Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σύνταξη στην Αυστραλία

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Σύνταξη στην Αυστραλία

    κατι που δεν εχουμε αναφερει καθολου είναι το συνταξιοδοτικο. ξερουμε οτι στην αυστραλια ολοι παιρνουν την ιδια συνταξη, και αναλογα με την περιουσια που εχουν μπορει να τους κοβουν ενα ποσο απο τη συνταξη.

    ομως ποσα χρονια πρεπει να εχει ζησει κανεις εκει για να δικαιουται πληρη συνταξη? αν καποιος παει στην αυστραλια στα 30 ή τα 40 του δεν θα δικαιουται πληρη συνταξη? οποιος εχει καποια ιδεα ας μας πει...
    Diversification, innovation and adaptability are always the Keys to success...

    #2
    Σύνταξη στην Αυστραλία

    Επειδή πράγματι είναι ενα θέμα που δεν το έχουμε αναφέρει καθόλου εδώ μπορούμε να συλλέξουμε οτι πληροφορίες έχουμε σχετικά με την σύνταξη στην Αυστραλία, γιατι πράγματι είμαστε πολλοί που έχουμε έρθει ή θα έρθουμε σχετικά μεγάλοι, μερικοί με κάποια συντάξημα χρόνια ήδη απο την Ελλάδα.

    Επίσης υπάρχει αναπάντητο το ερώτημα τι γίνεται με κάποιον ήδη συνταξιούχο απο την Ελλάδα, που θέλει να περάσει μερικά χρόνια στην Αυστραλία.
    Υπομονή και επιμονή patriotes.

    Comment


      #3
      Εαν εισαι στην Αυστραλία για 10 χρονια παιρνεις την βασική που δινει το κρατος σε όλους ανεξαρτητα αν εχεις εργαστει ή όχι και ειναι περιπου 1000 δολαρια το μηνα, με ην προυποθεση να μην εχεις περιουσιακα στοιχεια όπως 2 σπιτια, τοτε σου κοβουν αν εχεις δευτερο σπιτι σαν να το νοικιαζες καποιο ποσο. Αρκετοι Ελληνες γραφουν την περιουσια τους στα παιδια τους για να μην τους κοπει η σλυνταξη. Τωρα εγω που ηρθα εδω μου πληρωνει ο εργοδοτης ενα σουπερ οπως το λενε (σουπερανιουεισιον) καθε χρονο περιπου 9000 δολαρια και απο αυτα κρατανε και κατι για την περιθαλψη-ασφαλεια ακομα δεν ξερω πως λειτουργει, και οταν φτασεις στα 65 ή 67 νομιζω τώρα τοτε τα λευτα αυτα που εχουν μαζευτει τα παιρνει ολα μαζι σαν εφαπαξ ή τα αφηνεις μεσα στον λογαριασμό και τα παιρνεις καθε μηνα σαν συνταξη.
      Για αυτους που εχουν δουλεψει στην Ελλαδα υπαρχει διακρατική συμφωνία μεταξυ των 2 χωρων και πρεπει συνολικα να εχεις και στις 2 μαζι χωρες 10 χρόνια μαζεμενα, δηλαδη ας πουμε 5 χρονια συνταξιμα απο Ελλαδα και 5 χρονια παραμονης στην Αυστραλία. Η μητερα μου που εχει ακριβως 10 μαζεμενα δεν ξερω πως τα κανανε στο ΙΚΑ ως τα καταφερανε και της τα κουτσουρεψανε και της φαγανε καποια ενσυμα και την συνταξη, αλλιως θα επερνε κατι, αν διαβασετε τις εφημεριδες σχετκα με τις υποθεσεις αυτες , η Αυστραλία ειχε τα χαρτια έτοιμα σε μικρο χρονικό διαστημα ενώ από την Ελλάδα ακομα περιμενουν απάντηση αρκετοί Ελληνο-Αυστραλοί. Από πλευράς Αυστραλίας λένε οτι στην Ελλάδα εχουν κολήσει τα χαρτια λόγω γραφειοκρατίας......

