Announcement

Collapse
No announcement yet.

Τα άσχημα της Αυστραλίας και επί παντός επιστητού

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by george lucas View Post
    Πριν απο λίγες μέρες γνωρίσαμε μία κοπέλα η οποία έχει γεννηθεί Αυστραλία απο Έλληνες γονείς η οποία προσπαθούσε να μας δικαιολογήσει την απαράδεκτη συμπεριφορά που έχουν οι παλιοί Συμπατριώτες μας προς τους νεοφερμένους Έλληνες. Μας έλεγε λοιπόν ότι για τους πρώτους Έλληνες τα πράγματα ηταν πολύ δύσκολα διότι είχαν φάει πολύ ρατσισμό, έκαναν όλες τις δύσκολες-βαριές δουλειές,είχαν μεγάλο πρόβλημα με την γλώσσα και γενικά είχαν αρκετές δυσκολίες, γιαυτό λοιπόν βγάζουν τέτοιο χαρακτήρα στους νεοφερμένους...
    δλδ επειδή τα περάσαμε εμείς πρέπει να τα περάσετε και εσείς...
    Κατα την προσωπική μου αποψη ολα αυτά ειναι Μ______Σ διότι αυτή την συμπεριφορά δεν την έχουν μονο οι παλιοί αλλα και οι απόγονοι τους οι οποίοι ειναι Αυστραλοί στην ουσια επησεις

    α) οταν είχαν έρθει αυτοί, ολο και κάποιος συνχωριανος τους τους βοηθήθησε να βρουν σπίτι ή δουλειά..
    Β) υπήρχε αλληλεγγύη, αλληλουποστηριξη και κατανόηση στα προβλήματα τους
    Γ) υπήρχαν περισσότερες ευκαιρίες απο οτι τώρα.
    α) Οταν ειχαν ερθει ολοι αυτοι , το πολυ-πολυ ,να βρισκαν δωματιο ,μεσα σε σπιτι ,που μεναν κι άλλοι πολλοί.
    Δουλειά; Οι περισσοτεροι δουλευαν στις πιό βρωμικες και σκληρές δουλειές στα εργοστασια ,στα χωραφια , στην οδοποιϊα κλπ...Αν τυχον λεγαν στον εργοδοτη ,να φερουν κι εναν συγχωριανο τους ,ενταξει ,τοτε βοηθουσαν και στην ανευρεση εργασιας.

    2)Αυτα ,ισως μεταξυ αυτων ,που μοιραζονταν δωματια σ ενα σπιτι.
    Γιατι καποιος συλλογος ή οργανωση ,που να υποδεχεται ,στηριζει και βρισκει εργασια ,δεν υπηρχε.

    Ο καθενας ,ερχοταν και στηριζοταν μονο στον εαυτο του.Αν τυχαινε και ειχε καποιον συγχωριανο ,τότε ισως εβρισκε το δωματιο και δουλεια της κατηγοριας που ανεφερα στο α.

    γ) Ευκαιριες ,που ως επι το πλειστον ,ηταν πολυ δυσκολες δουλειες ,σε εργοστασια .,γιατι τοτε ,υπηρχαν πολλά εργοστασια.Τωρα ,οχι. Τα περισσοτερα πραγματα ,φτιαχνονται πιά στην Ασία...


    Δεν ξερω τί συνεβαινε σε άλλες πόλεις ,για την Μελβουρνη μονο γνωριζω και μιλαω .
    Και δεν ειναι συγκρισιμες καν οι συνθηκες ,με οσους κατεβαινουν τωρα.

    Τοτε ,οι περισσοτεροι Non-British ,που φταναν στην Μελβουρνη ,αν δεν ειχαν ερθει με προσκληση συγγενη ,αλλά μεσω των European migration agreements ,που ειχε υπογραψει η Αυστραλια ,με διαφορες Ευρωπαϊκές χώρες , απ το λιμανι ,φορτωνονταν στο τραινο που εφτανε ως εκει και τους πηγαιναν στο κεντρο υποδοχης μεταναστων ,στο ''στρατοπεδο'' της Μπονεγκίλλα.....Ουτε ψυγειο ,δεν ειχαν και ό,τι αγοραζαν για να μαγειρεψουν ,χαλουσε σε λιγες ωρες και περπατουσαν χλμ κάθε μέρα ή καναν ωτοστοπ σε φορτηγα,να πανε ν αγορασουν λιγο κιμά –που ηταν φτηνος-,να μαγειρεψουν.. γιατι το φαγητο που τους διναν ,ηταν για τα σκουπιδια

    Το τί ηταν η Μπονεγκιλλα ,μπορει οποιος θελει να μαθει ,να διαβασει εδω... χωρις λογο ,δεν γιναν 2 μεγαλες εξεγερεσεις....

    Βαζω κι ενα αποσπασμα ,απο αγγλικο αρθρο

    ''The rooms were designed to accommodate 20 people and contained no internal partitions. From 1951 onwards the internal walls were slowly lined and painted and cubicles installed, allowing some privacy.

    The centre was remote from the larger cities and generally attracted little attention from the Australian press. An exception from this general rule was in 1949 when 13 newly arrived children died from malnutrition. An official inquiry was critical of the inadequately staffed and equipped hospital. There were protests about food and conditions in 1952 and Italian and German migrants staged a riot in 1961, smashing the employment office and clashing with police. The protesters posted signs reading "We want work or back to Europe" and "Bonegilla camp without hope". These two events embarrassed Australian authorities and saw a review of settlement policies.''

    Εκει ,πηγε κι ο δικος μου μπαμπας.Το αν καποιος μεταναστης ,ηξερε καποια τεχνη ,δεν τους ενδιεφερε. Εργατες επρεπε να γινουν κι οπου τους εστελναν ,σε όλη την Αυστραλια , σε δουλειες που δεν πηγαιναν Αυστραλοι .Πριν τους δοθει η βιζα ,τους καναν την ερωτηση '' 'Are you prepared to take any kind of work?'' και επρεπε για 2 χρονια ,να δουλεψουν οπου τους εστελναν οι Αρχες.Οταν ο employment officer ,του ειπε οτι θα φυγει για τις φυτειες του ζαχαροκαλαμου ,στο Queensland(οπου πολυ λιγοι αντεχαν...μιλαμε για φριχτες συνθηκες...) ,το βραδυ ,μαζι με καποιον άλλον ,πηδηξαν τα συρματα του φραχτη και το σκασανε και φτασαν με ωτοστοπ με φορτηγο ,στην Μελβουρνη.Δεν τους πιασανε.Οσους πιανανε ,οταν προσπαθουσαν ν αποδρασουν ,τους στελνανε στις φυτειες του Queensland...

    Φταναν ολοι με μια βαλιτσα ή κι ενα μπαουλο ....και οικοσκευες δεν ειχαν να στειλουν στην χώρα που πηγαιναν .Την πολυτελεια ,να σερφαρουν στο διαδικτυο και να μαζευουν πληροφοριες και να οργανωνουν τα της μεταναστευσης ,δεν την ειχαν.Ουτε να ζητανε skilled visas ή να γνωριζουν Αγγλικά....Να επικοινωνουν με τους δικους τους ,δεν μπορουσαν, μεσω τηλεφωνου ή skype...Ενα γραμμα ,με φωτογραφιες μεσα κι αυτο ηταν ολο....Κι η μανα ,αν γνωριζε γραμματα- του πατερα μου η μανα ,γνωριζε- ,θα απαντουσε.Αν δεν γνωριζε ,οπως η μανα της μαμας μου ,θα επρεπε να της διαβασει καποιος το γραμμα και να της γραψει και την απαντηση....Μεγαλος καημος ,αυτος , το να μην μιλας ,ουτε καν στο τηλεφωνο ,στους δικους σου...Ποιοι ειχαν τότε ,τηλεφωνο ,στην Ελλαδα;...Για να μην πω ,πόσα χρονια περνουσαν ,μεχρι να ξαναδει ο γονιος ,το παιδι του...

    Η μαμα μου ,δεν περασε απ την Μπονεγκιλλα .Εφτασε με βιζα αρραβωνιαστικιας.6 οικογενειες ,σ ενα σπιτι και δεν ηταν παντα ιδανικη η συγκατοικηση...Το επομενο τους δωματιο ,το βρηκαν ,οταν γνωρισε στο παρκο την νονα μου ,εγκυες κι οι δυο και μετακομισαν στο σπιτι της γυναικας που εγινε νονα μου.Εκει ,περασαν πολυ καλά ,απο την αποψη οτι ταιριαξαν και μετακομισαμε σε δικο μας σπιτι ,οταν ημουνα γυρω στα 2.

    Κανεις ,δεν βοηθουσε να προσφερει επιπλα και άλλα ειδη ,οπως γινεται πολλες φορες τωρα,γιατι απλουστατα ,ολοι παλευαν τοτε ,να σταθουν στα ποδια τους και δεν ειχαν καν δικα τους επιπλα ,ποσω δε μαλλον και να χαρισουν. Επισης ,τωρα , δεν εχω ακουσει οικογενειες να θελουν να μοιραστουν ενα σπιτι και να στριμωχτουν σ ενα δωματιο ,οπως τότε ,μεχρι να ορθοποδησουν.Ολοι θελουν τις ανεσεις τους και δικαιωμα τους .Δεν μιλαω για φοιτητες ,που νοικιαζουν δωματιο σε σπιτι .

