Announcement

Collapse
No announcement yet.

Τα άσχημα της Αυστραλίας και επί παντός επιστητού

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #91
    A ναι και στα σουβλάκια βάζουν μαρούλι () και τα τυλίγουν σε κάτι λεπτές αραβικές πίτες που ποτίζουν μαρουλόζουμο.
    Μαλάκες.
    Γενικώς από φαί... ιδεούλαν.

    Comment


      #92
      Καλησπέρα κι απο μένα!
      Έχω μια επιχείρηση που τα τελευταία 2 χρόνια την κρατάω με τα νύχια και με τα δόντια και κάνω σκέψεις για την Αυστραλία. Το δίλημα μου είναι αν θα'πρεπε να ρισκάρω εδώ με τον κίνδυνο σε κανένα χρόνο να βρεθώ τελειωμένος ή να πάω να δοκιμάσω εκεί, να ξοδέψω κάποια χρήματα και να γυρίσω με κατεβασμένα τ'αυτιά.
      Αλλά εκτός απ'το επ/κο με απασχολούν κι άλλα πράγματα εδώ όπως, η ανοργανωσιά, η έλλειψη ουσίας, η βρωμιά, το οτι κανείς δεν αγαπάει τη χώρα κι όλοι κοιτάν την πάρτη τους, η αγένεια, η κτηνωδία απέναντι στα ζώα ενώ συγχρόνως πιστεύουμε οτι είμαστε οι καλύτεροι κ.α.
      Σε κάποια πράγματα δεν κολλάω, πχ δεν θα με πείραζε να μένω σ'ένα σπίτι μαζί με άλλους 5 αρκεί να ξέρω οτι σε 6 μήνες θα είμαι καλύτερα. Και το οτι δεν έχει νυχτερινή ζωή η Αυστραλία-όπως διαβάζω, κι αυτό δεν μ'ενοχλεί γιατί εδώ δουλεύω απ'το πρωί ως το βράδυ και μόνο τα καλοκαίρια γυρνάω κάπως. Άσε που αν κάνεις οικογένεια, το πολύ-πολύ κανένα ταβερνάκι να πας, αλλά κι αυτό χλωμό με τα δάνεια και τα βάρη των παντρεμένων. Ούτε θεωρώ διασκέδαση να πηγαίνεις στο ελληνάδικο και να πίνεις μπόμπες και την άλλη μέρα να πονάει το κεφάλι. Προτιμάω τις εκδρομές και την φύση και θα'μενα ευχαρίστως σε κάποιο χωριό(κοντά στην Μελβούρνη χε χε)
      Συνεχίστε να γράφετε όσοι μένετε εκεί ώστε να κάνουμε συγκρίσεις.

      Comment


        #93
        Ποιός δεν έχει νυχτερινή ζωή; Μόνο απο kings street να περάσεις μια βόλτα μέχρι το μεσημέρι βγαίνουνε λιωμένοι απ'τα κλάμπ απ'το προηγούμενο βράδυ. Πίστεψέ με υπαρχουν πολλοί τρόποι να βγεις 8 τ'απόγεμα και να γυρίσεις 8 το πρωί και πανευτυχής, αν έχεις τα $,$$$.

        Comment


          #94
          vasos η περιπτωση σου ειναι κατα 99% ιδια με τη δικη μου. Κριμα που τα εκαναν πολυ πιο δυσκολα για job visa εγω πιανω μονο 40 απο τους 65 ποντους που θελει.

          Comment


            #95
            Poltergeist, ακόμη καλύτερα
            Andval, θα ήταν ακόμη πιο εύκολα αν μπορύσε κάποιος να δουλεύει περ/ρο απο 20 ώρες με φοιτητική βίζα και έτσι να εξοικονομεί περ/ρα χρήματα. Όπως είπαν, η φοιτητική είναι εύκολη βίζα.

            Comment


              #96
              Originally posted by Vasos View Post
              Poltergeist, ακόμη καλύτερα
              Andval, θα ήταν ακόμη πιο εύκολα αν μπορύσε κάποιος να δουλεύει περ/ρο απο 20 ώρες με φοιτητική βίζα και έτσι να εξοικονομεί περ/ρα χρήματα. Όπως είπαν, η φοιτητική είναι εύκολη βίζα.
              Να υπενθυμίσω εδώ οτι εκείνος που βγάζει φοιτητική βίζα μπορεί να φέρει μαζί του κάποιον ο οποίος δεν εχει περιορισμό στις ώρες απασχόλησης...
              Υπομονή και επιμονή patriotes.

