Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σχετικά με τα νεοφερμένα παιδιά σχολικής ηλικίας απο Ελλάδα στην Αυστραλία

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by MARINAM View Post
    και τα δημοσια Αυστραλεζικα σχολεια μια χαρα ειναι τουλαχιστον για αρχη!!! κι αν θελεις να μην ξεχασουν τα παιδια τα Ελληνικα υπαρχουν και τα αντιστοιχα φροντηστηρια με λιγα χρηματα!!!
    “Nothing is forever”

    Comment


      σχετικα με τα σχολεια των παιδιων μας....(οσοι δεν ειμαστε υπηκοοι)

      Γεια σας...θα ηθελα να ανοιχτει ενα θεμα που πιστευω ενδιαφερει κοσμο αρκετο που κατεβαινει Αυστραλια χωρις υπηκοοτητα....το θεμα των σχολειων των παιδιων μας....μικρα μεγαλα....

      εχοντας κατεβει ο συζυγος πρωτα ,με φοιτητικη βιζα, εχουμε μπει στη διαδικασια να ψαχνουμε για σχολειο των παιδιων μας(8,5 και 4,5 χρονων) μιας και σκεφτομαστε να κατεβουμε κι εμεις συντομα....αν καποιος εχει κατεβει με παιδια ή τα εχει παρει μετα...αν μπορει ας παραθεσει την εμπειρια του εδω να γνωριζουμε καποια πραγματα οπως τιμες(που αν κρινω απο τις απαντησεις παιζει ρολο και με τι βιζα εχετε κατεβει),τι χαρτια χρειαζονται και αν υπαρχουν καποια εξτρα εξοδα π.χ. για στολες,διατροφη,αθληματα κ.τ.λ.....εγω μεχρι στιγμης ειμαι σε επικοινωνια μεσω e-mails με καποια σχολεια στο Oakleigh.Θα φροντισω να επισκεφτει και καποια απο αυτα ο συζυγος απο κοντα για πιο σιγουρα,.....και οταν θα εχω σιγουρες απαντησεις θα τις παραθεσω.....μιλαω παντα για goverment schools.......

      Comment


        Originally posted by alkat View Post
        Γεια σας...θα ηθελα να ανοιχτει ενα θεμα που πιστευω ενδιαφερει κοσμο αρκετο που κατεβαινει Αυστραλια χωρις υπηκοοτητα....το θεμα των σχολειων των παιδιων μας....μικρα μεγαλα....

        εχοντας κατεβει ο συζυγος πρωτα ,με φοιτητικη βιζα, εχουμε μπει στη διαδικασια να ψαχνουμε για σχολειο των παιδιων μας(8,5 και 4,5 χρονων) μιας και σκεφτομαστε να κατεβουμε κι εμεις συντομα....αν καποιος εχει κατεβει με παιδια ή τα εχει παρει μετα...αν μπορει ας παραθεσει την εμπειρια του εδω να γνωριζουμε καποια πραγματα οπως τιμες(που αν κρινω απο τις απαντησεις παιζει ρολο και με τι βιζα εχετε κατεβει),τι χαρτια χρειαζονται και αν υπαρχουν καποια εξτρα εξοδα π.χ. για στολες,διατροφη,αθληματα κ.τ.λ.....εγω μεχρι στιγμης ειμαι σε επικοινωνια μεσω e-mails με καποια σχολεια στο Oakleigh.Θα φροντισω να επισκεφτει και καποια απο αυτα ο συζυγος απο κοντα για πιο σιγουρα,.....και οταν θα εχω σιγουρες απαντησεις θα τις παραθεσω.....μιλαω παντα για goverment schools.......

        Και εμείς ενδιαφερόμαστε πολύ για αυτό το θέμα. Τα παιδιά μας ειναι 3,5 και 6,5 χρονών. Έχω διαβάσει διάφορες πληροφορίες σκόρπιες και εδώ και σε αυστραλέζικα site. Άν μπορεί κάποιος να μας δώσει ολοκληρωμένες πληροφορίες θα ήταν πολύ βοηθητικό για μας.