    Οσο για δουλειες ; Ναι ,υπηρχαν ,στα εργοστασια ,που υπηρχαν τότε.Εκει ,δουλευε κι η μαμα μου ,φτιαχναν λαστιχα αυτοκινητων ,μια πολυ σκληρη δουλεια για γυναικα και ανθυγιεινη για εγκυο..γιατι βεβαια ,δουλευε ,κρυβοντας οτι ηταν εγκυος.(την βοηθουσε και το οτι δεν εβαζε κιλά και ειχε μικρη κοιλια ,που την εκρυβε η φαρδια ρομπα της δουλειας κι ετσι εφτασε μεχρι τον 8ο μηνα ,που την καταλαβαν..Επιδοματα δεν δικαιουνταν κι επρεπε να μαζευτουν λεφτα και για τα πραγματα του μωρου ,που θα εφερνε στον κοσμο...)

    Διαβαζω σε διαφορες ομαδες στο f.b ,παραπονα οτι οι παλιοι ,δεν βοηθανε τους νεους μεταναστες κι οτι οταν ειχαν μεταναστευσει αυτοι ,ειχαν βοηθεια και θα επρεπε να βοηθανε οσους ερχονται τωρα.Καθολου ετσι ,δεν ηταν τα πραγματα...Κανεις δεν τους βοηθουσε.Αν ειχε φτασει καποιος συγγενης ,πριν ,ισως.

    Επισης ,ξερω ,οτι σημερα ,υπαρχουν παλιοι ,που και επιπλα και άλλα χρειαζουμενα ,χαριζουν στους νεοαφιχθεντες.Και υπαρχουν ανθρωποι ,που εχουν οργανωθει και βοηθανε ,οπως μπορουν , ακομα και βρισκοντας δουλειες. Στις αρχες ,καποιοι πηγαιναν ακομα και στο αεροδρομιο ,να υποδεχτουν νεοαφιχθεντες ,που μαθαιναν οτι φταναν ,διαβαζοντας σχετικα ,σε ομαδες στο fb και σε φορουμ...Ομως....υπαρχουν αρκετες περιπτωσεις , καθολου καλης συμπεριφορας ,ακομα και παραβατικής και δεν θελω να επεκταθω... ξερω ,ομως ,πολλά..και καταλαβαινω ,γιατι ''μαζευτηκαν'' πολλοί παλιοί και πιά , δεν βοηθανε ,ουτε ανοιγουν το σπιτι τους ,οπως στην αρχη...

    Το οτι καποιοι παλιοι ,εχουν ρατσιστικη συμπεριφορά ,επειδη αυτοι περασαν πολλά , δεν το πιστευω. Το οτι υπαρχουν λογιών- λογιών ανθρωποι και αρα και ρατσιστικες συμπεριφορες ,σε καποιες περιπτωσεις ,ναι ,αυτο το πιστευω. Εχω διαβασει/ακουσει απ τους παπουδες ,πώς φερονταν το 1922 ,οι Ελληνες στους συνελληνες ,που φταναν απ την Μικρα Ασια και τον Πόντο....Κι εχω φριξει...Στην Ελλαδα ηταν γεννημενοι ,αυτοι με τις ρατσιστικες συμπεριφορες και αρα δεν εφταιγε οτι ειχαν περασει κι αυτοι τα ιδια ,σαν τους ξεριζωμενους ,γιατι δεν τα ειχαν περασει. Αρα ,ο,τι κουβαλαει ο καθενας στην ψυχη του, αυτο φταιει ,οταν δειχνουν καποιοι ,ρατσιστικες συμπεριφορες..

    Επισης , το να μη τρεξουν να βοηθησουν ,οσους φτανουν τωρα και να τους βρισκουν ακομα και δουλεια και να τους δινουν κι επιπλα ,δεν θεωρω οτι ειναι κατι ,για το οποιο θα επρεπε να κατηγορηθουν οι παλιοί ή τα παιδια τους. Και ουτε καταλαβαινω αυτη την λογικη ,οτι ειναι ηθικα υποχρεωμενοι να βοηθανε ,επειδη ειναι Ελληνες. Οποιος εχει τα κοτσια ,ας κοπιασει και να δει τί ψαρια πιανει μονος του.Εκατονταδες κατεβαινουν ,ειδικα με φοιτητικες -και κουβαλανε γυναικα και παιδια- και πώς ακριβως θα μπορουσαν να βοηθηθουν ολοι; Αλλά παντως ,οπως μπορουν ,βοηθανε οι περισσοτεροι παλιοι..Και καποιοι που σταματησαν να βοηθανε, εισεπραξαν απαραδεκτη συμπεριφορα ,αντι για ευχαριστώ και γι αυτο σταματησαν...Βεβαια ,δουλειες δεν εχουν ολοι να προσφερουν ,αλλά και γι αυτο ακομα , εχουν κατηγορηθει οι παλιοι...



    Ξερω και περιπτωσεις ,που τους βρηκαν σπιτι ,ενώ μονοι τους δεν μπορουσαν – και τους πηγαν τηλεοραση , κρεβατια ,κουζινικα ,επιπλα και τους φτιαξαν το νοικοκυριο κι ουτε ευχαριστω ,δεν ακουσαν.Αυτα μου ειπε κι η θεια μου κι η αδελφη μου ,οπως κι ατομα -πολυ αξιοπιστα -που ξερω οτι βοηθανε και μετά ,ουτε καλημερα δεν τους λενε ,αυτοι που βοηθηθηκαν…Δεν είναι ολοι ετσι ,αλλά υπαρχουν ουκ ολίγοι. Αρκετοι επισης, που κατεβηκαν με φοιτητικες βιζες ,κατηγορουνε απ το πρωί ως το βραδυ ,το κρατος που τους ταλαιπωρει ,την Ελληνικη κοινοτητα που δεν φτιαχνει δωρεαν σχολεια για τα παιδια τους και όλους τους παλιους ,που δεν βοηθανε τους νεομεταναστες ..γιατι ετσι θεωρουν τον εαυτο τους…νεομεταναστες και την φοιτητικη βιζα ,μεταναστευτικη βιζα και αρα θεωρουν ότι θα επρεπε να εχουν δικαιωματα και συζητανε ακομα και να κατεβουν να διαδηλωσουν… Διαβαζω και τα σχόλια,σε ομαδες στο fb ,oπου εχουν παραπονα και απαιτησεις. Και ενημερωνομαι από πρωτο χέρι ,από ατομα που γινονται δεκτες των παραπόνων και των επικρισεων…Όπως γνωριζω πρωτο χερι ,συμπεριφορα ζευγους ‘’φοιτητων’’ ,που επειδη ο αντρας ξερει μια δουλεια , και τον ειχε αναγκη το αφεντικο, γιατι δεν ευρισκε άλλον , φεροταν απαισια κι αυτος κι η γυναικα του και στο αφεντικο και στους άλλους εργαζομενους και εκβιαζε ο αντρας , για περισσοτερα λεφτα ,γι αυτόν- κι ας δουλευαν και μαυρα ,εκτος τα νομιμα ,σαν ‘’φοιτητης ’’ που ηταν ο αντρας… Και πριν τον εκβιασμο ,επαιρνε πολυ καλά λεφτα –και για τα ασπρα και για τα μαυρα και επιπλεον τις Κυριακες-,αλλά ηξερε ότι τον ειχαν αναγκη…(το ‘’φοιτητης’ ,σε εισαγωγικα ,… δουλευαν 6 μερες την βδομαδα ,full time, αρα δεν παρακολουθουσε ο ''φοιτητης'' ,το 80% των διδακτικων ωρών).Επισης ,υπαρχουν και φοιτητες ,που παιρνουν μιζες απο καποιες σχολες ,που ειναι γραμμενοι οι ιδιοι και η δουλεια τους ,ειναι να βρισκουν υποψηφια πελατακια ,για σπουδες που συνηθως ,δεν οδηγουν πουθενα...

    Εχουν κατεβει διαφοροι κατω ,με ασχημες συμπεριφορες -καποιες φορές και παραβατικές..- και πολλές απαιτησεις απ τους παλιους κι αυτα ,δεν ειναι καθολου ωραια πραγματα ,αλλά ετσι φερονται καποιοι ανθρωποι.Ολο βολεμενους ,χαρακτηριζουν τους παλιους , λες και θα πρεπε ν απολογηθουν οι παλιοι , που εχουν την υπηκοοτητα ,λες και τους χαριστηκαν ,οσα καταφεραν


    Γι αυτο ,δεν δεχομαι το οτι οι παλιοι ,δεν ειναι ενταξει. Το οτι υπαρχουν ισως καποιοι που δεν ειναι ενταξει, υπαρχουν και παντα θα υπαρχουν .Οπως υπαρχουν και νεοι ,που δεν ειναι καθολου ενταξει.Αλλά αυτο ,δεν σημαινει οτι κι ολοι οι νεοι ,δεν ειναι ενταξει.

    υ.γ george lucas , δεν απηυθυνα ειδικα σε σενα ,οσα εγραψα -αλλωστε ,εσυ δεν εγραψες ,οτι ειναι υποχρεωμενοι ηθικα ,να βοηθανε οι παλιοι ,τους νεους- ,αλλά με αφορμη το ποστ σου ,ηθελα να πω ,επιτελους καποια πραγματα...Οσο για την αναλυση της συμπεριφορας που εκανε η κοπελα ,εχω να πω ,οτι δεν σημαινει οτι αν ετσι νιωθουν καποιοι , τότε αυτο ισχυει και για ολους. Αν υπαρχουν και τετοιοι ,δεν σημαινει οτι αυτος ειναι ο κανονας.

