Announcement

Collapse
No announcement yet.

Τα άσχημα της Αυστραλίας και επί παντός επιστητού

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Φεύγω ... Αγανάκτησα!

    Επισκεπτόμενος συχνά το forum διαπίστωσα πολλές φορές ότι συχνά εκφράζεται η αγανάκτηση και η στεναχώρια των υποψήφιων Ελλήνων μεταναστών σε topics που έχουν ένα συγκεκριμένο θέμα! Παρά το γεγονός ότι ο καθένας έχει τον πόνο του, τι θα λέγατε να εκφραζόμαστε γενικά σε αυτό εδώ το θέμα?:

    Φεύγω... Αγανάκτησα!

    Έτσι θα αφήνουμε σε εξέλιξη τη ροή ερωτήσεων-απαντήσεων στα ήδη αναρτημένα θέματα ενώ εδώ θα μας προφέρεται η δυνατότητα για πιο εκτενή έκφραση αγανάκτησης, στεναχώριας, πόνου, τσατίλας, νεύρων, άγχους, αβεβαιότητας κλπ.

    Θα ξεκινήσω με κάτι που διάβασα προημερών από κάποια φιλη του forum...... Είπε: Φεύγω μακρυαααααά. Ούτε που θυμάμαι πόσα "α" έβαλε! Είναι απίστευτο πως η πατρίδα σου σε εξορίζει ή έστω σε αναγκάζει σε αυτοεξορισμό! Ακούω σχόλια.....

    Comment


      Originally posted by Nikos Mech Eng View Post
      Επισκεπτόμενος συχνά το forum διαπίστωσα πολλές φορές ότι συχνά εκφράζεται η αγανάκτηση και η στεναχώρια των υποψήφιων Ελλήνων μεταναστών σε topics που έχουν ένα συγκεκριμένο θέμα! Παρά το γεγονός ότι ο καθένας έχει τον πόνο του, τι θα λέγατε να εκφραζόμαστε γενικά σε αυτό εδώ το θέμα?:

      Φεύγω... Αγανάκτησα!

      Έτσι θα αφήνουμε σε εξέλιξη τη ροή ερωτήσεων-απαντήσεων στα ήδη αναρτημένα θέματα ενώ εδώ θα μας προφέρεται η δυνατότητα για πιο εκτενή έκφραση αγανάκτησης, στεναχώριας, πόνου, τσατίλας, νεύρων, άγχους, αβεβαιότητας κλπ.

      Θα ξεκινήσω με κάτι που διάβασα προημερών από κάποια φιλη του forum...... Είπε: Φεύγω μακρυαααααά. Ούτε που θυμάμαι πόσα "α" έβαλε! Είναι απίστευτο πως η πατρίδα σου σε εξορίζει ή έστω σε αναγκάζει σε αυτοεξορισμό! Ακούω σχόλια.....
      Φίλε Nikos Mech Eng έχει εξελιχθεί σε τέτοιο θέμα το Τα άσχημα της Αυστραλίας, και ας κρατήσουμε εκείνο για διάλογο ώστε όλα τα άλλα να είναι σχεδόν καθαρά, γιατι και καθαρά ποτέ δεν γίνεται, απο άσχετα θέματα. Επίσης όλα τα θέματα Ανταπόκριση απο την Αυστραλία - μετανάστης, είναι για διάλογο και ερωτήσεις, απόψεις κ.λ.π
      Το συγκεκριμένο θα το συγχωνεύσω λοιπόν με το Τα άσχημα της Αυστραλίας.
      Υπομονή και επιμονή patriotes.

      Comment


        Οκ

        Originally posted by Agoriani View Post
        Φίλε Nikos Mech Eng έχει εξελιχθεί σε τέτοιο θέμα το Τα άσχημα της Αυστραλίας, και ας κρατήσουμε εκείνο για διάλογο ώστε όλα τα άλλα να είναι σχεδόν καθαρά, γιατι και καθαρά ποτέ δεν γίνεται, απο άσχετα θέματα. Επίσης όλα τα θέματα Ανταπόκριση απο την Αυστραλία - μετανάστης, είναι για διάλογο και ερωτήσεις, απόψεις κ.λ.π
        Το συγκεκριμένο θα το συγχωνεύσω λοιπόν με το Τα άσχημα της Αυστραλίας.
        Ok.... σβήστο από θέμα τότε!

