Announcement

Collapse
No announcement yet.

Τα άσχημα της Αυστραλίας και επί παντός επιστητού

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Καλώς ήρθες στο φόρουμ Κασσάνδρα!

    Θα ήθελα πολύ να σου απαντήσω αλλά δυστυχώς βιάζομαι, πρέπει να πάω να πάρω το μισθό μου απ'το immigration που με πληρώνει για να κρύβω επιμελώς την μπανανία απ'τα μάτια του κόσμου

    Comment


      Originally posted by Poltergeist View Post
      Καλώς ήρθες στο φόρουμ Κασσάνδρα!

      Θα ήθελα πολύ να σου απαντήσω αλλά δυστυχώς βιάζομαι, πρέπει να πάω να πάρω το μισθό μου απ'το immigration που με πληρώνει για να κρύβω επιμελώς την μπανανία απ'τα μάτια του κόσμου
      Thimisou oti H Kassandra itan mantis kakon simvanton!!!

      Comment


        Παντού υπάρχει ένας μύθος!

        Στην Ελλάδα ένα διαβατήριο σε 3 εργάσιμες είναι έτοιμο. Στην Αυστραλία φίλος μου το πήρε σε ένα μήνα και το εξοργιστικό είναι ότι μπορούν να στο εκδόσουν σε μερικές μέρες αρκεί να πληρώσεις επίσημο μπαξίσι (γρηγορόσημο) στο κράτος, διόλου ευκαταφρόνητο. Αυτό ισχύει για όλα σχεδόν τα επίσημα έγγραφα(!). Κατάπιατε τη γλώσσα σας; Πού να δείτε ο φίλος μου που έκανε αίτηση για ΑΦΜ, πλήρωσε και μετά περίμενε... Και περίμενε...και πήγε μετά από ένα μήνα στην εφορία για να του πουν ότι την έχασαν! Μήπως να σας πω για το μετρό του Σίδνευ; Δεν υπάρχει χειρότερο στον κόσμο. Μία διαδρομούλα 4 ή 5 δολλάρια σε κάτι παμπάλαια τραίνα με ταχύτητα γαϊδάρου! Και αν τυχόν βρέξει την έβαψες! Δεν θα φτάσεις ποτέ. Να σας πω για μία επίσημη μετάφραση από τα Ελληνικά (μόνο τρία ονόματα και οι διευθύνσεις, δηλαδή ούτε 10 σειρές) 400 δολλάρια! Και αυτές οι τιμές στα ενοίκια και τα ακίνητα, αυτή η φούσκα τί δείχνει; Ότι όλοι εκει βγάζουν λεφτά με το αίμα και τον ιδρώτα τους;

        Comment


          Παντού υπάρχει ένας μύθος!

          Συγνώμη αν σας στεναχώρησα, αν είστε ευτυχισμένοι εκεί η γνώμη μου δεν έχει καμία σημασία.Να είστε καλά όλοι οι Έλληνες της Αυστραλίας και όσοι με πληροφορίες βοηθάτε σε θέματα μετανάστευσης άλλους Έλληνες αυτές τις δύσκολες στιγμές.Απλά νομίζω η εξιδανίκευση δεν χρειάζεται. Ένα σωρό γνωστοί μου εδώ έχουν ξεσηκωθεί για Αυστραλία, άνθρωποι με σπίτια, περιουσίες, ακόμη και που δεν είναι άνεργοι, με δουλειές, συντάξεις και με παρακαλάνε επειδή έχω συγγενείς και φίλους στο Σίδνευ και στην Κανμπέρα μήπως βρω καμιά άκρη, πιστεύοντας ότι είναι η γη της επαγγελίας. Ε, για μένα δεν είναι!Τέλος πάντων, προσπαθώντας να βοηθήσω με τις διαδικασίες έχω υποψιαστεί ότι έχει πέσει"γραμμή" στην πρεσβεία και το immigration όχι μόνο να μην βοηθούν, αλλά να εμποδίζουν και να αποπροσανατολίζουν με τις βίζες, τις πολιτογραφήσεις και τα σχετικά τους Έλληνες. Αν μπορεί η Ελληνική Κοινότητα ας κάνει κάτι, όλη η Κίνα και η Ινδία έχει πάει εκεί, για ελάχιστους Έλληνες είναι το πρόβλημα; Βοηθείστε βρε παιδιά!

