Announcement

Collapse
No announcement yet.

Για όσους είναι Αυστραλοί υπήκοοι (1)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #31
    Originally posted by konstantinos1 View Post
    παιδια μας μπερδεψατε με αυτα και με εκεινα...εσυ πανο εφυγες στα 3,5 οποτε εισαι οκ ετσι και αλλιως ακομα και αν ισχυει αυτο με τα 2 ετη.
    εσενα demi σε ρωτησαν ποσο χρονων εφυγες απο εκει και παρολα αυτα στο εδωσαν ή δε σε ρωτησαν καθολου?
    Εγώ απλά γενήθηκα εδώ και έφυγα από την Αυστραλία 7 μηνών. Μου ζήτησαν το full birth certificate και το αυστραλέζικο διαβατήριο και μετά αό 1 μήνα άρχισαν να μου δίνουν το επίδομα. Έχω όμως γεννηθεί πριν από το 1986 που άλλαξε ο νόμος. Αν είχα γεννηθεί μετά το 1986 θα έπρεπε να είχα ζήσει στην Αυστραλία τουλάχιστον για 2 χρόνια αθροιστικά για να είμαι αυστραλή υπήκοος και να έχω πρόσβαση στα επιδόματα.

    Comment


      #32
      Originally posted by demi View Post
      Εγώ απλά γενήθηκα εδώ και έφυγα από την Αυστραλία 7 μηνών. Μου ζήτησαν το full birth certificate και το αυστραλέζικο διαβατήριο και μετά αό 1 μήνα άρχισαν να μου δίνουν το επίδομα. Έχω όμως γεννηθεί πριν από το 1986 που άλλαξε ο νόμος. Αν είχα γεννηθεί μετά το 1986 θα έπρεπε να είχα ζήσει στην Αυστραλία τουλάχιστον για 2 χρόνια αθροιστικά για να είμαι αυστραλή υπήκοος και να έχω πρόσβαση στα επιδόματα.
      ναι σιγουρα πρεπει μετα το 1986 για να παρεις υπηκοοτητα αλλιως εχει καποιες προυποθεσεις.

      και εγω 9 μηνων εφυγα το 1982, οποτε το ιδιο, μαλλον δεν υπαρχει θεμα!
      Diversification, innovation and adaptability are always the Keys to success...

      Comment


        #33
        Originally posted by αντωνης44* View Post
        Γεια σας παιδιά!.Έζησα 5 χρόνια στην Αυστραλία από τα 8-13 πήγα εκεί σχολείο κανονικά και θέλω να μάθω εάν έχω ακόμα την υπηκοότητα μετά από τόσα χρόνια!.Είμαι 44 τώρα!Ενδιαφέρομαι να μεταναστεύσω μόνιμα με την οικογένεια μου.Όποιος γνωρίζει παρακαλώ ας μου απαντήσει.Ευχαριστώ πολύ.
        Καλημερα, αν εχεις υπηκοοτητα θα ο ξερεις, αλλιως παρε τηλεφωνο στην πρεσβεια στην Αθηνα να το κοιταξουν.
        Αν δεν εχεις υπηκοοτητα για να κανεις αιτηση να την αποκτησεις θα πρεπει να εμενες στην Αυστραλια τα τελευταια 4 χρονια, δηλαδη θα πρεπει να λειπεις απο εκει το πολυ απο το 2008 ή το 2007 αναλογα ποτε κλεινεις ημερολογιακα 4 χρονια , αλλιως δεν γινετε τιποτα, ρωτησα εγω εδω το υπουργειο σχετικά.

        Comment


          #34
          Προταση απο HSBC

          Βρήκα αυτην την σελιδα στην HSBC η οποια σου φτιαχνει ενα πλανο
          για να εισαι προετοιμασμενος για τις συνθηκες που πρεπει να εχεις προετοιμασει
          για την μετεγκατασταση σου

          Comment


            #35
            ΠΡΟΣΟΧΗ ~!!!!!!!!!!!ΠΡΟΣΟΧΗ ~!!!!!

            την πατησα !!!!!!!!
            στην κατεχακη πηγα και δεν πηραν την ληξιαρχικη πραξη γιατι ηταν απο δημο και ΚΕΠ ενω θελουν απο το ΛΗΞΙΑΡΧΕΙΟ αυθεντικη με προσφατη ημερ/νια

            γκρρρρρ.....γκρ......εχασα μια εβδομαδα παλι !

            πηγα σημερα τελικα μια που βρηκα στο συρταρι και κατεβηκα στην μεταφραστικη υπηρεσια πληρωσα 12,5 για να παω την αλλη παρασκευη
            να την παρω........

            Comment


              #36
              Originally posted by angelo View Post
              την πατησα !!!!!!!!
              στην κατεχακη πηγα και δεν πηραν την ληξιαρχικη πραξη γιατι ηταν απο δημο και ΚΕΠ ενω θελουν απο το ΛΗΞΙΑΡΧΕΙΟ αυθεντικη με προσφατη ημερ/νια

              γκρρρρρ.....γκρ......εχασα μια εβδομαδα παλι !

