Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σχετικά με τα νεοφερμένα παιδιά σχολικής ηλικίας απο Ελλάδα στην Αυστραλία

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #91
    Originally posted by qetuo View Post
    η ελλάδα έχει όμως σχολεία για τους μετανάστες(γενικά) πολυπολιτισμικά
    τα "πολυπολιτισμικά" σχολεια στην Ελλάδα σηκώνουν πολύ μεγάλη συζήτηση για πολλαπλούς λόγους...

    Originally posted by qetuo View Post
    και στη γερμανία που υπάρχει επίσης μεγάλο ποσοστό ελλήνων υπάρχει ελληνικό σχολείο...
    το οποίο όμως δεν το έφτιαξε, ούτε το συντηρεί το γερμανικό κράτος, αλλά το ελληνικό.
    Και στην Αυστραλία οι δάσκαλοι στα ελληνικά σχολεία πληρώνονται και είναι αποσπασμένοι από την Ελλάδα (πλέον τους έχουν μαζέψει τους περισσότερους πίσω λόγω περικοπών).

    Επίσης αυτό που λέμε "ελληνικό σχολείο", δεν είναι τιποτε διαφορετικό στο πρόγραμμα από τα υπόλοιπα σχολεία. Απλά έχει επιπρόσθετα μαθήματα ελληνικής γλώσσας. Μπορεί κάλλιστα ένα παιδί να πηγαίνει στο "αγγλικό" σχολείο και 2-3 απογεύματα την εβδομάδα στο ελληνικό για τη γλώσσα.

    Originally posted by qetuo View Post
    **πιο πάνω ήθελα να γράψω στολές,όχι σχολές
    Ναι, στολές φοράνε παντού. Είναι προφανώς αγγλοσαξονικό κατάλοιπο, το οποίο σε συνδιασμό με το γενικότερο συντηριτισμό της αυστραλιανής κοινωνίας βρήκε πόσφορο έδαφος.

    Comment


      #92
      schools

      Χρήσιμο site για να βρει κάποιος πληροφορίες για όποιο σχολείο τον ενδιαφέρει My School Home | ACARA

      Comment


        #93
        Originally posted by qetuo View Post
        η ελλάδα έχει όμως σχολεία για τους μετανάστες(γενικά) πολυπολιτισμικά,και στη γερμανία που υπάρχει επίσης μεγάλο ποσοστό ελλήνων υπάρχει ελληνικό σχολείο...
        **πιο πάνω ήθελα να γράψω στολές,όχι σχολές
        Οι στολές είναι υποχρεωτικές και στα δμόσια και στα ελληνικά. Όσο για ελληνοαυστρλέζικα σχολεία στην Μελβούρνη και στο Σύδνευ υπάρχουν αλλά είναι ιδιωτικά. Προσωπικά όμως δεν καταλαβαίνω γιατί ένα παιδί που έρχεται από την Ελλάδα να πάει σε Ελληνοαυστραλέζικο σχολείο και να μην πάει απευθείας σε αυστραλέζικο σχολείο . Είναι τελείως κουφό.

        Comment


          #94
          @ demi:

          Δεν είναι καθόλου κουφό. Για ένα Ελληνάκι στην Αυστραλία είναι πολύ σημαντικό να διατηρήσει τη μητρική του γλώσσα αλλά και την ταυτότητα του. Μην ξεχνάμε ότι και για τα παιδιά είναι μεγάλο σοκ η προσαρμογή τους από τα ελληνικά στα αγγλικά άσχετα αν είναι μικρά σε ηλικία και ευπροσάρμοστα. Εγώ προσωπικά το θεωρώ απαράδεκτο να συνεννοούμαι με τα παιδιά μου στα αγγλικά! Δεν έχω μεταναστεύσει ακόμα, αλλά για εμένα προσωπικά το θέμα της ομιλίας της ελληνικής γλώσσας από τα παιδιά μου είναι πολύ σημαντικό ζήτημα. Δεν θέλω αυτά να μιλάνε ελληνικά σπαστά όπως κάποια παιδιά ομογενών...

