Announcement

Collapse
No announcement yet.

Για όσους είναι Αυστραλοί υπήκοοι (1)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Για όσους είναι Αυστραλοί υπήκοοι (1)



    CITIZENSHIP BY DESCENT

    Για να βγάλουμε διαβατήριο στα παιδιά μας πρέπει πρώτα να τους δώσουμε την Αυστραλιανή υπηκοότητα.
    Για όλα οι αυστραλοί έχουν αιτήσεις και checklists....όπως λέει και ο Agoriani….
    Αυτό λέγεται Citizenship by descent και την αίτηση θα την βρoύμε στο [Australian Citizenship – Paper application forms
    , και κατεβάζουμε την form 118

    TIP την κατεβάζουμε όταν είμαστε έτοιμοι να την στείλουμε γιατί καμιά φορά αλλάζει κάτι και πρέπει να είναι πρόσφατη.
    Γράφουμε πάντα με μαύρο στυλό.
    Κρατάμε αντίγραφα

    1)Συμπληρώνουμε την αίτηση

    2)Ληξιαρχική πράξη του παιδιού ή των παιδιών ( οχι πιστοποιητικό-ΛΗΞΙΑΡΧΙΚΗ) βγαίνει από τα ΚΕΠ. Ζητάμε 3-4 πρωτότυπες ληξιαρχικές για να τις έχουμε (θα χρειαστούν στην όλη διαδικασία της μετανάστευσης)

    3) Τα πάμε στο Υπουργείο Εσωτερικών στην Κατεχάκη 56 2ος όροφος, για να βάλουν σφραγίδα Χάγης=Apostille.
    Δεν πληρώνουμε κάτι, τα παίρνουμε επί τόπου! (Αυτό θα το κάνουμε πριν την μετάφραση γιατί πρέπει να μεταφραστεί και η σφραγίδα Χαγης)

    4) Μετά τα πάμε στο Υπουργείο Εξωτερικών στο μεταφραστικό,στην Αριωνος 10-Μοναστηράκι.Πληρώνουμε και τα παίρνουμε πίσω, περίπου σε μια βδομάδα (κανονική διαδικασία).http://www2.mfa.gr/www.mfa.gr/el-GR/...rpret_Service/ Θυμόμαστε πως ότι χρειαστεί να μεταφράσουμε για το θέμα Αυστραλίας αποδεκτές γίνονται μεταφράσεις του Υπουργείου(Αριωνος)
    Επίσης κάτι πολύ σημαντικό να προσέξουμε είναι σε όσα έγγραφα δώσουμε για μετάφραση, να είναι σωστή η απόδοση στα Αγγλικά των ονομάτων. Για να το αποφύγουμε αυτό όταν πάμε στο μεταφραστικό υπάρχει μια αίτηση (αν δεν εχουν ζητάμε) στην οποία θα συμπληρώσουμε: σε ποιά γλώσσα είναι τα έγγραφα που πάμε, σε τι γλώσσα θέλουμε την μετάφραση, πόσα αντίγραφα ζητάμε και πως θέλουμε να αποδωθούν τα ονόματα. Προσέχουμε το όνομα του γονιού που δίνει την υπηκοότητα να αποδοθεί όπως είναι στο Αυστραλιανό διαβατήριο και/ή Αυστραλιανό πιστοποιητικό γέννησης του.

    5) 2 φωτογραφίες για Αυστραλιανό διαβατήριο (για κάθε παιδί) προσέχουμε που θα τις βγάλουμε γιατί έχουν ειδικές προδιαγραφές.Εγώ προσωπικά παρ’όλες τις διαβεβαιώσεις του φωτογράφου, τις έβγαλα λάθος.

    Την μία από τις 2 φωτογραφίες πρέπει να την υπογράψει ένας μάρτυρας που να ανήκει σε αυτήν την λίστα επαγγελμάτων http://www.citizenship.gov.au/applyi...upations_list/

    Πάνω στην φωτογραφία θα γράψετε: This is a true photo of...(όνομα παιδιού)... και θα την υπογράψει. Επίσης ο ίδιος μάρτυρας θα υπογράψει πάνω στην αίτηση, στο σχετικό σημείο της αίτησης.

