Announcement

Collapse
No announcement yet.

Τα άσχημα της Αυστραλίας και επί παντός επιστητού

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by xri23 View Post
    Έχει σκεφτεί κάποιος τον εαυτό του σαν μετανάστη στην Ελλάδα;;;; Α ρε τι τραβήξανε οι Αλβανοί και οι Πακιστανοί στην Ελλάδα.
    Εδώ θα πρέπει να διευκρινιστεί το εξής : η Ελλάδα, τόσα χρόνια, δεν δέχεται μετανάστες οργανωμένα.
    Δηλαδή δεν υπάρχει μεταναστευτική υπηρεσία στην Ελλάδα, η οποία σύμφωνα με τις ανάγκες
    της οικονομίας, να ζητάει π.χ. Μηχανικούς, Λογιστές, Νοσηλευτές, Γιατρούς κ.τ.λ.
    'Οπως κάνουν όλα τα οργανωμένα κράτη στον κόσμο.
    Η Ελλάδα αυτό που δέχεται τόσα χρόνια είναι : ΛΑΘΡΟΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ.
    Έρχεται στη χώρα, κάθε καρυδιάς καρύδι χωρίς κανένα έλεγχο.
    Αυτό και μόνο, είναι μια τεράστια διαφορά ανάμεσα στην οργάνωση των δύο χωρών.

    Comment


      Σήμερα έριξα σε ενα μικρό υπόστεγο που έχω στην πίσω αυλή δηλητήριο και πετάχτηκε ενα θηρίο κατάμαυρο και άρχισε να τρέχει να σωθεί. Το πάτησα και έκανε σκρααααααάτς



      Χωρίς να θέλω να σας κάνω υποδείξεις απλώ ςόντας φιλόζωος και θαυμαστής του έργου του θεού της φύσης δηλαδή θα ήθελα να σας κάνω γνωστό οτι δεν αλλάζει κάτι με το να σκοτώνετε τα ζωα - έντομα. Εφ'όσον έτρεξε να σωθεί ας σωθεί. Ακόμη και να υπήρχε η δυνατότητα να εξαφανιστούν κάποια ενοχλητικά είδη αυτό θα προκαλούσε φοβερό πρόβλημα στην τροφική αλυσίδα.

      Ένας απόλυτα οικολογικός και πάνω απο ολα απποτελεσματικός τρόπος απώθηση κάθε ζωου-εντόμου είναι η στάχτη. Άγνωστο σε εμένα γιατί αλλα ΟΛΑ τα ζωντανά πλάσματα αποφεύγουν να περάσουν απο σημεία που έχει στάχτη.

      Φιλικά και με ολο το σεβασμό.

      Comment


        Originally posted by xri23 View Post
        Εντάξει με κάλυψες! Έλεος πια με τα αρνητικά και τα θετικά μιας χώρας. Εδώ ερχόμαστε ως μετανάστες και το κράτος - πρόνοια φροντίζει να μας διευκολύνει και καθοδηγήσει στο νέο μας ξεκίνημα. Έχει σκεφτεί κάποιος τον εαυτό του σαν μετανάστη στην Ελλάδα;;;; Α ρε τι τραβήξανε οι Αλβανοί και οι Πακιστανοί στην Ελλάδα.
        Έπειτα έχω βαρεθεί τη φράση δεν με βοήθησε κανένας / δεν μου βρήκανε δουλειά....κτλ. Εργασία αν θες, εσύ είσαι υπεύθυνος να βρεις μόνος σου. Δουλειές υπάρχουν πάρα πολλές από κει και πέρα το θέμα είναι εσύ πώς θα προωθήσεις τον εαυτό σου. Και μην ξεχνάμε η Αυστραλία είναι διαφορετικό κράτος από την Ελλάδα εμείς ερχόμαστε σε αυτήν, αρά εμείς οφείλουμε να προσαρμοστούμε στα συστήματά της που είναι διαφορετικά από τις νοοτροπίες που είχαμε μάθει.
        Εγώ αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι όσοι είναι τολμηροί και αγωνιστές εδώ αποζημιώνονται. Τώρα όποιος θέλει πίτα πέσε να σε φάω ας κάτσει στον τόπο του που "προσφέρει" τόσα πολλά.
        Πλέον εργάζομαι σε έναν οργανισμό που έχει πάρε δώσε με την κυβέρνηση και με μετανάστες και κάθε μέρα συνάδελφοί μου εξυπηρετούν μετανάστες ... εντάξει κάθε μέρα ντρέπομαι για την χώρα μου σκεπτόμενη την αντιμετώπιση που θα είχα στην Ελλάδα ως μετανάστρια (μιας και ως Ελληνίδα πολίτης είχα την καλύτερη αντιμετώπιση!)

