Announcement

Collapse
No announcement yet.

Τα άσχημα της Αυστραλίας και επί παντός επιστητού

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #61
    ότι θέλει το φόρουμ...
    Ας παρει μια απόφαση ο Agoriani που είναι διαχειριστής.

    Comment


      #62
      ρε παιδια (συγνωμη για το ρε),δεν μπορει στην αυστραλια να ειναι μελι γαλα...
      το εαν η πατριδα μου ειναι καλητερη η χειροτερη απο μια αλλη χωρα αυτο αφηστε να το κρινω εγω και δεν επιτρεπω σε κανεναν να μου επιβαλει την γνωμη του
      και εγω ειμαι φυσικα ενας απο αυτους που θελω να παω αυστραλια αλλα δεν τα ισοπεδωνω ολλα για χαρη μιας αλλης χωρας

      Comment


        #63
        Originally posted by Poltergeist View Post
        ότι θέλει το φόρουμ...
        Ας παρει μια απόφαση ο Agoriani που είναι διαχειριστής.
        Συμφωνώ!

        Comment


          #64
          Οκ αφού θες να τ'ακούσεις, δεν είναι όλα μέλι γάλα. Οι περισσότεροι 'Ελληνες βαριούνται, έρχονται για τα λεφτά και τη δουλειά. Οι Έλληνες έρχονται στην Αυστραλία μόνο όταν η Ελλάδα καταστρέφεται και έχει ανεργία όπως το '50 και ξανά τώρα. Πριν το 2009/10 δεν ερχόταν σχεδόν κανένας, μόνο κάτι μυστήριοι οι οποίοι "αγανάκτησαν" κάμποσα χρόνια πριν φάει τ'αγγούρι και θυμηθεί ν' "αγανακτήσει" και η υπόλοιπη Ελλάδα.

          Comment


            #65
            σε λιγους μήνες θα πάω Αυστραλία.δεν έχω ζήσει ποτέ αλλά άσχημα σιγουρα θα βρει κάποιος ο οποίος ήταν τεμπέλης ανέκαθεν, αυτός ο οποίος μια ζωή έψαχνε πως θα την βολέψει σε καμιά δουλίτσα δημοσίου,αυτός που είχε καμια 50αρια στρέμματα χωράφι και ζούσε από αυτά βάζοντας εργάτες ενώ αυτός έπινε τα καφεδάκια του, οι δήθεν νεόπλουτοι και επιχειρηματίες που χρωστάνε σε πιστωτικές τις διακοπές τους κτλ κτλ. σαυτούς σίγουρα δεν θα αρέσει η Αυστραλία. δεν έχουν μάθει να δουλεύουν...έχουν μάθει να είναι αφεντικά...οι καιροι άλλαξαν όμως. αυτοί λοιπόν πήγαν και γύρισαν...δεν τους άρεσε η Αυστραλία!!
            τώρα η εγκληματικότητα υπάρχει παντού δεν είναι μέτρο σύγκρισης αυτο!

            Comment


              #66
              Originally posted by ujnn View Post
              σε λιγους μήνες θα πάω Αυστραλία.δεν έχω ζήσει ποτέ αλλά άσχημα σιγουρα θα βρει κάποιος ο οποίος ήταν τεμπέλης ανέκαθεν, αυτός ο οποίος μια ζωή έψαχνε πως θα την βολέψει σε καμιά δουλίτσα δημοσίου,αυτός που είχε καμια 50αρια στρέμματα χωράφι και ζούσε από αυτά βάζοντας εργάτες ενώ αυτός έπινε τα καφεδάκια του, οι δήθεν νεόπλουτοι και επιχειρηματίες που χρωστάνε σε πιστωτικές τις διακοπές τους κτλ κτλ. σαυτούς σίγουρα δεν θα αρέσει η Αυστραλία. δεν έχουν μάθει να δουλεύουν...έχουν μάθει να είναι αφεντικά...οι καιροι άλλαξαν όμως. αυτοί λοιπόν πήγαν και γύρισαν...δεν τους άρεσε η Αυστραλία!!
              τώρα η εγκληματικότητα υπάρχει παντού δεν είναι μέτρο σύγκρισης αυτο!
              Συμφωνω
              Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
              Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

