Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση στη Νορβηγία

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by GEORGE66 View Post
    GIANNOULA τι κανεις κανενα νεο απο τον Αντωνη?
    Δυστυχώς τίποτε ακόμη. Ψαχνει παντού και εγώ από δω επίσης. Αυτό που μου έχει κάνει τεράστια εντύπωση είναι ότι αγγελίες για δουλειές του τύπου λαντζέρης,φορτοεκφορτωτής, εργάτης σε εργοστάσιο και άλλες παρόμοιες που η γλώσσα δεν είναι εμπόδιο δεν υπάρχουν πουθενά σε κανένα site πίστεψέ με τα έχω ψάξει όλα, ούτε και σε αγγελίες σε εφημερίδες και αναρωτιέμαι εκεί εργάτες δεν υπάρχουν και αν υπάρχουν πως βρίσκει κάποιος τέτοια δουλειά. Ξέρω βέβαια ότι άλλες εθνικότητες που δουλεύουν ως εργάτες (πακιστανοί, πολωνοί κ.λ.π) πάνε εκεί με πρακτορεία. Με αυτά τα δεδομένα δεν ξέρω σε τι μπορούμε να ελπίζουμε. Για παράδειγμα στο αντίστοιχο του nav site της Ολλανδίας είναι γεμάτο με τέτοιες δουλειές (σκουπιδιάρης, εργάτες για όλα (γκρεμίσματα, κουβαλήματα και γενικά δουλειές που η γλώσσα δεν αποτελεί εμπόδιο. Δεν ξέρω τι να πω!!! Και να φανταστείς ότι έχουμε βρει σχεδόν όλα τα site εταιρειών της Νορβηγίας σε όλα τα αντικείμενα και έχουμε στείλει βιογραφικά. Έχεις καμμία άλλη πρόταση ή ιδέα?

    Comment


      Originally posted by GIANNOULA View Post
      Δυστυχώς τίποτε ακόμη. Ψαχνει παντού και εγώ από δω επίσης. Αυτό που μου έχει κάνει τεράστια εντύπωση είναι ότι αγγελίες για δουλειές του τύπου λαντζέρης,φορτοεκφορτωτής, εργάτης σε εργοστάσιο και άλλες παρόμοιες που η γλώσσα δεν είναι εμπόδιο δεν υπάρχουν πουθενά σε κανένα site πίστεψέ με τα έχω ψάξει όλα, ούτε και σε αγγελίες σε εφημερίδες και αναρωτιέμαι εκεί εργάτες δεν υπάρχουν και αν υπάρχουν πως βρίσκει κάποιος τέτοια δουλειά. Ξέρω βέβαια ότι άλλες εθνικότητες που δουλεύουν ως εργάτες (πακιστανοί, πολωνοί κ.λ.π) πάνε εκεί με πρακτορεία. Με αυτά τα δεδομένα δεν ξέρω σε τι μπορούμε να ελπίζουμε. Για παράδειγμα στο αντίστοιχο του nav site της Ολλανδίας είναι γεμάτο με τέτοιες δουλειές (σκουπιδιάρης, εργάτες για όλα (γκρεμίσματα, κουβαλήματα και γενικά δουλειές που η γλώσσα δεν αποτελεί εμπόδιο. Δεν ξέρω τι να πω!!! Και να φανταστείς ότι έχουμε βρει σχεδόν όλα τα site εταιρειών της Νορβηγίας σε όλα τα αντικείμενα και έχουμε στείλει βιογραφικά. Έχεις καμμία άλλη πρόταση ή ιδέα?
      καλησπέρα GIANNOYLA προσπαθώ να φτιάξω το σχέδιο μου που λέει ότι μόλις φθάσω Όσλο και αφού κάνω την μεταφορά το επιδόματος ,αμέσως να βγάλω πιστοποιητικό για Κλαρκ ,ελπίζοντας ότι αυτές οι σχολές μπορεί να μου πρότειναν και καμιά δουλεία.
      προσπαθώ με μειλ και τηλ μήπως το κλείσω από εδώ την εκπαίδευση.
      Βέβαια αυτό που με τρομάζει είναι το κόστος του ξενοδοχείου που στην καλύτερη μου βγαίνει 700-800 κατοσταρικα εσείς πως τα βολεψατε σε αυτό τον τομέα?
      Είναι περίεργο παντός με ανεργία 2,8 % να δυσκολευτεί κάποιος με τέτοιες δουλείες σε κάθε περίπτωσή πρέπει να πάρω απόφασής γιατί το επίδομα τελειώνει φυσικά θα επιρεαστω από το τι θα κάνει ο άντρας σου
      Ο σύμβουλος του NAV κάνει τίποτα η είναι όπως ο αντίστοιχος Έλληνας
      Οπός καταλαβαίνεις διψώ για νέα σας

