Announcement

Collapse
No announcement yet.

Τα άσχημα της Αυστραλίας και επί παντός επιστητού

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Σε ευχαριστω πολυ Kathy για τα καλα σου λογια .Εσεις που εχετε την υπηκοοτητα ,πιστεψε με, εχετε το εισιτηριο για την επιτυχια.Αρκει να πιστεψετε σ'αυτο.
    Και μην στενοχωριεσαι για τα παιδια και την Ελλαδα Εκει ειναι καλλιτερα για τα παιδια αλλα ΚΑΙ ΕΚΕΙ ειναι η Ελλαδα!!!!!!!!!
    Σου ευχομαι τα καλλιτερα!!!
    θέλει αρετή και τόλμη η ελευθερία

    Comment


      Originally posted by kathy View Post
      Σχετικα με αυτο για πες μας εχουν συνηθισει εκει; τους αρεσει; εμενα η μεγαλη ειναι 16 παει πρωτη λυκειου και φοβαται λιγο την αλλαγη. Ειναι μαθητρια του 19 λες να επηρεαστουν οι βαθμοι της απο αυτη την αλλαγη;
      όσο πιο μικρό το παιδί σε ηλικία τοσο το καλύτερο. Σιγουρα στην αρχή θα βγάλει ευαισθησιες και θα ειναι 'αρνητικό' αλλα στην πορεια προσαρμόζεται πιο γρήγορα από όλους! εμας μας πηρε δίμηνο με τον μικρό που ειναι 11....
      τώρα για το 16χρονο παιδι ειναι πιο ζόρικα τα πραγματα...από αγγλικά πως παει? κοιτα.. οι καλοι μαθητες παραμένουν καλοι όπου κι αν πανε. ειδικά στα μαθηματικά ειναι πολυ πιο πίσω εδω...με λίγη προσπαθεια και θέληση όλα γινονται και μπορει άνετα να αριστευσει κι εδω! αρκει να το θελησει, στο χερι της ειναι...και αρκει να μην βρει αφορμή για να βγαλει 'αντιδραση' γιατι ειναι και η ηλικια αυτη στην καρδια της εφηβειας... σε αυτη την περιπτωση θέλει αγωνα και καλο κουράγιο σε σενα
      εμεις με τον 18χρονο γιο μας κάπου στη μεση ειμαστε...μια κρυο μια ζεστη, δεν του αρέσει καθόλου προς το παρόν και λογικό βέβαια αφου έχασε τους φίλους του, τις παρέες του...κι εδω δεν βγαινεις όπως στην ελλαδα βραδυ χωρίς αυτοκίνητο..απ'ότι έχω μαθει η νεολαια παει στο κεντρο για διασκέδαση και δυστυχώς χωρις 'καρο' δεν γινεται....ελπίζουμε με τον καιρό να 'δεσει' κι αυτος

      Comment


        Originally posted by sotiris th View Post
        Πιστευω και ευχομαι οτι τα καινουργια νεα που θα μας μεταφερεις θα ειναι διαφορετικα και προς το καλλιτερο.
        Εγω δυστυχως δεν ειμαι υπηκοος ουτε εχω συγγενεις εκει το μονο που εχω ενα πτυχιο πολυ καλο (αριστα με επαινο)και ενα εξισου καλο βιογραφικο. Ειμαι Αρχιτεκτονας Μηχανικος.και τελειωσα στην Ιταλια.Επισης εχω και ενα κακο ειμαι 52.
        Πιστεψε με τα λογια σου μου δινουν κουραγιο Πιστευω σ'αυτη την χωρα!!!!!!!
        Ναι θα προσπαθησω οσο μπορω!!!!
        Σε ευχαριστώ πολυ! Εύχομαι να 'ανοιξει' ο δρομος και για σενα σωτηρη και να πραγματοποιηθουν τα όνειρά σου

