Announcement

Collapse
No announcement yet.

Flame Wars

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #46
    Originally posted by Poltergeist View Post
    Ας πούμε λοιπόν κάτι σχετικό και πιθανώς χρήσιμο (από τη δική μου εμπειρία πάντα σε διαφορετικό κλάδο - οικονομικά/χρηματοοικονομικά)
    Η αγορά εργασίας εδώ δεν έχει σοβαρά κολλήματα με τα πτυχία ούτε κατεβάζει κανείς εύκολα τα βρακιά του επειδή κάποιος του ανέμισε ένα πτυχίο με μεγάλο όνομα πάνω. Νομίζω ότι αυτή η στάση πηγάζει από το εκπαιδευτικό σύστημα της Αυστραλίας στο οποίο οι διαφορές ποιότητας ανάμεσα στα πανεπιστήμια είναι μικρές και όλα έχουν από ένα στάνταρντ υψηλό επίπεδο και πάνω, ακόμα και αν μιλάμε για μικρή επαρχιακή σχολή. Ίσως πηγάζει και από έναν έμφυτο ανταγωνισμό που έχουν με τους Άγγλους και Αμερικάνους και αρνούνται να εντυπωσιαστούν εύκολα, δεν ξέρω.

    Το ίδιο και τα μεταπτυχιακά, σπάνια ο κόσμος εδώ κάνει τέτοιο πράγμα, και άν το κάνει είναι συνήθως γύρω στα 30 ενώ δουλεύει, με έξοδα του εργοδότη και ενώ έχει ήδη αποδείξει την αξία του στη δουλειά και τον έχουν βάλει σε κάποιο εσωτερικό πρόγραμμα διαχείρησης ταλαντούχων στελεχών (ουσιαστικά του έχουν υποσχεθεί προαγωγές και τον εκπαιδεύουν για διοικητικές θέσεις). Το να κάνεις μεταπτυχιακό έτσι ξερά μετά το πανεπιστήμιο και πριν αρχίσεις να δουλεύεις θεωρείται (και είναι) λίγο κουφό, ακόμα και για ακαδημαϊκή καριέρα. Επίσης η αγορά δίνει μεγάλο βάρος στην επαγγελματική εκπαίδευση και στους ντόπιους επαγγελματικούς τίτλους, σε όποιο κλάδο υπάρχουν, που αποκτούνται ενώ κάποιος δουλεύει.

    Όλα αυτά απ'τη δική μου εμπειρία πάντα, ίσως για τους μηχανικούς να είναι διαφορετικά τα πράγματα αλλά αμφιβάλλω.

    Καλησπέρα!

    Επειδή εγω έχω μόνο το πτυχίο μου χωρίς καμία εμπειρία (τώρα τελειώνω τη σχολή) ξέρεις αν υπάρχουν προοπτικές εφόσον είμαι νέα στην εργασία? Ας πούμε αν υπάρχουν κάποια εκπαιδευτικά σεμινάρια ή εθελοντικές εργασίες που αναγνωρίζονται ως εμπειρία? Επίσης, για τα άτομα κάτω των 25 ετών οι προυποθέσεις-δυνατότητες είναι ίδιες με αυτές των μεγαλύτερων?

    Ευχαριστώ!

    Comment


      #47
      Originally posted by Olga Bbl View Post
      Καλησπέρα!

      Επειδή εγω έχω μόνο το πτυχίο μου χωρίς καμία εμπειρία (τώρα τελειώνω τη σχολή) ξέρεις αν υπάρχουν προοπτικές εφόσον είμαι νέα στην εργασία? Ας πούμε αν υπάρχουν κάποια εκπαιδευτικά σεμινάρια ή εθελοντικές εργασίες που αναγνωρίζονται ως εμπειρία? Επίσης, για τα άτομα κάτω των 25 ετών οι προυποθέσεις-δυνατότητες είναι ίδιες με αυτές των μεγαλύτερων?

      Ευχαριστώ!

      Nαι υπάρχουν ευκαιρίες για τους νέους, αν δεν υπήρχαν θα δούλευαν μόνο οι γέροι :D
      Η αλήθεια είναι ότι δεν είμαι ο καταλληλότερος να απαντήσω γιατί όταν ήρθα εδώ είχα ήδη αρκετά χρόνια εμπειρία, αλλά μιλώντας με παιδιά απ'τις καινούργιες φουρνές παίρνω την αίσθηση ότι γενικά αν έχεις πτυχίο δε χάνεσαι.