      Τα θερμά μου συγχαρητήρια στην Effi

      Comment


        Originally posted by GEORGE66 View Post
        καλησπέρα GIANNOYLA προσπαθώ να φτιάξω το σχέδιο μου που λέει ότι μόλις φθάσω Όσλο και αφού κάνω την μεταφορά το επιδόματος ,αμέσως να βγάλω πιστοποιητικό για Κλαρκ ,ελπίζοντας ότι αυτές οι σχολές μπορεί να μου πρότειναν και καμιά δουλεία.
        προσπαθώ με μειλ και τηλ μήπως το κλείσω από εδώ την εκπαίδευση.
        Βέβαια αυτό που με τρομάζει είναι το κόστος του ξενοδοχείου που στην καλύτερη μου βγαίνει 700-800 κατοσταρικα εσείς πως τα βολεψατε σε αυτό τον τομέα?
        Είναι περίεργο παντός με ανεργία 2,8 % να δυσκολευτεί κάποιος με τέτοιες δουλείες σε κάθε περίπτωσή πρέπει να πάρω απόφασής γιατί το επίδομα τελειώνει φυσικά θα επιρεαστω από το τι θα κάνει ο άντρας σου
        Ο σύμβουλος του NAV κάνει τίποτα η είναι όπως ο αντίστοιχος Έλληνας
        Οπός καταλαβαίνεις διψώ για νέα σας

        Τα θερμά μου συγχαρητήρια στην Effi
        Φίλε μου καλέ ο Αντώνης μένει σε ξενοδοχείο εδώ και 1μιση μήνα (όχι σε ένα γιατί κλείνει δωμάτιο για 7 μέρες) μήπως και βρει δουλειά σε άλλη πόλη και αφενός ξεπαραδιαζόμαστε και αφετέρου τρώει όλο σάντουιτς και τέτοια γιατί τα εστιατόρια κοστίζουν πολύ. Από τον ΟΑΕΔ τηςΝορβηγίας τίποτα ακόμη περιμένει το νούμερο και αφού το πάρει πρέπει να πάει και στην εκεί εφορία για άλλη διαδικασία και του κ..ου τα εννιαμερα. Για δουλειά τον παραπέμπουν στις αγγελίες. Εγώ επιμένω και όποιος ξέρει ας μου πει απλές δουλειές που βρίσκει κάποιος?? Και επίσης πρέπει να φύγεις με αρκετά λεφτά μαζί σου γιατί μέχρι να βρεις δουλειά κάπου δεν μπορείς να δεσμευτείς και με ενοίκιο που κοστίζει λιγότερο αλλά αν δεν ξέρεις που θα εργαστείς???? Αυτά και πάντα στη διαθεσή σου.

        Comment


          Νόμιζα ότι με τα γραφειοκρατικά του nav είχε τελειώσει και ήταν επίσημα jobseeker για τους Νορβηγους,αυτό δεν ισχύει?

          Έχετε καμία ένδειξη ποσό θα πάρει η διαδικασία?

          Εύχομαι όλα να πάνε καλά!

          Comment


            Effi, συγχαρητήρια! Να βάλεις ζακέτα οπωσδήποτε στη βαλίτσα! ;)

            GIANNOULA πρέπει να έχετε στρεσαριστεί πολύ. Ελπίζω να έχετε περιθώριο να μείνει για λίγο καιρό ακόμα γιατί κρίμα να χάσετε την ευκαιρία.

            Άκουσα πριν καιρό για μια κοπέλα από Κρήτη που έδωσε λέει συνέντευξη μέσω skype και την πήραν. Φυσικά έφυγε άμεσα!
            Κάτι τέτοιο δεν παίζει; Δηλαδή, τόσο μα τόσο δύσκολο είναι να βρει κάποιος δουλειά από εδώ, ή έστω να κλείσει ραντεβού για συνέντευξη από εδώ και μετά να πάει;

            Εγώ ακόμα είμαι σε άλλη φάση. Δεν ψάχνω τίποτα γιατί πρέπει πρώτα να πάρω το πτυχίο μου (αν και μητέρα άνω των 30!!! ;p) -θυμάμαι την κουβέντα που είχατε για τις ηλικίες και γελάω!- και μετά θα ψάξω. Μόνο τη γλώσσα προσπαθώ να μάθω... πλάκα έχει!

