Announcement

Collapse
No announcement yet.

Τα άσχημα της Αυστραλίας και επί παντός επιστητού

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #76
    Originally posted by lift View Post




    Και τι έχεις να πεις για αυτά;
    mpori edo na sikonomaste stis 5:30 to proi giana eimaste stin doulia stis 7:00 h 7:30 ala to apogema sxolame stis 16:00 kai prolavenis na dis kai eikogenia pedia ka8e 15 meres plironese me epitagi ymeras kai oxi petsini kali wra tis patridas kai kanis peripou kai ena tziro peripoy apo 40 xiliades kai pano anidikeytos ergatis eikodomes 8a pari tin ymera tou peripou 30 dolaria tin wra diladi sto oxtaoro 240 dolaria pou ta 200 dolaria eine 110 euro pios eikodomos stin stin ellada 8a pari tetio merokamato kai edo eine pio efkola me ta xronia nakanis periousia edo den xriazete na eise epakgelmtias na paris agrotiko opos to apokaloume sti ellada mas kai se aftou tou tipou ama3ia ta dikiologis sti eforia lastixa vezines edo i venzines exoune 1,46 tou dolariou kai edo exi kai ama3ia pou kinounte me aerio to opio kostizi 0,90 to litro ta tli kikloforias mpori na plirosis 6 mines i ena xrono ama den paris to sima kai to ama3i eine se akinisia den exi prostimo px ellada exi pola kala edo gia aftous pou 8eloune na doulepsoune. nixterini zwh den exi ka8e mera eine mia fora tin eydomada kai giafto edo mporis na kanis lefta giati edo den exi ka8emera 6 euro gia ena frape kai den vargiese edo exi doulia spiti doulia

    Comment


      #77
      [QUOTE=lift;25889]



      Και τι έχεις να πεις για αυτά;[/QUOTE


      μηπως φιλε μιλας για την ελλαδα γιατι απο οτι φαινεται για την αυστραλια δεν εχεις ιδεα....

      Comment


        #78
        Λοιπόν το πραγματικά άσχημο δε σας το είπα...
        μπορεί να σας φανεί ασήμαντο αλλά εμένα μου έχει κοστίσει πολύ...
        κυριολεκτικά...

        ΔΩΔΕΚΑΜΙΣΗ ΔΟΛΑΡΙΑ ΤΟ ΣΟΥΒΛΑΚΙ

        Comment


          #79
          Originally posted by Poltergeist View Post
          Λοιπόν το πραγματικά άσχημο δε σας το είπα...
          μπορεί να σας φανεί ασήμαντο αλλά εμένα μου έχει κοστίσει πολύ...
          κυριολεκτικά...

          ΔΩΔΕΚΑΜΙΣΗ ΔΟΛΑΡΙΑ ΤΟ ΣΟΥΒΛΑΚΙ
          Σπύρο πόσα θέλεις να σου φέρω μόλις κατέβω?