        Comment


          Δημοτικο Clarinda Primary School - Clarinda, Victoria

          Γυμνασιο http://www.westallsc.vic.edu.au/
          ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΗ COPY-PASTE............. "ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ....... !!!!!!!"

          Comment


            Originally posted by ssggeeoorrgg View Post
            Και εμείς ενδιαφερόμαστε πολύ για αυτό το θέμα. Τα παιδιά μας ειναι 3,5 και 6,5 χρονών. Έχω διαβάσει διάφορες πληροφορίες σκόρπιες και εδώ και σε αυστραλέζικα site. Άν μπορεί κάποιος να μας δώσει ολοκληρωμένες πληροφορίες θα ήταν πολύ βοηθητικό για μας.

            ssggeeoorrgg εχω καποιες αναμεικτες πληροφοριες...επειδη δεν ειναι ξεκαθαρες ακομα...αν θες στειλε πμ να σε ενημερωσω καπως....οταν θα βγει πορισμα θα το γραψω...

            Comment




              WEST ....αυτα τι ειναι?γραφουν καπου συγκεκριμενα τι ποσο πληρωνεις αν δεν εισαι υπηκοος??καθοδηγησε μας σε παρακαλω...αυτο μας ενδιαφερει....ευχαριστω πολυ!!!!!!

              Comment


                The National Plan for School Improvement | Better Schools

                Comment


                  Έχουμε στείλει σε διάφορα σχολεία διάφορες ερωτήσεις. Αυτό που μας έγραψαν είναι ότι μας συστήνουν η μεγάλη μας κόρη (6.5 χρ.) να παρακολουθήσει πρώτα σχολείο για την γλώσσα 6 μήνες και μετά να ξεκινήσει σε κανονικό σχολείο από Φεβρουάριο. Η άλλη επιλογή είναι να ξεκινήσει κατευθείαν τον Ιούλιο σε κανονικό σχολείο. Μπορεί κάποιος από δική του εμπειρία να μας πει τι νομίζει;

                  Comment


                    Originally posted by ssggeeoorrgg View Post
                    Έχουμε στείλει σε διάφορα σχολεία διάφορες ερωτήσεις. Αυτό που μας έγραψαν είναι ότι μας συστήνουν η μεγάλη μας κόρη (6.5 χρ.) να παρακολουθήσει πρώτα σχολείο για την γλώσσα 6 μήνες και μετά να ξεκινήσει σε κανονικό σχολείο από Φεβρουάριο. Η άλλη επιλογή είναι να ξεκινήσει κατευθείαν τον Ιούλιο σε κανονικό σχολείο. Μπορεί κάποιος από δική του εμπειρία να μας πει τι νομίζει;
                    καλησπέρα
                    και η δικιά μου η κόρη που είναι 13 πάει στο languange center να μάθει την γλώσσα μέχρι τέλος τους έτους το θεώρησα ποιό σωστό να τα μάθει πιο καλά άλλωστε του χρόνου συνεχίζει στήν επόμενη τάξη οπότε δεν είχε να χάσει τίποτα.
                    τον μικρό τον έβαλα κατευθείαν μεσα στήν τάξη που είναι Ε'δημ αλλά και πάλι οκ υπάρχει βοήθεια απο τους δασκάλους να ενταχθεί όσο πιο καλά γίνετε, και απλά κολυμπάει να τα μάθει (επειδή το συγκεκριμένο σχολείο δεν είχε κέντρο γλώσσας ξεχωριστά )αν είχε θα τον έβαζα και αυτόν!!!


                    Με κόπο αποκτά κανείς τις γνώσεις !!!

                    Comment


                      Για όσους βρίσκονται στη Μελβούρνη.

                      Ειδικό Σχολείο Ελληνικών για παιδιά που χρησιμοποιούν
                      τα Ελληνικά ως μητρική γλώσσα :


                      The Greek Community of Melbourne is a non-profit organisation est. in 1897, making it the oldest Greek organisation in Australia, and 2nd oldest in the diaspora.

                      Comment


                        Σχολεια στην Αυστραλια

                        Καλημερα - Καλησπερα σε ολους.