            Comment


              Originally posted by GEORGE66 View Post
              Νόμιζα ότι με τα γραφειοκρατικά του nav είχε τελειώσει και ήταν επίσημα jobseeker για τους Νορβηγους,αυτό δεν ισχύει?

              Έχετε καμία ένδειξη ποσό θα πάρει η διαδικασία?

              Εύχομαι όλα να πάνε καλά!
              Τι να σου πω τον πάνε από βδομάδα σε βδομάδα, θα δείξει. Α και να σου πω και το άλλο και να κουφαθείς. Το πιστοποιητικό που ζητάνε Τ1 έως Τ4 είναι για .................. δεν το φαντάζεσαι !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! για χειρωκίνητο παλετοφόρο

              Comment


                Originally posted by lachesis View Post
                Effi, συγχαρητήρια! Να βάλεις ζακέτα οπωσδήποτε στη βαλίτσα! ;)

                GIANNOULA πρέπει να έχετε στρεσαριστεί πολύ. Ελπίζω να έχετε περιθώριο να μείνει για λίγο καιρό ακόμα γιατί κρίμα να χάσετε την ευκαιρία.

                Άκουσα πριν καιρό για μια κοπέλα από Κρήτη που έδωσε λέει συνέντευξη μέσω skype και την πήραν. Φυσικά έφυγε άμεσα!
                Κάτι τέτοιο δεν παίζει; Δηλαδή, τόσο μα τόσο δύσκολο είναι να βρει κάποιος δουλειά από εδώ, ή έστω να κλείσει ραντεβού για συνέντευξη από εδώ και μετά να πάει;

                Εγώ ακόμα είμαι σε άλλη φάση. Δεν ψάχνω τίποτα γιατί πρέπει πρώτα να πάρω το πτυχίο μου (αν και μητέρα άνω των 30!!! ;p) -θυμάμαι την κουβέντα που είχατε για τις ηλικίες και γελάω!- και μετά θα ψάξω. Μόνο τη γλώσσα προσπαθώ να μάθω... πλάκα έχει!
                Τι να σου πω κι εμείς ξεκινήσαμε από δω να ψάχνουμε και είπαμε καλύτερα να πάει ένας εκεί να δει από κοντά την κατάσταση. Βέβαια ακόμη όπως ξέρεις δεν έγινε κάτι. Επίσης με έχουν προβληματίσει πολύ και σχόλια από Έλληνες που είναι στη Νορβηγία στο s.e.n (Σύλλογος Ελλήνων Νορβηγίας) στο facebook.

                Comment


                  Originally posted by Effi View Post
                  Vasoulita, είναι όντως πολύ μα πολύ ενδιαφέρον αυτό το πρόγραμμα. Πιστεύω οτι θα ενταχθείς πολύ ομαλά έτσι, ιδιαίτερα στο θέμα γλώσσας που όπως και να το κάνουμε είναι ολίγον τι μανίκι! Άντε, με το καλό και καλή επιτυχία!!!
                  Λοιπόοον, εμένα τελικά με δέχτηκαν! Μου απάντησαν χθές! Οπότε τώρα ξεκινάω packing list και θα δώ τι θα πρωτοστριμώξω τέλη Ιουλίου στη βαλιτσάρα μου! Καμιά πρόταση κανείς; (πέρα απο ένα μπουκάλι ούζο για να τρατάρω τους νέους γειτόνους μου!)
                  Sigharitiria Effi, eho paei taxidaki apo sweden sto trondheim, apo tis pio orees poleis tis skandinavias, poli zontani poli, me foititiko pnevma kai politistiko yfos..kali arhi!

                  Comment


                    Παιδιά σας ευχαριστώ πάρα πολύ όλους για τα συγχαρητήρια! Εύχομαι με τη σειρά μου σε όλους σας τα καλύτερα! Προσπαθώ ακόμα να το χωνέψω! Είμαι ολίγον τι φοβισμένη βέβαια, σας το λέω ξεκάθαρα! Απλά προσπαθώ να μη σκέφτομαι αρνητικά... τί πράγμα είναι τούτο; όταν πρωτοέκανα την αίτηση τον χειμώνα ήμουν η ενσάρκωση της θετικής σκέψης. Τί με έχει πιάσει τώρα και περνάνε απο το μυαλό μου όλο ζοφερά σενάρια;;; Όχι, δε θα επεκταθώ σ' αυτά, δε μου φταίτε σε τίποτα!

