Announcement

Collapse
No announcement yet.

Τα άσχημα της Αυστραλίας και επί παντός επιστητού

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by Poltergeist View Post
    Abdel το είπα και πρίν: όχι δε φτάνουν αυτά τα χρήματα. Προσωπικά την αυστραλία δεν τη συστήνω σε κανέναν, εκτός από ειδικές περιπτώσεις δηλαδή να έχεις ή διαβατήριο ή κάποιο σπίτι να σε περιμένει ή κάποιο επάγγελμα με μεγάλη ζήτηση. Για τους υπόλοιπους είναι πολύ δύσκολα, εγώ είχα τα δύο απ'τα τρία αλλιώς ούτε που θα το σκεφτόμουνα.

    Νίκο από περιέργεια, τί εννοείς πιό μοντέρνες κατασκευές; Επίσης αυτό το 25% πτώση μήπως περιλαμβάνει και εμπορικά ακίνητα; Ένας φίλος κοιτάει για σπίτι εδώ και μήνες και οι περισσότεροι μεσίτες του λένε ότι τα σπίτια στις δημοφιλείς κατηγορίες (όχι τα πανάκριβα σπίτια) ζήτημα αν έχουν πέσει κανα 12% στην Αθήνα απ'το 2008. Το οποίο μου φαίνεται εντελώς κουφό, θα περίμενα κι εγώ παραπάνω...
    Poltergeist, αυτή είναι η πραγματικότητα για την πτώση των τιμών των κατοικιών. Μιλάω για τιμές συμβολαίων (τιμές που κλείνεται η συμφωνία) και όχι για τις παρλαπίπες πριν από αυτά. Όσοι κατασκευαστές δεν κατεβάζουν τιμές μένουν με τα διαμερίσματα απούλητα να τα κοιτάνε νομίζοντας ότι έτσι θα συγκρατήσουν την πτώση τιμών... Άσε και μετά θα τα πουλήσουν 40% πιο χαμηλά!
    Σε ότι αφορά το τι ορίζεται μοντέρνα και σύγχρονη κατασκευή κατοικίας είναι τεράστιο θέμα, νομίζω ότι θα ξεφύγουμε από το θέμα του forum. Ευχαρίστως να την κάναμε την κουβέντα αλλού... Ίσως ... εκεί

    Comment


      Originally posted by panultimate View Post
      Νίκο,
      χωρίς καμμιά διάθεση αντιπαράθεσης, δεν νομίζω ότι έχω ευσεβείς πόθους για την κατάσταση στην Αυστραλία. ..........Η ποιότητα των σπιτιών δεν είναι το ωραίο πλακάκι και το σποτάκι στην γυψοσανίδα. Ανύπαρκτη στην Ελλαδα η οικιακή διαχείριση απορριμάτων, η ύπαρξη grey pipe και η επαναχρησιμοποίηση βρόχινου νερού και άλλα πολλά..
      Ααα συγχαρητήρια για το Ielts!
      Τελικώς ο μπέμπης είναι το κίνητρο ε?
      Συγχαρητήρια παιδιά.
      Σε ότι αφορά την σύγκριση κατοικιών σε Ελλάδα και Αυστραλία ας συμφωνήσουμε ότι διαφωνούμε! Θα ήταν πολύ άγονο να συμφωνούμε σε όλα...

      Το θέμα των πράσινων κατοικιών που επιμένεις να αναφέρεις είναι θέμα οικολογικής συνείδησης των Ελλήνων. Και όταν λέμε Ελλήνων πρέπει να λαβαίνουμε υπόψη και το οικονομικό του επίπεδο. Η αφύπνισή του σε τέτοια θέματα είναι υποχρέωση των επιστημόνων. Οι κατασκευαστές δεν στερούνται ούτε ικανότητας ούτε γνώσης αυτών των προτάσεων. Απλώς είναι ανώφελο να προτείνεις σε μια αγορά κάτι που δεν την ενδιαφέρει. Όμως μην ανοίξουμε αυτό το θέμα γιατί θα βγούμε εκτός θέματος του forum.

