Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση στη Νορβηγία

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #76
    klark

    θα ήθελα επίσης να ρωτήσω για πιστοποιητικό (δίπλωμα)Κλαρκ και αν είναι εύκολο να βγει στην Νορβηγία.

    Από ότι είδα οι Νορβηγία κυκλοφορούν τα βιβλιαράκια με την ύλη της εξέτασής να τα αγοράσεις από το ίντερνετ

    και μάλιστα στα αγγλικά και στα Πολωνικά,οπότε φαντάζομαι ότι η γλώσσα δεν θα είναι μεγάλο εμπόδιο.

    πάντως για δουλεία σε αποθήκη αυτό θεωρείτε σχεδόν απαραίτητο,ενώ δεν υπάρχει κάτι αντιστοιχώ στην Ελλάδα

    Εσένα GIANNOYLA το έχει υπόψιν ο άντρας σου?

    Comment


      #77
      Originally posted by GEORGE66 View Post
      θα ήθελα επίσης να ρωτήσω για πιστοποιητικό (δίπλωμα)Κλαρκ και αν είναι εύκολο να βγει στην Νορβηγία.

      Από ότι είδα οι Νορβηγία κυκλοφορούν τα βιβλιαράκια με την ύλη της εξέτασής να τα αγοράσεις από το ίντερνετ

      και μάλιστα στα αγγλικά και στα Πολωνικά,οπότε φαντάζομαι ότι η γλώσσα δεν θα είναι μεγάλο εμπόδιο.

      πάντως για δουλεία σε αποθήκη αυτό θεωρείτε σχεδόν απαραίτητο,ενώ δεν υπάρχει κάτι αντιστοιχώ στην Ελλάδα

      Εσένα GIANNOYLA το έχει υπόψιν ο άντρας σου?
      Ξέρουμε ότι στις αποθήκες θέλει κλαρκ. Εμένα ο άντρας μου το δούλευε εδώ χωρίς φυσικά δίπλωμα. Εσύ αυτό στο internet που το είδες??

      Comment


        #78
        Originally posted by vasoulita81
        Προφανώς αναφέρεσαι σε δημοσίου υπαλλήλους παλαιάς κοπής γιατί στον ιδιωτικό τομέα, να σε ενημερώσω ισχύει άλλο καθεστώς! Σε πληροφορώ μόνο οτι μόλις τώρα κατάφερα να βρώ χρόνο να έρθω σπίτι να φάω απο τις 9 το πρωί και να ξαναπάω στη δουλειά αμέσως εως τις 9 το βράδυ...και τα ποδαράκια μου και το κεφάλι μου το ξέρουν αν μπορώ να καταφέρω να κάνω 4 και 5 και 6 πράγματα ταυτόχρονα...οχι δεν κάνω κάποια χειρονακτική εργασία..μια "απλή γραμματέας-πολυμηχάνημα" είμαι....

        Βρε mikael, γιατί εχω την αίσθηση οτι βγάζεις μια εχθρικότητα? Δεν ζείς στην Ελλάδα να δεις οτι επικρατεί ο νόμος της ζούγκλας και οι άνθρωποι ψάχνουν απεγνωσμένα να φύγουν για ενα καλύτερο αύριο των παιδιών τους? Γιατί εκφράζεις αυτές τις απόψεις και εχεις τέτοιο ύφος απέναντί μας? Πές μου για να σε δικαιολογήσω και να σε καταλάβω...