        Comment


          Ένα από τα πιο άσχημα της Αυστραλία είναι το τηλεοπτικό κανάλι ABC4Kids που παίζει 12 ώρες τη μέρα καταπληκτικά παιδικά προγράμματα, πραγματικά το ένα καλύτερο από το άλλο, για αγόρια και κορίτσια και για όλες τις ηλικίες, από πολύ μικρά μέχρι 10-12 ετών. Και το χειρότερο απ' όλα είναι οτι δεν βάζουν καθόλου διαφημίσεις. Μα καλά να μην ενημερώνουν τα παιδιά για τις τελευταίες εξελίξεις στα παιδικά παιχνίδια????
          Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

          Comment


            Originally posted by nz35 View Post
            Εδώ θα πρέπει να διευκρινιστεί το εξής : η Ελλάδα, τόσα χρόνια, δεν δέχεται μετανάστες οργανωμένα.
            Δηλαδή δεν υπάρχει μεταναστευτική υπηρεσία στην Ελλάδα, η οποία σύμφωνα με τις ανάγκες
            της οικονομίας, να ζητάει π.χ. Μηχανικούς, Λογιστές, Νοσηλευτές, Γιατρούς κ.τ.λ.
            'Οπως κάνουν όλα τα οργανωμένα κράτη στον κόσμο.
            Η Ελλάδα αυτό που δέχεται τόσα χρόνια είναι : ΛΑΘΡΟΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ.
            Έρχεται στη χώρα, κάθε καρυδιάς καρύδι χωρίς κανένα έλεγχο.
            Αυτό και μόνο, είναι μια τεράστια διαφορά ανάμεσα στην οργάνωση των δύο χωρών.
            nz35 συμφωνω απολυτα...ειναι τα ακρα αντιθετα...το τι γινεται στην Αυστραλια κ το τι γινεται εδω!

            Εδω οι λαθρομεταναστες απολαμβαναν προνομιων που δεν ειχαν οι ιδιοι οι πολιτες!!!Αυτο το φαινομενο αποκλειεται να το βιωσεις οπουδηποτε αλλου!

            Ασε που εδω Ελλαδα παντα ενιωθα η ξενη...η Αυστραλεζα ενω στην Αυστραλια σαν μελος της κοινωνιας!
            “Nothing is forever”

            Comment


              Originally posted by Greece4ever View Post
              nz35 συμφωνω απολυτα...ειναι τα ακρα αντιθετα...το τι γινεται στην Αυστραλια κ το τι γινεται εδω!

              Εδω οι λαθρομεταναστες απολαμβαναν προνομιων που δεν ειχαν οι ιδιοι οι πολιτες!!!Αυτο το φαινομενο αποκλειεται να το βιωσεις οπουδηποτε αλλου!

              Ασε που εδω Ελλαδα παντα ενιωθα η ξενη...η Αυστραλεζα ενω στην Αυστραλια σαν μελος της κοινωνιας!
              να προσθέσω και μια μικρή στιγμή από την προσωπική μου εμπειρία της μετανάστευσης: Όταν ξεκίνησα τα μαθήματα αγγλικών (οι γνωστές 510 ώρες) που μου τα παρείχε το immigration στην πρώτη εβδομάδα σου κάνουν ένα σεμινάριο για το πως να εγκλιματιστείς στη νέα χώρα και γενικά σου παρέχουν πληροφορίες και σε φέρνουν σε επαφή με οποιοδήποτε φορέα μπορεί να χρειαστείς (υπήρξαν ομιλητές δικηγόροι/μεσίτες/νοσοκόμες/centrelink/γραφεία ευρέσεως εργασίας/πυροσβέστες/αστυνόμοι/από το δήμο/και ένα άλλο σωρό τύποι που δεν τους θυμάμαι) λοιπόν το πρώτο πράγμα που είπε η διοργανώτρια ήταν: Καλώς ήρθατε τώρα πλέον είσαστε Αυστραλοί....και να σημειώσω ότι πολλοί από τους ακροατές είχαν φτάσει εδώ με βάρκες (μια που θίξαμε και το θέμα λαθρομετανάστευσης)