                        ο πατερας μου μενει και εργαζεται στην αυστραλια (Μελβουρνη) εδω και λιγα χρονια και αν ολα πανε καλα στα τελη αυτης της χρονιας θα βγαλει αυστραλεζικη υπηκοοτηκα ετσι ωστε να μπορο0με τα παιδια του να σπουδασουμε ''δωρεαν'' εκει.
                        Εγω εχω παρει την αποφαση να τελιωσω εκει το λυκειο.
                        Ετσι υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να φυγω το καλοκαιρι του 2015 με σκοπο να ξεκινησω την 2 λυκειου τον Φλεβαρη.
                        ( Στην Αυστραλια η σχολικη τους χρονια αρχιζει 1 Φλεβαρη και τελιωνει στις 22 Δεκεμβρη )
                        Μηπως καποιος ξερει παραπανω πληροφοριες για τα σχολεια εκει οπως '' αν ειναι πλ αυστηρα '' ''εαν η διδακτεα υλη τους ειναι πιο λιγη- πιο ευκολη σε σχεση με αυτη που εχουμε εδω''
                        Και γενικοτερα εαν κανεις μπορει να μου προτεινει καποιο καλο σχολειο στη Μελβουρνη.

                        Ευχαριστω πλ

                        Comment


                          Originally posted by VasiaL View Post
                          Καλημερα - Καλησπερα σε ολους.

                          ο πατερας μου μενει και εργαζεται στην αυστραλια (Μελβουρνη) εδω και λιγα χρονια και αν ολα πανε καλα στα τελη αυτης της χρονιας θα βγαλει αυστραλεζικη υπηκοοτηκα ετσι ωστε να μπορο0με τα παιδια του να σπουδασουμε ''δωρεαν'' εκει.
                          Εγω εχω παρει την αποφαση να τελιωσω εκει το λυκειο.
                          Ετσι υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να φυγω το καλοκαιρι του 2015 με σκοπο να ξεκινησω την 2 λυκειου τον Φλεβαρη.
                          ( Στην Αυστραλια η σχολικη τους χρονια αρχιζει 1 Φλεβαρη και τελιωνει στις 22 Δεκεμβρη )
                          Μηπως καποιος ξερει παραπανω πληροφοριες για τα σχολεια εκει οπως '' αν ειναι πλ αυστηρα '' ''εαν η διδακτεα υλη τους ειναι πιο λιγη- πιο ευκολη σε σχεση με αυτη που εχουμε εδω''
                          Και γενικοτερα εαν κανεις μπορει να μου προτεινει καποιο καλο σχολειο στη Μελβουρνη.