        Φιλικά....
        δεν αναφερομαι στο καθεστως ελλαδας

        αναφερομαι για το εργ.καθεστως νορβηγιας

        Comment


          #79
          Originally posted by GIANNOULA View Post
          Ξέρουμε ότι στις αποθήκες θέλει κλαρκ. Εμένα ο άντρας μου το δούλευε εδώ χωρίς φυσικά δίπλωμα. Εσύ αυτό στο internet που το είδες??
          για ρίξε εδώ μια ματιά angerman.no

          Comment


            #80
            Originally posted by vasoulita81
            Έχεις δουλέψει στη Νορβηγία και ξέρεις τόσα πολλά?
            σχολιασα αυτο που εγραψε καποιος οτι δουλευουν αργα και εμεις γρηγορα..και ειπα οτι απαραιτητα αυτο δεν ειναι προσον γιατι εαν παει ενας ελληνας σ ενα εργασιακο νορβηγικο καθεστως και δουλευει 3 φορες γρηγοροτερα απ αυτους θα τους χαλασει την πιατσα..

            ελπιζω τωρα να το καταλαβες

            Comment


              #81
              Originally posted by vasoulita81
              Δεν φταίω εγώ αν ο γραπτός σου λόγος δεν είναι κατανοητός και βιαστικός...

              Να είσαι καλά πάντως για την επεξήγηση και καλή τύχη σε οτι κι αν κάνεις!

              αλλη φορα θα τα γραφω απλουστερα

              Comment


                #82
                Originally posted by vasoulita81
                Ξαναδές λίγο αυτό με τη προσωρινή άδεια 1 έτους γιατί και ο γαμπρός μου πήγε να κάνει κάτι με 6μηνη προσωρινη άδεια αλλά δεν τα κατάφερε. Μόλις καταφέρω να μιλήσω μαζί του πάντως θα τον ρωτήσω για όλα αυτά να σου πώ τι ξέρει κι αυτός και να ρωτήσει εκεί.
                προφανώς δεν μπορεί γιατί έχει πια μόνιμη δουλεία,εάν δεν έχεις ,η έχεις συμβόλαιο ορισμένου χρόνου(λιγότερο από χρόνο)τότε νομίζω γίνετε.

                Την καλησπέρα μου σε όλους τους "Νορβηγους"

                φυσικά ότι μάθεις από πρώτο χέρι είναι καλύτερα

                Comment


                  #83
                  [μελλοντικέ κάτοικε Νορβηγίας ]....θεε μου πως μου αρεσε αυτο

                  Comment


                    #84
                    Originally posted by mikael View Post
                    σχολιασα αυτο που εγραψε καποιος οτι δουλευουν αργα και εμεις γρηγορα..και ειπα οτι απαραιτητα αυτο δεν ειναι προσον γιατι εαν παει ενας ελληνας σ ενα εργασιακο νορβηγικο καθεστως και δουλευει 3 φορες γρηγοροτερα απ αυτους θα τους χαλασει την πιατσα..

                    ελπιζω τωρα να το καταλαβες

                    Καλησπέρα και πάλι. Την πιατσα δεν θα τους τη χαλάσει γιατί έχουν μεγαλώσει σε αργούς ρυθμούς (σε συγκριση με εμας τους Ελληνες ). Ειναι δυσκολο να το καταλάβει κάποιος αν δε ζήσει εδώ πάνω. Οι ρυθμοί εργασίας στην Ελλάδα δεν συγκρίνονται. Τον εργαζόμενο στην Ελλάδα ο εργοδότης τον στίβει στην κυριολεξία. Ο Νορβηγός δεν πιέζεται γιατι δεν χρειάζεται. Στην Ελλάδα σου λέει ο εργοδότης " ξέρεις ήρθε μεγαλη παραγγελία , ανέβασε τον ρυθμό σου, δούλεψε λίγο παραπάνω να τα τελειώσουμε κλπ.# Εδω δεν έχει τέτοια. Ενα τηλέφωνο και έρχεται επιπλέον άτομο για πχ 5 ώρες και πάει πάλι σπίτι του. Το να έχεις την δυνατότητα -οχι ότι είναι απαραίτητο- να εργαζεσαι με ρυθμούς Ελλάδας στην Νορβηγία εγω το θεωρώ προσόν. Δεν θα σου χρειαστεί αλλά ο εργοδότης σου θα το καταλάβει να μείνεις ήσυχος. Αν είσαι τυπικός με τα ωράρια εργασίας. 7.30 αρχίζεις να είσαι παρων 7.29. Οχι 7.00 ούτε 7.31. Αν κάνεις την δουλειά που σου αναθέτουν σωστά δεν έχεις να φοβηθείς τιποτα.

