Announcement

Collapse
No announcement yet.

Τα άσχημα της Αυστραλίας και επί παντός επιστητού

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by Poltergeist View Post
    Abdel η Αυστραλία πληρώνει κάθε χρόνια $122δις για κοινωνική πρόνοια, ένα από τα υψηλότερα ποσοστά του προϋπολογισμού στον κόσμο, μαζί με κάτι Σκανδιναβικές χώρες. Είναι πολλά χρήματα φίλε, αν σκεφτείς ότι έχει μόνο 600χιλιάδες άνεργους, περίπου 2εκ συνταξιούχους και κάποιους που δε δουλεύουν για λόγους υγείας, σε αυτούς πάνε αυτά τα χρήματα. Βγαίνουν κάπου $40χιλ το χρόνο τα οποία έρχονται απ'τους φόρους του κόσμου που εργάζεται. Αυτή είναι μια τεράστια αναδιανομή πλούτου απ'τους πλούσιους στους φτωχούς. Εγώ δε σου λέω ότι είναι όλα τέλεια, αλλά αν μου βρεις εσύ μια άλλη χώρα με τέτοια ποσοστά θα σε παραδεχτώ. Δες αμερική αν θές που 46εκ (ένας στους 6) είναι κάτω απ'το όριο της φτώχειας.
    Κοιτα...ολα αυτα που μου λες...απλα δεν με ενδιαφερουν..
    Εμενα με ενδιαφερει να ζησω και να μεγαλωσω την οικογενεια μου καλα..
    Αλλα οχι σε 5-10 χρονια...αλλα τωρα..σε κατι μηνες..
    Δεν θελω ακριβα αυτοκινητα,πισινες,μπιλιαρδα στο σπιτι κτλ..
    Θελω ενα σπιτακι και ενα μισθο που να μπορω να τα βγαζω περα και να εχω την δυνατοτητα να βαζω και κατι στην ακρη..(για καλυτερο σπιτι,αυτοκινητο κτλ)..
    Αυτη τη στιγμη με το sponshorship που βρηκα (στο επαγγελμα μου) αυτο που ζηταω ειναι ΑΔΥΝΑΤΟΝ..
    Οποτε δεν ασχολουμαι πια με το "κατι καλυτερο" εδω στην αυστραλια..
    γιατι και αλλου να βρω δουλεια..δεν θα παιρνω πανω απο 49.000 τον χρονο..
    Εσυ μπορεις να ζησεις την οικογενεια σου (αν εχεις) με 780 την εβδομαδα?
    Το ξερεις (θα το ξερεις) οτι δεν δικαιουμαι επιδοματα και μαλακιες επειδη δεν εχω υποικοοτητα?
    Ποσα χρηματα θα χρειαστω για την γεννα εδω??
    Με τι θα τα μαζεψω οταν μενουν $80 για να βαλω στην ακρη?

    Comment


      xatzi8

      μπραβο ρε poltergeist!ετσι ακριβως μου τα λεει κ οθειος μου ολα τα χρονια.δεν σημαινει επειδη πηρες μια τσαντα κ εφυγες θα σε περιμενουν τα δολλαρια στο αεροδρομιο!!προσωπικα ο δικος μου θειος για 4 με 5 χρονια ηταν σαν τον αλβανο κ δουλευε απο εδω κ απο εκει.παλεψε κ τωρα ειναι μια χαρα συνταξιουχος κ δεν γυριζει πισω ουτε με σφαιρες.αυτο που θελω να πω ειναι πως το βλεπει ο καθενας!εμενα ο μπαμπας μου δουλευει στην ελλαδα φορτηγο 10-15 ωρες τη μερα χωρις σταματημο κ δεν υπαρχει περιπτωση να τον δω γιατι ερχεται κ φευγει...κ τι εκανε???620 ευρω συνταξη θα παρει!!αντε ζησε!το θεμα ειναι που τη βρισκει ο καθενας...εγω πλεον δεν με ενδιαφερει να πιω καφεδες η να παω στα μπουζουκια!θελω να ζησω αξιοπρεπεστατα να πηγαινω στο νοσοκομειο η στις δημοσιες υπηρεσιες κ να βρισκω ακρη.τωρα αν δουλευω 8-9 η 10 ωρες λιγο με νοιαζει.εδω δουλευω 9 κ παιρνω να μην πω!!κ χωρις ενσημα...κακα τα ψεμματα η ελλαδα τελειωσε..για 10 χρονια θα παιρνει την κατηφορα κ μετα βλεπουμε....χειροτερα θα ναι να σε βλεπουν οι γονεις σου χωρις δουλεια κ λεφτα θα στεναχωριουνται πιο πολλη παρα να εισαι μακρια αλλα με μια δουλεια κ μια προοπτικη για το μελλον

