Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σχετικά με τα νεοφερμένα παιδιά σχολικής ηλικίας απο Ελλάδα στην Αυστραλία

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Το θέμα των σχολείων νομίζω ότι πρέπει να είναι το τελευταίο που θα σ' απασχολεί. Τα παιδιά θα πάνε στην τάξη που πρέπει σύμφωνα με το έτος γέννησης τους, κι αν χρειάζονται κάποια βοήθεια έχουν δασκάλους μεσα στο σχολείο που τα βοηθούν.Αυτό που δεν κατάλαβα ειναι ότι σκέφτεσαι για 3 μήνες να τα γράψεις στην Μελβούρνη και μετά στο Ροκχαμπτον? Ξανασκέψου γιατί εδώ τα σχολεία κοστίζουν! Καλή τύχη.

    Comment


      @Aussie: Δηλαδή για τα παιδιά σου δεν χρησιμοποιησες καθόλου τα Language Schools; Τι ηλικίας ήταν; Στη μελβούρνη κατά 99% θα μένουμε σε ξενοδοχείο (serviced) στo Flemington και ετσι έχω μια ιδεα για 2-3 σχολεια που εξυπηρετούν από άποψη απόστασης

      @MARINAM:
      Το έψαξα και στο Ροκχαμπτον δεν υπάρχουν αντίστοιχα Language Schools συνεπώς δεν ξέρω αν και πόση βοήθεια μπορεί να έχουν στην τάξη. Να διευκρινήσω οτι μιλάμε για δημόσια σχολεία. Γνωρίζω το σχετικό κόστος αλλά δεν μπορώ απλά να έχω τα παιδιά στο ξενοδοχείο να κάθονται για τρεις μήνες στη Μελβούρνη. Θα πρέπει είτε να μπουν κανονικά σε σχολείο και μετά να τα μεταγράψω στο Ροκχάμπτον ή να κάνουν τα εντατικά μαθήματα που είναι και δωρεάν για τρεις μήνες και να πάνε μετά λογικά να ξανακάνουν την περσινή τους τάξη. Το κόστος των δημοσίων σχολείων θα το αντέξουμε ακόμα και εις διπλούν, αλλά θα ήθελα τη γνώμη σας για το ποιά η προτεινόμενη οδός.
      Keep calm because impossible is nothing.

      Comment


        Originally posted by pk12 View Post
        @Aussie: Δηλαδή για τα παιδιά σου δεν χρησιμοποιησες καθόλου τα Language Schools; Τι ηλικίας ήταν; Στη μελβούρνη κατά 99% θα μένουμε σε ξενοδοχείο (serviced) στo Flemington και ετσι έχω μια ιδεα για 2-3 σχολεια που εξυπηρετούν από άποψη απόστασης

        @MARINAM:
        Το έψαξα και στο Ροκχαμπτον δεν υπάρχουν αντίστοιχα Language Schools συνεπώς δεν ξέρω αν και πόση βοήθεια μπορεί να έχουν στην τάξη. Να διευκρινήσω οτι μιλάμε για δημόσια σχολεία. Γνωρίζω το σχετικό κόστος αλλά δεν μπορώ απλά να έχω τα παιδιά στο ξενοδοχείο να κάθονται για τρεις μήνες στη Μελβούρνη. Θα πρέπει είτε να μπουν κανονικά σε σχολείο και μετά να τα μεταγράψω στο Ροκχάμπτον ή να κάνουν τα εντατικά μαθήματα που είναι και δωρεάν για τρεις μήνες και να πάνε μετά λογικά να ξανακάνουν την περσινή τους τάξη. Το κόστος των δημοσίων σχολείων θα το αντέξουμε ακόμα και εις διπλούν, αλλά θα ήθελα τη γνώμη σας για το ποιά η προτεινόμενη οδός.
        Το ενα παιδί ναι μπήκε σε languange center για 3 μήνες α΄γυμνασίου


        αν και εμεις ζητήσαμε να κάτσει περισσότερο
        αλλά αυτοί διαπίστωσαν ο,τι δεν ήταν απαραίτητο
        στήν Ελλάδα είχε τελειώσει την 4η κανονική στο φροντιστήριο αγγλικών
        το άλλο που πήγαινε 5η δημοτικού δεν το έβαλαν γιατί μέσα στο primary
        είχαν μάθημα ξεχωριστό ένταξης της γλώσσας
        ομως σε κάθε περίπτωση και τα δύο δεν έχασαν χρονιά
        απλά συνέχισαν την χρονιά που έπρεπε.


        ή να κάνουν τα εντατικά μαθήματα που είναι και δωρεάν για τρεις μήνες
        Αυτό δεν το εχω ξανα ακούσει ίσως είναι κάτι που μου διαφεύγει
        Με κόπο αποκτά κανείς τις γνώσεις !!!