          Comment


            Originally posted by Κασσάνδρα View Post
            Συγνώμη .. βρε παιδιά!

            Κασσάνδρα, καλώς ήρθες στην παρέα μας. Δεκτές όλες οι απόψεις και εμπειρίες και χρήσιμες στην ενημέρωση των συμπατριωτών μας.
            Αν έχεις λοιπόν όρεξη να καταθέσεις και εσύ τις δικές σου εμπειρίες, μπορώ να σου φτιάξω ενα θέμα, Ανταπόκριση απο την Αυστραλία - Κασσάνδρα και να δώσεις και εσύ τα φώτα σου.
            Υπομονή και επιμονή patriotes.

            Comment


              Originally posted by Κασσάνδρα View Post
              Αν μπορεί η Ελληνική Κοινότητα ας κάνει κάτι, όλη η Κίνα και η Ινδία έχει πάει εκεί, για ελάχιστους Έλληνες είναι το πρόβλημα; Βοηθείστε βρε παιδιά!
              Τι να βοηθήσουμε, να τους κάψουμε τους ανθρώπους; Κι αν έρθουνε μετά και δούνε τη μπανανία με τη γραφειοκρατία και τα βύσματα και μας βρίζουνε ότι τους πήραμε στο λαιμό μας;

              Comment


                Originally posted by Κασσάνδρα View Post
                Στην Ελλάδα ένα διαβατήριο σε 3 εργάσιμες είναι έτοιμο. Στην Αυστραλία φίλος μου το πήρε σε ένα μήνα και το εξοργιστικό είναι ότι μπορούν να στο εκδόσουν σε μερικές μέρες αρκεί να πληρώσεις επίσημο μπαξίσι (γρηγορόσημο) στο κράτος, διόλου ευκαταφρόνητο. Αυτό ισχύει για όλα σχεδόν τα επίσημα έγγραφα(!). Κατάπιατε τη γλώσσα σας; Πού να δείτε ο φίλος μου που έκανε αίτηση για ΑΦΜ, πλήρωσε και μετά περίμενε... Και περίμενε...και πήγε μετά από ένα μήνα στην εφορία για να του πουν ότι την έχασαν! Μήπως να σας πω για το μετρό του Σίδνευ; Δεν υπάρχει χειρότερο στον κόσμο. Μία διαδρομούλα 4 ή 5 δολλάρια σε κάτι παμπάλαια τραίνα με ταχύτητα γαϊδάρου! Και αν τυχόν βρέξει την έβαψες! Δεν θα φτάσεις ποτέ. Να σας πω για μία επίσημη μετάφραση από τα Ελληνικά (μόνο τρία ονόματα και οι διευθύνσεις, δηλαδή ούτε 10 σειρές) 400 δολλάρια! Και αυτές οι τιμές στα ενοίκια και τα ακίνητα, αυτή η φούσκα τί δείχνει; Ότι όλοι εκει βγάζουν λεφτά με το αίμα και τον ιδρώτα τους;
                Μια μετάφραση στην αυστραλία κάνει 80-100δολ η σελίδα, συμφωνώ οτι είναι πολύ ακριβή. Είναι όμως 4 φορές κάτω από αυτό που λες εσύ. Αν εσένα σου είπαν 400 και τα έδωσες δεν φταίμε εμεις...Επίσης προτείνεις να αποθαρρύνουμε τον κόσμο να σκέφτεται για αυστραλία επειδή στην Ελλάδα το διαβατήριο κάνει τρεις μέρες να βγεί? Θα σου πω σε λίγες μέρες πόσο κάνει (παω σήμερα να το ανανεώσω)...