      Για εμας που ηρθαμε μεγαλοι (πχ εγω 44 ετων τωρα) ισως να παρουμε ξεχωριστή σύνταξη από Ελλάδα (αν τελικά παρει κανεις μετα από 20 χρόνια) και ξεχωριστή εδω. Βεβαια εδω κοιτανε όλα τα εισοδήματα που παιρνεις και με αυτη την διακρατική συμφωνία ισως γινετε επεξεργασια στοιχειων οποτε δεν τα αποφευγεις.....τα της εφορίας. Ακομα και καποια χρηματα που θα φερεις από Ελλαδα φορολογουνται εδω στην Αυστραλία και ας ειναι φορολογημένα και εκει, αλλαζει μόνο ο συντελεστής φορολογίας αν ήδη εχεις πληρωσει φόρο στο ξένο κράτος (Ελλάδα πχ)......

      Comment


        #4
        με μονο 10 χρονια παιρνεις πληρη συνταξη? εισαι σιγουρος πανο?

        Η σύνταξη γήρατος που πληρώνει το αυστραλιανό κράτος αντιπροσωπεύει το 28% του βασικού μισθού. αρα ειναι 1000 κατι δολλαρια το μηνα, και για να κανω και ενα σχολιο θα πω οτι με την ακριβεια που υπαρχει εκει ειναι πολυ χαμηλη η συνταξη. οσοι ειστε εκει και τα ξερετε καλυτερα πειτε μας τη γνωμη σας.
        Το ανώτατο όριο εισοδήματος για ανδρόγυνο που δεν επηρεάζει το ύψος της σύνταξης είναι 5.928 δολάρια Αυστραλίας το έτος.

        η διακρατικη συμφωνια εγινε πριν λιγα χρονια αν θυμαμαι καλα το 2006 και αρα τα ιδια ισχυουν και για οποιον δικαιουται συνταξη απο ελλαδα.

        σχετικα με ελληνες που ζουν ελλαδα και παιρνουν συνταξη αυστραλιας εχω διαβασει οτι πρεπει να ηταν τουλαχιστον 10 χρονια στην αυστραλιαοχι 5 και 5 δηλαδη. και φυσικα δεν παιρνουν ολοκληρη αλλα ενα κλασμα. ειχα υπολογισει για ατομο με 15 χρονια στην αθστραλια και εβγαινε περιπου 400 κατι δολλαρια το μηνα. ζητουν τα παντα να τους στειλεις απιστευτα χαρτια και αν εχεις υψηλο εισοδημα απο ελλαδα σου κοβουν συνταξη, αν εχεις αρκετα υψηλο εισοδημα απο αλλη πηγη δε σου δινουν τιποτα!
        Diversification, innovation and adaptability are always the Keys to success...

        Comment


          #5
          Από την εμπειρία κάποιων γνωστών και συγγενών μου για να πάρεις συμπληρωματική σύνταξη από αυστραλία και να ζεις στην Ελλάδα η γραφεικρατία είναι απίστευτη και τελικά θα πρέπει να είσαι σε πολλή άσχημη οικονομική κατάσταση στην Ελλάδα για να πάρεις ψύχουλα από την αυστραλία. Την ίδια περίπτωση έχει και η μητέρα μου η οποία είχε 10 χρόνια εργασίας στην Αυστραλία και τα υπόλοιπα ΄ληταν ασφαλισμένη στην Ελλάδα στον ΟΓΑ. Πήγε λοιπόν να κάνει αίτηση για να πάρει σύνταξη από τον ΟΓΑ όταν ήρθε η ώρα και χωρίς να αναφέρει καθόλου την Αυστραλία ο ΟΓΑ βρήκε ότι είχε δουλέψει και στην Αυστραλία 10 χρόνια και τώρα έχει μπλέξει σε ένα χαμό γραφειοκρατίας εδώ και ένα χρόνο και προς το παρόν ούτε φράγκο ούτε από τον ΟΓΑ αλλά ούτε και από την Αυστραλία. Η αυστραλία τα ρίχνει στον ΟΓΑ και ο ΟΓΑ στην αυστραλία για να αποφασίσουν τι δικαιούται από τον καθένα και να προσδιορίστει τελικά το ποσό της σύνταξής της. Με λίγα λόγια μπάχαλο.