          Comment


            #80
            Ευχαριστώ φίλε, Οκτώβρη θα είμαι Αθήνα και θα βγάλω το άχτι μου

            Comment


              #81
              γειά χαρά σε όλους... αυτό είναι το πρώτο μου ποστ. είμαι νέα στο φόρουμ και φυσικά το πρώτο που διάβασα ήτανε αυτό το τοπικ. "Τα άσχημα της Αυστραλίας". Ήθελα να δω τί άσχημο μπορεί να έχει αυτή η χώρα. η αλήθεια είναι ότι διάβασα την πρώτη και τις τρεις τελευταίες σελίδες και είδα ότι όντως αναφέρονται 10 μηνύματα για την ελλάδα κι ένα (κι αυτό αν..) για την "α'στραλία" .
              μέχρι και τώρα λέω ότι χώρα σαν την ελλάδα δεν είναι καμία στον κόσμο. τόσο για τις ομορφιές της όσο και για τις ωραίες συνήθειες των ελλήνων, που όταν θέλουν, είναι οι πιο ξηγημένη φυλή στον πλανήτη. άμα θέλουν όμως...
              τα πράγματα έχουν έρθει έτσι όμως που πλέον η ελλάδα είναι θηλιά στο λαιμό μου. μας έβαλαν και πήραμε δάνεια για σπίτια, αυτοκίνητα, καταναλωτικά, πιστωτικές... δουλεύουμε κι εγώ και ο άντρας μου και το 15νθήμερο δεν φτάνει στο σπίτι. απο τη μία τράπεζα τα παίρνουμε και μετά κάνουμε τραπεζότσαρκα για να τα μοιράσουμε. δάνεια, δάνεια, δάνεια...
              όταν τα πήραμε (γιατί θα αναρωτιέστε "γιατί τα πήρατε αφού δεν μπορείτε να τα πληρώσετε") τα χρήματα μας έφταναν και μας περίσσευαν. όχι για πολυτέλειες, αλλά εν πάσει περιπτώσει, δεν σκεφτόμασταν να πάμε απο εδώ εκεί με το αυτοκίνητο γιατί δεν έχουμε βενζίνη... δεν σκεφτόμασταν να πάρουμε απλά ένα τηλέφωνο σε μια γιορτή για να γλιτώσουμε ένα κουτί γλυκά ή ένα ευτελές δωράκι... είχαμε την πολυτέλεια μία Κυριακή το μήνα να πηγαίνουμε μία ημερήσια εκδρομή. αυτά όλα αποτελούν παρελθόν. τελευταία φορά διακοπές πήγαμε το καλοκαίρι του 2009 και αυτό με εισιτήρια κοινωνικού τουρισμού, τα οποία τα πήραμε πρώτη φορά στη ζωή μας.
              εγώ έχω μία καλή δουλειά στο δημόσιο (εργάζομαι στην ΕΡΤ) και ο σύζυγός μου εργάζεται ως οδηγός σε γαλακτοβιομηχανία. ο δικός μου μισθός έχει μειωθεί κατά 400 € - τόσα πληρώνουμε για το στεγαστικό. του συζύγου μου μειώθηκε κατά 150 και ΔΕΝ πληρώνεται νυχτερινά και υπερωρίες (ούτε καν σε ρεπό και άδεια δεν του τα συμψηφίζουν και εργάζεται και 6 μέρες την εβδομάδα).
              γιατί τα γράφω τώρα όλα αυτά εδώ σε αυτό το τοπικ... ??? έλα ντε... !!!! άσχετα είναι... απλά πείτε μου εσείς που έχετε ζήσει στην Αυστραλία... υπάρχουν αυτά εκεί? ζει ο κόσμος εκεί με τέτοια πίεση οικονομική? δεν λέω... θέλω να δουλέψω αλλά και θέλω να αμοιφθώ. κι εδώ που είμαι, είμαι δουλειά σπίτι και καθόλου μα καθόλου διασκέδαση. περιμένουμε να μας καλέσουν σε κανέναν γάμο για να γλεντήσουμε λιγάκι. ούτε για καφέ δεν βγαίνουμε έξω. στις 8 σεπτεμβρίου, έρχεται ο μητροπάνος να τραγουδήσει στην πόλη μου και πήγα κι έδωσα για 2 εισητήρια σήμερα 30 € και ξέρω ότι θα μου λείψουν πάρα πολύ αυτά τα χρήματα, αλλά ο μητροπάνος είναι ένας τραγουδηστής που ήθελα ΤΟΣΟ πολύ εδώ και ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ χρόνια να δω και είπα ότι δεν θα έχω αυτή την ευκαιρία ποτέ ξανα στη ζωή μου να το ζήσω. και δεν έχω πάει ΠΟΤΕ μου σε καμία συναυλία στη ζωή μου... και είμαι 44.
              και κάθομαι πολλές φορές και σκέφτομαι "τι νόημα έχει να ζεις, άμα ΞΕΡΕΙΣ ότι πράγματα που θα ήθελες να κάνεις στη ζωή σου (μιλάμε για εφικτά και όχι για τρελά πράγματα) δεν προκειται να τα κανεις ΠΟΤΕ" γιατί απλά δεν έχεις τη δυνατότητα. και αυτή η "δυνατοτητα" έχει πάντα να κάνει με το χρήμα.