                    Θα παρακαλούσα να μην στελνεται προσωπικά μηνύματα. Οσα γραφονται στο forum γραφονται για να βοηθηθούν όλοι, και καθε πληροφορια αφορά όλους.

                    Το μεγαλύτερο πρόβλημα που μπορεί να αντιμετωπίσει κάποιος όταν έρθει για δουλειά είναι η στέγαση. Τα ενοίκια είναι ακριβά για τα ελληνικά δεδομένα, οπότε αν έρθει κάποιος μόνος του είναι πρόβλημα. 2/3 άτομα μπορούν να μιρασουν ένα ενοίκιο στα τρία. Στη περιοχή που μένω τα ενοίκια διαμερισμάτων είναι γύρω στα 7000 - 8000 κορώνες τον μήνα, δηλ κάπου 1000 ευρώ. Ολοι θέλουν 2-3 ενοίκια μπροστά. Τα υπόγεια σε φοιτητές νοικιάζονται ευκολότερα, όποτε μην διστασετε να πείτε ότι έχω έρθει για σπουδές κλπ Θα σας δούνε και με άλλο μάτι. Εργασία δεν θα σας προσφέρει κανείς, πρέπει εσείς να ζητήσετε. Χρειάζεται τύχη. Οσοι θα έρθουν στο Οσλο μπορούν να έρθουν στην ορθόδοξη εκκλησια όπου μαζεύονται Σαββατο και Κυριακή ελληνες για να δουν μπάλλα και συζήτηση. Ολο και κάποιος μπορεί να σας δώσει συμβουλές και βοήθεια.

                    Comment


                      #85
                      Originally posted by mikael View Post
                      εαν ενας νορβηγος κανει 2 πραγματα πχ την ωρα ενας ελληνας στην ιδια δουλεια δεν μπορει να κανει 4 πραγματα την ωρα γιατι πολυ απλα θα του την πουν οι αλλοι..χαλαει την πιατσα..

                      οποτε δεν σημαινει οτι επειδη ελλαδα δουλευουμε με ταχυτερους ρυθμους το ιδιο θα κανουμε και σε μια εργασια εκει..οπως και το αντιστροφο βεβαια

                      οποτε αυτο δεν αποτελει κατ αναγκη προσον απο μονο του
                      Hej,

                      Stin souidia zo edo kai 3 hronia (kai ergazomai ta 2,5 apo afta, os giatros). Afta pou tha po einai apo tin ergasiaki kai koinoniki mou empeiria sti souidia, alla nomizo i filosofia kai to allo "systima" moiazei polu (eho taxidepsei polles hores sti geitoni hora kai eho gnostus pou dulevun vikarie ekei). Afto pou eipe o Mikael peri "den prepei na halas tin piatsa ktl" distihos ishiei syhna. I koinonia apetei apoliti isotita, aftos pou xefevgei (akoma kai pros ta pano) haraktirizetai arnitika, sihna dehetai "mobbning" (mobbing sta norvigika). Vlepo dld ti leei o kosmos gia aftus pou dulevun x-tra kai pernun perissotera lefta. Souidoi mou ehoun perigrapsei oti sto sholio an kapoios einai "pio brosta" stin taxi, rotaei px erotiseis gia pio prohorimenous ktl, afenos dehetai mobbning apo tous simathites tous, alla ki oi idioi oi kathigites ton apotharinoun apo to na prohorisei brosta. Opote prosohi, dulevontas sti souidia (kai fantazomai sti norvigia, afou ta systimata moiazun) opos enas ellinas "xerei" na dulevei, na eiste proetoimasmenoi na dehtite "ta pira" tis koinonias. Fysika, o monos (mi ellinas) pou tha einai haroumenos kai tha sas to deixei me logia (alla kai empraktws) einai o diefthintis sas.