    και ναι..εχει πολυ δικιο ο australian ,οταν γραφει ,οτι

    Originally posted by australian View Post
    Γιά να μην τα ισοπεδώνουμε όλα,υπάρχει και μαζική κάθοδος λαμογιών απο ελλάδα.
    Η πλειοψηφία των ελλήνων που έχω γνωρίσει,βοηθάει όπως μπορεί,υπάρχει και μιά μειοψηφία που κρατά μιά αρνητική στάση(όχι αδικαιολόγητα).
    οσο γι αυτο ,που εγραψες

    Originally posted by george lucas View Post
    Και στην τελική δεν θέλω την βοήθεια σου ρε φίλε.Λιγη συντροφικοτητα και λιγη αλληλεγγύη σαν συμπατριώτης που είσαι.
    Δεν θελω να μου δώσεις τα λεφτά σου, , είμαι εδώ για να κερδίσω τα δικά μου.
    Δεν θέλω να μου βρεις δουλειά, θα προσπαθήσω και θα καταφέρω να βρω μόνος μου δεν θέλω να με φιλοξενησεις, θα την βρω την άκρη. .
    Γενικά μην εισαι ΠΑΡΤΑΚΙΑΣ και μην με εκμεταλευεσε...
    ΕΛΛΗΝΑΡΑ
    Μια συμβουλή σε όσους σκέφτονται να κάνουν το μεγάλο βήμα..
    Μην στηρίζεστε σε κανένα, μονο στις δικές σας δυνάμεις για να μην φατε τα μουτρα σας στη στροφή...
    σιγουρα υπαρχουν ατομα ,που εκμεταλλευονται τους άλλους κι αυτο δεν ειναι κατι καινουργιο.Ουτε ''προνομιο'' των Ελληνων.Το ιδιο κανουν και Κινεζοι ,Ινδοι κλπ κλπ ,σε συμπατριωτες τους.Κι οχι μονο στην Αυστραλια ,αλλά σε ολες τις χώρες ,οταν φτανουν ανθρωποι ,που η φτωχεια τους αναγκασε να φυγουν απ την πατριδα τους.

    Και συμφωνω με την συμβουλη σου!

    Οσο για την συντροφικοτητα και την αλληλεγυη ,μηπως να κατηφοριζες κατά
    Μελβουρνη μεριά ,mate?
    Ακομα και για να μαζευτουν για καφε ,στην πολη που μενεις ,περνανε βδομαδες μεχρι να μπορεσουν να μαζευτουνε και το εχουν κανει ελαχιστες φορές ! Ενω τα παιδια ,απο Μελβουρνη μεριά , καθε τρεις και λιγο ,μαζευονται και περνανε ομορφα και βοηθανε ,οπως μπορουν!
    ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

    Comment


      Υπαρχουν αρκετοι Ελληνες που ερχομενοι σε μια χωρα που λειτουργει σαν Ελβετικο ρολοι πορευονται αναλογως κ σεβονται κ υπακουουν στους νομους κ φυσικα σεβονται!!!Σεβασμος ....μια λεξη που ειναι αγνωστη σε πολλους Ελληνες που κατεβαινουν κατω κ απο φιλοξενουμενοι το παιζουν αφεντικα κ διαταζουν κ ΑΠΑΙΤΟΥΝ!!!
      Εχω συγγενεις στην Μελβουρνη κ μου εχουν αναφερει ΠΟΛΛΑ παραδειγματα απο ανθρωπους που ενω δεχτηκαν βοηθεια ,οχι ενα ευχαριστω δεν γυρισαν να πουν αλλα διαμαρτυρονταν επειδη τους φαινονταν κ λιγη η βοηθεια!!Τετοια ξιπασια κ αχαριστια δεν ειχαν ξαναδει οι συγγενεις μου...τοσο πολυ που η συμπεριφορα τους ηταν καπως αμυντικη απεναντι μου οταν μαθανε οτι θα κατεβω Αυστραλια!!
      Αυτο με εκανε να νευριασω γιατι ο Ελληνας καραγκιοζης εμφανιζεται παντου κ χαλαει την εικονα του σωστου κ φιλοτιμου Ελληνα!!Νιωθω οτι θα με κοιταζουν υποπτευομενοι ολοι οσοι θα'ναι Αυστραλια κ οχι αδικα!Ο,τι κ να πω ΔΕΝ μπορω να τους το βγαλω απο το μυαλο κ να πω δεν ειμαι σαν εκεινους!!
      Και εγω να ημουν στη θεση τους θα ημουν επιφυλακτικη!!!
      “Nothing is forever”

      Comment


        Originally posted by vertigo View Post
        α) Οταν ειχαν ερθει ολοι αυτοι , το πολυ-πολυ ,να βρισκαν δωματιο ,μεσα σε σπιτι ,που μεναν κι άλλοι πολλοί.
        Δουλειά; Οι περισσοτεροι δουλευαν στις πιό βρωμικες και σκληρές δουλειές στα εργοστασια ,στα χωραφια , στην οδοποιϊα κλπ...Αν τυχον λεγαν στον εργοδοτη ,να φερουν κι εναν συγχωριανο τους ,ενταξει.......

        Originally posted by vertigo View Post
        Οσο για την συντροφικοτητα και την αλληλεγυη ,μηπως να κατηφοριζες κατά
        Μελβουρνη μεριά ,mate?
        Ακομα και για να μαζευτουν για καφε ,στην πολη που μενεις ,περνανε βδομαδες μεχρι να μπορεσουν να μαζευτουνε και το εχουν κανει ελαχιστες φορές ! Ενω τα παιδια ,απο Μελβουρνη μεριά , καθε τρεις και λιγο ,μαζευονται και περνανε ομορφα και βοηθανε ,οπως μπορουν!
        Yes Indeed!

        Comment


          Originally posted by australian View Post


          Yes Indeed!
          καλημεραααααααααααα εδω εχουμε ενα Μεγααααααααααααλο προβλημα!!!
          κλεινουμε τραπεζι για 20 ατομα και μαζευομαστε ....40 !!!!!!ναι ε=αυτο ειναι προβλημα!!!
          αλλα να λεμε και του στραβου το δικιο εδω ειμαστε πιο πολλοι και μενουμε το 70% πιο κοντα
          μεταξυ μας
          Οσο για το φερσιμο των παλιων.........ε εχουν και καποιο δικιο .... εχουν κατεβει κατι *καλοπαιδα*
          εδω κατω!!!!βεβαια υπαρχουν και ΠΟΛΛΑ ΚΑΛΑ ΠΑΙΔΙΑ αλλα ....ολοι θα βρουν σιγα σιγα τον δρομο τους
          Εδω εγω θεωρουμε!!!!!!παλιοσειρα ηρθα 11/ 11/2011 (σε λιγες μερες 2 χρονια) και παλι τωρα λεμε?????
          οτι κατι παμε να κανουμε αλα και παλι .....

          Comment


            Originally posted by vertigo View Post
            α) Οταν ειχαν ερθε ολο αυτοι αλλά πολέ-πολυ ,να βρισκαν δωματιο ,μεσα σε σπιτι ,που μεναν κι άλλοι πολλοί.
            Δουλειά; Οι περισσοτεροι δουλευαν στις πιό βρωμικες και σκληρές δουλειές στα εργοστασια ,στα χωραφια , στην οδοποιϊα κλπ...Αν τυχον λεγαν στον εργοδοτη ,να φερουν κι εναν συγχωριανο τους ,ενταξει ,τοτε βοηθουσαν και στην ανευρεση εργασιας.

            2)Αυτα ,ισως μεταξυ αυτων ,που μοιραζονταν δωματια σ ενα σπιτι.
            Γιατι καποιος συλλογος ή οργανωση ,που να υποδεχεται ,στηριζει και βρισκει εργασια ,δεν υπηρχε.

            Ο καθενας ,ερχοταν και στηριζοταν μονο στον εαυτο του.Αν τυχαινε και ειχε καποιον συγχωριανο ,τότε ισως εβρισκε το δωματιο και δουλεια της κατηγοριας που ανεφερα στο α.

            γ) Ευκαιριες ,που ως επι το πλειστον ,ηταν πολυ δυσκολες δουλειες ,σε εργοστασια .,γιατι τοτε ,υπηρχαν πολλά εργοστασια.Τωρα ,οχι. Τα περισσοτερα πραγματα ,φτιαχνονται πιά στην Ασία...


            Δεν ξερω τί συνεβαινε σε άλλες πόλεις ,για την Μελβουρνη μονο γνωριζω και μιλαω .
            Και δεν ειναι συγκρισιμες καν οι συνθηκες ,με οσους κατεβαινουν τωρα.

            Τοτε ,οι περισσοτεροι Non-British ,που φταναν στην Μελβουρνη ,αν δεν ειχαν ερθει με προσκληση συγγενη ,αλλά μεσω των European migration agreements ,που ειχε υπογραψει η Αυστραλια ,με διαφορες Ευρωπαϊκές χώρες , απ το λιμανι ,φορτωνονταν στο τραινο που εφτανε ως εκει και τους πηγαιναν στο κεντρο υποδοχης μεταναστων ,στο ''στρατοπεδο'' της Μπονεγκίλλα.....Ουτε ψυγειο ,δεν ειχαν και ό,τι αγοραζαν για να μαγειρεψουν ,χαλουσε σε λιγες ωρες και περπατουσαν χλμ κάθε μέρα ή καναν ωτοστοπ σε φορτηγα,να πανε ν αγορασουν λιγο κιμά –που ηταν φτηνος-,να μαγειρεψουν.. γιατι το φαγητο που τους διναν ,ηταν για τα σκουπιδια

            Το τί ηταν η Μπονεγκιλλα ,μπορει οποιος θελει να μαθει ,να διαβασει εδω... χωρις λογο ,δεν γιναν 2 μεγαλες εξεγερεσεις....

            Βαζω κι ενα αποσπασμα ,απο αγγλικο αρθρο

            ''The rooms were designed to accommodate 20 people and contained no internal partitions. From 1951 onwards the internal walls were slowly lined and painted and cubicles installed, allowing some privacy.