    6) Ενα αντίγραφο της αυστραλέζικης ληξιαρχικής πράξης γέννησης του γονιού που δίνει την υπηκοότητα.(επικυρωμένο)

    7) Ενα αντίγραφο του αυστραλέζικου διαβατηρίου του ίδιου γονιού (επικυρωμένο)
    Για το 6 και το 7 τηλεφωνούμε στο immigration (μεταναστευτικό-ίδια διεύθυνση με την πρεσβεία) στο 210-870 4127
    Home - Australian Embassy
    και κλείνουμε ραντεβού για επικυρώσεις. Δουλεύουν 8.30-12.30 Τρίτες και Πέμπτες. Βγάλτε 2-3 αντίγραφα από το Αυστραλιανό διαβατήριο και το πιστοποιητικό γέννησης σας(θα σας χρειαστούν και για το διαβατήριο του παιδιού μετά, και για partner visa)) Παίρνουμε τα πρωτότυπα και πάμε να μας τα επικυρώσουν (Δεν κάνουν μεταφράσεις εκεί)

    Μία σημείωση εδώ : Πιστοποιήσεις αυστραλιανών εγγράφων κάνει και η πρεσβεία.Μόνο που στην πρεσβεία χρεώνουν περίπου 22 ευρω την σελίδα. Στο immigration δεν πληρώνουμε εφ’όσον αιτιολογήσουμε ότι τα θέλουμε για υπηκοότητες, διαβατήρια, βίζα.
    Επίσης μέσα στην αίτηση θα συμπληρώσουμε και τον τρόπο που θα πληρώσουμε, συνήθως με πιστωτική.
    Αφού συμπληρώσουμε την αίτηση μαζέψουμε τα δικαιολογητικά τα στέλνουμε registered στην διεύθυνση

    Migration Branch
    Australian High Commission
    Strand
    London
    WC2B 4LA
    United Kingdom

    Την τιμή για την υπηκοότητα(citizenship by descent) την βρίσκουμε εδώ dima_fees - Australian High Commission
    Αν τα παιδιά είναι δύο, στέλνουμε και τις δύο αιτήσεις μαζί στον ίδιο φάκελο, το δεύτερο παιδί έχει έκπτωση.
    Την ημέρα που θα στείλουμε την αίτηση, ελέγχουμε το κόστος, και την ισοτιμία και συμπληρώνουμε το ποσό σε λίρες, στο αντίστοιχο πεδίο της αίτησης για να χρεωθεί η κάρτα μας.

    Καλό είναι να δίνουμε κάποιο e-mail. Είναι ο πιο εύκολος και γρήγορος τρόπος να επικοινωνήσει η πρεσβεία του Λονδίνου μαζί μας, αν χρειαστεί κάτι.
    __________________


    ηχητικό/πληροφορίες http://media.sbs.com.au/audio/greek_121210_245383.mp3

    #2
    ναι συμφωνω και θεωρω οτι πρεπει να ξεχωρισουμε τις περιπτωσεις για την καλλιτερη εξυπηρετηση ολων ...

    ειμαι αυστραλος γεννημενος στην μελβουρνη και ηρθα ελλαδα οταν ημουν 4 ετων και εχω διαβατηριο και nationality εως 2016 .Σπουδασα στην ελλαδα και εγινα στελεχος σε μεγαλες εταιρειες και δημιουργησα μια οικογενεια με 2 παιδια.Αναγκαστηκα να δημιουργησω προσωπικη εταιρεια να φυγω απο το ΙΚΑ και να τρεχω σε δουλειες καθημερινα για μεροκαματο.
    Η ανεργια ειναι διπλα μου και δεν κοιμαμαι πια τα βραδυα καθως "λαγοκοιμαμαι" .....γιατι δεν ξερω αυριο εαν υπάρξει δουλεια!

    Πιστευω οτι πρεπει να το σκεφτω πιο σοβαρα αφου εχω τα δικαιωματα μου να γυρισω καπου που θα με σεβαστει ως παιδι της καποια πατρίδα !!!!