              πολύ σας κούρασα - ζητώ συγνώμη για τα άσχετα, αλλά άνοιξα κι εγώ κάπου την καρδιά μου. όχι ολη φυσικά, μία μικρή χαραμάδα... καμιά φορά μιλάς εύκολα και καλύτερα με κάποιον/κάποιους άγνωστους. καλό βράδυ σε όλους σας.

              πάντως 8 & 9 Οκτωβρίου θα είμαι στην Αθήνα

              Comment


                #82
                Originally posted by Poltergeist View Post
                Λοιπόν το πραγματικά άσχημο δε σας το είπα...
                μπορεί να σας φανεί ασήμαντο αλλά εμένα μου έχει κοστίσει πολύ...
                κυριολεκτικά...

                ΔΩΔΕΚΑΜΙΣΗ ΔΟΛΑΡΙΑ ΤΟ ΣΟΥΒΛΑΚΙ
                να ερθουμε εκει και να πουλαμε σουβλακια

                Comment


                  #83
                  Originally posted by roulame View Post
                  γειά χαρά σε όλους... αυτό είναι το πρώτο μου ποστ. είμαι νέα στο φόρουμ και φυσικά το πρώτο που διάβασα ήτανε αυτό το τοπικ. "Τα άσχημα της Αυστραλίας". Ήθελα να δω τί άσχημο μπορεί να έχει αυτή η χώρα. η αλήθεια είναι ότι διάβασα την πρώτη και τις τρεις τελευταίες σελίδες και είδα ότι όντως αναφέρονται 10 μηνύματα για την ελλάδα κι ένα (κι αυτό αν..) για την "α'στραλία" .
                  μέχρι και τώρα λέω ότι χώρα σαν την ελλάδα δεν είναι καμία στον κόσμο. τόσο για τις ομορφιές της όσο και για τις ωραίες συνήθειες των ελλήνων, που όταν θέλουν, είναι οι πιο ξηγημένη φυλή στον πλανήτη. άμα θέλουν όμως...
                  τα πράγματα έχουν έρθει έτσι όμως που πλέον η ελλάδα είναι θηλιά στο λαιμό μου. μας έβαλαν και πήραμε δάνεια για σπίτια, αυτοκίνητα, καταναλωτικά, πιστωτικές... δουλεύουμε κι εγώ και ο άντρας μου και το 15νθήμερο δεν φτάνει στο σπίτι. απο τη μία τράπεζα τα παίρνουμε και μετά κάνουμε τραπεζότσαρκα για να τα μοιράσουμε. δάνεια, δάνεια, δάνεια...
                  όταν τα πήραμε (γιατί θα αναρωτιέστε "γιατί τα πήρατε αφού δεν μπορείτε να τα πληρώσετε") τα χρήματα μας έφταναν και μας περίσσευαν. όχι για πολυτέλειες, αλλά εν πάσει περιπτώσει, δεν σκεφτόμασταν να πάμε απο εδώ εκεί με το αυτοκίνητο γιατί δεν έχουμε βενζίνη... δεν σκεφτόμασταν να πάρουμε απλά ένα τηλέφωνο σε μια γιορτή για να γλιτώσουμε ένα κουτί γλυκά ή ένα ευτελές δωράκι... είχαμε την πολυτέλεια μία Κυριακή το μήνα να πηγαίνουμε μία ημερήσια εκδρομή. αυτά όλα αποτελούν παρελθόν. τελευταία φορά διακοπές πήγαμε το καλοκαίρι του 2009 και αυτό με εισιτήρια κοινωνικού τουρισμού, τα οποία τα πήραμε πρώτη φορά στη ζωή μας.
                  εγώ έχω μία καλή δουλειά στο δημόσιο (εργάζομαι στην ΕΡΤ) και ο σύζυγός μου εργάζεται ως οδηγός σε γαλακτοβιομηχανία. ο δικός μου μισθός έχει μειωθεί κατά 400 € - τόσα πληρώνουμε για το στεγαστικό. του συζύγου μου μειώθηκε κατά 150 και ΔΕΝ πληρώνεται νυχτερινά και υπερωρίες (ούτε καν σε ρεπό και άδεια δεν του τα συμψηφίζουν και εργάζεται και 6 μέρες την εβδομάδα).
                  γιατί τα γράφω τώρα όλα αυτά εδώ σε αυτό το τοπικ... ??? έλα ντε... !!!! άσχετα είναι... απλά πείτε μου εσείς που έχετε ζήσει στην Αυστραλία... υπάρχουν αυτά εκεί? ζει ο κόσμος εκεί με τέτοια πίεση οικονομική? δεν λέω... θέλω να δουλέψω αλλά και θέλω να αμοιφθώ. κι εδώ που είμαι, είμαι δουλειά σπίτι και καθόλου μα καθόλου διασκέδαση. περιμένουμε να μας καλέσουν σε κανέναν γάμο για να γλεντήσουμε λιγάκι. ούτε για καφέ δεν βγαίνουμε έξω. στις 8 σεπτεμβρίου, έρχεται ο μητροπάνος να τραγουδήσει στην πόλη μου και πήγα κι έδωσα για 2 εισητήρια σήμερα 30 € και ξέρω ότι θα μου λείψουν πάρα πολύ αυτά τα χρήματα, αλλά ο μητροπάνος είναι ένας τραγουδηστής που ήθελα ΤΟΣΟ πολύ εδώ και ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ χρόνια να δω και είπα ότι δεν θα έχω αυτή την ευκαιρία ποτέ ξανα στη ζωή μου να το ζήσω. και δεν έχω πάει ΠΟΤΕ μου σε καμία συναυλία στη ζωή μου... και είμαι 44.
                  και κάθομαι πολλές φορές και σκέφτομαι "τι νόημα έχει να ζεις, άμα ΞΕΡΕΙΣ ότι πράγματα που θα ήθελες να κάνεις στη ζωή σου (μιλάμε για εφικτά και όχι για τρελά πράγματα) δεν προκειται να τα κανεις ΠΟΤΕ" γιατί απλά δεν έχεις τη δυνατότητα. και αυτή η "δυνατοτητα" έχει πάντα να κάνει με το χρήμα.