        Comment


          Originally posted by orpheus View Post
          Και εγω μεχρι τώρα αυτά πίστευα , δηλαδή οτι με 1000$ την εβδομάδα καλυπτόσουν σε μια οικογένεια 3 ατόμων
          LOL με έβαλες σε περιέργεια (και υποψία ότι μπορεί και να έλεγα μ@μ@κίες), οπότε έβγαλα τα κιτάπια να δώ τί πλήρωσα εγώ φετος... :D
          Βέβαια εμείς έχουμε 2 παιδιά, αλλά τέλος πάντων...λοιπόν έχουμε και λέμε

          Σουπερμάρκετ περίπου $250 την εβδομάδα μαζί με κρέατα, άρα $13,000
          Σπίτι ασφάλεια-τέλη-ηλεκτρικό-θέρμανση-νερό $6,000
          Πάρκινγκ στη δουλειά $1,500
          Τηλέφωνα-ίντερνετ-συνδρομητική TV $2,500
          Αυτοκίνητο τέλη-ασφάλεια-σέρβις-καύσιμο (γκάζι): $5,500
          Βρεφονηπιακός 5 μέρες $10,000
          Διάφορα ψώνια ρούχα παιχνίδια εξόδους (περιορισμένες λόγω παιδιών) κλπ $8,000
          Ιδιωτική ασφάλεια υγείας για όλη την οικογένεια $3,000
          Καφέδες-τσιγάρα $3,000
          Πές να είχα και νοίκι που δεν έχω $17,000
          Σύνολο $69,500, ξέχασα τίποτα;

          Τώρα βέβαια εμείς είχαμε το βρεφονηπιακό που μας έσκισε γιατί δουλεύαμε και οι δύο, αλλά υποτίθεται συζητάμε αν είχαμε μόνο ένα μισθό στο σπίτι, οπότε ας καθόταν η κυρά να προσέχει τα παιδιά :D
          Βγάλε και την ασφάλεια και τέλη σπιτιού $2,500 που δε θα τα πλήρωνες εσύ αν ήσουν νοικάρης και πας στα $57,000. Άρα όπως το είπες, περίπου ένα χιλιάρικο την εβδομάδα ίσως λίγο παραπάνω. Βέβαια εμείς είχαμε διάφορα προαιρετικά έξοδα όπως την ιδιωτική ασφάλεια που τη βγάλαμε περισσότερο για φορολογικούς λόγους, αλλά άλλοι μπορεί να βγαίναν ή να ψώνιζαν παραπάνω... πάντως παίρνεις μια ιδέα περίπου για τιμές;

          Στην πράξη αν είσαι πχ πατέρας και η σύζυγος άνεργη, τσοντάρει κάτι και η κυβέρνηση, δεν θυμάμαι τί και πόσο ακριβώς αλλά νομίζω κάποια φοροαπαλαγή, επίδομα ενοικίου κτλ. Τα βρίσκεις εδώ:

          Comment


            Originally posted by Poltergeist View Post
            Στην πράξη αν είσαι πχ πατέρας και η σύζυγος άνεργη, τσοντάρει κάτι και η κυβέρνηση, δεν θυμάμαι τί και πόσο ακριβώς αλλά νομίζω κάποια φοροαπαλαγή, επίδομα ενοικίου κτλ. Τα βρίσκεις εδώ:
            http://www.familyassist.gov.au/payments/
            Αναρωτιόμουν σήμερα από πού έρχονται όλα'αυτά τα χρήματα και κοίταξα τον προυπολογισμό της χώρας για το 2011. Το μεγαλύτερο κονδύλι είναι $122δις για κοινωνική πρόνοια, δηλαδή συντάξεις, επιδόματα ανεργίας, βοηθήματα κλπ. Βγαίνει κάπου $17χιλ το χρόνο μέσο όρο ανά νοικοκυριό.

            Comment


              Originally posted by Poltergeist View Post
              Αναρωτιόμουν σήμερα από πού έρχονται όλα'αυτά τα χρήματα και κοίταξα τον προυπολογισμό της χώρας για το 2011. Το μεγαλύτερο κονδύλι είναι $122δις για κοινωνική πρόνοια, δηλαδή συντάξεις, επιδόματα ανεργίας, βοηθήματα κλπ. Βγαίνει κάπου $17χιλ το χρόνο μέσο όρο ανά νοικοκυριό.
              το μεγαλύτερο κονδύλι ειναι για κοινωνική προνοια;;; μου φάνηκε τελείως εξωπραγματικό συνηθισμένη στα ελληνικά δεδομένα!

