Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ανταπόκριση - Demi

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #16
    Originally posted by demi View Post
    Η άποψη μου στο θέμα αυτό είναι ότι στα μεγάλα αστικά κέντρα όπως Μελβούρνη και Σύδνευ ο συναγωνισμός είναι μεγάλος από ντόπιους που μιλάνε την γλώσσα και έχουν τελειώσει και αυστραλέζικα πανεπιστήμια, όπως άλλωστε και στην Ελλάδα , οι περσσότεροι θέλουν να δουλέψουν Αθήνα Θεσσαλονίκη .Άρα σκεπτόμενη λογικά πιστεύω ότ άμα εμείς που είμαστε ξένοι ακόμα στην αρχή τραβηχτούμε λίγο σε άλλες περιοχές που δεν έχουν τόση ζήτηση όπως Perth ή Αδελαίδα πιθανόν θα έχουμε μικρότερο συναγωνισμό και περισσότερη τύχη. Πάντως η γλώσσα χρειάζεται και για την καθημερινότητα ακόμα και να κλείσεις ένα ραντεβού για δουλειά. Πχ σήμερα είχ κατέβει στο κέντρο της Μελβούρνης και χτύπησε το κινητό από κάποια δουλειά που ήθελαν να κανονίσουμε ένα ραντεβού. Καταλαβαίνεις ότι μέσα στην κίνηση και στο θόρυβο και στην Ξένη γλώσσα δεν είναι και πολύ εύκολο να καταλάβεις την διεύθυνση που σου λέει ο άλλος να πάς. Την κυριακή πάω στο Perth gia 2-3 μέρες και θα σας πω κι από εκει τα νέα

    Καλό είναι πάντως στην αρχή να κρατάμε μικρό ξκαλάθι σε ότι αφορά τις δουλειές, without great expectations.
    σιγουρα οσοι ξερουν τα αγγλικα που μαθαινουμε στην ελλαδα, πλην εξαιρεσεων που το παλευουν και μονοι τους και ασχολουνται οποτε μπορει να μιλανε και πολυ καλα αγγλικα, δεν είμαστε τοσο ανετοι και γιαυτο εχω και την απορια για τις δουλειες που μπορουμε να βρουμε.

    καλα ναι, σιγουρα δεν περιμενουμε να παρουμε εμεις τις καλυτερες δουλειες! απλα αναρωτιομαστε αν μπορουμε να βρουμε μια δουλεια που δεν θα ειναι πολυ χαλια και που θα πληρωνει και καπως καλα, καταλαβαινεις!

    ναι , περιμενουμε νεα και απο περθη!
    Diversification, innovation and adaptability are always the Keys to success...

    Comment


      #17
      Originally posted by demi
      Συζήτησα επίσης και μερικά θέματα που αφορούν το medicare εδώ στην Αυστραλία. Δεν είναι και τόσο ρόδινα τα πράγματα και εγώ είχα μείνει με την απορία γιατί αφού το medicare είναι τόσο καλό και τζάμπα ο ένας στους 2 έχει παράλληλα και ιδιωτική ασφάλεια?
      κακο αυτο...
      ποσο κοστιζει η ιδιωτικη ασφαλεια αληθεια?
      Diversification, innovation and adaptability are always the Keys to success...

      Comment


        #18
        Κοστίζει περίπου γύρω στα 2500 - 3000 δολλάρια το ζευγάρι το χρόνο αν θες να κάνεις την full version.

        Comment


          #19
          Originally posted by konstantinos1 View Post
          σιγουρα οσοι ξερουν τα αγγλικα που μαθαινουμε στην ελλαδα, πλην εξαιρεσεων που το παλευουν και μονοι τους και ασχολουνται οποτε μπορει να μιλανε και πολυ καλα αγγλικα, δεν είμαστε τοσο ανετοι και γιαυτο εχω και την απορια για τις δουλειες που μπορουμε να βρουμε.

