Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σχετικά με τα νεοφερμένα παιδιά σχολικής ηλικίας απο Ελλάδα στην Αυστραλία

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #61
    Originally posted by vdoxy71 View Post
    από ότι μου είπε και μια φίλη μου στην Μελβούρνη γύρω στις 6000 ευρώ
    sorry dollars

    Comment


      #62
      Originally posted by vdoxy71 View Post
      sorry dollars


      αυτο το φοβομουν....ευχαριστω

      Comment


        #63
        Originally posted by louizianna View Post
        ερωτηση ...εμαθα οτι οι δωρεαν θεσεις ειναι μονο για μονιμους κατοικους αυστραλιας...για αυτους που δεν ειναι ποσο παει το μαλλι αραγε;
        τι ενοεις μονιμος κατοικος αν ερθεις ΝΟΜΙΜΑ εισαι ΜΟΝΙΜΟς εγω ειμαι10 μερες εδω και εφυγα για ΕΛΛΑΔΑ το 1971 μην σε περνει απο κατω

        Comment


          #64
          Originally posted by κωστας γαργαλιανοι View Post
          τι ενοεις μονιμος κατοικος αν ερθεις ΝΟΜΙΜΑ εισαι ΜΟΝΙΜΟς εγω ειμαι10 μερες εδω και εφυγα για ΕΛΛΑΔΑ το 1971 μην σε περνει απο κατω


          κωστα καταρχας σου ευχομαι οτι καλυτερο εκει που εισαι και να βρεις αυτο που η ελλαδιτσα μας δεν σου εδωσε.μονιμος εννοω οτι εισαι λιγοτερο απο 2 χρονια εκει...ετσι δεν λενε; οτι για να δηλωσεις μονιμη κατοικια πρεπει να εισαι τουλαχιστον 2 χρονια μεσα; να πω οτι εμεις δεν ειμαστε υπηκοοι και δεν ξερω αν μπορεις με το που θα δηλωσεις μονιμη εργασια να πανε τα παιδια σου σχολειο ετσι απλα χωρις να πληρωσεις ενα καρο λεφτα...και μιλαω για τα δημοσια ...ο συζυγος (ο νικολας μου) κατεβαινει κατω με τουριστικη και εχει καποιες προτασεις για δουλεια.δεν εχει κλεισει τιποτε ακομα , θελει πρωτα να τσεκαρει τι παιζει..αν τελικα προσληφθει μπορουμε να τον ακολουθησουμε; εμεις ειχαμε σκοπο να μεινουμε πισω για κανα 2χρονο....σκεφτομαι οτι αν θελω 10000 το χρονο για τα παιδια θα ειμαστε πολυ στριμωγμενα αν οχι απελπισμενοι..οχι πως εδω δεν ειμαστε...αλλα ξερεις κοιταμε την πιο ανωδυνη λυση για ολους μας..

          Comment


            #65
            Originally posted by louizianna View Post
            κωστα καταρχας σου ευχομαι οτι καλυτερο εκει που εισαι και να βρεις αυτο που η ελλαδιτσα μας δεν σου εδωσε.μονιμος εννοω οτι εισαι λιγοτερο απο 2 χρονια εκει...ετσι δεν λενε; οτι για να δηλωσεις μονιμη κατοικια πρεπει να εισαι τουλαχιστον 2 χρονια μεσα; να πω οτι εμεις δεν ειμαστε υπηκοοι και δεν ξερω αν μπορεις με το που θα δηλωσεις μονιμη εργασια να πανε τα παιδια σου σχολειο ετσι απλα χωρις να πληρωσεις ενα καρο λεφτα...και μιλαω για τα δημοσια ...ο συζυγος (ο νικολας μου) κατεβαινει κατω με τουριστικη και εχει καποιες προτασεις για δουλεια.δεν εχει κλεισει τιποτε ακομα , θελει πρωτα να τσεκαρει τι παιζει..αν τελικα προσληφθει μπορουμε να τον ακολουθησουμε; εμεις ειχαμε σκοπο να μεινουμε πισω για κανα 2χρονο....σκεφτομαι οτι αν θελω 10000 το χρονο για τα παιδια θα ειμαστε πολυ στριμωγμενα αν οχι απελπισμενοι..οχι πως εδω δεν ειμαστε...αλλα ξερεις κοιταμε την πιο ανωδυνη λυση για ολους μας..
            εχεις δικιο με τουριστικη ειναι λιγο δυσκολο