              Comment


                Originally posted by nz35 View Post
                Εδώ θα πρέπει να διευκρινιστεί το εξής : η Ελλάδα, τόσα χρόνια, δεν δέχεται μετανάστες οργανωμένα.
                Δηλαδή δεν υπάρχει μεταναστευτική υπηρεσία στην Ελλάδα, η οποία σύμφωνα με τις ανάγκες
                της οικονομίας, να ζητάει π.χ. Μηχανικούς, Λογιστές, Νοσηλευτές, Γιατρούς κ.τ.λ.
                'Οπως κάνουν όλα τα οργανωμένα κράτη στον κόσμο.
                Η Ελλάδα αυτό που δέχεται τόσα χρόνια είναι : ΛΑΘΡΟΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ.
                Έρχεται στη χώρα, κάθε καρυδιάς καρύδι χωρίς κανένα έλεγχο.
                Αυτό και μόνο, είναι μια τεράστια διαφορά ανάμεσα στην οργάνωση των δύο χωρών.
                Όχι μόνο δεν έχει οργανωμμένη μεταναστευτική πολιτική - όχι επειδή τη χρειάζεται αλλά για ανθρωπιστικούς λόγους - δεν είχε καν προγραμματισμό σχετικά με τι ειδικότητες θα παράγει από τα ΑΕΙ και τα ΤΕΙ. Όταν εγώ έδινα πανελλήνιες εξετάσεις θυμάμαι πολύ καλά τις πλειοδοτήσεις των τότε υποψηφίων προθυπουργών για το πόσους θα εισάγουν στα ΑΕΙ-ΤΕΙ. 170χιλ ο ένας, 180χιλ ο άλλος. Τι και αν βγάζεις αποφοίτους που είτε δεν πρόκειται να μπορεσουν να βρουν δουλειά στην ειδικότητα τους είτε θα χαροπαλεύουν γι'αυτό. Σημασία έχει να κερδίσεις τις εκλογές!

                Αυτό είμαστε διστυχώς...
                Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

                Comment


                  Θίγετε ένα μεγάλο και πολύ σοβαρό θέμα το οποίο είναι όμως οφφ τόπικ.
                  Παρόλα αυτά πρέπει να πω ότι είναι προφανές ότι η Αυστραλία και άλλες οργανωμένες χώρες έχουν αυστηρή μεταναστευτική πολιτική ενώ η Ελλάδα όπως σε όλα τα θέματα είναι ψιλομπάχαλο...

                  Το πρόβλημα όμως δεν είναι πόσοι από τους μετανάστες που έχουν έρθει στην Ελλάδα είναι λαθραίοι (και είναι πολλοί όντως), το μεγάλο πρόβλημα της Ελλάδας είναι η καλλιέργεια του μίσους και του ρατσισμού, ειδικά προς ευαίσθητες κοινωνικές ομάδες (παιδιά) και γενικά η καλλιέργεια της νοοτροπίας ότι για όλα τα δεινά μας φταίνε οι μετανάστες...

                  Ξεχνάμε βέβαια ότι όλες οι οικοδομές ήταν γεμάτες Αλβανούς και Πακιστανούς διότι οι Έλληνες είχαν γίνει όλοι εργολάβοι, ξεχνάμε επίσης ότι οι μεγαλοαγρότες είχαν σαν ζώα 30-40-50 αλλοδαπούς στοιβαγμένους σε αγροτικές αποθήκες και τους χρησιμοποιούσαν για αγροτικές δουλειές δίνοντας τους ξεροκόμματα και τους έπαιρναν και ενοίκιο από πάνω (50 ευρώ το κεφάλι πάει στην περιοχή μου η διαβίωση σε αγροτική αποθήκη χωρίς κουζίνα, τουαλέτα κλπ).