          Ο άντρας μου είναι από τους προνομιούχους που βγήκαν πολύ νωρίς στην σύνταξη μιας και είναι στρατιωτικός. Μπορεί να συνεχίσει να παίρνει την Ελληνική του σύνταξη στην αυστραλία χωρίς κανένα πρόβλημα. Τώρα για τα θέματα της φορολογίας δεν ξέρω τι ακριβώς γίνεται. Ξέρω όμως ότι το ζευγάρι κάνει ξεχωριστή φορολογική δήλωση ο καθένας για τα δικά του εισοδήματα στην ασυτραλία και δεν επηρεάζει στην φορολογία ο ένας τον άλλον. Το μόνο που μπορεί να επηρεάζεται από το συνολικό οικογενειακό εισόδημα είναι κάποια bebefits που παίρνεις από το κράτος για τα παιδιά.

          Comment


            #6
            demi, μητερα γνωστης μου ειχε ηδη τη συνταξη ογα και επειτα εκανε αιτηση για συνταξη αθστραλιας και δεν εχει κανενα προβλημα με τη συνταξη ογα εδω! οσο για συνταξη αθστραλιας ο ογα κοιμαται ορθιος και δεν εχει στειλει τα χαρτια που πρεπει οποτε ειναι σε αναμονη!

            σχετικα με το υψος της συνταξης νομιζω αξιζει να κανει καποιος αιτηση, θα πρεπει να εχει πολυ υψηλο εισοδημα για να του κοψουν τοσα πολλα που να μην αξιζει η συνταξη αθστραλιας!
            Diversification, innovation and adaptability are always the Keys to success...

            Comment


              #7
              Τα 5 + 5 χρονια ισχυουν και προστιθενται, Η Αυστραλια δεν ειχε προβλημα στην δικια μου περιπτωση, εδω το ΙΚΑ εβγαζε ποιο λιγα τα ενσυμα και ελεγε οτι ηταν λιγοτερα απο 5 χρονια.

              Comment


                #8
                πανο με μονο 10 χρονια παιρνεις πληρη συνταξη? εισαι σιγουρος?

                κατι αλλο που μου εχει κανει πραγματικα εντυπωση ειναι η εξαιρετικα μικρη συνταξη (1000 κατι δολλαρια) δεδεμενης της ακριβειας εκει...οσοι ειστε εκει και τα ξερετε καλυτερα πειτε μας τη γνωμη σας...
                Diversification, innovation and adaptability are always the Keys to success...

                Comment


                  #9
                  Originally posted by konstantinos1 View Post
                  πανο με μονο 10 χρονια παιρνεις πληρη συνταξη? εισαι σιγουρος?

                  κατι αλλο που μου εχει κανει πραγματικα εντυπωση ειναι η εξαιρετικα μικρη συνταξη (1000 κατι δολλαρια) δεδεμενης της ακριβειας εκει...οσοι ειστε εκει και τα ξερετε καλυτερα πειτε μας τη γνωμη σας...
                  Κωνσταντίνε να λάβεις υπόψη σου ότι αυτοί εδώ παίρνουν 1000 δολλάρια σύνταξη αλλά δεν έχουν πληρώσει φράγκο για αυτή την σύνταξη.Επίσης δεν έχει σημασία αν έχεις ή όχι δουλέψει στο παρελθόν αρκεί να έχεις χαμήλό εισόδημα και να είσαι πάνω από 70 χρονών. Εμείς στην Ελλάδα που πληρώνουμε τα μαλλιά της κεφαλής μας στα ταμεία μήπως παίρνουμε περισσότερα?

                  Comment


                    #10
                    Originally posted by konstantinos1 View Post
                    πανο με μονο 10 χρονια παιρνεις πληρη συνταξη? εισαι σιγουρος?

                    κατι αλλο που μου εχει κανει πραγματικα εντυπωση ειναι η εξαιρετικα μικρη συνταξη (1000 κατι δολλαρια) δεδεμενης της ακριβειας εκει...οσοι ειστε εκει και τα ξερετε καλυτερα πειτε μας τη γνωμη σας...
                    Δεν λειτουργεί ακριβώς έτσι το θέμα με την σύνταξη αλλά δεν εχω κάνει ακόμα καμία έρευνα σχετικά για να μιλήσω με στοιχεία. Απο συζητήσεις και οτι έχει αρπάξει το μάτι μου βλέπω οτι δημιουργεί ο καθένας το δικό του κεφάλαιο απο το οποίο θα πάρει στο τέλος το εφάπαξ του.

