Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση στη Νορβηγία

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Το παρακάτω μου το έστειλαν σε e-mail και δεν ξέρω κατα πόσο είναι αληθές, αλλά αν έιναι αυτός πρέπει να είναι ο ορισμός της απόλυτης διαστροφής (ή του αλτρουισμού;)

    Στις αρχές, λοιπόν, του καλοκαιριού συνήλθε η νορβηγική Βουλή προκειμένου να συζητηθεί το "πρόβλημα" του σημαντικού πλεονάσματος που παρουσιάζει ο κρατικός προϋπολογισμός, καθώς και ο κίνδυνος που ενέχει για την ανατίμηση του εγχώριου νομ ίσματος (νορβηγική κορώνα) και οι επιπτώσεις που θα είχε μία τέτοια ανατίμηση για τις εξαγωγές της χώρας. Η πρόταση του κυβερνώντος κόμματος ήταν να χαρισθούν οι φόροι σε όλους τους πολίτες (φυσικά και νομικά πρόσωπα) για το δεύτερο εξάμηνο του 2012, προκειμένου να μην συσσωρευθούν επιπλέον έσοδα στον ήδη "προβληματικό" πλεονασματικό προϋπολογισμό.
    Να σημειωθεί πως το φορολογικό σύστημα της Νορβηγίας προβλέπει άμεση φορολόγηση "στην πηγή" του εισοδήματος ενός πολίτη, χωρίς να καλείται στο τέλος του έτους - ή οποιαδήποτε άλλη στιγμή - να πληρώσει κάποιον άλλον φόρο. Αν για παράδειγμα, ένας υπάλληλος αμείβεται από μία εταιρεία με 1.000 ευρώ κάθε μήνα, το ποσοστό φόρου που του αναλογεί αποδίδεται αυτομάτως στο κράτος. Άλλο ενδιαφέρον σημείο για την "τραγική" πλεονασματική οικονομία της Νορβηγίας είναι πως τα τελευταία χρόνια το κράτος χαρίζει το φόρο του μήνα Δεκεμβρίου, σαν ένα "δώρο" προς τους πολίτες, αφού στο νορβηγικό κράτος λεφτά όντως υπάρχουν.
    Η νορβηγική Αριστερά αντέδρασε στην πρόταση του κυβερνώντος κόμματος, υποστηρίζοντας ότι αν χαρίζονταν οι φόροι του υπόλοιπου έτους, το επιπλέον εισόδημα οι πολίτες θα το ξόδευαν κατά κύριο λόγο σε ταξίδια - στους Νορβηγούς αρέσει πολύ να ταξιδεύουν - και ξενύχτια, με αποτέλεσμα τα λεφτά να μην επιστρέφουν στο κράτος. Η πρόταση της Αριστεράς ήταν οι πολίτες να συνεχίσουν να καταβάλλουν τους φόρους και τα χρήματα αυτά να διατεθούν ως δωρεά σε μία άλλη χώρα που αντιμετωπίζει προβλήματα.
    Αφού, λοιπόν, δεν πάρθηκε καμία απόφαση εντός του κοινοβουλίου για τον "πονοκέφαλο" των πλεονασμάτων, η κυβέρνηση έθεσε το ζήτημα σε ηλεκτρονικό δημοψήφισμα ενώπιον του νορβηγικού λαού, καλώντας τον να αποφασίσει ο ίδιος για το αν θέλουν να πληρώσουν τους φόρους του υπόλοιπου έτους ή όχι.
    Το αποτέλεσμα; Το 72% ψήφισε ώστε να μην χαρισθούν οι φόροι στους Νορβηγούς πολίτες, αλλά να συνεχίσουν να τους πληρώνουν κανονικά και τα χρήματα αυτά να δοθούν ως δωρεά σε μία άλλη χώρα και επιλέχθηκε τελικά να χτιστούν νοσοκομεία στο Βιετνάμ.
    Βεβαίως, αν διηγείτο κάποιος την ιστορία αυτή σε έναν συνηθισμένο Έλληνα, η - πιθανότερη - απάντηση που θα λάμβανε θα ήταν "είναι ηλίθιοι αυτοί οι Νορβηγοί". Οι υπόλοιποι ας αναρωτηθούμε ποιοι είναι οι ηλίθιοι, τελικά.
    It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