      Και τέλος, υπάρχουν άπειρες σύγχρονες τεχνολογικές λύσεις η εφαρμογή των οποίων εξαρτάται από τα δεδομένα κάθε προβλήματος. Η γενικολογία δεν ωφελεί. Ομολογώ ότι μπορεί να το κάνω και γω καμιά φορά αφού δυο αράδες σε ένα postaki δεν φτάνουν να εξηγήσεις αυτό που θες να πεις. Πάντως έχω την εμπειρία με μια μόνο ματιά να αντιλαμβάνομαι την ποιότητα κατασκευής μιας κατοικίας και να μπορώ να κατατάσω αυτή σε κατηγορίες. Και ας με "κατηγορήσεις" ότι ασκώ οφθαλμοστατική ή οφθαλμομηχανική. Εξ' άλλου, αν και όλοι κρινόμαστε γι αυτά που λέμε, εγώ δεν είμαι εδώ για να αξιολογηθώ από κανέναν (ούτε και εσύ φαντάζομαι).

      Υ.Γ. Ευχαριστώ για τα συγχαρητήρια. Next step τώρα....

      Comment


        Originally posted by Poltergeist View Post
        Abdel το είπα και πρίν: όχι δε φτάνουν αυτά τα χρήματα. Προσωπικά την αυστραλία δεν τη συστήνω σε κανέναν, εκτός από ειδικές περιπτώσεις δηλαδή να έχεις ή διαβατήριο ή κάποιο σπίτι να σε περιμένει ή κάποιο επάγγελμα με μεγάλη ζήτηση. Για τους υπόλοιπους είναι πολύ δύσκολα, εγώ είχα τα δύο απ'τα τρία αλλιώς ούτε που θα το σκεφτόμουνα.

        Νίκο από περιέργεια, τί εννοείς πιό μοντέρνες κατασκευές; Επίσης αυτό το 25% πτώση μήπως περιλαμβάνει και εμπορικά ακίνητα; Ένας φίλος κοιτάει για σπίτι εδώ και μήνες και οι περισσότεροι μεσίτες του λένε ότι τα σπίτια στις δημοφιλείς κατηγορίες (όχι τα πανάκριβα σπίτια) ζήτημα αν έχουν πέσει κανα 12% στην Αθήνα απ'το 2008. Το οποίο μου φαίνεται εντελώς κουφό, θα περίμενα κι εγώ παραπάνω...
        Poltergeist, συμφωνώ μαζί σου και το έχω πει πολλές φορές. Προσωπικά είχα διαβατήριο, σπίτι για φιλοξενία τον πρώτο καιρό και επάγγελμα(μεταλλουργός μηχανικός) με μεγάλη ζήτηση και πάλι πέρασαν 4 μήνες μέχρι να βρω αυτό που ήθελα. Δεν λέω ότι για τους υπόλοιπους είναι απίθανο αλλά είναι πολύ δύσκολο.

        Comment


          Originally posted by Οδυσσέας View Post
          Εγώ αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι πρέπει να έχεις ένα γερό κομπόδεμα πρίν πας, γιατί με τα επίδοματα και μόνο δεν βγαίνεις ...Αν κάνω λάθος, το ελπίζω, διορθώστε με...
          Τα επιδόματα , εγώ που τα έπαιρνα στην αρχή μου έφταναν μόνο για τα προσωπικά μου μικροέξοδα (εισητήρια, μετακινήσεις, τηλέφωνα, ασύρματο internet κ.τ.λ.) αν έπρεπε να πληρώνω σπίτι και φαγητό δεν έφτανα με τίποτα , θα έπρεπε να χαλάω από τα δικά μου , όπως και χάλασα για κάποια ταξίδια για συνεντεύξεις.

