Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία (VIII)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #16
    Originally posted by elbag View Post
    καλησπέρα, είμαι και εγώ καινούριο μέλος στην παρέα σας. με τον σύζυγο μου αποφασίσαμε να ψάξουμε την διαδικασία μήπως και μπορέσουμε να έρθουμε στην Αυστραλία αλλά με τα τόσα που διαβάσαμε χαθήκαμε. νομίζω ότι το πρώτο που έχουμε να κάνουμε είναι να δώσει για την πιστοποίηση γλώσσας. ξέρετε αν το lower του michigan γίνεται δεκτό ή θα πρέπει και εγω να δώσω; και κάτι ακόμα εγώ είμαι καθηγήτρια φυσικής αγωγής, βρήκα το επάγγελμα μου στη λίστα, ο άντρας μου όμως είναι στρατιωτικός στην αεροπορία με ειδικότητα συντηρητής εγκαταστάσεων. μήπως μπορεί κάποιος να μας πεί που θα πρέπει να κοιτάμε και στη λίστα αλλά και για να βρεί δουλειά.θεωρητικά πάντα πως είναι πιο εύκολα να πάρει κάποιος την βίζα.πρώτα ο ένας και μετά ο άλλος με το παιδί ή όλοι μαζί;κάθε βοήθεια δεκτή. σας ευχαριστώ
    Από όσα ξέρω εδώ μέσα, στο Down Under μόνο IELTS/TOELF.. Το lower είτε είναι του Michigan είτε είναι του Cambridge δε γίνονται δεκτά.. Για ακαδημαϊκούς σκοπούς από όσο θυμάμαι ότι διάβασα στο www.immi.gov.au -επίσημη ιστοσελίδα Υπουργείου Μετανάστευσης- γίνεται δεκτό και το CAE (Certificate in Advanced English). Όσο για τη Βίζα νομίζω υπάρχει Βίζα για ολόκληρη την οικογένεια, έτσι ώστε να μη χρειάζεσαι να βγάζεις σε όλους από μια! Αν κάνω λάθος σε κάτι από όλα τα παραπάνω ας με διορθώσει κάποιος
    Είναι πολλές οι 622 μέρες;

    Comment


      #17
      Originally posted by maria12 View Post
      Απολύτως ανακριβές αυτό που αναφέρεις.
      Βρίσκεις παντού υγρό φακών, σε όλα τα φαρμακεία ή chemist shops, χωρίς συνταγή γιατρού και σε εξευτελιστικές τιμές: πακέτο υγρων Bauchs&Lomb (3*335ml) ~ 14$
      δεν το αναφερω, ρωταω αν θυμαται κανεις αν το εχει γραψει καποιος παλιοτερα, καποιος ειχε πει κατι σχετικο αλλα μαλλον θα ελεγε οτι η αγορα φακων επαφης θελει συνταγη και οχι το υγρο ...

      εν παση περιπτωσει ευχαριστω για την πληροφορια
      Diversification, innovation and adaptability are always the Keys to success...

      Comment


        #18
        γεια σας ειμαι Αρχιτεκτων Μηχανικος και ενδιαφερομαι να μεταναστευσω στην Αυστραλια μπορει καποιος να βοηθησει και να μουπει τι πρεπει να κανω?Εχω δει καποια πραγματα αλλα δεν ξερω πως να αρχισω
        θέλει αρετή και τόλμη η ελευθερία

        Comment


          #20
          Originally posted by Giannis78 View Post
          Γειά σας,
          μετά απο πολύ καιρό , βρήκα τον πολυπόθητο εύκολο θα έλεγα τρόπο για να μεταναστεύσω στην Αυστραλία.
          Αυτός είναι πάρα πολύ απλός και τον χρησιμοποιούν οι Πακιστανοί, οι Ινδοί, οι Κινέζοι και όλοι γενικά οι Ασιάτες και ξένοι που θέλουν να μεταναστεύσουν στην όμορφη ήπειρο της Ωκεανίας.
          Φυσικά δεν θα ακούσετε κανέναν να σας τον λέει ,ούτε θα βρείτε κανέναν να σας καθοδηγήσει εύκολα στην όλη διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσετε για να είστε μόνιμος πολίτης Αυστραλίας.
          Μη φοβάστε όμως, δεν είναι τίποτα το ακατόρθωτο και ούτε θα απαιτηθεί απο εκ μέρους σας ένα κάρο λεφτά για να αποκτήσετε την Αυστραλέζικη Υπηκοότητα. Απλά είναι μια μικρή διαδικασία που όλοι όσοι θέλουν να μεταναστεύσουν μόνιμα εκεί, ακολουθούν και τίποτε άλλο.
          Αν λοιπόν σας ενδιαφέρει επικοινωνείστε με τα παρακάτω τηλέφωνα 2641071558 και 6946719857 και ζητήστε τον Γιάννη και όλες σας οι απορίες θα σας λυθούν αμέσως!