              Comment


                #97
                Originally posted by Agoriani View Post
                Να υπενθυμίσω εδώ οτι εκείνος που βγάζει φοιτητική βίζα μπορεί να φέρει μαζί του κάποιον ο οποίος δεν εχει περιορισμό στις ώρες απασχόλησης...

                καλο ακουγετε
                δηλαδη μπορω να ερθω μετη γυναικα μου
                εγω να δουλευω τις 20 ωρεσ και η γυναικα μου να απασχολητε κανονικα;

                Comment


                  #98
                  Originally posted by lift View Post
                  καλο ακουγετε
                  δηλαδη μπορω να ερθω μετη γυναικα μου
                  εγω να δουλευω τις 20 ωρεσ και η γυναικα μου να απασχολητε κανονικα;
                  Αυτό είναι ενα απο τα κόλπα που κάνουν οι ασιάτες. Και μάλιστα το κανουν ενώ είναι και σε δύσκολο stream σε σχέση με τους κατόχους Ελληνικών διαβατηρίων που είναι stream 1.
                  Υπομονή και επιμονή patriotes.

                  Comment


                    #99
                    Για student visa οπως διαβασα στο immi.gov.au μεταξυ αλλων προυποθεσεων θελουν να τους δειξεις οτι εχεις χρημα για την διαμονη σου 18000AUD το χρονο (και για τα διδακτρα της σχολης σε αλλη ιστοσελιδα απο 10000AUD). Δηλαδη για να παει καποιος σε μια τεχνικη σχολη VET (δεν εχω βρει ακομα ποσα χρονια θελει αν ξερει καποιος ας το πει) να γινει ηλεκτρολογος η υδραυλικος επαγγελματα με περαση πρεπει να εχει ενα καρο λεφτα. Οι ασιατες τελειωνουν τη σχολη η το γυρνουν σε visa δουλειας η partner κτλ;

                    Comment


                      Αγαπητοί φίλοι καλησπέρα σας.
                      Πρίν λίγες ημέρες που έμαθα για το σεμινάριο έστειλα τη σχετική αίτηση και πήρα αριθμό. Από εκείνη την ημέρα ψάχνω να βρώ πληροφορίες σχετικά με το κόστος ζωής το κλίμα και γενικά το πόσο διαφορετική , καλύτερη ή όχι είναι η ζωή εκεί.
                      Δεν ξέρω αν κανείς το έχει ψάξει καθόλου στο internet και ούτε θέλω να απογοητεύσω κανέναν αλλά αυτά που μαθαίνω δεν είναι καθόλου ευχάριστα. Βέβαια θα μου πεί κάποιος και θα συμφωνήσω μαζί του ότι σίγουρα δεν μπορεί να είναι χειρότερα από την Ελλάδα. Ναι το πιστεύω αυτό αλλά τα τελευταία 4 -5 ρόνια τα πράγματα φαίνεται να έχουν αλλάξει άρδην κι εκεί. Το κόστος ζωής ειδικά για οικογένεια (ανάλογα και με τη περιοχή) είναι δυσβάσταχτο και η εποχή που η Αυστραλία ήταν μια χώρα για να ζήσει κανείς άνετα έχει περάσει. Μάλιστα διάβασα και το εξής (χωρίς ακόμη να το έχω ψάξει προσωπικά) πως από το 2008 η κυβέρνηση της Αυστραλίας έχει πάψει να δίνει στατιστικά στοιχεία για τον αριθμό των Αυστραλών που εγκαταλείπουν τη χώρα τους για καλύτερες ευκαιρίες και αυτός μαζί με την υπογεννητικότητα (λόγω του υψηλού κόστους ζωής) εξηγούν και την ζήτηση εργατικού δυναμικού από ξένες χώρες.
                      Από την άλλη με από γνωστούς εκεί δεν μαθαίνω άσχημα πράγματα, το αντίθετο μάλιστα. Χαρακτηριστικά μια φίλη μου που σκέφτεται να γυρίσει με τον άντρα της στους γονείς της εκεί μου είπε πως οι Έλληνες που πάνε εκεί μετά από 2-3 χρόνια βάζουν μπροστά να αγοράσουν και σπίτι και αυτοκίνητο. Δε ξέρω ακριβώς ποια είναι η εικόνα και γι αυτό αν κάποιος-α έχει πληροφορίες και έχει λίγο χρόνο ας τις μοιραστεί μαζί μας. Μπορώ να σας δείξω και μερικά sites :


                      1 ΕΔΩ βάζεις χώρα και πόλη επιλογής και σου βγάζει μερικά αποτελέσματα.