        Comment


          Originally posted by jini View Post
          όσο πιο μικρό το παιδί σε ηλικία τοσο το καλύτερο. Σιγουρα στην αρχή θα βγάλει ευαισθησιες και θα ειναι 'αρνητικό' αλλα στην πορεια προσαρμόζεται πιο γρήγορα από όλους! εμας μας πηρε δίμηνο με τον μικρό που ειναι 11....
          τώρα για το 16χρονο παιδι ειναι πιο ζόρικα τα πραγματα..........................
          Ευχαριστω πολυ jini που μου απαντας καθε φορα που κατι με προβληματιζει.
          Οχι φυσικα μονο σε εμενα αλλα και σε πολους αλλους.
          Η κορη μου φετος δινει για προφισενσι και ειναι και στα αγγλικα πολυ καλη.Οσο για την αντιδραση κι εγω αυτο φοβαμαι.

          Comment


            Originally posted by kathy View Post
            Ευχαριστω πολυ jini που μου απαντας καθε φορα που κατι με προβληματιζει.
            Οχι φυσικα μονο σε εμενα αλλα και σε πολους αλλους.
            Η κορη μου φετος δινει για προφισενσι και ειναι και στα αγγλικα πολυ καλη.Οσο για την αντιδραση κι εγω αυτο φοβαμαι.
            Αφου εχει φτασει σε αυτο το επιπεδο στα αγγλικά ειναι πολυ καλο! και με το σχολειο εδω που θα ειναι καθημερινή η επαφή με τη γλωσσα θα τα καταφέρει...το πολυ πολυ να παει και μια ταξη πισω για να έχει το περιθώριο να τα μαθει καλυτερα μέχρι να φτασει στην 'κρισιμη' τελευταια τάξη. Τωρα για την αντιδραση που φοβάσαι ειναι και σε μια ηλικια που βλεπει να προβληματα της ελλαδας....αν έχετε πχ σοβαρο οικονομικό προβλημα (όπως η πλειοψηφια των συμπατριωτών δυστυχώς) θα πρεπει να το καταλάβει οπως κι ο δικος μου, μπορει να 'αντιδρα' αλλά όπως λεει κι ο ίδιος 'και να γυρισω έτσι όπως ειναι η κατάσταση δεν θα έχω κανένα μελλον'...

            Comment


              Καλησπερα πατριωτακια.... Θα ηθελα να σας περιγραψω εως τωρα την προσπαθεια μου για εκδοση φοιτητικης βιζας και τη γραφω εδω διοτι εχω βγαλει το συμπερασμα οτι τα πραγματα εχουν σφιξει λιγο για τους ελληνες. Κατ' αρχην να πω οτι σε προηγουμενο μου post εχω γραψει οτι εχω βρει εργοδοτη (φουρναρης) και ηταν διατεθειμενος να μου κανει apprenticeship για φουρναρης κατι που δυστυχως τελικα δεν ισχυει γιατι το apprenticeship ειναι μονο για αυστραλους υπηκοους. Για οσους δε γνωριζουν apprenticeship ειναι οταν δουλευεις για καποιον και αυτος σου κανει τα εξοδα της σχολης για να μαθεις την τεχνη. Ο μισθος ειναι πολυ μικρος αλλα καθε χρονο ανεβαινει, η σχολη ειναι part time και ετσι μπορεις να δουλευεις ταυτοχρονα και η ολη διαδικασια διαρκει 3-4 χρονια αναλογως την ειδικοτητα. Αφου λοιπον δε γινοταν να μου κανει κατι τετοιο ο εργοδοτης μου η αλλη λυση ηταν να μου κανει sponsorship. Πηρε ο ιδιος λοιπον τηλεφωνο στο immigration και του ειπαν πως δε μπορει να κανει κατι τετοιο διοτι συμφωνα με το salary market ενας φουρναρης δε μπορει να παιρνει 49000 δολλαρια το χρονο (οσα προϋποθετει δλδ το sponsorship) ειδικα σε εναν συνοικιακο φουρνο οπως ο δικος του....