                Παρόλαυτά η απόψεις σου είναι ευπρόσδεκτες!
                Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

                Comment


                  Παντού υπάρχει κ ένας ψορο...έλληνας-έλληνίδα!

                  Originally posted by Κασσάνδρα View Post
                  Συγνώμη αν σας στεναχώρησα, αν είστε ευτυχισμένοι εκεί η γνώμη μου δεν έχει καμία σημασία.Να είστε καλά όλοι οι Έλληνες της Αυστραλίας..........
                  Αν μπορεί η Ελληνική Κοινότητα ας κάνει κάτι, όλη η Κίνα και η Ινδία έχει πάει εκεί, για ελάχιστους Έλληνες είναι το πρόβλημα; Βοηθείστε βρε παιδιά!
                  Μάλον μιλάς εκ του ασφαλούς Κασσάνδρα...$$$$$$$$$$$$$....
                  Πες μας πρώτα απ'όλα πόσα λεφτά έχει ο μπαμπάκας σου ή η μαμάκα σου...??????... [να'ναι καλά οι άνθρωποι]..... κ εσύ......!
                  για να έχεις πάει τόσες πολλές φορές στην αυστραλία κ να το λες με τόση απλότητα εσύ...???
                  σαν να πηγαίνεις με τον ηλεκτρικό... από τον Ταύρο στον Πειραιά....?????:D
                  γιατί όλοι αυτοί οι ΕΛΛΗΝΕΣ [όπως κ'γώ]... που τα αφήνουν όλα για να πάνε όπως είπες στην άλλη άκρη της Γης
                  κ να αρχήσουν από το 0 την ζωή τους κ των παιδιών τους δεν έχουν τα 1500 ευρώ
                  που δίνεις εσύ για την τόσο απλή βόλτα σου.......... [κ τόσες πολλές φορές]........

                  ΜΟΛΙΣ ΑΡΧΙΣΟΥΜΕ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΟΕΡΧΟΜΑΣΤΕ Κ ΕΜΕΙΣ... ΟΛΟΙ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΚΕΙ ΓΙΑ ΚΑΦΕ..... ΟΠΩΣ ΠΑΣ ΕΣΥ.........
                  ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟ ΟΤΙ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΑΠΟΨΗ ΕΚ'ΠΕΙΡΑΣ................>>>>>>>>>>>>>>>>
                  ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΚΑΛΑ... ΝΑ ΖΗΣΟΥΜΕ... ΣΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟΙ...!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
                  Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

                  Comment


                    Νιώθω κάπως προβληματισμένη σήμερα μετά από αυτά που διάβασα από την Κασσάνδρα. Μήπως δεν ζω, τους τελευταίους μήνες, στο Sydney της Αυστραλίας?????????? Υπάρχει βέβαια και η εκδοχή αυτό που περιγράφει η Κασσάνδρα να μην είναι το Sydney της Αυστραλίας. Χρησιμοποιώ συνεχώς λεωφορεία και τρένα, με ήλιο ή βροχή, και φτάνω πάντα στην ώρα μου. Το ΜΕΤΡΟ είναι ακριβώς όπως και της Μελβούρνης ούτε καλύτερο ούτε χειρότερο...... Ο σύζυγός μου έβγαλε ΑΦΜ εδώ, μέσα σε 28 ημέρες χωρίς να πληρώσουμε φράγκο....... το διαβατήριό μου ανανεώθηκε μέσα σε 10 εργάσιμες χωρίς.... γρηγορόσημο....... Παιδιά μπερδεύτηκα πάλι ....... πού ζω.........