            The centre was remote from the larger cities and generally attracted little attention from the Australian press. An exception from this general rule was in 1949 when 13 newly arrived children died from malnutrition. An official inquiry was critical of the inadequately staffed and equipped hospital. There were protests about food and conditions in 1952 and Italian and German migrants staged a riot in 1961, smashing the employment office and clashing with police. The protesters posted signs reading "We want work or back to Europe" and "Bonegilla camp without hope". These two events embarrassed Australian authorities and saw a review of settlement policies.''

            Εκει ,πηγε κι ο δικος μου μπαμπας.Το αν καποιος μεταναστης ,ηξερε καποια τεχνη ,δεν τους ενδιεφερε. Εργατες επρεπε να γινουν κι οπου τους εστελναν ,σε όλη την Αυστραλια , σε δουλειες που δεν πηγαιναν Αυστραλοι .Πριν τους δοθει η βιζα ,τους καναν την ερωτηση '' 'Are you prepared to take any kind of work?'' και επρεπε για 2 χρονια ,να δουλεψουν οπου τους εστελναν οι Αρχες.Οταν ο employment officer ,του ειπε οτι θα φυγει για τις φυτειες του ζαχαροκαλαμου ,στο Queensland(οπου πολυ λιγοι αντεχαν...μιλαμε για φριχτες συνθηκες...) ,το βραδυ ,μαζι με καποιον άλλον ,πηδηξαν τα συρματα του φραχτη και το σκασανε και φτασαν με ωτοστοπ με φορτηγο ,στην Μελβουρνη.Δεν τους πιασανε.Οσους πιανανε ,οταν προσπαθουσαν ν αποδρασουν ,τους στελνανε στις φυτειες του Queensland...

            Φταναν ολοι με μια βαλιτσα ή κι ενα μπαουλο ....και οικοσκευες δεν ειχαν να στειλουν στην χώρα που πηγαιναν .Την πολυτελεια ,να σερφαρουν στο διαδικτυο και να μαζευουν πληροφοριες και να οργανωνουν τα της μεταναστευσης ,δεν την ειχαν.Ουτε να ζητανε skilled visas ή να γνωριζουν Αγγλικά....Να επικοινωνουν με τους δικους τους ,δεν μπορουσαν, μεσω τηλεφωνου ή skype...Ενα γραμμα ,με φωτογραφιες μεσα κι αυτο ηταν ολο....Κι η μανα ,αν γνωριζε γραμματα- του πατερα μου η μανα ,γνωριζε- ,θα απαντουσε.Αν δεν γνωριζε ,οπως η μανα της μαμας μου ,θα επρεπε να της διαβασει καποιος το γραμμα και να της γραψει και την απαντηση....Μεγαλος καημος ,αυτος , το να μην μιλας ,ουτε καν στο τηλεφωνο ,στους δικους σου...Ποιοι ειχαν τότε ,τηλεφωνο ,στην Ελλαδα;...Για να μην πω ,πόσα χρονια περνουσαν ,μεχρι να ξαναδει ο γονιος ,το παιδι του...

            Η μαμα μου ,δεν περασε απ την Μπονεγκιλλα .Εφτασε με βιζα αρραβωνιαστικιας.6 οικογενειες ,σ ενα σπιτι και δεν ηταν παντα ιδανικη η συγκατοικηση...Το επομενο τους δωματιο ,το βρηκαν ,οταν γνωρισε στο παρκο την νονα μου ,εγκυες κι οι δυο και μετακομισαν στο σπιτι της γυναικας που εγινε νονα μου.Εκει ,περασαν πολυ καλά ,απο την αποψη οτι ταιριαξαν και μετακομισαμε σε δικο μας σπιτι ,οταν ημουνα γυρω στα 2.

            Κανεις ,δεν βοηθουσε να προσφερει επιπλα και άλλα ειδη ,οπως γινεται πολλες φορες τωρα,γιατι απλουστατα ,ολοι παλευαν τοτε ,να σταθουν στα ποδια τους και δεν ειχαν καν δικα τους επιπλα ,ποσω δε μαλλον και να χαρισουν. Επισης ,τωρα , δεν εχω ακουσει οικογενειες να θελουν να μοιραστουν ενα σπιτι και να στριμωχτουν σ ενα δωματιο ,οπως τότε ,μεχρι να ορθοποδησουν.Ολοι θελουν τις ανεσεις τους και δικαιωμα τους .Δεν μιλαω για φοιτητες ,που νοικιαζουν δωματιο σε σπιτι .

            Οσο για δουλειες ; Ναι ,υπηρχαν ,στα εργοστασια ,που υπηρχαν τότε.Εκει ,δουλευε κι η μαμα μου ,φτιαχναν λαστιχα αυτοκινητων ,μια πολυ σκληρη δουλεια για γυναικα και ανθυγιεινη για εγκυο..γιατι βεβαια ,δουλευε ,κρυβοντας οτι ηταν εγκυος.(την βοηθουσε και το οτι δεν εβαζε κιλά και ειχε μικρη κοιλια ,που την εκρυβε η φαρδια ρομπα της δουλειας κι ετσι εφτασε μεχρι τον 8ο μηνα ,που την καταλαβαν..Επιδοματα δεν δικαιουνταν κι επρεπε να μαζευτουν λεφτα και για τα πραγματα του μωρου ,που θα εφερνε στον κοσμο...)

            Διαβαζω σε διαφορες ομαδες στο f.b ,παραπονα οτι οι παλιοι ,δεν βοηθανε τους νεους μεταναστες κι οτι οταν ειχαν μεταναστευσει αυτοι ,ειχαν βοηθεια και θα επρεπε να βοηθανε οσους ερχονται τωρα.Καθολου ετσι ,δεν ηταν τα πραγματα...Κανεις δεν τους βοηθουσε.Αν ειχε φτασει καποιος συγγενης ,πριν ,ισως.

            Επισης ,ξερω ,οτι σημερα ,υπαρχουν παλιοι ,που και επιπλα και άλλα χρειαζουμενα ,χαριζουν στους νεοαφιχθεντες.Και υπαρχουν ανθρωποι ,που εχουν οργανωθει και βοηθανε ,οπως μπορουν , ακομα και βρισκοντας δουλειες. Στις αρχες ,καποιοι πηγαιναν ακομα και στο αεροδρομιο ,να υποδεχτουν νεοαφιχθεντες ,που μαθαιναν οτι φταναν ,διαβαζοντας σχετικα ,σε ομαδες στο fb και σε φορουμ...Ομως....υπαρχουν αρκετες περιπτωσεις , καθολου καλης συμπεριφορας ,ακομα και παραβατικής και δεν θελω να επεκταθω... ξερω ,ομως ,πολλά..και καταλαβαινω ,γιατι ''μαζευτηκαν'' πολλοί παλιοί και πιά , δεν βοηθανε ,ουτε ανοιγουν το σπιτι τους ,οπως στην αρχη...

            Το οτι καποιοι παλιοι ,εχουν ρατσιστικη συμπεριφορά ,επειδη αυτοι περασαν πολλά , δεν το πιστευω. Το οτι υπαρχουν λογιών- λογιών ανθρωποι και αρα και ρατσιστικες συμπεριφορες ,σε καποιες περιπτωσεις ,ναι ,αυτο το πιστευω. Εχω διαβασει/ακουσει απ τους παπουδες ,πώς φερονταν το 1922 ,οι Ελληνες στους συνελληνες ,που φταναν απ την Μικρα Ασια και τον Πόντο....Κι εχω φριξει...Στην Ελλαδα ηταν γεννημενοι ,αυτοι με τις ρατσιστικες συμπεριφορες και αρα δεν εφταιγε οτι ειχαν περασει κι αυτοι τα ιδια ,σαν τους ξεριζωμενους ,γιατι δεν τα ειχαν περασει. Αρα ,ο,τι κουβαλαει ο καθενας στην ψυχη του, αυτο φταιει ,οταν δειχνουν καποιοι ,ρατσιστικες συμπεριφορες..

            Επισης , το να μη τρεξουν να βοηθησουν ,οσους φτανουν τωρα και να τους βρισκουν ακομα και δουλεια και να τους δινουν κι επιπλα ,δεν θεωρω οτι ειναι κατι ,για το οποιο θα επρεπε να κατηγορηθουν οι παλιοί ή τα παιδια τους. Και ουτε καταλαβαινω αυτη την λογικη ,οτι ειναι ηθικα υποχρεωμενοι να βοηθανε ,επειδη ειναι Ελληνες. Οποιος εχει τα κοτσια ,ας κοπιασει και να δει τί ψαρια πιανει μονος του.Εκατονταδες κατεβαινουν ,ειδικα με φοιτητικες -και κουβαλανε γυναικα και παιδια- και πώς ακριβως θα μπορουσαν να βοηθηθουν ολοι; Αλλά παντως ,οπως μπορουν ,βοηθανε οι περισσοτεροι παλιοι..Και καποιοι που σταματησαν να βοηθανε, εισεπραξαν απαραδεκτη συμπεριφορα ,αντι για ευχαριστώ και γι αυτο σταματησαν...Βεβαια ,δουλειες δεν εχουν ολοι να προσφερουν ,αλλά και γι αυτο ακομα , εχουν κατηγορηθει οι παλιοι...



