Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σύνταξη στην Αυστραλία

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #16
    σε ευχαριστουμε παρα πολυ poltergeist για τις πληροφοριες!
    δεν το εχω ξαναδει ή ακοθσει αυτο το ποσο αλλα ναι αν το διαιρεσεις με το 12 βγαινει σχεδον 1500/μηνα.
    σχετικα με το προγραμμα, και παλι βεβαια εισφορες 9% ειναι χαμηλες και δεν συγκεντρωνεται κανενα σημαντικο ποσο φανταζομαι, εκτος οτι ειναι ιδιωτικο οποτε σε περιπτωση χρεοκοπιας της εταιριας φανταζομαι πανε τα λεφτα σου εντελως!
    οποτε προσωπικα θα ελεγα δε με ενθουσιαζει κιολας το συστημα αυτο...
    Diversification, innovation and adaptability are always the Keys to success...

    Comment


      #17
      Originally posted by konstantinos1 View Post
      σχετικα με το προγραμμα, και παλι βεβαια εισφορες 9% ειναι χαμηλες και δεν συγκεντρωνεται κανενα σημαντικο ποσο φανταζομαι, εκτος οτι ειναι ιδιωτικο οποτε σε περιπτωση χρεοκοπιας της εταιριας φανταζομαι πανε τα λεφτα σου εντελως!
      οποτε προσωπικα θα ελεγα δε με ενθουσιαζει κιολας το συστημα αυτο...
      Φίλε Κωνσταντίνε, να διευκρινήσω ότι με το Αυστραλέζικο σύστημα κανείς δε σου λέει να βάλεις τα λεφτά σου σε ιδιωτική εταιρία. Έχεις κάθε δικαίωμα να τα βάλεις απλά στην τράπεζα να κερδίζουν τόκο (εγώ αυτό έχω κάνει), ή να τα βάλεις μέσα στο μαξιλάρι ή το σεντούκι στο υπόγειό σου. Επίσης το 9% που βάζεις δεν είναι εισφορές γιατί το superannuation δεν είναι αασφαλιστικό ούτε συνταξιοδοτικό, είναι υποχρεωτική αποταμίευση.

      Κατά τ'άλλα συντηρείς ένα μύθο,ο μύθος που λέει ότι αν τα λεφτά σου τα έχει το κράτος είναι ασφαλή γιατί τα κράτη δε χρεωκοπούν. Έλα όμως που και τα κράτη χρεωκοπούν; Και όταν χρεωκοπούν παίρνει η μπάλα και τις συντάξεις. H Ελλάδα τα τελευταία 200 χρόνια έχει χρεωκοπήσει 5 φορές και πάει για έκτη, δηλαδή κατά μέσο όρο μία φορά κάθε 33 χρόνια. Ποιές είναι οι πιθανότητες να σου κάτσει τέτοια στραβή όταν είσαι γέρος και ανήμπορος; Και άντε μετά να περιμένεις να πάρει μπροστά η οικονομία για να δεις άν θα έχεις να φας ή όχι. Οι χρεωκοπίες κρατάνε χρόνια. Και μη νομίζεις ότι τα "ισχυρα" κρατη δε χρωκοπούν, η Αμερική χρεωκόπησε το '30, τη γλίτωσε στο τσακ το '71 με τα μαγικά του Νίξον, και ξαναέφτασε πολύ κοντά το 2008. Και δεν την έχει γλιτώσει ακόμα, κι αν τυχόν κάνει το μπαμ θα πάρει η μπάλα όλο τον κόσμο.

      Επίσης το άλλο που κάνουν τα κράτη είναι να αλλάζουν κυβερνήσεις. Και η κάθε κυβέρνηση μπορεί ανά πάσα στιγμή να κρίνει ότι παίρνεις πολλά και να σου κόψει τη σύνταξη όσο θέλει, ανεξάρτητα από τί έχεις πληρώσει. Την περασμένη εβδομάδα στην Αγγλία ήταν 300,000 κόσμος στο δρόμο και γκάριζε γι'αυτό το λόγο. Και άντε μετά να περιμένεις από τους συνδικαλιστές και τις πορείες να πείσουν τον κάθε πρωθυπουργό να μή σου κόψει τη σύνταξη (ενώ σε βαράνε τα ΜΑΤ και σε ψεκάζουν χημικά).

