Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση στη Νορβηγία

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Eρευνα των «ΝΕΩΝ» αποκαλύπτει .
    Ψεύτικες υποσχέσεις σε υποψήφιους μετανάστες !
    Η προσφορά της εκπροσώπου παράτυπου γραφείου ευρέσεως εργασίας στην οδό Λιοσίων της Αθήνας, ακουγόταν δελεαστική. «Υπάρχει έτοιμη δουλειά για εσάς. Συνεργαζόμαστε με Αμερική, Καναδά, Αυστραλία, Νέα Ζηλανδία και Κεντρική Ευρώπη.
    Σε αυτό το κτίριο της οδού Λιοσίων, στην Αθήνα, δεν μπαίνεις χωρίς ραντεβού. Στην είσοδο ένας εύσωμος άντρας με ξυρισμένο κεφάλι ρωτάει ποιος σε περιμένει και σημειώνει τα στοιχεία σου. Στον πρώτο όροφο άλλος ένας υπεύθυνος ασφαλείας επιτηρεί τον χώρο. Εδώ απευθύνονται άνεργοι έλληνες που ψάχνουν για απασχόληση στο εξωτερικό. Εκπρόσωποι της εταιρείας υπόσχονται σίγουρη δουλειά σε οποιαδήποτε χώρα επιθυμείς - στο αντικείμενο σπουδών σου ακόμα κι αν στερείσαι προϋπηρεσίας - με απροσδόκητες εργοδοτικές παροχές και υψηλές απολαβές. Αρκεί να τους δώσεις 150 ευρώ για να ετοιμάσουν τον φάκελό σου - για ευκαιρίες που δεν υπάρχουν.

    16615466_Untitled_1.limghandler.jpg
    "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

    Comment


      Γεια σας παιδιά. Θα ήθελα αν μπορείτε να με βοηθήσετε με κάποιες πληροφορίες. Είμαι φυσιοθεραπευτής και έχω δικό μου γραφείο στην Ελλάδα, αλλά με την υπάρχουσα κατάσταση τα πράγματα δυσκολεύουν. Υπάαρχει κάποιος να ξέρει πληροφορίες για τη δουλεία, για τις συνθήκες και αν υπάρχουν θέσεις εργασίας; Τη γλώσσα δεν τη ξέρω καθόλου, θα σου παρέχει το κράτος μαθήματα και θα μπορείς να δουλεύεις για να πληρώνεσαι ή όχι;

      Comment


        Στον κλαδο σου θελουν πολλη καλη γνωση Νορβηγικων επιπεδου norskprøve 3 εως Bergen τεστ. Το κρατος δε σου παρεχει τιποτα οσων αφορα τη γλώσσα. Εισαι υποχρεωμενος να τη μαθεις μονος σου. Οποτε αν δεν μαθεις Νορβηγικα απταιστα μη δοκιμασεις να ερθεις.

        Comment


          Originally posted by NikE View Post
          Γεια σας παιδιά. Θα ήθελα αν μπορείτε να με βοηθήσετε με κάποιες πληροφορίες. Είμαι φυσιοθεραπευτής και έχω δικό μου γραφείο στην Ελλάδα, αλλά με την υπάρχουσα κατάσταση τα πράγματα δυσκολεύουν. Υπάαρχει κάποιος να ξέρει πληροφορίες για τη δουλεία, για τις συνθήκες και αν υπάρχουν θέσεις εργασίας; Τη γλώσσα δεν τη ξέρω καθόλου, θα σου παρέχει το κράτος μαθήματα και θα μπορείς να δουλεύεις για να πληρώνεσαι ή όχι;
          Η δουλειά του φυσιοθεραπευτή έχει μεγάλη ζήτηση !Με την γλώσσα μην φοβάσαι !
          Διάβασε τα παρακάτω λίνκ με "google translate" !
          Ότι άλλο θέλεις ρώτα !Χρόνια Πόλλα !


          Norskopplæring for utenlandske borgere !

          Norsk og samfunnskunnskap for voksne innvandrere !