          Comment


            #95
            Συγγνώμη pan_k7,
            αλλά η λογική αυτή είναι η λογική του Ελληνάρα.

            Γιάυτό λέμε ορισμένοι ότι η μετανάστευση δεν είναι τόσο απλό πράγμα όσο νομίζουν κάποιοι. Δεν είναι απλά πήραμε το αεροπλάνο, βγάλαμε την βίζα, πιάσαμε μια καλοπληρωμένη δουλειά (hopefully) και όλα καλά όλα ωραία. Για να πετύχεις, για να μην γίνει η ιστορία εφιάλτης, για να μην γίνεις στόχος ρατσισμού ή να βρεθείς στο περιθώριο θα πρέπει να δεχτείς ορισμένες παραδοχές.

            Είσαι διατεθειμένος να δείς τα παιδιά σου να μεγαλώνουν σαν Αυστραλοί? Ή μήπως προγραμματίζεις να μεγαλώσεις τα παιδιά σου σε μια γυάλα? Ή να τα μεγαλώσεις στο περιθώριο της Αυστραλέζικης κοινωνίας - αφού αν δεν πάνε σε Αυστραλέζικο σχολείο δεν θα έχουν αυστραλούς φίλους, δεν θα γίνουν κοινωνοι των αξιών της κοινωνίας τους, δεν θα έχουν κοινά ενδιαφέροντα και πάντα θα τους φέρονται σαν ξένους - και με λίγα λόγια θα μεγαλώνουν σαν παιδιά Μορμόνων?

            Νομίζεις ότι τα παιδιά ομογενών εσκεμμένα μιλούν σπαστά? Όχι βέβαια. Εγώ έχω συγγενείς πού έφυγαν από την Ελλάδα 20 χρονών και τα παιδιά τους μιλάνε ελάχιστα ελληνικά παρότι πήγανε σε Greek School. Έτσι είναι η ζωή pan_k7. Μάλιστα τα εγγόνια δεν μπορούν να συνενοηθούν με τους παππούδες.

            Κατά την γνώμη μου είναι τραγικό παιδιά μεταναστών να μην ενσωματώνονται στην τοπική κοινωνία. Υπάρχουν Έλληνες στην Αυστραλία που συναναστρέφονται μόνο με Λιβανέζους, Κύπριους και Έλληνες. Και κάνουν και τα παιδιά τους έτσι, με αποτέλεσμα αυτά να μένουν εκτός πραγματικότητας, εκτός corporate Australia, και γενικά τους περιορίζουν τους ορίζοντες γιατί έχουν οι γονείς τον καημό της Ελλάδας και το άγχος μην τα παιδιά τους δεν γίνουν "Έλληνες".

            Μα, Έλληνες θα είναι σε κάθε περίπτωση. Δεν είναι ανάγκη να χορεύουν την καραγκούνα και να συναναστρέφονται μόνο τους έλληνες σε μια ξένη χώρα. Η Ελληνικότητα δεν εξαντλείται στα greek dances, στις εθνικές εορτές, τα greek paniyiri και στο τζατζίκι.

            Δείτε τα παιδιά των Αλβανών μεταναστών στην Ελλάδα. Αυτά που ενσωματώθηκαν στα ελληνικά σχολειά, αυτά που έμαθαν καλά την γλώσσα, που συναναστράφηκαν με ελληνόπουλα πρόκοψαν, μπήκαν σε σχολές, αποφοίτησαν από πανεπιστήμια και είναι καλοί επαγγελματίες και αντιμετωπίζονται καλύτερα από τους Έλληνες.
            Σε άλλη περίπτωση γίνονται θύματα ρατσισμού και διακρίσεων και αυτό είναι κατανοητό. Ή πάρτε παράδειγμα τα παιδιά Μουσουλμάνων μεταναστών στην Δ. Ευρώπη. Ο λόγος που αντιμετωπίζονται ρατσιστικά είναι γιατί οι γονείς τους δεν τους μιλούν π.χ γερμανικά και δεν τα στέλνουν στο σχολείο με αποτέλεσμα αυτά να μην ενσωματώνονται ποτέ και να είναι πάντοτε παιδιά-παρίες.

