Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ανταπόκριση - Demi

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by demi View Post
    Τώρα για τα παππούτσια τι να σας πω εγώ δεν το έχω δει πουθενά στην Ελλάδα αυτό. Στην Αυστραλία το κάνουν παντού. Ναι πράγματι πολλά σπίτια έχουν μοκέτες από τοίχο σε τοίχο (πράγμα που επίσης δεν καταλαβάινω, τι την θες την μοκέτα στο Townsville που η θερμοκρασία δεν πέφτει κάτω από 20 βαθμούς ούτε τον χειμώνα), αλλά ακόμα και στο δικό μου σπίτι που οι μοκέτες είναι μόνο στις κρεβατοκάμαρες αυτοί συνεχίζουν και βγάζουν τα παππούτσια τους.............................................. ...
    Γεια σου Demi,
    Γεννήθηκα και μεγάλωσα στην Αυστραλία και ήρθα στην Ελλάδα όταν γνώρισα εδω τον άντρα μου σε ένα ταξίδι.
    Τα πολιτικά δεν τα συζητούν οι Αυστραλοί γιατί θεωρείται rude. Όπως και τα οικονομικά. Ποτέ δεν ρωτας κάποιον πόσα χρήματα βγάζει, ή πόσο αγόρασε το σπίτι του κτλ. Το ίδιο και για τα κομματα. Θα παρατηρήσεις μια αβολη σταση (awkwardness) εαν ρωτήσεις κάποιον τι ψηφίζει ή εκφράσεις κατι κακό για ένα συγκεκριμένο κόμμα. Οι Αυστραλοί δεν είναι confrontational (εκτός έαν είναι σε pub και εχουν πιει τα κερατά τους). Δηλαδή αποφεύγουν τους καυγάδες και τις εντονες λογομαχίες. Υπάρχει φόβος να μην συμπίπτουν τα πιστεύω σας. Και ετσι το αποφεύγουν τελείως. Stick to talking about the weather! It's a safe topic. Παραπιμτώντος, στην δική μου οικογένεια, και ας είμαστε ελληνες, ποτέ δεν γνωρίζαμε τι ψήφισε ο καθένας μας. Μόνο η μητέρα μου το μας το έλεγε. Και μέχρι σήμερα, δεν ξερω τι ψηφίζουν ή πόσα χρήματα βγάζουν τα αδέλφια μου που μένουν στο Sydney.

    Ώσο για τα παπούτσια, εξαρτάται απο την οικογένεια. Δεν είναι κανόνας σε ολόκληρη την χώρα ή την πολιτεία. Και στην Αθήνα το ίδιο γίνεται. Κάποιοι (κυρίως αυτοί που έχουν μικρά παιδιά που μπουσουλάνε κτλ) προτιμούν να βγάλεις τα παπούτσια σου - εκτός βεβαια σε γιορτές. Στην Αυστραλία, καποιες φίλες μου το ζητούσαν, κάποιες όχι. Εγώ συνίθιζα να ρωτάω "would you prefer it if I took off my shoes?". Τώρα που μένω στην Ελλάδα, ακολουθώ τι κάνουν οι καλεσμένοι μου. Εάν εκείνοι βγάλουν τα παπούτσια τους οταν ερθουν πρωτη φορα στο σπίτι μου, τότε τα βγάζω κι εγω όταν παω στο δικό τους γιατί καταλαβαίνω αυτό προτιμούν.

    Μετα απο 15 χρόνια απουσίας, επιστρέφω στην Αυστραλία μόνιμα στο τέλος του χρόνου! Ετοιμάζομαι για reverse culture shock!!
    Moving to Sydney on September 28, 2012!

    Comment


      Originally posted by Sakis230 View Post
      Λέμε και λέμε τι είναι ποιο οικονομικό για την έκδοση visa's και πουθενά δεν έχω συναντήσει τα ποσά ή τα είδα και δεν τα πρόσεξα.

      Ας το πάμε λίγο εμπειρικά και να πούμε για τα χρήματα που βγάλαμε από την τσέπη μας για να πληρώσουμε τα διάφορα έγραφα και οι διαδικασίες που απαιτούνται για την μετάβαση στην Αυστραλία

      Να δώσω κάποια παραδείγματα :
      Εγώ έβγαλα Visa (…..) κόστισε …....
      έβγαλα Visa (partner) και κόστισε …….
      Στο ενδιάμεσο έπρεπε βγάλω Bridging Visa έως ότου να πάρω την μόνιμη κόστισε…….
      ναι αλλά στην περίπτωση που έχεις παιδί; Κόστισε ..…..