                  πολύ σας κούρασα - ζητώ συγνώμη για τα άσχετα, αλλά άνοιξα κι εγώ κάπου την καρδιά μου. όχι ολη φυσικά, μία μικρή χαραμάδα... καμιά φορά μιλάς εύκολα και καλύτερα με κάποιον/κάποιους άγνωστους. καλό βράδυ σε όλους σας.

                  πάντως 8 & 9 Οκτωβρίου θα είμαι στην Αθήνα

                  Καλα έκανες κ τα είπες κ γι'αυτο ειμαστε εδω...για να μοιραζομαστε ανησυχιες και ιδεες κ αλλα πολλα! η αληθεια ειναι οτι οικονομικα η κατασταση δε θα αλλαξει προς το καλυτερο οποτε πρεπει να αρχισουμε να σκεφτομαστε εναλλακτικες! κατα τη γνωμη μου η ελλαδα δεν υπερτερει απο αλλες χωρες σε κουλτουρα κ ομορφια...εχεις σκεφτει καθολου να φυγεις?

                  Comment


                    #84
                    εδώ και μέρες το σκέφτομαι πάρα πολύ σοβαρά. γιαυτό θέλω να πάω στην αθήνα στις 8 & 9 Οκτωβρίου που έρχεται το κλιμάκιο απο αυστραλία, να δούμε με τον άντρα μου τί μπορούμε να κάνουμε. να δώσει ο θεός μόνο να μας ανοίξει ένας νέος δρόμος στη ζωή μας για να δούμε έστω και στα στενά μια άσπρη μέρα, γιατί δεν την παλεύουμε πλέον στην ελλάδα. δεν γίνεται να δουλεύουμε για να πληρώνουμε λογαριασμούς, τράπεζες και φόρους-φόρους-φόρους. σε λίγο θα μας φορολογήσουν και τον αέρα που αναπνέουμε

                    δεν θέλω να σας βομβαρδίσω με ερωτήσεις τι και πως και που και πότε κι αμα... θα διαβάσω όσα περισσότερα μπορώ στο φόρουμ και θα την βρω την άκρη. αλλά αν έχετε να μου πείτε κάτι, από πού ν΄αρχίσω ας πούμε, θα ήτανε ένας καλός οδηγός για μένα.