          καλα ναι, σιγουρα δεν περιμενουμε να παρουμε εμεις τις καλυτερες δουλειες! απλα αναρωτιομαστε αν μπορουμε να βρουμε μια δουλεια που δεν θα ειναι πολυ χαλια και που θα πληρωνει και καπως καλα, καταλαβαινεις!

          ναι , περιμενουμε νεα και απο περθη!
          To be honest, δεν ξέρω αν μετράει πολύ η μη γνώση καλή γνώση της αγγλικής γλώσσας γιατί εδώ όλο είναι καλοί και ευγενικοί και δεν σε κοιτάνε περίεργα όταν λες κάτι λάθος απλά προσπαθπύνε να σε βοηθήσουν. Τώρα πιθανόν όταν πηγαίνεις για interview να το σκέφτονται και μετά να το υπολογίζουν αρνητικά όταν φεύγεις. Πάντως πιστεύω ότι ο καλύτερος τρόπος να διορθώσεις και να νικήσεις τις αδυναμίες σου είναι να τις παραδεχτείς πρώτα. Για αυτό και εγώ στα μέχρι τώρα interview που έχω περάσει τους λέω ότι μόλις έχω έρθει από την Ελλάδα και τα αγγλικά μου πιθανόν να είναι λίγο περίεργα αλλά προσπαθώ αρκετά και νομίζω ότι σε 2-3 μήνες θα είμαι μια χαρά. Και όταν τους το λέω αυτό παρατήρω ότι σαν να γίνονται πιό επιεικής μαζί μου και μοθ λένε don't worry , your english are perfect. Έτσι αυτός νομίζω ότι είναι ένας τίμιος και έξυπνος συγχρόνως τρόπος να αντιμετωπίσεις μια πιθανή αδυναμία σου

          Comment


            #20
            δεν ξερω τιμες ελλαδας αλλα 3000 για το 2 ατομα ειναι πολυ φτηνα νομιζω! τι ποσοστο καλυπτει η φουλ σε επισκεψη σε γιατρο και τι σε φαρμακα? φανταζομαι ειναι αποκλειστικα για ιατροφαρμακευτικη περιθαλψη, δεν ειναι και τυπου ασφαλεια ζωης κτλ με αλλες παροχες, σωστα?

            οσο για το τι τους λες για τα αγγλικα σου πολυ σωστος χειρισμος, δειχνεις μετριοφρων και ταυτοχρονα συνειδητοποιημενη οτι πρεπει να τα βελτιωσεις!
            Diversification, innovation and adaptability are always the Keys to success...

            Comment


              #21
              Για την ασφάλεια χτες ρώτησα ένα ζευγάρι μου έχουν 2 παιδιά 11 και 12 χρονών και μου είπαν ότι έχουν πάρει ένα μέτριο πακέτο όχι το πλήρες και τους καλύπτει το 80% και πληρώνουν 2500-2800 το χρόνο και για τα 4 άτομα. Φάρμακα δεν καλύπτεις κανείς τα πληρώνουν όλοι αλλά στην ουσία πληρώνουν μόνο την συμμετοχή όπως και στην Ελλάδα. Αν όμως κάποιος παίρνει μόνιμη φαρμακευτική περίθαλψη και αυτή υπερβαίνει τα 500 δολλάρια το χρόνο τότε από εκεί και πάνω δεν πληρ'ώνει τίποτα άλλο. Αυτά προς το παρον για τις ασφάλειες. Πάντως πράγματι μπορεί να πληρώνουν αλλά τα χρήματα ε΄ναι λίγα . Τα υπόλοιπα άλλη φορά γιατί δεν μπορώ να τους βάζω για ώρες κα΄τω και να ρωτάω συνέχεια , προσπαθώ να εκμαιεύσω λίγα την φορά. Διάβασε μπροστά τις εντυπώσεις από το περθ που είμαι σήμερα και για τις επόμενες 3 ημέρες.

