Announcement

Collapse
No announcement yet.

Τα άσχημα της Αυστραλίας και επί παντός επιστητού

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Να σου πω την αληθεια ... και εγω . Αλλα μετα απο τοσο ψαξιμο τοσες εβδομαδες αυτο καταλαβα. Το εχω τσεκαρει και ισχυει γενικα ( οπου έβρισκα κοστη εφαρμοζα αυτον τον τυπο και μου εβγαινε) γιαυτο και ειχα ρωτησει για το minimum cost per week ωστε να κανω την αναγωγή. Μην ξεχναμε ομως οτι για καποιους το δεδομενο για αλλους ειναι υπερβολη η για αλλους ελλιπές.

    Comment


      Originally posted by orpheus View Post
      Να σου πω την αληθεια ... και εγω . Αλλα μετα απο τοσο ψαξιμο τοσες εβδομαδες αυτο καταλαβα. Το εχω τσεκαρει και ισχυει γενικα ( οπου έβρισκα κοστη εφαρμοζα αυτον τον τυπο και μου εβγαινε) γιαυτο και ειχα ρωτησει για το minimum cost per week ωστε να κανω την αναγωγή. Μην ξεχναμε ομως οτι για καποιους το δεδομενο για αλλους ειναι υπερβολη η για αλλους ελλιπές.
      Ωραιος....αυτο ισχυει οπως το λες...για αυτο φανταζομε η κουβεντα γινετε γενικα για να δουμε το ποσο που θα χρειαζοταν (οπως το εκτιμαει καποιος που ειναι ηδη εκει) για να τα βγαλει περα καταρχας για τα βασικα εξοδα διαβιωσης (ενοικιο, λογαριασμους, μετακινιση κα) και μετα για το ποσο πολυτελή η γκουρμε θα ειναι τα γευματα σου και σε ποσο "αριστοκρατικα" μερη εχεις μαθει να διασκεδαζεις. Παντως ωραιος τυπος.....χαχαχα

      Comment


        Αυτό ακριβώς, πώς ορίζεις ποιό επίπεδο κατανάλωσης είναι μέσο/λογικό/αναμενόμενο;
        Πχ εδώ ένα αυτοκίνητο 1.300 κυβικά δε θεωρείται αυτοκίνητο, θεωρείται πλυντήριο με ρόδες ή μηχανή του γκαζόν γιατί όλοι έχουν 3.000-4.000 και ακόμα και κάτι μικρά ξεκινάνε απ'τα 1.700

        Comment


          Originally posted by orpheus View Post
          Ενας ατυπος γενικος κανονας που ισχυει παγκοσμιως (υπαρχουν και εξαιρεσεις οπως σε ολους τους κανονες) ειναι ο χ + χ/2 + χ/4 = τελικο κοστος ζωης (οπου χ το κοστος για ενα ατομο , χ/2 το κοστος δευτερου ατομου κλπ). Στηνν προκειμενη αν χ+χ/2+χ/4=55 τοτε το κοστος για ενα ατομο ειναι περιπου 32. Αντιστροφως μπορει καποιος να υπολογισει το κοστος 2μελους η τριμελους οικογενειας αν γνωριζει το ατομικο κοστος ζωης.
          Μας τρέλανες τώρα! Πολύ καλό!!!
          Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

          Comment


            Αν δεν έχεις ένα ΠΤΥΧΙΟ με ΠΕΤΑΛΑ, το οποίο να αναγνωριστεί με κάποιο τρόπο από το Αυστραλιανό κράτος, θα πρέπει να εργαστείτε ως ανειδίκευτοι.

            Εδώ αντιμετώπισαν την ανεργία των ανειδίκευτων με τα PART TIME και με τα ωράρια ΛΑΣΤΙΧΟ.

            Αυτό σημαίνει δηλαδή ότι πρέπει να βρεις δύο δουλειές. Πρέπει να πάρεις μεταχειρισμένο αυτοκίνητο και να το συντηρείς για να πηγαινοέρχεσαι σε περίεργες ώρες .

            Αν σου αναγνωρίσουν το πτυχίο, τότε ΑΛΛΑΖΟΥΝ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ.