            Comment


              #66
              Originally posted by κωστας γαργαλιανοι View Post
              εχεις δικιο με τουριστικη ειναι λιγο δυσκολο



              δεν λεω με τουριστικη...ετσι δεν κουβαλαω τα παιδια εκει κατω αλλα με σπονσορ.
              σε αυτην την περιπτωση πανε τα παιδια σχολειο με πληρωμη τα μαλλια της κεφαλης σου ή οχι;

              Comment


                #67
                Originally posted by louizianna View Post
                δεν λεω με τουριστικη...ετσι δεν κουβαλαω τα παιδια εκει κατω αλλα με σπονσορ.
                σε αυτην την περιπτωση πανε τα παιδια σχολειο με πληρωμη τα μαλλια της κεφαλης σου ή οχι;
                δεν ξερω να σου πω ξερω ομως οτι και αλλα παιδια που ηρθαν στο οκλι τα δεχθηκαν ΔΩΡΕΑΝ για του χρονου

                Comment


                  #68
                  Originally posted by louizianna View Post
                  δεν λεω με τουριστικη...ετσι δεν κουβαλαω τα παιδια εκει κατω αλλα με σπονσορ.
                  σε αυτην την περιπτωση πανε τα παιδια σχολειο με πληρωμη τα μαλλια της κεφαλης σου ή οχι;
                  αν είσαι μόνιμος κάτοικος έχεις βοήθηματα αλλά και φοροαπαλλαγές για τους παιδικούς σταθμούς και τα σχολεία.

                  Για να είσαι μονιμος κάτοικος πρέπει να έχεις κάποια permanent resident visa.

                  Συνήθως το sponsoring που σου κάνουν οι εργοδότες ειναι για temporary visa (subclass 457) η οποια βγαίνει πολύ γρήγορα (1 μήνα), έχει ισχύ για μεχρι 4 χρόνια αλλά δε σου δινει σχεδόν κανένα δικαιωμα και προνομιο.

                  Πόσο είναι τα παιδιά σου; Αν είναι σε ηλικία σχολείου νομιζω θα είναι όλα δωρέαν. Αυτοί που ειναι πανάκριβοι ειναι οι παιδικοί σταθμοί και συγκεκριμένα τα day cares (οι οποιοι κρατάνε τα παιδιά μέχρι τις 6 το απόγευμα - απαραίτητο για εργαζόμενους). Εδώ στο Sydney αυτοί που είδαμε στην περιοχή είναι στα $80 ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ (περιλαμβάνει και φαγητό)

                  Αν έχεις PR visa τα μισά τα πληρώνει το κράτος. Αν είσαι με temporary visa τα πληρώνεις όλα εσύ...

                  Comment


                    #69
                    Originally posted by vdoxy71 View Post
                    Ευχαριστώ για την πληροφορία... ποιες τάξεις είναι σε αυτό το σχολείο; Έχει και λύκειο ;
                    εδω ειναι εξηταξια τα σχολεια δηλ γυμνασιο λυκιο

                    Comment


                      #70
                      12 grades.. 2000 each term if you got student visa doesn't mater if you enrol your kid in the public or state school.....
                      I am who I am, and who doesn't like it , can turn and walk away.
                      :victory: :victory:

                      Comment


                        #71
                        Originally posted by joeblackaustralia View Post
                        12 grades.. 2000 each term if you got student visa doesn't mater if you enrol your kid in the public or state school.....