    προτεινετε να παω μια βολτα πριν μονος να δω τους συγγενεις μου εκει κατω πρωτα πριν ??
    Να ανοιξω λογαριασμο στην ΚΥΠΡΟΥ ή στην HSBC ?

    Η οικογενεια μου δεν εχει διαβατηρια ομως τι πρεπει να κανω ????

    Comment


      #3
      Originally posted by angelo View Post
      ναι συμφωνω και θεωρω οτι πρεπει να ξεχωρισουμε τις περιπτωσεις για την καλλιτερη εξυπηρετηση ολων ...

      ειμαι αυστραλος γεννημενος στην μελβουρνη και ηρθα ελλαδα οταν ημουν 4 ετων και εχω διαβατηριο και nationality εως 2016 .Σπουδασα στην ελλαδα και εγινα στελεχος σε μεγαλες εταιρειες και δημιουργησα μια οικογενεια με 2 παιδια.Αναγκαστηκα να δημιουργησω προσωπικη εταιρεια να φυγω απο το ΙΚΑ και να τρεχω σε δουλειες καθημερινα για μεροκαματο.....................................
      angelo,welcome
      αν έχεις γεννηθεί πριν το 1986,έχεις υπηκοότητα,τότε διάβασε τα βήματα του agoriani εδώ http://patriotaki.com/showthread.php?t=2005

      Comment


        #4
        Originally posted by australian View Post
        Agoriani καλημέρα
        προτείνω να φτιάξεις ένα thread γιά αυτούς που έχουν υπηκοότητα.
        thanks!

        Comment


          #5
          Australian thanks

          ναι ..ναι σε ευχαριστω πολυ ! ειμαι το 1966 γεννημενος ...
          το ενα παιδι ειναι 8 ετων και το αλλο 16 μηνων

          θα επανελθω μολις τα διαβασω

          Comment


            #6
            Originally posted by angelo View Post
            Australian thanks

            ναι ..ναι σε ευχαριστω πολυ ! ειμαι το 1966 γεννημενος ...
            το ενα παιδι ειναι 8 ετων και το αλλο 16 μηνων

            θα επανελθω μολις τα διαβασω
            παρακαλώ

            Comment


              #7
              μηπως υπάρχει πιο γρηγορη επεξεργασια της αποστολης των αιτησεων στο Λονδινο για τα παιδια μου ?
              καταλαβα οτι πρεπει να αλλαξω στην ληξιαρχικη πράξη του υιου μου την εθνικοτητα μου ΕΛΛΗΝΙΚΗ - διοτι τοτε στο μαρουσι ετσι το εγραψε το γραφειο στο νοσοκομειο απο την ταυτοτητα μου- σε ΑΥΣΤΡΑΛΕΖΙΚΗ

              ...και βεβαια πρεπει να ειναι στα αγγλικα μεταφρασμενο !

              μηπως το ΚΕΠ ? θα ρωτησω αυριο

              Comment


                #8
                Originally posted by angelo View Post
                μηπως υπάρχει πιο γρηγορη επεξεργασια της αποστολης των αιτησεων στο Λονδινο για τα παιδια μου ?
                καταλαβα οτι πρεπει να αλλαξω στην ληξιαρχικη πράξη του υιου μου την εθνικοτητα μου ΕΛΛΗΝΙΚΗ - διοτι τοτε στο μαρουσι ετσι το εγραψε το γραφειο στο νοσοκομειο απο την ταυτοτητα μου- σε ΑΥΣΤΡΑΛΕΖΙΚΗ

                ...και βεβαια πρεπει να ειναι στα αγγλικα μεταφρασμενο !

                μηπως το ΚΕΠ ? θα ρωτησω αυριο
                γιατί αυτό?που το διάβασες?εδώ http://www.uk.embassy.gov.au/lhlh/di...ent_greek.html
                δεν γράφει κάτι τέτοιο,ή δεν το κατάλαβα εγώ?
                αφού η υπηκοότητά σου αποδεικνύεται από το birth cerificate σου.
                η μετάφραση στη μεταφραστική υπηρεσία http://www.mfa.gr/www.mfa.gr/el-GR/S...rpret_Service/ του υπουργείου εξωτερικών κάνει 10-15 μέρες.