              Η μονη λυση λοιπον ηταν η φοιτητικη βιζα. Γραφομαι λοιπον στο κολλεγιο και κανω την αιτηση στο immi.gov.au για εκδοση φοιτητικης βιζας. Μετα απο δυο μερες λαμβανω mail οπου μου ζητουσαν τη μανα μου και το πατερα μου, δηλαδη, μια υπευθυνη δηλωση που να λεει: (Βαθια ανασα....)

              α) Γιατι διαλεξα να κανω αυτο το course
              β) Γιατι αυτο το κολλεγιο
              γ) Τους λογους που θελω να σπουδασω Αυστραλια και οχι στην Ελλαδα
              δ) Τι σχεση εχουν οι προηγουμενες/εως τωρα σπουδες μου με το course
              ε) Στοιχεια οικονομικης καταστασης στην Ελλαδα
              στ) Τους δεσμους μου που εχω με την Ελλαδα (ετσι ωστε μετα την ολοκληρωση των σπουδων να εχω λογους να γυρισω.....!!)
              ζ) Βεβαιωσεις προηγουμενων εργοδοτων
              η) Τιτλοι σπουδων
              θ) Αποδειξεις οτι εχω 10000 δολλαρια για το κολλεγιο, 18000 δολλαρια εξοδα διαβιωσης για ενα χρονο, 1000 δολλαρια για ταξιδι επιστροφης!!!!!!

              Μετα το μικρο εγκεφαλικο που επαθα κανονισα ραντεβου με δικηγορο/mara agent και μολις ειδε τι μου ζητουσαν απορησε και η ιδια, αυτα που ζητανε απο σενα μου λεει ειναι ακριβως οτι ζητανε απο αυτους που ερχονται απο το Μπαγκλαντες ή το Πακισταν. Αυτο εγινε μαλλον λογω της καταστασης στην Ελλαδα και περιμενουν νεο κυμα μεταναστευσης και κανουν οτι μπορουν να το αποφυγουν. Το πλεονεκτημα που εχω ειναι οτι εχω αρκετους συγγενεις που ειναι διατεθειμενοι να βοηθησουν (απ' οτι φαινεται...) και αυτο απο μονο του μου δινει μεγαλες πιθανοτητες να εγκρινουν την αιτηση, αν δε την εγκρινουν τοτε θα εχουν εξαντλησει ολη τους την αυστηροτητα μου λεει η δικηγορος. Αυτο που μενει τωρα ειναι να μεταφρασω τα εγγραφα μου, να τα επικυρωσω και μαζι με τις φωτοτυπιες των βιβλιαριων που εχουν οι θειοι στις τραπεζες (πρεπει να δειξουν οτι εχουν την οικονομικη δυνατοτητα να με υποστηριξουν) να τα στειλω στο υπουργειο και μετα να περιμενω απαντηση...... Ο Θεος βοηθος!!

              Comment


                Originally posted by nunki View Post
                Καλησπερα πατριωτακια.... Θα ηθελα να σας περιγραψω εως τωρα την προσπαθεια μου για εκδοση φοιτητικης βιζας και τη γραφω εδω διοτι εχω βγαλει το συμπερασμα οτι τα πραγματα εχουν σφιξει λιγο για τους ελληνες. Κατ' αρχην να πω οτι σε προηγουμενο μου post εχω γραψει οτι εχω βρει εργοδοτη (φουρναρης) και ηταν διατεθειμενος να μου κανει apprenticeship για φουρναρης κατι που δυστυχως τελικα δεν ισχυει γιατι το apprenticeship ειναι μονο για αυστραλους υπηκοους. Για οσους δε γνωριζουν apprenticeship ειναι οταν δουλευεις για καποιον και αυτος σου κανει τα εξοδα της σχολης για να μαθεις την τεχνη. Ο μισθος ειναι πολυ μικρος αλλα καθε χρονο ανεβαινει, η σχολη ειναι part time και ετσι μπορεις να δουλευεις ταυτοχρονα και η ολη διαδικασια διαρκει 3-4 χρονια αναλογως την ειδικοτητα. Αφου λοιπον δε γινοταν να μου κανει κατι τετοιο ο εργοδοτης μου η αλλη λυση ηταν να μου κανει sponsorship. Πηρε ο ιδιος λοιπον τηλεφωνο στο immigration και του ειπαν πως δε μπορει να κανει κατι τετοιο διοτι συμφωνα με το salary market ενας φουρναρης δε μπορει να παιρνει 49000 δολλαρια το χρονο (οσα προϋποθετει δλδ το sponsorship) ειδικα σε εναν συνοικιακο φουρνο οπως ο δικος του....

