Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σχετικά με τα νεοφερμένα παιδιά σχολικής ηλικίας απο Ελλάδα στην Αυστραλία

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #46
    Κάπου διαβασα οτι για να γραφτεί ένα παιδί σε παιδικό σταθμό, ενδεχομένως και νηπιαγωγείο-σχολείο πρέπει να έχει κάνει όλα του τα εμβόλια. Ξέρει κανεις τι χαρτί χρειάζεται για να το βεβαιώσεις αυτό? Έχει τύχει σε κανέναν αυτή η περίπτωση?
    Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

    Comment


      #47
      Originally posted by leyteris77 View Post
      Κάπου διαβασα οτι για να γραφτεί ένα παιδί σε παιδικό σταθμό, ενδεχομένως και νηπιαγωγείο-σχολείο πρέπει να έχει κάνει όλα του τα εμβόλια. Ξέρει κανεις τι χαρτί χρειάζεται για να το βεβαιώσεις αυτό? Έχει τύχει σε κανέναν αυτή η περίπτωση?
      Καλημέρα leyteris77 μου ζήτησαν να συμπληρώσω μια αίτηση με τα εμβόλια που έχουν κάνει τα παιδιά και εγώ για να είμαι καλυμμένη τους πήγα και το βιβλιάριο των παιδιών που έχει όλα τα εμβόλια και τις σφραγίδες του παιδίατρου. Μάλλον τυπικό είναι το ζήτημα.
      Heal the past. Live the present. Dream the future.

      Comment


        #48
        Originally posted by marie View Post
        Καλημέρα leyteris77 μου ζήτησαν να συμπληρώσω μια αίτηση με τα εμβόλια που έχουν κάνει τα παιδιά και εγώ για να είμαι καλυμμένη τους πήγα και το βιβλιάριο των παιδιών που έχει όλα τα εμβόλια και τις σφραγίδες του παιδίατρου. Μάλλον τυπικό είναι το ζήτημα.
        Ευχαριστώ πολύ. Αυτό που λες, για τι είδους εγγραφή μιλάς? Σε ιδιωτικό σχολείο, δημόσιο, παιδικό σταθμό?
        Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

        Comment


          #49
          Originally posted by leyteris77 View Post
          Ευχαριστώ πολύ. Αυτό που λες, για τι είδους εγγραφή μιλάς? Σε ιδιωτικό σχολείο, δημόσιο, παιδικό σταθμό?
          Ιδιωτικό δημοτικό και γυμνάσιο στο Sydney.
          Heal the past. Live the present. Dream the future.

          Comment


            #50
            @ Marie:

            Αναφέρεσαι σε ιδιωτικά Ελληνορθόδοξα σχολεία; Για αυτά τα 3 σχολεία στο Σίδνεϋ (St Euphemia, St Spyridon και All Saints) έχει κάποιος ιδία άποψη για το επίπεδο σπουδών που προσφέρουν; Μαθαίνουν επίσης σωστά την ελληνική γλώσσα στους μαθητές τους;

            Comment


              #51
              Originally posted by pan_k7 View Post
              @ Marie:

              Αναφέρεσαι σε ιδιωτικά Ελληνορθόδοξα σχολεία; Για αυτά τα 3 σχολεία στο Σίδνεϋ (St Euphemia, St Spyridon και All Saints) έχει κάποιος ιδία άποψη για το επίπεδο σπουδών που προσφέρουν; Μαθαίνουν επίσης σωστά την ελληνική γλώσσα στους μαθητές τους;
              Τα παιδιά μου τα έγραψα στο St Spyridon δημοτικό και γυμνάσιο κατά τύχη επειδή ήταν κοντά στην περιοχή που έμενα. Βέβαια ήμουν προαποφασισμένη από Ελλάδα για ελληνορθόδοξο ιδιωτικό. Το επίπεδο των ελληνικών είναι πολύ καλό αν σκεφτείς πως στην 1η δημοτικού που είναι ο γιος μου τελειώνουν την ύλη της Ελληνικής πρώτης και τα παιδιά είναι σε θέση να διαβάσουν και να κατανοήσουν μικρά κείμενα (μιλάω για παιδιά που οι γονείς τους δεν τους μιλάνε ελληνικά στο σπίτι ΚΑΘΟΛΟΥ). Όλοι οι δάσκαλοι είναι και ελληνόφωνοι ή αποσπασμένοι από Ελλάδα (στο γυμνάσιο). Όσο για το γυμνάσιο στη πρώτη (year 7) η κόρη μου έπρεπε να κάνει ολόκληρο prodject για τις Θερμοπύλες στα Ελληνικά σε powerpoint και να το παρουσιάσει στην τάξη. Φυσικά το ίδιο έκαναν και τα αυστραλεζάκια (αυτή ήταν μία από τις εργασίες στα ελληνικά). Πέρα όμως από αυτά μπορώ να σου εγγυηθώ πως το γενικό επίπεδο είναι πολύ καλό, μιλώντας σου σαν εκπαιδευτικός που μπορεί να αξιολογήσει τη δουλειά τους. Και τα τρία ιδιωτικά είναι πολύ καλά όπως και της Μελβούρνης. Γνωρίζω επίσης πως όλα τα Ελληνορθόδοξα έχουν πολύ καλά ποσοστά επιτυχίας στα πανεπιστήμια και αυτό επιβεβαιωμένο από 2 καθηγητές πανεπιστημίου εδώ με τους οποίους μίλησα προσωπικά πριν κάνω την εγγραφή.
              Heal the past. Live the present. Dream the future.