                    Όσους είναι στα επιδόματα ανεργίας κ.τ.λ. και όσους είναι στην σύνταξη τους λένε όλους pensioners και δικαιούνται την ίδια κάρτα εκπτώσεων και υγείας. Δηλαδή στο λεξιλόγιο τους δεν υπάρχει συνταξιούχος αλλα επιδοματιούχος και σαν επίδομα λογαριάζεται και η σύνταξη.
                    Για αυτό είναι ανεξάρτητη απο το πόσο έχεις συμβάλει κατα την εργασιακή σου ηλικία.

                    Όμως είπα οτι δεν εχω ψάξει ακόμα τι ακριβώς γίνεται και θα μιλήσω οταν θα έχω στοιχεία και τελειώσει την έρευνα. Ακόμα ψάχνω για δουλειά οχι για σύνταξη. (χαχαχαχαχα)
                    Υπομονή και επιμονή patriotes.

                    Comment


                      #11
                      οι περισσότεροι ελληνες παιρνουν περισσοτερα χρηματα ναι, οκ δεν εχουν εισφορες σαν εργαζομενοι αλλα εν παση περιπτωση οταν εισαι σε μεγαλη ηλικια εχεις αναγκη απο ενα σταθερο και καλο εισοδημα και τα 1000 AUD για εκει δεν νομιζς να ειναι καλα. στην ε.ε. πχ. οι συνταξεις ειναι διπλασιες
                      Diversification, innovation and adaptability are always the Keys to success...

                      Comment


                        #12
                        Originally posted by konstantinos1 View Post
                        οι περισσότεροι ελληνες παιρνουν περισσοτερα χρηματα ναι, οκ δεν εχουν εισφορες σαν εργαζομενοι αλλα εν παση περιπτωση οταν εισαι σε μεγαλη ηλικια εχεις αναγκη απο ενα σταθερο και καλο εισοδημα και τα 1000 AUD για εκει δεν νομιζς να ειναι καλα. στην ε.ε. πχ. οι συνταξεις ειναι διπλασιες
                        Konstantinos1 επιφυλάσσομαι να γράψω πληροφορίες σχετικά με τις συντάξεις, μιλώντας με στοιχεία και link για αναφορά στις πηγές, όταν θα έχω κάνει την σχετική έρευνα γιατί μέχρι τώρα δεν γνωρίζω πολλά πράγματα και μόνο θεωρητικά ή μάλλον φιλολογικά θα μπορούσα να λέω διάφορα για τις συντάξεις και πιθανός να δώσω λάθος πληροφορίες.
                        Υπομονή και επιμονή patriotes.

                        Comment


                          #13
                          Αναρωτιεμαι εαν υπαρχουν καποιοι συμβουλοι για ενα πλανο συνταξιοδοτησης για την Αυστραλια ...
                          Εαν δηλαδη θα ηθελα να δηλωνω καποιο εισοδημα στην αυστραλια και να φορολογουμαι εκει κανονικα
                          αλλα και να πληρωνω και για την συνταξη μου εκει ειναι εφικτο ?
                          Τι ποσο θα επρεπε να καταβαλω τον χρονο για να παρω ποσα?ι τελικα μετα τα 67 εκει ?

                          Comment


                            #14
                            Παιδιά θα γράψω δυό λόγια γιατί υπάρχει μεγάλη παρανόηση με το θέμα. Όταν λέμε σύνταξη στην Αυστραλία εννοούμε εντελώς διαφορετικό πράγμα, ουσιαστικά στην Αυστραλία δεν υπάρχει σύνταξη με την έννοια που την εννοούμε στην Ελλάδα. Ας πιάσουμε τα δύο συστήματα απ'την αρχή για να τα καταλάβουμε.

