Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σύγκριση κόστους ζωής/μισθών Ελλάδα-Αυστραλία

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Σύγκριση κόστους ζωής/μισθών Ελλάδα-Αυστραλία

    Βρήκα αυτό το site που συγκρίνει κόστη και μισθούς σε διάφορες πόλεις. Απ'ότι κατάλαβα το ενημερώνουν οι ίδιοι οι χρήστες με το τί έχουν δεί πρόσφατα, και βγάζει ένα μέσο όρο. Ρίξτε κι εσείς μια ματιά, σας φαίνονται λογικά τα μεγέθη; Εμένα πάνω-κάτω σωστό μου φαίνεται αν και έχω καιρό να πάω Αθήνα:


    Με μια πρώτη ματιά η Μελβούρνη φαίνεται ακριβότερη στα περισσότερα πράγματα και ειδικά στα ακίνητα (το Sydney μάλιστα θα ήταν ακόμα ακριβότερο).
    Σημαντική διαφορά στους καθαρούς μισθούς, αν και εδώ πρέπει να λάβετε υπόψην ότι στην Αυστραλία δεν υπάρχουν δώρα οπότε για να βρείτε το ετήσιο θα πολλαπλασιάσετε το μηνιαίο επί δώδεκα, όχι δεκατέσσερα. Μπόνους πολλές φορές υπάρχουν αναλόγως τον εργοδότη, αλλά σπάνια δίνουν εταιρικά αυτοκίνητα.
    Επίσης με 11 ευρώ το πακέτο είναι πολύ καλός λόγος να κόψεις το κάπνισμα
    Απ'την άλλη σημαντική εξοικονόμηση στη βενζίνη και ακόμα σημαντικότερη αν έχεις αυτοκίνητο με γκάζι που είναι πολύ διαδεδομένο και πάμφθηνο. Επίσης γκάζι βάζουν για θέρμανση οπότε κι αυτή έρχεται φτηνότερα.

    Το site κάνει και ένα υπολογισμό και λέει ότι με βάση το μέσο μισθό η αγοραστική σου δύναμη θα ήταν η μισή στην Αθήνα απ'ότι στη Μελβούρνη, αλλά υποπτεύομαι ότι δεν έχει υπολογίσει το επί 12 / επί 14 που λέγαμε παραπάνω οπότε θα έκοβα κάτι.

    #2
    Originally posted by Poltergeist View Post
    Βρήκα αυτό το site που συγκρίνει κόστη και μισθούς σε διάφορες πόλεις. Απ'ότι κατάλαβα το ενημερώνουν οι ίδιοι οι χρήστες με το τί έχουν δεί πρόσφατα, και βγάζει ένα μέσο όρο. Ρίξτε κι εσείς μια ματιά, σας φαίνονται λογικά τα μεγέθη; Εμένα πάνω-κάτω σωστό μου φαίνεται αν και έχω καιρό να πάω Αθήνα:


    Με μια πρώτη ματιά η Μελβούρνη φαίνεται ακριβότερη στα περισσότερα πράγματα και ειδικά στα ακίνητα (το Sydney μάλιστα θα ήταν ακόμα ακριβότερο).
    Σημαντική διαφορά στους καθαρούς μισθούς, αν και εδώ πρέπει να λάβετε υπόψην ότι στην Αυστραλία δεν υπάρχουν δώρα οπότε για να βρείτε το ετήσιο θα πολλαπλασιάσετε το μηνιαίο επί δώδεκα, όχι δεκατέσσερα. Μπόνους πολλές φορές υπάρχουν αναλόγως τον εργοδότη, αλλά σπάνια δίνουν εταιρικά αυτοκίνητα.
    Επίσης με 11 ευρώ το πακέτο είναι πολύ καλός λόγος να κόψεις το κάπνισμα
    Απ'την άλλη σημαντική εξοικονόμηση στη βενζίνη και ακόμα σημαντικότερη αν έχεις αυτοκίνητο με γκάζι που είναι πολύ διαδεδομένο και πάμφθηνο. Επίσης γκάζι βάζουν για θέρμανση οπότε κι αυτή έρχεται φτηνότερα.

    Το site κάνει και ένα υπολογισμό και λέει ότι με βάση το μέσο μισθό η αγοραστική σου δύναμη θα ήταν η μισή στην Αθήνα απ'ότι στη Μελβούρνη, αλλά υποπτεύομαι ότι δεν έχει υπολογίσει το επί 12 / επί 14 που λέγαμε παραπάνω οπότε θα έκοβα κάτι.

    Πολύ ενδιαφέρον! Πάντως συγκριτικά με τους μισθούς μου φαινεται πως η αθηνα είναι πιο ακριβη! Άσε που ξεπερνάει κ την Νεα Υόρκη!