            Comment


              Συμπληρώνω στο προηγούμενο ότι, αν είστε πολίτες μπορείτε να έχετε 1 εργασία και να παίρνετε ένα βοήθημα μικρό από το κράτος.

              ΟΜΩΣ σε αυτή τη περίπτωση πρέπει ανά τακτά χρονικά διαστήματα να πηγαίνετε σε συνεντεύξεις στο centrelink όπου θα ελέγχουν εκτεταμένα τη πρόοδο σας για αναζήτηση δεύτερης εργασίας και απεξάρτησης σας από το centrelink. ΤΟ ΑΥΣΤΡΑΛΙΑΝΟ ΚΡΑΤΟΣ ΕΊΝΑΙ ΒΟΗΘΗΤΙΚΟ ΠΡΟΣ ΤΟΥΣ ΑΥΣΤΡΑΛΙΑΝΟΥΣ ΠΟΛΙΤΕΣ ΤΟΥ, αλλά δεν ΑΠΟΤΕΛΕΙΤΑΙ ΑΠΟ ΠΟΛΛΑ ΛΑΜΟΓΙΑ.

              Διέπεται κυρίως, εν γένει, από Κ Ο Ι Ν Ω Ν Ι Κ Η δικαιοσύνη. Δεν αφήνει τους ΜΗ ΕΡΓΟΛΑΒΟΥΣ να ψοφήσουν της πείνας ΑΛΛΑ ζητάει εκ μέρους του Αυστραλιανού πολίτη, ΕΙΛΙΚΡΙΝΙΑ ΚΑΙ ΕΝΤΙΜΟΤΗΤΑ.

              Comment


                Originally posted by lift View Post




                Και τι έχεις να πεις για αυτά;
                exei tosi eglomatikotita stin au??

                Comment


                  Originally posted by τακης View Post
                  exei tosi eglomatikotita stin au??
                  Δεν ξέρω τι γίνεται στη Μελβούρνη και δυτικότερα, εδώ στο Sydney υπάρχει αρκετή εγκληματικότητα.

                  Ας μην ξεχνούμε ότι σε αυτή τη χώρα μιλούνται μέσα στα σπίτια εκατοντάδες διαφορετικές διάλεκτοι και γλώσσες, που αυτό δείχνει ότι υπάρχουν πολλές διαφορετικές κουλτούρες, νοοτροπίες, ψυχολογίες και συνεπώς αυτό φέρνει κάποια στιγμή συγκρούσεις σε οικονομικό επίπεδο, που κάποτε καταλήγουν και στη βία.

                  Το καλό είναι ότι η αστυνομία είναι συνέχεια σε κίνηση και διαθέτει οχήματα και μέσα που βοηθούν στο να είναι αποτελεσματική.

                  Comment


                    Πέρα από το θέμα της γλώσσας, που εμένα προσωπικά δεν με έχει κι ούτε πρόκειται να με απασχολήσει, το πιο βασικό είναι ότι ακόμη και για πωλητής ρούχων να θες να πας ή για σερβιτόρος σε καφετέρια, θα σου ζητήσουν να προσκομίσεις εκτός απ'την προϋπηρεσία σε ΑΥΣΤΡΑΛΕΖΙΚΟ μαγαζί, και κάποιο δίπλωμα σχετικό με το επάγγελμα. Δηλαδή στους πωλητές θέλουν κάτι σχετικό με retail και στις καφετέριες το barista. Αυτά για όσους σκέφτονται να πάνε ή πήγαν κι αναρωτιούνται ΓΙΑΤΙ δεν βρίσκουν δουλειά.

                    Ακόμη και οι υπήκοοι που ήταν Ελλάδα και επέστρεψαν μετά από χρόνια δυσκολεύονται να βρουν δουλειά. Και ναι, σίγουρα οι παλαιότεροι Έλληνες δεν βοηθούν ιδιαίτερα. Τα νέα παιδιά που φεύγουν τώρα ή μόλις έφυγαν είναι πολύ πιο πιθανό να σας συντρέξουν απ'τους συγγενείς που ήδη έχετε έξω, γενικός κανόνας αυτός.