      νομίζω ότι όλοι όσοι περνούν Visa κάνουν και ιατρικές εξετάσεις.
      Τι κόστος έχουν αυτές ;

      Επίσης μεταφράσεις έγγραφων ή αναγνώριση πτυχίου, πιστοποίηση γλώσσας και κάθε τι, άλλο σχετικό έχουμε πληρώσει για την μετάβαση προς AU.

      Σε κάθε περίπτωση να διευκρινίσουμε ΠΟΥ κάναμε ΤΙ, ( από Ελλάδα ή Αυστραλία )

      Θα είναι ένας πρακτικός μπούσουλας για τον οικονομικό προϋπολογισμό που θέλει κάποιος για να κάνει την μετάβαση ή γενικά να ξέρει τι να περιμένει.
      Λοιπόν αυτά που ρωτάς έχουν απαντηθεί κατά καιρούς εδώ. Θα αρχίσω όμως από την δική μου περίπτωση:

      - Κόστος partner visa για κατάθεση από αυστραλία: 3000 δολλάρια περίπου.
      - Κόστος μεταφράσεων απαραίτητων δικαιολογητικών : 200 ευρώ περίπου
      - Κόστος ιατρικών εξετάσεων : 400 δολλάρια
      Τα παραπλανω αφορούν τα έξοδα για την αίτηση της visa του συζήγου μου. Τώρα για μένα, και για το γιό μου που είμαστε αυστραλοί υπήκοοι αλλά έπρεπε να το εκδόσουμε τα απαραίτητα χαρτιά για να το αποδείξουμε:

      - Έκδοση αυστραλέζικου πιστοποιητικού γέννησης δικό μου : 100 δολλάρια
      - Έκδοση αυστραλέζικου διαβατηρίου δικό μου: 200 δολλάρια
      - Μεταφράσεις πτυχίων μου : 200ευρώ
      - Πιστοπιητικό αυστραλέζικης υπηκοότητας για το γιό μου : 200 δολλάρια
      - Έκδοση αυστραλέζικου διαβατηρίου για το γιό μου :150 δολλάρια
      - Εξετάσεις στους engineers australia για αναγνώριση πτυχίου:500 δολλάρια
      - Συνδρομή στους engineers australia για 6 μήνες 200 δολλάρια.

      Αυτά με το καλημέρα σας , χωρίς έξοδα διαμονής τον πρώτο καιρό στην αυστραλία, μόνο για τα παραίτητα χαρτιά και τις διαδικασίες.

      Αλλά έξοδα για έκδοση αυστραλέζικου διπλώματος με το που έρχεσαι : 200 δολλάρια το άτομο.

      Σε αυτά δεν ξέρω αν θες να προσθέσεις περίπου 1000 ευρώ για μαθήματα και εξετάσεις IELTS που είχα κάνει από την Ελλάδα πριν έρθω.

      Τα έξοδα μετάβασης για μεταφορικά, πρώτο εξοπλισμό σπιτιού, πρώτα ενοίκια, μετακινήσεις καθημερινές κ.τ.λ είναι διαφορετικά. Προσωπικά θα σου πω ότι ήρθα μόνη μου μέχρι να βρω δουλειά , με φιλοξενούσαν συγγενείς , έπαιρνα μετά τον πρώτο μήνα 900 δολλάρια το μήνα επίδομα περίπου και για τους 4 μήνες μέχρι να βρώ δουλειά εκτός από το επίδομα ξόδεψα περίπου και 4000 ευρώ που είχα φέρει από την Ελλάδα. Με πολλές μετακινήσεις λόγω ψαξίματος δουλειάς και Interview που είχα αλλά κατά άλλα με εξαιρετικά μετρημένη ζωή και χωρίς υπχρεώσεις παιδιά κ.τ.λ.
      Προσωπικά πιστεύω ότι η διαδικασία απαιτεί περίπου 10.000 ευρώ για ξεκίνημα, για ένα άτομο( το οποίο να έχει πρόσβαση και στα επιδόματα) και χρόνο περίπου 6 μήνες για να πεί ότι εγκαθίσταται και βρίσκει δουλειά, σπίτι, σχολεία κ.τ.λ.