                Comment


                  #9
                  Originally posted by australian View Post
                  γιατί αυτό?που το διάβασες?εδώ http://www.uk.embassy.gov.au/lhlh/di...ent_greek.html
                  δεν γράφει κάτι τέτοιο,ή δεν το κατάλαβα εγώ?
                  αφού η υπηκοότητά σου αποδεικνύεται από το birth cerificate σου.
                  η μετάφραση στη μεταφραστική υπηρεσία http://www.mfa.gr/www.mfa.gr/el-GR/S...rpret_Service/ του υπουργείου εξωτερικών κάνει 10-15 μέρες.
                  οχι το διαβασα σε ενα thread , καπου εκει που μου ειπες ή σε καποιο άλλο....δεν θυμαμαι
                  η υπηκοοτητα μου ειναι στο διαβατηριο ΑΥΣΤΡΑΛΕΖΙΚΗ , ειναι οκ! -αλλα στη ληξιαρχικη γεννηση του υιου μου με εχει με υπηκοοτητα ΕΛΛΗΝΙΚΗ (αφου εδωσα ταυτοτητα ελληνικη στο μαιευτηριο) και αρα με την ξενη μεταφραση οταν το δουν στο ΛΟΝΔΙΝΟ δεν ταυτιζεται -αφου μονο αγγλικα γραφουν τα χαρτια πλεον- το διαβατηριο μου με την ληξιαρχικη πράξη διοτι ως "ξυπνιοι" οι αγγλοι σου λεει οτι ενδεχομενως να ειναι αυτος καποιος ξαδελφος σου στην ληξιαρχικη πράξη και πας να βγάλεις υπηκοο το ανηψι σου !!!!
                  ... γνωρίζοντας τους μαφιοζους -ελληνες και επειδη τα ματια τους θα εχουν δει πολλα φανταζομαι καλα κανουν , νομιζω !

                  Comment


                    #10
                    Originally posted by angelo View Post
                    οχι το διαβασα σε ενα thread , καπου εκει που μου ειπες ή σε καποιο άλλο....δεν θυμαμαι
                    η υπηκοοτητα μου ειναι στο διαβατηριο ΑΥΣΤΡΑΛΕΖΙΚΗ , ειναι οκ! -αλλα στη ληξιαρχικη γεννηση του υιου μου με εχει με υπηκοοτητα ΕΛΛΗΝΙΚΗ (αφου εδωσα ταυτοτητα ελληνικη στο μαιευτηριο) και αρα με την ξενη μεταφραση οταν το δουν στο ΛΟΝΔΙΝΟ δεν ταυτιζεται -αφου μονο αγγλικα γραφουν τα χαρτια πλεον- το διαβατηριο μου με την ληξιαρχικη πράξη διοτι ως "ξυπνιοι" οι αγγλοι σου λεει οτι ενδεχομενως να ειναι αυτος καποιος ξαδελφος σου στην ληξιαρχικη πράξη και πας να βγάλεις υπηκοο το ανηψι σου !!!!
                    ... γνωρίζοντας τους μαφιοζους -ελληνες και επειδη τα ματια τους θα εχουν δει πολλα φανταζομαι καλα κανουν , νομιζω !
                    σε κάποιο σημείο στα δικαιολογητικά,γράφει αυτό
                    "Παρέχετε αποδεικτικά στοιχεία της Αυστραλιανής Υπηκοότητας του ενός από τους δύο γονείς, για παράδειγμα ένα από τα εξής έγγραφα:

                    • Αυστραλιανό πιστοποιητικό γέννησης, ή
                    • Αυστραλιανό διαβατήριο, ή
                    • Πιστοποιητικό Αυστραλιανής Υπηκοότητας."