              Comment


                #52
                Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου Marie. Το θέμα είναι ιδιαίτερα ευαίσθητο επειδή καλή η μετανάστευση, αλλά και η πλήρης αφομοίωση των παιδιών δεν είναι και ότι καλύτερο. Δεν μπορώ να φανταστώ ότι θα συνεννοούμαι με τα παιδιά μου στα αγγλικά! Το έχω ζήσει αυτό κατά την παραμονή μου στο Σίδνεϋ την δεκαετία '90 σε ελληνικές οικογένεις και είναι τραγικό... Κάτι τελευταίο ήθελα να σε ρωτήσω. Πόσο εύκολο είναι να δεχτούν νέα παιδιά σε αυτά τα σχολεία; Οι πιθανότητες είναι πάνω από 50% και από τι εξαρτάται;

                Comment


                  #53
                  Originally posted by pan_k7 View Post
                  Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου Marie. Το θέμα είναι ιδιαίτερα ευαίσθητο επειδή καλή η μετανάστευση, αλλά και η πλήρης αφομοίωση των παιδιών δεν είναι και ότι καλύτερο. Δεν μπορώ να φανταστώ ότι θα συνεννοούμαι με τα παιδιά μου στα αγγλικά! Το έχω ζήσει αυτό κατά την παραμονή μου στο Σίδνεϋ την δεκαετία '90 σε ελληνικές οικογένεις και είναι τραγικό... Κάτι τελευταίο ήθελα να σε ρωτήσω. Πόσο εύκολο είναι να δεχτούν νέα παιδιά σε αυτά τα σχολεία; Οι πιθανότητες είναι πάνω από 50% και από τι εξαρτάται;
                  Καλημέρα, για να μην παρεξηγηθώ από κανένα, θέλω να πω πως δεν κάνω διαφήμιση σε κανένα σχολείο. Η πιθανότητα να σε δεχτούν είναι 100% γιατί είναι επιχείρηση που θέλει πελάτες και κάνει καλά τη δουλειά της για να είναι ανταγωνιστική μέσα στην ευρύτερη αγορά (πίστεψέ με η αγορά είναι τεράστια και με πολύ καλύτερα & ακριβότερα ιδιωτικά σχολεία). Τα παιδιά μου τα έγραψα τον Αύγουστο στη μέση του term 3 χωρίς κανένα πρόβλημα, τώρα τελειώνει το term 4 και μαζί και η χρονιά. Όποτε έρθεις κάνεις την εγγραφή και πληρώνεις για το διάστημα που το παιδί θα φοιτήσει.Εξαρτάται λοιπόν από το αν έχεις τα χρήματα, sorry αν φαίνομαι λίγο ψυχρή. Δεν μπορώ να πω βέβαια πως δεν μας βοήθησαν,(έσπασαν το ποσό που έπρεπε να πληρώσουμε σε μικρές δόσεις). Όσο για την αφομοίωση των παιδιών ήταν πλήρης και γρήγορη γιατί η υποστήριξη είναι φοβερή κυρίως στην εκμάθηση της γλώσσας, με ιδιαίτερα μαθήματα τα οποία φυσικά ΔΕΝ πληρώνονται επιπλέον. Σε ότι άλλο μπορώ να πληροφορήσω είμαι στη διάθεσή σου.
                  Heal the past. Live the present. Dream the future.