      Το έχω πει πολλές φορές η μετάβαση στην Αυστραλία μπορεί να δουλέψει μόνο σαν επένδυση, που σημαίνει ότι πρέπει να επενδύσεις χρήματα, χρόνο και σκληρή προσπάθεια και να περιμένεις μετά από κάποια χρόνια να αποδώσει η επένδυσή σου. Δεν είναι ταχεία λύση.

      Comment


        Φιλη Demi καλησπερα και απο μενα...

        Εγω μιλαω με ενα παιδι που ειναι στηη Μελβουρνη εδω και κατι μηνες και ψαχνουμε λυσεις για μια ποιο οικονομικη προσεγγιση στην Αυστραλια/Μελβουρνη.
        Εχουμε σκεφτει το εξης...γραψιμο σε μια σχολη για γλωσσομαθεια,που ειναι απο τα πιο φθηνα προγραμματα,ισα ισα για να μου εξασφαλισει φοιτητικη βιζα...να παρακολουθησω μετα ταυτοχρονα aged care course σε καποια αλλη σχολη/TAFE και να ξεκινησω να δουλευω εστω και part time για αρχη σε καποιο γηροκομειο...
        Εχουμε ενα σοβαρο θεμα ομως...το θεμα της διαμονης
        Δε μπορουμε να βρουμε σπιτι γιατι δε μας το εμμπιστευονται οι ενοικιαστες. Φοιτητης και ανεργος θα ειμαι εκει προς το παρον εγω...φοιτητης και part time job και ο αλλος...κτλβνεις !

        Το προβλημα ειναι τωρα οτι τα ειχα υπολογησει περιπου στα 5 με 6000 δολλαρια για τα πρωτα εξοδα μου μεχρι να ξεκινησω part time job και τωρα που διαβασα οτι θελω μες το νερο περιπου 10.000 με εβαλες σε πολυ μεγαλη σκεψη (αφου λογικα δε θα δικαιουμαι και επιδομα ανεργιας) !

        Αν εχεις καμια ακρη για κανενα διαρι στις περιοχες doncaster, templestowe, box hill και balwyn θα μας βοηθουσες παρα πολυ (λεω τωρα εγω,μπας και εχεις κανενα γνωστο ή γνωστο γνωστου,που να νοικιαζει).

        Θα περιμενω απαντηση σου...

        Comment


          Παρεπιπτοντως...το θεμα με τα παπουτσια ειναι τελειο μιας και εγω ειμαι αυτης της αποψης (βγαζε παπουτσι να μη μεταφερεις μες το σπιτι οτι πατας εκτος αυτου !!!)

          Super cool
          ;)))))

          Comment


            Originally posted by snowteo View Post
            Φιλη Demi καλησπερα και απο μενα...

            Εγω μιλαω με ενα παιδι που ειναι στηη Μελβουρνη εδω και κατι μηνες,Χάρης λεγεται το παιδι και ειναι γραμμενος και εδω στο πατριωτακι,και ψαχνουμε λυσεις για μια ποιο οικονομικη προσεγγιση στην Αυστραλια/Μελβουρνη....................
            Θα περιμενω απαντηση σου...
            Snowteo, το θέμα με την διαμονή είναι πολύ μεγάλο θέμα. Δεν θέλω να σας απογοητεύσω αλλά είναι πραγματικά δύσκολο Στις περιοχές που ανέφερες θεωρητικά μένουν οι περισσότεροι συγγενείς μου αλλά δυστυχώς δεν νοικιάζει κανείς κάτι προς το παρόν. Παρόλα αυτά θα το έχω υπόψη μου γιατί μιλάω μαζί τους στο τηλέφωνο. Τώρα για τα πρώτα έξοδα εγώ είπα 10.000 ευρώ και 6 μήνες για αυτούς που έχουν πρόσβαση στα επιδόματα και στο medicare , για τους υπόλοιπους πιστέυω ότι χρειάζονται πολύ περισσότερα. Αυτή είναι η προσωπική μου άποψη.Όσο τέλος αυτό με τα παππούτσια το θεωρώ αστείο, γελοίο και άκομψο. Φαντάσου να είσαι καλά ντυμένος για ένα δείπνο σε ένα σπίτι και να είσαι με τις κάλτσες ή τις παντόφλες. Μιλάμε για την αποθέωση της αηδίας.