            Έχει δίκιο η demi που λέει ότι είναι κουφό. Όχι μόνο κουφό. Εγώ νομίζω εγκληματικό. Αν θέλεις τα παιδιά σου να μάθουν ελληνικά, κάνε τους private classes και μίλα τους ελληνικά. Αλλά μην τους αποκόψεις από την Αυστραλιανή πραγματικότητα.

            Comment


              #96
              ΚΟΥΦΟ????γιατι? εσυ αν ειχες δυο παιδια 8,9 χρονων και ειχαν μαθει τα αγγλικα που μαθενουν τα παιδια στην Ελλαδα και το ενα δεν ηξερε καθολου και τα εφερνες εδω στου διαλου την μανα επειδη δεν μπορουμε να τους προσφερουμε αυτα που πρεπει γιατι οι κεραταδες εκει μας ξεσπιτοσαν με τις λαμογιες τους ,και ερχομενος εδω σου προσφεροταν η ευκαιρια να πανε σε ιδιοτικο σχολειο και μαλιστα ΤΖΑΜΠΑ και ενα μηνα μετα ο γιος μου που δεν ηξερε ΤΙΠΟΤΕ απο αγγλικα τωρα κατι σπικαρι ,τι θα εκανες??συγνωμη για το εντονο υφος αλλα ακουω και διαβαζω πολλα,και οποιος ειναι εξω απο το χορο....... ολα τα κανουμε για το μελλον των παιδιων μας.

              Comment


                #97
                Κώστα, δεν μίλησα για μια περίοδο προσαρμογής. Αυτό το καταλαβαίνω. Και εν πάσει περιπτώσει λέω την γνώμη μου.
                Εκεί που εγώ έχω διαφωνία, είναι στην περιθωριοποίηση των παιδιών που είναι αναπόφευκτη αν πάνε επί σειρά ετών σε Greek School, αν συναναστρέφονται μόνο ελληνόπουλα, αν είναι κολλημένα στο Anti1 Sat, και γενικά αν οι γονείς τους με νύχια και με δόντια προσπαθούν να τα "κρατήσουν" με την φουστανέλλα του τσολιά.

                Αν έχεις πάρει την απόφαση να ζήσεις εκεί ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ τότε πρέπει να τα σκεφτείς σοβαρά αυτά. Αν από την άλλη δεν είσαι βέβαιος για το ΠΑΝΤΑ και έχεις πλάνο να κάνεις μια αρπαχτή ή να κάτσεις π.χ 5 -10 χρόνακια και να ξαναγυρίσεις Ελλάδα τότε οκ αλλάζει.

                Σε κάθε περίπτωση τα λαμόγια που λές ότι κατάκλεψαν την Ελλάδα, εσύ και εγώ τα ψηφίζαμε, οπότε ας είμαστε και λίγο συγκρατημένοι και ας κάνουμε και καμιά αυτοκριτική.

                Comment


                  #98
                  Originally posted by panultimate View Post
                  Συγγνώμη pan_k7,
                  αλλά η λογική αυτή είναι η λογική του Ελληνάρα.

                  Γιάυτό λέμε ορισμένοι ότι η μετανάστευση δεν είναι τόσο απλό πράγμα όσο νομίζουν κάποιοι. Δεν είναι απλά πήραμε το αεροπλάνο, βγάλαμε την βίζα, πιάσαμε μια καλοπληρωμένη δουλειά (hopefully) και όλα καλά όλα ωραία. Για να πετύχεις, για να μην γίνει η ιστορία εφιάλτης, για να μην γίνεις στόχος ρατσισμού ή να βρεθείς στο περιθώριο θα πρέπει να δεχτείς ορισμένες παραδοχές...........
                  να σου πω οτι ουτε καλοπληρομενη δουλεια εχω ουτε τιποτε ξεκιναω απο το 0 να κανω κατι τωρα,αν τα καταφερω!!μακαρι τα παιδια ολων μας να καταφερουν να γινουν καλοι και χρησιμοι για τον εαυτο τους και το νεο τους περιβαλον.Εγω τα εστειλα εκει για να μαθουν αγγλικα για να μην εχουν τα χαλια μερικων ??ελληνων που μετα απο 30 χρονια δεν μπορουν να συναινοηθουν σε μια δημ.υπηρεσεια ακομα και εγω παω σχολειο ! λοιπων αυτα και ψωμιμκαι αλατι που λεμε στην πατριδα !!