                      2 ΕΔΩ διαβάστε προσεκτικά τα σχόλια (είναι αποκαρδιωτικά αλλά αν αξίζουν κάτι ας το έχουμε στα υπ'όψιν).

                      αυτά προς το παρόν. Καλό σας βράδυ και κουράγιο !

                      Comment


                        Οντως αποκαρδιωτικά σχόλια ... ειναι όντως έτσι?

                        Comment


                          Δεν νομιζω οτι μπορει κανεις να βγαλει συμπερασματα μεσα απο "ξερα" νουμερα, ουτε και η συγκριση με την οικονομια της Μ.Βρετανιας μπορει να μας "πει" κατι. Για μενα εχει πολυ μεγαλυτερη αξια μια ολοκληρωμενη αποψη απο καποιους που ζουν εκει κι εχουν ηδη κανει τα βηματα που σκεφτομαι να ακολουθησω.

                          Comment


                            Συμφωνω απόλυτα για αυτο και ανέφερα αποκαρδιωτικά τα σχόλια απο άτομα που ζουν ή ζούσαν στην Αυστραλία τα τελευταία χρόνια. Βασικά το άρθρο δεν το διάβασα όλο , επικεντρώθηκα στα σχόλια. Εκεί κάπου απογοητεύτηκα.

                            Comment


                              Originally posted by Nikos_kl View Post
                              Αγαπητοί φίλοι καλησπέρα σας.
                              Πρίν λίγες ημέρες που έμαθα για το σεμινάριο έστειλα τη σχετική αίτηση και πήρα αριθμό. Από εκείνη την ημέρα ψάχνω να βρώ πληροφορίες σχετικά με το κόστος ζωής το κλίμα και γενικά το πόσο διαφορετική , καλύτερη ή όχι είναι η ζωή εκεί.
                              Δεν ξέρω αν κανείς το έχει ψάξει καθόλου στο internet και ούτε θέλω να απογοητεύσω κανέναν αλλά αυτά που μαθαίνω δεν είναι καθόλου ευχάριστα. Βέβαια θα μου πεί κάποιος και θα συμφωνήσω μαζί του ότι σίγουρα δεν μπορεί να είναι χειρότερα από την Ελλάδα. Ναι το πιστεύω αυτό αλλά τα τελευταία 4 -5 ρόνια τα πράγματα φαίνεται να έχουν αλλάξει άρδην κι εκεί. Το κόστος ζωής ειδικά για οικογένεια (ανάλογα και με τη περιοχή) είναι δυσβάσταχτο και η εποχή που η Αυστραλία ήταν μια χώρα για να ζήσει κανείς άνετα έχει περάσει. Μάλιστα διάβασα και το εξής (χωρίς ακόμη να το έχω ψάξει προσωπικά) πως από το 2008 η κυβέρνηση της Αυστραλίας έχει πάψει να δίνει στατιστικά στοιχεία για τον αριθμό των Αυστραλών που εγκαταλείπουν τη χώρα τους για καλύτερες ευκαιρίες και αυτός μαζί με την υπογεννητικότητα (λόγω του υψηλού κόστους ζωής) εξηγούν και την ζήτηση εργατικού δυναμικού από ξένες χώρες.
                              Από την άλλη με από γνωστούς εκεί δεν μαθαίνω άσχημα πράγματα, το αντίθετο μάλιστα. Χαρακτηριστικά μια φίλη μου που σκέφτεται να γυρίσει με τον άντρα της στους γονείς της εκεί μου είπε πως οι Έλληνες που πάνε εκεί μετά από 2-3 χρόνια βάζουν μπροστά να αγοράσουν και σπίτι και αυτοκίνητο. Δε ξέρω ακριβώς ποια είναι η εικόνα και γι αυτό αν κάποιος-α έχει πληροφορίες και έχει λίγο χρόνο ας τις μοιραστεί μαζί μας. Μπορώ να σας δείξω και μερικά sites :


                              1 ΕΔΩ βάζεις χώρα και πόλη επιλογής και σου βγάζει μερικά αποτελέσματα.