                    Τώρα, όσον αφορά στα πιστοποιητικά, κοιτάξτε TAFE κι άλλες σχολές. Πολλά τμήματα είναι απογευματινά ή μια φορά την εβδομάδα οπότε υπάρχει αρκετός χρόνος για κάποια άλλη δουλειά.

                    Κάτι που ΑΚΟΜΗ δεν διάβασα εδώ είναι σχετικό με την εύρεση σπιτιού. Απ'όσο έχω δει, ζητάνε να προσκομίσετε χαρτί ότι εργάζεστε κάπου, αλλιώς δεν μπορείτε να νοικιάσετε ούτε δωμάτιο (δεν μιλάω για ξενοδοχείο, αλλά για στούντιο).

                    Προσεκτικές κινήσεις λοιπόν και προπαντός να το ψάξετε καλά πριν φύγετε. Τα πράγματα δεν είναι τόσο ρόδινα έξω, σαφώς οι μισθοί είναι πολύ καλύτεροι, όταν λέμε 8ωρο εννοούμε 8ωρο, τα προϊόντα είναι πολύ πιο φθηνά, αλλά οι πρώτοι μήνες θα είναι οι πιο ΔΥΣΚΟΛΟΙ της ζωής σας γιατί η εύρεση εργασίας είναι το πιο ζόρικο πράγμα. Προτιμούν τους Αυστραλούς, ακόμη και εμείς οι Ελληνο-αυστραλοί δυσκολευόμαστε να βρούμε κάτι.

                    Comment


                      Originally posted by Debbief View Post
                      ...το πιο βασικό είναι ότι ακόμη και για πωλητής ρούχων να θες να πας ή για σερβιτόρος σε καφετέρια, θα σου ζητήσουν να προσκομίσεις εκτός απ'την προϋπηρεσία σε ΑΥΣΤΡΑΛΕΖΙΚΟ μαγαζί, και κάποιο δίπλωμα σχετικό με το επάγγελμα. Δηλαδή στους πωλητές θέλουν κάτι σχετικό με retail και στις καφετέριες το barista. Αυτά για όσους σκέφτονται να πάνε ή πήγαν κι αναρωτιούνται ΓΙΑΤΙ δεν βρίσκουν δουλειά.
                      Ακόμη και οι υπήκοοι που ήταν Ελλάδα και επέστρεψαν μετά από χρόνια δυσκολεύονται να βρουν δουλειά. Και ναι, σίγουρα οι παλαιότεροι Έλληνες δεν βοηθούν ιδιαίτερα. Τα νέα παιδιά που φεύγουν τώρα ή μόλις έφυγαν είναι πολύ πιο πιθανό να σας συντρέξουν απ'τους συγγενείς που ήδη έχετε έξω, γενικός κανόνας αυτός.
                      Τώρα, όσον αφορά στα πιστοποιητικά, κοιτάξτε TAFE κι άλλες σχολές. Πολλά τμήματα είναι απογευματινά ή μια φορά την εβδομάδα οπότε υπάρχει αρκετός χρόνος για κάποια άλλη δουλειά.
                      Κάτι που ΑΚΟΜΗ δεν διάβασα εδώ είναι σχετικό με την εύρεση σπιτιού. Απ'όσο έχω δει, ζητάνε να προσκομίσετε χαρτί ότι εργάζεστε κάπου, αλλιώς δεν μπορείτε να νοικιάσετε ούτε δωμάτιο (δεν μιλάω για ξενοδοχείο, αλλά για στούντιο).
                      Προσεκτικές κινήσεις λοιπόν και προπαντός να το ψάξετε καλά πριν φύγετε. Τα πράγματα δεν είναι τόσο ρόδινα έξω, σαφώς οι μισθοί είναι πολύ καλύτεροι, όταν λέμε 8ωρο εννοούμε 8ωρο, τα προϊόντα είναι πολύ πιο φθηνά, αλλά οι πρώτοι μήνες θα είναι οι πιο ΔΥΣΚΟΛΟΙ της ζωής σας γιατί η εύρεση εργασίας είναι το πιο ζόρικο πράγμα. Προτιμούν τους Αυστραλούς, ακόμη και εμείς οι Ελληνο-αυστραλοί δυσκολευόμαστε να βρούμε κάτι.
                      Debbief να σου υπενθυμίσω οτι οι Έλληνες που είναι τώρα στην πατρίδα είναι υπο καθεστώς εξόντωσης και δεν έχουν να φοβηθούν σχεδόν τίποτα γιατι τα έχουν ήδη νοιώσει στο πετσί τους ολα τα τελευταία χρόνια.
                      Αυτό που για τις πιστοποιήσεις είναι πολύ σημαντικό να το καταλάβουν οι αναγνώστες: Ενώ στην πατρίδα έχουμε συνηθίσει να κάνουμε δουλειές του ποδαριού όπως λέμε, χωρίς να έχουμε καμιά εξειδίκευση σε αυτό όπως πωλητές, σερβιτόροι, μπάρμαν, baby siter και ενα σωρό άλλα τέτοια, εδώ υπάρχουν τμήματα λίγων εβδομάδων που σου δίνουν την κατάλληλη πιστοποίηση ώστε να εκπληρείς τις προϋποθέσεις για κάποιο απο αυτά τα επαγγέλματα. Έτσι λοιπόν υπάρχουν τα retail για τους πωλητές, τα barista για τους μπαρμαν και μάλιστα επειδή το αλκοόλ εδώ είναι σοβαρή υπόθεση, χρειάζεσαι και ειδική άδεια αν είναι να εργαστείς με αλκοόλ (οχι να το πίνεις), όπως ειδική άδεια αν είναι να εργαστείς με παιδιά κ.τ.λ.
                      Ετσι λοιπόν μια πόρτα που νομίζουν πολλοί οτι ερχόμενοι με τουριστική θα βρούνε ανοικτή είναι κλειστή. Δεν υπάρχουν δουλειές του ποδαριού εύκολα προσβάσιμες.