              Comment


                Originally posted by Olga Bbl View Post
                το μεγαλύτερο κονδύλι ειναι για κοινωνική προνοια;;; μου φάνηκε τελείως εξωπραγματικό συνηθισμένη στα ελληνικά δεδομένα!
                ναι ισχύει, από εδώ

                $121,907,000,000 - Social Security and Welfare
                $96,797,000,000 - General Government Services
                $59,858,000,000 - Health
                $29,870,000,000 - Education
                $21,277,000,000 - Defence
                $14,843,000,000 - Industry and Workforce
                $13,221,000,000 - Infrastructure, Transport and Energy
                $8,044,000,000 - Community Services and Culture

                Aυτό το 122δις δεν είναι μόνο τα χρήματα που δίνουν σε αθρώπους που έχουν ανάγκη, αλλά μεταφράζεται και σε άλλα ωραία πράγματα. Πχ εμένα μου είχε κάνει εντύπωση μια δωρεάν κρατική υπηρεσία που λέγεται νοσοκόμες on call ή νοσοκόμες online ή κάτι τέτοιο, για την περίπτωση που βαριέσαι/δεν προλαβαίνεις να πάς στο γιατρό. Τις πήρα τηλέφωνο ένα βράδυ στις 3πμ και μιλάγαμε μισή ώρα για το βήχα του παιδιού μου, και στο τέλος μου ζήτησε να τη βαθμολογήσω πόσο ικανοποιημένος ήμουν απ'την υπηρεσία.

                Comment


                  Originally posted by Poltergeist View Post
                  Αναρωτιόμουν σήμερα από πού έρχονται όλα'αυτά τα χρήματα και κοίταξα τον προυπολογισμό της χώρας για το 2011. Το μεγαλύτερο κονδύλι είναι $122δις για κοινωνική πρόνοια, δηλαδή συντάξεις, επιδόματα ανεργίας, βοηθήματα κλπ. Βγαίνει κάπου $17χιλ το χρόνο μέσο όρο ανά νοικοκυριό.
                  Αν και συνήθως δεν κάνω πολιτικά σχόλια....ένα σχολιάκι θα το κάνω (Τζίμης Πανόύσης):

                  Ααααα....όπως και η κοινωνική πολιτική του ΠΑΣΟΚ και της ΝΔ δηλαδή!!!
                  Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

                  Comment


                    Originally posted by Poltergeist View Post
                    Ναι κoίτα είναι όντως ακριβά, κι απ'ότι λένε οι παλιότεροι έχει ακριβύνει όντως πολύ τις τελευταίες δεκαετίες. Αλλά όλα αυτά είναι σχετικά, εξαρτάται τον τρόπο ζωής σου και απ 'την άλλη μεριά υπάρχουν κάτι κόστη τα οποία εξοικονομείς και δε φαίνονται με την πρώτη ματιά.

                    Το μεγαλύτερο έξοδο είναι το νοίκι....
                    Αγαπητέ φίλε σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες που μας έδωσες.
                    Παρακολουθώντας και τα υπόλοιπα θέματα του forum σχετικά με την Αυστραλία δεν είχα δεί καμία αναφορά σχετικά με το κόστος ζωής και μου είχε κάνει εντύπωση το ότι μάλλον αρκετοί δεν ασχολήθηκαν με αυτό καθόλου. Η μετανάστευση δεν είναι εκδρομή (τουλάχιστον όχι για όλους ... )

                    Επίσης καταλαβαίνω απόλυτα και την αγανάκτηση του Nikos Mech Eng γιατί κάπως έτσι νιώθω κι εγώ, παρ'όλο που ακόμα έχω μια καλά αμοιβόμενη δουλειά (...σε σχέση με τα ελληνικά δεδομένα...) εν'τούτοις θέλω να φύγω μακριά !
                    Και πάλι σ' ευχαριστώ ΠΟΛΥ !