                  Comment


                    #99
                    @ panultimate:

                    Η άποψη που εξέφρασα είναι προσωπική και δεν περιμένω από όλους να την ενστερνιστούν. Οπότε χαρακτηρισμοί προς εμένα του τύπου Ελληνάρα σου τους επιστρέφω. Σε περίπτωση λοιπόν που μεταναστεύσω και εγώ (πολύ πιθανό πλέον μετά τις τελευταίες εξελίξεις) θέλω να συνενοούμαι με τα παιδιά μου στα ελληνικά. Το να μιλάς τη μητρική σου γλώσσα φίλε μου δεν είναι περιθωριοποίηση, αντιθέτως είναι διατήρηση της ταυτότητας σου. Έχω ζήσει στην Αυστραλία κατά τη διάρκεια των σπουδών μου τη δεκαετία '90 και οι καλύτεροι μου φίλοι είναι Ελληνο Αυστραλοί και άλλες εθνικότητες. Οι Ελληνο Αυστραλοί φίλοι μου μιλάνε άπταιστα Ελληνικά και δεν είναι στο περιθώριο όπως εσύ νομίζεις. Πρέπει να ξέρεις ότι η Αυστραλία είναι ένα melting pot ενώ η κοινωνία είναι πολύ ανεκτική. Ο κάθε πολίτης προσφέρει στην κοινωνία που ζει με την κουλτούρα και την ταυτότητα του χωρίς να βρίσκεται στο περιθώριο.
                    Στο κοινωνικό περιθώριο βρέθηκαν μετανάστες του 50 και του 60 που ακόμα και σήμερα ούτε σωστά Ελληνικά μιλάνε ούτε και αγγλικά..

                    Comment


                      Originally posted by pan_k7 View Post
                      @ panultimate:Η άποψη που εξέφρασα είναι προσωπική και δεν περιμένω από όλους να την ενστερνιστούν. Οπότε χαρακτηρισμοί προς εμένα του τύπου Ελληνάρα σου τους επιστρέφω. Σε περίπτωση λοιπόν που μεταναστεύσω και εγώ (πολύ πιθανό πλέον μετά τις τελευταίες εξελίξεις) θέλω να συνενοούμαι με τα παιδιά μου στα ελληνικά. Το να μιλάς τη μητρική σου γλώσσα φίλε μου δεν είναι περιθωριοποίηση, αντιθέτως είναι διατήρηση της ταυτότητας σου.........................

                      Comment


                        δεν είχα σκοπό να σε προσβάλλω, ειλικρινά.
                        Σου ζητώ συγγνώμη αν "ακούστηκε" έτσι.
                        Απλά έχω στο μυαλό μου παιδιά Ελληνοαυστραλών και Ελληνοαμερικανών ντυμένα τσολιάδες και καραγκούνες και τρέμω.
                        Και έχω συγγενικές μου περιπτώσεις που σου λέω, και τα παιδιά μετά από χρόνια εκμυστηρεύονταν πόσο ντροπή ένιωθαν να είναι ντυμένα σα καρναβάλια και όχι να είναι normal όπως τα αυστραλεζάκια ή τα αμερικανάκια.