                          Ευχαριστω πλ
                          Να σου πω μερικά που εχω μάθει σχετικά με τα σχολεία, μιας και δουλεύω σε σχολείο του δημοσίου.
                          Όπως κατάλαβες υπάρχουν τα δημόσια και τα ιδιωτικά. Αν υπάρχουν τα φράγκα τότε πας σε ιδιωτικό, και διαλέγεις με τα κριτήρια του πιο είναι αυτό που σου αρέσει. Ολα κάνουν μέρες για το κοινό και μπορεί κάποιος να τα επισκεφτεί, να δεί τις εγκαταστάσεις τους και να ρωτήσει οτι του κατέβει. Εαν δεν υπάρχουν τα φράγκα τότε αναγκαστατικά πας σε δημόσιο. Δεν διαλέγεις αλλά πας στο πλησιέστερο στο σπίτι σου σε ευθεία γραμμή στο χάρτη. Εαν το σπίτι σου είναι σε περιοχή κακόφημη τότε να περιμένεις και το σχολείο να είναι κακόφημο, αλλά αυτό δεν αποτελεί και απαραίτητα κριτήριο οτι θα είναι και γενικά κακό σχολείο. Όμως επειδή το πλησιέστερο μπορεί για χ, Ψ λόγους να μην σε κάνει δεκτό, ετσι κι αλλιώς κάνεις αίτηση σε μερικά και διαλέγεις απο αυτά που σου απάντησαν θετικά.
                          Ετσι κι αλλιώς δεν έχουν καμία μα καμία σχέση με τα σχολεία όπως τα ξέρουμε στο πατρίδα. Σύντομα θα αναρωτιέσαι και εσυ γιατί γκρινιάζουν αυτοί εδω όταν δεν έχουν καταλάβει πόσο καλά είναι.
                          Μια τεράστια διαφορά. Και το δημόσιο εδω θα κοστίσει κάτι τις το χρόνο ή κατα την διάρκεια. Οχι πολύ μα κάτι. Μια άλλη: Ετοιμάσου για στολή. Εδω δεν πάνε με πολιτικά ρούχα, οτι του κατέβει το μυαλό ή η τσέπη ο καθένας. Υπάρχουν ειδικές μέρες που φοράς οτι θες και αυτό αφού κάνεις δωρεά ενα απο τα νομίσματα που μοιάζουν χρυσά: του ενός ή των δυο δολαρίων (gold coin donation). Υπάρχουν επίσης τεράστιες ευκαιρίες για πρόσβαση σε πολύ καλές αθλητικές εγκαταστάσεις όλων των σπορ, πολυήμερες εκδρομές στο εσωτερικό και εξωτερικό, ειδικές τάξεις για χορό, θέατρο, μουσική, μαγειρική, κατασκευές με πυλό, ξύλο, μέταλλο κ.α.
                          Ζήτησε απο τον πατέρα σου λοιπόν να επισκεφτεί τις μέρες που είναι ανοικτά για το κοινό μερικά σχολεία που είναι πιθανά να σε δεχτούν ώστε να κάνετε τις ανάλογες αιτήσεις. Την ημέρα της επίσκεψης μπορεί να μάθει ολα τα διαφορετικά πράγματα που μπορείς να κάνεις και να μάθεις στο σχολείο πριν τελειώσεις και μερικά σχολεία κάνουν την διαφορά σε αυτό.
                          Εδω δεν τρελαίνονται να περάσουν στο Πανεπιστήμιο αλλά πριν κάν τελειώσουν το σχολείο να εχουν μάθει κάτι χρήσιμο, όπως να δουλεύουν το ξύλο, το μέταλλο, τον τόρνο, τους υπολογιστές κ.α.
                          Μάλιστα μερικά σχολεία σου δίνουν την δυνατότητα να αποχτήσεις και τα απαραίτητα διπλώματα πριν αποφοιτήσεις εστι ώστε να μπορείς να βρείς μια δουλειά πολύ πιο γρήγορα ή για τα καλοκαίρια, σαββατοκύριακα κτλ
                          --Ερώτηση: Τι την θες την πρώτη λυκείου εκεί, μιας και θα έρθεις που θα έρθεις.
                          Υπομονή και επιμονή patriotes.

                          Comment


                            Πατριωτάκια γειά σας,

                            το νερό μπαίνει στ'αυλάκι, περιμένουμε τη βιζα και το πρόγραμμα λέει με το καλό μετά την Πρωτοχρονιά να κατεβούμε. Η δουλειά ευτυχώς έχει βρεθεί και θα πρέπει να μείνουμε περίπου τρεις μήνες στη Μελβούρνη για μετεκπαίδευση και μετά να πάμε Rockhampton, Queensland.

                            Έχουμε τρια παιδιά που θα αρχίσουν το Σεπτέμβρη στην Ελλάδα τη δευτέρα Γυμνασίου, έκτη δημοτικού και νήπιο. Τα μεγαλύτερα έχουν όσες γνώσεις αγγλικών τους δίνουν τα φροντιστήρια. Θα κοιτάξουμε μέχρι το Δεκέμβρη να κάνουμε κάποια μαθήματα στο σπίτι αντί για φρονιστήριο προσανατολισμένα πάνω σε φρασεολογίες της καθημερινότητας και ορολογία του σχολείου σε μαθηματικά, φυσική, γραμματική κλπ.

