Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σχετικά με τα νεοφερμένα παιδιά σχολικής ηλικίας απο Ελλάδα στην Αυστραλία

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #76
    Originally posted by polemistirios View Post
    Καλησπέρα,
    1. Αν οι γονείς είναι με student Visa και τα παιδιά έρθουν στην Αυστραλία στη μέση της σχολικής χρονιάς ή προς το τέλος της είναι υποχρεωμένα να πάνε σχολείο άμεσα;

    2. Μπορεί ένα παιδί να μην πάει σχολείο για μία σχολική χρονιά;

    3. Σε κάθε περίπτωση, από τη στιγμή που θα πάνε σχολείο, θα πρέπει να πληρώνουμε 2000 το term ανά παιδί; Αυτό ισχύει για όλες τις πόλεις; Τα χρήματα αυτά τα δίνεις από την αρχή του σχολικού έτους, τα δίνεις στην αρχή του κάθε term ή τα δίνεις ανά μήνα;
    Ευχαριστώ
    File mou tha sou apantiso se olas tou erotimata me pm....
    I am who I am, and who doesn't like it , can turn and walk away.
    :victory: :victory:

    Comment


      #77
      Originally posted by joeblackaustralia View Post
      File mou tha sou apantiso se olas tou erotimata me pm....
      Με όλο το θάρρος, γιατι σε pm και οχι εδώ να το δεί και κανένας άλλος μεθαύριο;
      Υπομονή και επιμονή patriotes.

      Comment


        #78
        Originally posted by Agoriani View Post
        Με όλο το θάρρος, γιατι σε pm και οχι εδώ να το δεί και κανένας άλλος μεθαύριο;
        Ναι βρε παιδια, ενδιαφερουν και αλλους αυτες οι απαντησεις
        Μητσος

        Comment


          #79
          Από τις πληροφορίες που βρήκα από το immi αλλά και φίλους στην Αυστραλία ισχύουν τα εξής:

          1. Αν οι γονείς είναι με student Visa και τα παιδιά έρθουν στην Αυστραλία στη μέση της σχολικής χρονιάς ή προς το τέλος της είναι υποχρεωμένα να πάνε σχολείο άμεσα ?

          - ΝΑΙ, ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ & ΑΜΕΣΑ από την στιγμή που έχουν συμπληρώσει το 5 έτος της ηλικίας τους.

          2. Μπορεί ένα παιδί να μην πάει σχολείο για μία σχολική χρονιά;

          - ΟΧΙ δεν υπάρχει περίπτωση, πρέπει να πάει αμέσως και μάλιστα το σχολείο που θα το δεχτεί πρέπει να σας δώσει έγγραφο το οποίο και είναι προαπαιτούμενο για την visa

          3. Σε κάθε περίπτωση, από τη στιγμή που θα πάνε σχολείο, θα πρέπει να πληρώνουμε 2000 το term ανά παιδί; Αυτό ισχύει για όλες τις πόλεις; Τα χρήματα αυτά τα δίνεις από την αρχή του σχολικού έτους, τα δίνεις στην αρχή του κάθε term ή τα δίνεις ανά μήνα;

          - Για κάθε παιδί που πρέπει να πάει σχολείο πρέπει να πληρώσεις 8000AUS τον χρόνο, δλδ 2000 AUS ανά τριμηνο. Και ισχύει για όλες τις πόλεις. Αυτό ισχύει για τα ΔΗΜΟΣΙΑ σχολεία. Στα ιδιωτικά ίσως να πετύχεις κάποιον διακανονισμό ή και έκπτωση αλλά είναι θέμα διαπραγμάτευσης.

          Ελπίζω να σας κάλυψα, καλή τύχη

          Comment


            #80
            καλησπέρα και συγχαρητήρια για το καταπληκτικό forum!

            έχω αυστραλιανή υπηκοότητα (γεννήθηκα εκεί) είμαι ελεύθερος επαγγελματίας πληροφορικάριος,
            έχω μια κόρη 3 ετών και σκοπεύουμε με την γυναίκα μου που είναι σε άδεια κύησης (γεννάει το 2ο παιδί μας σε κανά μήνα)
            να πάμε μελβούρνη για 6 μήνες περίπου κατά τον απρίλιο.

            έχω δυο ερωτήσεις :
            1. μικρή δεν έχει κάνει όλα τα υποχρεωτικά εμβόλια, θα έχουμε πρόβλημα κατά την είσοδό μας στην αυστραλία;
            2. εγώ με τα παιδιά θα έχουμε medicare σαν υπήκοοι, η γυναίκα μου με την τουριστική visa, τι επιλογές έχει; εγώ δεν μπορώ να την καλύψω;

            ευχαριστώ και καλή δύναμη σε όλους.
            γιώργος.

            Comment


              #81
              @ geo.hatzel:

              1. Δεν έχουν σχέση τα εμβόλια του παιδιού σου με την είσοδο στη χώρα φίλε μου. Προχώρα άφοβα λοιπόν.

              2. Απ' ότι κατάλαβα θα πάτε Αυστραλία για τουρισμό (για 6 μήνες όπως λες) και όχι για μόνιμη εγκατάσταση. Θεωρώ ότι medicare δεν θα μπορέσει να βγάλει κανένας σας εάν δεν τους αποδείξετε ότι πήγατε για μόνιμη εγκατάσταση και όχι για τουρισμό. Από τη στιγμή πάντως που εγκατασταθείτε μόνιμα πλέον, τότε όλοι σας θα δικαιούστε αυτήν την παροχή εφόσον κιόλας η σύζυγος σου θα έχει καταθέσει αίτηση για partner visa και την πάρει τελικά.