          Fysioterapeut i Norge !
          "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

          Comment


            Πατριοτεν καλο το site που ανεβασες, αλλα αν κατσεις και το ψαξεις θα δεις οτι ολα αυτα ισχυουν για οσους ειναι απο χωρες εκτός ΕΟΚ. Επισης ισχυει για οσους/ες ειναι παντρεμενοι/ες με Νορβηγο/ιδα. Δεν ισυχουν δυστυχως οσα ισχυουν στη Σουηδια. Δυστυχως!


            Για του λογου το αληθες αν κατσεις και το μεταφρασεις θα μαθεις τα παντα που σε ενδιαφερουν.
            Vi fant dessverre ikke siden du lette etter (404-feil). Det kan være at den ikke finnes lenger, eller at lenken du fulgte ikke er korrekt.Vi er takknemlig for tips om feil. Send gjerne en e-post til redaksjonenatdss.dep.no med beskjed om hva som ikke v...


            στη σελιδα 18 το λεει. Δυστυχως δεν ξερω να κανω screenshot και να το ανεβασω εδω.

            Comment


              Originally posted by patrioten View Post
              Η δουλειά του φυσικοθεραπευτή έχει μεγάλη ζήτηση !Με την γλώσσα μην φοβάσαι !
              Διάβασε τα παρακάτω λίνκ με "google translate" !
              Ότι άλλο θέλεις ρώτα !Χρόνια Πόλλα !


              Norskopplæring for utenlandske borgere !

              Norsk og samfunnskunnskap for voksne innvandrere !

              Fysioterapeut i Norge !
              Καταρχάς σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση. Κοίταξα τα site που μου είπες και είδα ότι ο μισθός στην δουλειά μου είναι σύμφωνα με κάποιες αγγελίες στο επίπεδο 38, άρα 429 000/443 400/14 400. Φαντάζομαι ότι το πρώτο το ποσό είανι το μικρότερο και το δεύτερο το μεγαλύτερο ετήσιο εισόδημα και το τελευταίο το μηνιαίο. Με την μετατροπή που έκανα είναι 1790 ευρώ το μήνα. Ξέρω ότι είναι ακριβή χώρα, σου φτάνουν για να ζήσεις αυτά τα χρήματα?

              Comment


                Originally posted by NikE View Post
                Καταρχάς σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση. Κοίταξα τα site που μου είπες και είδα ότι ο μισθός στην δουλειά μου είναι σύμφωνα με κάποιες αγγελίες στο επίπεδο 38, άρα 429 000/443 400/14 400. Φαντάζομαι ότι το πρώτο το ποσό είανι το μικρότερο και το δεύτερο το μεγαλύτερο ετήσιο εισόδημα και το τελευταίο το μηνιαίο. Με την μετατροπή που έκανα είναι 1790 ευρώ το μήνα. Ξέρω ότι είναι ακριβή χώρα, σου φτάνουν για να ζήσεις αυτά τα χρήματα?

                Φίλε ΝiκΕ οί μισθοί στην Νορβηγία για φυσιοθεραπευτές είναι από 360.000nok. το χρόνο κατώτατος μισθός (είναι περίπου 43.000 ευρώ το χρόνο 3.600 ευρώ το μήνα) .
                Διάβασε ΚΑΛΑ στο θέμα της Νορβηγίας για το κόστος ζωής και τα παρακάτω λίνκ .


                Norwegian Physiotherapist Association !

                Migration information-World Confederation of Physiotherapists (ER-WCPT) !

                World Confederation of Physiotherapists (ER-WCPT) !

                Lønn fysioterapeuter 2012 !

                Sentrale minstelønnssatser fra 01/05/2013 !

                Utlendingsdirektoratet The Norwegian Directorate
                of Immigration !
                "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

                Comment


                  Originally posted by freeaway View Post
                  Έχω μια απορια,

                  Διάβαζα κάπου πως στη Δυτική Νορβηγία μιλάνε Nynorsk πιο πολύ(ή κυρίως) ενώ στην ανατολική πιο πολύ Bokmål.
                  Στη Βόρεια Νορβηγία τι διάλεκτο μιλάνε?
                  Διάβαζα εδώ πως και αυτοί βόρεια έχουν λίγο διαφορετική διάλεκτο, αλλά δε νομίζω πολύ διαφορετική, απλά κάποια αλλάζουν.
                  Εν τέλη ποια διάλεκτο είναι καλύτερο να μαθει κανεις?
                  Αν και ότι και να μάθεις χρήσιμο είναι και δε διαφέρουν πάρα πολύ απ'οτι εχω διαβασει.
                  Τα bokmal και τα nynorsk δεν είναι διάλεκτοι. Είναι γραπτές γλώσσες, η πρώτη η γλώσσα των βιβλίων κι η δεύτερη τα ''νεονορβηγικά''. Διάλεκτοι είναι κάτι εντελώς διαφορετικό και διαφέρει από πόλη σε πόλη. Oslo dialekt διδάσκονται αρκετοί, που πρόκειται να αναζητήσουν εργασία στη Νορβηγία.