          Σημείωση: ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΝΟΜΙΜΑ, ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΠΡΟΣΩΡΙΝΗΣ ΚΑΙ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΜΟΝΙΜΗΣ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΗΣ ,ΜΕ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΕΡΓΑΣΙΑΣ!!!

          Μια βοήθεια για όλους εκείνους που θέλουν ένα καλύτερο αύριο!!!
          Πήρα μόλις πριν από λίγο τον Γιάννη και .... δεν απάντησε ούτε στο σταθερό ούτε στο κινητό. Θα ξαναπροσπαθήσω αργότερα. Τα συμπεράσματα δικά σας!!!
          Η Σουηδία θέλει ΥΠΟΜΟΝΗ!!!

          Comment


            #21
            Originally posted by georgeman View Post
            Πήρα μόλις πριν από λίγο τον Γιάννη και .... δεν απάντησε ούτε στο σταθερό ούτε στο κινητό. Θα ξαναπροσπαθήσω αργότερα. Τα συμπεράσματα δικά σας!!!
            χμμμ... εγώ θέλω αποδείξεις για το αν είναι ένας registered migration agent της MARA, αλλιώς είναι απάτη και ελπίζω να γίνεται να κάνει κάποιος μήνυση
            Είναι πολλές οι 622 μέρες;

            Comment


              #22
              ευχαριστώ για την απάντηση .τα πτυχία των ελληνικών πανεπιστημίων είναι αναγνωρισμένα στην αυστραλία; ξέρει κανείς;και αν όχι τι πρέπει να κάνουμε. η οικογενειακή βίζα τι δικαιολογητικά απαιτεί;

              Comment


                #23
                Originally posted by elbag View Post
                ευχαριστώ για την απάντηση .τα πτυχία των ελληνικών πανεπιστημίων είναι αναγνωρισμένα στην αυστραλία; ξέρει κανείς;και αν όχι τι πρέπει να κάνουμε. η οικογενειακή βίζα τι δικαιολογητικά απαιτεί;
                σαφώς(???) και όχι! υπάρχει υπηρεσία αντίστοιχη του ελληνικού ΔΙΚΑΤΣΑ για να αναγνωρίσεις τα πτυχία σου και λέγεται Australian education International - National Office of Overseas Skills Recognition. Σου παραθέτω και το αντίστοιχο post του Agoriani:

                Γιός λοιπόν και ευτυχώς όλα καλά και υγιής. Να πω τώρα και το δυσάρεστο. Ήρθε η απάντηση απο το Overseas Qualification Unit και είναι αρνητική και στα 3 που έκανα αίτηση. Αρνητική με την έννοια οτι δεν μπορούν όπως λένε να αναγνωρίσουν τις σπουδές αυτές για τους εξής λόγους:
                Πρώτα έστειλα για τα 2 χρόνια σπουδές και το Certificate στην διοίκηση επιχειρήσεων σε ιδιωτικό "κολέγιο" (όπως τα λέγαμε τότε), και η απάντηση ήταν οτι δεν μπορούν να ολοκληρώσουν την αναγνώριση αυτή γιατι δεν συμπεριλαμβάνεται στο Country Education Profiles for Greece, publised by the Australian education International - National Office of Overseas Skills Recognition (AEI-NOOSR).
                Το ίδιο και για τις σπουδές και πιστοποίηση απο ΙΕΚ σαν τεχνικός δικτύων Η/Υ.
                Το τρίτο έφαγε άκυρο γιατι ήταν τεχνικός ασφαλείας αλλά οι σπουδές ήταν κάτω απο έτος και αυτός ήταν ο λόγος γιατι κάνουν αναγνώριση μόνο σε σπουδές πάνω απο έτος.
                Για τα άλλα 2 λοιπόν παρέχουν και ενα link το οποίο δεν υπάρχει πλέον αλλά φτάνοντας στο site που λένε μπορείς να βρείς το σωστό πλέον δρόμο αλλά πάλι φτάνεις σε τέλμα. Γιατι: Το link που παρέχουν είναι το http://aei.gov.au/AEI/Qualifications...on/Default.htm αλλά κάποια αλλαγή έχουν κάνει στο site και είναι σπασμένο link. Φτάνωντας όμως στο site αυτό και επιλέγοντας Educational Assesments φτάνεις στο σημείο που πρέπει να κάνεις εγγραφή και κάνεις και μετά ξαφνικά μόλις επιλέξεις την Ελλάδα σου ζητάνε 45 κάτι δολάρια για να δείς τι δεν κατάλαβα ακόμα. Μάλον για να δείς και κατεβάσεις την λίστα με τα εκπαιδευτικά ιδρύματα της Ελλάδας για τα οποία κάνουν αναγνώριση.
                Πάντως επειδή δεν με ενδιαφέρει και τόσο πολύ ώστε να δώσω τα 45, ούτε μου περισσεύουν, απο εκεί και κάτω δεν πήγα.
                Ας μην μου αναγνωρίζουν τίποτα απο τα κωλόχαρτα που έφερα απο την πατρίδα. Έτσι κι αλλιώς χαρτιά είναι και την αξία την παίρνουν απο μένα. Εγώ γνωρίζω τι γνωρίζω και γιατι είμαι άξιος. Αρκεί να βρώ και τον εργοδότη που να ποντάρει πάνω μου και στην προϋπηρεσία και τις γνώσεις μου.
                Τα λέω όμως για να ξέρουν πλέον οι πατριώτες που δεν έχουν πτυχία αλλά ποντάρουν σε πιστοποιήσεις και βεβαιώσεις σπουδών κολεγίων και άλλων, οτι νάναι, Ο Θεός να τα κάνει, εκπαιδευτικών ιδρυμάτων. Να αφήσω όμως ενα παράθυρο και να πω οτι ίσως η Australian Computer Society να ολοκληρώνει αναγνώριση για σπουδές στα ΙΕΚ. Δεν θα το κάνω όμως, ακόμα οχι τουλάχιστον.
                Όπως εχω προαναφέρει ξεκινάω σπουδές στις 18 Ιουλίου στο τοπικό TAFE και φιλοδοξώ να περάσω μερικά απο τα μαθήματα με αξιολόγηση γιατι τα γνωρίζω εκ πείρας. Το τμήμα θα είναι το Advance Diploma Computer Engineering. Είναι 2 χρόνια σπουδές και κανονικά ξεκινάει τον Φεβρουάριο. Τώρα πως με βάζουν τον Ιούλιο εμένα δεν το έχω καταλάβει αλλά δεν ρώτησα γιατι εφόσον έγινε και το ήθελα. Όταν καταλάβω ή μάθω θα σας πω. Το κόστος είναι περίπου 2 χιλιάρικα το χρόνο συν κάτι ψηλά για αναλώσιμα κ.λ.π. Όπως έγραψα παραπάνω ζήτησα δάνειο για τα 1500 απο αυτά και περιμένω απάντηση. Στο μεταξύ μου έδωσαν προσωρινό pass αλλά ας είναι προσωρινό, παίρνω κανονικά πρόσβαση στο online σύστημά τους.
                Είναι πολλές οι 622 μέρες;

                Comment


                  #24
                  Australia

                  Originally posted by Agoriani View Post
                  Συνέχεια του post για τα ερωτήματα και την επικοινωνία μας.
                  mipos einai efkolo na mou protinete mia metaforiki etairia yia na stilo ta pragmata mou Melbourne?..kai tilefono an einai efkolo parakalo...efxaristo ek ton proteron...

                  Comment


                    #25
                    Originally posted by jojos71 View Post
                    mipos einai efkolo na mou protinete mia metaforiki etairia yia na stilo ta pragmata mou Melbourne?..kai tilefono an einai efkolo parakalo...efxaristo ek ton proteron...
                    από παλιότερο post του agoriani
                    30 + Years Working Experience We are certified as Authorised Economic Operator (AEO) since October 2013. Transportation Company Our History...

                    Τα τηλ. τους είναι 211-1893600, 211-1893608 στον Πειραιά και 2310-545212 στην Θεσσαλονίκη. Το mail τους είναι info@cagobook.gr

                    ΥΓ: Ενημέρωσέ μας τι παιζει.

