Announcement

Collapse
No announcement yet.

Έκθεση Αυστραλών εργοδοτών στην Αθήνα 8-9/10/2011

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #16
    Originally posted by Τάσος Αγαπάει AU View Post
    Όλγα ευχαριστώ για το συνδεσμο. Έχω μερικές απορίες. Πρώτον, πρέπει να κάνω αίτηση ότι θα πάω; Δε γινεται να παω ετσι για να ρίξω μια ματιά; Επίσης, λέει πώς πρέπει να έχει καλή γνώση αγγλικών. Εκεί μέσα αγγλικά θα μιλάνε; Δε μπορεί να γίνει κάτι και για αυτούς που θέλουν απλά να δημιουργήσουν μια πλήρη άποψη του χώρου εργασίας της Αυστραλίας και να πάρει γνώμες από τους employers?
    Δυστυχώς, δεν ξερω να σου απαντήσω γιατί δεν έχω άλλες πληροφορίες. Φαντάζομαι ομως οτι θα είναι εύκολο να εγγραφεί κάποιος κ θα δεχτούν αρκετό κόσμο! Θα παρακολουθώ τη σελίδα κ αν μάθω κάτι θα το βάλω εδώ. Οσον αφορά στη γλώσσα τώρα, υποθέτω οτι θα είναι όλα στα αγγλικά εκτός κ αν έχει κ έλληνες εργοδότες κ μιλήσες μαζί τους προσωπικά. Εναλλακτικά, μπορείς να πας με κάποιον άλλον που γνωρίζει καλά αγγλικά και να είναι κάτι σαν διερμηνέας για σένα! Σκέφτομαι να κατέβω κ εγώ-μένω Θεσ/νικη. Αν το κάνω τελικά μπορουμε να συναντηθουμε εκει κ να σου κανω μια μικρη "μεταφραση"!

    Comment


      #17
      Originally posted by MARINAKI View Post
      εκανα στο patriotaki
      Αν και είμαι σίγουρος οτι εσύ MARINAKI το κατάλαβες θα πω για τους μελοντικούς αναγνώστες:

      ΠΡΟΣΟΧΗ ΠΡΟΣΟΧΗ :

      Δεν εξασφαλίζεται θέση στην έκθεση κάνοντας εγγραφή στο patriotaki.com

      Το patriotaki.com δεν έχει σχέση με την έκθεση η οποία είναι κρατική προσπάθεια της Αυστραλίας να βρεί εργαζόμενους σε ειδικότητες που έχει ανάγκη καθώς και να ενημερώσει πιθανούς ενδιαφερόμενους για θέματα εργασίας.

      Στο site του υπουργείου μετανάστευσης της Αυστραλίας (immi.gov.au), υπάρχει η σελίδα που αφορά την έκθεση αυτή που είναι μια περιοδική έκθεση που γίνεται κάθε χρόνο στην Αγγλία και αλλού και για πρώτη φορά στην Ελλάδα.

      Στην σελίδα αυτή σύντομα (σήμερα 4/9/11 δεν λειτουργεί ακόμα), θα λειτουργίσει φόρμα εκδήλωσης ενδιαφέροντος.
      Παρακολουθήστε την σελίδα αυτή για τυχόν ενημερώσεις.
      Υπομονή και επιμονή patriotes.

      Comment


        #18
        Originally posted by MARINAKI View Post
        εγω σημερα εκανα εγγραφη. ειμαι αρχιτεκτονας με 25 χρονια εμπειρια.αποφασισα να ερθω στην συναντηση του οκτωβριου με την ελπιδα να ξεφυγω απο την μιζερια στην ελλαδα.τι λετε η ηλικια ειναι αρνητικος παραγοντας ?μηπως η εμπειρια θα βοηθησει για προτασεις δουλειας?
        που έκανες εγγραφή? αν μπορεις στείλε το συνδεσμο. ευχαριστώ