    Comment


      #3
      Παραθέτω εδώ μερικά sites που έχω βρει κατα καιρούς που αφορουν κόστη ζωής, κόστος childcare, κόστος δανεισμού κλπ.

      Simple calculator for Australian income tax



      Pathway program,Future Student,Foundation Program,TCS,Current Student,Year 12 foundation,High Achievers Preparation Program,University pathway,International


      Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

      Comment


        #4
        Θα γραψω καποιους υπολογισμους που εχω κάνει σχετικά με την αντιστοιχία Ελληνικών μισθών με της Αυστραλίας και το κόστος ζωής σε Ελλάδα και Αυστραλία. Δεχομαι οποιαδήποτε κριτική αφου οι υπολογισμοί αυτοί είναι αυθαίρετοι.
        Εχουμε και λέμε λοιπόν.
        Ας θεωρήσουμε οτι κάποιος στην Ελλάδα παίρνει το μήνα 1000 ευρώ (ενδεικτικά). Στην Αυστραλία αντιστοιχεί με περίπου $520 την εβδομάδα.
        Πως υπολογίζεται αυτό?
        Λαμβάνουμε υπόψη οτι ΑΚΟΜΑ ισχύουν τα δώρα Χριστουγέννων, Πασχα και επίδομα αδείας καλοκαιριού. Αυτό μας κάνει 1000x14=14000/12=1166 το μήνα.
        Η αντιστοιχία ευρώ $ είναι περίπου 1.38. Οπότε τα 1166 ευρώ είναι περίπου $1610. Αν λάβουμε υπόψη στατιστικές οι οποίες αναφέρουν οτι το κοστος ζωής στην Αυστραλία είναι περίπου 40% πιο ακριβό απο αυτό της Ελλάδας έχουμε τα $1610 να ισοδυναμούν με περίπου $2254 στην Αυστραλία. Δηλαδή 2254x12 μηνες = $27048 . Αν το διαιρέσουμε με το 52 έχουμε την εβδομάδα περιπου $520. Δηλαδή η αξία ενός μισθού 1000ευρώ το μήνα στην Ελλάδα εχει την αξία ενός μισθού περίπου $520 την εβδομάδα στην Αυστραλία (δηλαδή περίπου $2250 ή 1630 ευρώ το μήνα). Αυτό για να υπολογίσει κανείς την αντιστοιχία του μισθού του στην Αυστραλία. (Μπακαλίστικα διαιρούμε το μισθό μας με το 2 για να δουμε την αντιστοιχία του στον εβδομαδιαίο μισθό στην Αυστραλία σε δολάρια οπότε προχειρα και γρηγορα βλέπεις τι δουλειες πληρώνουν τι)
        Απο την άλλη τώρα για το εβδομαδιαίο κόστος ζωής στην Αυστραλία (αναφέρομαι στην εβδομάδα αφού εκεί όλα σχεδόν έτσι τα υπολογίζουν). Ας θεωρήσουμε οτι μια οικογένεια τα "βγάζει" περα το μήνα με 1500 ευρώ (καθαρά αφού έχουμε αφαιρέσει το ενοίκιο ή στεγαστικό δάνειο) 1500 ευρώ δηλαδή για φαγητό , λογαριασμούς σπιτιού, εξοδους, βενζινες , γενικά οτι χρειάζεται ένα σπίτι. Δε λέω αν τα περνάνε καλά. Λέω οτι αυτά ξοδεύουν για να κάνουν τη ζωή που κάνουν. Ο καθένας μπορεί να βάλει το δικό του νούμερο αντι του 1500.
        Εχουμε και λέμε λοιπον. 1500ευρω x 1.38 = $2070 x 12 = $24840 το χρόνο x 40% κοστος ζωής = $34776 / 52 = $670 την εβδομάδα χωρίς ενοίκιο. Δηλαδή αυτά χρειάζεται κάποιος στην Αυστραλία καθε βδομάδα για να κάνει την ίδια ζωή που έκανε περίπου στην Ελλάδα με 1500 ευρώ το μήνα. Παντα χωρίς ενοίκιο.
        Ολα ειναι αυθαίρετα μετα απο προσωπικη ερευνα στο ιντερνετ.

        Comment


          #5
          το θεμα ειναι οτι καλα τα λες
          αλλα ποιος περνει πλεον στην ελλαδα 1000 η 1500?
          βαλε ενα μεσω μισθο 600-800 και ξανασυζηταμε τα νουμερα

          Comment


            #6
            Οι τιμες που έβαλα είναι όπως είπα ενδεικτικές. Βάζει ο καθένας ότι θέλει. Το ανέφερα. Σαφώς και 1000 και 1500 σπάνια τα συναντας. Βαζεις το νουμερο που θέλεις εσυ, μη κοιτάς το νουμερο του παραδειγματος μου, αυτό ήταν ενδεικτικό.