          Comment


            ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΕΠΕΙΣΟΔΙΑ ΤΡΕΛΑΣ!!!

            Πάω σήμερα στο ΤΣΜΕΔΕ να πάρω Βεβαίωση Προυπηρεσίας.

            Ακολουθούν τα παρακάτω πραγματικά περιστατικά :
            Φτάνω στο ΤΣΜΕΔΕ στις 10:40. Παίρνω εισητήριο (αριθμό) αναμονής. Οι φωτεινές πινακίδες δεν λειτουργούν, και παραδόξως αν και ο αριθμός μου είναι πολύ μεγάλος, ουρά μπροστά μου δεν υπάρχει. Προχωράω.... Με σταμαάει ο security και μου λέει με ύφος: "Που πάτε κύριε? Δεν βλέπετε? μόνο τα πρώτα 150 νούμερα εξυπηρετούνται κάθε μέρα!!!" Του απάντησα :"Τότε γιατί το μηχάνημα συνεχίζει και βγάζει νούμερα?" Ήταν λες και τον ρωτούσα μέχρι τι φορτία μπορεί να πάρει αμφιέριστη δοκός IPB100! Σήκωσε το βλέμα ψηλά σαν να περίμενε να τον φωτίσει ο Θεός και να μου δώσει απάντηση. Τον προσπέρασα ενώ είχε καρφωμένο το βλέμα στον ύψιστο... και κατευθύνθηκα στην πρώτη υπάλληλο στο γκισέ.

            1η υπάλληλος
            Εγώ: Καλημέρα .... θα ήθελα να βγάλω μία βεβαίωση προυπηρεσίας.
            Υπαλ 1: Τι είναι αυτό?
            (Γνωρίζοντας ότι δεν γνωρίζει τίποτε πέρα από το πόση ώρα απομένει για να σχολάσει, βγάζω πάνω στον γκισέ απόσπασμα από την ιστοσελίδα του ΤΣΜΕΔΕ που εξηγούσε "τι είναι αυτό" και ποιός είναι ο κωδικός της βεβαίωσης.)
            Εγώ : Αυτό που λέει εδώ!
            Υπάλ 1: Αααααα εγώ δεν ξέρω από αυτά!
            Εγώ : (Αναζητώ το χαμένο βλέμμα του security προς τον ύψιστο μπάς και πάρω δύναμη.) Δεν πειράζει, λέω, θα πάω στον δίπλα υπάλληλο.....

            2η υπάλληλος
            Εγώ: Καλημέρα .... θα ήθελα να βγάλω μία βεβαίωση προυπηρεσίας.
            Υπαλ 2: Τι είναι αυτό?
            (Γνωρίζοντας ότι δεν γνωρίζει τίποτε πέρα από το πόση ώρα απομένει για να σχολάσει, βγάζω πάνω στον γκισέ απόσπασμα από την ιστοσελίδα του ΤΣΜΕΔΕ που εξηγούσε "τι είναι αυτό" και ποιός είναι ο κωδικός της βεβαίωσης.)
            Εγώ : Αυτό που λέει εδώ!
            Υπάλ 2: Αααααα εγώ δεν ξέρω από αυτά!
            Εγώ : (Αναζητώ το χαμένο βλέμμα του security προς τον ύψιστο 'σοβαρολογώ εξακολουθούσε να κοιτάζει το υπερπέραν' μπάς και πάρω δύναμη.) Δεν πειράζει, λέω, θα πάω στον δίπλα υπάλληλο.....