                    Κασσάνδα μου είναι γεγονός πως η Αυστραλία δεν είναι η χώρα που βρέχει δολάρια ή σε κυνηγάνε στο δρόμο για να σου δώσουν δουλειά. Παρόλ' αυτά είναι αναμφισβήτητα μια πολύ οργανωμένη χώρα που σε κάνει να αισθάνεσαι αξιοπρεπείς και πάνω απ' όλα άνθρωπος. Και πίστεψέ με αυτό έχουν ίσως ανάγκη όλοι αυτοί οι γνωστοί σου που ξεσηκώνονται ενώ έχουν τις δουλειές τους. Μάλλον ψάχνουν να ξαναβρούν τη χαμένη αξιοπρέπειά τους, όπως και εμείς που φύγαμε και ας είχαμε και δουλειά και σπίτι........ Προσπάθησε λοιπόν να βοηθήσεις αυτούς τους ανθρώπους με το δικό σου τρόπο αποτρέποντάς τους να κάνουν λάθος κινήσεις (όπου λάθος κίνηση ίσως είναι το να έρθουν εδώ...... ίσως όμως να είναι και το να μείνουν εκεί.....)
                    Heal the past. Live the present. Dream the future.

                    Comment


                      Εγω συμφωνω με την Κασσανδρα..
                      Και εγω εκει ημουνα και την ξερετε την ιστορια μου..
                      Παλι στην ελλαδα λοιπον (απο επιλογη μου) με παρομοιες συνθηκες ζωης με εκει και κοντα στους φιλους,οικογενεια κτλ..
                      Δεν αξιζει...
                      Τα εχουν-εχετε παραφουσκωσει τα πραγματα για την αυστραλια...που ειναι μια μπασταρδεμενη χωρα απο ολο τον κοσμο και κυριοτερα απο κινεζους,ταιλανδους,αραβες κτλ...Και οι ελληνες εκει?
                      Να μην εκφραστω οπως πρεπει...γιατι γνωρισα και καλους ανθρωπους..
                      Οσον αφορα την κοινοτητα εκει...Μου φτανει το οτι μου ειπαν "βρες αλλες 1-2 δουλειες την εβδομαδα,βρες και μια την κυριακη και εισαι ενταξει....Παρε και μια μαυρη μπογια,βαψου και εισαι ετοιμος..."
                      Και εδω βρισκω μια δουλεια με 500 τον μηνα και παω και σε 2 πιτσαριες με το παπι και βγαζω πανω απο 1000 τον μηνα..
                      Δεν χρειαζεται να ειμαι στην αλλη ακρη της γης,μακρια απο ολους και να δουλευω σαν μαυρος για τα ιδια χρηματα..Με τον καιρο σκατα,τα φρουτα και τα λαχανικα να ειναι αγευστα,τα κρεατα το ιδιο κτλ..
                      Για πιο λογο?Επειδη εχουν τρενα και παρκα και ενα σωρο πραγματα?
                      Τι να τα κανω αν δεν μπορω να βγω μια βολτα επειδη δουλευω ολη μερα για ενα πιατο φαι??
                      Ειμαι 2 εβδομαδες ελλαδα και ειμαι μεσα στο ηλιο απο την μερα που ηρθα!!!!!
                      Εκει 2 μηνες ειχε συννεφια και βροχη σχεδον ολο τον καιρο..Και μπαινουν στο καλοκαιρι????!!!!
                      Δεν αξιζει...
                      Οσοι δεν εχετε παει εκει να δειτε πως ειναι και ετοιμαζετε χαρτια απο εδω....ξανασκεφτειτε...ΣΟΒΑΡΑ..!!!
                      Ειδικα οσοι ειναι πανω απο 30 χρονων...Αυτο το λεω γιατι εχουμε ζησει πανω απο 30 στην Ελλαδα και θα σας κακοφανει εκει..μετα απο κανα μηνα παραμονης...!!
                      Αυτα απο εμενα..