                    ευχαριστώ

                    Comment


                      #85
                      Originally posted by roulame View Post
                      εδώ και μέρες το σκέφτομαι πάρα πολύ σοβαρά. γιαυτό θέλω να πάω στην αθήνα στις 8 & 9 Οκτωβρίου.......
                      Αυτό είναι μια καλή αρχή http://www.immi.gov.au/visawizard/

                      Μαρκετινγ, διαφημίσεις, πλύση εγκεφάλου απί τις τράπεζες έχουν καταχρεώσει τον κόσμο με αγορές που ουσιαστικά δεν τις χρειάζονται. Φταίμε όμως και εμεις οι ίδιοι. Γιατί αγοράζουμε-καταναλώνουμς με τα λεφτά που δεν έχουμε και ΘΑ βγάλουμε. Εμεις από τότε που είπαμε τωρα τέλος οι μλκ..ες και πλέον κάνουμε οικονομία, μαζέψαμε αρκετά χρήματα τουλάχιστον για την αρχή για το νέο ξεκίνημα. Τα ίδια βγάζουμε όσα βγάζαμε και στο παρελθόν. Ίσως και λιγότερα-η ζωή δλδ έχει ακριβίνει. Και όμως μαζέψαμε. Σταματώντας να ξοδεύουμε για αγαθά τα οποία είχαμε. Και φυσικά περιορίζοντας στο ελάχιστο τα έξω! Όμως τότε τα ξοδέυαμε και δεν έμενε σχεδόν τίποτα. τουλάζιστον ξοδεύαμε αυτά που είχαμε και όχι τα επόμενα.
                      Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

                      Comment


                        #86
                        σωστά τα λες, αλλά κι εγώ αυτά είπα. όταν πήραμε το δάνειο για το σπίτι και ενα καταναλωτικό και μία πιστωτική, ΤΟΤΕ τα βγάζαμε πέρα μια χαρά. ΤΩΡΑ είναι το πρόβλημα που "πέταξαν" από την τσέπη μας λόγω περικοπών στους μισθούς, 550 ευρώ. όταν είχαμε αυτά τα 550 και ο άντρας μου πληρωνότανε κανονικά τα νυχτερινά του και τις υπερωρίες του είχαμε 1000 ευρώ, δεν θα το έλεγα περίσσευμα, θα το έλεγα ότι μπορούσαμε να πάμε και μία ταβέρνα ή να βγούμε για ένα ποτό ή να κεράσουμε έναν καφέ. δεν λέω ότι δεν είχαμε εισοδήματα και πήραμε δάνεια τα οποία δεν μπορούσαμε να πληρώσουμε.

                        αλλά όπως και να χει, μακάρι κάπου να υπάρχει ένα καλύτερο μέλλον τόσο για μένα όσο και για τον άντρα μου. θα κοιτάξω τον σύνδεσμο που μου έδωσες. ευχαριστώ και πάλι παιδιά.

                        Comment


                          #87
                          Νέο μελος

                          Θα ήθελα να σας πω μια καλημέρα από Αθήνα. Μόλις τώρα έγινα αποδεκτή στο forum και είναι η πρώτη φορα που προσπάθησα να κάνω μια τέτοια διαδικασία εγγραφής και επίσης να διαβάσω τις απόψεις σας και τις εμπειρίες σας από την μετανάστευσης σας η της επικείμενης μετανάστευσης. Είμαι και εγώ από αυτούς που θα ήθελα να κάνω το επόμενο βήμα αλλά έχω ελλειπη πληροφόρηση και επιπλέον οικογενεια!!! Όσα διάβασα είναι πολύ ενδιαφέροντα.. Τι ευκαιρίες σου δίνονται όταν θέλεις να κανείς μια επιχείρηση εκεί; η ελληνική κονοτητα πως σε δέχεται? έχω άκουσει ότι αρκετοί κερδοσκοπουν απο την αγωνία αυων που θέλουν να συνεχίσουν να δουλεύουν, να αγωνίζονται και να κρατήσουν στην ζωή τους ένα επίπεδο έστω και με την μετανάστευση προκειμένου να είναι αξιοπρεπείς . Ποια είναι η καλύτερη πόλη όσο αφορά το επίπεδο διαβίωσης ?