      Η αλήθεια είναι φίλε ότι τα λεφτά σου ΠΟΥΘΕΝΑ δεν είναι σφαλή. Ακόμα και στην τράπεζα να τ'αφήσεις μπορεί να τα χάσεις, όπως αγχώνονται τώρα οι Έλληνες και τα βγάζουν στην Κύπρο και στην Ελβετία. Και στο μαξιλάρι να τα βάλεις θα στα φάει σιγά σιγά ο πληθωρισμός.

      Comment


        #18
        συμφωνω απολυτως με οσα λες, αλλα ο πληθωρισμος θα στα φαει και στην τραπεζα! γιαυτο υποτιθεται τα ασφαλιστικα ταμεια τα επενδυουν με τροπο πιο αποδοτικο (ενιοτε εντελως λαθος αλλα τεσπα).

        σε καθε περιπτωση καθε κρατος ειναι υποχρεωμενο να δινει μια συνταξη οποτε και σε χρεοκοπια κατι θα παρεις...σε χρεοκοπια ιδιωτικης εταιριας δε θα παρεις τιποτα!

        δεν ισχυριζομαι οτι ειναι καλυτερο το ευρωπαικο συστημα αλλα απλα διατηρω επιφυλαξεις γιατι και το αυστραλιανο δε με πειθει ιδιαιτερα...τεσπα μεγαλη συζητηση και περιπλοκη ειναι αυτη...
        Diversification, innovation and adaptability are always the Keys to success...

        Comment


          #19
          Originally posted by konstantinos1 View Post
          γιαυτο υποτιθεται τα ασφαλιστικα ταμεια τα επενδυουν με τροπο πιο αποδοτικο
          Ναι, όπως τα δομημένα ομόλογα στην Ελλάδα το 2007

          Originally posted by konstantinos1 View Post
          σε καθε περιπτωση καθε κρατος ειναι υποχρεωμενο να δινει μια συνταξη οποτε και σε χρεοκοπια κατι θα παρεις...σε χρεοκοπια ιδιωτικης εταιριας δε θα παρεις τιποτα!.
          Ακριβώς... Κατά τη γνώμη μου όποιος δίνει τα χρήματά του οικειοθελώς σε ασφαλιστική εταιρία είναι βλάκας, κι όποιος τα δίνει οικειοθελώς στο κράτος είναι ακόμα πιό βλάκας χιχι

          Προσωπικά απολαμβάνω το Αυστραλέζικο ασφαλιστικό σύστημα γιατί μου δίνει τη δυνατότητα να μην κάνω τίποτα απ'τα δύο. Η Ελλάδα μου τα έπαιρνε νταβατζιλίκι με την προοπτική να μου δώσει κάποτε πίσω τα μισά (ϊσως), κι αυτό αν ήμουνα καλό παιδί.

          Originally posted by konstantinos1 View Post
          δεν ισχυριζομαι οτι ειναι καλυτερο το ευρωπαικο συστημα αλλα απλα διατηρω επιφυλαξεις γιατι και το αυστραλιανο δε με πειθει ιδιαιτερα...τεσπα μεγαλη συζητηση και περιπλοκη ειναι αυτη...
          Τί δε σε πείθει; Στη χειρότερη περίπτωση παίρνεις $1,500 δολάρια το μήνα βρέξει-χιονίσει, ακόμα κι αν δεν έχεις δουλέψει ποτέ στη ζωή σου, και χωρίς να έχεις πληρώσει ποτέ τίποτα για να τα πάρεις.

          Από εκεί και πέρα βάζεις και ένα 9% του μισθού σου στην άκρη για να το πάρεις πίσω στα 65. Το τί ακριβώς θα είναι η άκρη το ορίζεις εσύ. Εσύ θες η άκρη να είναι οπωσδήποτε το κράτος; Γιατί, για να στα φάνε και να μην μπορείς να κάνεις τίποτα;

          Comment


            #20
            Τί δε σε πείθει; Στη χειρότερη περίπτωση παίρνεις $1,500 δολάρια το μήνα βρέξει-χιονίσει, ακόμα κι αν δεν έχεις δουλέψει ποτέ στη ζωή σου, και χωρίς να έχεις πληρώσει ποτέ τίποτα για να τα πάρεις.