                      Comment


                        #86
                        Οσο αφορά το αυτοκίνητο, δεν χρειάζεται να τελωνισθεί την στιγμή που υπάρχει περίοδος εργασιας η παραμονής στην Νορβηγία για 2 χρόνια. Αυτό ισχύει μονο για όσους δεν ειναι μονιμοι κάτοικοι Νορβηγίας. Το αυτοκίνητο μπορεί να κυκλοφορεί κανονικά ενα χρόνο μέχρι και δύο το ανώτερο χωρίς να εκτελωνισθεί. Σε περίπτωση που ο κάτοχος βρεί εργασία και υπογράψει συμβόλαιο, που σημαίνει χορηγηση αριθμού (personal ID nummer) και φυσικά μεγαλύτερη διάρκεια παραμονλής στην χωρα, τοτε ειναι υποχρεωμένος να το δηλώσει με την πρώτη ευκαιρία. Τα παραπάνω απο το site toll.no υπάρχει και στα αγγλικά.

                        Πάντως αν βρεθεί εργασία στην Νορβηγία *(με συμβόλαιο πάντα) το θεμα αμαξι είναι το λιγότερο. Μεταχειρισμένα 10ετίας κε γύρω στα 8000 χλμ βρίσκεις και με 15000 κρ και με 10000 ούτε μισός μισθός δηλαδή. Η ιδια η τραπεζα που θα ανοίξεις λογαριασμό για να μπαίνει ο μισθός (υποχρεωτικό) θα σου στείλει και προσφορές γαι δάνεια αυτοκινήτου κλπ.

                        Οσον αφορά μαυρη εργασία θέλω να επισημάνω ότι να αποφεύγεται. Στην Νορβηγία συμφέρει να είσαι νόμιμος μετανάστης με συμβόλαιο εργασίας και προσωπικό αριθμό ταυτότητας. Ετσι μπορείς να χρησιμοποιείς τις υπηρεσίες του Κράτους, νοσοκομεία, ιατρική περίθαλψη,ταχυδρομεία.τραπεζικές υπηρεσίες, ΟΑΕΔ, δωρεάν. Μια φορά θα κάνεις τα δικαιολογητικά χαρτιά και μετα δεν θα έχεις καμμία επαφή με το κράτος, παρα να βγάζεις φωτογραφίες ανανέωσης της άδειας εργασίας μια φορά τον χρόνο, και σε 2 3 χρονια σταματάει και αυτό και πάιρνεις μια οριστική άδεια παραμονής για 20 χρόνια.

                        Σε εργασιακά θέματα τώρα, το Νορβηγικό σύστημα δίνει την δυνατότητα εργασίας 100% δηλαδή 5 ημέρες εβδομάδας αλλά και 80 60 50 40 20%. Δεν σε περιορίζει στον εργοδότη ούτε επηρεάζει και το ταμείο ασφάλισης το οποίο είναι κοινό σε όλη την χωρα. Μετά τα 50χρόνια ηλικίας κανείς δεν δουλεύει 100%. Προτιμά λιγώτερο μισθό και να δουλεύει 4 ημέρες. *(από προσωπικες εντυπώσεις και συζητήσεις). Εχω συναντήσει και άτομα που θέλουν να δουλεύουν 2 ημέρες και τις υπόλοιπες να κάθωνται να διαβαζουν εφημερίδα. Το σύστημα λοιπον αυτό μειώνει την ανεργία και προσφέρει περισσότερες θέσεις εργασίας. Μπορεί κάποιος εργοδότης πχ να χρειάζεται κάποιον για μια ημέρα δηλ 20% συμβόλαιο εργασίας. Συνήθως οι αγγελίες ξεκινούν γύρω στα 40% μέχρι 60%. Δύσκολο να βρείς 100% εργασία σε ένα εργοδότη αν και δεν είναι σπάνιο. Εγώ προσωπικά έχω δουλε΄ψει μέχρι και τρεις εργοδότες στο ίδιο κλάδο. μια ημέρα στον ένα 20% και από 2 ημέρες στους άλλους 2 σύνολο 100%. Το μικρό κακό είναι ότι οι εργασίες με το μικρότερο ποσοστό φορολογούνται με 36% , αλλά συνήθως όταν είσαι νέος στην εργασία μερικά ποσά φόρου σου επιστρέφονται γύρω στον Μάιο. Οπότε σε περίπτωση που βρεθεί και 20% εργασία με συμβόλαιο να μην την απορρίψεται.