                            Από όσα έχω διαβάσει εδώ βρίσκω χρήσιμο να εκμεταλευτούμε για το τρίμηνο της Μελβούρνης τα Language Schools. Αν έχω καταλάβει σωστά ανάλογα με το επίπεδο του κάθε παιδιού θα μπει σε κάποιο τμήμα όπου δεν ακολουθείται το κανονικό πρόγραμμα των σχολείων; Εαν ισχύει αυτό, υποθέτω οτι φτάνοντας στο Rockhampton για το δεύτερο term θα πρέπει τα παιδιά να ξανακάνουν τις περσινές τάξεις τους αφού δεν αρχίζουν το κανονικό πρόγραμμα από την αρχή της χρονιάς. Από την άλλη εαν τα γράψουμε από το Φεβρουάριο στο κανονικό σχολείο υπάρχει εξασφάλιση οτι δεν θα χάσουν χρονιά στη Μελβούρνη ή στο Ροκχαμπτον; Ή μήπως καλύτερα να ξανακάνουν την περσινή τάξη ώστε να μπορούν να επικεντρωθούν περισσότερο στα αγγλικά; Έχει κάποιος-α ανάλογη εμπειρία να μας βοηθήσει;

                            Keep calm because impossible is nothing.

                            Comment


                              Originally posted by pk12 View Post
                              Πατριωτάκια γειά σας,

                              το νερό μπαίνει στ'αυλάκι, περιμένουμε τη βιζα και το πρόγραμμα λέει με το καλό μετά την Πρωτοχρονιά να κατεβούμε. Η δουλειά ευτυχώς έχει βρεθεί και θα πρέπει να μείνουμε περίπου τρεις μήνες στη Μελβούρνη για μετεκπαίδευση και μετά να πάμε Rockhampton, Queensland.

                              Έχουμε τρια παιδιά που θα αρχίσουν το Σεπτέμβρη στην Ελλάδα τη δευτέρα Γυμνασίου, έκτη δημοτικού και νήπιο. Τα μεγαλύτερα έχουν όσες γνώσεις αγγλικών τους δίνουν τα φροντιστήρια. Θα κοιτάξουμε μέχρι το Δεκέμβρη να κάνουμε κάποια μαθήματα στο σπίτι αντί για φρονιστήριο προσανατολισμένα πάνω σε φρασεολογίες της καθημερινότητας και ορολογία του σχολείου σε μαθηματικά, φυσική, γραμματική κλπ.

                              Από όσα έχω διαβάσει εδώ βρίσκω χρήσιμο να εκμεταλευτούμε για το τρίμηνο της Μελβούρνης τα Language Schools. Αν έχω καταλάβει σωστά ανάλογα με το επίπεδο του κάθε παιδιού θα μπει σε κάποιο τμήμα όπου δεν ακολουθείται το κανονικό πρόγραμμα των σχολείων; Εαν ισχύει αυτό, υποθέτω οτι φτάνοντας στο Rockhampton για το δεύτερο term θα πρέπει τα παιδιά να ξανακάνουν τις περσινές τάξεις τους αφού δεν αρχίζουν το κανονικό πρόγραμμα από την αρχή της χρονιάς. Από την άλλη εαν τα γράψουμε από το Φεβρουάριο στο κανονικό σχολείο υπάρχει εξασφάλιση οτι δεν θα χάσουν χρονιά στη Μελβούρνη ή στο Ροκχαμπτον; Ή μήπως καλύτερα να ξανακάνουν την περσινή τάξη ώστε να μπορούν να επικεντρωθούν περισσότερο στα αγγλικά; Έχει κάποιος-α ανάλογη εμπειρία να μας βοηθήσει;

                              Οταν με το καλό κατεβείτε
                              και αφου καταλήξετε σε ποια περιοχή και σε ποιό σχολείο θα γράψετε τα παιδιά σας
                              αυτοί με τήν σειρά τους θα κάνουν κάποια μικρά τέστ αγγλικών και ανάλογα το επίπεδο
                              θα σας πούν, δεν είναι απόλυτο ο,τι θα κάνουν πάλι την ίδια τάξη
                              τα δικά μου συνέχισαν κανονικά στήν τάξη που έπρεπε να πάνε και τα αγγλικά
                              τους δεν ήταν άριστα απλά είχαν κάποιες μικρές γνώσεις βάσει φροντιστηρίων της
                              Ελλάδας οπότε μην αγχώνεστε.
                              Με κόπο αποκτά κανείς τις γνώσεις !!!

                              Comment

                              Working...
                              X