            αν εχεις ερθει ομως ελλαδα μετα απο αρκετα χρονια που εμεινες εκει θα πρεπει να μην εχεις εδω συνταξη και κανεναν αλλο πορο εισοδηματος και καταγραφη των πραγματων που υπαρχουν σπιτι σου και τι αξιας αντικειμενα εχεις κτλ και μπορουν ανα πασα ωρα και στιγμη να σου χτυπησουν την πορτα να δουν αν οτι τους εχεις πει ειναι αληθεια .(συνεβη σε δικο μου ατομο που γνωριζω παρα πολυ καλα)
            Για να την παρεις ολοκληρη .Αλλοιως αν παιρνεις μια μικρη εστω και απο το ικα το ποσο που μπορεις να παρεις απο συνταξη αυστραλιας μπορει να ειναι και μονο 80$ μπορει και λιγο παραπανα. και αν πληρεις και τα παραπανω κριτηρια.
            Με κόπο αποκτά κανείς τις γνώσεις !!!

            Comment


              #21
              Aussie μιλας για συνταξη που παιρνει καποιος εδω απο Αυστραλια;

              Αν ναι επειδη εχω κανει τα χαρτια για την μητερα μου και τα εχω διαβασει καλα,ετσι και αλλιως 60% μειωση την εχεις επειδη δεν εισαι Αυστραλια και μετα υπολογιζονται τα υπολοιπα εσοδα που εχεις γενικως(ελληνικη συνταξη,σπιτι,κτλ κτλ).

              Αλλο ομως η "συνταξη" της Αυστραλιας μεσα,και αλλο αν εχεις και το super (που οι παλιοι δεν το εχουν..).
              Απλα δουλεψεις δεν δουλεψεις στην Αυστραλια υπολογιζουν τον χρονο που εζησες απο τα 16 εως την ηλικια συνταξεως(ας πουμε 65) και πληρωνεσαι αναλογως το "επιδομα διαβιωσης" για να μην πεθανεις στην ψαθα...

              Οπως εδω που αν δεν κλεισεις 15 εργασιμα (με ενσημα) σε ενα ασφαλιστικο φορεα παιρνεις το τιποτα για τα λεφτα που πληρωσες,για να μην σχολιασω να μην εχεις δουλεψει καθολου(νοικοκυρες και μανες πχ)....

              Comment


                #22
                Καλησπερα σας! Παρακολουθω αρκετο καιρο το site και χαιρομαι που ανοιξε κ ενα τετοιο κομματι συζητησης καθοτι εχω κ εγω τις αποριες μου.. Σκεφτομαι να μεταναστευσω κ εγω στην Αυστραλια, ενδιαφερομαι ομως για το κομματι της συνταξης ή βοηθηματος οσον αφορα τους γονεις μου. Θα ηθελα να τους παρω μαζι μου, αν καταφερω να παω πρωτα εγω η ιδια, αφου βγουν στην συνταξη (δεν ερχονται μαζι μου νωριτερα, καθοτι ο πατερας μου εργαζεται κ εχει αλλα 10 χρονια εργασιας ακομα για να βγει σε συνταξη στην Ελλαδα,).. Αυτο που θα ηθελα να μαθω αν υπαρχει καποιος να απαντησει,ειναι τι συμβαινει σε αυτη την περιπτωση με την ''συνταξιοδοτηση''? Θα λαμβανουν την συνταξη τους απο την Ελλαδα μετα απο καποιες γραφειοκρατικες διαδικασιες και συνεννοησεις? Τι γινεται σε αυτες τις περιπτωσεις?

