Announcement

Collapse
No announcement yet.

Τα άσχημα της Αυστραλίας και επί παντός επιστητού

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    αυτό με τη μετάφραση καινούργιο είναι; εγώ πριν 5 χρόνια απλά τους έδειξα το ελληνικό (το ροζ το διπλωμένο στα τρία) και μου έδωσαν αυστραλέζικο επιτόπου.

    Comment


      Originally posted by Poltergeist View Post
      αυτό με τη μετάφραση καινούργιο είναι; εγώ πριν 5 χρόνια απλά τους έδειξα το ελληνικό (το ροζ το διπλωμένο στα τρία) και μου έδωσαν αυστραλέζικο επιτόπου.
      τωρα θελει μεταφραση την περασμενη εβδομαδα τα πηρα

      Comment


        Ωπ ναι Κώστα, τώρα θυμήθηκα μου το είπες και στη συνάντηση...
        Τελικά είχαμε και κάποιες αβάντες εμείς οι "παλιοί"

        Comment


          Originally posted by Poltergeist View Post
          αυτό με τη μετάφραση καινούργιο είναι; εγώ πριν 5 χρόνια απλά τους έδειξα το ελληνικό (το ροζ το διπλωμένο στα τρία) και μου έδωσαν αυστραλέζικο επιτόπου.
          nai egw prin ena misi xrono kai mou to zitisan metafrasmeno to roz.giafto sou leo oi kairoi alazoun.....
          I am who I am, and who doesn't like it , can turn and walk away.
          :victory: :victory:

          Comment


            Originally posted by κωστας γαργαλιανοι View Post
            τωρα θελει μεταφραση την περασμενη εβδομαδα τα πηρα
            για να σου δώσουν το δίπλωμα του vicroads πρέπει να έχεις κάποια συγκεκριμένη βίζα; Με τουριστική που θα είμαι στην αρχή θα μου δώσουν το αυστραλέζικο δίπλωμα;

            Comment


              Originally posted by xri23 View Post
              για να σου δώσουν το δίπλωμα του vicroads πρέπει να έχεις κάποια συγκεκριμένη βίζα; Με τουριστική που θα είμαι στην αρχή θα μου δώσουν το αυστραλέζικο δίπλωμα;
              Οχι να περιμένεις να πάρεις κάποια άλλη βίζα. Στο μεταξύ σε καλύπτει και το κανονικό σου και αν θες να βγάλεις και το διεθνές. Αν μήνεις μόνο στο κανονικό να το κάνεις μια μετάφραση και να την έχεις μαζί. Αν πάρεις το διεθνές της ΕΛΠΑ, ουσιαστικά είναι η μετάφραση του κανονικού.
              Υπομονή και επιμονή patriotes.

              Comment


                Originally posted by Agoriani View Post
                Οχι να περιμένεις να πάρεις κάποια άλλη βίζα. Στο μεταξύ σε καλύπτει και το κανονικό σου και αν θες να βγάλεις και το διεθνές. Αν μήνεις μόνο στο κανονικό να το κάνεις μια μετάφραση και να την έχεις μαζί. Αν πάρεις το διεθνές της ΕΛΠΑ, ουσιαστικά είναι η μετάφραση του κανονικού.
                Αααα καλή φάση, θα το μεταφράσω νομίζω ότι συμφέρει από οικονομικής πλευράς. Η αλήθεια είναι πάντως ότι μου κάνει εντύπωση που με μια μετάφραση (από το υπουργείο βέβαια) το δίπλωμά μου θα έχει ισχύ και θα μπορώ να οδηγώ

                Comment


                  Σε ύψη ρεκόρ οι πλημμύρες στο Μπρισμπέιν - Η Αυγή online

                  Comment


                    Don't worry about it we'll be safe....

                    Comment


                      Περσινή είναι η είδηση...
                      Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

                      Comment


                        Περσινη αλλα πραγματικη....το βρηκα ψαχνοντας για brisbane....διαβασα οτι οι αρχες συμβουλευσαν τους πολιτες να μην κυκλοφορουν γιατι ισως τρακαρουν με....κροκοδειλο....
                        Νομιζω και φετος ειχε πλημμυρες.
                        Εκτορα για σενα το βαλα.Μην ξεχασουμε να παρουμε μαζι το φουσκωτο!!

                        Comment


                          Originally posted by jimathens View Post
                          .......Το ραντεβού για καφέ 17-12-2011 στην αθήνα έγινε κ ήρθαν αρκετά μέλη [15-16]...
                          ....ελπίζω αν γίνει κ άλλο να έρθουν πιο πολλοί αν είναι δυνατόν...

                          Gia na pw tin alitheia mou ithela kai egw na erthw... alla dn to eida eggerws!!