                          Comment


                            #88
                            Originally posted by roulame View Post
                            γειά χαρά σε όλους... αυτό είναι το πρώτο μου ... πάντως 8 & 9 Οκτωβρίου θα είμαι στην Αθήνα
                            καλημερα Roulame! ειπες πως 8-9 Οκτωβριου θα εισαι Αθηνα..εγινε αποδεκτη η αιτηση για το συνεδριο??

                            Comment


                              #89
                              Επισήμανση αρνητικών συνθηκών εργασιων/διαβίωσης στην Αυστραλία

                              Καλησπέρα σας,
                              Έχω διαβάσει αρκετά το εν λόγω forum και έχω αντλησει πολλες πληροφορίες για την Αυστραλία και τις ευκαιρίες απασχόλησης.
                              Αυτό το οποίο θα ήθελα να ρωτήσω και παρακαλώ να απαντηθεί μόνο απο αυτούς που έχουν τολμήσει το βήμα της μεταναστευσης στην Αυστραλία, ειναι :
                              Ποιοι είναι οι κυριότεροι λόγοι στις συνθήκες εργασίας αλλα και της καθημερινής ζωής που σας φαίνονται δύσκολοι αλλά και διαφορετικοί, ως προς τις αντίστοιχες, με την Ελλάδα.
                              Προσπαθώ να εντοπίσω τα μειονεκτήματα ώστε να τα αντιπαραθέσω με τα πλεονεκτήματα μιας επιλογής 'ζωής'...
                              Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

                              Comment


                                #90
                                Εξαρτάται φίλε xorxhs από τί περιβάλλον έρχεται κάποιος και πώς ήταν συνηθισμένος να δουλεύει ή να "δουλεύει" προηγουμένως. Βλέπεις, στην Ελλάδα υπάρχει ακόμα κόσμος που πληρώνεται ουσιαστικά χωρίς να δουλεύει, νομίζω καταλαβαίνουν όλοι τί εννοώ. Όπως επίσης υπάρχει στην Ελλάδα ένα σωρό κόσμος που δουλεύει σαν σκλάβος και πληρώνεται φραγκοδίφραγκα.

                                Αυτές οι δύο κατηγορίες στην Αυστραλία, απλά δεν υπάρχουν. Άρα αυτή είναι μια διαφορά που πιθανώς κάποιος να νιώσει αν έχει συνηθίσει αλλιώς. Επίσης γενικά δεν αργεί κανείς στη δουλειά, όταν λένε 9 με 5 εννοούν ακριβώς αυτό, αν φτάσεις κανάδυό φορές 9:10 αρχίζουν να σε κοιτάν στραβά.

                                Μια άλλη διαφορά που είδα εγώ στη ζωή γενικώς είναι ότι στην Ελλάδα υπάρχει πολύ τζάμπα σέρβις, ακριβώς επειδή η εργασία είναι φτηνή υπάρχουν λαθρομετανάστες κλπ. Αντίθετα εδώ η εργασία είναι ακριβή (έως πανάκριβη) άρα όλοι οι επιχειρηματίες κοιτάνε να την εξοικονομήσουν από όπου μπορούν και να βάλουν τον πελάτη να την κάνει. Πχ πας σε τεράστιο βενζινάδικο και υπάρχει μόνο ένας άνθρωπος στο ταμείο, άρα πρέπει να βάλεις βενζίνη/αέρα μόνος σου και μετά να πάς να στηθείς στην ουρά να πληρώσεις. Παραγγέλνεις πίτσα στην πιτσαρία της γειτονιάς και σου λένε έλα να την πάρεις. Μπαίνεις σε πολυκατάστημα 10 στρέμματα και υπάρχουν μέσα 3 υπάλληλοι όλοι κι όλοι, όχι όπως στην Ελλάδα που πέφτουν αμέσως επάνω σου 2 για να σε εξυπηρετήσουν. Εδώ μπορεί να ψάχνεις και κανά δεκάλεπτο να βρεις άνθρωπο να ρωτήσεις κάτι, και τελικά αναγκάζεσαι και αυτοεξυπηρετείσαι μόνος σου διαβάζοντας όλα τα ταμπελάκια αναλυτικά. Και στη δουλειά το ίδιο, έχεις ένα απλό πρόβλημα με τον υπολογιστή σου, παίρνεις τηλέφωνο και σου βγαίνει μισή ώρα αυτόματα μηνύματα που πρέπει να πατάς κουμπάκια, και όλο αυτό το διάστημα προσπαθούν να σε παραπέμψουν στο ίντερνετ/ίντρανετ να διαβάσεις 30 σελίδες οδηγίες και να το φτιάξεις μόνος σου. Αυτά μου τη δίνουν γιατί δε θέλω να με βάζουν να κάνω τη δουλειά τους, ειδικά όταν είμαι πελάτης και πληρώνω.