              πηγα σημερα τελικα μια που βρηκα στο συρταρι και κατεβηκα στην μεταφραστικη υπηρεσια πληρωσα 12,5 για να παω την αλλη παρασκευη
              να την παρω........
              Στα ΚΕΠ πρέπει να τους πεις ότι τα θέλεις για την σφραγίδα της Χάγης, και ξέρουν ότι θα σου προσκομίσουν τα προτότυπα που θα έρθουν με το ταχυδρομείο. Αλλιώς σου δίνουν αντιγραφο από το φαξ που τους στέλνουν από τα αντίστοιχες Υπηρεσίες.

              Comment


                #37
                Originally posted by juliedasiou View Post
                Στα ΚΕΠ πρέπει να τους πεις ότι τα θέλεις για την σφραγίδα της Χάγης, και ξέρουν ότι θα σου προσκομίσουν τα προτότυπα που θα έρθουν με το ταχυδρομείο. Αλλιώς σου δίνουν αντιγραφο από το φαξ που τους στέλνουν από τα αντίστοιχες Υπηρεσίες.
                ευχαριστω ..εχω ξεκινησει παλι την διαδικασια απο την αρχη ...

                σημερα ομως 10/6 πηρα την μεταφρασμενη ληξιαρχικη του νεωτερου παιδιου μου (2 ετων) ...

                τρεχω για φωτογραφιες και στον φιλο μου τον γιατρο ως εγγυητη για την υπογραφη στην φωτογραφια !!

                ......μετα ολα τα εντυπα τα στελνω συστημενα στο ΛΟΝΔΙΝΟ ή απλο ?

                Comment


                  #38
                  Originally posted by angelo View Post
                  ευχαριστω ..εχω ξεκινησει παλι την διαδικασια απο την αρχη ...

                  σημερα ομως 10/6 πηρα την μεταφρασμενη ληξιαρχικη του νεωτερου παιδιου μου (2 ετων) ...

                  τρεχω για φωτογραφιες και στον φιλο μου τον γιατρο ως εγγυητη για την υπογραφη στην φωτογραφια !!

                  ......μετα ολα τα εντυπα τα στελνω συστημενα στο ΛΟΝΔΙΝΟ ή απλο ?
                  Συστημένο!!!!!

                  Comment


                    #39
                    Originally posted by australian View Post
                    Συστημένο!!!!!
                    σημερα 21/6 ειδα την χρεωση στην καρτα μου απο το Λονδινο
                    που σημαινει οτι ολα πανε μια χαρα μεχρι τωρα ....τουλαχιστον για τον νεωτερο 2χρ,

                    Απο το
                    ΚΕΠ παντως ακομα να με ειδοποιησουν οτι ειναι ετοιμο για τον μεγαλύτερο 8χρ. η ληξιαρχικη του -για σφραγιδα χαγης- !!!! τωρα φτιαχνουν το χαρτι στην κινα ????

                    Comment


                      #40
                      Originally posted by angelo View Post
                      σημερα 21/6 ειδα την χρεωση στην καρτα μου απο το Λονδινο
                      που σημαινει οτι ολα πανε μια χαρα μεχρι τωρα ....τουλαχιστον για τον νεωτερο 2χρ,

                      Απο το
                      ΚΕΠ παντως ακομα να με ειδοποιησουν οτι ειναι ετοιμο για τον μεγαλύτερο 8χρ. η ληξιαρχικη του -για σφραγιδα χαγης- !!!! τωρα φτιαχνουν το χαρτι στην κινα ????
                      πηρα εμαιλ...κακο!
                      ΤΗΝ ΠΑΤΗΣΑ ΠΑΛΙ !!!!
                      θελουν τα πραγματικα ή δεν καταλαβα τι αλλο γιατι φωτοτυπιες εστειλα...
                      επρεπε να τα θεωρησω ...πως ???

                      μαλλον θα στειλω τα αυθεντικα και βλεπουμε

                      Comment


                        #41
                        Originally posted by angelo View Post
                        πηρα εμαιλ...κακο!
                        ΤΗΝ ΠΑΤΗΣΑ ΠΑΛΙ !!!!
                        θελουν τα πραγματικα ή δεν καταλαβα τι αλλο γιατι φωτοτυπιες εστειλα...
                        επρεπε να τα θεωρησω ...πως ???

                        μαλλον θα στειλω τα αυθεντικα και βλεπουμε
                        Akrives fotoantigrafa prepei na stelneis theorimena, p.x. ta metafrtasmena apo to ypoyrgeio eksoterikon me tin sfragida tous kai oxi fototipies tous, apo to ipourgeio prepei na zitas posa fotoantigrafa theleis.... min pernis mono ena, na vgazeis parapano.