        Comment


          PK12 όπως σου είπε και η Aussie τα παιδιά σου δεν πρέπει να χάσουν χρονιά. Η διδακτική ύλη εδώ δεν έχει καμία σχέση με της Ελλάδας, κι από τι γράφεις έχουν κάνει φροντιστήριο. Η δική μου κόρη είχε μόνο ενα χρόνο αγγλικά στην Ελλάδα, και μετά από 6 μήνες στο πρόγραμμα του σχολείου ήταν άριστη μαθήτρια στη τάξη της.Νομίζω ότι αυτό που έκανε η Aussie για το μεγαλύτερο παιδί είναι το καλύτερο.Κι αν τελικά τα γράψεις πρώτα Μελβούρνη πρόσεχε γιατί νομίζω ότι διαφέρει ο μήνας που αλλάζει τάξη το παιδί από το Queensland, η μικρή μου όταν αλλάξαμε state έχασε μία χρονιά.

          Comment


            Εντατικα μαθήματα εννοούσα τα Language centers,συγγνώμη για το μπέρδεμα. Στο Ποκχαμπτον "σίγουρα" δεν εχουν καποια ειδική υποστήριξη στα σχολεία, δεν έχουν δα και τοσους μετανάστες όπως η Μελβούρνη ή το Brisbane. Τα language schools τελικά ακολουθούν το πρόγραμμα των άλλων σχολείων; Εάν ναι, όλα καλά. Εαν οχι βρίσκω λογικό να ΜΗΝ γίνουν δεκτά στην κανονική τους χρονιά στο Rockhampton αφού δεν θα έχουν παρακολουθήσει από την αρχή τη χρονιά. Οπότε έχω το δίλημμα που αναφέρω πάνω, Language schools και χαμένη χρονιά ή στα βαθιά και κανονικό σχολείο από την αρχή (αφού πρώτα ψάξω ακριβώς τα terms, thanks MARINAM). Και ένα mail στο Εducation Department στη Victoria...
            Keep calm because impossible is nothing.

            Comment


              Pk12 όλα καλά θα σας πάνε, και θα δεις ότι πολύ σύντομα τα παιδιά σου θα σου χαρίζουν χαρές απο την εξέλιξή τους στο σχολείο, όλοι περάσαμε αυτό το άγχος.Κι όσο για το πρόγραμμα του σχολείου και με 1 παιδί έρχετε δάσκαλος για βοήθεια, τουλάχιστον αυτό συνέβει στο δικό μας.Ολα καλά να σας πάνε.

              Comment


                Ευχαριστώ MARINAM. Να'στε πάντα καλά και εσείς
                Keep calm because impossible is nothing.

                Comment


                  καλημερα η κορη μου θα παει 2 λυκειου μουσηκου σχολειου εχει κατι αντιστηχο στην αυστραλια?

                  Comment


                    Έχει κάποιος εύκολα τα link για τα κυριότερα "ελληνικά" σχολεία στη Μελβούρνη; Όχι ελληνόφωνα. Βρήκα αυτό GREEK LANGUAGE SCHOOLS VICTORIA αλλά...χάος! Γνωστός γνωστού(...) μου πρότεινε να πάνε τα παιδιά για το τρίμηνο σε ελληνικά σχολεία γιατί τα βοηθούν ιδιαίτερα. Απόψεις;
                    Keep calm because impossible is nothing.

                    Comment


                      Η προσαρμογή των παιδιών στα σχολεία τις αυστραλίας.

                      Δύο έφηβες «αστέρια» στη Μελβούρνη | Ελλάδα | Η ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ

                      Comment


                        Χρήσιμες πληροφορίες για το εκπαιδευτικό σύστημα της Αυστραλίας.

                        Συνέντευξη δυο Ελληνοαυστραλών εκπαιδευτικών στο Χρήστο Κυργιάκη

                        Comment


                          Καλησπερα και παλι σε ολους!!Επειδη δεν βρισκω που αλλου μπορω να το γραψω , ειπα να δοκιμασω εδω .Εχω καποιες ερωτησεις σχετικα με τα εμβολια των παιδιων στην Αυστραλια.Τα βιβλιαρια υγειας των παιδιων μου πρεπει να τα μεταφρασω , εννοω τις σελιδες των εμβολιων ;
                          Να υποθεσω πως οτι υπολειπεται απο εμβολια, τους τα κανουν εκει;
                          Με βαση της Ελλαδας το προγραμμα εμβολιασμων πρωτα ο θεος απο εδω θα φυγουμε με συμπληρωμενα ολα τα εμβολια μεχρι την ηλικια τους.
                          Οποιος γνωριζει παρακαλω ας μου απαντησει.
                          Ευχαριστω εκ των προτερων!
                          Keep calm, make dreams..!!