                      Τώρα για το σπίτι, απο που προέκυψε οτι ζητάνε χαρτί οτι εργάζεται κάποιος κάπου? Εγώ δεν εργάζομαι ακόμα εδώ και μισό χρόνο σχεδόν και εχω επίσης το ίδιο διάστημα σπίτι ενοικιασμένο και δεν είναι μόνο στο όνομα της Αυστραλίδας υπηκόου γυναίκας μου αλλά και εμένα. Ρωτάω για να καταλάβουμε και να αρχίσουμε να το γράφουμε γιατι είναι σημαντικό.
                      Υπομονή και επιμονή patriotes.

                      Comment


                        Originally posted by Agoriani View Post
                        Debbief να σου υπενθυμίσω οτι οι Έλληνες που είναι τώρα στην πατρίδα είναι υπο καθεστώς εξόντωσης και δεν έχουν να φοβηθούν σχεδόν τίποτα γιατι τα έχουν ήδη νοιώσει στο πετσί τους ολα τα τελευταία χρόνια.
                        Αυτό που για τις πιστοποιήσεις είναι πολύ σημαντικό να το καταλάβουν οι αναγνώστες: Ενώ στην πατρίδα έχουμε συνηθίσει να κάνουμε δουλειές του ποδαριού όπως λέμε, χωρίς να έχουμε καμιά εξειδίκευση σε αυτό όπως πωλητές, σερβιτόροι, μπάρμαν, baby siter και ενα σωρό άλλα τέτοια, εδώ υπάρχουν τμήματα λίγων εβδομάδων που σου δίνουν την κατάλληλη πιστοποίηση ώστε να εκπληρείς τις προϋποθέσεις για κάποιο απο αυτά τα επαγγέλματα. Έτσι λοιπόν υπάρχουν τα retail για τους πωλητές, τα barista για τους μπαρμαν και μάλιστα επειδή το αλκοόλ εδώ είναι σοβαρή υπόθεση, χρειάζεσαι και ειδική άδεια αν είναι να εργαστείς με αλκοόλ (οχι να το πίνεις), όπως ειδική άδεια αν είναι να εργαστείς με παιδιά κ.τ.λ.
                        Ετσι λοιπόν μια πόρτα που νομίζουν πολλοί οτι ερχόμενοι με τουριστική θα βρούνε ανοικτή είναι κλειστή. Δεν υπάρχουν δουλειές του ποδαριού εύκολα προσβάσιμες.