                        Comment


                          #42
                          φιλοι μου.Εδω και δυο μηνες προσπαθω να μαζεψω τα χαρτια για να παρω την ιθαγενεια για τα δυο μου παιδια.Αφου τα ετοιμασα ολα ΄'μεταφρασεις,επικυρωσεις απο την πρεσβεια εδω΄' επιτελους τα εστειλα.Νομισα οτι τελειοσα αλλα αυτοι οι αγγλοι ειναι αλλο πραγμα.μου ζητανε να τους στειλο και τις ελληνικες ληξιαρχικες πραξεις των παιδιων ,και να τους εξηγησο γιατι ενω με λενε Κωνσταντινο η μεταφραση του ΥΠΕΞγραφει constantine και το αυστραλεζικο διαβατηριο με γραφει con δηλαδη μια τρελα η κατασταση δεν ειναι τοσο ευκολα τελικα αλλα το καλο πραγμα αργει να γενη οπως λει και ο λαος μας .καλο κουραγιο σε ολους

                          Comment


                            #43
                            μπορει καποιος να μου πει τις αντοιστιχιες για τα δυπλοματα απο τις ελληνικες κατηγοριες Α,Β.Γ,Δ,Ε στις αυστπαλεζικες γιατι η δουλεια μου ειναι οδηγος φορτηγου,και τι ειναι η καρτα που ζητανε στις αγγελιες που κοιταω

                            Comment


                              #44
                              Originally posted by κωστας γαργαλιανοι View Post
                              φιλοι μου.Εδω και δυο μηνες προσπαθω να μαζεψω τα χαρτια για να παρω την ιθαγενεια για τα δυο μου παιδια.Αφου τα ετοιμασα ολα ΄'μεταφρασεις,επικυρωσεις απο την πρεσβεια εδω΄' επιτελους τα εστειλα.Νομισα οτι τελειοσα αλλα αυτοι οι αγγλοι ειναι αλλο πραγμα.μου ζητανε να τους στειλο και τις ελληνικες ληξιαρχικες πραξεις των παιδιων ,και να τους εξηγησο γιατι ενω με λενε Κωνσταντινο η μεταφραση του ΥΠΕΞγραφει constantine και το αυστραλεζικο διαβατηριο με γραφει con δηλαδη μια τρελα η κατασταση δεν ειναι τοσο ευκολα τελικα αλλα το καλο πραγμα αργει να γενη οπως λει και ο λαος μας .καλο κουραγιο σε ολους


                              ΑΚΟΥΤΕ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ! ΤΟΥΣ ΕΣΤΕΙΛΑ με εμαιλ φωτοτυπια απο το διαβατηριο μου με υπογραφη αστυνομικου - που μου ειπε ο αστυνομικος οτι δεν το κανουμε αυτο δεν ειμαστε αρμοδιοι αλλα απλα σου υπογραφω ως φιλος αστυνομος οτι σε ξερω σαν ελληνα που εισαι εδω -
                              ΚΑΙ ΤΟΔΕΧΤΗΚΑΝ !!!!
                              Βεβαια μου εγραψαν οτι πρεπει να τους το στειλω ....και βεβαια για να φτασει στα χερια τους σωστα θα πληρωσω και 40 ευρω για τον ΚΟΥΡΙΕΡ!!

                              ΑΓΓΛΟΙ !!! ακουσα οτι δεν θελουν να μας δωσουν και την δοση του Δανειου @#!#$%@#%

                              ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ! αυτα πρεπει να βλεπουν και να δωσουν παλι πισω στην Πρεσβεια τις διαδικασίες για εξυπηρετηση μας.....τωρα βεβαια ειναι αργα για μενα ΑΛΛΑ θα πρεπει να γινει για τον ΜΕΛΛΟΝ!!!!!

                              Comment


                                #45
                                Eγώ κατάφερα μετά από 6 μήνες να μαζέψω τα χαρτιά τα έχω έτοιμα εδώ και 1 μηνα. Που κόλλησα τώρα στην κάρτα πληρωμής βίζα για να πληρώσω για την visa πήγα σε όλες τις τράπεζες να βγάλω μια βίζα card αλλα δεν βγάζουν λόγο τις κρίσις τελικά έστειλα email στην πρεσβεία στο "βερολινο" και γίνετε με τραπεζικό έμβασμα bunkers draft πληρωτέο στην australian high κομισιόν london σε λίρες. Αυτό που θέλω να πω είναι ότι τα λεφτά δεν τα έχουμε αυτή την stigmi.me λίγα λόγια μας έχουν φυλάκιση μέσα στην ελλάδα. Κάνουμε υπομονή και τα μαζεύουμε τα λεφτά σιγά σιγά ελπίζω μέχρι τις αρχές του αλλουνού μηνα να τα στείλουμε.

                                Comment

                                Working...
                                X