                                Τρίτον στην ελλάδα ακόμα και στα ανειδίκευτα επαγγέλματα πχ γκαρσόνι, ταξιτζής, ταμείας σε σουπερμάρκετ κλπ υπάρχουν άνθρωποι καριερίστες που κάνουν αυτή τη δουλειά δεκαετίες ολόκληρες και την ξέρουν καλά. Την κάνουν σωστά και γρήγορα. Εδώ όλοι αυτοί είναι στην συντριπτική τους πλειοψηφία φοιτητές ή ακόμα και μαθητές, περαστικοί απ'το επάγγελμα και απλά δεν προλαβαίνουν να μάθουν τη δουλειά ούτε και τους ενδιαφέρειι στην τελική. Καθυστερούν, σου κάνουν λάθη στο λογ/σμό, τους ρωτάς μια απλή ερώτηση και δεν έχουν ιδέα και γενικώς αν βιάζεσαι μπορούν να σ'εκνευρίζουν με διάφορους τρόπους. Ειδικά οι ταξιτζήδες στη Μελβούρνη όχι μόνο την πόλη δεν ξέρουν αλλά είσαι τυχερός αν μιλάν αγγλικά.

                                Τέταρτον οι Αυστραλοί έχουν μια απίστευτη μανία με τους κανονισμούς υγείας και ασφάλειας. Έχω φάει πρόστιμο επειδή κάπνιζα σε μια πλατφόρμα τραίνου η οποία ήταν ανοιχτή από παντού αλλά είχε ένα στέγαστρο στα 100 μέτρα ψηλά, γιατί ο κανονισμός λέει ότι απαγορεύεται το κάπνισμα σε σκεπασμένους χώρους... έφαγα κλήση γιατί πάρκαρα σε μιά ερημιά κατευθείαν στο αντίθετο πεζοδρόμιο, με αποτέλεσμα το αυτοκίνητό μου ήταν ανάποδα απ'τα υπόλοιπα, έπρεπε λέει να είχα κάνει επιτόπου και να παρκάρω με τη μούρη αλλιώς. Έχω φάει κλήση επειδή πήγαινα με 63χλμ σε δρόμο με 4 λωρίδες, άψογο οδόστρωμα και σηματοδότηση, που όμως για κάποιο κουφό λόγο το όριο ήταν 60. Παραγγέλνεις ένα σουβλάκι, και ο ψήστης είναι υποχρεωμένος να κόψει τον (ήδη ψημένο) γύρο και να τον ξαναψήσει σε τηγανάκι για να σκοτώσει τα μικρόβια. Κάθε 6 μήνες κάνουμε άσκηση εκκένωσης του κτιρίου στη δουλειά, και πρέπει να κατεβούμε 35 ορόφους με τα πόδια φορώντας κόκκινα κράνη, για να βεβαιωθούνε ότι έχουμε όλοι δυό πόδια και μπορούμε να περπατήσουμε.

                                Αυτά από μένα
                                Μικρές εκνευριστικές λεπτομέρειες ίσα για να γκρινιάζουμε... από όλα τα υπόλοιπα είμαι πολύ ευχαριστημένος.

                                Α ναι και κάτι άλλο! Δεν υπάρχουν περίπτερα, για το παραμικρό πρέπει να τραβηχτείς σουπερμάρκετ (τα οποία όμως είναι ανοιχτά ολη τη βδομάδα μέχρι τα μεσάνυχτα)

                                Comment

                                Working...
                                X