                    Comment


                      #26
                      ΑΝΑΖΗΤΩΝΤΑΣ ΕΝΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΑΥΡΙΟ

                      ΟΝΟΜΑΖΟΜΑΙ ΣΠΥΡΟΣ, ΕΙΜΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ.
                      ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΑΝ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΔΩΣΕΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΕ ΘΕΜΑΤΑ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΗΣ ΣΤΗΝ ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ. ΑΠ'ΟΤΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΤΕ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΟΛΥ ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΚΑΙ ΟΛΑ ΜΑΣ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΒΟΥΝΟ.... ..... ΓΙΑΥΤΟ ΚΑΙ ΖΗΤΑΩ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ.

                      ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΙΑ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΜΕ 2 ΠΑΙΔΑΚΙΑ, Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΔΑΣΚΑΛΑ ΑΔΙΟΡΙΣΤΗ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΕΧΡΙ ΠΡΟΤΕΙΝΟΣ ΕΙΧΑ ΜΙΑ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΕΣΤΙΑΣΗΣ Η ΟΠΟΙΑ ΠΗΓΑΙΝΑ ΚΑΛΑ ΑΛΛΑ ΒΑΡΕΘΗΚΑ ΝΑ ΕΧΩ ΣΥΝΕΤΑΙΡΟ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ. ΜΕ ΤΙΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ ΤΗΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗΣ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΕΠΕΡΝΕ ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΑΠΟ'ΤΙ ΑΝΑΛΟΓΟΥΣΑΝ ΣΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΜΟΥ, ΔΟΥΛΕΥΑ 15 ΩΡΕΣ ΤΟ 24ΩΡΟ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ΜΟΥ ΑΦΗΝΕ ΚΕΡΔΟΣ "ΗΜΙΑΠΟΣΧΟΛΗΣΗΣ"!!!!!!
                      ΕΤΣΙ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑΜΕ ΑΠΟ ΚΟΙΝΟΥ ΜΕ ΤΗ ΓΥΝΑΙΚΑ ΜΟΥ ΝΑ ΣΚΕΦΤΟΜΑΣΤΕ ΣΟΒΑΡΑ ΤΗΝ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΗ ΣΤΗΝ ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ. ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΟΛΥ ΕΡΓΑΤΙΚΟΙ ΓΙΑ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΟΥΜΕ ΝΑ ΖΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΧΩΡΙΣ "ΑΝΤΙΚΡΥΣΜΑ".

                      ΘΑ ΘΕΛΑΜΕ ΝΑ ΜΑΘΟΥΜΕ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ Ή ΚΟΙΝΩΝΙΚΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΣ ΠΟΥ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΤΕΥΘΥΝΕΙ ΣΤΑ ΠΡΩΤΑ ΒΗΜΑΤΑ ΤΟΥ ΕΓΧΕΙΡΗΜΑΤΟΣ.

                      Η ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΑΤΡΙΩΤΗΣ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΖΕΙ ΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΚΑΙ ΔΙΑΜΕΝΕΙ ΣΤΗΝ ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΖΕΥΓΑΡΙ ΓΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΕ ΕΣΤΙΑΤΟΡΙΟ.... ΜΙΑΣ ΚΑΙ Η ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΟΙΚΕΙΑ Ή ΟΠΟΥΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΟΥ.

                      ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΑΣ - ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΕΙΣ!!!!!!

                      ΠΟΛΛΟΥΣ ΧΑΙΡΕΤΙΣΜΟΥΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΑΤΡΙΔΑ.

                      Comment


                        #27
                        Originally posted by spyrosg View Post
                        ΟΝΟΜΑΖΟΜΑΙ ΣΠΥΡΟΣ, ΕΙΜΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ.
                        ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΑΝ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΔΩΣΕΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΕ ΘΕΜΑΤΑ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΗΣ ΣΤΗΝ ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ. ΑΠ'ΟΤΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΤΕ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΟΛΥ ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΚΑΙ ΟΛΑ ΜΑΣ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΒΟΥΝΟ.... ..... ΓΙΑΥΤΟ ΚΑΙ ΖΗΤΑΩ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ.