                    Swedoc, δεν έχω άλλη εμπειρία απο Σκανδιναβία πέραν του Trondheim οπότε δε μπορώ να είμαι αντικειμενική, αλλά ναι, αυτή η πόλη είναι ερωτεύσιμη και πολύ ζωντανή! Δε θα μιλήσω δε για τη φυσική ομορφιά που την περιβάλλει, θέλεις να βάλεις απλά τα κλάμματα!

                    Comment


                      @effi είναι φυσιολογικό να φοβάσαι και να έχεις άγχος, είναι αλλαγή στην καθημερινότητά σου. Μεγάλη αλλαγή.
                      Τουλάχιστον θα δοκιμάσεις και δεν θα σου μείνει η αμφιβολία για το "πως θα ήταν άραγε αν πήγαινα στη Νορβηγία". Νομίζω θα σ' αρέσει.

                      Comment


                        Originally posted by Effi View Post
                        Παιδιά σας ευχαριστώ πάρα πολύ όλους για τα συγχαρητήρια! Εύχομαι με τη σειρά μου σε όλους σας τα καλύτερα! Προσπαθώ ακόμα να το χωνέψω! Είμαι ολίγον τι φοβισμένη βέβαια, σας το λέω ξεκάθαρα! Απλά προσπαθώ να μη σκέφτομαι αρνητικά... τί πράγμα είναι τούτο; όταν πρωτοέκανα την αίτηση τον χειμώνα ήμουν η ενσάρκωση της θετικής σκέψης. Τί με έχει πιάσει τώρα και περνάνε απο το μυαλό μου όλο ζοφερά σενάρια;;; Όχι, δε θα επεκταθώ σ' αυτά, δε μου φταίτε σε τίποτα!

                        Swedoc, δεν έχω άλλη εμπειρία απο Σκανδιναβία πέραν του Trondheim οπότε δε μπορώ να είμαι αντικειμενική, αλλά ναι, αυτή η πόλη είναι ερωτεύσιμη και πολύ ζωντανή! Δε θα μιλήσω δε για τη φυσική ομορφιά που την περιβάλλει, θέλεις να βάλεις απλά τα κλάμματα!
                        Καλη αρχη effi! Εχε πιστη στον εαυτο σου και θα τα καταφερεις! Μην φοβασαι για τιποτα! Θα δυσκολευτεις στην αρχη αλλα θα δεις οτι ολα θα παρουν την σειρα τους κι εσυ θα πετυχεις!

                        Comment


                          Να ΄στε καλά παιδιά για την εμψύχωση! Σίγουρα κάθε αρχή και δύσκολη αλλά και εγώ πιστεύω οτι όλα θα πάνε καλά!
                          Θα ήθελα να ρωτήσω όσα συμπατριωτάκια μένουν ήδη Νορβηγία - Σουηδία αν θα μπορέσουν να μοιραστούν εδώ πρακτικές συμβουλές καθημερινότητας: π.χ τι τους δυσκόλεψε αυτούς όταν πρωτοπήγαν, κρύο, σκοτάδι κ.τ.λ. Κάθε σχόλιο ευπρόσδεκτο παιδιά! Έτσι για να ακούμε και πιο "μικρά - καθημερινά" πράγματα! Για όσους ενδιαφέρεστε για μια γεύση νορβηγικής καθημερινότητας, υπάρχει και ένα πολύ καλό blog μιας "expatriated" Αυστραλής που ζεί χρόνια Νορβηγία, το "My little Norway" το οποίο έχει ενδιαφέρουσες πληροφορίες, παντός είδους!

                          Comment


                            Καλησπέρα σε όλους. Η πρώτη μου φορά στην Νορβηγία ήταν καλοκαίρι. Πράσινο παντού, ευχάριστη δροσιά, ήλιος από το πρωί στις 04.00 μέχρι το βράδυ στις 11.30. Και μιλάμε για Οσλο, γιατί για Trondheim που είναι λίγο βορειώτερα η μέρα είναι ακόμα μεγαλύτερη. Βασικά δεν νυχτώνει καθόλου, μπορεί να παίζεις μπάλλα στο γήπεδο, η να κάνεις ποδήλατο και να κοιτάς το ρολόι σου και να είναι ώρα 12.30 , και να λες όπα πρεπει να πάω στη δουλειά το πρωί! Κόσμος στα μπαρ, ηλιοθεραπεία στις πλατείες και στα πάρκα, τραπεζάκια έξω κλπ. Το άσχημο ηταν ότι ο καιρός δεν έχει μπέσα. Μπορεί για μια βδομάδα να βρέχει, όπως και συμβαίνει. Προχθές είχε 21΄βαθμούς και σήμερα έχει 8. Αύριο μπορεί να χιονίσει και το Σάββατο πάλι ήλιος. Οταν όμως βγαίνει ο ήλιος είναι τέλεια!