                  Comment


                    Η Νορβηγια εχει παρα πολλες διαλέκτους. Καθε πολη εχει τη δικη της διάλεκτο. Πολλες φορες ουτε και οι ιδιοι οι Νορβηγοι δεν καταλαβαινονται μεταξυ τους.

                    Comment


                      Originally posted by afrodite View Post
                      Η Νορβηγια εχει παρα πολλες διαλέκτους. Καθε πολη εχει τη δικη της διάλεκτο. Πολλες φορες ουτε και οι ιδιοι οι Νορβηγοι δεν καταλαβαινονται μεταξυ τους.
                      Όντως, έτσι είναι. Ωστόσο, bokmal και nynorsk δεν είναι διάλεκτοι. Όποιος γνωρίζει Νορβηγούς το ξέρει. Μακάρι να ήταν μόνο 2 οι διάλεκτοι.

                      Comment


                        για καποιον ανιδεικευτο εργατη που γνωριζει πανω κατω την γλωσσα,μπορει ευκολα να βρει δουλεια(οποιαδιποτε εργασεια)..και πιος ειναι ο κατωτατος μοισθος??ΚΑΛΕΣ ΓΙΟΡΤΕς ΣΕ ΟΛΟΥς
                        What doesnt Kill you,Makes you Stronger..

                        Comment


                          Αν τους δειξει οτι ναι μπορει να συνεννοηθεί μαζι τους πιστευω πως θα βρει. Τα πραμματα εχουν δυσκολεψει δεν ειναι τοσο ευκολα οπως παλια. Στο θεμα γλωσσας εννοω. Τωρα εχουν φτασει σε σημειο να ζητανε norskprøve 3 και σε οσους/ες θελουν να δουλεψουν ως καθαρηστριες. Λες και θα μιλησεις νορβηγικα με την μαλουπα. Ελεος...

                          Comment


                            Για να μπορεί κάποιος να βρει έστω μια πρόχειρη δουλειά ,να μπορεί να συνεννοηθεί με δημόσιες υπηρεσίες και γενικότερα για να μπορέσει να επιβιώσει πρέπει οπωσδήποτε να ξέρει ΚΑΛΑ Αγγλικά στην ομιλία και στην γραφή και να έχει αρχίσει να μαθαίνει και τα Νορβηγικά.Η Νορβηγία είναι η δεύτερη χώρα στον κόσμο στην γνώση Αγγλικών.
                            Χωρίς ΚΑΛΗ γνώση Αγγλικών είναι σίγουρη αποτυχία !
                            "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

                            Comment


                              εχω πτυχιο στα Αγγλικα και σιγα σιγα μαθενω και τα Νορβιγικα..οποτε πιστευω θα εχω καπιες ελπιδες..εστο για προσορινη δουλεια,μεχρι να ενταχθουμε στο συστημα τους
                              What doesnt Kill you,Makes you Stronger..

                              Comment


                                Kαλό ειναι που ξέρεις αγγλικά. Οι Νορβηγοι μαθαίνουν αγγλικα απο το δημοτικό. Θεωρουν δεδομενο οτι τα ξέρεις. Δωσε βαση στα Νορβηγικά. Αυτο ειναι το κλειδι της επιτυχιας. Ειναι πολυ ευκολο να τα διαβαζεις αλλα πολυ δυσκολο να τα ακους και να τους καταλαβεις οταν μιλάνε. Θα παθεις σοκ. Προσπαθησε να βρεις online ειδησεις και αλλα προγραμματα. Και ακου συνεχεια... μεχρι να συνηθισει το αφτι σου.

                                Comment

                                Working...
                                X