      Comment


        Abdel για τη γέννα τίποτα είναι δωρεάν, αλλά για τα υπόλοιπα έχεις δίκιο. Αυτό που πας να κάνεις δε γίνεται εκτός αν είσαι διατεθιμένος να κάνεις το σκ*** σου παξιμάδι, το οποίο αν όπως λες έχεις κάτι καλύτερο στην Ελλάδα δεν υπάρχει και κανένας λόγος να το κάνεις.

        Τα άλλα στα ανέφερα επειδή δε μιλάς μόνο για τη δική σου συγκεκριμένη περίπτωση αλλά και για τη χώρα γενικά.

        Comment


          Βλακεια θα πω...αλλα θα το πω.
          Abdel υπαρχει μηπως η δυνατοτητα να παρεις ενα δανειο απο ελληνικη τραπεζα και να σε βοηθησει στα εξοδα σου εκει?
          Καταλαβαινω οτι ειναι πολυ δυσκολα τα πραγματα για σενα εκει.Σκεψου ομως τι ειναι καλυτερο.Βγαινεις με 700 ευρω το μηνα στην ελλαδα με εγκυο γυναικα και παιδι για να επιστρεψεις?Μηπως θα επρεπε να εξετασεις το θεμα της μεταναστευσης σε αλλη χωρα της ΕΕ που φανταζομαι θα ειναι πιο ευκολο αφου δεν θα χρειαζεσαι βιζα, μονο ισως καποια επενδυση για τη γλωσσα.

          Comment


            Κατά τη γνώμη μου δεν είναι βλακεία αυτό που λέει η Gogita, κι εγώ αυτό θα έκανα, ΕΕ που τουλάχιστον έχω τα ίδια εργασιακά δικαιώματα με τους άλλους και δεν μπορεί να με διώξει κανένας.

            Κακά τα ψέματα, το να έρθεις στην Αυστραλία με ούτε τα μισά δικαιώματα και προοπτικές απασχόλησης απ'τους ντόπιους, σε μια μάλλον κακοπληρωμένη δουλειά, χωρίς σπίτι ή κάποιον να σε φιλοξενήσει, και να περιμένεις με το καλημέρα να σου φτάνουν τα λεφτά στο άνετο μαζί με οικογένεια, ε δε γίνεται. Εκτός αν είσαι διατεθιμένος να κάνεις πολλές θυσίες για μεγάλο χρονικό διάστημα. Να σου πώ την αλήθεια abdel απορώ πώς ξεκίνησες να το κάνεις αυτό το πράγμα...

            Comment


              Originally posted by Poltergeist View Post
              Κατά τη γνώμη μου δεν είναι βλακεία αυτό που λέει η Gogita, κι εγώ αυτό θα έκανα, ΕΕ που τουλάχιστον έχω τα ίδια εργασιακά δικαιώματα με τους άλλους και δεν μπορεί να με διώξει κανένας.