                      Και κατι τελευταιο..
                      Θελουν ΟΛΟΙ οι του εξωτερικου να μας διχασουν και να μας διαλυσουν σαν χωρα,για το πλουτο που εχουμε και τις ομορφιες-επιλογες κτλ..Καθηστε εδω και παλεψτε για την χωρα σας...Στο κατω κατω εμεις ψηφισαμε τα @@ που μας κυβερνανε!!!Ας τα λουστουμε λοιπον...ΑΛΛΑ ΜΗΝ ΧΑΡΙΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΧΩΡΑ ΣΤΟΥΣ ΓΕΡΜΑΝΟΥΣ ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ ΚΑΘΕ ΓΕΡΜΑΝΟΥΣ..
                      Γιατι ΟΛΟΙ οι τουριστες ερχονται για διακοπες στα νησια μας??Γιατι αγοραζουν σπιτια εκει και ερχονται μονιμα μολις παρουν συνταξη??
                      Αυτα να σκεφτειτε και οχι αν κανουμε 2-3-10 μερες για ενα διαβατηριο...

                      Comment


                        Μιας και αναφέρθηκαν διαβατήρια και χρόνοι ανανέωσης, η γυναίκα μου ανανέωσε το διαβατήριο της και μάλιστα με το δικό μου επώνυμο σε 1 εβδομάδα όλη η διαδικασία (να φύγουν τα χαρτιά από Αθήνα, να γίνει το διαβατήριο και να ξαναγυρίσει Αθήνα). Κόστος 100 περίπου ευρώ.
                        Άρα τι σαχλαμάρες γράφετε για 1 μήνα και τα λοιπά?

                        Comment


                          Κασσανδρα και abdel,να ξερετε οτι καποιοι διαβαζουν με ενδιαφερον αυτα που γραφετε.Δυστυχως και στα φορουμς και στα φειςμπουκ και ολες αυτες τις παπαριες,πολλοι που ζουν εξω την εχουν δει και καλα...''εγω που ζω στην Αυστραλια-Γερμανια-Αγγλια''.....νιωθουν καπως σαν τους βλαχους που ζουν εξω και περιμενουν ποτε θα ερθει το καλοκαιρι να πανε στο χωριο με την μεγαλη μερσεντες των 2.000-2.500 ευρω,(γιατι τοσο κανουν εξω τα παλιοτερα μοντελα,γιατι δεν τα παιρνει κανεις,προτιμουν μικροτερα σε ογκο αυτοκινητα )...''και τι καλα που ειναι εξω και εσεις εδω......''.Την βρισκουνε ετσι,ολη μερα δουλεια(αν και πολλοι δεν δουλευουν) και το βραδυ στο ιντερνετ να παριστανουν τον καμποσο,οποτε δεν λενε τιποτα ασχημο για εξω.

                          Comment


                            @ panultimate: Σε περίπτωση που έχουν περάσει 2 χρόνια από τη λήξη του διαβατηρίου σου (Αυστραλιανό) € 162! Αλμυρή τιμή για διαβατήριο.

                            Θεωρώ ότι οι αρνητικές απόψεις για την Αυστραλία είναι υπερβολικές. Δεν είναι η Γη της Επαγγελίας, ούτε μοιράζουν χρήματα στο δρόμο, όμως πρόκειται για μια πολύ οργανωμένη και σοβαρή χώρα. Όσοι πάνε με τουριστική visa για να βρουν εργασία είναι σχεδόν σίγουρο ότι δεν θα περάσουν καλά γιατί πολύ απλά δεν είναι πολίτες αυτής της χώρας και θα αντιμετωπίζονται σαν πολίτες Β κατηγορίας. Τώρα αν τα λαχανικά είναι άγευστα, αν βρέχει πολύ για 2 μήνες, αν τα σουβλάκια δεν είναι όπως στην Ελλάδα, κ.λπ., τι να κάνουμε ρε παιδιά δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα σε αυτήν τη ζωή...