                Η μονη λυση λοιπον ηταν η φοιτητικη βιζα. Γραφομαι λοιπον στο κολλεγιο και κανω την αιτηση στο immi.gov.au για εκδοση φοιτητικης βιζας. Μετα απο δυο μερες λαμβανω mail οπου μου ζητουσαν τη μανα μου και το πατερα μου, δηλαδη, μια υπευθυνη δηλωση που να λεει: (Βαθια ανασα....)

                α) Γιατι διαλεξα να κανω αυτο το course
                β) Γιατι αυτο το κολλεγιο
                γ) Τους λογους που θελω να σπουδασω Αυστραλια και οχι στην Ελλαδα
                δ) Τι σχεση εχουν οι προηγουμενες/εως τωρα σπουδες μου με το course
                ε) Στοιχεια οικονομικης καταστασης στην Ελλαδα
                στ) Τους δεσμους μου που εχω με την Ελλαδα (ετσι ωστε μετα την ολοκληρωση των σπουδων να εχω λογους να γυρισω.....!!)
                ζ) Βεβαιωσεις προηγουμενων εργοδοτων
                η) Τιτλοι σπουδων
                θ) Αποδειξεις οτι εχω 10000 δολλαρια για το κολλεγιο, 18000 δολλαρια εξοδα διαβιωσης για ενα χρονο, 1000 δολλαρια για ταξιδι επιστροφης!!!!!!

                Μετα το μικρο εγκεφαλικο που επαθα κανονισα ραντεβου με δικηγορο/mara agent και μολις ειδε τι μου ζητουσαν απορησε και η ιδια, αυτα που ζητανε απο σενα μου λεει ειναι ακριβως οτι ζητανε απο αυτους που ερχονται απο το Μπαγκλαντες ή το Πακισταν. Αυτο εγινε μαλλον λογω της καταστασης στην Ελλαδα και περιμενουν νεο κυμα μεταναστευσης και κανουν οτι μπορουν να το αποφυγουν. Το πλεονεκτημα που εχω ειναι οτι εχω αρκετους συγγενεις που ειναι διατεθειμενοι να βοηθησουν (απ' οτι φαινεται...) και αυτο απο μονο του μου δινει μεγαλες πιθανοτητες να εγκρινουν την αιτηση, αν δε την εγκρινουν τοτε θα εχουν εξαντλησει ολη τους την αυστηροτητα μου λεει η δικηγορος. Αυτο που μενει τωρα ειναι να μεταφρασω τα εγγραφα μου, να τα επικυρωσω και μαζι με τις φωτοτυπιες των βιβλιαριων που εχουν οι θειοι στις τραπεζες (πρεπει να δειξουν οτι εχουν την οικονομικη δυνατοτητα να με υποστηριξουν) να τα στειλω στο υπουργειο και μετα να περιμενω απαντηση...... Ο Θεος βοηθος!!
                Φίλε nunki αφού έβαλες που έβαλες τον δικηγόρο/mara agent δηλαδή πράκτορα μετανάστευσης να κάνει τον μεσάζοντα, δεν του λες να ρωτήσει εξ ονόματός σου σαν να μην είχες ρωτήσει εσύ ποτέ δηλαδή, και να δούμε τι θα πούνε σε πράκτορα παρά σε τελικό αποδέκτη?
                Θάλω να πω, οτι επειδή είναι πράγματι, εξάντληση της αυστηρότητας του νόμου, μήπως σε δικηγόρο/μεταναστευτικό πράκτορα πούνε τα κανονικά και ετσι γλυτώσεις την διαδικασία/ταλαιπωρία?
                Υπομονή και επιμονή patriotes.