              Comment


                #67
                Originally posted by Poltergeist View Post
                ότι θέλει το φόρουμ...
                Ας παρει μια απόφαση ο Agoriani που είναι διαχειριστής.
                Για εμένα δεν υπάρχει λόγος ύπαρξης αυτού του thread. Δεν θα το έφτιαχνα αν δεν το ζήταγε κάποιος (δεν θυμάμαι ποιός ήταν).
                Υπάρχουν χιλιάδες πράγματα και θέματα, της καθημερινότητας, για τα οποία δεν έχουμε απαντήσει ή δεν τα έχουμε θίξει κάν.
                Σε εκείνα θέλω να επικεντρώνω την προσοχή μου.

                π.χ. και κάνω και ερώτηση ταυτόχρονα στον με πιο πολλά χρόνια παραμονής εδώ Poltergeist.
                Τι ακριβώς ισχύει με το Medicare και την συμμετοχή μας όταν πάμε σε εναν GP (General Practitioner=παθολόγος ιατρός).
                Επίσης τι ισχύει με την συμμετοχή στα φάρμακα με συνταγή.
                Πόσο είναι το ποσοστό της συμμετοχής μας, και υπάρχει διακύμανση ή είναι σταθερό για όλους.

                Αυτά για παράδειγμα είναι κάποια ερωτήματα για τα οποία θα ήθελα να ανοίγαμε ένα καινούργιο θέμα και μια καινούργια συζήτηση.
                Υπομονή και επιμονή patriotes.

                Comment


                  #68
                  Originally posted by lift View Post
                  ρε παιδια (συγνωμη για το ρε),δεν μπορει στην αυστραλια να ειναι μελι γαλα...
                  το εαν η πατριδα μου ειναι καλητερη η χειροτερη απο μια αλλη χωρα αυτο αφηστε να το κρινω εγω και δεν επιτρεπω σε κανεναν να μου επιβαλει την γνωμη του
                  και εγω ειμαι φυσικα ενας απο αυτους που θελω να παω αυστραλια αλλα δεν τα ισοπεδωνω ολλα για χαρη μιας αλλης χωρας
                  Πολυ σωστα!!!

                  Eπισης να προσθεσω,οτι εχω την εντυπωση οτι οι Ελληνες που θελουν να μεταναστευσουν για Αυστραλια,δεν ενημερωνονται επαρκως,για την ζωη στην Αυστραλια,κατα ποσο ειναι ευκολο η δυσκολο να βρουν δουλεια και κυριως για τους ανειδικευτους.
                  Γιατι μπορει να υπαρχουν πληροφοριες για να βγαλεις βιζα και πως την βγαζεις και ολα αυτα,το θεμα ειναι αξιζει τον κοπο το ρισκο για να πας και να τα κανεις ολα αυτα?
                  Μεσα απο αντικειμενικες η ακομα και υποκειμενικες αποψεις μελων,μπορουν καποιοι να βγαλουν συμπερασματα.
                  Ειναι οπως ενα ρεπορταζ.Πας και ρωτας καποιους.Ο ενας σου λεει τα βρηκα ετσι...ο αλλιως τα βρηκα αλλιως.
                  Ασχετα αν εχουν διαφορετικη γνωμη και εκτιμηση,συμπερασματα νομιζω βγαινουν.

                  Comment


                    #69
                    Originally posted by spiros View Post
                    Γιατι μπορει να υπαρχουν πληροφοριες για να βγαλεις βιζα και πως την βγαζεις και ολα αυτα,το θεμα ειναι αξιζει τον κοπο το ρισκο για να πας και να τα κανεις ολα αυτα?
                    Koίτα συνονόματε, τα πράγματα είναι απλά αν θέλουμε να τα λέμε με τ'όνομά τους.
                    Για 9 στους 10 Έλληνες που θέλουν να έρθουν σήμερα εδώ το μόνο πράγμα που έχει σημασία είναι ότι η Αυστραλία έχει 5% ανεργία, $65.000 μέσο μικτό μισθό το χρόνο (περίπου $45.000 καθαρά) και το δολάριο έχει φτάσει 0,72 Ευρώ.

