Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μισθος μικτα/καθαρα

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #16
    Γεια σου ρε aspa με τη θετικη σου ενεργεια. Εσυ και το motion ενα πραμα

    Comment


      #17
      Σ' ευχαριστώ πάρα πολύ Milu. Πραγματικά είσαι πολύτιμος σε αυτό το forum.
      scorpios75 συνέχισε την προσπάθεια σου και μην απογοητεύεσαι, σου εύχομαι πολύ σύντομα να βρεις δουλειά.

      Comment


        #18
        Originally posted by orpheus View Post
        Γεια σου ρε aspa με τη θετικη σου ενεργεια. Εσυ και το motion ενα πραμα
        Πάθαμε και μάθαμε, εσύ ξέρεις!!! Τώρα βλέπουμε ξανά "φως"!

        Comment


          #19
          Γνωρίζει κάποιος αν τα εργασιακά χρόνια στην Ελλάδα (Ε.Ε) αναγνωρίζονται για να μπείς στο αντιστοιχο stufe (1,2,3,4,5) ή ξεκινάς από το Grundstufe? Σαν ασφαλιστικά ξέρω αναγνωρίζονται δεν ξέρω μισθολογικά.
          It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

          Comment


            #20
            εγω εχω μια αλλη απορια καπως σχετικη.
            Για να δηλωθουμε ως κατοικοι εξωτερικου μου ειπαν οτι πρεπει να συμπληρωσω κατι εντυπα Μ0, Μ1 και Μ7 και να εχω μια βεβαιωση απο γερμανικα οτι φορολογουμαι εδω (στην γερμανια)
            αυτη την βεβαιωση απο που και ποτε μπορω να την παρω;;;
            γνωριζει κανεις κατι;;;

            Comment


              #21
              Originally posted by kosofos View Post
              Γνωρίζει κάποιος αν τα εργασιακά χρόνια στην Ελλάδα (Ε.Ε) αναγνωρίζονται για να μπείς στο αντιστοιχο stufe (1,2,3,4,5) ή ξεκινάς από το Grundstufe? Σαν ασφαλιστικά ξέρω αναγνωρίζονται δεν ξέρω μισθολογικά.
              Αν εννοείς τη συλλογική σύμβαση σε δημόσια υπηρεσία που είναι μέλη στα σωματεία της εθνικής ένωσης των εταιρειών (TVöD). Τότε ναι, πληρώνουν τα μισθολόγια σύμφωνα με τους κανονιστικούς όρους από την Γερμανική Συνομοσπονδία Συνδικάτων.
              Θα πρέπει να αποδείξει μόνο έγκυρα τα χρόνια προϋπηρεσίας.

              Comment


                #22
                Originally posted by turms View Post
                μου ειπαν;;
                Ποιος το λέει ?

                Comment


                  #23
                  Γνωρίζει κάποιος απο πόσο αρχίζει ο μισθός καθαρά/μικτά για οδηγούς λεωφορείων, ταξί και γενικά σε σουπερ μαρκετ, διανομές κτλ;


                  Α και ένα παιδικό όνειρο, τι πτυχίο θέλει για να μπεις στο stadtbahn;!

                  Comment


                    #24
                    Originally posted by milu View Post
                    Αν εννοείς τη συλλογική σύμβαση σε δημόσια υπηρεσία που είναι μέλη στα σωματεία της εθνικής ένωσης των εταιρειών (TVöD). Τότε ναι, πληρώνουν τα μισθολόγια σύμφωνα με τους κανονιστικούς όρους από την Γερμανική Συνομοσπονδία Συνδικάτων.
                    Θα πρέπει να αποδείξει μόνο έγκυρα τα χρόνια προϋπηρεσίας.
                    Γειά σου milu,
                    γνωρίζεις κάτι παρόμοιο για τον ιδωτικό τομέα? Λογικά θα αναγνωρίζετε εντός Ε.Ε αλλά δεν μπορώ να βρώ κάπου απάντηση. Τα ασφαλιστικά χρόνια επικοινωνούν π.χ η ΑΟΚ με το ΙΚΑ και τα βρίσκουν αλλά για το άλλο???? Έστειλα ερώτημα στην σελίδα της Ε.Ε για τα εργασιακά θέματα. Αν λάβω απάντηση θα σας ενημερώσω.
                    It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

                    Comment


                      #25
                      Originally posted by kosofos View Post
                      Γειά σου milu,
                      γνωρίζεις κάτι παρόμοιο για τον ιδωτικό τομέα? Λογικά θα αναγνωρίζετε εντός Ε.Ε αλλά δεν μπορώ να βρώ κάπου απάντηση. Τα ασφαλιστικά χρόνια επικοινωνούν π.χ η ΑΟΚ με το ΙΚΑ και τα βρίσκουν αλλά για το άλλο???? Έστειλα ερώτημα στην σελίδα της Ε.Ε για τα εργασιακά θέματα. Αν λάβω απάντηση θα σας ενημερώσω.
                      Εάν ο εργοδότης δεν ειναι δεσμευμένος από συλλογικές διαπραγματεύσεις, τοτε η συλλογικές συμβάσεις δεν εφαρμόζονται. "Οι εργοδότες μπορουν να συμφωνήσουν οποτεδήποτε χαμηλότερους μισθούς από τον μέσο όρο της βιομηχανίας.

                      Comment


                        #26
                        Αν ο εργοδότης είναι μέλος της ένωσης εργοδοτών (Arbeitgeberverband) και ο εργαζόμενος είναι μέλος στην ένωση συνδικάτου (Gewerkschaft - DGB). Στην περίπτωση αυτή, η συλλογική σύμβαση ισχύει αυτόματα.

                        Comment


                          #27
                          Πέρσι που ταξίδευα με το αεροπλάνο για Γερμανία μια κυρία που δούλευε χρόνια εκεί μου έλεγε ότι χρόνια τώρα τους κρατάνε κάθε μήνα από τον μισθό τους 50 ευρώ (εννοεί στα μικτά) τα οποία προορίζονται για την ενίσχυση της πρώην Ανατολικής Γερμανίας και το οποίο ισχύει και για τους μετανάστες. Όταν το άκουσα δεν μου άρεσε καθόλου και για ποιό λόγο είμαστε υποχρεωμένοι να πληρώνουμε τους Ανατολικογερμανούς 22 χρόνια μετά την επανένωση; Αν ξέρει κάποιος κάτι για αυτό το θέμα ας μας πεί...

                          Comment


                            #28
                            Άλλο η κοινωνική πρόνοια και άλλο η ενίσχυση της πρώην ΄΄ανάπηρης΄΄ Ανατολικής Γερμανίας 22 χρόνια μετά! Ανεπίτρεπτο για μένα!

                            Comment


                              #29
                              Καλά όλα αυτά θεωρητικά μόνο που το φάντασμα της πάλαι ποτέ Ανατολικής Γερμανίας έχει πληρωθεί πανάκριβα...

                              Comment


                                #30
                                Ούτε εγώ μπορώ να σε καταλάβω καθώς έχουμε διαφορετικά ιδεολογικά πιστεύω και επομένως δεν έχει νόημα να το συνεχίσουμε. Πιστεύω στις φιλελέυθερες ιδέες και όχι στο κράτος ΄΄γκουβερνάντα΄΄...

                                Comment

                                Working...
                                X