                          Comment


                            Originally posted by matoula kamitsi View Post
                            Καλησπερα και παλι σε ολους!!Επειδη δεν βρισκω που αλλου μπορω να το γραψω , ειπα να δοκιμασω εδω .Εχω καποιες ερωτησεις σχετικα με τα εμβολια των παιδιων στην Αυστραλια.Τα βιβλιαρια υγειας των παιδιων μου πρεπει να τα μεταφρασω , εννοω τις σελιδες των εμβολιων ;
                            Να υποθεσω πως οτι υπολειπεται απο εμβολια, τους τα κανουν εκει;
                            Με βαση της Ελλαδας το προγραμμα εμβολιασμων πρωτα ο θεος απο εδω θα φυγουμε με συμπληρωμενα ολα τα εμβολια μεχρι την ηλικια τους.
                            Οποιος γνωριζει παρακαλω ας μου απαντησει.
                            Ευχαριστω εκ των προτερων!
                            Ναι, τα εμβολια που τυχον δεν εχουν γινει, τους τα κανουν εκει. Σε καποιους τα μεταφραζει ο γιατρος τους, κατι που δεν ειναι ισως κι απαραιτητο αφου στη στηλη με το καθε εμβολιο υπαρχει ο διεθνης αγγλικος όρος για καθε ενα π.χ. hepb gia ηπατίτιδα, mmr για ιλαρα, ερυθρα, παρωτιτιδα κτλ. Σε γενικες γραμμες το προγραμμα εμβολιασμου ειναι σχεδον ιδιο. Να μην σε ανησυχει το θεμα των εμβολιων, γιατι εχουν πραγματικα εμμονή με τα εμβολια κι αν λείπουν καποια, στα κανουν ετσι κι αλλιώς.Γι' αυτό, φροντισε να ειναι ολόσωστα συμπληρωμένα αυτα που εχουν ήδη γίνει, μη τυχον και μπερδευτούν και θέλουν να τα ξανακανουν. Τσεκαρε και τον προσφατο νόμο στη Βικτώρια 'no jab, no pay', συμφωνα με τον οποίο κόβονται τα επιδοματα στα παιδια που δεν ακολουθουν το εθνικο προγραμμα εμβολιασμου κι επίσης, αν ειναι σε ηλικία παιδικου σταθμου (όχι υποχρεωτικής εκπαίδευσης) δεν τα δέχονται στους σταθμους (day care ή early learning center).

                            Comment


                              Nikitse σε ευχαριστω πολυ για την πληρεστατη απαντηση σου! Και εγω νομιζω πως τα εμβολια απο την στιγμη που ειναι και με αγγλικους χαρακτηρες δεν χρειαζονται απαραιτητως μεταφραση.Ομοιως εχω μαθει πραγματι οτι δεν δεχονται τα παιδια που δεν εχουν συμπληρωμενα τα εμβολια τους.
                              Κατι αλλο τωρα: η κορη μου θα κανει και την τριτη Δημοτικου εδω στην Ελλαδα και ο γιος μου προνηπιο.Πρωτα ο θεος αν ολα πανε καλα το επομενο Φθινοπωρο θα φυγουμε,οποτε τι χρειαζεται να κανω για την διακοπη της κορης μου απο το σχολειο; Ποια ειναι η διαδικασια; Εκει κατα την εγγραφη της σε σχολειο ζητουν και χαρτι διακοπης-μετεγγραφης;Τι αλλα χαρτια χρειαζονται για εγγραφη; Για τον γιο μου πιστευω ειναι ενταξει αλλα θελω να ξερω για την κορη μου.
                              Οποιος γνωριζει παρακαλω ας μου απαντησει.
                              Ευχαριστω εκ των προτερων!
                              Keep calm, make dreams..!!

                              Comment


                                Παρακαλω, matoula kamitsi, ό,τι γνωριζουμε καλο ειναι να το μοιραζομαστε, για γλιτώνουμε τυχον ταλαιπωρία! Όσο για τα χαρτια εγγραφής στο σχολειο, ας σου απαντησει καποιος αλλος, που ενδεχομένως γνωριζει απο πρωτο χερι τι χρειαζεται. Σιγουρα, όμως, αφου διακόψει τη φοιτηση στο ελληνικο σχολειο ενα παιδι, παιρνει χαρτι διακοπής φοιτησης, στο οποιο, αν θυμαμαι καλά, αναγραφονται οι λόγοι διακοπής και αναφερονται οι ταξεις που εχει ολοκληρωσει. Φανταζομαι αυτό το χαρτι μεταφρασμένο, τους κανει.

                                Comment

                                Working...
                                X