                  Το πράγμα βρωμάει δυστυχώς από όπου και να το πιάσεις!! Φυσικά, ανεξέλεγκτα έρχονται εγκληματικά στοιχεία από όλες τις χώρες, μαφία, σπείρες, ανώμαλοι κλπ κλπ Επιπλέον, οι άνθρωποι που ζουν στην εξαθλίωση, κακά τα ψέματα, ακόμα και φιλήσυχοι να είναι οδηγούνται στα μικροεγλκήματα για την επιβίωση...Δεν τους δικαιολογώ. Διαπίστωση κάνω....
                  Αυτή είναι η Ελληνική πραγματικότητα και δεν δικαιούμαστε να μην την βλέπουμε, ούτε όμως δικαιούμαστε να διαγράψουμε την ιστορία μας και τους αγώνες μας σαν λαός και να αφήσουμε φασιστικές οργανώσεις να εκμεταλλευτούν την κατάσταση και να διασπείρουν το δηλητηριώδες μίσος τους στα παιδιά μας...

                  Comment


                    Όταν ένας λαός ενδιαφέρεται περισσότερο για το παρελθόν του απο το παρόν του τότε ποιο θα είναι το μέλλον του;

                    Comment


                      Originally posted by xri23 View Post
                      να προσθέσω και μια μικρή στιγμή από την προσωπική μου εμπειρία της μετανάστευσης: Όταν ξεκίνησα τα μαθήματα αγγλικών (οι γνωστές 510 ώρες) που μου τα παρείχε το immigration στην πρώτη εβδομάδα σου κάνουν ένα σεμινάριο για το πως να εγκλιματιστείς στη νέα χώρα και γενικά σου παρέχουν πληροφορίες και σε φέρνουν σε επαφή με οποιοδήποτε φορέα μπορεί να χρειαστείς (υπήρξαν ομιλητές δικηγόροι/μεσίτες/νοσοκόμες/centrelink/γραφεία ευρέσεως εργασίας/πυροσβέστες/αστυνόμοι/από το δήμο/και ένα άλλο σωρό τύποι που δεν τους θυμάμαι) λοιπόν το πρώτο πράγμα που είπε η διοργανώτρια ήταν: Καλώς ήρθατε τώρα πλέον είσαστε Αυστραλοί....και να σημειώσω ότι πολλοί από τους ακροατές είχαν φτάσει εδώ με βάρκες (μια που θίξαμε και το θέμα λαθρομετανάστευσης)
                      Κοίτα τι αντιμετώπιση έχουν στην Ελλάδα οι "μετανάστες" που έρχονται.
                      Πολλοί από αυτούς έχουν γεννηθεί, μεγαλώσει και ζήσει πολλά χρόνια εδώ.

                      ΤΟ ΒΗΜΑ - «Τον Απρίλιο θα κλείσω τα 18 και θα είμαι πλέον παράνομος» - κοινωνία
                      «Κάνουν ότι δεν μας βλέπουν, αλλά εμείς είμαστε εδώ» | Άρθρα | Ελευθεροτυπία
                      'Δεν είμαστε απειλή, είμαστε Ελληνόπουλα' | ελλαδα | news.e-go.gr
                      ΤΟ ΒΗΜΑ - «Γεννημένοι Ελληνες» χωρίς ταυτότητα - κοινωνία

                      Originally posted by leyteris77 View Post
                      Όχι μόνο δεν έχει οργανωμμένη μεταναστευτική πολιτική - όχι επειδή τη χρειάζεται αλλά για ανθρωπιστικούς λόγους - δεν είχε καν προγραμματισμό σχετικά με τι ειδικότητες θα παράγει από τα ΑΕΙ και τα ΤΕΙ. Όταν εγώ έδινα πανελλήνιες εξετάσεις θυμάμαι πολύ καλά τις πλειοδοτήσεις των τότε υποψηφίων προθυπουργών για το πόσους θα εισάγουν στα ΑΕΙ-ΤΕΙ. 170χιλ ο ένας, 180χιλ ο άλλος. Τι και αν βγάζεις αποφοίτους που είτε δεν πρόκειται να μπορεσουν να βρουν δουλειά στην ειδικότητα τους είτε θα χαροπαλεύουν γι'αυτό. Σημασία έχει να κερδίσεις τις εκλογές!
                      Originally posted by jkostop View Post
                      Το πρόβλημα όμως δεν είναι πόσοι από τους μετανάστες που έχουν έρθει στην Ελλάδα είναι λαθραίοι (και είναι πολλοί όντως), το μεγάλο πρόβλημα της Ελλάδας είναι η καλλιέργεια του μίσους και του ρατσισμού, ειδικά προς ευαίσθητες κοινωνικές ομάδες (παιδιά) και γενικά η καλλιέργεια της νοοτροπίας ότι για όλα τα δεινά μας φταίνε οι μετανάστες...