    Comment


      Τίποτα σε αυτόν τον κόσμο που ζούμε δεν είναι Τυχαίο ....!
      Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
      Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

      Comment


        Originally posted by sakistha View Post
        φίλε random μάλλον μπερδεύεις τις λέξεις , η αλληλεγγύη με την λαμογιά δεν είναι συνώνυμες λέξεις, η αυτοοργάνωση στον χώρο εργασίας δεν είναι συνώνυμο του συνδικαλισμού, η φιλία δεν είναι συνώνυμο του πελατειακού κράτους... ΜΟΝΟ οι έλληνες έχουν ταυτίσει αυτές τις λέξεις μεταξύ τους γιατί απλά είναι αγράμματοι, συμφεροντολόγοι και κουτοπόνηροι...η αλληλοβοήθεια δεν σημαίνει καταπατάω τον νόμο η ας ζήσω εγώ και εσύ και οι υπόλοιποι να πεθάνουν... όπως αντιλαμβάνεσαι μας λείπουν δύο λέξεις εδώ ... παιδεία και σεβασμός ..παίζει ακόμα ρόλο και η σειρά που τοποθετούμαι αυτές τις λέξεις... όποιος κατάλαβε...
        τα παραπάνω ίσως διαβἀζονται κάπως.. δεν έχω σκοπό να προσβάλλω και να αντιδικήσω με σένα φίλε random, αλλά σκάω πλέον στην ελλάδα άλλα να λέμε άλλα να εννοούμε και να χρησιμοποιούμε και να καπιλευόμαστε τις λέξεις όπως γουστάρουμε...
        Νομίζω πως μπερδεύεσαι άδικα και συγχέεις το σχόλιο μου με πιθανή (κατα)κριτική ενάντια στην αλληλεγγύη.

        Καλό είναι να ξεχωρίσεις ότι απευθύνομαι άμεσα στο συγκεκριμένο παράδειγμα (κάποιοι άνθρωποι απαιτούσαν την πρόσληψη ενός ατόμου απλά επειδή είναι ομοεθνής). Το συγκεκριμένο παράδειγμα μπορεί να ξεπερνάει τα όρια της αλληλεγγύης ώσπου τελικά ο πρωταρχικός σκοπός της αλληλοβοήθειας να ενδέχεται να καταλήξει σε νοοτροπίες συμφεροντολογίας.

        Χρειάζεται μέτρο, ενώ μια αποτελεσματική μέθοδος που έχω δει είναι η άρση της σταθερότητας.

        Comment


          προς τι συνελληνες ο ιντερνετικος αλληλοσπαραγμος??
          η αληθεια σε αυτα που λετε (random-sakistha) ειναι καπου εκει στην μεση!
          απλα την "ανακαλυψαμε λιγο αποτομα και με οικονομικη αιμοραγια"!
          γνωμη μου ειναι αφηστε το παρελθον,σχεδιαστε στο παρων αλλα σε πραγματικη βαση και οχι "ονειρα του πληκτρολογιου" και εκτελεστε ταχυτατα και αμεσα!
          η κριση θελει πρωτοβουλια και οχι μονο ονειρα.
          με φιλικους χαιρετισμους παντα!
          Βγες απο την μυθοπλασια και μπες στην πραγματικοτητα!!

          Comment


            ναι , έτσι κι αλλιώς με τον φίλο random πιο πολλά νομίζω μας ενώνουν παρά μας χωρίζουν...
            όπως λες φίλε tolis για να επιστρέψω στον σχεδιασμό τους παρόντος , προσπαθώ να μάθω την γλώσσα μέσω ίντερνετ, το βασικό είναι να καταφέρω να βρω το απαραίτητο κεφάλαιο για να κάνω το βήμα, να ανέβω πάνω, τα χρήματα δύσκολα μαζεύονται ιδίως όταν έχω από πίσω και οικογένεια, πιστεύω ότι δυστυχώς μπορεί να αργήσω λίγο αλλά θα τα καταφέρω, το μόνο που φοβάμαι είναι μην με προλάβουν οι εξελίξεις στην Ελλάδα ...
            εσείς πως τα πάτε επάνω? απο δουλειά βρήκατε τίποτα?πως σας φαίνεται η Νορβηγία από κοντα?