              Κακά τα ψέματα, το να έρθεις στην Αυστραλία με ούτε τα μισά δικαιώματα και προοπτικές απασχόλησης απ'τους ντόπιους, σε μια μάλλον κακοπληρωμένη δουλειά, χωρίς σπίτι ή κάποιον να σε φιλοξενήσει, και να περιμένεις με το καλημέρα να σου φτάνουν τα λεφτά στο άνετο μαζί με οικογένεια, ε δε γίνεται. Εκτός αν είσαι διατεθιμένος να κάνεις πολλές θυσίες για μεγάλο χρονικό διάστημα. Να σου πώ την αλήθεια abdel απορώ πώς ξεκίνησες να το κάνεις αυτό το πράγμα...
              Να σου πως ξεκινησα να το κανω...:-)
              Τα πραγματα στην ελλαδα δεν ειναι και τα καλυτερα..
              Δουλεια "δεν ειχα" επαρχια να πηγαινα ειναι τα ιδια σκατα με την αθηνα,οποτε ειπαμε να δοκιμασουμε εξωτερικο...για κατι καλυτερο..
              Το αποτελεσμα?
              Ηρθα εδω, σε 2 εβδομαδες βρηκα δουλεια...και μετα απο ενα μηνα που αποφασισε το @@ το αφεντικο να μαθει τι χρειαζεται για την βιζα και τι χρηματα θα παιρνω,ειδα οτι δεν φτανουν τα χρηματα ουτε για γιουχου..αν δεν εχεις 2η δουλεια η να δουλευει και ο συντροφος....
              Το 2ο αποτελεσμα ειναι οτι εχασα ενα μηνα εδω δουλευοντας για 400-500-600 δολαρια την εβδομαδα με την σειρα που τα εβαλα για 10-12 ωρες την μερα και σαββατο..και τωρα που "δεν μπορει" να με παρει στην δουλεια...ειναι αργα για εμενα να ψαξω κατι αλλο..
              Το θεμα ειναι οτι ΟΛΟΙ αυτοι που θελουν να ερθουν εδω για να ζησουν ειναι διατεθιμενοι να ξεχασουν τη ζωη τους για μερικα χρονια?
              Ειναι σιγουροι οτι θα τους αρεσει εδω και οτι θα εχουν και οι δυο (ζευγαρι) δουλεια για να τα βγαζουν περα?
              Γιατι ολα αυτα τα λενε απο την ασφαλεια που εχουν στην ελλαδα και πισω απο ενα pc..
              Ουτε μπουζουκια ηθελα ουτε τπτ..Ουτε στην ελλαδα πηγα ποτε σε μπουζουκια..
              Ενα μισθο και ενα σπιτι ηθελα για να ζησω..ΟΧΙ ανετα οπως το λες....αλλα μια νορμαλ ζωη χωρις το αγχος αν θα φτασουν για τον επομενο λογαριασμο γιατι ηρθε παραπανω..
              Και ναι θα ηθελα να εβαζα και $100 στην ακρη καθε εβδομαδα...
              Ποτε δεν ξερεις τι θα ξημερωσει.
              Τελικα δεν μου ειπες ομως..με 780 την εβδομαδα ζεις την οικογενεια?

              Comment


                Originally posted by panultimate View Post
                Φίλε Νίκο,
                η γυναίκα μου έπαιρνε 60κ gross. Σε αυτή την κλίμακα εισοδήματος ο φόρος δεν είναι 35%, είναι λιγότερος. Ο φόρος ανεβαίνει εκθετικά (χαριτολογώ) σε εισοδήματα +100.000. Εκεί πληρώνεις φόρο 35cents for the dollar. Τέλος πάντων όμως.............................
                Όχι φίλε panultimate εδω θα διαφωνήσω!
                1. Μια μέση ελληνική οικογένεια δεν έχει οικογενειακό εισόδημα μόνο 30.000ευρω. Και αν το έχει, τότε δενπαει να αγοράσει σπίτι των 250.000ευρω.
                2. Επίσης καλό είναι να συγκρίνουμε όμοια πράγματα. Όμοια είναι μια μονοκατοικία 350μ2 (οκ με μή τακτοποιημένους ημιυπαίθριους και ελαφρώς αυθαίρετες δομήσεις-αλλά πόσο κοστίζει η τακτοποίησηή τους πια?) στο Κορωπί ή στο Μαρκόπουλο με μια μονοκατοικία 150μ2 στο Perth ή Brisbane? Στην Ελλάδα έχουμε σαφώς καλύτερες προδιαγαρφές και κατασκευές και πιο μοντέρνες από κάθε άποψη. Και μιας και ανέφερες για sites real estate αν κάνεις μια επίσκεψη σε αυτά θα το διαπιστώσεις με τα μάτια σου.
                3. Τώρα για τις υποδομές έχεις τα δίκια σου, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι το Μαρκόπουλο και Κορωπί θα μείνουν για πάντα χωρίς αποχέτευση ή χωρίς δίκτυο φυσικού αερίου! Μην τα παραλέμε λοιπόν!