                        Τώρα για το σπίτι, απο που προέκυψε οτι ζητάνε χαρτί οτι εργάζεται κάποιος κάπου? Εγώ δεν εργάζομαι ακόμα εδώ και μισό χρόνο σχεδόν και εχω επίσης το ίδιο διάστημα σπίτι ενοικιασμένο και δεν είναι μόνο στο όνομα της Αυστραλίδας υπηκόου γυναίκας μου αλλά και εμένα. Ρωτάω για να καταλάβουμε και να αρχίσουμε να το γράφουμε γιατι είναι σημαντικό.
                        Agoriani, δεν ξέρω εάν συμβαίνει και σε άλλες περιοχές, μιλάω για Ν. προάστιο της Μελβούρνης, κοντά στο Frankston. Εκτός από το bond, ας πούμε ένα μηνιάτικο μπροστά, ζήτησαν και χαρτιά ότι δουλεύουμε κάπου προτού μας το ενοικιάσουν. Και δεν ήταν μόνο σε ένα σπίτι... Δεν ξέρω αν είναι συνήθεια των κατοίκων της περιοχής εδώ, αλλά εάν έχει συμβεί και σε κάποιον άλλο καλό είναι να το αναφέρετε, παιδιά.

                        Γι'αυτόν ακριβώς τον λόγο ήθελα κι εγώ να τονίσω πόσο σημαντικό είναι να έχεις καλό βιογραφικό προτού πας εκεί. Η ελληνική προϋπηρεσία δεν μετράει (σχεδόν) καθόλου και πρέπει να έχεις κάποιο δίπλωμα, το οποίο ανάλογα με την ειδικότητα και την σχολή μπορεί να πάρει από μερικούς μήνες έως και χρόνο.

                        Τα πτυχία γλωσσομάθειας που ξέρουμε στην Ελλάδα δεν ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΟΝΤΑΙ, και εξαιρέσεις δεν κάνουν ακόμη και σε όσους έχουν διδάξει χρόνια σε φροντιστήρια με ένσημα. Πρέπει να περάσουμε όλοι απ'την αρχή αυτήν την διαδικασία μέσω του IELTS, το οποίο το ζητάνε και τα πανεπιστήμια αλλά και οι τεχνικές σχολές.

                        Το θέμα της δουλειάς λοιπόν, είναι πολύπλοκο, διότι δεν προτιμάνε τους ξένους. Προτιμάνε τους Αυστραλούς διότι και έχουν προϋπηρεσία στις δουλειές αυτές αλλά έχουν και τα σχετικά διπλώματα. Το να δουλέψεις μαύρα ούτε λύση είναι, ούτε εφικτό καθώς για να παραμείνεις πρέπει να φαίνεται ότι δουλεύεις κάπου νόμιμα.

                        Comment


                          Originally posted by konstantinos1 View Post
                          ευχαριστω πολυ σπυρο!

                          οχι ειμαι οκ δεν πτοουμαι...απλα αισθανομαι οτι περνα ο καιρος και δεν κανω κατι, ψυχολογικα ειμαι οκ δε με επηρεαζει.