                              2 ΕΔΩ διαβάστε προσεκτικά τα σχόλια (είναι αποκαρδιωτικά αλλά αν αξίζουν κάτι ας το έχουμε στα υπ'όψιν).

                              αυτά προς το παρόν. Καλό σας βράδυ και κουράγιο !
                              Ναι κoίτα είναι όντως ακριβά, κι απ'ότι λένε οι παλιότεροι έχει ακριβύνει όντως πολύ τις τελευταίες δεκαετίες. Αλλά όλα αυτά είναι σχετικά, εξαρτάται τον τρόπο ζωής σου και απ 'την άλλη μεριά υπάρχουν κάτι κόστη τα οποία εξοικονομείς και δε φαίνονται με την πρώτη ματιά.

                              Το μεγαλύτερο έξοδο είναι το νοίκι. Στη Μελβούρνη για παράδειγμα για ένα σπίτι με 3 υπνοδωμάτια και γκαράζ σε μέσο προάστιο θα πληρώσεις περίπου $330 την εβδομάδα δηλαδή $17χιλ το χρόνο. Από εκεί και πέρα η θέρμανση είναι με γκάζι που είναι πολύ φτηνότερο απ΄το πετρέλαιο ή το ηλεκτρικό. Η βενζίνη είναι $1.40 (1 ευρώ), κι αν θές να το κόψεις κι άλλο είναι πολύ διαδεδομένα τ'αυτοκίνητα με γκάζι οπότε κάνεις άνετα 400-500χλμ με $30 (το ξέρω γιατί έχω ένα τέτοιο). Ένα άλλο μεγάλο έξοδο στην Ελλάδα είναι τα φροντιστήρια και οι ξένες γλώσσες, ενώ εδώ τα παδιά μαθαίνουν ότι χρειάζονται στο σχολείο. Επίσης οι ιδιωτικοί γιατροί που πάλι σπάνια χρησιμοποιεί εδώ ο κόσμος και μόνο για ειδικές δουλειές πχ βελονισμό, συνήθως χρησιμοποιούν το δημόσιο σύστημα υγείας που τα καλύπτει όλα (εκτός από μάτια-δόντια, και οι οδοντίατροι γενικά είναι πανάκριβοι). Επίσης μπορεί το τοπικό λιανεμπόριο να είναι ακριβό, αλλά πλέον ο περισσότερος κόσμος οτιδήποτε ταχυδρομείται το ψωνίζει online κατευθείαν απ'το εξωτερικό σε τιμές Κίνας ή Αμερικής (δηλαδή τις φτηνότερες του κόσμου), γιατί στην Αυστραλία μέχρι $1.000 εισαγωγή δεν υπάρχουν καθόλου δασμοί και τέλη και περνάει απ'το τελωνείο έτσι. Τέλος στην Ελλάδα πληρώνουμε μεγάλες κρατήσεις για συνταξιοδοτικό ΙΚΑ/ΤΕΑΜ, ενώ εδώ η σύνταξη είναι τζάμπα, οπότε ο καθαρός μισθός βγαίνει αρκετά ψηλότερος.

                              Γι'αυτό σου λέω το κόστος ζωής είναι σχετικό πράγμα, και το πόσο υψηλό θα σου φανεί εξαρτάται βασικά απ'το τί δουλειά θα πιάσεις. Πάντως αν πετύχει κάποιος ένα μέσο μισθό (πες $70χιλ μικτά) πιστεύω με λίγη προσοχή μεγαλώνει αξιοπρεπώς μια τετραμελή οικογένεια, μαζί με το νοίκι. Αλλιώς θα πρέπει να δουλέψει και ο άλλος γονιός, ή τουλάχιστον να παίρνει κάποιο επίδομα απ'την κυβέρνηση. Όντως έχει περάσει η εποχή που με μία οποιαδήποτε δουλειά μεγάλωνες οικογένεια και μάζευες και χρήματα... και νομίζω ότι έχει περάσει για όλο τον κόσμο, όχι μόνο για την Αυστραλία.

                              Comment


                                Και εγω μεχρι τώρα αυτά πίστευα , δηλαδή οτι με 1000$ την εβδομάδα καλυπτόσουν σε μια οικογένεια 3 ατόμων. Μετα όμως τα σχόλια αυτού του άρθρου προβληματίστηκα. Και δεν είναι οτι ήταν 5-6 αρνητικά σχόλια. Τα 350 απο τα 359 είναι αρνητικά. Αντε βγάλε άκρη τώρα ...

                                Comment

                                Working...
                                X