                Καταλήγοντας το αν είναι πιο εύκολα ή όχι να αγοράσεις σπίτι στην Αυστραλία από ότι εδώ προκύπτει από πολύ πιο σύνθετη εξίσωση και είναι ασφαλώς εξατομικευμένη για τον καθένα. Το παράδειγμά σου είναι (όπως είπες) πολύ simplified και δεν μπορεί να αποτελεί οδηγό.

                Comment


                  Originally posted by Nikos Mech Eng View Post
                  Όχι φίλε panultimate εδω θα διαφωνήσω!
                  1. Μια μέση ελληνική οικογένεια δεν έχει οικογενειακό εισόδημα μόνο 30.000ευρω. Και αν το έχει, τότε δενπαει να αγοράσει σπίτι των 250.000ευρω.
                  Νίκο σοβαρά μιλάς ότι η μέση Ελληνική οικογένεια έχει εισόδημα μεγαλύτερο των 30.000 ευρώ? Δηλαδή μεγαλύτερο από 2 μισθούς των €15.000 τον χρόνο? Δηλαδή μεγαλύτερο από 2 μηνιαίους μισθούς των 1200 ευρώ? Για ξανακέψου το..κάνεις λάθος.
                  Εδώ πλέον είναι θαύμα αν δουλεύουν και οι 2 σε μια οικογένεια, τι λέμε τώρα.

                  Το Μαρκόπουλο, το Κορωπί και τα Σπάτα φίλε είναι χωρίς αποχέτευση και βασικές υποδομές για δεκαετίες τώρα. Και μάλιστα δεκαετίες "ανάπτυξης", μπόλικου χρήματος και "άνεσης". Πραγματικά πιστεύεις ότι θα γίνουν τώρα αυτά? Στην Ελλάδα του 4% ύφεσης τον χρόνο, στην Ελλάδα των χρεών και την μηδενικής δαπάνης για υποδομές? Μάλλον θα περιμένεις πολύ..Εδώ και η Εκάλη έχει βόθρους το ξέρεις?

                  Τέλος φίλε Νίκο από γνωστούς και φίλους Αυστραλούς που έχω γνωρίσει μέσω της γυναίκας μου, εγώ έχω δεί ότι όλοι έχουν τα σπίτια τους ιδιόκτητα και έχουν ξεμπερδέψει με τα στεγαστικά τους ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ νωρίτερα από ότι ξεμπερδέυουμε εμείς που παίρνουμε δάνεια για 30-35 χρόνια για ένα ψωροδιαμέρισμα στην Αθήνα..

                  Comment


                    @panultimate

                    Μπορείς να διατηρήσεις τις απόψεις και τις πληροφορίες που έχεις. Πάντως οφείλω να κανω ένα σχόλιο. Παίρνεις σαν δεδομένο ότι η σημερινή κατάσταση της Ελλάδας θα παραμείνει για πάντα. Το ίδιο και για την Αυστραλία. Εδώ διαφωνώ και όχι από εμπάθεια αλλά από γνώση.

                    Υ.Γ. Αυτά που γράφεις διαβάζονται και χωρίς υπογραμμίσεις.

                    Comment


                      Η σημερινή κατάσταση της Ελλάδος σίγουρα δεν θα μείνει η ίδια.
                      α) Ή θα χειροτερέψει δραματικά
                      β) Ή θα βελτιωθεί, αλλά σε καμμιά μα καμμιά περίπτωση δεν θα φτάσει τα επίπεδα του 2004-2007. Και αναφέρομαι μισθολογικά και εργασιακά.
                      Εκτός και αν πιστεύεις ότι μπορεί να ανακάμψει και να ξεπεράσει τα επίπεδα αυτά, οπότε θα με ενδιέφερε να ακούσω από σένα το πώς βλέπεις να γίνεται αυτό.

                      Ωσπου να γίνει αυτό, πρέπει να κρίνουμε τα πράγματα και τις καταστάσεις στις πραγματικές τους διαστάσεις και όχι με προβλέψεις, ευσεβείς πόθους και σενάρια.