                  Comment


                    #54
                    @ Marie:

                    Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες σου. Δεν ακούγεσαι ψυχρή. Τα Greekorthodox σχολεία χρεώνουν όντως ετησίως κοντά $6.000 όπως γνωρίζεις. Μερικά κάνουν και έκπτωση αν τους τα δώσεις μπροστά ή αν υπάρχουν και αδέρφια που φοιτούν στο ίδιο σχολείο. Thanks again.

                    Comment


                      #55
                      σχολεια

                      σημερα20/11 πηγαν τα 2 παιδια μου σχολειο το ενα στην πρωτη και το αλλο τριτη για λιγες μερες γιατι σταματενε τα μαθηματα αλλα πηγαν για λογους προσαρμογης τα εγραψα στο οκλι στους αγιους Αναργυρους και να σας πω ενα νεο για του χρονου εχει καποιες θεσεις ΔΩΡΕΑΝ για τους επαναπατριζωμενους το τηλ ειναι 00613 95696128 και φαξ 95686558 εμεις ειμασταν απο τους τυχερους οτι χρειαστειτε γραψτε μου

                      Comment


                        #56
                        Originally posted by κωστας γαργαλιανοι View Post
                        σημερα20/11 πηγαν τα 2 παιδια μου σχολειο το ενα στην πρωτη και το αλλο τριτη για λιγες μερες γιατι σταματενε τα μαθηματα αλλα πηγαν για λογους προσαρμογης τα εγραψα στο οκλι στους αγιους Αναργυρους και να σας πω ενα νεο για του χρονου εχει καποιες θεσεις ΔΩΡΕΑΝ για τους επαναπατριζωμενους το τηλ ειναι 00613 95696128 και φαξ 95686558 εμεις ειμασταν απο τους τυχερους οτι χρειαστειτε γραψτε μου
                        Κωστα καλη προοδο και καλο ξεκινημα στην νεα σας ζωη!!

                        Comment


                          #57
                          Originally posted by ektoras View Post
                          Κωστα καλη προοδο και καλο ξεκινημα στην νεα σας ζωη!!
                          ευχαριστω πολυ

                          Comment


                            #58
                            Originally posted by κωστας γαργαλιανοι View Post
                            σημερα20/11 πηγαν τα 2 παιδια μου σχολειο το ενα στην πρωτη και το αλλο τριτη για λιγες μερες γιατι σταματενε τα μαθηματα αλλα πηγαν για λογους προσαρμογης τα εγραψα στο οκλι στους αγιους Αναργυρους και να σας πω ενα νεο για του χρονου εχει καποιες θεσεις ΔΩΡΕΑΝ για τους επαναπατριζωμενους το τηλ ειναι 00613 95696128 και φαξ 95686558 εμεις ειμασταν απο τους τυχερους οτι χρειαστειτε γραψτε μου
                            Ευχαριστώ για την πληροφορία... ποιες τάξεις είναι σε αυτό το σχολείο; Έχει και λύκειο ;

                            Comment


                              #59
                              Originally posted by κωστας γαργαλιανοι View Post
                              σημερα20/11 πηγαν τα 2 παιδια μου σχολειο το ενα στην πρωτη και το αλλο τριτη για λιγες μερες γιατι σταματενε τα μαθηματα αλλα πηγαν για λογους προσαρμογης τα εγραψα στο οκλι στους αγιους Αναργυρους και να σας πω ενα νεο για του χρονου εχει καποιες θεσεις ΔΩΡΕΑΝ για τους επαναπατριζωμενους το τηλ ειναι 00613 95696128 και φαξ 95686558 εμεις ειμασταν απο τους τυχερους οτι χρειαστειτε γραψτε μου

                              ερωτηση ...εμαθα οτι οι δωρεαν θεσεις ειναι μονο για μονιμους κατοικους αυστραλιας...για αυτους που δεν ειναι ποσο παει το μαλλι αραγε;

                              Comment


                                #60
                                Originally posted by louizianna View Post
                                ερωτηση ...εμαθα οτι οι δωρεαν θεσεις ειναι μονο για μονιμους κατοικους αυστραλιας...για αυτους που δεν ειναι ποσο παει το μαλλι αραγε;
                                από ότι μου είπε και μια φίλη μου στην Μελβούρνη γύρω στις 6000 ευρώ

                                Comment

                                Working...
                                X