        Comment


          #19
          Originally posted by Olga Bbl View Post
          Δυστυχώς, δεν ξερω να σου απαντήσω γιατί δεν έχω άλλες πληροφορίες. Φαντάζομαι ομως οτι θα είναι εύκολο να εγγραφεί κάποιος κ θα δεχτούν αρκετό κόσμο! Θα παρακολουθώ τη σελίδα κ αν μάθω κάτι θα το βάλω εδώ. Οσον αφορά στη γλώσσα τώρα, υποθέτω οτι θα είναι όλα στα αγγλικά εκτός κ αν έχει κ έλληνες εργοδότες κ μιλήσες μαζί τους προσωπικά. Εναλλακτικά, μπορείς να πας με κάποιον άλλον που γνωρίζει καλά αγγλικά και να είναι κάτι σαν διερμηνέας για σένα! Σκέφτομαι να κατέβω κ εγώ-μένω Θεσ/νικη. Αν το κάνω τελικά μπορουμε να συναντηθουμε εκει κ να σου κανω μια μικρη "μεταφραση"!
          βρε ξέρω αγγλικά :P 14 χρονών είμαι, δεν ψαχνω εγω δουλεια απλά θελω να πάω να πάρω μια ιδέα για το χώρο εργασίας της Αυστραλίας και να αποδείξω στη μητέρα μου πως πραγματικά αξίζει αυτή η Χώρα.
          Originally posted by terrou View Post
          που έκανες εγγραφή? αν μπορεις στείλε το συνδεσμο. ευχαριστώ
          παραθέτω ξανά ό,τι είπε ο Αγόριανι:

          Originally posted by Agoriani View Post

          ΠΡΟΣΟΧΗ ΠΡΟΣΟΧΗ :

          Δεν εξασφαλίζεται θέση στην έκθεση κάνοντας εγγραφή στο patriotaki.com

          Το patriotaki.com δεν έχει σχέση με την έκθεση η οποία είναι κρατική προσπάθεια της Αυστραλίας να βρεί εργαζόμενους σε ειδικότητες που έχει ανάγκη καθώς και να ενημερώσει πιθανούς ενδιαφερόμενους για θέματα εργασίας.

          Στο site του υπουργείου μετανάστευσης της Αυστραλίας (immi.gov.au), υπάρχει η σελίδα που αφορά την έκθεση αυτή που είναι μια περιοδική έκθεση που γίνεται κάθε χρόνο στην Αγγλία και αλλού και για πρώτη φορά στην Ελλάδα.

          Στην σελίδα αυτή σύντομα (σήμερα 4/9/11 δεν λειτουργεί ακόμα), θα λειτουργίσει φόρμα εκδήλωσης ενδιαφέροντος.
          Παρακολουθήστε την σελίδα αυτή για τυχόν ενημερώσεις.
          Είναι πολλές οι 622 μέρες;

          Comment


            #20
            Originally posted by Τάσος Αγαπάει AU View Post
            βρε ξέρω αγγλικά :P 14 χρονών είμαι, δεν ψαχνω εγω δουλεια απλά θελω να πάω να πάρω μια ιδέα για το χώρο εργασίας της Αυστραλίας και να αποδείξω στη μητέρα μου πως πραγματικά αξίζει αυτή η Χώρα.

            παραθέτω ξανά ό,τι είπε ο Αγόριανι:
            Ε τότε Τάσο δεν υπάρχει πρόβλημα! Μόλις ενεργοποιηθεί η εγγραφή κάνε την αίτηση κ είσαι εντάξει. Φυσικά θα πάρεις πολλές πληροφορίες απο την εκδήλωση!
            Μπράβο σου πάντως που ψάχνεις απο τόσο μικρός! Μάλλον είσαι το νεότερο (ηλικιακά) μέλος του φορουμ!