                        Ελπίζω να μην σας κούρασα, θα συνεχίσω αργότερα με πληροφορίες, πάντα στο blog και οχι με προσωπικά μηνύματα.
                        Gerog

                        Comment


                          #87
                          Originally posted by vasoulita81
                          Gerog και μόνο που αφιερώνεις χρόνο για να μας πείς πως λειτουργεί το σύστημα εκεί, αξίζει να σε ευχαριστήσουμε όλοι. Να είσαι καλά! Όλοι εμείς απλά ΥΠΟΘΕΤΟΥΜΕ πως είναι τα πράγματα εκεί. Ενώ εσύ που είσαι εκει, ζείς και εργάζεσαι, σίγουρα δίνεις τις πιο σωστές πληροφορίες. Σχετικά με τα εργασιακά, το επιβεβαιώνω και με τον γαμπρό μου ο οποίος μου λέει πως ζητάει να του δώσουν κάτι να διαβάσει στο σπίτι ώστε να μάθει τη δουλειά γρηγορότερα και του λένε "οχι, στο σπίτι είναι ο ελεύθερος σου χρόνος για να ξεκουράζεσαι και να ασχολείσαι με την οικογένεια σου".Γενικά εχει αντιληφθεί οτι, ναι βγαίνει η δουλειά που πρέπει να βγεί , αλλά οχι υπό καθεστώς δικτατορίας όπως εδώ!

                          Σ'ευχαριστούμε και πάλι...
                          Χαιρετώ.
                          Γεια σου vasoulita !! Ετσι ειναι οπως τα λεει ο γαμπρος σου !! Επειδη το βλεπω και στην σουηδια που ζω , οι σουηδοι οση μεγαλη αξια δινουν στην δουλεια τους και στην συνεχη μορφωση τους , αλλη τοση αξια δινουν στην προσωπικη τους ζωη την οικογενεια τους τον ελευθερο χρονο τους !!! Δουλευουν για να ζουν , δεν ζουν για να δουλευουν οπως συμβαινει στην ελλαδα !!!! Και φυσικα συμφωνω απολυτα !!!!!
                          Αυτο δε το lunch απαραβατος κανονας !!!!
                          Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                          Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                          Comment


                            #88
                            Καλησπέρα σε όλους σας!