            Ξερω και περιπτωσεις ,που τους βρηκαν σπιτι ,ενώ μονοι τους δεν μπορουσαν – και τους πηγαν τηλεοραση , κρεβατια ,κουζινικα ,επιπλα και τους φτιαξαν το νοικοκυριο κι ουτε ευχαριστω ,δεν ακουσαν.Αυτα μου ειπε κι η θεια μου κι η αδελφη μου ,οπως κι ατομα -πολυ αξιοπιστα -που ξερω οτι βοηθανε και μετά ,ουτε καλημερα δεν τους λενε ,αυτοι που βοηθηθηκαν…Δεν είναι ολοι ετσι ,αλλά υπαρχουν ουκ ολίγοι. Αρκετοι επισης, που κατεβηκαν με φοιτητικες βιζες ,κατηγορουνε απ το πρωί ως το βραδυ ,το κρατος που τους ταλαιπωρει ,την Ελληνικη κοινοτητα που δεν φτιαχνει δωρεαν σχολεια για τα παιδια τους και όλους τους παλιους ,που δεν βοηθανε τους νεομεταναστες ..γιατι ετσι θεωρουν τον εαυτο τους…νεομεταναστες και την φοιτητικη βιζα ,μεταναστευτικη βιζα και αρα θεωρουν ότι θα επρεπε να εχουν δικαιωματα και συζητανε ακομα και να κατεβουν να διαδηλωσουν… Διαβαζω και τα σχόλια,σε ομαδες στο fb ,oπου εχουν παραπονα και απαιτησεις. Και ενημερωνομαι από πρωτο χέρι ,από ατομα που γινονται δεκτες των παραπόνων και των επικρισεων…Όπως γνωριζω πρωτο χερι ,συμπεριφορα ζευγους ‘’φοιτητων’’ ,που επειδη ο αντρας ξερει μια δουλεια , και τον ειχε αναγκη το αφεντικο, γιατι δεν ευρισκε άλλον , φεροταν απαισια κι αυτος κι η γυναικα του και στο αφεντικο και στους άλλους εργαζομενους και εκβιαζε ο αντρας , για περισσοτερα λεφτα ,γι αυτόν- κι ας δουλευαν και μαυρα ,εκτος τα νομιμα ,σαν ‘’φοιτητης ’’ που ηταν ο αντρας… Και πριν τον εκβιασμο ,επαιρνε πολυ καλά λεφτα –και για τα ασπρα και για τα μαυρα και επιπλεον τις Κυριακες-,αλλά ηξερε ότι τον ειχαν αναγκη…(το ‘’φοιτητης’ ,σε εισαγωγικα ,… δουλευαν 6 μερες την βδομαδα ,full time, αρα δεν παρακολουθουσε ο ''φοιτητης'' ,το 80% των διδακτικων ωρών).Επισης ,υπαρχουν και φοιτητες ,που παιρνουν μιζες απο καποιες σχολες ,που ειναι γραμμενοι οι ιδιοι και η δουλεια τους ,ειναι να βρισκουν υποψηφια πελατακια ,για σπουδες που συνηθως ,δεν οδηγουν πουθενα...

            Εχουν κατεβει διαφοροι κατω ,με ασχημες συμπεριφορες -καποιες φορές και παραβατικές..- και πολλές απαιτησεις απ τους παλιους κι αυτα ,δεν ειναι καθολου ωραια πραγματα ,αλλά ετσι φερονται καποιοι ανθρωποι.Ολο βολεμενους ,χαρακτηριζουν τους παλιους , λες και θα πρεπε ν απολογηθουν οι παλιοι , που εχουν την υπηκοοτητα ,λες και τους χαριστηκαν ,οσα καταφεραν


            Γι αυτο ,δεν δεχομαι το οτι οι παλιοι ,δεν ειναι ενταξει. Το οτι υπαρχουν ισως καποιοι που δεν ειναι ενταξει, υπαρχουν και παντα θα υπαρχουν .Οπως υπαρχουν και νεοι ,που δεν ειναι καθολου ενταξει.Αλλά αυτο ,δεν σημαινει οτι κι ολοι οι νεοι ,δεν ειναι ενταξει.

            υ.γ george lucas , δεν απηυθυνα ειδικα σε σενα ,οσα εγραψα -αλλωστε ,εσυ δεν εγραψες ,οτι ειναι υποχρεωμενοι ηθικα ,να βοηθανε οι παλιοι ,τους νεους- ,αλλά με αφορμη το ποστ σου ,ηθελα να πω ,επιτελους καποια πραγματα...Οσο για την αναλυση της συμπεριφορας που εκανε η κοπελα ,εχω να πω ,οτι δεν σημαινει οτι αν ετσι νιωθουν καποιοι , τότε αυτο ισχυει και για ολους. Αν υπαρχουν και τετοιοι ,δεν σημαινει οτι αυτος ειναι ο κανονας.

            και ναι..εχει πολυ δικιο ο australian ,οταν γραφει ,οτι



            οσο γι αυτο ,που εγραψες



            σιγουρα υπαρχουν ατομα ,που εκμεταλλευονται τους άλλους κι αυτο δεν ειναι κατι καινουργιο.Ουτε ''προνομιο'' των Ελληνων.Το ιδιο κανουν και Κινεζοι ,Ινδοι κλπ κλπ ,σε συμπατριωτες τους.Κι οχι μονο στην Αυστραλια ,αλλά σε ολες τις χώρες ,οταν φτανουν ανθρωποι ,που η φτωχεια τους αναγκασε να φυγουν απ την πατριδα τους.

            Και συμφωνω με την συμβουλη σου!

            Οσο για την συντροφικοτητα και την αλληλεγυη ,μηπως να κατηφοριζες κατά
            Μελβουρνη μεριά ,mate?
            Ακομα και για να μαζευτουν για καφε ,στην πολη που μενεις ,περνανε βδομαδες μεχρι να μπορεσουν να μαζευτουνε και το εχουν κανει ελαχιστες φορές ! Ενω τα παιδια ,απο Μελβουρνη μεριά , καθε τρεις και λιγο ,μαζευονται και περνανε ομορφα και βοηθανε ,οπως μπορουν!
            Φίλη Vertigo τα ήξερα όλα αυτά πριν ερθω,για αυτό κράταγα και μικρό καλάθι...
            Με ξέρεις και εχεις καταλαβει τον τρόπο που σκέφτομαι.
            Δεν προσγειώθηκα από άλλον πλανήτη και δόξα τον Θεό,μιας και νέος σε ηλικία,ξέρω που πατάω και που βρίσκομαι.
            Όσον αφορά για το θέμα εργασίας ξέρουμε όλοι πολύ καλά οτι τότε ηταν πιο εύκολα
             ( να βρείς ενοοώ)διότι
             α) τώρα,ακόμα και για σερβιτόρος ή barista ή ακόμα και ρυθμιστής κυκλοφορίας σε εργα κτλ.να πας θες certificate και απο ουσία βέβαια τπτ.. ( το ξέρεις πολύ καλά αυτό και το έχουμε ξανασυζητήσει) πήγε η Βιολέτα να πάρει certificate barista και ήξερε ποιο πολλά από την καθηγήτρια.
            Β)ακόμα και αυτό που είπες, οτι μπορεί κάποιος να έλεγε κατι στα αφεντικά του,βοηθούσε και δυστυχώς τουλάχιστον ΕΓΩ ακόμα δεν το εχω συναντήσει. Ισως είναι νωρίς. 
            Γ)και καλά Αγγλικά να μην γνώριζε κάποιος, δουλειά έβρησκε.
            Η δουλειά δεν είναι ντροπή και στην τελική δεν πάμε να γίνουμε και πυρηνικοί επιστήμονες ασε που οι βαριές δουλειές πλήρωναν και πληρώνουν ακομα καλά. 

            Όσον αφορά τον ρατσισμό, το ότι τα ίδια κανουν όλοι αυτοί που ανέφερες Κινέζοι, Ινδοί, Άραβες στους συμπατριώτες τους δεν πάει να πει οτι ειναι σωστό να γίνεται,ούτε ειναι κανόνας,ούτε δικαιολογεί τέτοιες συμπεριφορές.
            Αυτό κατα την γνώμη μου δείχνει 
            α) κόμπλεξ κατωτερότητας και β) μικροπρέπεια. 
            Το ότι έφαγαν αυτοί ρατσισμό τους δημιούργησε όλα αυτά τα κόμπλεξ και ειναι λογικό,αυτο δεν πάει να πει όμως ότι πρέπει να συμπεριφέρονται αναλόγως στους νέους μετανάστες. Ούτε οι νέοι μετανάστες να το πληρώνουν με το ίδιο νόμισμα
            Ο ρατσισμός κατα την γνώμη μου είναι κατακριτέος και τιποτένιος και αν θα μπορούσα ποτε να τον δεχτώ εδώ που είμαι θα ήταν μόνο από τους aboriginal που στην τελική αυτοί ειναι οι αυτοχθονες και κανείς άλλος,όλοι οι άλλοι είναι το ίδιο μετανάστες όπως εγω, αυτοί και οι περισσότεροι εδω μέσα.
            Όλοι οι άλλοι θα μπορούσαν να σιωπήσουν και να κοιτάξουν πως αυτοί θα γίνουν καλύτεροι άνθρωποι και οχι τι κάνουν ή απο που είναι οι γύρω τους.
            ΕΓΩ προσωπικά έφαγα ρατσισμό και αυτον από Έλληνες Συμπατριώτες μου, δεν σημαίνει όμως οτι και γω θα συμπεριφερθώ αναλόγως γιατί δεν νιώθω και ούτε και πότε θα γινω μικρός ή τιποτένιος ή κομπλεξάρας.
            Εχω έρθει εδώ γιατί στην Ελλάδα υπήρχε πρόβλημα δεν ήρθα να πάρω ούτε κανενός το σπίτι ή αμάξι ή δόξα ή λεφτά ή τσιγάρα, όλοι αυτοί όμως με μεγάλη χαρά με άρμεξαν και οτι είχα προσπάθησαν να μου το πάρουν.
            Δεν είμαι γατάκι όμως....
            Πότε δεν ζήτησα την βοήθεια κανενός και ούτε και πρόκειται ποτέ να την ζητήσω. Αυτό που δεν ανέχομαι όμως είναι η εκμετάλλευση. 