            3η υπάλληλος
            Εγώ: Καλημέρα .... θα ήθελα να βγάλω μία βεβαίωση προυπηρεσίας.
            Υπαλ 3: Τι είναι αυτό?
            (Γνωρίζοντας ότι δεν γνωρίζει τίποτε πέρα από το πόση ώρα απομένει για να σχολάσει, βγάζω πάνω στον γκισέ απόσπασμα από την ιστοσελίδα του ΤΣΜΕΔΕ που εξηγούσε "τι είναι αυτό" και ποιός είναι ο κωδικός της βεβαίωσης.)
            Εγώ : Αυτό που λέει εδώ!
            Υπάλ 3: Αααααα εγώ δεν ξέρω από αυτά!
            Εγώ : Υπάρχει κανείς που να ξέρει?
            Υπαλ 3: Ο προιστάμενος.
            Εγώ : Που είναι το γραφείο του?
            Υπαλ 3: μπλα .. μπλα... μπλα..... ...... εκεί!

            Προιστάμενος
            Εγώ: Καλημέρα .... θα ήθελα να βγάλω μία βεβαίωση προυπηρεσίας.
            Προιστ: Τι είναι αυτό?
            (Γνωρίζοντας ότι δεν γνωρίζει τίποτε πέρα από το πόση ώρα απομένει για να σχολάσει, βγάζω πάνω στον γκισέ απόσπασμα από την ιστοσελίδα του ΤΣΜΕΔΕ που εξηγούσε "τι είναι αυτό" και ποιός είναι ο κωδικός της βεβαίωσης.)
            Εγώ : Αυτό που λέει εδώ!
            Προιστ: Αααααα εγώ δεν ξέρω από αυτά!
            Εγώ : Υπάρχει κανείς που να ξέρει?
            Προιστ: Θα πάτε στον 2ο όροφο.
            Εγώ : Σε ποιό γραφείο?
            Προιστ: μπλα .. μπλα... μπλα..... ...... εκεί!

            2ος Όροφος.
            Αναμονή καμιά 50ριά άτομα στο χωλ του ορόφου. Φωνές, αγριεμένα πρόσωπα, παππούδες, γιαγιάδες, κρυολογήματα, καμία σειρά προτεραιότητας. Έξω από ένα γραφειάκι οι πολίτες είχαν φτιάξει μια αυτοσχέδια σειρά προτεραιότητας συμπληρώνοντας ο κάθένας το όνομα και ένα αύξοντα αριθμό. Μόλις ερχόταν ο αριθμός προχωρούσε μέσα. Αναμονή 50 λεπτά. Ήρθε η σειρά μου.... μπαίνω μέσα.

            4η υπάλληλος
            Εγώ: Καλημέρα .... θα ήθελα να βγάλω μία βεβαίωση προυπηρεσίας.
            Υπαλ 4: Τι είναι αυτό?
            (Γνωρίζοντας ότι δεν γνωρίζει τίποτε πέρα από το πόση ώρα απομένει για να σχολάσει, βγάζω πάνω στον γκισέ απόσπασμα από την ιστοσελίδα του ΤΣΜΕΔΕ που εξηγούσε "τι είναι αυτό" και ποιός είναι ο κωδικός της βεβαίωσης.)
            Εγώ : Με στείλαν από τον κάτω όροφο για αυτό που λέει εδώ!
            Υπάλ 4: Αααααα εγώ δεν ξέρω από αυτά! Αν θες σου βγάζω μια απλή βεβαίωση.
            Εγώ : (Τι να κάνω? σκέφτομαι, ήδη είχα χάσει τη μέρα μου) Οκ θέλω 4 αντίγραφα.
            Υπάλ 4 : Αυτό δεν γίνεται! Έχουμε έλειψη χαρτιού!
            Εγώ: Βγάζω από την τσάντα μου μερικές σελίδες Α4 και τις δίνω. Ορίστε τυπώστε σε αυτές.
            Υπάλ 4: Έχουμε έλειψη και μελάνης.
            Εγώ : (Αρχίζοντας να σκέφτομαι ότι η μόνη λύση είναι ο ύψιστος!!!) Αν κεράσω καφέ και τυρόπιτα?
            Υπάλ 4: Τα ίδια λές σε όλες? Άντε καλά θα σου τυπώσω 2. Μπορείς να κάνεις ακριβή αντίγραφα στον 3ο όροφο μετά. Είσαι ένας καταφερτζής εσύυυυυυυ.........
            Μου τα τυπώνει, μου τα δίνει, και μου λέει: Υπογραφή και σφραγίδα από την Προισταμένη.....
            Εγώ : Πού ειναι το γραφείο της?
            Υπάλ 4: Μπλα, μπλα, μπλά...... εκεί.
            Παίρνω τις βεβαιώσεις και πάω να φύγω από το γραφείο της υπαλλήλου. Ανοίγοντας τη πόρτα μου λέει...... "και η τυρόπιτα???" (Η σιχαμένη είχε πάει το φραπέ που είχα ξεχάσει στο γραφείο της και τον έπινε!!!!!!!!!!!!!). Θεέ μου δώσε μου λίγο ακόμα υπομονή..... Κλείνω την πόρτα και φεύγω.