                      Comment


                        Originally posted by panultimate View Post
                        Η σημερινή κατάσταση της Ελλάδος σίγουρα δεν θα μείνει η ίδια.
                        α) Ή θα χειροτερέψει δραματικά
                        β) Ή θα βελτιωθεί, αλλά σε καμμιά μα καμμιά περίπτωση δεν θα φτάσει τα επίπεδα του 2004-2007. Και αναφέρομαι μισθολογικά και εργασιακά.
                        Εκτός και αν πιστεύεις ότι μπορεί να ανακάμψει και να ξεπεράσει τα επίπεδα αυτά, οπότε θα με ενδιέφερε να ακούσω από σένα το πώς βλέπεις να γίνεται αυτό.

                        Ωσπου να γίνει αυτό, πρέπει να κρίνουμε τα πράγματα και τις καταστάσεις στις πραγματικές τους διαστάσεις και όχι με προβλέψεις, ευσεβείς πόθους και σενάρια.
                        Μιας και επιμένεις:
                        1. Οι τιμές των κατοικιών στην Ελλάδα έχουν πέσει σήμερα πάνω από 25% από το 2007. Μιλάω για τιμές συμβολαίων και όχι για αυτά που διαβάζεις σε εφημερίδες ή σου λένε real estate agents.
                        2. Αν το κριτήριό σου για να φύγεις από Ελλάδα είναι μόνο η σημερινή μας κατάσταση έχεις πάρει λάθος δρόμο. Είμαι μαζί σου, συμφωνώ ότι έχουμε τα χάλια μας αλλά διαφωνώ σε συγκεκριμένα θέματα που παρέθεσες. Πχ τα προάστεια των Αθηνών που συζητούσαμε χτίστηκαν την τελευταία δεκαετία και όχι δεκαετίες που ανέφερες. Σε ότι αφορά αθλητικές εγκαταστάσεις σε αυτά τα προάστεια έχει πολύ περισσότερες από ότι στο Χαλάνδρι ή τον Πειραιά παρόλο που αυτές είναι παλιότερες πόλεις.
                        Δεν μπορείς να μου συγκρίνεις την ποιότητα κατασκευής των κατοικιών της Ελλάδας με της Αυστραλίας. Και δεν εννοώ την αντισεισμικότητα που από άγνοια παρέφρασε κάποιος φίλος αλλά από ποιότητα κατασκευής. Ο νοών νοείτω.
                        3. Πέρα από κάθε αμφιβολία η Ελλάδα θα ανακάμψει. Δεν είμαι ούτε οικονομολόγος ούτε πολιτικός αλλά είναι βέβαιο ότι θα ανακάμψει. Το θέμα είναι πότε? και μεχρι ποιού σημείου? Η ζωή κάνει κύκλους φίλε μου και ότι ανεβαίνει ... κατεβαίνει (και αντιστρόφως).
                        4. Αν δεν πιστεύεις ότι θα ανακάμψει τότε αυτό συνεπάγεται ότι πιστεύεις ότι 10.000.000 άνθρωποι είναι αδιάφορο καταναλωτικό κοινό για τις παραγωγικές δυνάμεις διεθνώς. Αν το πιστεύεις, τότε πιστεύεις ότι ο καπιταλισμός τέλειωσε σαν σύστημα. Αν πιστεύεις ότι ήρθε το τέλος του καπιταλισμού .... σηκώνω τα χέρια ψηλά.
                        5. Φοβάμαι ότι εσύ έχεις ευσεβείς πόθους για την Αυστραλία. Από την μία μεριά καλά κάνεις. Έτσι θέτεις τον πήχη ψηλά και αυτό γεμίζει τις μπαταρίες σου. Και γω το κάνω καμιά φορά. Μαρέσει καμιά φορά να εξιδανικεύω τα πράγματα. Όταν μιλάω όμως σε ένα forum προσπαθώ να είμαι πιο συγκρατημένος.

                        Comment


                          Εγώ αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι πρέπει να έχεις ένα γερό κομπόδεμα πρίν πας, γιατί με τα επίδοματα και μόνο δεν βγαίνεις ...Αν κάνω λάθος, το ελπίζω, διορθώστε με...