            Comment


              θα ηταν ευχης εργο να βρεις δουλεια τοσο γρηγορα.θελει προσωπικη επαφη το ολο θεμα και γρηγορα αντανακλαστικα!θα το ξαναπω και ας γινει γραφικος δεν υπαρχει καμια μα καμια περιπτωση να βρεθει δουλεια απο το ιντερνετ.εδω ειναι οι πολωνοι καθημερινα εξω απο τις εταιρειες και κρεμονται στα τσαπια απο τα καγκελα να τους μπας και τους παρουν για εργασια.εποχες δεκαετιας '90 με τους γειτονες μας αλβανους οταν ηρθαν στην χωρα μας.
              στην λαρισα λεμε το εξης "μεχρι να το σκεφτει ο λογικος,ο τρελλος εχει παει και ερχεται"!!
              Βγες απο την μυθοπλασια και μπες στην πραγματικοτητα!!

              Comment


                Γεια σας παιδιά!Είμαι απόφοιτος μηχανολόγος μηχανικός και ενδιαφέρομαι για δουλειά στη Νορβηγία.Γνωρίζετε για την αγορά εργασίας στο τομέα μου?Τα Νορβηγικά είναι απαραίτητα?

                Comment


                  φίλε geodem για μηχανικούς γενικά υπάρχει δουλειά σε όλη την βόρεια ευρώπη, και πολύ μάλιστα, σουηδία ,γερμανια , δανία, νορβηγία, φιλανδία, ολλανδία .. είναι απαραίτητο όμως για να δουλεψεις στο επάγγελμά σου να γνωρίζεις την γλώσσα, εκτός και αν ξεκινήσεις να δουλευεις σε κάτι άλλο και όταν μάθεις την γλώσσα ασχοληθείς με τον τομέα σου, παίζει ρόλο και άμα έχεις κάποια εξειδίκευση στον τομεα σου, μεταπτυχιακό κτλ κτλ , μπας και βρεις δουλεια και στα αγγλικά ομιλώντας...

                  Comment


                    σε ολα τα επαγγελματα γενικα θελει να μιλας νορβηγικα και αυτο ειναι δεδομενο!ισως να μην θελει πολυ καλα σε καποια, αλλα θελει σιγουρα να μιλας την γλωσσα τους!
                    τωρα κατι αλλο...... το επιπεδο αρχαριων(Α1-Α2) που διδασκεται στην ελλαδα διαπιστωσα οτι ειναι κατωτερο των περιστασεων και ας λενε τα "δικα" τους οι φροντηστηριουχοι!!!
                    οσοι τελικα ερθουν θα το διαπιστωσουν απο την πρωτη συνομιλια!
                    οι νορβηγοι λατρεουν τις τοπικες διαλεκτους τους και δεν τις αφηνουν με τιποτα. στο μπεργκεν τα νορβηγικα ειναι οπως τα ελληνικα των κρητικων!
                    Βγες απο την μυθοπλασια και μπες στην πραγματικοτητα!!

                    Comment


                      Originally posted by tolis nikolaou View Post
                      σε ολα τα επαγγελματα γενικα θελει να μιλας νορβηγικα και αυτο ειναι δεδομενο!ισως να μην θελει πολυ καλα σε καποια, αλλα θελει σιγουρα να μιλας την γλωσσα τους!
                      τωρα κατι αλλο...... το επιπεδο αρχαριων(Α1-Α2) που διδασκεται στην ελλαδα διαπιστωσα οτι ειναι κατωτερο των περιστασεων και ας λενε τα "δικα" τους οι φροντηστηριουχοι!!!
                      οσοι τελικα ερθουν θα το διαπιστωσουν απο την πρωτη συνομιλια!
                      οι νορβηγοι λατρεουν τις τοπικες διαλεκτους τους και δεν τις αφηνουν με τιποτα. στο μπεργκεν τα νορβηγικα ειναι οπως τα ελληνικα των κρητικων!
                      φίλε τόλη τι κάνεις;ελπίζω να είσαι καλά εκεί πανω..τι νέα έχεις; καταφέρατε να κάνετε τιποτα από δουλειά;
                      αυτό που επισήμανες με την γλώσσα είναι πολύ καλό, προσωπικά την βρίσκω αρκετά δύσκολη , άμα έχουν και τοπικες διαλέκτους , βράστα...
                      κάτι θα κάνουμε όμως...