              Comment


                #22
                σε ευχαριστουμε παρα πολυ!

                εννοειται πως ενδιαφερομαστε και για οτι αλλο μαθεις και αν δε σου ειναι μεγαλος κοπος γραφε μας!
                Diversification, innovation and adaptability are always the Keys to success...

                Comment


                  #23
                  Μπορεί να μην προλαβαίνω κάθε μέρα αλλά όσο προλαβαίνω θα σας γράφω. Αλλωστε και εγώ στην αρχή πήρα αρκετή βοήθεια από forum για να φτάσω μέχρι εδώ σήμερα.

                  Comment


                    #24
                    Originally posted by demi View Post
                    [B]
                    Δεύτερη μέρα στο Πέρθ , ημέρα Δευτέρα, μένω στο κέντρο σε ένα ξενοδοχείο και περιμένω να δω την πρωινή κίνηση στους δρόμους και είναι όπως είναι η Αθήνα στις αρχές Αυγούστου. Μιλάμε για τις ιδανικές καταστάσεις . Κινούμαι παντού με την συγκοινωνία , η οποία είναι πιό φτηνή από την Μελβούρνη, και είναι πανεύκολο αφού έχουν ένα site στο ιντερνετ και βάζεις από που θα ξεκινήσεις και που θέλεις να πάς και σου δίνει 3 εναλλακτικές διαδρομές με την χρήση συγκοινωνίας και μάλιστα με εκτιμώμενους χρόνους. Το χρησιμοποίησα σήμερα για να πάω στο ράντεβού που είχα για δουλειά και ήταν πανεύκολο και ακριβέστατο. Το interview πήγε μια χαρά , η δουλειά φαίνεται ενδιαφέρουσα και μου είπαν θα με ειδιποιήσουν αν είναι για ένα δεύτερο interview σε καμμιά βδομάδα πάλι. Εκάνα ακόμα μια βόλτα στην Πολη περισσότερο στο κέντρο σήμερα. Ζέστη , ήλιος με ένα αεράκι σαν αύρα να φυσάει σαν αυτό που έχουμε στα ελληνικά νησιά, τραπεζάκια έξω , πεζόδρομοι, γρασίδι η εικόνα είναι ιδανική. Ο κόσμος το ίδιο φιλικός και εξυπηρετικός και εδώ με χαμόγελο και καλή διάθεση. Χτες βρέθηκα σε ένα σταθμό Τρένου και έπρεπε να τηλεφωνήσω σε κάποιον που είχα ρανττεβού να έρθει να με πάρει από το σταθμό και ξαφνικά κατάλαβα ότι το κινητό μου είχε μείνει από μονάδες και επειδή ήταν κυριακή δεν υπήρχε κάτι ανοικτό για να πάρω μια καινούρια κάρτα. Ήταν στο σταθμό 2 αστυνομικοί, τους εξήγησα πως έχει η κατάσταση και φυσικά σαν να είναι απολύτως λοφγικώς μου έδωσαν το κινητό τους να τηλεφωνήσω από εκεί. Αύριο έχω ένα ακόμα ραντεβού για interview μετά το βράδυ πετάω πάλι πίσω για Μελβούρνη.
                    σε βλεπω πολυ ενθουσιασμένη και να μενεις περθ τελικα demi! χαχαχα
                    εγω παλι αν ερθω με το καλο με βλεπω για μελβουρνη, εχω γεννηθει και ολοι οι συγγενεις ειναι εκει.