                    Comment


                      #11
                      Originally posted by angelo View Post
                      οχι το διαβασα σε ενα thread , καπου εκει που μου ειπες ή σε καποιο άλλο....δεν θυμαμαι
                      η υπηκοοτητα μου ειναι στο διαβατηριο ΑΥΣΤΡΑΛΕΖΙΚΗ , ειναι οκ! -αλλα στη ληξιαρχικη γεννηση του υιου μου με εχει με υπηκοοτητα ΕΛΛΗΝΙΚΗ (αφου εδωσα ταυτοτητα ελληνικη στο μαιευτηριο) και αρα με την ξενη μεταφραση οταν το δουν στο ΛΟΝΔΙΝΟ δεν ταυτιζεται -αφου μονο αγγλικα γραφουν τα χαρτια πλεον- το διαβατηριο μου με την ληξιαρχικη πράξη διοτι ως "ξυπνιοι" οι αγγλοι σου λεει οτι ενδεχομενως να ειναι αυτος καποιος ξαδελφος σου στην ληξιαρχικη πράξη και πας να βγάλεις υπηκοο το ανηψι σου !!!!
                      ... γνωρίζοντας τους μαφιοζους -ελληνες και επειδη τα ματια τους θα εχουν δει πολλα φανταζομαι καλα κανουν , νομιζω !
                      Στην ληξιαρχική πράξη γέννησης της κόρης μου η υπάλληλος του ληξιαρχίου μέσα στο μαιευτήριο και εφόσον της πήγα ταυτότητα Ελληνική της γυναίκας μου συμπλήρωσε υπηκοότητα Ελληνική και στους 2 μας. Επειδή όμως αυτό είναι λάθος γιατι η γυναίκα μου έχει και την Αυστραλιανή υπηκοότητα και για να αναγραφεί πάνω στην ληγιαρχική πράξη γέννησης του παιδιού χρειάζεται να δοθεί εντολή απο τον Εισαγγελέα προς τον ληξίαρχο ώστε να να γίνει η αλλαγή. Όπερ και εγένετο με σύμφωνη γνώμη του Εισαγγελέα πρωτοδικών και ενημέρωση της προισταμένου του ληξιαρχικού τμήματος και εντολή προς τον αρμόδιο υπάλληλο που μου επανέκδοσε την ληξιαρχική πράξη γέννησης που αναγράφει τα ονόματα και των 2 γονέων και τις υπηκοότητες σωστά πλέον. (Δεν έγινε τόσο εύκολα όσο ακούγετε )

                      Αντιγραφή απο το post "Για όσους ετοιμάζουν χαρτιά + FAQ" που έχει πολλές και χρήσιμες πληροφορίες.
                      Υπομονή και επιμονή patriotes.

                      Comment


                        #12
                        Ευχαριστω την κ. Julie Dasiou (το κανω post για να μην υπάρξουν παρερμηνείες και για αλλους στην συνέχεια ...)

                        Καλημέρα!!
                        Τον Μάρτιο έβγαλα τις υπηκουότητες των τριών παιδιών μου από τον Λονδίνο.
                        Είμαι Αυστραλή υπήκουος και τα παιδιά μου είναι γεννημένα στην Ελλάδα.
                        Όλες οι ληξ. πράξεις γεννήσων γράφουν ότι έχω μόνο Ελληνική υπηκουότητα.
                        Τους έστειλα και το Birth Certificate από την Μελβούρνη, και φωτοτυπία του Αυστραλέζικου διαβητηρίου μου, και ότι άλλο χρειάζεται στις φόρμες που ζητάνε.
                        Τα χαρτιά τα έστειλα όπως ήταν και μετά διάβασα το μύνημα της Αγοριανής και φυσικά δαγκώθηκα ...!!
                        Αλλά με μεγάλη μου έκπληξη μετά από 15 μέρες, μου ήρθε ένας φάκελος με τις υπηκοότητες των παιδιών μου!!!

                        Άν έχεις μαζέψει τα χαρτιά στείλτα, και αν χρειαστούν κάτι τους τα στέλνεις.

                        Comment


                          #13
                          Originally posted by angelo View Post
                          Ευχαριστω την κ. Julie Dasiou (το κανω post για να μην υπάρξουν παρερμηνείες και για αλλους στην συνέχεια ...)