                        ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΙΑ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΜΕ 2 ΠΑΙΔΑΚΙΑ, Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΔΑΣΚΑΛΑ ΑΔΙΟΡΙΣΤΗ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΕΧΡΙ ΠΡΟΤΕΙΝΟΣ ΕΙΧΑ ΜΙΑ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΕΣΤΙΑΣΗΣ Η ΟΠΟΙΑ ΠΗΓΑΙΝΑ ΚΑΛΑ ΑΛΛΑ ΒΑΡΕΘΗΚΑ ΝΑ ΕΧΩ ΣΥΝΕΤΑΙΡΟ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ. ΜΕ ΤΙΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ ΤΗΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗΣ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΕΠΕΡΝΕ ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΑΠΟ'ΤΙ ΑΝΑΛΟΓΟΥΣΑΝ ΣΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΜΟΥ, ΔΟΥΛΕΥΑ 15 ΩΡΕΣ ΤΟ 24ΩΡΟ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ΜΟΥ ΑΦΗΝΕ ΚΕΡΔΟΣ "ΗΜΙΑΠΟΣΧΟΛΗΣΗΣ"!!!!!!
                        ΕΤΣΙ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑΜΕ ΑΠΟ ΚΟΙΝΟΥ ΜΕ ΤΗ ΓΥΝΑΙΚΑ ΜΟΥ ΝΑ ΣΚΕΦΤΟΜΑΣΤΕ ΣΟΒΑΡΑ ΤΗΝ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΗ ΣΤΗΝ ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ. ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΟΛΥ ΕΡΓΑΤΙΚΟΙ ΓΙΑ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΟΥΜΕ ΝΑ ΖΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΧΩΡΙΣ "ΑΝΤΙΚΡΥΣΜΑ".

                        ΘΑ ΘΕΛΑΜΕ ΝΑ ΜΑΘΟΥΜΕ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ Ή ΚΟΙΝΩΝΙΚΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΣ ΠΟΥ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΤΕΥΘΥΝΕΙ ΣΤΑ ΠΡΩΤΑ ΒΗΜΑΤΑ ΤΟΥ ΕΓΧΕΙΡΗΜΑΤΟΣ.

                        Η ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΑΤΡΙΩΤΗΣ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΖΕΙ ΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΚΑΙ ΔΙΑΜΕΝΕΙ ΣΤΗΝ ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΖΕΥΓΑΡΙ ΓΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΕ ΕΣΤΙΑΤΟΡΙΟ.... ΜΙΑΣ ΚΑΙ Η ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΟΙΚΕΙΑ Ή ΟΠΟΥΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΟΥ.

                        ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΑΣ - ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΕΙΣ!!!!!!

                        ΠΟΛΛΟΥΣ ΧΑΙΡΕΤΙΣΜΟΥΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΑΤΡΙΔΑ.
                        έχω ήδη μεταφράσει το κείμενο σας στα αγγλικά θα θέλατε να το παραθέσω σε μειλ μου προς το ενημερωτικο site neoskosmos.com και στην Ελληνική Κοινότητα της Μελβούρνης;; Να ξέρετε πως θα το πρωοθήσω στο moderator Agoriani για τυχόν βοήθεια
                        Είναι πολλές οι 622 μέρες;

                        Comment


                          #28
                          Θα ήθελα να σας ενημερώσω οτι ο Γιάννης με πήρε τηλέφωνο την δευτέρα. Ο τρόπος που έχει είναι γνωστός, μέσω φοιτητικής βίζας για 2 χρόνια.
                          Από όσο καταλαβα έχει επαφές και μπορεί να σου βρει μια σχολή που στην οποία θα πληρώνεις τα δίδακτρα κάθε εβδομάδα. Συγχρόνος θα μπορείς να εργάζεσαι κανονικά γιατί πέρνεις και working permit. Όταν τον ρώτησα για τον περιορισμό των 20 ωρών εργασίας σε φοιτητές, μου απάντησε οτι κανένας δεν το ψάχνει. Τα κόστη που μου έδωσε είναι τα εξής:
                          ι) Δίδακτρα 200$/ εβδομαδα
                          ιι)Διαμονή 200$/ εβδομαδα και
                          ιιι) Διατροφή και άλλα έξοδα αλλα 200$/εβδομαδα.
                          Δεν μιλήσαμε καθόλου για χρήματα που θα πάρει αυτός.
                          Επειδή όπως όλοι μας λίγο πολύ το ψάχνουμε τα κόστη είναι πάνω κάτω αυτά. Για να δώσει letter of offer όμως μια σχολή σε έναν international student θα πρέπει να έχει προκαταβάλει τα διδακτρα όλης της χρονιάς τουλαχιστον.
                          Τα ερωτήματα που θα ήθελα να μου απαντήσει ο agoriani ή όποιος άλλος μπορεί είναι:
                          ι)αν αποφασίσει κάποιος αυτόν τον τρόπο πόσο πιστεύετε οτι είναι εφικτό να δουλευεις full time και να μην σε πάρουνε χαμπάρι?
                          ιι)Γνωρίζω οτι οι μισθοί είναι πολύ καλύτεροι από την Ελλάδα. Αλλα είναι εφικτό να καταφέρω να βγάζω 1000$ την εβδομαδα έστω και μαυρα για να μπορώ να συντηρώ και την οικογένεια μου στην Ελλάδα?