                Comment


                  Σ' ευχαριστω agoriani για το ενδιαφερον σου... θα το προσπαθησω αυτο που λες, αλλα απ' οσο γνωριζω ενας mara agent το μονο που κανει ειναι να σε βοηθησει στη διαδικασια και μονο. Μακαρι ο λογος του να εχει μεγαλυτερη βαρυτητα αλλα δε νομιζω να καταφερει κατι. Θα της το πω παντως να επικοινωνησει και αυτη, δε χανουμε τιποτα.......

                  Comment


                    Κι εμενα προσπαθουν να βρουνε λογο να μου ακυρωσουν την αιτηση για φοιτητικη απ'οτι εχω καταλαβει !!!
                    Τα εχω στειλει ΟΛΑ οσα μου ζητουσανε και τωρα μου ζητανε να δουνε το χαρτι της τραπεζης του εγγυητη μου, μεταφρασμενο στα Αγγλικα, και να ειναι και σε saving account κι ολας !!!
                    Και ο mara agent μου, μου ειπε οτι δε χρειαζεται να ειναι σε κλειστο λογαριασμο.
                    Οτι θελουν κανουν και οποτε τους καπνησει γινονται πιο αυστηροι εχω κτλβει...δεν εχουν καποια stadar διαδηκασια !!!

                    Comment


                      Όπως και σε άλλες χώρες 'ετσι και εδώ υπάρχουν μερικά άσχημα αλλά όπως γράφει και ο australian ασ απαρτήσουμε πρώτα τα άσχημα της Ελλάδας και μετά το συζητάμε...

                      Comment


                        Originally posted by D.V. View Post
                        Όπως και σε άλλες χώρες 'ετσι και εδώ υπάρχουν μερικά άσχημα αλλά όπως γράφει και ο australian ασ απαρτήσουμε πρώτα τα άσχημα της Ελλάδας και μετά το συζητάμε...
                        Καλημέρα πατριωτάκια....

                        ΟΧΙ... ΜΗ... ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΓΕΜΙΣΕΙ ΟΛΟ ΤΟ SITE Κ ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΓΡΑΦΟΥΜΕ ΜΕΤΑ...!!!

                        ΜΟΝΟ ΑΡΧΑΙΑ, ΩΡΑΙΑ ΤΟΠΙΑ, ΗΛΙΟ Κ ΘΑΛΑΣΣΑ ΕΧΟΥΜΕ...!!! ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ ΔΥΣΤΥΧΩΣ...!!! ΑΑΑ... Κ ΠΟΛΙΤΙΚΟΥΣ ΚΛΕΦΤΕΣ...!!!
                        Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

                        Comment


                          Originally posted by jimathens View Post
                          Καλημέρα πατριωτάκια....

                          ΟΧΙ... ΜΗ... ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΓΕΜΙΣΕΙ ΟΛΟ ΤΟ SITE Κ ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΓΡΑΦΟΥΜΕ ΜΕΤΑ...!!!

                          ΜΟΝΟ ΑΡΧΑΙΑ, ΩΡΑΙΑ ΤΟΠΙΑ, ΗΛΙΟ Κ ΘΑΛΑΣΣΑ ΕΧΟΥΜΕ...!!! ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ ΔΥΣΤΥΧΩΣ...!!! ΑΑΑ... Κ ΠΟΛΙΤΙΚΟΥΣ ΚΛΕΦΤΕΣ...!!!
                          καλο και σωστο!!