                      Ξεχνάμε βέβαια ότι όλες οι οικοδομές ήταν γεμάτες Αλβανούς και Πακιστανούς διότι οι Έλληνες είχαν γίνει όλοι εργολάβοι, ξεχνάμε επίσης ότι οι μεγαλοαγρότες είχαν σαν ζώα 30-40-50 αλλοδαπούς στοιβαγμένους σε αγροτικές αποθήκες και τους χρησιμοποιούσαν για αγροτικές δουλειές δίνοντας τους ξεροκόμματα και τους έπαιρναν και ενοίκιο από πάνω (50 ευρώ το κεφάλι πάει στην περιοχή μου η διαβίωση σε αγροτική αποθήκη χωρίς κουζίνα, τουαλέτα κλπ).
                      Πόσες αλήθειες λέτε...Και πόσο διαφορετικά αντιμετωπίζουν το ίδια πρόβληματα άλλες χώρες.

                      Comment


                        Originally posted by random View Post
                        Όταν ένας λαός ενδιαφέρεται περισσότερο για το παρελθόν του απο το παρόν του τότε ποιο θα είναι το μέλλον του;
                        Επειδή δεν μ' αρέσουν οι γενικεύσεις...μεγάλο μέρος του λαού μας δεν σκέφτεται ούτε το παρελθόν, ούτε το μέλλον. Σίγουρα το παρόν και την πάρτυ μας...ο ευατούλης μας, οι κλίκα μας, οι κουμπάροι κλπ-κλπ, ακόμα και το διπλοπαρκάρισμα μπροστά στην καφετέρια ή στο μαγαζί είναι κλασσική και ακραία έκφραση εγωισμού και νεοελληνισμού. "Δε πα να κάνετε οτι θέλετε εσεις, εγώ τη δουλειά μου και τη μόστρα μου να κάνω..."
                        Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

                        Comment


                          Originally posted by random View Post
                          Όταν ένας λαός ενδιαφέρεται περισσότερο για το παρελθόν του απο το παρόν του τότε ποιο θα είναι το μέλλον του;

                          Από την άλλη,

                          ΛΑΟΣ ΧΩΡΙΣ ΠΑΡΕΛΘΟΝ,ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΟΥΤΕ ΠΑΡΟΝ ΟΥΤΕ ΜΕΛΛΟΝ !
                          < GREEKS AGAINST NEW WORLD ORDER >

                          Comment


                            έλα όμως που το παρελθόν...δεν τρώγεται.

                            Comment


                              Originally posted by australian View Post
                              έλα όμως που το παρελθόν...δεν τρώγεται.
                              Πράγματι,
                              η Πνευματική τροφή που έρχεται από το παρελθόν δεν αντικαθιστά την Υλική τροφή.

                              Όπως όλα τα θηλαστικά,είμαστε αναγκασμένοι να αναζητούμε την υλική τροφή.

                              Η Πνευματική τροφή όμως μας διαφοροποιεί ως πλάσματα της κτήσης του Θεού
                              ( ή της Γης για τους άθεους ) και μας εξυψώνει !

                              * Χωρίς αυτήν,παραμένουμε παμφάγο και ρυπογόνο είδος που οδεύει προς την εξαφάνισή του. *
                              < GREEKS AGAINST NEW WORLD ORDER >

                              Comment


                                Originally posted by EL HOPLITE View Post
                                Πράγματι,
                                η Πνευματική τροφή που έρχεται από το παρελθόν δεν αντικαθιστά την Υλική τροφή.

                                Όπως όλα τα θηλαστικά,είμαστε αναγκασμένοι να αναζητούμε την υλική τροφή.

                                Η Πνευματική τροφή όμως μας διαφοροποιεί ως πλάσματα της κτήσης του Θεού και μας εξυψώνει !

                                * Χωρίς αυτήν,παραμένουμε παμφάγο και ρυπογόνο είδος που οδεύει προς την εξαφάνισή του. *
                                Εκπέμπω σε τελείως διαφορετική συχνότητα,άρα δεν θα βγάλουμε άκρη.

                                Comment

                                Working...
                                X