                          ΥΓ1: Πατέρας 2 παιδιών, 13 χρονών κόρη και 3 χρονών γιος. Συζηγος που τελείωσε το επίδομα ανεργείας αυτόν τον μήνα. Μετρητά στην τράπεζα περίπου 1000 ευρώ!!! Χωρίς να χάνω το κουράγιο μου.

                          ΥΓ2: Θα ξαναεπικοινωνήσω με τον Γιάννη το Σάββατο, υπάρχει κάτι που θα θέλατε να ρωτήσω?
                          Η Σουηδία θέλει ΥΠΟΜΟΝΗ!!!

                          Comment


                            #29
                            Originally posted by Τάσος Αγαπάει AU View Post
                            έχω ήδη μεταφράσει το κείμενο σας στα αγγλικά θα θέλατε να το παραθέσω σε μειλ μου προς το ενημερωτικο site neoskosmos.com και στην Ελληνική Κοινότητα της Μελβούρνης;; Να ξέρετε πως θα το πρωοθήσω στο moderator Agoriani για τυχόν βοήθεια
                            Τάσο δεν χρειάζεται προώθηση. Το έχω διαβάσαι το μήνυμα.
                            Και εκεί που θέλεις να το στείλεις μεταφρασμένο, εκτός του οτι διαβάζουν και Ελληνικά, δεν μπορούν να κάνουν τίποτα.
                            Το neoskosmos είναι εφημερίδα και η κοινότητα έτσι κι αλλιώς κάνει οτι μπορεί αλλά σε συλλογικό επίπεδο, οχι για μεμονομένα περιστατικά.

                            Όπως και να έχει όμως η καλή σου η πρόθεση μετράει.
                            Υπομονή και επιμονή patriotes.

                            Comment


                              #30
                              Originally posted by spyrosg View Post
                              ΟΝΟΜΑΖΟΜΑΙ ΣΠΥΡΟΣ, ΕΙΜΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ.
                              ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΑΝ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΔΩΣΕΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΕ ΘΕΜΑΤΑ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΗΣ ΣΤΗΝ ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ. ΑΠ'ΟΤΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΤΕ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΟΛΥ ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΚΑΙ ΟΛΑ ΜΑΣ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΒΟΥΝΟ.... ..... ΓΙΑΥΤΟ ΚΑΙ ΖΗΤΑΩ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ.

                              ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΙΑ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΜΕ 2 ΠΑΙΔΑΚΙΑ, Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΔΑΣΚΑΛΑ ΑΔΙΟΡΙΣΤΗ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΕΧΡΙ ΠΡΟΤΕΙΝΟΣ ΕΙΧΑ ΜΙΑ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΕΣΤΙΑΣΗΣ Η ΟΠΟΙΑ ΠΗΓΑΙΝΑ ΚΑΛΑ ΑΛΛΑ ΒΑΡΕΘΗΚΑ ΝΑ ΕΧΩ ΣΥΝΕΤΑΙΡΟ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ. ΜΕ ΤΙΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ ΤΗΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗΣ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΕΠΕΡΝΕ ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΑΠΟ'ΤΙ ΑΝΑΛΟΓΟΥΣΑΝ ΣΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΜΟΥ, ΔΟΥΛΕΥΑ 15 ΩΡΕΣ ΤΟ 24ΩΡΟ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ΜΟΥ ΑΦΗΝΕ ΚΕΡΔΟΣ "ΗΜΙΑΠΟΣΧΟΛΗΣΗΣ"!!!!!!
                              ΕΤΣΙ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑΜΕ ΑΠΟ ΚΟΙΝΟΥ ΜΕ ΤΗ ΓΥΝΑΙΚΑ ΜΟΥ ΝΑ ΣΚΕΦΤΟΜΑΣΤΕ ΣΟΒΑΡΑ ΤΗΝ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΗ ΣΤΗΝ ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ. ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΟΛΥ ΕΡΓΑΤΙΚΟΙ ΓΙΑ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΟΥΜΕ ΝΑ ΖΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΧΩΡΙΣ "ΑΝΤΙΚΡΥΣΜΑ".