      Το πιό συνηθισμένο μοντέλο διοχετευσης απ'το πανεπιστήμιο (χωρίς να είναι απαραίτητο ότι όλοι πρέπει να το κάνουν έτσι) είναι στο τελευταίο έτος οι τελειόφοιτοι βρίσκουν προσωρινή δουλειά (internship) 2-3 μήνες σε κάποια εταιρία, επιστρέφουν στο πανεπιστήμιο να τελειώσουν και μετά χρησιμοποιούν αυτή την εμπειρία για να πιάσουν μόνιμη δουλειά, συνήθως στην ίδια εταιρία. Yπάρχουν και απλήρωτα προγράμματα για ξένους φοιτητές (βρήκα στην τύχη δύο site στο google - δεν ξέρω κατά πόσο είναι αξιόπιστα)



      Comment


        #48
        Originally posted by Poltergeist View Post
        Nαι υπάρχουν ευκαιρίες για τους νέους, αν δεν υπήρχαν θα δούλευαν μόνο οι γέροι :D
        Η αλήθεια είναι ότι δεν είμαι ο καταλληλότερος να απαντήσω γιατί όταν ήρθα εδώ είχα ήδη αρκετά χρόνια εμπειρία, αλλά μιλώντας με παιδιά απ'τις καινούργιες φουρνές παίρνω την αίσθηση ότι γενικά αν έχεις πτυχίο δε χάνεσαι.

        Το πιό συνηθισμένο μοντέλο διοχετευσης απ'το πανεπιστήμιο (χωρίς να είναι απαραίτητο ότι όλοι πρέπει να το κάνουν έτσι) είναι στο τελευταίο έτος οι τελειόφοιτοι βρίσκουν προσωρινή δουλειά (internship) 2-3 μήνες σε κάποια εταιρία, επιστρέφουν στο πανεπιστήμιο να τελειώσουν και μετά χρησιμοποιούν αυτή την εμπειρία για να πιάσουν μόνιμη δουλειά, συνήθως στην ίδια εταιρία. Yπάρχουν και απλήρωτα προγράμματα για ξένους φοιτητές (βρήκα στην τύχη δύο site στο google - δεν ξέρω κατά πόσο είναι αξιόπιστα)



        http://www.google.com/#hl=en&cp=13&g...w=1366&bih=639
        Η αλήθεια είναι οτι δεν είδα κάτι για ψυχολόγους... Το ζήτημα είναι ακόμη κι αν κατέβω κ τους πρώτους 4-5 μήνες κάνω πρακτική ή κάτι τέτοιο πως θα καλύπτω τα έξοδα μου? Υπάρχουν δουλειές του τύπου σερβιτόρα που είναι προσιτές ή τελος πάντων κάποια εναλλακτική? Έτσι οπως το υπολογίζω για τη βίζα κ τους πρώτους μήνες εκεί χρειάζομαι περιπου 10.000 (μόνο για τη βίζα είναι γυρω στα 5000)! Επίσης, πως κάνουμε επιλογή πόλης? Εννοω υπάρχουν κάποιες περιοχές που ακμάζουν τώρα κ χρειάζονται άτομα? Σορρυ για τις πολλές ερωτήσεις αλλα έχω πελαγώσει λίγο!

        Ευχαριστώ!

        Comment


          #49
          E εντάξει μην επιλέξεις κι εσύ πόλη με βάση τη δουλειά και καταλήξεις σε κανα σκατομέρος στη μέση του πουθενά, κρίμα είναι. Ψάξε στο Sydney που είναι όμορφη πόλη και βγαίνει ο κόσμος έξω. Δουλειές του ποδαριού υπάρχουν, σίγουρα κάτι θα βρεις αλλά θα δουλεύεις δύο δουλειές;;

          Comment


            #50
            Originally posted by Poltergeist View Post
            E εντάξει μην επιλέξεις κι εσύ πόλη με βάση τη δουλειά και καταλήξεις σε κανα σκατομέρος στη μέση του πουθενά, κρίμα είναι. Ψάξε στο Sydney που είναι όμορφη πόλη και βγαίνει ο κόσμος έξω. Δουλειές του ποδαριού υπάρχουν, σίγουρα κάτι θα βρεις αλλά θα δουλεύεις δύο δουλειές;;
            Sto intership πληρωνεσαι δηλαδη? Εδω εχω φαει τη την ψυχη μου να τρεχω απο δομη σε δομη κ ολα αναγνωριζονται απλως ως εθελοντισμος (δλδ δεν αναγνωριζονται καν! ) επαγγελματιες εθελοντες γίναμε!
            Εσυ είσαι καιρό κάτω?

            Comment


              #51
              6 χρόνια
              Ναι, πληρώνεται κανονικότατα, και (αν δεν τα σκατώσεις εντελώς) έχεις μετά έτοιμη δουλειά. Αλλιώς δε θα πήγαινε κανένας.

              Αυτά για το δικό μου κλάδο (οικονομικά), δεν ξέρω κανένα ψυχολόγο να σου πω τί παίζει με τα δικά τους, σόρι...

              Comment


                #52
                Originally posted by Poltergeist View Post
                6 χρόνια
                Ναι, πληρώνεται κανονικότατα, και (αν δεν τα σκατώσεις εντελώς) έχεις μετά έτοιμη δουλειά. Αλλιώς δε θα πήγαινε κανένας.

                Αυτά για το δικό μου κλάδο (οικονομικά), δεν ξέρω κανένα ψυχολόγο να σου πω τί παίζει με τα δικά τους, σόρι...
                Ρώτησα εναν ψυχολόγο στην Αυστραλία κ μου είπε οτι τα πρώτα 2 χρόνια ειναι supervised οπότε υποθέτω πως είναι το ίδιο μ'αυτό που λες κι εσύ!

                Σε ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια!

                Comment

                Working...
                X