                            Βρήκα αυτό το site τυχαία και χάρηκα πολύ που τόσα άτομα το σκέφτονται για Νορβηγία. Προσωπικά, αυτή τη χώρα τη γνώρισα και τη λάτρεψα πριν απο ένα χρόνο όταν πήγα να δώ μια φίλη που σπούδαζε στο Trondheim. Λόγω του μικροβίου που μου μπήκε απο τότε και λόγω και των πολύ "ωραίων" καταστάσεων που ζούμε όλοι μας εδώ, πήρα την απόφαση και έκανα κι εγώ αίτηση για μεταπτυχιακό. Να συμπληρώσω εδώ οτι δυστυχώς δεν είμαι κανά πιτσιρίκι - 30 χρονών γαρ- αλλά σκέφτηκα οτι είναι καλύτερο να έχω ένα δικό τους πτυχίο στα χέρια μου πριν αρχίσω να ψάχνω για δουλειά. Επίσης, τα δύο χρόνια του μεταπτυχιακού θα μου δώσουν την ευκαιρία να μάθω κάπως τη γλώσσα και να δικτυωθώ. Τέλος πάντων, δέχτηκαν απο το Πανεπιστήμιο το αρχικό αίτημα μου, τους έστειλα όλα τα χαρτιά που ζητούσαν και περιμένω τώρα τέλος του μήνα με αρχές του επόμενου την οριστική τους απάντηση. Αν όλα πάνε καλά και με δεχτούν, αρχές Αυγούστου φεύγω! Έχω μαζέψει αρκετά χρήματα για να μπορέσω τουλάχιστον τον πρώτο χρόνο να αφιερωθώ στις σπουδές μου, οι οποίες είναι και αρκετά απαιτητικές. Όσο για τον δεύτερο χρόνο, που είναι πιο χαλαρός, πρέπει να βρω οπωσδήποτε μια δουλειά part-time για να υποστηρίξω τη διαμονή μου. Αυτό είναι που με αγχώνει αρκετά...φοβάμαι οτι μόνο με ένα χρόνο εκμάθησης της γλώσσας δεν θα έχω φτάσει σε επίπεδο τέτοιο που να μπορεί να με προσλάβει κάποιος, έστω και για δουλειά του ποδαριού. Αλλά δεν απελπιζόμαστε! Άλλωστε δε λένε οτι όποιος ψάχνει βρίσκει; (τουλάχιστον έτσι ελπίζω!).
                            Να πώ την αλήθεια μου, ενω μέχρι πριν λίγο καιρό πέταγα και ανυπομονούσα τώρα που πλησιάζει ο καιρός αρχίζω και φοβάμαι. Φοβάμαι το τί θα βρώ εκεί, φοβάμαι το τί αφήνω πίσω, ανασφάλειες και αβεβαιότητα. Ακούω και σχόλια του τύπου: "Τώρα στα "γεράματα" θα τρέχεις για σπουδές;","θα αφήσεις την εδώ δουλειά σου και θα τρέχεις εκεί που θα είσαι πάντα ο τελευταίος τροχός της αμάξης;" και πολλά μα πολλά άλλα τέτοιου είδους χαριτωμένα σχόλια. Δυστυχώς, όσο και να τους αντικρούεις με ένα σκασμό λογικότατα επιχειρήματα, άμα είσαι σε αυτή τη φάση όλα σε επηρεάζουν.
                            Τέλος πάντων, συγνώμη αν σας κούρασα με την έκθεση ιδεών! Ήθελα να μοιραστώ απλά κι εγώ τον "πόνο" μου! Φυσικά όποιος ενδιαφέρεται για πληροφορίες περι μεταπτυχιακών πολύ ευχαρίστως να βοηθήσω με τα όσα ξέρω.
                            Εύχομαι σε όλους τα καλύτερα! Ας πάει κατ' ευχήν η κάθε σας επιδίωξη!

                            Comment


                              #89
                              Geia sou Efi.
                              Eimai enas apo tous pollous pou psanxnontai gia eksw. Koitaw gia Souhdia kai Norbhgia. Dystyxws to epiasa ligo arga to olo thema, mias kai les oti eisai 30... egw eimai 32-33 kai hdh skeftomai akoma kai metaptyxiako (nai twra sta geramata).Douleia einai poly dyskola ki an einai prepei na metakomiseis ekei kai na matheis ta Norbhgika prwta, ta opoia opws kai naxei exw skopo na mathw an anebw.

                              Mporeis na mu steiles plirofories genika gia metaptyxiaka? Apoti epsaksa gia Septembrio exoun liksei genika oi prothesmies bebaia, alla gia Ianouario? O klados mou einai pliroforiki.Esy se poio klado eisai?