                              ΘΑ ΘΕΛΑΜΕ ΝΑ ΜΑΘΟΥΜΕ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ Ή ΚΟΙΝΩΝΙΚΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΣ ΠΟΥ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΤΕΥΘΥΝΕΙ ΣΤΑ ΠΡΩΤΑ ΒΗΜΑΤΑ ΤΟΥ ΕΓΧΕΙΡΗΜΑΤΟΣ.

                              Η ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΑΤΡΙΩΤΗΣ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΖΕΙ ΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΚΑΙ ΔΙΑΜΕΝΕΙ ΣΤΗΝ ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΖΕΥΓΑΡΙ ΓΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΕ ΕΣΤΙΑΤΟΡΙΟ.... ΜΙΑΣ ΚΑΙ Η ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΟΙΚΕΙΑ Ή ΟΠΟΥΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΟΥ.

                              ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΑΣ - ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΕΙΣ!!!!!!

                              ΠΟΛΛΟΥΣ ΧΑΙΡΕΤΙΣΜΟΥΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΑΤΡΙΔΑ.
                              Καλως ήσθες στην παρέα μας Spyrosg.

                              Δεν υπάρχει κανένας σύλλογος ή κοινωνικός λειτουργός έτσι όπως ίσως θα θέλαμε πριν φύγουμε, ώστε να μας βοηθήσει στα πρώτα βήματα. Μόνος σου θα τα κάνεις και θα βρείς πολούς συμμάχους σε αυτό, μεταξύ αυτών και το patriotaki.
                              Οι κυριώτεροι σύμμαχοι όμως θα είναι η καλή κατάσταση που επικρατεί γενικά εδώ και θα αρχίσεις να ξαναβρίσκεις τον παλιό καλό σου εαυτό, με όρεξη για δουλειά, προκοπή και θετική ενέργεια.
                              Μέσα απο τα post του patriotaki και ιδίως σε αυτά με όνομα Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία, και αρίθμηση απο I εως VII, θα βρείς πολλές απαντήσεις σε θέματα που ήδη σε απασχολούν και άλλα που θα σου έρθουν αργότερα.

                              Τα πάντα για την μετανάστευση όσων αφορά τις βίζες είναι στο επίσημο site: immi.gov.au

                              Αν αρχίσεις το διάβασμα θα δείς οτι και να θέλει κάποιος ενα ζευγάρι για δουλειά σε εστιατόριο θα πρέπει με κάποιο τρόπο να τους φέρει εδώ με βίζα σαν εργοδότης.
                              Επίσης και το ζευγάρι θα πρέπει να έρθει με κάποιες ειδικότητες σαν εργαζόμενοι. Τυπικά και μόνο είναι μια διαδικασία που είναι και ουσιαστική όμως γιατι προστατεύει τον εργαζόμενο απο περιπτώσεις εκβιασμού και υποπληρωμής, όπως θα δείς.

                              Εγώ θα έλεγα αφού είναι δασκάλα, προφανώς απο Πανεπιστήμιο, η σήζυγος, και μιας και εδώ γενικά υπάρχει ζήτηση για δασκάλους και εκπαιδευτικούς γενικότερα, να κοιτάξετε την περίπτωση να έρθει σαν αναγνωρισμένη δασκάλα/εκπαιδευτικός η σήζυγος και να βάλει και την οικογένεια στην δική της αίτηση για βίζα.
                              Έτσι θα έρθεις και εσύ με διακαίωμα για εργασία.
                              Ξεκίνα το διάβασμα στο immi.gov.au και εδώ και εδώ είμαστε.
                              Υπομονή και επιμονή patriotes.

                              Comment

                              Working...
                              X