                          αυτο λεω και εγω, στην τελικη δουλευωντας αποδεικνυω οτι ειμαι εγκατεστημενος πληρως στην αυστραλια!
                          Γράψτους όλους τους Έλληνες που σε κοιτάνε . Τόσα ξέρουν , τόσα λένε. Τα ίδια και χειρότερα λέγανε και σε μένα αλλά εγώ είχα μουλαρώσει δεν καταλάβαινα κανέναν. Μετά όταν βρήκα δουλειά πήρα σε όλους από ενα καλό δώρο και ξαφνικά έγινε η πιο αγαπημένη τους. Οι Έλληνες εδώ είναι από άλλο ανέκδοτο. Και δουλειά να πιάσεις αν δεν βγάζεις αρκετά , πάλι περίεργα θα σε κοιτάνε. Εμένα τώρα με ρωτάνε ποσά δωμάτια έχει το σπίτι που μένω και όταν τους λέω 2 υπνοδωμάτια μου απαντάνε α καλά τόσο μικρό? Και ας έχει αυλή, γκαράζ, πίσίνα κ.τ.λ. Τον άνθρωπο οι έλληνες εδώ και ιδίως αυτοί που έχουν φύγει από την Ελλάδα πριν από 40 , 50 χρόνια τον μετράνε με τα δολλάρια και με τα τετραγωνικά. Γι αυτό λοιπόν μην δίνεις σημασία και εκμεταλλεύσου την φιλοξενία όσο πιο πολύ μπορείς. Επειδή είναι και θρασύδειλοι δεν θα σου πουν ποτέ φύγε μας είσαι βάρος. Από τις 15 Αυγούστου που λες είναι πολύ μικρό χρονικό διάστημα . 1,5 μήνας για τα δεδομένα της αυστραλίας δεν είναι τίποτα. Τα πράγματα εδώ κυλάνε αργά. Εγώ έχω να στείλω βιογραφικό 4 μήνες περίπου και ακόμα με παίρνουν τηλέφωνο για αιτήσεις που είχα κάνει που σημαίνει ότι είναι πιθανόν μια αίτηση που έχεις κάνει να μην έχει διαβαστεί ακόμα ή να μην έχει λήξει η διαδικασία ακόμα. Αν δεν σε καλούνε σε συνεντεύξεις προσπάθησε να αλλάξεις λίγο το cover letter ή το βιογραφικό σου. Η πόρτα για το Interview είναι το cover letter και το βιογραφικό. Προσωπικά δεν πιστεύω ότι πιάνοντας μια δουλειά σαν σερβιτόρος , δηαλδή έξω από το αντικείμενο σου ότι δείχνει ότι είσαι ενεργός με την δουλειά σου η με την καριέρα σου. Κάποιο course ή κάποια βιβλία μου ακούγονται κάπως καλύτερα . Δεν θα έκανα τίποτα αν δεν παιρνούσαν τουλάχιστον 3-4 μήνες εντατικής προσπάθειας.

                          Comment


                            Συμφωνώ μαζί σου demi, είσαι ακόμα πιο ακριβής στις πληροφορίες σου. Επίσης θα συμφωνήσω και με τα σχόλια σου σχετικά με τους Έλληνες στην Αυστραλία (την παλιά γενιά κυρίως) επειδή τους έχω ζήσει σε προσωπικό επίπεδο...

                            Comment


                              Originally posted by pan_k7 View Post
                              Συμφωνώ μαζί σου demi, είσαι ακόμα πιο ακριβής στις πληροφορίες σου. Επίσης θα συμφωνήσω και με τα σχόλια σου σχετικά με τους Έλληνες στην Αυστραλία (την παλιά γενιά κυρίως) επειδή τους έχω ζήσει σε προσωπικό επίπεδο...
                              Ναι ναι....... τέτοια λέτε εσείς να μας περιμένουν με μισό μάτι μόλις πατήσουμε πόδι εκεί!