            Σκοπος αυτου του thread είναι να ακούγονται και να γράφονται όλα,καλά ή κακά,ανάλογα με τα βιώματα του καθενός.
            Ολα αυτά που αναφέρω είναι ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ εμπειρίες και δεν πάει να πει πως ειναι όλα και όλοι έτσι.
            Δυστηχώς όμως οταν βιώνεις κάτι στο τέλος σου γίνονται παθήματα και μπορείς να σχηματίσεις γνώμες και εντυπώσεις. 
            Επίσης όλα αυτά που γράφω δεν τα πιστεύω μόνο εγω αλλά και αρκετοί συμφορμίτες όπως επίσεις και ολόκληρο SBS έκανε ανάλογο ρεπορτάζ και επιβεβαιώνει όλους αυτούς τους μύθους.



            Η Αυστραλία είναι ενα τέλειο κράτος με απίστευτα καλή οργάνωση, σωστο και τέλεια καταρτισμενο Δημόσιο τομέα, με εξαιρετικό σύστημα υγείας, με εξαιρετικό συστημα αποκαταστασης ατόμων με ειδικές ανάγκες ή προβλήματα γενικότερα.
            Είναι ενα κράτος που είναι δίπλα στους πολίτες του και αξιοποιώντας τα μυαλά και τους ανθρώπους που έχουν όρεξη για δουλειά-απο οπου και αν προέρχονται- πάει συνεχώς μπροστά.
            Μην το κρατάμε πισω όμως με τα αραχνιασμενα μυαλά και αντιλήψεις που διαθέτουν κάποιοι διοτι ζούμε στο 2013 και οχι στο 1920 ή 1950 και είναι κρίμα να χαλάνε ολη αυτή την ωραία εικόνα της Αυστραλίας.

            Θα συμφωνήσω στο ότι ήρθα σε λάθος πόλη και για αυτόν τον λόγο αποφασίσαμε με την γυναίκα μου να ανηφορήσουμε προς Gold Coast μεριά διότι δεν την παλεύουμε άλλο στο sydney και δεν μας σταματαει τίποτα και κανείς.Oχι ότι εκεί μπορεί να βρούμε αλληλεγγύη ή συντροφικότητα αλλά πλέον δεν μας ενδιαφέρει καθόλου γιατί έχουμε ο ένας τον αλλο. 

            Όσον αφορά την Μελβούρνη έχω να πω ενα τεράστιο ΜΠΡΑΒΟ διότι εκεί ειναι ο σωστός ο κόσμος και εχω να πω οτι σας ΖΗΛΕΥΩ πολύ ( με την καλη ενοια).

            Comment


              φίλε george lucas,ξερω οτι κραταγες μικρο καλαθι κι οτι στηριζοσουν στις δικες σου δυναμεις και σου ειπα οτι συμφωνω με την συμβουλη που εδωσες ,να στηριζεται ο καθενας στις δικες του δυναμεις.


              Το οτι χρειαζονται παντα πιστοποιητικα ,για να δουλεψει καποιος στο hospitality-δεν αναφερομαι για barista ,γιατι δεν το ξερω ,αλλά για ατομα που σερβιρουν και μαγειρες- , μια που ανεφερες για δουλεια αυτου του τομεα ,δεν ειναι κανονας και απαιτουμενο ,παντα ,τουλαχιστον στην Μελβουρνη και το γνωριζω απο πρωτο χερι και δεν μιλαω για μαυρη εργασια.Για την πολιτεια που ζεις ,δεν ξερω.Για να το λες ,ετσι θα ειναι. Αλλά παντως ,δεν κοστζουν ακριβα κι αποκτωνται αμεσα ,τα πιστοποιητικα για barista και σερβιρισμα αλκοολ.

              Για εργοστασια πολλα ,που υπηρχαν τοτε ,μιλησα κι αρα υπηρχε περιπτωση ,να μιλησει καποιος στο εργοδοτη ,για καποιον που μολις ειχε φτασει και εψαχνε για δουλεια και δεν ηξερε ,βεβαια Αγγλικα.Χωρις να σημαινει οτι ηταν κι ο κανονας κι οτι δεν χτυπουσαν οι ιδιοι την πορτα του εργοστασιου ,ζητωντας δουλεια κι ας μην ηξεραν Αγγλικα. Ολο και καποιος Ελληνας εργαζομενος , θα δουλευε εκει ,που θα βοηθουσε στην συνεννοηση...Ουτε θεωρω ,οτι η οποιαδηποτε δουλεια ειναι ντροπη.Μιλησα για βαριες δουλειες ,θελοντας να δειξω ,οτι τοτε αυτες τις δουλειες εβρισκαν και δεν τα ειχαν βρει ολα ευκολα ,οπως διαβαζω σε διαφορες ομαδες ,να κατηγορουν τους παλιους κι οτι αυτη ηταν η βοηθεια ,που ισως καποιοι ειχαν-αν δουλευε καποιος συγχωριανος εκει- κι οχι κατι οργανωμενο ,απο φορείς και συλλόγους.Το οτι δεν εχεις συναντησει κατι αναλογο ,να σε συστησει καποιος σε δουλεια ,πιστευω οτι εχει κυριως να κανει με το οτι σημερα ,δεν υπαρχουν πολλα εργοστασια ,αρα και θεσεις αναλογες ,πρωτον και δευτερον ισως τα ατομα που συναντησες ,να μην ειχαν καποια δουλεια υπ οψιν τους , ή να μην χρειαζοταν προσωπικο εκει που δουλευαν ή και να μην θελαν να ενδιαφερθουν.

              Πιστοποιητικα-πλην του barista ,που δεν γνωριζω αν το ζητανε παντα στην Μελβουρνη (κι εννοω ,αυτου που φτιαχνει καφεδες, οχι που σερβιρει αλκοολ ) ,γιατι δεν εχω γνωστο που να δουλευει σε καφέ - ,δεν ζητανε υποχρεωτικα ,ολα τα κατασηματα του τομεα hospitality ,στην Μελβουρνη.Στο Sydney ,μπορει και να ζητανε ολοι , δεν το γνωριζω . Aλλά και για barista ,αν ειναι υποχρεωτικο και στην Μελβουρνη ,δεν ειναι ουτε δυσκολο ,ουτε εχει καποια απαγορευτικη τιμη και το γνωριζεις. Σε 3 ωρες και με 99$.

              Δεν εγραψα ,οτι επειδη το ιδιο κανουν κι άλλες ρατσες , να εκμεταλλευονται δλδ συμπατριωτες ή να δειχνουν ρατσισμο ,οτι αυτο ειναι και σωστο ή οτι δεν ειναι κατακριτεο..Την πραγματικοτητα ,ανεφερα κι οτι δεν ειναι ''προνομιο'' καποιων Ελληνων ,μονο. Επισης ,δεν συμφωνω οτι επειδη οι παλιοι ,περασαν πολλα ,βγαζουν ντε και καλά ,ρατσισμο.Ισως ,καποιοι . Και βεβαια ,ο καθενας μπορει να πιστευει ,οτι τα οσα περασαν οι παλιοι φταινε και τωρα καποιοι ειναι ρατσιστες.Μπορει και για καποιους ,οντως αυτο ,να ισχυει. Εγω ,πιστευω πως οτι εχει κανεις στην ψυχη του βγαζει ,γι αυτο εφερα το παραδειγμα του 1922 ,οταν ρατσιστικα φερθηκαν ,Ελληνες που δεν ειχαν περασει δυσκολα και ξεριζωμους.

              Το θρεντ , εχει τιτλο ΄΄τα ασχημα της Αυστραλιας και επι παντός επιστητού''. Και βεβαια πρεπει ν ακουγονται προσωπικες εμπειριες, ασχημες ή οχι και δεν αμφισβητισα τις δικες σου ασχημες εμπειριες.Ουτε προσπαθω να σου αλλαξω τις αποψεις σου ,απο πού κι ως πού αλλωστε; Απλα ,γραφοντας , οσα εγραψα ,θελησα να καταθεσω την δικη μου αποψη για καποια πραγματα που ανεφερες, τονιζοντας ,οτι δεν απευθυνομαι ειδικα σε σενα ,αλλά με αφορμη ,οσα κατεθεσες ,θελησα κι εγω, να πω καποια πραγματα .