                    Αυτά συνήθως φτάνουν για να βγάλει ο καθένας το συμπέρασμά του αν τον συμφέρει η Αυστραλία ή όχι.

                    Comment


                      #70
                      Originally posted by Poltergeist View Post
                      Οκ αφού θες να τ'ακούσεις, δεν είναι όλα μέλι γάλα. Οι περισσότεροι 'Ελληνες βαριούνται, έρχονται για τα λεφτά και τη δουλειά. Οι Έλληνες έρχονται στην Αυστραλία μόνο όταν η Ελλάδα καταστρέφεται και έχει ανεργία όπως το '50 και ξανά τώρα. Πριν το 2009/10 δεν ερχόταν σχεδόν κανένας, μόνο κάτι μυστήριοι οι οποίοι "αγανάκτησαν" κάμποσα χρόνια πριν φάει τ'αγγούρι και θυμηθεί ν' "αγανακτήσει" και η υπόλοιπη Ελλάδα.
                      δεν καταλαβα... σε μενα απευθηνεσε.

                      Comment


                        #71
                        ^^όχι φίλε... γενικές σκέψεις φωναχτά.

                        Comment


                          #72
                          2/3 των κατοίκων της Βικτώριας πιστεύουν ότι οι δικαστές έχουν χάσει την επαφή με την πραγματικότητα, δείχνει μια έρευνα ενός εποπτικού και συμβουλευτικού οργάνου (Sentencing Advisory Council)


                          Μια ανώτερη δικαστικός απέρριψε την έρευνα ως απλουστευτική και επιφανειακή.

                          Comment


                            #73
                            Originally posted by spiros View Post
                            Πολυ σωστα!!!

                            Eπισης να προσθεσω,οτι εχω την εντυπωση οτι οι Ελληνες που θελουν να μεταναστευσουν για Αυστραλια,δεν ενημερωνονται επαρκως,για την ζωη στην Αυστραλια,κατα ποσο ειναι ευκολο η δυσκολο να βρουν δουλεια και κυριως για τους ανειδικευτους.
                            Γιατι μπορει να υπαρχουν πληροφοριες για να βγαλεις βιζα και πως την βγαζεις και ολα αυτα,το θεμα ειναι αξιζει τον κοπο το ρισκο για να πας και να τα κανεις ολα αυτα?
                            Μεσα απο αντικειμενικες η ακομα και υποκειμενικες αποψεις μελων,μπορουν καποιοι να βγαλουν συμπερασματα.
                            ειμαι της παραπανω αποψης και για να απαντησω αγοριανη στην απορια σου γιαυτο εγω ειχα ζητησει να γινει αυτο το thread. για το λογο που ειπε ο σπυρος παραπανω αλλα και γιατι εχω πει πολλες φορες τα ασχημα της ελλαδας και παντα λεω οτι πρεπει να βλεπουμε τα λαθη μας αν θελουμε καποτε να τα διορθωσουμε, το ιδιο ισχυει και για την αυστραλια, δεν γραφουμε τα αρνητικα για να κατηγορησουμε ουτε την ελλααδα ουτε την αυστραλια, για ενημερωση τα γραφουμε.

                            και μιας και το επιασα το θεμα εχω να συμπληρσω σαν αρνητικο οτι εδω πολυς περισσοτερος κοσμος απο την ευρωπη ακομα και ηλικιωμενοι τρωνε πολυ κακης ποιοτητας φαστ φουντ τυπου μακ ντοναλτς και δειχνουν να εχουν χαμηλη κουλτουρα στο θεμα διατροφη με συνεπεια να δειχνουν μη υγειης και να ειναι παχεις , ενω γενικα θα ελεγα οτι δεν προσεχουν και τοσο την εμφανιση τους και κυκλοφορουν συχνα ειτε φορωντας την αρτα και τα γιαννενα κοινως σαν καρακιτσαρια (κυριως ελληνες και ιταλοι) ειτε φορωντας οτι βρουν μπροστα τους και σαν μπουνταλαδες (δεν ξερω αν ειναι γνωστη σε ολους αυτη η λεξη αλλα ειναι η μονη που πραγματικα περιγραφει μερικους ανθρωπους!).