            Comment


              #21
              Originally posted by Olga Bbl View Post
              Ε τότε Τάσο δεν υπάρχει πρόβλημα! Μόλις ενεργοποιηθεί η εγγραφή κάνε την αίτηση κ είσαι εντάξει. Φυσικά θα πάρεις πολλές πληροφορίες απο την εκδήλωση!
              Μπράβο σου πάντως που ψάχνεις απο τόσο μικρός! Μάλλον είσαι το νεότερο (ηλικιακά) μέλος του φορουμ!
              Ευχαριστώ! Μπορεί και να είμαι δεν ξέρω Αυτό που με προβληματίζει ακόμη ειναι αν θα πρέπει να κάνουμε μία αίτηση πριν πάμε :/
              Είναι πολλές οι 622 μέρες;

              Comment


                #22
                [QUOTE=Τάσος Αγαπάει AU;29560]Ευχαριστώ! Μπορεί και να είμαι δεν ξέρω Αυτό που με προβληματίζει ακόμη ειναι αν θα πρέπει να κάνουμε μία αίτηση πριν πάμε :/[


                στην επίσημη σελίδα τους γράφει πως είναι δωρεαν αλλα χρειαζεται προσκληση οποτε δεν εχουμε κ πολλα περιθωρια!

                Comment


                  #23
                  [QUOTE=Olga Bbl;29563]
                  Originally posted by Τάσος Αγαπάει AU View Post
                  Ευχαριστώ! Μπορεί και να είμαι δεν ξέρω Αυτό που με προβληματίζει ακόμη ειναι αν θα πρέπει να κάνουμε μία αίτηση πριν πάμε :/[


                  στην επίσημη σελίδα τους γράφει πως είναι δωρεαν αλλα χρειαζεται προσκληση οποτε δεν εχουμε κ πολλα περιθωρια!
                  Μάλιστα.. Αν είναι με πρόσκληση και μαλιστα ο αριθμος των προσκλησεων ειναι περιορισμενος θα το σκεφτω αμα θα παω.. Μη χάσει κανένας τη θέση του... 33 μερες!
                  Είναι πολλές οι 622 μέρες;

                  Comment


                    #24
                    Γεια σας είμαι πολιτικός μηχανικός με 11 χρόνια προϋπηρεσίας και σκέφτομαι το τελευταίο καιρό το ενδεχόμενο της μετανάστευσης. Δεν έχω καταλάβει πως θα κάνω εγγραφή .Εαν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει . Ευχαριστώ Δήμητρα

                    Comment


                      #25
                      Originally posted by dgez View Post
                      Γεια σας είμαι πολιτικός μηχανικός με 11 χρόνια προϋπηρεσίας και σκέφτομαι το τελευταίο καιρό το ενδεχόμενο της μετανάστευσης. Δεν έχω καταλάβει πως θα κάνω εγγραφή .Εαν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει . Ευχαριστώ Δήμητρα
                      Δήμητρα οι εγγραφές δεν έχουν ανοίξει ακόμη
                      μπορείς να παρακολουθείς εδώ http://www.immi.gov.au/skillexpos/upcoming-events.htm για το πότε θα ανοίξουν

                      Comment


                        #26
                        καλημερα,
                        ηθελα να ρωτησω αν ξερει κανεισ που θα βρω να κανω αιτηση για το σεμιναριο?η απο το διαδυκτιο η καπου αλλου.πηγα εχτεσ στην πρεσβεια μ εδωσαν ενα χαρτι αλλα δεν βγαζω ακρη.ξερει καποιοσ να βοηθησει γιατι θελω να παω εξωτερικο για δουλεια.
                        ευχαριστω.

                        Comment


                          #27
                          Den einai toso aplo, pernw to kapelaki moy kai feygw. Ka8e mera pernaga apo to GR Community, pernan ~30-40emails poy rwtan ti kai pws. Australia den einai Europe, pas kai oti doyleia breis, den paizei ayto.

                          Akoyn oti eisai me Tourist Visa kai bgazoyn spyria.