              Δεν ξερω σε ποιο ρεπορταζ του SBS ,αναφερεσαι ,αλλά αν αυτο το ρεπορταζ , χρεωνει ρατσιστικες συμπεριφορες στους παλιους Ελληνες ,γιατι περασαν κι αυτοι τα ιδια ,θα μου επιτρεψεις να πω ,οτι για να μπορει να σταθει κατι τετοιο ,θα επρεπε να μιλησουν και να καταθεσουν τετοιες αποψεις ,οι παλιοι κι οχι ισως , καποιοι νεοι ,που θεωρουν οτι ολοι τους χρωστανε ,επειδη ειναι Ελληνες και κατεβαινουν σε χωρα ,οπου ζουν πολλοι Ελληνες.Και δεν αναφερομαι σε σενα ,γιατι και γνωριζω πώς σκεφτεσαι και δεν κατεβηκες περιμενοντας κι απαιτωντας βοηθεια ,απο παλιους. Αλλά ουτε και μπορουμε να ξερουμε ,οτι ολοι οι συμφορουμιτες που λες ,ειχαν κι ολοι τους σωστες συμπεριφορες ... Αν μιλαμε για συμπεριφορες απο συγγενεις τους ,επισης , θα επρεπε να λαβουμε υπ οψιν ,οτι σε καποιες περιπτωσεις , εχουν την απαιτηση ,να βοηθηθουν απο συγγενεις ,που τους ειχαν ξεχασμενους και για χρονια δεν ειχαν επικοινωνια.Ή απο συγγενεις ,που οταν ερχονταν Ελλαδα ,εισεπρατταν ρατσισμο ,απ αυτους ,που μετα ,ειχαν την απαιτηση να βοηθηθουν...Τους αποκαλουσαν χωριατες ,που καναν καποια φραγκα και επειδη πολλοι τους θεωρουσαν και αφελεις ,προσπαθησαν να τους φανε λεφτα...Καποιοι τα καταφεραν....ειτε συγγενεις ,ειτε λαμογια μη συγγενεις.Αυτα ,ξεχασα να το πω ,στην αρχικη μου τοποθετηση... Βεβαια ,υπαρχουν και συγγενεις ,που χωρις να εχουν ζησει οι ιδιοι ρατσισμο ,απο τους εν Ελλαδι συγγενεις ,ακομα κι αν οντως υπηρχε επαφη και φιλοξενουνταν οι ιδιοι απ τους εν Ελλαδι συγγενεις ...οταν τους ζητηθηκε βοηθεια ,δεν την εδωσαν και φερθηκαν ασχημα. Αυτο ,δεν σημαινει οτι ειναι κι ο κανονας.Αλλά σε καθε περιπωση ,ο καθενας ,πρεπει να κατεβαινει ,εχοντας και εναλλακτικες ,αν πεσει σε ασχημες συμπεριφορες συγγενων ,ενω ο ιδιος ηταν ενταξει.

              Επισης ,για το πώς ''στηνονται'' ,διαφορα ρεπορταζ ,ειναι γνωστο ,ακομα κι απο πολυ μεγαλα καναλια ,σε ολο τον πλανητη. Οποτε ,δεν ειναι και θεσφατο ,ενα ρεπορταζ κι ας ειναι και του SBS.Αν αναφεροταν ,στο οτι τοτε ηταν πιο ευκολο να βρεις δουλεια ,δεν ειπα εγω το αντιθετο και δικαιολογησα και το γιατι.Τα πολλά εργοστασια που υπηρχαν ,τοτε. Αν παλι ,λεει ,οτι οι παλιοι ,ειχαν βοηθεια οταν φταναν και τους βρισκαν σπιτια και δουλειες , δεν θεωρω οτι επιβεβαιωνει μυθους ,αλλά οτι κατασκευαζει μυθους.

              Ευχομαι να βρειτε στο QLD ,αυτα που δεν βρηκατε στο Sydney ,αλλά δεν ειπα εγω ,οτι πηγατε σε λαθος πολη ,με την εννοια οτι οποιος παει εκει ,δεν μπορει να βρει τον δρομο του.Εγω , κανοντας χιουμορ ,αναφερομουνα ,στο οτι τα παιδια στην Μελβουρνη και λογω της κοινοτητας του Oakleigh ,τωρα ,οπου ειναι μια μικρη Ελλαδα ,αλλά και παλιοτερα ,οταν η Ελληνικη ΄΄καρδια'' ,χτυπουσε στην Lonsdale street , ειναι πιο ευκολο να βρεθουν και να δημιουργηθουν παρεες και να υπαρξει και βοηθεια.
              ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

              Comment


                Originally posted by vertigo View Post
                @ φίλε george lucas,ξερω οτι κραταγες μικρο καλαθι κι οτι στηριζοσουν στις δικες σου δυναμεις και σου ειπα οτι συμφωνω με την συμβουλη που εδωσες ,να στηριζεται ο καθενας στις δικες του δυναμεις......

                Το οτι χρειαζονται παντα πιστοποιητικα ,για να δουλεψει καποιος.................

                Comment


                  Ένα διαφορετικό, από τα παραπανω, αρνητικό της Αυστραλίας, ευτυχώς όχι σε τόσο μεγάλη διάσταση όπως στη χωρα μας, είναι τα τροχαία ατυχήματα! Το αναφέρω όχι απλά ως ατύχημα (αυτά συμβαίνουν σε όλο τον κόσμο), αλλα για την αιτια του ατυχήματος: υπερβολική ταχύτητα σε συνδυασμό με μέθη! Επειδή είναι Αυστραλία και η αστυνόμευση πάει σύννεφο, δε σημαίνει πως δε γίνονται και εδώ. Προσοχή λοιπόν!


                  Το πιο πρόσφατο, το οποιο έλαβε χωρα στο Oakleigh:

                  Three dead in Oakleigh accident, Warrigal and Dandenong roads
                  Κάθε πρόβλημα, έχει και μια λύση

                  Comment


                    Ενα αρνητικο της Αυστραλιας ειναι οτι ειναι μακρυα απο την Ελλαδα!!!Το λεω αυτο γιατι αφηνεις πισω συγγενεις. Θα ηθελα να σας ρωτησω ποσο καιρο κανατε να συναντησετε, αφου πηγατε εκει, αυτους που αφησατε πισω?

                    Comment


                      Originally posted by belo View Post
                      Ενα αρνητικο της Αυστραλιας ειναι οτι ειναι μακρυα απο την Ελλαδα!!!Το λεω αυτο γιατι αφηνεις πισω συγγενεις. Θα ηθελα να σας ρωτησω ποσο καιρο κανατε να συναντησετε, αφου πηγατε εκει, αυτους που αφησατε πισω?
                      Εξαρτάται!
                      Kάποιοι μετά από ένα εξάμηνο,άλλοι μετά από ένα χρόνο,κάποιοι άλλοι μετά από τρία!
                      Στο μέλλον..θα είναι πιό κοντά... Υπερηχητικό αεροπλάνο θα πετά Ευρώπη-Αυστραλία σε πέντε ώρες - Ειδήσεις - Επιστήμη-Τεχνολογία - in.gr

                      Comment


                        Υπερηχητικό αεροπλάνο θα πετά Ευρώπη-Αυστραλία σε πέντε ώρες - Ειδήσεις - Επιστήμη-Τεχνολογία - in.gr

                        Comment


                          Originally posted by australian View Post
                          Εξαρτάται!
                          Kάποιοι μετά από ένα εξάμηνο,άλλοι μετά από ένα χρόνο,κάποιοι άλλοι μετά από τρία!
                          Στο μέλλον..θα είναι πιό κοντά... Υπερηχητικό αεροπλάνο θα πετά Ευρώπη-Αυστραλία σε πέντε ώρες - Ειδήσεις - Επιστήμη-Τεχνολογία - in.gr
                          "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

                          Comment


                            Πάντως τα τρία χρόνια είναι δυστυχώς πάρα πολλά. Αυτα φοβόμαστε και δεν περνουμε τη τελική απόφαση, παρολου που είναι ετοιμη και ενεργοποιημενη η partner 100

                            Comment


                              Μετά από καιρό...
                              Κάθε πρόβλημα, έχει και μια λύση

                              Comment


                                'Εχω πολύ καιρό να γράψω. Όλο και κάτι γίνεται όταν έχω το χρόνο και το ξεχνάω ή... δεν έχω το χρόνο όταν το θυμάμαι. Αφορμή, διαφορά πολλά μικρά περιστατικά κατά τα διαστήματα, που με κάνουν να οργίζομαι ώρες ώρες. Έχω απογοητευτεί πάρα μα πάρα πολύ από τους νέους. Της Αυστραλίας και όχι μόνο. Δυστυχώς και από τους δικούς μας, τους Έλληνες που έχω το "προνόμοιο να καμαρώνω" μιας και μένω στο Oakleigh (Ελληνική συνοικία της Μελβούρνης για όσους δε γνωρίζουν).

                                Επανηλλημένα έχω παρατηρήσει ότι δεν έχουν κανένα μα κανένα σεβασμό σε οτιδήποτε. Ούτε στους γηραιότερους, ουτε στους γονείς τους και φυσικά ούτε στους συνανθρώπους τους. Η φράση "I don't give a f@ck" είναι κάτι που ακούω διαρκώς σε "συζητήσεις" μεταξύ τους. Και το εννοούν! Δεν δίνουν "a f@ck". Για κανέναν και για τίποτα. Δεν τον νοιάζει αν ουρλιάζει στην κουβέντα με τους φίλους του και βρίζει, έχοντας δίπλα του ανθρώπους που ενοχλούνται από το θόρυβο, αλλά και από τις βρισιές. Δεν τους νοιάζει που αυτές τις βρισιές τις ακούνε γηραιότεροι αλλά και μικρά παιδιά. Δεν τους νοιάζει που τους αγριοκοιτάνε οι διπλανοί. Και το κάνουν πιο έντονα μάλιστα.

                                Διακρίνω μια απάθεια. Δεν τους νοιάζει για τους γονείς τους. Ούτε για τα αδέρφια τους. Επίσης είναι οι ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟΙ ΤΕΜΠΕΛΗΔΕΣ που έχω δει ποτέ. Δουλειά μηδέν και συνέχεια μόστρα με ρούχα δουλειάς. Περηφανεύονται για το πόσο "σκληρά" δουλεύουν, αλλά συνέχεια είναι με έναν καφέ στο χέρι. Ακόμα και την ώρα της δουλειάς κάθονται και λένε ιστορίες. Κανείς τους δεν θέλει να δουλέψει υπερωρίες. Α. όλα κι όλα! Αλλά λόγια να αγαπιόμαστε. Το οχτάωρο είναι αρκετό. Έχουν κουραστεί υπερβολικά αυτές τις οχτώ ώρες. Δεν πάει άλλο. Όταν όμως έρθει η ώρα της πληρωμής, παραπονιούνται για το πόσο λίγα λεφτά τους πληρώνει το αφεντικό και για το ότι "αυτή η χώρα είναι η πιο άδικη του κόσμου".