                            Ελλάδα:
                            Στην Ελλάδα οι τωρινοί εργαζόμενοι πληρώνουν τους τωρινούς συνταξιούχους. Δεν υπάρχει δηλαδή αποταμίευση, ούτε ταμεία γεμάτα λεφτά, τα λεφτά όπως τα πληρώνουμε σε εισφορές έτσι εξαφανίζονται, την ίδια στιγμή. Τη δουλειά αυτή την κάνει το κράτος και δε δίνει λογαριασμό σε κανέναν. Κανείς δεν ξέρει πόσα λεφτά εισέπραξε, και κανείς δεν ξέρει αν αυτά που εισέπραξε τα έδωσε όλα για συντάξεις ή τα έκανε κάτι άλλο. Εσύ το μόνο που ξέρεις σαν ασφαλισμένος είναι ότι έχεις μία γενική και αόριστη υπόσχεση ότι κάποτε θα πάρεις σύνταξη. Το πόσα θα πάρεις ακριβώς στο ανακοινώνουν εκείνη τι στιγμή, και μέχρι τότε τίποτα δεν είναι σίγουρο. Όλα εξαρτώνται από την οικονομική κατάσταση του κράτους εκείνη τη στιγμή, αν πχ χρωστάει πολλά στο ΔΝΤ βγαίνουνε και κάνουν μια ανακοίνωση ότι κύριοι, μειώνουμε τις συντάξεις. Και δεν μπορείς να κάνεις τίποτα γι'αυτό. Επίσης δεν ξέρεις πόσα λεφτά έχεις πληρώσει σε εισφορές, γιατί δεν τα μετράει κανένας. Οι κρατήσεις για συνταξιοδότηση φτάνουν το 30% του μισθού σου, αν συνυπολογίσεις τις εργοδοτικές εισφορές τις οποίες ο περισσότερος κόσμος νομίζει ότι έιναι ένας μυστήριος φόρος που το κράτος μπήγει στον εργοδότη. Επίσης, αν δεν μαζέψεις αρκετά χρόνια δουλειάς, αυτά τα λεφτά που έβαλες τα χάνεις εντελώς και παίρνεις την ελεημοσύνη του ΟΓΑ. Αυτά ισχύουν στην Ελλάδα.

                            Αυστραλία: Όταν λέμε σύνταξη (pension) εννοούμε ένα μικρό βοήθημα που δίνει το κράτος στους ηλικιωμένους. Το βοήθημα αυτό δεν σου έχει κρατηθεί απ'το μισθό σου, το παίρνεις τζάμπα και ανεξάρτητα αν έχεις δουλέψει ποτέ στη ζωή σου, και γι'αυτό δεν έχει νόημα να το συγκρίνεις με τις ελληνικές συντάξεις που τις έχεις χρυσοπληρώσει 2 και 3 φορές παραπάνω από όσα τελικά πήρες. Στην Αυστραλία το βήθημα αυτό το παίρνεις φτάνει να είσαι 65 χρονών, να ζεις στη χώρα τα τελευταία 10 χρόνια και να μην είσαι πλούσιος. Αν έχεις άλλα εισοδήματα (πχ νοίκια) και πάλι το παίρνεις αλλά μειωμένο. Αν το πάρεις ολόκληρο είναι $17,443 το χρόνο καθαρά δηλαδή σχεδόν $1,500 το μήνα. Αυτό μπορεί να αλλάξει ανά πάσα στιγμή και δεν το ελέγχεις γιατί είναι κρατική πρωτοβουλία.

                            Από εκεί και πέρα από το 1994 και μετά υπάρχει και ένα υποχρεωτικό αποταμιευτικό πρόγραμμα, το superannuation (ή χαϊδευτικά "super"). Αυτό δεν έχει καμμία απολύτως σχέση με το κράτος το οποίο δεν ανακατεύεται καθόλου, και δουλεύει ως εξής. Ο εργοδότης σου κρατάει υποχρεωτικά ένα 9% του μισθού σου (ή παραπάνω αν θες), το οποίο του λές εσύ τί να το κάνει, γιατί εσύ έχεις την ευθύνη να το διαχειριστείς. Αν θες μπορείς να φτιάξεις ένα ταμείο μόνος σου ή πχ με τη γυναίκα σου, να βάζεις αυτά τα χρήματα εκεί μέσα και να τα επενδύεις όπως νομίζεις εσύ. Αυτό το ταμείο λέγεται self managed superfund. Το μόνο που δεν έχεις δικαίωμα να κάνεις είναι να ακουμπήσεις αυτά τα χρήματα μέχρι να φτάσεις σε ηλικία συνταξιοδότησης (65). Μπορείς πχ να τα επενδύσεις σε ένα διαμέρισμα, αλλά δεν μπορείς να μείνεις μέσα. Μπορείς να το νοικιάσεις σε άλλον, αλλά δεν μπορείς να φας τα ενοίκια, πρέπει να πάνε μέσα στο ταμείο. Μπορείς να επενδύσεις σε ένα έργο τέχνης, αλλά δεν μπορείς να το βάλεις στον τοίχο σου. Ή μπορείς απλά να τα βάλεις στην τράπεζα να κάθονται μέχρι να γίνεις 65, οπότε και τα σηκώνεις όλα μαζί ή λίγα λίγα. Αν βαριέσαι να τα κάνεις όλα αυτά, μπορείς να τα δώσεις σε μία ασφαλιστική εταιρία να τα επενδύσει για σένα (με το ρίσκο ότι μπορεί να στα παίξουνε σε μετοχές και να στα χάσει), ή σε κάποιο κοινό ταμείο που συνήθως έχει κάθε εταιρία ή εργατικό συνδικάτο. Αυτό το τελευταίο είναι και το πιό συνηθισμένο. Σε κάθε περίπτωση πάντως ξέρεις ανα πάσα στιγμή τί έχεις βάλει μέσα και πόσα έχουνε γίνει, γιατί κάθε χρόνο σου στέλνουν κατάσταση, και ξέρεις ακριβώς τι θα έπαιρνες αν γινόσουν σήμερα 65. Επίσης αν σταματήσεις να δουλεύεις πρόωρα για οποιονδήποτε λόγο τα λεφτά αυτά μένουν εκεί και σε περιμένουν.