            Γραφείο Προισταμένης 2ου ορόφου
            Γύρω στα 20-30 άτομα να περιμένουν για μία υπογραφή της. Πότε-πότε έβγαινε ένας λοιμοκοντόρος από μέσα και έπαιρνε μερικές αιτήσεις για να τις δώσει στην προισταμένη να τις υπογράψει και μετά ξαναέβγαινε φωνάζοντας ονόματα. Μετά από άλλα 30 λεπτά είχα πάρει την υπογραφή της.

            Λίγο ακόμα και τελειώνω (σκέφτηκα)...... Πάω στον 3ο για να βγάλω γνήσια αντίγραφα. (Ήθελα 4 / είχα μόνο 2). Κατευθύνομαι στο πρωτόκολλο (εκεί γίνονται τοι θεωρήσεις).

            Εγώ: Θα ήθελα ......
            με κόβει απότομα η υπάλληλος και λέει
            Πρωτόκ: Απέναντι για φωτοτυπίες

            Πάω απέναντι για φωτοτυπίες.....
            Εγώ: Θα ήθελα ......
            με κόβει απότομα ο υπάλληλος και λέει
            Φωτοτυπ: Δεν πα να θες? Χάλασε το μηχάνημα!
            Εγώ : Και συ τι κάνεις εδώ?
            Φωτοτυπ: Κοιτάζω που χάλασε το μηχάνημα!
            Εγώ: (Συνεννοημένοι είναι όλοι τους σήμερα?)

            Φεύγω.....
            Είχε φτάσει 13:50 η ώρα. Είχα μια διάθεση να τους ρίξω βόμβα σε όλους τους εκεί μέσα! Τρείς ώρες για να πάρω 2 κωλόχαρτα!

            ΜΠΟΥΡΛΟΤΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟ!

            Comment


              Φιλε Νικο το περιστατικο που περιγραφεις ειναι περα για περα νεοελληνικο... Ειναι ενας απο τους βασικους λογους που μας σπρωχνει για καπου που η εξυπηρετηση θαναι αμεση και οι υπαλληλοι ανθρωπινοι...Παραδεισος δεν υπαρχει πουθενα,αλλα αν καπου υπαρχει δεν ειναι σιγουρα εδω....

              Comment


                Originally posted by Nikos Mech Eng View Post
                Πάω σήμερα στο ΤΣΜΕΔΕ να πάρω Βεβαίωση Προυπηρεσίας.
                ΜΠΟΥΡΛΟΤΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟ!
                Πάμε να δούμε μια υποτιθέμενη έκδοση της ίδιας ιστορίας εαν ολα δούλευαν σε ρυθμούς κυρκασιανούς.