            Comment


              Originally posted by snowteo View Post
              Φιλη Demi καλησπερα και απο μενα...

              Εγω μιλαω με ενα παιδι που ειναι στηη Μελβουρνη εδω και κατι μηνες και ψαχνουμε λυσεις για μια ποιο οικονομικη προσεγγιση στην Αυστραλια/Μελβουρνη. ................................
              Θα περιμενω απαντηση σου...
              Για να σου δωσω λιγο κουραγιο, εμεις ηρθαμε με 1000 ευρω στην τσεπη και τα καταφεραμε.Ζοριζομαστε αρκετα βεβαια αλλα τα καταφερνουμε.Ειμαι εδω με τον αντρα μου με φοιτητικη βιζα(εγω σπουδαζω) συγκατοικουμε με ενα ζευγαρι και δουλευουμε λιγες ωρες την εβδομαδα. Βεβαια βαλε και εισητηρια 1200 και δικηγορο και μεταφρασεις...

              Comment


                Κάποιοες φωτογραφίες από Townsville.

                Comment


                  Και ακόμα μία. Συνήθως κάθομαι εκει στο Lunch Time.

                  Comment


                    Originally posted by demi View Post
                    Κάποιοες φωτογραφίες από Townsville.
                    Zuper duper ouaou!!!!!! Bravo bravo kai pali bravo!!!
                    Υπομονή και επιμονή patriotes.

                    Comment


                      Originally posted by demi View Post
                      Και ακόμα μία. Συνήθως κάθομαι εκει στο Lunch Time.
                      ααααχ θάλασσαααα πόσο μου έχει λείψει ... από κει που την είχα μες στα πόδια μου στην Αθήνα τώρα την βλέπω αραιά και που. Ζηλεύωωωωωω παρόλο που ούτε φωτογραφία μου δεν θα πετούσα μέσα σε αυτή την παραλία χαχαχαχαχαχαχα (προσπαθώ ακόμα να συνηθίσω στην ιδέα των καρχαριών!)

                      Comment


                        Originally posted by xri23 View Post
                        ααααχ θάλασσαααα πόσο μου έχει λείψει ... από κει που την είχα μες στα πόδια μου στην Αθήνα τώρα την βλέπω αραιά και που. Ζηλεύωωωωωω παρόλο που ούτε φωτογραφία μου δεν θα πετούσα μέσα σε αυτή την παραλία χαχαχαχαχαχαχα (προσπαθώ ακόμα να συνηθίσω στην ιδέα των καρχαριών!)
                        σαν τους "καρχαρίες" της ελλάδας.....πουθενά στον κόσμο.......

                        Comment


                          Originally posted by australian View Post
                          σαν τους "καρχαρίες" της ελλάδας.....πουθενά στον κόσμο.......
                          Και είναι παντού σε στεριά και θάλασσα της Ελλάδας!
                          Ο τελευταίος να κλείσει την πόρτα.

                          Comment


                            φοιτητικη βίζα για σπουδές που λες τα δίδακτρα τα προπλήρωσες?μπορεις να πάρεις κάποιο δάνειο?

                            Comment


                              Originally posted by xri23 View Post
                              ααααχ θάλασσαααα πόσο μου έχει λείψει ... από κει που την είχα μες στα πόδια μου στην Αθήνα τώρα την βλέπω αραιά και που. Ζηλεύωωωωωω παρόλο που ούτε φωτογραφία μου δεν θα πετούσα μέσα σε αυτή την παραλία χαχαχαχαχαχαχα (προσπαθώ ακόμα να συνηθίσω στην ιδέα των καρχαριών!)
                              Ελα ρε, μη φοβάσαι δεν έχει πολλούς καρχαρίες...
                              Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

                              Comment


                                Originally posted by leyteris77 View Post
                                Ελα ρε, μη φοβάσαι δεν έχει πολλούς καρχαρίες...
                                χαχαχα καλέ καθόλου δεν έχει διαδόσεις.... απλά όταν πάτησα το πόδι μου στην Αυστραλία στις 18/01 στις ειδήσεις έλεγαν για επίθεση από καρχαρία... χαχαχαχα και εννοείται ότι ούτε αράχνες έχει.... χαχαχαχαχα

                                Comment

                                Working...
                                X