                      Comment


                        vasoulita81 έπεσες σε εχθρο του έθνους lol
                        εσύ τι κάνεις με το θέμα δουλειάς;τα χαρτια τα κατάφερες; ελπιζω και εσύ να είσαι καλα;
                        μακάρι να έχουμε νέα και από την γιαννουλα, να δουμε τι κάνει..

                        Comment


                          καλημέρα απο κερκυρα , εγώ με τη σηρα μου κοίταγα να παω αυστραλια αλλα τα βλεπω ολα αρνητικά , θελουν να εχεις (ποντους) σε φορμες αλλα και να τους μαζέψεις μπορεί να σε γυρίσουν απο το αεροδρόμιο κιολας ξανα στην Ελλάδα ... απο αυτα που εχω διαβάσει εδω μεσα βλεπω την νορβηγια να βλεπει πρώτα τον άνθρωπο και μετα τα υποληπα και δεν σας κρύβω οτι το σκεφτομε πολυ σοβαρά , έχοντας και δυο παιδια 17 και 11 χρονων . πρεπη να τα ζυγίσω παρα πολυ τα πραγματα ,,και να παρω μαζι και με την γηνεκα μου την καλύτερη αποφαση για τα παιδια μας και για εμας αυτα σε προτη φάση ελπίζω οσοι είσαστε στην Νορβηγία να βρείτε γρήγορα δουλειά και σύντομα και τον δρομο σας

                          Comment


                            marketbet.gr
                            αυτές είναι οι 10 χώρες των οποίων οι κάτοικοι απολαμβάνουν την υψηλότερη ποιότητα ζωής
                            Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                            Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                            Comment


                              κανένα νέο από κάποιον στην Νορβηγία; από κανέναν Ελλάδα;

                              ΔΙΟΡΓΑΝΩΝΕΤΑΙ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΣΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
                              22 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ 7 ΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ CITY GATE 2oς ΟΡΟΦΟΣ..

                              σκοπός της συνάντησης είναι η γνωριμία , η ανταλλαγή εμπειριών απόψεων γνώσεων, θα υπάρξει σύνδεση και επικοινωνία με κόσμο από εκεί για να καταθέσει τις απόψεις του..γίνεται στο πλαίσιο του να υπάρξει αλληλοβοήθεια για καλύτερη προετοιμασία...η διοργάνωση ξεκίνησε από κόσμο που μενει θεσσαλονικη
                              Η ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΚΟΠΟ ΤΗΝ ΕΥΡΕΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ!

                              η πληροφορία προέρχεται απο το ellada.no (συλλογος ελλήνων Νορβηγίας)
                              άμα κάποιος ενδιαφέρεται θα ήταν καλό να το πει για να μην υπάρξει πρόβλημα στην καφετέρια ,μην κλειστούν 3 τραπέζια και ξαφνικά χρειαστούν άλλα τόσα...

                              Comment


                                Originally posted by sakistha View Post
                                κανένα νέο από κάποιον στην Νορβηγία; από κανέναν Ελλάδα;

                                ΔΙΟΡΓΑΝΩΝΕΤΑΙ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΣΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
                                22 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ 7 ΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ CITY GATE 2oς ΟΡΟΦΟΣ..

                                σκοπός της συνάντησης είναι η γνωριμία , η ανταλλαγή εμπειριών απόψεων γνώσεων, θα υπάρξει σύνδεση και επικοινωνία με κόσμο από εκεί για να καταθέσει τις απόψεις του..γίνεται στο πλαίσιο του να υπάρξει αλληλοβοήθεια για καλύτερη προετοιμασία...η διοργάνωση ξεκίνησε από κόσμο που μενει θεσσαλονικη
                                Η ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΚΟΠΟ ΤΗΝ ΕΥΡΕΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ!

                                η πληροφορία προέρχεται απο το ellada.no (συλλογος ελλήνων Νορβηγίας)
                                άμα κάποιος ενδιαφέρεται θα ήταν καλό να το πει για να μην υπάρξει πρόβλημα στην καφετέρια ,μην κλειστούν 3 τραπέζια και ξαφνικά χρειαστούν άλλα τόσα...
                                Εγώ είμαι μέσα! Και ο σύζυγος μαζί. Πού δηλώνουμε συμμετοχή; Μπράβο βρε θηρίο, πού το ανακάλυψες;

                                Comment

                                Working...
                                X