους λόγους. Επείδη επίσης πιστεύω ότι όλοι έχουν περάσει κάποιες - δύσκολες - καταστάσεις και τουλάχιστον οι περισσότεροι είναι συνειδιτοποιημένοι στο τι τους περιμένει εκεί (όχι ο παράδεισος, αλλά πολύ & σκληρή δουλειά σε μια όμως πολιτισμένη χώρα με αξιοπρέπεια & αξιοκρατεία) δεν έχουν τις αυτές αντιλήψεις....Σίγουρα υπάρχουν πάντα οι καλοί & οι κακοί....στο χέρι μας είναι να διαλέξουμε σε ποιά πλευρά ανήκουμε!!! (ίσως γι'αυτούς τους ίδιους λόγους ακούω από Έλληνες που ζουν χρόνια εκεί να αποτρέπουν συγγενείς τους να πάνε - γιατί εγώ δυστηχώς ή ευτυχώς δεν έχω κανέναν εκεί. γιατί ίσως ανακαλύψουν τι πραγματικά γίνεται εκεί & πως έκαναν λεφτά....) Ίσως πάλι να κάνω λάθος γιατί είναι καθαρά προσωπική μου θεώριση & σκέψεις.... Να είστε καλά & σας εύχομαι γρήγορα να βρείτε μια καλή δουλειά....(ίσως σε αφεντικό όχι Έλληνα!!!! )
                          Don't ever mistake someone's silence for ignorance, calmness for acceptance and kindness for weakness!

                          Comment


                            Originally posted by billy View Post
                            I'm an engineer. I'll find the way. And if there's no way. I'LL MAKE ONE!!!:
                            Πολύ έξυπνο! Εύγε!


                            Συμφωνώ savchris με τα περισσότερα από αυτά που γράφεις. Καλοί και κακοί υπάρχουν παντού. Ίσως να μας πληγώνει περισσότερο γιατί είναι της φυλής μας.

                            Εμένα με πήγε στο Centrelink ο θείος μου με το που έφτασα, μου είπε να μην δηλώσω τα ενοίκια που παίρνω γιατί δεν μπορούν να το διασταυρώσουν και αν στο μέλλον μπορούν θα το μάθουμε πριν. Εγώ αρνήθηκα και πήγα στο centrelink και δήλωσα το ποσό των ενοικίων που παίρνω (άμα ήμουν απατεώνισσα και στην Ελλάδα θα είχα επιβιώσει δεν θα χρειαζόταν να τραβηχτώ τόσα χλμ μακριά). Το αποτέλεσμα ήταν σε μία συζήτηση που είχαμε σε πνεύμα πόσο τεμπέληδες είναι οι Έλληνες της Ελλάδας κλπ κλπ (αυτοί έλεγαν εγώ διαφωνούσα), ο γιος του να πετάξει το φοβερό "εγώ τους μισώ τους Έλληνες γιατί ήρθαν να μας πάρουν τις δουλειές και τα επιδόματα και όλα για όσα πάλεψα εγώ". Τα συμπεράσματα δικά σας γιατί εγώ αρνούμαι να μπω στη λογική τους, όχι ότι πιστεύω πως υπάρχει κιόλας. Νομίζω πως η κουβέντα αυτή από το στόμα του γιου ενός μετανάστη χρίζει ψυχοθεραπείας.

                            Επειδή όμως "η γενίκευση είναι η αρχή του φασισμού", θέλω να πω πως έχω γνωρίσει και υπέροχους Αυστραλοέλληνες που με έχουν κερδίσει με τη ζεστασιά της ψυχής τους και την ντομπροσύνη τους.

                            Και αυτό που έχω αποφασίσει είναι ότι μιας και βρίσκομαι σε μία χώρα μεταναστών γιατί για μένα ντόπιοι είναι οι Aμπορίτζιναλ μόνο, θα προσπαθήσω να κάνω παρέα με όλες τις φυλές του κόσμου. Γιατί όπως και στην Ελλάδα έτσι κι εδώ τους ανθρώπους τους διαχωρίζω μόνο σε καλούς και κακούς, όλα τα υπόλοιπα περισσεύουν.

                            Υ.Γ. Όταν μπω σε κάποιο πρόγραμμα θα γράψω για όλη την εμπειρία μου εδώ στην Αυστραλία. Τώρα έχω πέσει με τα μούτρα στην ανεύρεση εργασίας και με τα παιδιά και τα διαβάσματά... ακόμη ψάχνουμε τους ρυθμούς μας. Μετά θέλω να τα δω τα πράγματα χωρίς το έντονο συναίσθημα του νεομετανάστη για να μπορώ να είμαι πιο αντικειμενική. Αυτή τι στιγμή μου λείπουν οι γονείς μου (40 χρονών γαϊδάρα!), τα αδέλφια μου, οι φίλοι μου και προτιμώ να μην γράψω κάτι γιατί ίσως δεν θα μπορούσα να είμαι εντελώς αντικειμενική.
                            Ο τελευταίος να κλείσει την πόρτα.

                            Comment


                              To post αυτό θα κλειδώσει και θα μεταφερθεί στο
                              Τα άσχημα της Αυστραλίας και επί παντός επιστιτού

                              Υπομονή και επιμονή patriotes.

                              Comment


                                Originally posted by australian View Post
                                Ας εντοπίσουμε πρώτα τα καλά της Ελλάδος....(υπάρχουν άραγε?) και μετά βρίσκουμε και τα άσχημα της Αυστραλίας.
                                Εντάξει με κάλυψες! Έλεος πια με τα αρνητικά και τα θετικά μιας χώρας. Εδώ ερχόμαστε ως μετανάστες και το κράτος - πρόνοια φροντίζει να μας διευκολύνει και καθοδηγήσει στο νέο μας ξεκίνημα. Έχει σκεφτεί κάποιος τον εαυτό του σαν μετανάστη στην Ελλάδα;;;; Α ρε τι τραβήξανε οι Αλβανοί και οι Πακιστανοί στην Ελλάδα.
                                Έπειτα έχω βαρεθεί τη φράση δεν με βοήθησε κανένας / δεν μου βρήκανε δουλειά....κτλ. Εργασία αν θες, εσύ είσαι υπεύθυνος να βρεις μόνος σου. Δουλειές υπάρχουν πάρα πολλές από κει και πέρα το θέμα είναι εσύ πώς θα προωθήσεις τον εαυτό σου. Και μην ξεχνάμε η Αυστραλία είναι διαφορετικό κράτος από την Ελλάδα εμείς ερχόμαστε σε αυτήν, αρά εμείς οφείλουμε να προσαρμοστούμε στα συστήματά της που είναι διαφορετικά από τις νοοτροπίες που είχαμε μάθει.
                                Εγώ αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι όσοι είναι τολμηροί και αγωνιστές εδώ αποζημιώνονται. Τώρα όποιος θέλει πίτα πέσε να σε φάω ας κάτσει στον τόπο του που "προσφέρει" τόσα πολλά.
                                Πλέον εργάζομαι σε έναν οργανισμό που έχει πάρε δώσε με την κυβέρνηση και με μετανάστες και κάθε μέρα συνάδελφοί μου εξυπηρετούν μετανάστες ... εντάξει κάθε μέρα ντρέπομαι για την χώρα μου σκεπτόμενη την αντιμετώπιση που θα είχα στην Ελλάδα ως μετανάστρια (μιας και ως Ελληνίδα πολίτης είχα την καλύτερη αντιμετώπιση!)

                                Comment

                                Working...
                                X