                              Comment


                                Originally posted by demi View Post
                                Γράψτους όλους τους Έλληνες που σε κοιτάνε . Τόσα ξέρουν , τόσα λένε. Τα ίδια και χειρότερα λέγανε και σε μένα αλλά εγώ είχα μουλαρώσει δεν καταλάβαινα κανέναν. Μετά όταν βρήκα δουλειά πήρα σε όλους από ενα καλό δώρο και ξαφνικά έγινε η πιο αγαπημένη τους. Οι Έλληνες εδώ είναι από άλλο ανέκδοτο. Και δουλειά να πιάσεις αν δεν βγάζεις αρκετά , πάλι περίεργα θα σε κοιτάνε. Εμένα τώρα με ρωτάνε ποσά δωμάτια έχει το σπίτι που μένω και όταν τους λέω 2 υπνοδωμάτια μου απαντάνε α καλά τόσο μικρό? Και ας έχει αυλή, γκαράζ, πίσίνα κ.τ.λ. Τον άνθρωπο οι έλληνες εδώ και ιδίως αυτοί που έχουν φύγει από την Ελλάδα πριν από 40 , 50 χρόνια τον μετράνε με τα δολλάρια και με τα τετραγωνικά. Γι αυτό λοιπόν μην δίνεις σημασία και εκμεταλλεύσου την φιλοξενία όσο πιο πολύ μπορείς. Επειδή είναι και θρασύδειλοι δεν θα σου πουν ποτέ φύγε μας είσαι βάρος. Από τις 15 Αυγούστου που λες είναι πολύ μικρό χρονικό διάστημα . 1,5 μήνας για τα δεδομένα της αυστραλίας δεν είναι τίποτα. Τα πράγματα εδώ κυλάνε αργά. Εγώ έχω να στείλω βιογραφικό 4 μήνες περίπου και ακόμα με παίρνουν τηλέφωνο για αιτήσεις που είχα κάνει που σημαίνει ότι είναι πιθανόν μια αίτηση που έχεις κάνει να μην έχει διαβαστεί ακόμα ή να μην έχει λήξει η διαδικασία ακόμα. Αν δεν σε καλούνε σε συνεντεύξεις προσπάθησε να αλλάξεις λίγο το cover letter ή το βιογραφικό σου. Η πόρτα για το Interview είναι το cover letter και το βιογραφικό. Προσωπικά δεν πιστεύω ότι πιάνοντας μια δουλειά σαν σερβιτόρος , δηαλδή έξω από το αντικείμενο σου ότι δείχνει ότι είσαι ενεργός με την δουλειά σου η με την καριέρα σου. Κάποιο course ή κάποια βιβλία μου ακούγονται κάπως καλύτερα . Δεν θα έκανα τίποτα αν δεν παιρνούσαν τουλάχιστον 3-4 μήνες εντατικής προσπάθειας.
                                thanks demi! εχεις δικιο για τους ελληνες εδω, οι περισσοτεροι ετσι ειναι! βασικα περιμενουν οτι θα βρει καποιος αμεσως δουλεια! κυριολεκτικα αμεσως! μετα απο μια βδομαδα αφου ηρθα με ρωτουσαν αν βρηκα δουλεια! ενω εγω την πρωτη βδομαδα εκανα το σεντρελινκ, μεντικεαρ κτλ. και σκεφτονται ε αφου δε βρισκεις στο αντικειμενο βρες κατι αλλο! λες και με το που θα εκανα τις πρωτες αιτησεις θα με επερναν αμεσως για δουλεια, χωρις ουτε καν την αναμονη για την επεξεργασια των αιτησεων που κανουν οι εταιριες! τεσπα δε με ενοχλει ιδιαιτερα γιατι και εγω θελω να βρω κατι προχειρο ενω ψαχνω και τα ξαδερφια μου ειναι οκ, απλα και αυτοι το εχουν στο μυαλο τους ως λογικο οτι βρισκεις κατι προχειρο μεχρι να βρεις αυτο που θες!

                                α, να αναφερω πως μερικοι ελληνες εδω πραγματικα ειναι αγενεις με το θεμα αυτο και να ξερετε οσοι ερθετε οτι θα τα ακουσετε, δε θελω να αναφερω συγκεκριμενα πραγματα που μου ειπαν 1-2 γνωστοι συγγενων μου απο την 3-4 βδομαδα που ημουν εδω, του τυπου τι καθεσαι αφου δεν εχεις δουλεια να πας να κανεις οτι αλλο βρεις! αλλα με πολυ πιο αγενη τροπο!

                                εκτος οτι θελω και εγω να δουλεψω λιγο, σκεφτομαι και οτι και ο ρεκρουιτερ που συναντησα μου ειπε πως θα πρεπει να πεισω τον εργοδοτη οτι εχω αποφασισει να μεινω εδω, και σε αυτο εννοω μπορει να θεωρηθει θετικο οτι δουλευω εστω και σε ενα εστιατοριο! εξαλλου σκεφτομαι για παρτ ταιμ ή κατι για 3-4 φορες τη βδομαδα και αρα θα εχω και χρονο για να ψαχνω για δουλεια!
                                Diversification, innovation and adaptability are always the Keys to success...

                                Comment

                                Working...
                                X