                          Comment


                            Originally posted by nunki View Post

                            α) Γιατι διαλεξα να κανω αυτο το course
                            β) Γιατι αυτο το κολλεγιο
                            γ) Τους λογους που θελω να σπουδασω Αυστραλια και οχι στην Ελλαδα
                            δ) Τι σχεση εχουν οι προηγουμενες/εως τωρα σπουδες μου με το course
                            ε) Στοιχεια οικονομικης καταστασης στην Ελλαδα
                            στ) Τους δεσμους μου που εχω με την Ελλαδα (ετσι ωστε μετα την ολοκληρωση των σπουδων να εχω λογους να γυρισω.....!!)
                            ζ) Βεβαιωσεις προηγουμενων εργοδοτων
                            η) Τιτλοι σπουδων
                            θ) Αποδειξεις οτι εχω 10000 δολλαρια για το κολλεγιο, 18000 δολλαρια εξοδα διαβιωσης για ενα χρονο, 1000 δολλαρια για ταξιδι επιστροφης!!!!!!

                            Μετα το μικρο εγκεφαλικο που επαθα κανονισα ραντεβου με δικηγορο/mara agent και μολις ειδε τι μου ζητουσαν απορησε και η ιδια, αυτα που ζητανε απο σενα μου λεει ειναι ακριβως οτι ζητανε απο αυτους που ερχονται απο το Μπαγκλαντες ή το Πακισταν. Αυτο εγινε μαλλον λογω της καταστασης στην Ελλαδα και περιμενουν νεο κυμα μεταναστευσης και κανουν οτι μπορουν να το αποφυγουν. Το πλεονεκτημα που εχω ειναι οτι εχω αρκετους συγγενεις που ειναι διατεθειμενοι να βοηθησουν (απ' οτι φαινεται...) και αυτο απο μονο του μου δινει μεγαλες πιθανοτητες να εγκρινουν την αιτηση, αν δε την εγκρινουν τοτε θα εχουν εξαντλησει ολη τους την αυστηροτητα μου λεει η δικηγορος. Αυτο που μενει τωρα ειναι να μεταφρασω τα εγγραφα μου, να τα επικυρωσω και μαζι με τις φωτοτυπιες των βιβλιαριων που εχουν οι θειοι στις τραπεζες (πρεπει να δειξουν οτι εχουν την οικονομικη δυνατοτητα να με υποστηριξουν) να τα στειλω στο υπουργειο και μετα να περιμενω απαντηση...... Ο Θεος βοηθος!!
                            Σε καταλαβαινω απολυτα...μαζι με το εγκεφαλικο....Τα ιδια ακριβως μου ζητησαν κι εμενα και το ιδιο υποστηριξε η δικηγορος.Εμεις δυστυχως δεν ειχαμε ιδιαιτερη βοηθεια για να δειξουμε χρηματα στην τραπεζα.Δειξαμε μονο ενα ποσο το οποιο ειχαμε δανειστει,βαλαμε τα χρηματα τη μια μερα, μετα απο 4 μερες πηραμε χαρτι απο την τραπεζα(πρεπει να περασει μια εργασιμη και πεσαμε στο Πασχα).Το καλο ειναι οτι μολισ ειχαμε παντρευτει και η δικηγορος υποστηριξε στην εκθεση της οτι εχουμε αρκετα χρηματα απο δωρα γαμου, επισης μας εσωσαν και οι περσινες! φορολογηκες δηλωσεις των γονιων μου οι οποιοι δεν ειχαν μετρητα να δηλωσουν αλλα πριν 2 χρονια εβγαζαν καλυτερα χρηματα και γραψαμε οτι θα μας δωσουν 15.000. Τωρα στο γιατι σπουδαζεις εκει, εμεις γραψαμε οτι ειναι πιο συντομες οι σπουδες και πιο οικονομικες και ειναι σαν συνεχεια του πτυχιου που ηδη εχω απο Ελλαδα.
                            Καλη τυχη ευχομαι στην εκβαση της υποθεσης σου!