                        Comment


                          γεννήθηκα αυστραλία και ήρθαμε στην ελλάδα εγώ 10 χρονών η αδελφή μου 13 (τώρα είμαι 40 και έχω ένα παιδί τριών και ένα βρέφος).
                          ήμασταν καλοί μαθητές εκεί, εδώ δεν καταφέραμε ποτέ να προσαρμοστούμε πλήρως,
                          μας φάνηκαν κάπως αυτοί οι μίζεροι δάσκαλοι που τραβάγανε αυτιά, οι γυμνές αίθουσες και πολλά άλλα παράξενα που δεν είχαμε ξαναδεί.
                          επίσης στην ελλάδα πάντα ήμασταν "οι αυστραλοί" και μας φερόντουσαν διαφορετικά.
                          όχι μόνο σε εμάς τα παιδιά, αλλά και στους γονείς μου που τους χρεώνανε ότι ήθελαν γιατί "είσαστε αυστραλοί, έχετε λεφτά".

                          αυτό που θέλω να πω είναι πως οποιαδήποτε αλλαγή προς οποιαδήποτε κατεύθυνση είναι δύσκολη και τραυματική, ιδίως για τα παιδιά.
                          γι'αυτό και εμείς θα φύγουμε για αυστραλία μόνο αν μείνουμε τελείως άφραγκοι και έχει ισοπεδωθεί η χώρα.
                          παρόλο που δεν πέρασε μέρα στην ζωή μου που να μην σκέφτηκα πως θα ήμουν αν είχα μείνει αυστραλία,
                          δεν θέλω να μεταναστεύσω πάλι.

                          Comment


                            Δεκτή η συγγνώμη σου. Συμφωνώ μαζί σου ότι η καραγκούνα και τα τσολιαδάκια είναι γελοιότητα .

                            Προσωπικά πιστεύω ότι πρέπει να υπάρχει μια ισορροπία στην αφομοίωση των παιδιών. Εξάλλου στα ελληνο-αυστραλέζικα σχολεία πιο πολύ αγγλικά μαθαίνουν παρά Ελληνικά. Ακόμα και αυτά τα λίγα Ελληνικά καλό είναι να τα μαθαίνουν..

                            Αυτό που με προβληματίζει περισσότερο είναι ότι οι Έλληνες έχουμε βγάλει κακό όνομα διεθνώς πλέον ως τεμπέληδες και διεφθαρμένοι εξαιτίας των ανίκανων πολιτικών που ψηφίζαμε τόσα χρόνια. Επομένως οι Αυστραλοί εργοδότες ίσως κάνουν δεύτερες σκέψεις όσον αφορά την πρόσληψη Ελλήνων ή Αυστραλών με ελληνική προϋπηρεσία.

                            Comment


                              Ας αλλάξω λίγο το κλίμα στην συζήτηση...
                              Μήπως γνωρίζει να μου απαντήσει κάποιος αν στα δημόσια εκεί σχολεία πληρώνουμε κάτι και αν ναι τι;
                              Διάβασα σε προηγούμενες απαντήσεις και κατάλαβα ότι πληρώνουμε 2000 δολαρια το τρίμηνο. Ξαδέρφια μου μου είπαν ότι κάτι τέτοιο δεν ισχύει,είναι υπερβολικό ποσό. Τελικά τι ισχύει , για τα δημοσια σχολεία ρωτάω...

                              Comment


                                Australia

                                Originally posted by irene View Post
                                Ας αλλάξω λίγο το κλίμα στην συζήτηση...
                                Μήπως γνωρίζει να μου απαντήσει κάποιος αν στα δημόσια εκεί σχολεία πληρώνουμε κάτι και αν ναι τι;
                                Διάβασα σε προηγούμενες απαντήσεις και κατάλαβα ότι πληρώνουμε 2000 δολαρια το τρίμηνο. Ξαδέρφια μου μου είπαν ότι κάτι τέτοιο δεν ισχύει,είναι υπερβολικό ποσό. Τελικά τι ισχύει , για τα δημοσια σχολεία ρωτάω...
                                Gia sou irene...sto secondary school ta exoda einai i endimasia kai ta papoutsia pou exei to sxolio, ta vivlia, kai kapoia alla mikra exoda opos fotografies klp...to idio isxii kai gia to primary school mono pou ekei plironis kai ena poso analoga tin taxi gia ena programa athlisis kai epimorfosis...episis plironis kai grafiki ili kai sta 2 sxolia...

                                Comment

                                Working...
                                X