                        2000 καθε 3μηνο; εχω 2 πιτσιρικια δηλαδη 4000 το 3μηνο;...ε τωρα ειναι που δεν υπαρχει περιπτωση να παω.....

                        Comment


                          #72
                          Παιδιά καλησπέρα σας!Να διευκρινίσω ότι δεν έχω καμία σχέση με τον γνωστό Πάγκαλο και ούτε θα ήθελα να έχω.Σκέφτομαι κι εγώ την μετανάστευση στην Αυστραλία . Έχω 2παιδιά11και 12 ετών.Η κόρη μου θα πάει του χρόνου γυμνάσιο και ο γιός μου στην έκτη.Με ενδιαφέρουν πληροφορίες για τα σχολεία.Αγγλικά μιλάν απλά.Ευχαριστώ.

                          Comment


                            #73
                            Originally posted by pagalos spiros View Post
                            Παιδιά καλησπέρα σας!Να διευκρινίσω ότι δεν έχω καμία σχέση με τον γνωστό Πάγκαλο και ούτε θα ήθελα να έχω.Σκέφτομαι κι εγώ την μετανάστευση στην Αυστραλία . Έχω 2παιδιά11και 12 ετών.Η κόρη μου θα πάει του χρόνου γυμνάσιο και ο γιός μου στην έκτη.Με ενδιαφέρουν πληροφορίες για τα σχολεία.Αγγλικά μιλάν απλά.Ευχαριστώ.
                            Γεια σου Σπύρο.

                            Το βασικότερο θέμα είναι με τι είδους βίζα θα έρθεις στην αρχή και σε ποια πολιτεία θα έρθεις.

                            Από την έρευνα μου πάντως φαίνεται ότι σε όλες σχεδόν τις πολιτείες (εκτός από NSW και ACT) τα δημόσια σχολεία είναι δωρεάν ακόμα και για αυτούς που δεν έχουν βίζα μόνιμου κατοίκου.

                            Τα ιδιωτικά είναι (όπως παντού) πανάκριβα

                            Με τα αγγλικά τα παιδιά δε θα έχουν κανένα πρόβλημα. Φίλος μου είχε πάει στη Γερμανία όταν ήταν 5η δημοτικού χωρίς να ξέρει λέξη Γερμανικών... Δυσκολεύτηκε στην αρχή, αλλά μέσα σε λίγους μήνες ήταν εντάξει. Εφόσον τα παιδιά σου έχουν ήδη υπόβαθρο, δε θα υπάρχει καμία ιδιαιτερη δυσκολία

                            Comment


                              #74
                              Gia student visa toulaxiston sto QLD to immigration thelei COE confirmation of enrolment app state or private schools ta fees sinai 2000$ ana term kana renew tin visa mou last september kai etsi egine.Tora merika kai idika katholika sxoleia an pas kai miliseis me tous principals voithane me pollous tropous opoios endiaferete gia QLD na mou stili pm gia na tou dwso skype.
                              I am who I am, and who doesn't like it , can turn and walk away.
                              :victory: :victory:

                              Comment


                                #75
                                Καλησπέρα,
                                1. Αν οι γονείς είναι με student Visa και τα παιδιά έρθουν στην Αυστραλία στη μέση της σχολικής χρονιάς ή προς το τέλος της είναι υποχρεωμένα να πάνε σχολείο άμεσα;

                                2. Μπορεί ένα παιδί να μην πάει σχολείο για μία σχολική χρονιά;

                                3. Σε κάθε περίπτωση, από τη στιγμή που θα πάνε σχολείο, θα πρέπει να πληρώνουμε 2000 το term ανά παιδί; Αυτό ισχύει για όλες τις πόλεις; Τα χρήματα αυτά τα δίνεις από την αρχή του σχολικού έτους, τα δίνεις στην αρχή του κάθε term ή τα δίνεις ανά μήνα;
                                Ευχαριστώ

                                Comment

                                Working...
                                X