                                Εδώ που τα λέμε, έχουν δίκιο. Πως να ζήσει κανείς βγάζοντας μόνο 5000-6000 δολάρια το μήνα, μένοντας στο σπίτι των γονιών (ή σε αυτο που του αγόρασαν οι γονείς); Ξέρεις πόσα έξοδα έχει το μήνα ένας νέος; Πέρα από το ρεύμα, νερό, τηλέφωνο, γκάζι και άλλα λειτουργικά έξοδα που τα πληρώνουν ο μπαμπάς και η μαμά, έχεις να αγοράσεις καινούρια παιχνίδια για το νέο Playstation και X-box. Να πληρώσεις για τις εξόδους σου κάθε μέρα σε διαφορετικό club (για να δείξεις ότι έχεις κύρος στην κοινωνοία), να αλλάξεις το αμάξι γιατί είναι μοντέλο 2013 και πρέπει να πάρεις κάτι πιο καινούριο για να κάνεις επίδειξη στους φίλους σου. Να αγοράσεις αξεσουάρ για το νέο σου αμάξι, γιατί η έκδοση των 40.000 δολαρίων που το αγόρασες δεν έχει και κάτι το αξιοσημείωτο. Επίσης πρέπει να αγοράσεις τα αναβολικά σου για να κάνεις σώμα όσο πιο γρήγορα γίνεται και να εντυπωσιάσεις τα γκομενάκια. Ο κολλητός σου πήρε κι έγινε. Εσύ να μην πάρεις; Και για να μην το ξεχάσουμε, έχουμε και τα ναρκωτικά μας ε! Αυτό είναι και το πιο βασικό! Αλκοόλ από μόνο του δεν πάει ρε φίλε! Ξεπερασμένα πράγματα! Αν δεν πάρεις μερικές μυτιές κοκαίνη... δεν κάνεις τίποτα. Ξέρεις φίλε μου πόσο κοστίζουν όλα τα παραπάνω για τον Αυστραλό νέο; Πολλά! Και παρόλο που δουλεύει "πολύ σκληρά" το αφεντικό του δεν τον αμοίβει ανάλογα.

                                Έχει όμως και άλλους τρόπους ψυχαγωγίας ο νέος στην Αυστραλία. Του αρέσει πολύ να κάθεται με τη γκόμενα και να την ψυχαγωγεί πίνοντας Coca-Cola και να ρεύεται κάνοντας διάφορους ήχους. Ναι, είναι ψυχαγωγία, αλλιώς δεν μπορεί να κάθονται καμιά ώρα μαζί και να το διασκεδάζουν γελόντας και οι δύο με αυτό! Του αρέσει πάρα πολύ να πίνει και να γίνεται σταφίδα και μετά να κατουράει μέσα στο πλήθος! Θέλει να τραβάει τα βλέματα πάντα! Ακόμα πιο πολύ όμως το διασκεδάζει με το να κλάνει όταν κάθονται όλοι να φάνε! Εκεί να δεις γέλια που κάνουν όλοι! Και αρχίζουν το διαγωνισμό! Ποιος θα κλάσει πιο πολλές φορές, πιο δυνατά και με μεγαλύτερη διάρκεια.

                                Με τις γκόμενές τους μαζί όλα αυτά ε!! Ε, μα δεν πάει τώρα! Χωρίς τη γκόμενα ο Αυστραλός νέος δεν κάνει τίποτα. Όλα κι όλα. Κορώνα στο κεφάλι του την έχει. Αγάπη κι έρωτας σε όλο του το μεγαλείο. Και δεν την αφήνει έτσι. Άπαξ και του είναι πιστή για μερικούς μήνες, θα την παντρευτεί! Ή τουλάχιστον θα την κάνει αναγνωρισμένη σχέση του. Τέλος! Ανεξάρτητα από το αν έχουν αναγνωρισμένη σχέση ή γάμο, θα κάνουν και κάνα δυο παιδιά. Εκεί βέβαια ζορίζουν κάπως τα πράγματα, γιατί τα παιδιά θέλουν χρόνο και οι ίδιοι δεν μπορούν να τον διαθέσουν. Λίγο η δουλειά (και πολύ η καλοπέραση) δεν αφήνουν χρόνο για τίποτα. Στο κάτω κάτω, τα παιδιά έχουν παππούδες και γιαγιάδες να τα προσέξουν. Όλα οι γονείς θα τα κάνουν; Κουράστηκαν πια κι αυτοί. 23 χρονών έγιναν! Ως πότε; Πότε να βρουν χρόνο να ξεμαστουρώσουν από τα ναρκωτικά; Πότε να βρουν χρόνο να σηκωθούν από τους κουλοχέρηδες και στοιχήματα; Πότε να ξεμεθύσουν; Έτσι λοιπόν, αν τα κοιτάξουν ο παππούς με τη γιαγιά, έχει καλώς. Αν όχι... κανείς δε χάνεται. Όλοι βρίσκουν το δρόμο τους σε αυτή τη ζωή. Άλλος πρεζόνι, άλλος βαποράκι, άλλος έμπορος ναρκωτικών, άλλος την ψωνίζει κι έχει ψυχολογικά για όλη του τη ζωη και άλλος ζητιανεύει στη Flinders Street. Βέβαια, έχουν και το επίδομα ανεργείας που το παίρνουν όλοι. Αλλά... όπως είπαμε και πιο πριν, αυτή η χώρα είναι η πιο άδικη του κόσμου και δε δίνει τίποτα σχεδόν για επίδομα. Καμιά 1600 δολάρια το μήνα είναι. Το άτομο. Πολύ άδικο αυτό που συμβαίνει στους νέους της Αυστραλίας ρε φίλε!

                                Συνήθως όμως, η γυναίκα είναι πιο έξυπνη από τον άντρα. Και έχει σχεδιάσει την κάθε της κίνηση. Πολύ πριν ακόμα παντρευτεί τον "έρωτα" της ζωής της. Έχει κάνει λογαριασμό όλη την περιουσία του καλού της (η οποία πολλές φορές ξεπερνάει το μύριο) και αφού του κάνει τα κάνα δυο παιδάκια, του κάνει και τη ζωή πατίνι. Τον θάβει κανονικά σε κάθε φίλο τους, παραπονιώντας ότι δεν της δίνει σημασία, δεν της παίρνει ακριβά ρούχα, δεν την πάει σε ακριβά εστιατόρια και δεν της αγοράζει πλέον ακριβά κοσμήματα και την έχει αφήσει με εκείνη τη παμπάλαια Cabrio Mercedes SLK του 2012! Μετά από 4-5 μήνες τέτοιας απάνθρωπης συμπεριφοράς και καταπίεσης από το σύζυγο, η κατάσταση δεν πάει άλλο. Έχει πάρει την απόφασή της ότι έφτασε στο απροχώρητο. Έτσι φτάνουν στο αναπόφευκτο: στο διαζύγιο. Με το νόμο λοιπόν, του παίρνει τα παιδιά και πάνω από το 60% της περιουσίας του. Έχοντας λοιπόν απελευθερωθεί από αυτό τον κακό γάμο, βρίσκει τον επόμενο σύντροφό της, όντας πλέον πιο ώριμη για μια νέα σχέση. Μετά από ένα τεράστιο διάστημα περίπου ενός έτους, αντιλαμβάνεται ότι δεν ταιριάζει ούτε με αυτόν και έχουμε τα ίδια: διαζύγιο, δικαστήρια, 60% κλπ.

                                Δεν ξέρω ποια η άποψή σας και τι θα κάνετε εσείς αγαπητοί φίλοι. Εγώ το ξεκαθάρισα στη γυναίκα μου: μόλις τελειώσω με τη δουλειά και βγω μετά από πολλά χρόνια στη σύνταξη, παίρνω όλο το εφ' άπαξ μου και την κοπανάω για την Ελλάδα. Παιδά δεν έχουμε και δεν πρόκειται να κάνουμε. Και επί τη ευκαιρία να αναφέρω ότι ενώ αυτό με τα παιδά με σταναχωρούσε πριν καιρό, πλέον με ανακουφίζει, γιατί θα έχω το κεφάλι μου ήσυχο. Οπότε (τουλάχιστον εμένα) δεν θα με κρατάει τίποτα εδώ. Θα γυρίσω πίσω να αφήσω τα κοκαλάκια μου τουλάχιστον ανάμεσα σε μερικούς καλούς φίλους, οι οποίοι, ίσως και να τα σεβαστούν. Εδώ ποιος; Το πρόβλημα με την ξεδιάντροπη νεολαία το είχαμε (και μάλλον το έχουμε ακόμα) και στην Ελλάδα. Αλλά η Ελλάδα πήρε την κάτω βόλτα οικονομικά και το μόνο καλό που έχει αυτή η κατάσταση, είναι η επιστροφή στις ηθικές αξίες. Όχι αμέσως... σιγά σιγά. Εδώ στην Αυστραλία, είμαστε (και θα είμαστε ακόμα για πολύ καιρό) στην εποχή του κορεσμού. Του πλούτου και της καλοπέρασης. Γενικώς του "I don't give a f@ck". Και όταν φίλε μου δε δίνεις ούτε ένα f@ck, δε δίνουν ούτε και οι άλλοι. Και όταν κανείς δε δίνει ένα f@ck... ξέρεις τι γίνεται. Δε χρειάζεται να στα πω...


                                Αυτά!
                                Κάθε πρόβλημα, έχει και μια λύση

                                Comment

                                Working...
                                X