                            Εφη, αν κάνεις μεταπτυχιακό στη Παιδοψυχολογία έχεις 1000 % σίγουρη εργασία, και να μην σου πω πριν τελειώσεις τις σπουδές σου. Ειναι κλάδος που έχει πέραση στην Νορβηγία, ότι έχει σχέση με παιδιά.

                            Ο νορβηγός που ταξιδεύει σε ηλικία 19 ετών ανα τον κόσμο, έχει ηδη δουλέψει καλοκαίρια σαν εποχιακός, αν οι γονείς του δεν του πήραν τα λεφτά που του έδινε το κράτος (900 κορώνες κάθε μήνα για 18 χρονια, ήτοι 100 ευρώΧ12 μήνεςΧ 18 χρόνια, έχει ένα κομπόδεμα στο λογαριασμό του, και τέλος ένα ισχυρό νόμισμα την Νορβηγική κορώνα που για χώρες πχ Ινδία, Βραζιλία, Ελλάδα προ ευρώ, Αργεντινή μετράει υπέρ του, και επιπλέον κάνει και δουλειές εκεί που μένει, αν και για μενα δεν είναι απαραίτητο.
                            Οι περισότεροι χρησιμοποιούν αυτο το κομπόδεμα για να βγάλουν άδεια οδήγησης που στοιχίζει γύρω στις 40000 κορώνες!

                            Το τροχοσπιτο που ανέφερα σε προηγούμενο ποστ ήταν αστείο, αλλα ξέρω πολωνούς και λιθουανούς που δουλεύουν το καλοκαίρι για να μαζεψουν φράουλες σε κτήματα και μένουν σε τροχόσπιτα. Πέρα του αστείου η ευρεση στέγης ειδικά τις πρώτες ημέρες είναι βασικό και ακριβό.

                            Καλό βράδυ
                            Gerog

                            Comment


                              Gerog καλημέρα!

                              Ανυπομονώ πραγματικά να δω αυτή την "ατελείωτη μέρα"! Επίσης, αυτό με τις θερμοκρασίες θα είναι αρκετά... ενδιαφέρον! Όσο για το μεταπτυχιακό μου, ναι, ο τίτλος του είναι "Childhood Studies" και προσεγγίζει κοινωνιολογικά - ψυχολογικά την ανατροφή των παιδιών σε ανεπτυγμένες και αναπτυσσόμενες χώρες συγκριτικά. Μου άρεσε τόσο πολύ η περιγραφή του που το επέλεξα χωρίς αρχικά να σκεφτώ εαν έχει περιθώρια εργασίας, οπότε ανησυχούσα λίγο. Πραγματικά με ανακουφίζεις με αυτό που λες!

                              Comment


                                καλησπέρα

                                Σήμερα συναντήθηκα με μια ευροσημβουλο του ΟΑΕΔ για να πάρω συμβουλές.

                                Αρκετά αποκαρδιωτική συνάντηση μου είπε το γνωστό ότι οι Νορβηγοι σε προσλαμβάνουν μόνο με νορβηγικά,

                                και οτι αυτή τη στιγμή δεν υπάρχει κάτι επίσημο εκτός από γιατρούς που θενε οι Γερμανοί και ίσως το Ιούνιο οι Ολλανδοι εργάτες εποχικά κους για συγκομιδή

                                Πάντως μου φάνηκε να αγνοεί τα γραφειοκρατικά,κλασική δημόσιος υπάλληλος.

                                Παράλληλα μου απάντησε ο NAV σε email μου αρκετά κατατοπιστικό ομολογούμενος,άλλα δεν απαντούσε στην βασική ερώτηση ποσό καιρό θα τους πάρει να εξετάσουν το αίτημα μου να εγγραφώ στον NAV.

                                Εffi είμαι σίγουρος για σένα σε αντίθεσή με μένα και έχω αρχίσει να αλληθωρίζω προς Γερμανία μεριά,τουλάχιστον εκεί όλο και κάνα πατριωτάκι μπορεί να συνετίσω

                                Giannoula κανε νεο?

                                Comment

                                Working...
                                X