Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σύνταξη στην Αυστραλία

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #31
    Γειά σας και από μένα και από εδώ!
    Δηλαδή ο μπαμπάς μου που είναι πάνω από 65,είναι αυστραλός υπήκοος και έχει δουλέψει 10 χρόνια Αυστραλία μπορεί να πάρει σύνταξη όταν πάμε?(θα τους πάρω μαζί,είναι και οι δύο υπήκοοοι).
    We must be willing to let go of the life we have planned,so as to have the life that is waiting for us.
    Joseph Campell

    Comment


      #32
      @ sophiavl:

      Ο πατέρας σου σύνταξη στα σίγουρα και η μαμά αν δεν έχει περάσει τα 65 ταμείο ανεργίας...

      Comment


        #33
        Καλημερα και απο εμενα
        Αν μπορει καποιος ας μας δωσει τα "φωτα" του.
        Η μητερα μου ηταν Αυστραλια για 13 χρονια. Επεστρεψε εδω το 1976 και καναμε φετος αιτηση για να παρει συνταξη απο Αυστραλια. Εχει μονο δικο της σπιτι (που μενει σε αυτο) και παιρνει συνταξη χηρειας (16000 $ αυστ. το χρονο). Εγκριθηκε η συνταξη απο Αυστραλια και θα της καταβαλουν καθε μηνα γυρω στα 280 $ αυστρ. Η ερωτηση μου ειναι ειναι λογικο το ποσο ? Ενοοω μηπως δικαιουτε παραπανω? Εψαξα λιγο τους πινακες τους αλλα τα πω την αληθεια δεν μπορω να βγαλω ακρη. Ευχαριστω εκ των προτερων.

        Comment


          #34
          Originally posted by abyron View Post
          Καλημερα και απο εμενα
          Αν μπορει καποιος ας μας δωσει τα "φωτα" του.
          Η μητερα μου ηταν Αυστραλια για 13 χρονια. Επεστρεψε εδω το 1976 και καναμε φετος αιτηση για να παρει συνταξη απο Αυστραλια. Εχει μονο δικο της σπιτι (που μενει σε αυτο) και παιρνει συνταξη χηρειας (16000 $ αυστ. το χρονο). Εγκριθηκε η συνταξη απο Αυστραλια και θα της καταβαλουν καθε μηνα γυρω στα 280 $ αυστρ. Η ερωτηση μου ειναι ειναι λογικο το ποσο ? Ενοοω μηπως δικαιουτε παραπανω? Εψαξα λιγο τους πινακες τους αλλα τα πω την αληθεια δεν μπορω να βγαλω ακρη. Ευχαριστω εκ των προτερων.
          Hello Abyron! Θα σου πω την γνώμη μ χωρις να ψάξω κανένα site γία την σύνταξη παρά θα στα πω πως το έζησά και το ζώ άπο τους γονείς μου που πήρανε σύνταξη πρόσφατα πρίν μερικά χρόνια. Οι γονείς μ δουλέψανε 25 χρόνια ο καθένας στην Αύστραλια. ¨Εχουν και αυτη στην Ελλάδα ένα σπίτι δικό τους που ζούνε μαζί-τίποτα άλλο. Πάιρνουνε περίπου τα διπλάσια και μλίγο παραπάνω άπο αυτο που αναφέρεις εσύ- ο κάθε ένας ξεχωριστά. ¨Οσο ζόυσανε στην Αυστραλία πέρνανε περίπου $100 ο καθένας παραπάνω. Με το που μετακόμισαν πίσω στην Ελλάδα τους μειώθηκαν τα λεφτά. Τους μειωθηκάν πάλι τα λεφτά όταν πήρανε και πιά συνταξη και άπο την 'Ελλαδα γιατί δουλέψανε και εκεί. 'Ετσι τα λεφτά που πέρνει ο καθε ένας εξαρτάται άπο πολλά πράγματα. Η γονείς μ είχανε ξεχωριστό case officer που τους κάνανε άπειρες ερωτήσεις, συμπληρώνοντας άπειρες αιτήσεις και γενικά τους ξεκοκαλήσανε τα πάντα!Η συνταξή τους βγήκε μετά άπο 2-3 μήνες. κάθε υπόθεση εξετάζεται επομένως ξεχωριστά και στο τέλος σου βγάζουν το ποσό που δικαιούσε. Δέν θα μπορέσει κανείς να σου πει αν αυτα τα λεφτά που πέρνει η μητέρα σου αν είναι ακριβώς σωστα η όχι γιατί πολύ απλά δεν ξέρουμε την υπόθεση ΟΣΟ αναλητικά και να μας την πείς. Αν όμως έχεις αμφιβολίες πάρει το centrelink τηλέφωνο. Το τηλέφωνο αυτο φαίνετε πάνω στο χαρτί που στέλνουνε στήν μητέρα σου για την σύνταξη. ¨Εγω αυτό έκανα κάθε φορά και οι άνθρωποι μου εξηγούσανε πλήρης την κάθε απορία που είχα άπο το τηλέφωνο.