                    Comment


                      Καλησπέρα κι απο εμένα.Σκεφτόμαστε με τον άντρα μου όλα αυτά τα όμορφα πράγματα που δε μπορούμε να χαρούμε στην Ελλάδα,και επειδή έχουμε 2 μωράκια που τίποτα δεν θα μπορέσουμε να τους προσφέρουμε ΕΔΩ,αναρωτιόμαστε μήπως να "την κάνουμε"??Αν όχι για εμάς,αλλα γι'αυτά,για ένα καλύτερο μέλλον....Το εκπαιδευτικό σύστημα πώς είναι εκεί?Αξίζει να ξεσηκώσω 2 μωρά και να τα τραβάω πέρα δώθε,η θα γυρίσω τα μπρός πίσω σε 2-3 χρόνια?Θέλω να προσφέρω ΚΑΤΙ στα παιδιά μου αύριο ....δεν είμαστε τύποι του έξω.οπότε λίγο μας ενδιαφέρει η νυχτερινή ζωή.....

                      Comment


                        Originally posted by Poltergeist View Post
                        LOL με έβαλες σε περιέργεια ... Τα βρίσκεις εδώ:
                        Μια ερώτηση λιγο σχετική απο περιέργεια θα ηθελα να σου κανω Poltergeist, θα θεωρουσες οτι ενας νεος ανθρωπος χωρις οικογενεια και υποχρεωσεις περα απο την υποχρεωση να ζει σαν ανθρωπος, θα τα έβγαζε πέρα καλα με εναν μισθο...ας πουμε...55.000 το χρόνο μεικτά (καθαρα γυρω στα 45000 αν δεν κάνω λάθος;)

                        Comment


                          Nομιζω οτι δε χρειαζεσαι απαντηση αφου την γνωρίζεις απο πριν. Λεμε οτι μια οικογενεια 3 ατομων χρειαζεται περιπου 52χιλ$ το χρονο και εσυ μας λες αν ενα ατομο μπορει να καλοπερναει με 45χιλ.$ Εσυ τι λες?

                          Comment


                            Originally posted by orpheus View Post
                            Nομιζω οτι δε χρειαζεσαι απαντηση αφου την γνωρίζεις απο πριν. Λεμε οτι μια οικογενεια 3 ατομων χρειαζεται περιπου 52χιλ$ το χρονο και εσυ μας λες αν ενα ατομο μπορει να καλοπερναει με 45χιλ.$ Εσυ τι λες?
                            Το τι λεω δεν εχει πολυ σημασια αφου δεν εχω παει ποτε στην Αυστραλια...την ερωτηση την εκανα γιατι καποια βασικα εξοδα οπως το σπιτι που εχει αναφερθει ας πουμε 17000 δεν ξερω κατα ποσο αλάζει για μικροτερο σπιτι, οπως και αλλα εξοδα....οπως ασφαλειες και ο,τι αλλο.....

                            Comment


                              Ενας ατυπος γενικος κανονας που ισχυει παγκοσμιως (υπαρχουν και εξαιρεσεις οπως σε ολους τους κανονες) ειναι ο χ + χ/2 + χ/4 = τελικο κοστος ζωης (οπου χ το κοστος για ενα ατομο , χ/2 το κοστος δευτερου ατομου κλπ). Στηνν προκειμενη αν χ+χ/2+χ/4=55 τοτε το κοστος για ενα ατομο ειναι περιπου 32. Αντιστροφως μπορει καποιος να υπολογισει το κοστος 2μελους η τριμελους οικογενειας αν γνωριζει το ατομικο κοστος ζωης.

                              Comment


                                Originally posted by orpheus View Post
                                Ενας ατυπος γενικος κανονας που ισχυει παγκοσμιως (υπαρχουν και εξαιρεσεις οπως σε ολους τους κανονες) ειναι ο χ + χ/2 + χ/4 = τελικο κοστος ζωης (οπου χ το κοστος για ενα ατομο , χ/2 το κοστος δευτερου ατομου κλπ). Στηνν προκειμενη αν χ+χ/2+χ/4=55 τοτε το κοστος για ενα ατομο ειναι περιπου 32. Αντιστροφως μπορει καποιος να υπολογισει το κοστος 2μελους η τριμελους οικογενειας αν γνωριζει το ατομικο κοστος ζωης.

                                Ψάρωσα τώρα.
                                Με το μάτι σωστό φαίνεται, και με τη λογική το ίδιο γιατί κάποια κόστη δεν αυξάνουν με το επιπλέον άτομο (θέρμανση), κάποια άλλα αυξάνονται αλλά λίγο (φαί) κάποια άλλα διπλασιάζονται (εισητήρια τρένου)
                                Καλό

                                Comment

                                Working...
                                X