Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σύγκριση κόστους ζωής/μισθών Ελλάδα-Αυστραλία

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #16
    μηπως πρεπει να το σκεφτω καλυτερα jojos??
    GDSOUL

    Comment


      #17
      Originally posted by Δημητρακοπουλος Γιωρ View Post
      Μια ερωτηση ρε παιδες αν και πιστευω πως εχει απαντηθει. Τελικα ποσο ετησιο εισοδημα πρεπει να εχει μια τετραμελη οικογενεια στη μελβουρνη για να ζει αξιοπρεπος?
      αξιοπρεπος θεωρώ ζείς και χώρις να είναι γνώμη μου- γιατί με αυτά τα λεφτά ζουνε η μέση Αυστραλέζικη οικογένεια είναι 55.000- 65.000 να μην σου πω και με λιγότερα ζούνε.
      Αν θέλεις 1-2 million dollar house, designers clothes, pools and private schools για τα παιδιά και διακοπές στο Whitsundays τότε το ποσό θα ανεβεί...

      Comment


        #18
        Originally posted by jojos71 View Post
        Φιλε Γιωργο εγω με 5μελη οικογενεια ετσι οπως τα εχω υπολογισει τοσα χρειαζονται
        Που ζείς στην Αυστραλία?

        Comment


          #19
          Προς το παρον Ελλαδα.....
          GDSOUL

          Comment


            #20
            Australia

            Originally posted by Anais View Post
            αξιοπρεπος θεωρώ ζείς και χώρις να είναι γνώμη μου- γιατί με αυτά τα λεφτά ζουνε η μέση Αυστραλέζικη οικογένεια είναι 55.000- 65.000 να μην σου πω και με λιγότερα ζούνε.
            Αν θέλεις 1-2 million dollar house, designers clothes, pools and private schools για τα παιδιά και διακοπές στο Whitsundays τότε το ποσό θα ανεβεί...
            Anais η μεση Αυστραλεζικη οικογενοια παιρνει καμια 10αρια επιδοματα απο πισω..εγω ειμαι με 457 Sponsor Visa και δεν παιρνω κανενα επιδομα

            Comment


              #21
              Australia

              Originally posted by Anais View Post
              Που ζείς στην Αυστραλία?
              Melbourne

              Comment


                #22
                Originally posted by jojos71 View Post
                Anais η μεση Αυστραλεζικη οικογενοια παιρνει καμια 10αρια επιδοματα απο πισω..εγω ειμαι με 457 Sponsor Visa και δεν παιρνω κανενα επιδομα
                ναι αλλα χαλας πολλα γιατι δεν λες που εισαι καθε βραδυ?????εχεις 5μελη οικογ. οκ αλλα εσει για ποσους τρως???και η παρεες που κανεις?ολοι οι καλοθρεμενοι εδω ηρθαμε!!!οκ τελος η πλακα η ζωη εναι ακριβη σε σχεση με αυτα που ξεραμε απο Ελλαδα.αλλα αν δουλεουν δυο ατομα και περνουν 6000 τον μηνα ΚΑΘΑΡΑ κατι γινετε,το θεμα ειναι να δουλευουν και οι δυο,γιατι μονο ο ενασ ειναι δυσκολο
                μακαρι να βολευτιτε ολοι πεδια αλλα.......εγω ειμαι απο τους τυχερους εχω επιδ,σχολειο κλπ

                Comment


                  #23
                  Australia

                  Originally posted by κωστας γαργαλιανοι View Post
                  ναι αλλα χαλας πολλα γιατι δεν λες που εισαι καθε βραδυ?????εχεις 5μελη οικογ. οκ αλλα εσει για ποσους τρως???και η παρεες που κανεις?ολοι οι καλοθρεμενοι εδω ηρθαμε!!!οκ τελος η πλακα η ζωη εναι ακριβη σε σχεση με αυτα που ξεραμε απο Ελλαδα.αλλα αν δουλεουν δυο ατομα και περνουν 6000 τον μηνα ΚΑΘΑΡΑ κατι γινετε,το θεμα ειναι να δουλευουν και οι δυο,γιατι μονο ο ενασ ειναι δυσκολο
                  μακαρι να βολευτιτε ολοι πεδια αλλα.......εγω ειμαι απο τους τυχερους εχω επιδ,σχολειο κλπ
                  Εγω φταιω που μου αρεσει το φαγητο????????????????...κι οταν Ο απεναντι ΣΟΥ δεν αφεινει αγιασμο...ετσι κι εγω τα παω ΑΜΑΣΗΤΑ Κωστακη...

                  Comment


                    #24
                    Originally posted by jojos71 View Post
                    Εγω φταιω που μου αρεσει το φαγητο????????????????...κι οταν Ο απεναντι ΣΟΥ δεν αφεινει αγιασμο...ετσι κι εγω τα παω ΑΜΑΣΗΤΑ Κωστακη...