                          IELTS
                          Twra sthn periptwsh poy breis doyleia kai pas na kaneis to legomeno Sponsorship (apo tourist visa), den kanoyn plaka oti prepei na milas Agglika 100%. To apodeinktyeis me to IELTS diplwma allwste, to opoio xreiazetai gia na ginei to sponsorship kai prepei na exeis se ola >= 5.0 kai overall >= 5.5.

                          --

                          Epeidh blepw kai akoyw an8rwpoys poy asxoloyntai me oikodomh, oi opoioi pisteyoyn oti epeidh xtizoyn/katasteyazoyn den xreiazontai ta Agglika (goto IELTS).

                          --

                          genikotera
                          Code:
                          http://pipiscrew.com
                          pata to 2000 sta de3ia... diabase to FAQ

                          Comment


                            #28
                            Μια πληροφορια ακομα εχω και την καταθετω με καθε επιιφυλαξη....Αν καποιος ξερει αν ισχυει ας την κραατησουμε ,αν οχι απλα ....αφηστετο !http://www.defencenet.gr/defence/ind...3561&Itemid=50

                            Αυστραλία: Στα σκαριά η μεγαλύτερη μονάδα υγραερίου παγκοσμίως

                            Ειδικευμένους εργάτες από κάθε γωνιά της γης θα φέρει πολύ σύντομα η Αυστραλία, για να λάβουν μέρος στην κατασκευή της μεγαλύτερης μονάδας υγραερίου στον κόσμο, η οποία θα υγροποιεί το γκάζι που θα φτάνει εκεί με αγωγούς και στη συνέχεια θα εξάγεται στις χώρες της Ασίας.

                            Την κατασκευή του έργου, που θα ξεπεράσει τα 45 δισ. δολάρια, έχουν αναλάβει δύο μεγάλες εταιρίες από τη Μ. Βρετανία και τις ΗΠΑ. Η μονάδα θα χτιστεί στο νησάκι Κέρτις που βρίσκεται κοντά στην πόλη Γκλαντστόουν του βορείου Κουίνσλαντ. Ήδη 800 εργάτες έχουν αρχίσει να εργάζονται για την κατασκευή της και υπολογίζεται ότι θα χρειαστούν άλλοι 8.000 εργάτες μέχρι να τελειώσει το έργο το 2015.

                            Σε ολόκληρη την περιοχή του βόρειου Κουίνσλαντ που έχει μεγάλα αποθέματα κάρβουνου θα ανοιχτούν περισσότερα από 40.000 πηγάδια άντλησης γκαζιού, γεγονός που έχει ξεσηκώσει θύελλα διαμαρτυριών των κατοίκων της περιοχής, οι οποίοι υποστηρίζουν ότι θα μολυνθεί ο υδροφόρος ορίζοντας.

                            Από τη στιγμή που θα αρχίσει να λειτουργεί η μονάδα θα εργάζονται σε αυτήν πάνω από 55.000 άτομα, γεγονός που θα μεταμορφώσει κυριολεκτικά ολόκληρη την περιοχή.

                            Comment


                              #29
                              Originally posted by θανασησ View Post
                              καλημερα,
                              ηθελα να ρωτησω αν ξερει κανεισ που θα βρω να κανω αιτηση για το σεμιναριο?η απο το διαδυκτιο η καπου αλλου.πηγα εχτεσ στην πρεσβεια μ εδωσαν ενα χαρτι αλλα δεν βγαζω ακρη.ξερει καποιοσ να βοηθησει γιατι θελω να παω εξωτερικο για δουλεια.
                              ευχαριστω.
                              καλημέρα Θανάση
                              Μπορείς να το παρακολουθείς εδώ,
                              Home Affairs brings together Australia's federal law enforcement, national and transport security, criminal justice, emergency management, multicultural affairs, settlement services and immigration and border-related functions, working together to keep Australia safe.

                              Comment


                                #30
                                Θα ήθελε νε ενημερωθώ και εγώ για το που θα γινει η έκθεση.

                                Comment

                                Working...
                                X