          Υ.Γ Οι γονείς μ ενώ είναi σχεδόν identical cases οι μητέρα μ πέρνει κάτι τις παραπάνω ( why, who knows?)

          Υπάρχουνε άτομα (οικογενειακή μας φίλοι και συγγενείς) που είχαν τα ίδια χρόνια στην Αυστραλία, και δουλέψανε τα ίδια χρόνια με τους γονείς μ και δεν πήρανε καμμία συνταξη άπο το κράτος (γιατί είχαν περιουσία..), άλλη πήρανε παραπάνω άπο τους γονείς μ γιατί η δουλεία τους ήταν βαρέων και ανθυγιεινών. Επομένως όπως βλέπεις εξαρτάται απο πολλά..

          Επομένως κάθονται όλοι μαζί οικογενειακός και φίλοι και προσπαθούν να το αναλύσουνε και συμπέρασμα δεν βγάνουνε το τι πήρε ο καθένας και γιατί!

          Hope I helped you!

          Comment


            #35
            Originally posted by abyron View Post
            Καλημερα και απο εμενα
            Αν μπορει καποιος ας μας δωσει τα "φωτα" του.
            Η μητερα μου ηταν Αυστραλια για 13 χρονια. Επεστρεψε εδω το 1976 και καναμε φετος αιτηση για να παρει συνταξη απο Αυστραλια. Εχει μονο δικο της σπιτι (που μενει σε αυτο) και παιρνει συνταξη χηρειας (16000 $ αυστ. το χρονο). Εγκριθηκε η συνταξη απο Αυστραλια και θα της καταβαλουν καθε μηνα γυρω στα 280 $ αυστρ. Η ερωτηση μου ειναι ειναι λογικο το ποσο ? Ενοοω μηπως δικαιουτε παραπανω? Εψαξα λιγο τους πινακες τους αλλα τα πω την αληθεια δεν μπορω να βγαλω ακρη. Ευχαριστω εκ των προτερων.
            καλημέρα abyron λίγο πολύ η περιπτωσή σου
            μοιάζει με του πεθερού μου
            εγω αυτό που έχω να σου πώ και αυτός ακριβώς το ίδιο ποσό πήρε και αυτός
            βέβαια τώρα δεν είναι στην ζωή εδω και 3 χρόνια
            ωστόσο μεταφέρθηκε η σύντάξη στήν πεθερά μου και μετά απο πολύ ξεσκόνισμα
            εως τρελό ξεσκόνισμα κατέληξε απο 280$ να παίρνει 60$
            οπότε τα συμπεράσματα δικά σου

            Με κόπο αποκτά κανείς τις γνώσεις !!!

            Comment


              #36
              Originally posted by Aussie View Post
              καλημέρα abyron λίγο πολύ η περιπτωσή σου
              μοιάζει με του πεθερού μου
              εγω αυτό που έχω να σου πώ και αυτός ακριβώς το ίδιο ποσό πήρε και αυτός
              βέβαια τώρα δεν είναι στην ζωή εδω και 3 χρόνια
              ωστόσο μεταφέρθηκε η σύντάξη στήν πεθερά μου και μετά απο πολύ ξεσκόνισμα
              εως τρελό ξεσκόνισμα κατέληξε απο 280$ να παίρνει 60$
              οπότε τα συμπεράσματα δικά σου

              Το ίδιο κάνουν και με τους δικούς μ! Κάθε χρόνο να βρήσκουν πρόφαση το πως να τους μειώσουνε τα λεφτά μέχρι να τους την κόψουνε τελείως! δεν τελιώνει ποτέ αυτή η υπόθεση..

              Comment


                #37
                Μιας και το θέμα ξαναζωντάνεψε έχω να αναφέρω ως προς την εξέλιξη του post# 30 που έχω αναφερθεί παραπάνω ότι μετά από τηλεφωνική επικοινωνία αλλά και στέλνοντας με ηλεκτρονική αλληλογραφία κάποια έγγραφα τα οποία τους έχουν προσκομιστεί για πολλοστή φορά ότι οι συντάξεις των γονέων μου επανήλθαν στα προηγούμενα επίπεδα. Δεν λάβαμε καμία ενημέρωση για ποιο λόγο έγινε αυτό.

                Έτσι έλαβαν τρία πετσοκομμένα μηνιάτικα χωρίς καμία δικαιολογία. Εννοείται ότι δεν έλαβαν και κάποια καθυστερούμενα.

                Δεν τους ξανά ενόχλησα ψάχνοντας να βρω την άκρη φοβούμενος μήπως μπω πάλι σε περιπέτειες.


                Comment

                Working...
                X