                    λοιπον, πολυ χαρηκα και σε ευχαριστω για την λεπτομερεια με το τηλεφωνο! προσεξε συμπτωση καταστασης με εμενα αλλα αλλα οχι συμπτωση συμπεριφορας των αρχων και αστυνομικων!
                    φτανω στο αεροδρομιο του αμστερνταμ και παω στο σταθμο τρενων. στο μεταξυ με το που φτανω με παιρνουν ολοι τηλεφωνο και επειδη εχω και εγω χρεωση μου τελειωνουν οι μοναδες και δε μπορω να παρω τηλεφωνο να ειδοποιησω οτι δε προλαβα το τρενο που προγραμματιζα και αρα θα φτασω πιο αργα.
                    ρωταω ενα υπαλληλο του τρενου αν υπαρχουν τηλεφωνα και μου λεει υπαρχουν με κερματα πηγαινε στο ταδε σημειο. πηγαινω και προσπαθω αλλα δεν ξερω πως και γιατι τα τηλεφωνα δε λειτουργουσαν και ελεγε κατι στα ολλανδικα που δεν ξερω!
                    ρωταω διπλα καποιους αν ξερουν πως λειτουργει λενε οχι, καποιοι αλλοι προαπαθουν αλλα δεν μπορουν να βγαλουν ακρη ουτε εκεινοι!
                    μου λενε πηγαινε στο γραφειο που ειναι για πληροφοριες πελατων και ρωτησε, πηγαινω και μου λενε κανε αυτο και αυτο, λεω το εκανα αλλα δεν καλει το τηλεφωνο. λεω μπορειται να ερθετε να μου δειξετε? λεει οχι δεν μπορουμε να βγουμε απο το γραφειο! η αποσταση απο τα τηλεφωνα δε ειναι 10 μετρα το πολυ! ξαναπροσπαθω να τηλεφνησω, μου λεει ενας εδω διπλα ειναι γραφειο αστυνομιας πηγαινε να ρωτησεις εκει. πηγαινω και μου λενε δεν ξερουμε πως λειτουργει δε μπορουμε να σας βοηθησουμε!
                    γυρνωντας πισω βλεπω μια υπαλληλο απο το γραφειο που ειναι για πληροφοριες πελατων που ειχα ρωτησει προηγουμενως και μου ειπαν οτι δεν μπορουν να βγουν εξω απο το γραφειο. αυτη την ειχα δει εγω να μπαινει στο γραφειο οταν εφευγα και της ζηταω να βοηθησει! προσπαθει και αυτη αλλα δεν μπορει ουτε αυτη να βρει πως λειτουργει! να σημειωσω οτι ηταν υπλληλος στο γραφειο πληροφοριων για το σταθμο!
                    τεσπα, συνειδητοποιω οτι εχει περασει σχεδον μιση ωρα και μολις που προλαβαινα το τρενο και της λεω ευχαριστω για τη βοηθεια αλλα δε θα τηλεφωνησω γιατι πρεπει να φυγω για να προλαβω το τρενο. και τελικα εφυγα χωρις να τηλεφωνησω και με περιμεναν για 30 λεπτα οι ανθρωποι!
                    να διευκρινισω πως με οσους μιλησα και κυριως στα γραφεια τους διευκρινιζα οτι θελω να κανω μια κληση σε σταθερο τηλεφωνο μερικων δευτερολεπτων για να τους πω απλα οτι εχασα το τρενο και θα φτασω 30 λεπτα μετα! βρε δε φιλοτιμηθηκε ενας ανθρωπος ουτε απο τα γραφεια ουτε γενικα τοσο κοσμο που ρωτησα να μου πει κανε μια κληση!