                          Comment


                            Originally posted by Agoriani View Post
                            Μετά απο μια σχετική συζήτηση που έγινε στο post Ανταπόκριση απο την Αυστραλία, ζητήθηκε να δημιουργηθεί ενα τέτοιο post ώστε να εκθέτονται εδώ τα άσχημα της Αυστραλίας γενικά και ειδικά.
                            Όποιος έχει κάτι να καταθέσει ιδού.
                            Γεια σου agoriani..με λενε θοδωρη και παρακολουθω το post σου εδω και καιρο και αυτα που λες..περιμενω τα χαρτια μου να ερθουν απο λονδινο να γινω αυστραλος υπηκοος μεσω της μητερας μου..εχω καποιες αποριες..θα φυγω το καλοκαιρι απο την ελλαδα να ερθω κατω στην αυστραλια με τον θειο μυ που ειναι και αυτος αυστραλος..θα μεινουμε σε εναν φιλο που εφυγε και αυτος απο την ελλαδα πριν 6 μηνες θα μας δωσει ενα δωματιο στην μελβουρνη που μενει..επισης κατι σημαντικο ειναι να σου πω πως εχω ζησει και 2 χρονια γερμανια οποτε ξερω τα περι εξου γενικα..ειμαι μαγειρας μιλαω τα αγγλικα μετρια προς καλα εχω δουλεψει σε πολυ καλα μαγαζια και ξενοδοχεια εδω στην ελλαδα και στην γερμανια επισης σαν μαγειρας..θα ηθελα να σε ρωτησω τα εξης..
                            1)ποσο ευκολο ειναι να βρω εκει δουλεια ως μαγειρας?
                            2)τι ποσα περνουν συνηθως εκει οι μαγειρες και αν κατα ποσο μετραει εκει το επαγγελμα..
                            3)αν καταφερω να φερω την κοπελα μου εκει να ερθει με τουριστικη βιζα και να την παντρευτω εκει ωστε να κατσει κιολας..

                            σε ευχαριστω για τον χρονο σου και περιμενω νεα σου συντομα..συγνωμη για το μηνυμα μου σε αυτο το post αλλα δεν μπορουσα να στειλω σε private message..

                            Comment


                              Originally posted by spiros View Post
                              Πολυ σωστα!!!

                              Eπισης να προσθεσω,οτι εχω την εντυπωση οτι οι Ελληνες που θελουν να μεταναστευσουν για Αυστραλια,δεν ενημερωνονται επαρκως,για την ζωη στην Αυστραλια,κατα ποσο ειναι ευκολο η δυσκολο να βρουν δουλεια και κυριως για τους ανειδικευτους.
                              Γιατι μπορει να υπαρχουν πληροφοριες για να βγαλεις βιζα και πως την βγαζεις και ολα αυτα,το θεμα ειναι αξιζει τον κοπο το ρισκο για να πας και να τα κανεις ολα αυτα?
                              Μεσα απο αντικειμενικες η ακομα και υποκειμενικες αποψεις μελων,μπορουν καποιοι να βγαλουν συμπερασματα.
                              Ειναι οπως ενα ρεπορταζ.Πας και ρωτας καποιους.Ο ενας σου λεει τα βρηκα ετσι...ο αλλιως τα βρηκα αλλιως.
                              Ασχετα αν εχουν διαφορετικη γνωμη και εκτιμηση,συμπερασματα νομιζω βγαινουν.
                              Θα συμφωνησω και γω μαζι σας.
                              Και γω κατα καποιο τροπο για εκει ετοιμαζομαι αλλα μεχρι τωρα ακουω οτι υπαρχουν δουλιες ,καλλιτερη ζωη ομως απο το διαβασμα που κανω εδω στο φορουμ ακομα δεν εχω απολυτη καλυψη στο θεμα εργασιας.
                              Στο θεμα τροπου ζωης και παροχων ομως μεγαλη.
                              Αλλα για να εχουμε τα παραπανω χρειαζομαστε και δουλεια.
                              Αν μπορουν τα ατομα που ειναι ηδη εκει ας καλυψουν το θεμα εργασιας.
                              Τι δουλεια βρηκαν,τι μοισθο να μαθουμε περισσοτερα.
                              Ευχαριστω εκ των προτερων.


                              ΥΓ.νομιζω θα βοηθαγε και σε ποσο καιρο την βρηκαν

                              Με κόπο αποκτά κανείς τις γνώσεις !!!

                              Comment


                                θα ηθελα και εγω να συνφωνησω με την Aussie !!!
                                Καλο θα ειναι εαν φυσικα γινεται, χωρις να δημιουργειται προβλημα σε κανενα, να γραφονται απο τους πατριωτες που ειναι εκει περισσοτερες δυνατον πληροφοριες , για την κατασταση που επικρατει ειδικα στον εργασιακο τομεα ανα επαγγελμα !!!
                                Για μας που ετοιμαζομαστε για το μεγαλο βημα θα ειναι πολυ χρησιμο αν οχι απαραιτητο.Γνωριζεται πολυ καλα πως ειναι να παρεις μια τετοια αποφαση!!
                                Και η Αυστραλια δεν ειναι Ευρωπη για να πεις οτι θα παω μια βολτα και οτι γινει!!!!
                                Εναι αρκετα μακρυα εχει αλλες προυποθεσεις και θελει μεγαλη προσοχη για το καθε βημα !!!!
                                Προσοχη αυτα πρεπει να γινονται απο τα ξενητεμενα πατριωτακια
                                - ΕΑΝ ΘΕΛΟΥΝ ΚΑΙ ΚΡΙΝΟΥΝ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ-
                                χωρις να θιγονται προσωπικα δεδομενα και γενικα αλλες καταστασεις και πραγματα !!!!!!
                                θέλει αρετή και τόλμη η ελευθερία

                                Comment

                                Working...
                                X