                    Comment


                      #25
                      Με 80.000 δολλάρια το χρόνο καθαρα ζεις αρκετά καλά. Νοικιάζεις καλό σπίτι δίπλα στην παραλία (ναι με πισίνα , ιδιωτικό γκαράζ και όλα τα σχετικά.....), το παιδί πάει σε ιδιωτικό σχολείο, ψωνίζεις χωρίς να το σκέφτεσαι, και πας και διακοπές αλλού τα χριστούγεννα (π.χ. whitsundays) και αλλού το Πάσχα (π.χ Μελβουρνη) τουλάχιστον εμείς έτσι περνάμε με 3μελή οικογένεια βέβαια.

                      Comment


                        #26
                        Originally posted by demi View Post
                        Με 80.000 δολλάρια το χρόνο καθαρα ζεις αρκετά καλά. Νοικιάζεις καλό σπίτι δίπλα στην παραλία (ναι με πισίνα , ιδιωτικό γκαράζ και όλα τα σχετικά.....), το παιδί πάει σε ιδιωτικό σχολείο, ψωνίζεις χωρίς να το σκέφτεσαι, και πας και διακοπές αλλού τα χριστούγεννα (π.χ. whitsundays) και αλλού το Πάσχα (π.χ Μελβουρνη) τουλάχιστον εμείς έτσι περνάμε με 3μελή οικογένεια βέβαια.

                        LIke!!!!

                        Comment


                          #27
                          Αν μπορειτε να μου απαντησετε,γιατι δεν καταλαβα.
                          Μια τετραμελη οικογενεια με παιδια που πηγαινουν σχολειο δημοσιο,μενοντας σε ενα σπιτι δυο η τριων δωματιων χωρις πισινες και πολυτελειες και σε μια σχετικα καλη περιοχη και ζοντας οπως ζει (η καλυτερα οπως ζουσε)μια μικρομεσαια οικογενεια στην ελλαδα,δηλαδη να πηγαινει καμια βολτιτσα και καμια βδομαδα διακοπες το καλοκαιρι και ψωνιζοντας χωρις να στερειτε τα βασικα...ποσα δολ.χρειαζονται τον μηνα;

                          Comment


                            #28
                            Originally posted by Δημητρακοπουλος Γιωρ View Post
                            δηλαδη με δυο μισθους ανειδικευτου εργατη ειναι δησκολα τα πραματα...
                            συγνώμη δηλαδή, αλλά υπάρχει οποιαδήποτε χώρα στον κόσμου όπου με μισθους ανειδικευτού εργάτη ΔΕΝ είναι δύσκολα τα πράγματα;

                            Comment


                              #29
                              Για να μην δημιουργούμε εντυπώσεις και προσδοκίες, καλό είναι να γνωρίζουν όλοι οτι το κόστος ζωής στην Αυστραλία εξαρτάται από πολλούς παράγοντες:

                              1. Σε ποια πόλη μένεις
                              2. Σε ποια περιοχή μένεις στην κάθε πόλη
                              3. Ποια είναι η "κατάσταση" σου (τη βίζα έχει, οικογένεια, παιδιά κτλ)
                              4. Φυσικά τη lifestyle και προσδοκίες έχεις από τη ζωή σου.

                              Originally posted by demi View Post
                              Με 80.000 δολλάρια το χρόνο καθαρα ζεις αρκετά καλά. Νοικιάζεις καλό σπίτι δίπλα στην παραλία (ναι με πισίνα , ιδιωτικό γκαράζ και όλα τα σχετικά.....)
                              Στο Sydney αν θέλεις σπίτι δίπλα στην παραλία, με πισινά θα πρέπει να πληρώνεις τα 80.000 μόνο για το νοίκι... Σοβάρα, φίλος μένει στο bondi beach, 2 τετράγωνα από την παραλία, σε διαμέρισμα 2 δωματιών και πληρώνει 1.100/week ($57.200 το χρόνο...).

                              Όλα λοιπόν είναι σχετικά. Η κόρη μας είναι 4 ετών. Δεν πάει σχολείο δηλαδή ακόμη αλλά παιδικό σταθμό, τον οποίο πρέπει να πληρώνουμε ολόκληρο από την τσέπη μας (διότι δεν έχουμε ακόμη permanent residence) και ο οποίος κοστίζει $85 ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ... Κοινώς $425 την εβδομάδα και ας πούμε για 40 εβδομάδες το χρόνο, $17.000 το χρόνο...

                              Όλα λοιπόν είναι σχετικά...

                              Επίσης όταν αναφέρετε νούμερα που εκτιμάτε οτι είναι αρκετά για την εκάστοτε πόλη-περιοχή που ζείτε να λέτε τι αφορούν (μικτά, καθαρά, προ-φόρου, μετά φόρου κ.ο.κ.)

                              Comment


                                #30
                                @ loucas:

                                Σε περίπτωση που είχατε permanent residency πόσο θα πήγαινε ο παιδικός σταθμός Λουκά; Υπάρχει κάποιο βοήθημα από το κράτος, το οποίο είναι σε άμεση συνάρτηση με τα εισοδηματικά κριτήρια του καθενός;

                                Συμφωνώ πάντως με τα λεγόμενα σου.

                                Comment

                                Working...
                                X