                    και το κερασακι:
                    την επόμενη μερα παω στη γραμματεια της σχολης και μου ζητανε ολες τις πληροφοριες που μπορει να φανταστει κανεις . ειχα τα παντα μαζι μου απο χαρτια οποτε ημουν οκ, εκτος απο τον ολλανδικο αριθμο τηλεφωνου που μολις ειχα αγορασει! με ρωταει αν εχω ολλανδικο, λεω εχω, μια στιγμη γιατι σημερα το αγορασα και δε θυμαμαι απεξω τον αριθμο. ψαχνω την τσαντα μου αλλα δε βρισκω το πακετο που γραφει τον αριθμο, οποτε λεω συγνωμη αλλα δεν μπορω να το βρω.
                    λεει, δε μπορειτε να βρητε τον αριθμο σας??? λεω ναι σημερα τον αγορασα, ειχα βαλει το πακετο στην τσαντα αλλα δε το βρισκω! και αφου δε το ξερεις εσυ μου λεει πως θα γινει τωρα, δεν εχεις αριθμο! λεω, συγνωμη αλλα σκεφτομαι το μονο που μπορουυμε να κανουμε αν ειναι απαραιτητο να σας δωσω τωρα αμεσως το τηλεφωνο , αν γινεται να καλεσω σε ενα τηλεφωνο εδω για να δω τον αριθμο. λεει, δηλαδη θα με αναγκασεις να σου δωσω να χρησιμοποιησεις το τηλεφωνο μου για να δεις τον αριθμο σου επειδη εσυ δε το θυμασαι???!!! ειναι σωστο και δικαιο αυτο μου λεει? λεω οχι το κινητο σας , εχω τον αριθμο απο το σταθερο τηλεφωνο του γραφειου σας εδω, αν θελετε απαραιτητως τον αριθμο μου τωρα θα μπορουσαμε να κανουμε μια κληση στο σταθεο να δω τον αριθμο αν δεν εχετε προβλημα!
                    ξυνιζει τη μουρη της και μου λεει παρε τηλεφωνο ναι, και κοιταζει ενα συναδελφο της διπλα ο οποιος κουνουσε το κεφαλι και με κοιτουσε με τοσα νευρα και αγανακτηση χειροτερα απο το αν τους ειχα ζητησει να τηλεφωνησω και να τους χρεωσω σημαντικο ποσο απο το κινητο τους!

                    αυτα τα αναφερω demi, σε σχεση και με αυτα που μου ελεγες για διαφορετικη συμπεριφορα και τυπικοτητα ευρωπαιων. ειλικρινα εξεπλάγην απο την αντιδραση τους για τον αριθμο του τηλεφωνου!
                    Diversification, innovation and adaptability are always the Keys to success...

                    Comment


                      #25
                      Πράγματι εδώ είναι όλοι παντού ήρεμοι και εξυπηρετικοί. Να δεις στα λεωφορεία που ανεβαίνω, με ελληνικό θράσος και εγώ, και τους ρωτάω που πρέπει να κατέβω. Μόνο που δεν με παίρνουν από το χέρι οι άνθρωποι. Ζήτησα από ένα φιλό φίλου που μια φορά με είχε δει το καλοκαίρι στην ελλάδα , και που ασχολείται με recruiting companies αν μπορεί να ρίξει μια ματιά στο βιογραφικό μου και να μου πεί αν θα πρέπει να αλλάξω ή να διορθώσω κάτι για τα αυστραλέζικα δεδομένα και ο άνθρωπος άκου ήρθε σπίτι μου , κάθησε στο υπολογιστή μου και το πιάσαμε πρόταση πρόταση μαζί και το διορθώσαμε. Τι να πω όλοι με έχουν καταυποχρεώσει δεν προλαβαίνω να λέω thanks.

                      Comment


                        #26
                        Australia

                        Στο αεροδρομιο οταν φτανεις στην Μελβουρνη το εντυπο που συμπληρωνεις τι ερωτησεις εχει??

                        Comment


                          #27
                          μπραβο βρε demi, πολυ χαιρομαι που ολα πανε τοσο καλα!
                          Diversification, innovation and adaptability are always the Keys to success...