                            Επισης να σημειωσω(δεν ξερω γιατι εγινε αυτο) οτι εμεις ειχαμε ηδη περασει τις 28 μερες προθεσμιας και η δικηγορος ζητησε παραταση και εστειλε την εκθεση της την πολυ τελευταια μερα(αγνωστο γιατι)...βεβαια την ιδια μερα πηραμε τη βιζα....εκει συνηλθα απο το εγκεφαλικο, πηραμε το πρωτο αεροπλανο κ φυγαμε.

                            Comment


                              Originally posted by jimathens View Post
                              Καλημέρα πατριωτάκια....

                              ΟΧΙ... ΜΗ... ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΓΕΜΙΣΕΙ ΟΛΟ ΤΟ SITE Κ ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΓΡΑΦΟΥΜΕ ΜΕΤΑ...!!!

                              ΜΟΝΟ ΑΡΧΑΙΑ, ΩΡΑΙΑ ΤΟΠΙΑ, ΗΛΙΟ Κ ΘΑΛΑΣΣΑ ΕΧΟΥΜΕ...!!! ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ ΔΥΣΤΥΧΩΣ...!!! ΑΑΑ... Κ ΠΟΛΙΤΙΚΟΥΣ ΚΛΕΦΤΕΣ...!!!
                              Ειναι κουραστικο αυτο το βιολι συνεχεια....
                              Τα ασχημα και τα στραβα της Ελλαδας τα ξερουμε,προσπαθουμε να μαθουμε και τα στραβα των αλλων χωρων.

                              Comment


                                Originally posted by gogita View Post
                                Σε καταλαβαινω απολυτα...μαζι με το εγκεφαλικο....Τα ιδια ακριβως μου ζητησαν κι εμενα και το ιδιο υποστηριξε η δικηγορος.Εμεις δυστυχως δεν ειχαμε ιδιαιτερη βοηθεια για να δειξουμε χρηματα στην τραπεζα.Δειξαμε μονο ενα ποσο το οποιο ειχαμε δανειστει,βαλαμε τα χρηματα τη μια μερα, μετα απο 4 μερες πηραμε χαρτι απο την τραπεζα(πρεπει να περασει μια εργασιμη και πεσαμε στο Πασχα).Το καλο ειναι οτι μολισ ειχαμε παντρευτει και η δικηγορος υποστηριξε στην εκθεση της οτι εχουμε αρκετα χρηματα απο δωρα γαμου, επισης μας εσωσαν και οι περσινες! φορολογηκες δηλωσεις των γονιων μου οι οποιοι δεν ειχαν μετρητα να δηλωσουν αλλα πριν 2 χρονια εβγαζαν καλυτερα χρηματα και γραψαμε οτι θα μας δωσουν 15.000. Τωρα στο γιατι σπουδαζεις εκει, εμεις γραψαμε οτι ειναι πιο συντομες οι σπουδες και πιο οικονομικες και ειναι σαν συνεχεια του πτυχιου που ηδη εχω απο Ελλαδα.
                                Καλη τυχη ευχομαι στην εκβαση της υποθεσης σου!

                                Επισης να σημειωσω(δεν ξερω γιατι εγινε αυτο) οτι εμεις ειχαμε ηδη περασει τις 28 μερες προθεσμιας και η δικηγορος ζητησε παραταση και εστειλε την εκθεση της την πολυ τελευταια μερα(αγνωστο γιατι)...βεβαια την ιδια μερα πηραμε τη βιζα....εκει συνηλθα απο το εγκεφαλικο, πηραμε το πρωτο αεροπλανο κ φυγαμε.
                                Gogita, πολυ παρηγορη η απαντηση σου. Εχω ετοιμασει ηδη τις απαντησεις μου καθως και υπευθυνη δηλωση απο τους συγγενεις μου εδω οτι με στηριζουν οικονομικα μαζι με τις φωτοτυπιες των τραπεζικων τους λογαριασμων.... Αυριο τις καταθετω στο immigration και πιστευω καποια εξελιξη θα υπαρξει αυριο, ελπιζω θετικη. Σε καθε περιπτωση θα ενημερωσω... ευχαριστω!

                                Comment

                                Working...
                                X