                Comment


                  #23
                  Originally posted by angel.co View Post
                  Καλησπερα σας! Παρακολουθω αρκετο καιρο το site και χαιρομαι που ανοιξε κ ενα τετοιο κομματι συζητησης καθοτι εχω κ εγω τις αποριες μου.. Σκεφτομαι να μεταναστευσω κ εγω στην Αυστραλια, ενδιαφερομαι ομως για το κομματι της συνταξης ή βοηθηματος οσον αφορα τους γονεις μου. Θα ηθελα να τους παρω μαζι μου, αν καταφερω να παω πρωτα εγω η ιδια, αφου βγουν στην συνταξη (δεν ερχονται μαζι μου νωριτερα, καθοτι ο πατερας μου εργαζεται κ εχει αλλα 10 χρονια εργασιας ακομα για να βγει σε συνταξη στην Ελλαδα,).. Αυτο που θα ηθελα να μαθω αν υπαρχει καποιος να απαντησει,ειναι τι συμβαινει σε αυτη την περιπτωση με την ''συνταξιοδοτηση''? Θα λαμβανουν την συνταξη τους απο την Ελλαδα μετα απο καποιες γραφειοκρατικες διαδικασιες και συνεννοησεις? Τι γινεται σε αυτες τις περιπτωσεις?
                  έχω την εντύπωση ότι ο μόνος αρμόδιος να σου απαντήσει ειναι ο εδώ ασφαλιστικός του φορέας!

                  Comment


                    #24
                    Ευχαριστω πολυ για την γρηγορη απαντηση! Θα τον ενημερωσω

                    Comment


                      #25
                      Καλημερα σε ολους...Ειμαι καινουργια στην ομορφη παρεα σας
                      Ειμαι αυστραλη υπηκοος και θα ερθω μονιμα ελπιζω μεχρι το τελος του χρονου.
                      Ο μπαμπας μου βγηκε σε συνταξη πριν κανα μηνα,αναπηρικη βεβαια δικαιουτε καποιο επιδομα;ευχαριστω

                      Comment


                        #26
                        Originally posted by flora stamouli View Post
                        Καλημερα σε ολους...Ειμαι καινουργια στην ομορφη παρεα σας
                        Ειμαι αυστραλη υπηκοος και θα ερθω μονιμα ελπιζω μεχρι το τελος του χρονου.
                        Ο μπαμπας μου βγηκε σε συνταξη πριν κανα μηνα,αναπηρικη βεβαια δικαιουτε καποιο επιδομα;ευχαριστω
                        Welcome flora stamouli
                        Αν δεν ειναι υπήκοος ΟΧΙ

                        Comment


                          #27
                          Οχι δεν ειναι... ευχαριστω παρα πολυ για την γρηγορη απαντηση.

                          Comment


                            #28
                            πληροφοριες σχετικα με την συνταξη

                            Η Σύνταξη Γήρατος
                            Για να είναι επιλέξιμο για Σύνταξη Γήρατος στην Αυστραλία, θα πρέπει να έχετε συμπληρώσει το 65ο έτος της ηλικίας σας και κανονικά πρέπει να έχουν ζήσει ως κάτοικος ή πολίτης της Αυστραλίας για τουλάχιστον 10 χρόνια.

                            Η αποτελεσματική από τις 20 Μαρτίου 2011, η Σύνταξη Γήρατος αξίζει 17.443 δολάρια το χρόνο για τους ενιαίους ανθρώπους, και $ 26.296 το χρόνο για ζευγάρια.

                            Συμπληρώματα για ανθρώπους που έχουν ανάγκη της στήριξης του εισοδήματος μπορεί να αυξήσει την ηλικία συνταξιοδότησης, με ανώτατο όριο 18.962 δολάρια το χρόνο για τους ανθρώπους και μόνο, και $ 28.584 το χρόνο για ζευγάρια.

                            Από τον Ιούλιο του 2017, η Σύνταξης Γήρατος όριο ηλικίας θα αυξηθεί 65 έως 65,5 ετών.. Το ελάχιστο όριο ηλικίας θα αυξηθεί κατά 6 μήνες κάθε 2 χρόνια, φθάνοντας το 2023 67.
                            Με κόπο αποκτά κανείς τις γνώσεις !!!