                          Comment


                            #28
                            Originally posted by jojos71 View Post
                            Στο αεροδρομιο οταν φτανεις στην Μελβουρνη το εντυπο που συμπληρωνεις τι ερωτησεις εχει??
                            Δεν είναι τίποτα το σπουδαίο. Σε ρωτάνε τα στοιχεία σου , το αριθμό διαβατηρίου σου , σε ποια διεύθυνση και σε πιό τηλέφωνο θα είσαι, για πόσο καιρό σκοπεύεις να μείνεις και για πιό λόγο ήρθες στην Αυστραλία, αν μεταφέρεις παρπάνω από 10.000 δολλάρια, παραπάνω από 250 τσιγάρα (προσοχή επιτρέπεται μόνο μια κούτα ανά άτομο) αν έχεις κάποια αρρώστια. Τέτοια γενικά πράγματα. Πρέπει όμως να απαντήσεις σε όλα. Εγώ πέρυσι που είχα ξαναέρθει δεν ήξερα την διεύθυνση των συγγενών μου παρά μόνο το τηλέφωνο τους γιατί έτσι και αλλιώς θα ερχόντουσαν να με πάρουν και ο officer παρόλο που είχα αυστραλέζικο διαβατήριο με τα χίλια ζόρια με άφησε να περάσω. Για να μην πολυλογώ έγραψα το τηλέφωνο των συγγενών μου μόνο και φυσικά μετά από 3 ημέρες τους τηλεφώνησαν για να δούνε αν πράγματι είχαν έτσι τα πράγματα. Θέλω να καταλήξω ότι μπορεί να είναι απλές οι ερωτήσεις αλλά μην τις πάρετε στην πλάκα , να απαντήσετε σωστά και κανονικά γιατί μάλλον τα ψάχνουν , τουλάχιστον που και που.

                            Comment


                              #29
                              συγχαρητηρια demi, ειναι σημαντικο που στο δευτερο ιντερβιου σου ειπαν ναι, ακομα και αν δεν ηταν καλη περιπτωση! ειναι επιτυχια!

                              πιστευεις οτι σου προσφεραν λιγοτερα λεφτα επειδη ηρθες προσφατα απο εξωτερικο και σκεφτηκαν να σε προσλαβουν γιαυτο με λιγοτερα χρηματα?
                              ειναι κατι που μας ενδιαφερει αυτο ολους...
                              Diversification, innovation and adaptability are always the Keys to success...

                              Comment


                                #30
                                Originally posted by konstantinos1 View Post
                                συγχαρητηρια demi, ειναι σημαντικο που στο δευτερο ιντερβιου σου ειπαν ναι, ακομα και αν δεν ηταν καλη περιπτωση! ειναι επιτυχια!

                                πιστευεις οτι σου προσφεραν λιγοτερα λεφτα επειδη ηρθες προσφατα απο εξωτερικο και σκεφτηκαν να σε προσλαβουν γιαυτο με λιγοτερα χρηματα?
                                ειναι κατι που μας ενδιαφερει αυτο ολους...
                                Όχι Κωνσταντίνε δεν νομίζω ότι είναι αυτό απλά οι άνθρωποι δεν ζητούσαν μηχανικό και έδωσαν το απλό μισθό του υπαλλήλου γραφείου. Νομίζω ότι παίζουν με καθαρά χαρτιά από ότι έχω καταλάβει και αν συνέβαινε κάτι τέτοιο θα το είχαν αναφέρει τουλάχιστον σε 1 από τα 2 interview. Το μόνο που μου είπαν εμένα και στα 2 interview είναι ότι είμαι overqualified. Άρα για αυτό και προσφέρανε τα χρήματα που αντιστοιχούν στην συγκεκριμένη θέση και όχι στα προσόντα μου. Μπορεί να πάρει κάποιος στην αρχή λιγότερα χρήματα σαν test period επειδή έρχεται από oversea αλλά αυτά δεν θα είναι πιό κάτω από 5-7% διαφορά την οποία θα την κερδίσει πίσω στο πρώτο εξάμηνο. Η διαφορά που είχα εγώ ήταν περίπου 50% όποτε ήταν ο λόγος που αναφέρω πιό πάνω . Και από ότι είπα και στον recruiter στο τηλεφωνικό interview για τις οικονομικές μου απαιτήσεις , μου απάντησε ότι είναι λογικές.

                                Comment

                                Working...
                                X