                          Comment


                            Originally posted by Οδυσσέας View Post
                            Εγώ αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι πρέπει να έχεις ένα γερό κομπόδεμα πρίν πας, γιατί με τα επίδοματα και μόνο δεν βγαίνεις ...Αν κάνω λάθος, το ελπίζω, διορθώστε με...
                            Τα επιδόματα αφορούν τους Αυστραλούς υπήκοους. Ο μετανάστης μή υπήκοος δεν έχει επιδόματα. Ναι, για να μην αγχωθείς και να ζήσεις σαν άνθρωπος, για ένα περίπου χρόνο θα χρειαστεί να φάς και από τα έτοιμα. Όμως κατά τη γνώμη μου καλύτερα να φάς από τα έτοιμα με σκοπό να τα επενδύσεις σε μια καλύτερη ζωή σε ένα καλύτερο τόπο, παρά να τρως εδώ από τα έτοιμα μέχρι να σου τελειώσουν και χωρίς να υπάρχει άμεσα ελπίδα μιας καλύτερης ζωής.

                            Comment


                              Abdel το είπα και πρίν: όχι δε φτάνουν αυτά τα χρήματα. Προσωπικά την αυστραλία δεν τη συστήνω σε κανέναν, εκτός από ειδικές περιπτώσεις δηλαδή να έχεις ή διαβατήριο ή κάποιο σπίτι να σε περιμένει ή κάποιο επάγγελμα με μεγάλη ζήτηση. Για τους υπόλοιπους είναι πολύ δύσκολα, εγώ είχα τα δύο απ'τα τρία αλλιώς ούτε που θα το σκεφτόμουνα.

                              Νίκο από περιέργεια, τί εννοείς πιό μοντέρνες κατασκευές; Επίσης αυτό το 25% πτώση μήπως περιλαμβάνει και εμπορικά ακίνητα; Ένας φίλος κοιτάει για σπίτι εδώ και μήνες και οι περισσότεροι μεσίτες του λένε ότι τα σπίτια στις δημοφιλείς κατηγορίες (όχι τα πανάκριβα σπίτια) ζήτημα αν έχουν πέσει κανα 12% στην Αθήνα απ'το 2008. Το οποίο μου φαίνεται εντελώς κουφό, θα περίμενα κι εγώ παραπάνω...

                              Comment


                                Νίκο,
                                χωρίς καμμιά διάθεση αντιπαράθεσης, δεν νομίζω ότι έχω ευσεβείς πόθους για την κατάσταση στην Αυστραλία. Τα λεγόμενα μου προκύπτουν από πληροφορίες και όχι φήμες, καθώς έχω ένα σχετικό δίκτυο φίλων native Αυστραλών που με ενημερώνουν για την κατάσταση.
                                Επίσης, όλοι μας σκεφτηκαμε την Αυστραλία λόγω της κακής κατάστασης της Ελλάδος. Δεν ξύπνησε κάποιος ένα ωραίο πρωί και είπε "Ωραία, σήμερα λέω να ξοδεψω περί τα 5000 ευρώ και 1 χρόνο από τη ζωή μου σε βίζα, IELTS, μεταφράσεις, εισιτήρια για να πάω στην άλλη άκρη του κόσμου"
                                Εγώ έχω έναν λόγο παραπάνω που η γυναίκα μου είναι Aussie και περιμένουμε και έναν μπέμπη

                                Πάντως για τα σπίτια που λές σου προτείνω να κατεβάσεις μια εκπομπή (με torrent) που λέγεται Grand Designs Australia. Φίλε, εμείς στην Ελλάδα έφτασε το 2010 για να μιλάμε για carbon footprint, ενεργειακά κλπ. Εν έτει 2011 η Ελλάδα ακόμα δουλεύει με καυστήρες πετρελαίου και καλοριφέρ, πολύ σπανιότερα με heat pumps .

                                Η ποιότητα των σπιτιών δεν είναι το ωραίο πλακάκι και το σποτάκι στην γυψοσανίδα. Ανύπαρκτη στην Ελλαδα η οικιακή διαχείριση απορριμάτων, η ύπαρξη grey pipe και η επαναχρησιμοποίηση βρόχινου νερού και άλλα πολλά..
                                Ααα συγχαρητήρια για το Ielts!

                                Comment

                                Working...
                                X