                          Καλημέρα!!
                          Τον Μάρτιο έβγαλα τις υπηκουότητες των τριών παιδιών μου από τον Λονδίνο.
                          Είμαι Αυστραλή υπήκουος και τα παιδιά μου είναι γεννημένα στην Ελλάδα.
                          Όλες οι ληξ. πράξεις γεννήσων γράφουν ότι έχω μόνο Ελληνική υπηκουότητα.
                          Τους έστειλα και το Birth Certificate από την Μελβούρνη, και φωτοτυπία του Αυστραλέζικου διαβητηρίου μου, και ότι άλλο χρειάζεται στις φόρμες που ζητάνε.
                          Τα χαρτιά τα έστειλα όπως ήταν και μετά διάβασα το μύνημα της Αγοριανής και φυσικά δαγκώθηκα ...!!
                          Αλλά με μεγάλη μου έκπληξη μετά από 15 μέρες, μου ήρθε ένας φάκελος με τις υπηκοότητες των παιδιών μου!!!

                          Άν έχεις μαζέψει τα χαρτιά στείλτα, και αν χρειαστούν κάτι τους τα στέλνεις.
                          Άρα είχα δίκιο angelo,ουφ ,ευτυχώς

                          Comment


                            #14
                            ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ

                            Θεωρω οτι ειναι σοβαρο θεμα διοτι οι πληροφοριες που διαβαζω δεν με βοηθουν να καταλαβω τι γινεται .....

                            Θα παρακαλουσα εαν μπορουσε καποιος να με βοηθησει και να μου πει για ενα ανδρα 45χρ.υπηκοο, την γυναικα του με ελληνικη-γερμανικη υπηκοοτητα και με 2 παιδια (16 μηνων & 8 ετων) και χωρις καποιο περιουσιακο στοιχειο στην αυστραλια τι επιδοματα θα παρει ?
                            η περιπου τον τον μηνα και για ποσο διαστημα μπορει να τα παιρνει ?

                            Comment


                              #15
                              Originally posted by angelo View Post
                              Θεωρω οτι ειναι σοβαρο θεμα διοτι οι πληροφοριες που διαβαζω δεν με βοηθουν να καταλαβω τι γινεται .....

                              Θα παρακαλουσα εαν μπορουσε καποιος να με βοηθησει και να μου πει για ενα ανδρα 45χρ.υπηκοο, την γυναικα του με ελληνικη-γερμανικη υπηκοοτητα και με 2 παιδια (16 μηνων & 8 ετων) και χωρις καποιο περιουσιακο στοιχειο στην αυστραλια τι επιδοματα θα παρει ?
                              η περιπου τον τον μηνα και για ποσο διαστημα μπορει να τα παιρνει ?
                              Ο Αυστραλός υπήκοος θα πρέπει να έχει ζήσει εδώ και οχι μόνο να γεννήθηκε και μετά να έφυγε.
                              Αν εχει ζήσει εδώ ενα διάστημα, νομίζω τουλάχιστον 2 έτη, δεν εχει περιορισμό ή αναμονή στα επιδόματα και με την εγγραφή του στο Centrelink αρχίζει να παίρνει για τον ίδιο και τα παιδιά και τον σύντροφο που δεν εργάζεται πάνω απο 2000 δολάρια Αυστραλίας τον μήνα.
                              Εαν δεν αλλάξει κάτι όπως το καθεστώς εργασίας, τα οικονομικά, το ετήσιο εισόδημα κ.τ.λ. δεν σταματάει το επίδομα ποτέ.
                              Γενικά δεν σταματάει το επίδομα ποτέ. Αυξομειώνεται ανάλογα τις αλλαγές που σύμβάινουν.
                              Μπορεί να μειωθεί μέχρι 0 βέβαια αλλά σε περίπτωση ασθένειας ή ατυχήματος αρχίζει πάλι να τρέχει.
                              Στο τέλος της εργασιακής ηλικίας που είναι τα 67 χρόνια εδώ, λέγεται σύνταξη.

                              Βέβαια μην παραλείψετε να συμβουλευτείτε λογιστή μόλις θα έρθετε εδώ και να ακολουθήσετε τις συμβουλές του πριν καταθέσετε έγγραφα στο Centrelink.
                              Υπομονή και επιμονή patriotes.

                              Comment

                              Working...
                              X