            Comment


              #7
              Ορφέα σωστός. Θα πρότεινα ομως για να μην μπλέκει κανείς με δώρα/μπόνους καθώς και εποχιακά έξοδα όπως τέλη αυτοκινήτου, να υπολογίζει κατευθείαν ετήσιο εισόδημα και έξοδα για να συγκρίνει με Αυστραλία. Επίσης να μην ξεχάσει να προσθέσει έξοδα που μπορεί σε κάποιες χώρες να μην υπάρχουν, πχ οι Έλληνες πληρώνουν φροντιστήρια για τα παιδιά γυμνασίου/λυκείου, ενώ οι περισσότεροι Αυστραλοί συνηθίζουν να κάνουν μικτές ασφάλειες αυτοκινήτου και ιδιωτικές ασφάλειες υγείας, ενώ δεν υπάρχουν δημόσιοι βρεφονηπιακοί σταθμοί και οι ιδιωτικοί είναι πανάκριβοι.

              Επίσης προσοχή αν μιλάμε για μικτά εισοδήματα γιατί οι κρατήσεις είναι διαφορετικές. Ο φόρος εισοδήματος είναι παρόμοιος, αλλά στην Ελλάδα σου κρατάν για ασφαλιστικές εισφορές εργαζόμενου (ΙΚΑ-ΤΕΑΜ) περίπου 23%, στην Αυστραλία μόνο 9% οπότε τα καθαρά βγαίνουν περισσότερα.

              Επίσης το 40% Ορφέα είναι πριν τις τελαυταίες αυξήσεις ΦΠΑ στα τρόφιμα και τα χαράτσια στα ακίνητα; Ειδικά τα τελευταία λένε ότι θα παραμείνουν για μερικά χρόνια
              Υπόψην ο ΦΠΑ στην Αυστραλία είναι 10% παντού.

              Comment


                #8
                Σαφώς είναι πριν τα τελευταία χαράτσια αφού ... δεν τους προλαβαίνεις πια. Εχεις δίκιο σε αυτά που ανέφερες αλλά δε θα μπορούσα να υπολογίσω ολες τις μεταβλητές. Ειναι ένας πρόχειρος και γρήγορος υπολογισμός συσχετισμων μισθών και κόστους ζωής στις δυο χώρες. Κατι σα να διαβάζεις το οπισθόφυλλο ενος βιβλίου που θες να αγοράσεις. Δε σου λεει την υπόθεση αλλα σου δινει μια εικονα του τι περιέχει. Μια γευση ας πουμε ...

                Comment


                  #9
                  Kalispera se olous. Ime sto Sydney apo ton Aprilio ke prosfata efera sto Sydney ke itn ikogenia.

                  Stin arhi emena monos mehri na dimiourgiso katastasis gia tous ipolipous ke tora imaste oloi ikogeniakos.


                  Opois theli na me rotisi gia kostos diaviosis, nikia, sholia, ke alles diadidasies, i oti allo sas endiaferei, ke fisika boro ke ego na apantiso, as epikinonisi mazi mou. Tha haro episis na gnoriso ke kosmo sto Sydney ke na diktiothoume...

                  Comment


                    #10
                    καλημερα φιλε μου.

                    πως ειναι η ζωη εκει?

                    εχεις τακτοποιηθει σε δουλεια και αυτα?

                    ειναι ευκολη η ζωη?

                    δωσαμε λιγακι τα φωτα σου ακομα και με τον τροπο που πηγες ας πουμε.

                    Comment


                      #11
                      Σε ποιο προάστιο του Σίδνεϋ μένεις arcs1210;

                      Comment


                        #12
                        Μια ερωτηση ρε παιδες αν και πιστευω πως εχει απαντηθει. Τελικα ποσο ετησιο εισοδημα πρεπει να εχει μια τετραμελη οικογενεια στη μελβουρνη για να ζει αξιοπρεπος?
                        GDSOUL

                        Comment


                          #13
                          Australia

                          Originally posted by Δημητρακοπουλος Γιωρ View Post
                          Μια ερωτηση ρε παιδες αν και πιστευω πως εχει απαντηθει. Τελικα ποσο ετησιο εισοδημα πρεπει να εχει μια τετραμελη οικογενεια στη μελβουρνη για να ζει αξιοπρεπος?
                          Kata tin gnomi mou 85000-90000 AUD

                          Comment


                            #14
                            δηλαδη με δυο μισθους ανειδικευτου εργατη ειναι δησκολα τα πραματα...
                            GDSOUL

                            Comment


                              #15
                              Australia

                              Originally posted by Δημητρακοπουλος Γιωρ View Post
                              δηλαδη με δυο μισθους ανειδικευτου εργατη ειναι δησκολα τα πραματα...
                              Φιλε Γιωργο εγω με 5μελη οικογενεια ετσι οπως τα εχω υπολογισει τοσα χρειαζονται

                              Comment

                              Working...
                              X