                            Επειδή το superannuation έγινε υποχρεωτικό το '94, πολλοί παλιοί Έλληνες δεν το ακολουθησαν ποτέ, και έτσι τώρα έχουν μείνει μόνο με τη σύνταξη των $1,500 το μήνα. Και γκρινιάζουν ότι στην Ελλάδα κάποιοι παίρνουν παραπάνω, χωρίς όμως να καταλαβαίνουν ότι αυτοί οι κάποιοι στην Ελλάδα αυτό που παίρνουν (και το οποίο τώρα με το ΔΝΤ τους το πετσοκόβουν) το έχουν χρυσοπληρώσει, ενώ οι ίδιοι για τα $1,500 δεν έχουν πληρώσει τίποτα. Κλασσική παρανόηση αυτή.

                            Αυτά είναι τα δύο συστήματα. Εγώ ξέρω ποιό προτιμάω αλλά ο καθένας μπορεί να βγάλει το δικό του συμπέρασμα. Ευχαριστώ τους προηγούμενους που επισήμαναν ότι υπάρχει διμερής συμφωνία μεταξύ Ελλάδας-Αυστραλίας για μεταφορά συντάξειοδοτικών δικαιωμάτων απ'τη μία χώρα στην άλλη γιατί δεν το είχα καθόλου υπόψη μου.

                            Comment


                              #15
                              Συγχαρητήρια Poltergeist που δίνεις αυτές τις διευκρινίσεις. Δεν γνώριζα σε τέτοιο βάθος τι ακριβώς γίνεται με τα superannuation funds. Κάποτε εδώ στην ελλάδα λέγαμε οτι εκει που τελειώνει η λογική, αρχίζει ο στρατός. Τώρα πια αρχίζει και το κράτος. Όπως χιλιάδες φυσικά εργαζόμενοι έτσι και ο πατέρας μου πλήρωνε όπως είπες και εσύ ένα κάρο λεφτά σε εισφορές και μάλιστα εξαγόρασε ένταντι αξίας 5-6χιλ ευρώ τα ένσημα του στρατου για να πάρει λιγο μεγαλύτερη σύνταξη, την οποία τώρα έρχεται να την πετσοκόψει το κράτος. Εγώ μαζί με την γυναίκα μου πληρώνουμε κάθε μήνα σχεδόν 1000 ευρώ για το ΙΚΑ και δεν έχουμε ουτε γιατρούς, ούτε υπηρεσίες και φυσικά ούτε μπορεί να μας εγγυηθει κανεις οτι θα πάρουμε σύνταξη. Επειδή ειμαστε στην τελική σχεδόν φάση για τη βίζα, ξέρεις τα ένσημα-λεφτα που έχουμε δώσει μέχρι τώρα θα αξιοποιηθουν κάποτε στην Αυστραλία ή πάνε υπερ πίστεως και πατρίδως. Φυσικά είναι το τελευταίο που με απασχολεί αλλά ρωτάω μιας και το έφερε η κουβέντα!
                              Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

                              Comment

                              Working...
                              X