                            και ενα πιο πρακτκο αρνητικο, σημερα γυρισα με τρενο απο εκτος μελβουρνης και διαπιστωσα οτι εχου δικιο ολοι οι συγγενεις μου που βριζουν τις συγκοινωνιες. διαδρομη 2 ωρων με βαση το προγραμμα εφτασε σε 2:15, το επομενο που επρεπε να παρω απο το κεντρο για το προαστιο που μενω ειχε 4 και κατι λεπτα καθυστερηση. και επειδη μετα απο λιγο επρεπε να ξαναπαρω τρενο απο τερματικο σταθμο προς κεντρο, στον τερματικο ειμασταν μεσα στο τρενο και περιμεναμε να ξεκινησει με 4 και κατι λεπτα καθυστερηση και παλι! να συμπληρωσω οτι ολοι οι συγγενεις μου λενε οτι δεν τηρουν τους χρονους και συχνα χαλανε τα τρενα και γινεται το αδιαχωρητο.

                            ΥΓ. για να μην παρεξηγηθω να αναφερω πως δεν συγκρινω με ελλαδα (αν και το μετρο της αθηνας ειναι σουπερ και μακαρι να ειχαν και εδω) αλλα με αλλες χωρες πχ. της βορεις ευρωπης οπου τα τρενα φευγουν στην ωρα τους και φτανουν και 1-2 λεπτα νωριτερα.
                            Diversification, innovation and adaptability are always the Keys to success...

                            Comment


                              #74
                              Βρε δε σου είπα ν'αγοράσεις αυτοκίνητο; :D
                              Λοιπόν εδώ σ'έχω εξίμιση χιλιαρικάκια, 4.000 κυβικά 200 άλογα, βάζεις $30 γκάζι και πας άνετα 400χλμ, ανταλλακτικά και στα περίπτερα και σέρβις με $100. Εντάξει το χρώμα είναι λίγο παπουδί/μπατσικό στο συγκεκριμένο αλλά βρίσκεις κι άλλα.

                              Τα τρένα όντως έχουν λίγο τα χάλια τους στη Μελβούρνη, παλιά και στο όριό τους από φόρτο. Τουλάχιστον είναι το δίκτυο μεγάλο και βολεύεται πολύς κόσμος.

                              Comment


                                #75
                                Originally posted by Poltergeist View Post
                                Βρε δε σου είπα ν'αγοράσεις αυτοκίνητο; :D
                                Λοιπόν εδώ σ'έχω εξίμιση χιλιαρικάκια, 4.000 κυβικά 200 άλογα, βάζεις $30 γκάζι και πας άνετα 400χλμ, ανταλλακτικά και στα περίπτερα και σέρβις με $100. Εντάξει το χρώμα είναι λίγο παπουδί/μπατσικό στο συγκεκριμένο αλλά βρίσκεις κι άλλα.

                                Τα τρένα όντως έχουν λίγο τα χάλια τους στη Μελβούρνη, παλιά και στο όριό τους από φόρτο. Τουλάχιστον είναι το δίκτυο μεγάλο και βολεύεται πολύς κόσμος.
                                φιλε σπυρο το αυτοκινητο εδω ειναι σχεδον απαραιτητο αλλα δεν μπορω να παρω αυτη τη στιγμη γιατι δε θελω και κατι αλλο στο κεφαλι μου ακομα δεν ηρθα και να χασω και αλλο χρονο ασχολουμενος με αυτοκινητο, αλλα και γιατι τα οικονομικα μου δε μου επιτρεπουν και αλλα εξοδα!
                                Diversification, innovation and adaptability are always the Keys to success...

                                Comment

                                Working...
                                X