                Καλημέρα σας!
                Καλημέρα σας τι κάνετε;
                Καλά ευχαριστώ! Θα ήθελα μια βεβαίωση προϋπηρεσίας για χρήση τάδε.
                Μάλιστα. Πέστε μου τον αριθμό σας σαν ασφαλιζόμενος.
                Τον δίνεις.
                Επειδή δεν γνωρίζω ακριβώς παρακαλώ καθίστε να δω ποιά φόρμα είναι.
                Τηλέφωνο εσωτερικό στην υπηρεσία και μετά απο επικοινωνία με τα αρμόδια τμήματα και ενώ έχουν ρωτήσει μερικές φορές αν θέλετε τίποτα όπως νερό κ.τ.λ. :
                Μάλιστα είναι η φόρμα τάδε. Περιμένετε να την πάρω απο τον εκτυπωτή.
                Ο εκτυπωτής είναι δικτυακός και σε άλλο δωμάτιο για ενα εκατομμύριο λόγους.
                Γυρνάει με την φόρμα. Παρακαλώ συμπληρώστε αυτή την φόρμα και αμέσως μετά σας δίνω την βεβαίωση.
                Στο μεταξύ έχει διασταυρώσει τα στοιχεία μέσω των πληροφοριακών συστημάτων, και δεν έχει ζητήσει τίποτα σαν δικαιολογητικό γιατι απλά δεν χρειάζεται.
                Δίνεις την φόρμα και παίρνεις την βεβαίωση που στο μεταξύ εχει ετοιμάσει ο/η υπάλληλος.
                Καλημερίζεις και συνεχίζεις τις δουλειές σου.

                Αυτό συμβαίνει περίπου στην Αυστραλία.
                Τίποτα το φοβερό. Απλά κάνουν την δουλειά τους. Παίζουν τον ρόλο τους πίσω απο τα γραφεία. Κουνάνε τα χέρια τους. Δουλεύουν. Εργάζονται. Δίνουν τιμή στον εαυτό τους και στην θέση τους. Στην ίδια την ύπαρξή τους. Και μέσα απο ολα αυτά στο ίδιο το κράτος τους.

                Και ακούω και μερικούς Αυστραλούς που παραπονιούνται για γραφειοκρατία και προβληματίζομαι για την ανθρώπινη ύπαρξη.
                Υπομονή και επιμονή patriotes.

                Comment


                  Nίκο έχει εδώ κάτι ομοιοπαθητικούς που δίνουν κάτι Κινέζικα βοτάνια για τα νεύρα, να μου πεις την επόμενη φορά που έχεις ΤΣΜΕΔΕ*** να σου στείλω :D

                  ***
                  "Έχω ΤΣΜΕΔΕ": όπως λέμε "Έχω αιμορροίδες"

                  Comment


                    [QUOTE=Agoriani;35180]Πάμε να δούμε μια υποτιθέμενη έκδοση της ίδιας ιστορίας εαν ολα δούλευαν σε ρυθμούς κυρκασιανούς...........

                    Αυτό συμβαίνει περίπου στην Αυστραλία.
                    Τίποτα το φοβερό. Απλά κάνουν την δουλειά τους. Παίζουν τον ρόλο τους πίσω απο τα γραφεία. Κουνάνε τα χέρια τους. Δουλεύουν. Εργάζονται. Δίνουν τιμή στον εαυτό τους και στην θέση τους. Στην ίδια την ύπαρξή τους. Και μέσα απο ολα αυτά στο ίδιο το κράτος τους.


                    Αυτός είναι κ ο τρίτος λόγος που θέλω να φύγω από την χώρα όπου γεννήθηκα κ αγάπησα....
                    ενώ αυτή με πρόδωσε κ με βιάζει κάθε μέρα χωρίς καμία ενοχή............................................. .......................
                    Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

                    Comment


                      Originally posted by Poltergeist View Post
                      Nίκο έχει εδώ κάτι ομοιοπαθητικούς που δίνουν κάτι Κινέζικα βοτάνια για τα νεύρα, να μου πεις την επόμενη φορά που έχεις ΤΣΜΕΔΕ*** να σου στείλω :D

                      ***
                      "Έχω ΤΣΜΕΔΕ": όπως λέμε "Έχω αιμορροίδες"
                      .....................ΤΣΜΕΔΕ......................
                      Τέλος Σήμερα Μην Ενοχλήτε Δεν Εργάζομαι
                      Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

                      Comment


                        Originally posted by jimathens View Post
                        .....................ΤΣΜΕΔΕ......................
                        Τέλος Σήμερα Μην Ενοχλήτε Δεν Εργάζομαι
                        Πολυ καλο jim και τα λεει ολα...!!!