              Comment


                #82
                ευχαριστώ pan για την απάντηση.

                είχα ξαναπάει μόνος μου πριν από 20 χρόνια και κάθισα 3 μήνες και αμέσως έβγαλα medicare αλλά δεν θυμάμαι αν είχα δηλώσει πουθενά ότι θα κάτσω μόνιμα.

                ο σκοπός μου είναι να πάμε στο χαλαρό με την γυναίκα μου και τα παιδιά, να γνωρίσει την αυστραλία, και αν της αρέσει να έχουμε την επιλογή να μείνουμε μόνιμα εκεί στο μέλλον.

                Comment


                  #83
                  οι σχολές σΤολές είναι υποχρεωτικές και στα δημόσια σχολεία;
                  μου κάνει εντύπωση πως δεν υπάρχει ελληνοαυστραλέζικο δημόσιο σχολείο σε μια πόλη με τόσους έλληνες όπως η μελβόυρνη και το σίδνευ.. ή υπάρχουν και κατάλαβα κάτι λάθος;

                  Comment


                    #84
                    Originally posted by qetuo View Post
                    οι σχολές είναι υποχρεωτικές και στα δημόσια σχολεία;
                    μου κάνει εντύπωση πως δεν υπάρχει ελληνοαυστραλέζικο δημόσιο σχολείο σε μια πόλη με τόσους έλληνες όπως η μελβόυρνη και το σίδνευ.. ή υπάρχουν και κατάλαβα κάτι λάθος;
                    Και γιατί να έχει φίλε μου; Έχει μήπως αυστραλοκινεζικο ή αυστραλοιταλικο;

                    Η μήπως έχουμε στην Ελλάδα ελληνοαλβανικο ή Ελληνορωσικο σχολεία;

                    Comment


                      #85
                      Originally posted by loucas View Post
                      Και γιατί να έχει φίλε μου; Έχει μήπως αυστραλοκινεζικο ή αυστραλοιταλικο;

                      Η μήπως έχουμε στην Ελλάδα ελληνοαλβανικο ή Ελληνορωσικο σχολεία;
                      Σωστότατο!!!!!!!!!!!!!

                      Comment


                        #86
                        Originally posted by loucas View Post
                        Και γιατί να έχει φίλε μου; Έχει μήπως αυστραλοκινεζικο ή αυστραλοιταλικο;

                        Η μήπως έχουμε στην Ελλάδα ελληνοαλβανικο ή Ελληνορωσικο σχολεία;
                        η ελλάδα έχει όμως σχολεία για τους μετανάστες(γενικά) πολυπολιτισμικά,και στη γερμανία που υπάρχει επίσης μεγάλο ποσοστό ελλήνων υπάρχει ελληνικό σχολείο...
                        **πιο πάνω ήθελα να γράψω στολές,όχι σχολές

                        Comment


                          #87
                          μετεγγραφή παιδιών

                          παιδιά καλημέρα. Σήμερα πήρα τα χαρτιά μετεγγραφής των παιδιών απο τα σχολεία τους, σύνολο 10. πρέπει να τα μεταφράσω ολα αυτά?
                          ξέρει μήπως κάποιος?

                          Comment


                            #88
                            Σχολεία

                            marinam Υπάρχει περίπτωση να μην μας χρειαστούν κιόλας.Καλό θα ήταν όμως να τα μεταφράσεις, με την λογική που μεταφράζουμε όλα τα έγγραφα που παίρνουμε μαζί μας.Έχε υπ' όψην σου ότι οι μεταφράσεις είναι ακριβότερες εκεί.

                            Comment


                              #89
                              Originally posted by christine View Post
                              marinam Υπάρχει περίπτωση να μην μας χρειαστούν κιόλας.Καλό θα ήταν όμως να τα μεταφράσεις, με την λογική που μεταφράζουμε όλα τα έγγραφα που παίρνουμε μαζί μας.Έχε υπ' όψην σου ότι οι μεταφράσεις είναι ακριβότερες εκεί.
                              Καλησπέρα σε όλους. Να σας πω τι ακριβώς έφερα στο Sydney τον Αύγουστο που έκανα την εγγραφή των παιδιών μου σε γυμνάσιο και δημοτικό??????? Μια επίσημη μετάφραση του ενδεικτικού τους ΜΟΝΟ. Με αυτό έγινε η εγγραφή τους και πραγματικά δεν μου ζήτησαν ΤΙΠΟΤΑ παραπάνω από το σχολείο της Ελλάδας.
                              Heal the past. Live the present. Dream the future.

                              Comment


                                #90
                                Originally posted by christine View Post
                                marinam Υπάρχει περίπτωση να μην μας χρειαστούν κιόλας.Καλό θα ήταν όμως να τα μεταφράσεις, με την λογική που μεταφράζουμε όλα τα έγγραφα που παίρνουμε μαζί μας.Έχε υπ' όψην σου ότι οι μεταφράσεις είναι ακριβότερες εκεί.
                                ευχαριστώ, ελπίζω να ειναι τα τελευταία που στέλνω για μετάφραση!!!!

                                Comment

                                Working...
                                X