                            Comment


                              Originally posted by fendy View Post
                              Κασσανδρα και abdel,να ξερετε οτι καποιοι διαβαζουν με ενδιαφερον αυτα που γραφετε.Δυστυχως και στα φορουμς και στα φειςμπουκ και ολες αυτες τις παπαριες,πολλοι που ζουν εξω την εχουν δει και καλα...''εγω που ζω στην Αυστραλια-Γερμανια-Αγγλια''.....νιωθουν καπως σαν τους βλαχους που ζουν εξω και περιμενουν ποτε θα ερθει το καλοκαιρι να πανε στο χωριο με την μεγαλη μερσεντες των 2.000-2.500 ευρω,(γιατι τοσο κανουν εξω τα παλιοτερα μοντελα,γιατι δεν τα παιρνει κανεις,προτιμουν μικροτερα σε ογκο αυτοκινητα )...''και τι καλα που ειναι εξω και εσεις εδω......''.Την βρισκουνε ετσι,ολη μερα δουλεια(αν και πολλοι δεν δουλευουν) και το βραδυ στο ιντερνετ να παριστανουν τον καμποσο,οποτε δεν λενε τιποτα ασχημο για εξω.
                              Βλεπω μπηκες και στο τοπικ της αυστραλιας να πεταξεις το δηλητηριο σου. Γραψε και στο τοπικ της γερμανιας μην αφησεις κανεναν απεξω ......:
                              Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                              Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                              Comment


                                ΠΟΤΕ....

                                [QUOTE=abdel;35453]Εγω συμφωνω με την Κασσανδρα..
                                Και εγω εκει ημουνα και την ξερετε την ιστορια μου..

                                @ΑΥΤΟ ΣΟΥ ΕΙΠΑΝ ΕΚΕΙ............[ΔΙΚΑ ΣΟΥ ΛΟΓΙΑ]...
                                Οσον αφορα την κοινοτητα εκει...Μου φτανει το οτι μου ειπαν "βρες αλλες 1-2 δουλειες την εβδομαδα,βρες και μια την κυριακη και εισαι ενταξει....Παρε και μια μαυρη μπογια,βαψου και εισαι ετοιμος...

                                @ΑΥΤΟ ΛΕΣ ΕΣΥ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ.......[ΔΙΚΑ ΣΟΥ ΛΟΓΙΑ]...
                                Και εδω βρισκω μια δουλεια με 500 τον μηνα και παω και σε 2 πιτσαριες με το παπι και βγαζω πανω απο 1000 τον μηνα..
                                @Κ ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΑ ΣΟΥ ΛΟΓΙΑ...
                                *Δεν χρειαζεται να ειμαι στην αλλη ακρη της γης,μακρια απο ολους και να δουλευω σαν μαυρος για τα ιδια χρηματα..
                                *Τι να τα κανω αν δεν μπορω να βγω μια βολτα επειδη δουλευω ολη μερα για ενα πιατο φαι??@@@@@@@@@


                                ΑΥΤΑ... ΔΙΚΑ ΜΟΥ ΛΟΓΙΑ.....:
                                *ΑΝ ΒΡΕΙΣ 1 ΔΟΥΛΕΙΑ Κ ΒΓΑΖΕΙΣ 500 ΕΥΡΩ ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ...????
                                Κ 2 ΠΙΤΣΑΡΙΕΣ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙΣ ΜΕΧΡΙ ΤΙΣ 1 ΤΑ ΞΗΜΕΡΩΜΑΤΑ.......????
                                ΓΙΑ ΠΕΣ ΜΟΥ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ..... ΠΟΤΕ ΘΑ ΞΕΚΟΥΡΑΖΕΣΑΙ???, ΘΑ ΚΟΙΜΑΣΑΙ??? Κ ΘΑ ΠΙΝΕΙΣ ΤΟΝ ΚΑΦΕ ΣΟΥ...???
                                ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ ΕΓΩ... ΜΑΥΡΕ ΚΑΤΑΜΑΥΡΕ [ΣΑΝ ΤΗΝ ΠΙΣΣΑ] ΜΙΚΡΟΠΡΕΠΗ ΕΛΛΗΝΑ....
                                ...........................ΠΟΤΕ................... ...............ΠΟΤΕ............................... ..ΠΟΤΕ............................
                                Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

                                Comment

                                Working...
                                X