                              Eyxaristw ek twn proterwn.

                              Comment


                                #90
                                Originally posted by Gerog View Post
                                Καλησπέρα και πάλι. Την πιατσα δεν θα τους τη χαλάσει γιατί έχουν μεγαλώσει σε αργούς ρυθμούς (σε συγκριση με εμας τους Ελληνες ). Ειναι δυσκολο να το καταλάβει κάποιος αν δε ζήσει εδώ πάνω. Οι ρυθμοί εργασίας στην Ελλάδα δεν συγκρίνονται. Τον εργαζόμενο στην Ελλάδα ο εργοδότης τον στίβει στην κυριολεξία. Ο Νορβηγός δεν πιέζεται γιατι δεν χρειάζεται. Στην Ελλάδα σου λέει ο εργοδότης " ξέρεις ήρθε μεγαλη παραγγελία , ανέβασε τον ρυθμό σου, δούλεψε λίγο παραπάνω να τα τελειώσουμε κλπ.# Εδω δεν έχει τέτοια. Ενα τηλέφωνο και έρχεται επιπλέον άτομο για πχ 5 ώρες και πάει πάλι σπίτι του. Το να έχεις την δυνατότητα -οχι ότι είναι απαραίτητο- να εργαζεσαι με ρυθμούς Ελλάδας στην Νορβηγία εγω το θεωρώ προσόν. Δεν θα σου χρειαστεί αλλά ο εργοδότης σου θα το καταλάβει να μείνεις ήσυχος. Αν είσαι τυπικός με τα ωράρια εργασίας. 7.30 αρχίζεις να είσαι παρων 7.29. Οχι 7.00 ούτε 7.31. Αν κάνεις την δουλειά που σου αναθέτουν σωστά δεν έχεις να φοβηθείς τιποτα.

                                Θα παρακαλούσα να μην στελνεται προσωπικά μηνύματα. Οσα γραφονται στο forum γραφονται για να βοηθηθούν όλοι, και καθε πληροφορια αφορά όλους.

                                Το μεγαλύτερο πρόβλημα που μπορεί να αντιμετωπίσει κάποιος όταν έρθει για δουλειά είναι η στέγαση. Τα ενοίκια είναι ακριβά για τα ελληνικά δεδομένα, οπότε αν έρθει κάποιος μόνος του είναι πρόβλημα. 2/3 άτομα μπορούν να μιρασουν ένα ενοίκιο στα τρία. Στη περιοχή που μένω τα ενοίκια διαμερισμάτων είναι γύρω στα 7000 - 8000 κορώνες τον μήνα, δηλ κάπου 1000 ευρώ. Ολοι θέλουν 2-3 ενοίκια μπροστά. Τα υπόγεια σε φοιτητές νοικιάζονται ευκολότερα, όποτε μην διστασετε να πείτε ότι έχω έρθει για σπουδές κλπ Θα σας δούνε και με άλλο μάτι. Εργασία δεν θα σας προσφέρει κανείς, πρέπει εσείς να ζητήσετε. Χρειάζεται τύχη. Οσοι θα έρθουν στο Οσλο μπορούν να έρθουν στην ορθόδοξη εκκλησια όπου μαζεύονται Σαββατο και Κυριακή ελληνες για να δουν μπάλλα και συζήτηση. Ολο και κάποιος μπορεί να σας δώσει συμβουλές και βοήθεια.
                                Nα κανω μια ερωτηση που νομιζω οτι θα ειναι χρησιμη για ολους...........Μηπως η πληρωμη του ενοικιου ειναι με επιταγη ή μετρητοις ακομα και οταν ειναι να δωσουμε μπροστα 2 ενοικια προκαταβολικα? Ρωταω γιατι σε καποιες χωρες ισχυει αυτο το συστημα....
                                Ευχαριστω! Φιλικα Γιαννης

                                Comment

                                Working...
                                X