                            Comment


                              #29
                              Originally posted by angel.co View Post
                              Καλησπερα σας! Παρακολουθω αρκετο καιρο το site και χαιρομαι που ανοιξε κ ενα τετοιο κομματι συζητησης καθοτι εχω κ εγω τις αποριες μου.. Σκεφτομαι να μεταναστευσω κ εγω στην Αυστραλια, ενδιαφερομαι ομως για το κομματι της συνταξης ή βοηθηματος οσον αφορα τους γονεις μου. Θα ηθελα να τους παρω μαζι μου, αν καταφερω να παω πρωτα εγω η ιδια, αφου βγουν στην συνταξη (δεν ερχονται μαζι μου νωριτερα, καθοτι ο πατερας μου εργαζεται κ εχει αλλα 10 χρονια εργασιας ακομα για να βγει σε συνταξη στην Ελλαδα,).. Αυτο που θα ηθελα να μαθω αν υπαρχει καποιος να απαντησει,ειναι τι συμβαινει σε αυτη την περιπτωση με την ''συνταξιοδοτηση''? Θα λαμβανουν την συνταξη τους απο την Ελλαδα μετα απο καποιες γραφειοκρατικες διαδικασιες και συνεννοησεις? Τι γινεται σε αυτες τις περιπτωσεις?
                              Τσεκαρε πρωτα αν μπορεις να τους παρεις μαζι σου γιατι νομιζω οτι ειναι αρκετα δυσκολο να μεταναστευσουν ανθρωποι μεγαλης ηλικιας.Γινεται αλλα θελει πααααρα πολλα χρηματα αν δεν κανω λαθος.

                              Comment


                                #30
                                Καλημέρα στην παρέα. Ψάχνοντας για πληροφορίες στο internet βρέθηκα στην σελίδα αυτή.

                                Επειδή οι γονείς μου παίρνουν μια κάποια μικρή σύνταξη από την Αυστραλία θα ήθελα να ρωτήσω κάποιους γνώστες από ποιά χώρα φορολογείται αυτή. Μάλλον από το Ελληνικό κράτος καθώς η φορολόγηση γίνεται από ένα από τα δύο κράτη από όσα διαβάζω αλλά θα ήθελα μια επιβεβαίωση. Ο λόγος που ενδιαφέρομαι είναι καθώς λόγω των τεκμηρίων φέτος πέρα από τα χαράτσια που επιβάλει το Eλληνικό κράτος στους πολίτες του οι γονείς μου πρέπει να πληρώσουν 1500 ευρώ φόρο εισοδήματος ενώ μέχρι πέρσι δεν πλήρωναν τίποτε αν και το εισόδημα έχει μειωθεί φέτος σε σχέση με άλλες χρονιές λόγω μειώσεων και στις Ελληνικές συντάξεις.

                                Σαν να μην έφτανε αυτό οι πληρωμή των συντάξεων από το Centrelink τις δύο τελευταίες φορές έρχεται μειωμένη κατά 150 περίπου ευρώ στον καθένα χωρίς καμία ειδοποίηση. Σε επικοινωνία μαζί τους μου απάντησαν ότι κατόπιν έλεγχου που έγινε από την υπηρεσία έχει αποκρύψει ο πατέρας μου τις αυξήσεις των τελευταίων ετών που έπαιρνε από το ΙΚΑ γιατί μόνο αυτός συνταξιοδοτείται από την Ελλάδα πράγμα βέβαια που δεν συμβαίνει. Κάθε χρόνο τους έστελνα με συστημένη επιστολή τις βεβαιώσεις αποδοχών του ΙΚΑ με όλες τις υπάρχουσες αν υπήρχαν αυξήσεις. Τα τελευταία χρόνια δεν μιλάμε πλέον για αυξήσεις αλλά για μειώσεις. Αλλαγή στην περιουσιακή κατάσταση δεν υπάρχει. Επίσης από τον καιρό που ήταν εκεί τελευταία οι γονείς μου τους έχουμε προσκομίσει βεβαίωση από το ΙΚΑ για όλα τα έτη αναλυτικά το εισόδημα. Έκανα ένσταση όπως με συμβούλεψαν μέσω e-mail στέλνοντας συνημμένα όλα τα έγγραφα πάλι από την αρχή αλλά δεν τα έλαβαν. Μάλλον ως συνημμένα πήγαν στο junk mail και τα διέγραψαν. Κατάφερα και τα έστειλα χθες με Fax όπου επιβεβαιώθηκε η λήψη τους.

                                Προσωπική άποψη πάντως είναι ότι εκεί μέσα τα έχουν ψίλο χαμένα ή έχουν μπερδέψει κάποια έγγραφα από άλλους συνταξιούχους. Δεν έπρεπε να υπάρχει τουλάχιστον μία ειδοποίηση μια ενημέρωση για τους λόγους αυτής της μείωσης κτλ;

                                Αναμένω τις εξελίξεις.

                                Comment

                                Working...
                                X