                        Comment


                          Originally posted by jimathens View Post
                          Αυτός είναι κ ο τρίτος λόγος που θέλω να φύγω από την χώρα όπου γεννήθηκα κ αγάπησα....
                          ενώ αυτή με πρόδωσε κ με βιάζει κάθε μέρα χωρίς καμία ενοχή............................................. .......................
                          Δεν γεννήθηκα έζησα,ΠΛΗΡΩΣΑ και ΜΙΣΗΣΑ!!!!

                          Comment


                            Originally posted by Agoriani View Post

                            Αυτό συμβαίνει περίπου στην Αυστραλία.
                            Τίποτα το φοβερό. Απλά κάνουν την δουλειά τους. Παίζουν τον ρόλο τους πίσω απο τα γραφεία. Κουνάνε τα χέρια τους. Δουλεύουν. Εργάζονται. Δίνουν τιμή στον εαυτό τους και στην θέση τους. Στην ίδια την ύπαρξή τους. Και μέσα απο ολα αυτά στο ίδιο το κράτος τους.

                            Και ακούω και μερικούς Αυστραλούς που παραπονιούνται για γραφειοκρατία και προβληματίζομαι για την ανθρώπινη ύπαρξη.
                            Σαν σεναριο επιστημονικης φαντασιας ακουγεται...ειδικα αυτο με τις καλημερες και αν θελετε νερο κλπ....
                            Εδω λεμε καλημερα και δεν μας κοιτανε καν και αν σε κοιταξουν ειναι με βλεμμα αποριας ή βλακειας...

                            Comment


                              Originally posted by australian View Post
                              Δεν γεννήθηκα έζησα,ΠΛΗΡΩΣΑ και ΜΙΣΗΣΑ!!!!
                              Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

                              Comment


                                Παντού υπάρχει ένας μύθος!

                                Η Αυστραλία είναι χειρότερη από την Ελλάδα σε πολλά.Όλοι όμως που ζουν εκεί το κρύβουν επιμελώς και έχουν δημιουργήσει μία ψευδή εικόνα. Θυμηθείτε το όσοι ξεπεράσετε το σκόπελο της παραπληροφόρησης του επίσημου site του immigration και καταφέρετε να εγκατασταθείτε. Σκέτη Μπανανία! Για κάθε πιστοποιητικό πληρώνεις αδρά αλλιώς περιμένεις 20-30 μέρες, αιτήσεις χάνονται και σου παριστάνουν μετά τον κινέζο, χάος γραφειοκρατίας και ταλαιπωρία. Τα ξέρω γιατί πηγαινοέρχομαι Σίδνευ. Παλιά ήταν πολύ καλά. Τα τελευταία χρόνια δύσκολα βρίσκω κάτι θετικό. Η διαφθορά, η φοροδιαφυγή και οι πελατειακές σχέσεις των πολιτικών ζουν και βασιλεύουν! Πχ φίλος Αυστραλός υπήκοος πήγε σε σχολή οδηγών για μετατροπή επάγγ.δίπλωμα φορτηγού. Ο δάσκαλος οδήγησης, ένας Ιρακινός, όπως διαπίστωσε δεν ήξερε ούτε παρκάρισμα φορτηγού. Πώς είχε σχολή οδηγών;Όταν τον πλήρωσε (1500δολλ) δεν του έδωσε απόδειξη. Ξέρω επίσης πολλούς που πηγαινοέρχονται σε πολιτικούς, και άλλα πολλά.

                                Comment

                                Working...
                                X